|
Наредба за подводните дейности (ПРОЕКТ)
|
Да драсна още едно мнение, че да трупам активи
Относно курсовете. Простете ако греша, но аз имам единствено CMAS * сертификат, върху който пише BNAUA и естествено пълното и име на български. Не съм виждал аналозите на PADI. Предполагам те се издават от централата на PADI, т.е. не е намесена българска следа в тях.
Тук ми се прокрадва мисълта, че курсистите избрали системата CMAS вероятно ще са зависими от ИАМА, тъй като те искат да присъстват на крайния изпит. Това доста усложнява нещата и е предпоставка за отлив на желаещи да се обучават по системата CMAS.
Това е само мое разсъждение, което може да няма нищо общо с истината. (разсъждавам на пръсти)
|
|
След прочит Проекта се остава с впечатлението , че е правен от хора, които нямат необходимата подготовка за това. И то след толкова забележки и коментари от по-рано. Моите забележки към проекта са следните:
1. Чл.3, в който са забраните, да се премести в края на наредбата.
МОТИВИ: Обикновено във всички закони, инструкции или наредби в началото са регламентирани правата и задълженията, а накрая забраните.
2. Член 3, т. 2 : Да отпадне издаването на “свидетелство за годност за водолазна дейност и регистрация” от ИА “Морска администрация.
МОТИВИ: Плавателните средства преминават всяка година преглед и им се издава разрешително за плаване. Не съществува нормативен документ с изисквания, на които трябва да отговарят плавателните съдове за водолазна дейност и на основание на който “Морска администрация” да издава свидетелство.
3. Чл. 7(1) Подготовката на правоспособни водолази може да се извършва в полигони във вътрешните морски води и в териториалното море, съгласувани с Щаба на ВМС и с компетентните органи на Министерството на транспорта и Министерство на вътрешните работи.
ДА СТАНЕ “Подготовката на правоспособни водолази може да се извършва във вътрешните морски води и в териториалното море, в река Дунав, вътрешни водоеми и басейни. Забранените полигони за извършване на тази дейност се публикуват от Щаба на ВМС и компетентните органи на Министерството на транспорта и Министерството на вътрешните работи.”
МОТИВИ: Не може да се ограничава и задължава обучението на водолази да се извършва само в морето. За това могат да се използват р. Дунав, вътрешни водоеми и басейни. Принципът “Навсякъде е забранено, разрешено е само на полигони”, трябва да се замени с принципа
” Навсякъде е разрешено, забранено е само на полигони”, които да се публикуват от щаба на ВМС.
4. Чл.7 (2) Границите на оборудваните постоянни полигони са указани в Приложение 1.
ДА СТАНЕ: “ Границите на забранените полигони са указани в Приложение 1.
5. Член 14. Право да провеждат курсове за водолази имат юридически лица, които са сертифицирани от Министерство на транспорта.
ДА СТАНЕ: “Право да провеждат курсове за водолази имат юридически лица, които са регистрирани в Министерството на правосъдието за извършване на този вид дейност.”
6. Член 15. Издаването на сертификатите се извършва на базата на утвърдени от Министерство на транспорта леководолазни степени, учебни планове и необходимата за провеждането на обучението материална база.
ДА СТАНЕ ЧЛ. 15. “Издадените сертификати да съответстват на влезлите в сила европейски стандарти за ЕС”
МОТИВИ: Правото да провеждат курсове за водолази се доказва със завършени курсове и сертификати от световноизвестни организации, които извършват това обучение съгласно европейските стандарти, приети от европейския комитет по стандартизация. Такива стандарти са например prEN 14413 – изисквания при обучението на scuba инструктори и prEN 14153 – изисквания при обучението на scuba водолази. Тази дейност в Европейския съюз се извършва отдавна и не е необходимо Министерството на транспорта да я регламентира.
7. Член 16. Получените до влизането в сила на настоящата наредба леководолазни степени се признават и приравняват към новите степени.
ДА ОТПАДНЕ чл. 16
8. Член 18. При провеждането на леководолазни курсове сертифицираните юридически лица следва да осигурят:
1. правоспособни инструктор-водолази;
2. лекар – запознат с особеностите на подводната медецина;
3. техник – запознат с леководолазното оборудване;
4. учебен кабинет с подходящо леководолазно оборудване за теоретична подготовка.
ДА ОТПАДНЕ изискването за осигуряване на лекар, а да се изисква декларация за медицинското състояние.
МОТИВИ: В системите по целия свят медицинското състояние се декларира с подробна медицинска декларация. При наличието на някакъв проблем, се представя медицинско свидетелство, заверено от лекар, с което се разрешава или забранява участието в курса. Присъствието на лекар да не е задължително, а при възможност. Същото се отнася и за чл. 20.
9. Член 19. На един инструктор могат да се поверят за практическо подводно обучение не повече от 4 (четирима) курсисти. Всеки инструктор-водолаз може да влиза за периода на обучение под вода най-много два пъти за едно и също денонощие, спазвайки правилата за декомпресия.
ДА СТАНЕ: “На един инструктор могат да се поверят за практическо подводно обучение толкова курсисти, колкото разрешават стандартите за съответната система на обучение.”
МОТИВИ: Броят на курсистите е регламентиран в стандартите на съответните системи и зависи от вида на курса, мястото на провеждане (басейн или открита вода), възрастта на курсистите, присъствието на асистент-инструктор и др.
Не може да се ограничава влизането на инструктора –водолаз под вода най-много до два пъти за едно и също денонощие. Може да се влиза многократно на дълбочини до 5-6 м и повечето учебни спускания са на дълбочини до 12 м. Всеки инструктор е достатъчно добре запознат с изискванията за декомпресия , за да му се налагат такива ограничения.
10. Член 23. Завършването на курса и сертифицирането на леководолази-инструктори задължително се извършва с изпит пред комисия, която включва леководолаз-инструктори и представители на ИА „Морска администрация”.
ДА ОТПАДНЕ изискването за присъствие на представители на ИАМА при провеждането на изпита.
МОТИВИ: Всяка от системите, по които се извършва обучението, е създала правила и тестове за провеждането на изпитите. Отговорността за качеството на обучението се носи от сертифициращия инструктор. Повечето системи имат етични комисии и следят за качеството на обучението по различни начини- чрез проверки, чрез мнението на самите обучаеми и др. Каква ще е функцията на чиновника от ИАМА и ще носи ли той някаква отговорност?
11. Член 27. (1) Леководолазните апарати се зареждат с чист атмосферен въздух от специални за тази дейност компресори за високо налягане или чрез преливане със или без помпа от стационарни бутилки от компетентно техническо лице.
ДА СЕ ДОБАВИ: След “чист атмосферен въздух”- “ или технически смеси “
МОТИВИ: Наредбата трябва да дава възможност за ползване на Nitrox и различни технически смеси.
12. Чл. 28 (2) (2) При отдалечаване на водолазната група на повече от 20 м от мястото на спускане, дежурният осигурител трябва да бъде с придружаващ плавателен съд (лодка).
ДА СТАНЕ: (2) “По време на гмуркане дежурния осигурител извършва постоянно наблюдение за движението на групата”
МОТИВИ: В голяма част от случаите групата се отдалечава на повече от 20 м от брега или кораба, в съответствие плана на спускането. Достатъчно е дежурния осигурител да извършва наблюдение и подаде сигнал или действа при възникване на ситуация, а не да следва групата с лодка.
|
|
Лично мнение:
Към т. 12. Чл. 28 (2).....
ДА СТАНЕ: (2) "По време на СПУСКАНЕ..." както е употребен терминът по-нататък в МОТИВИ:
За лекаря - ясно е, че това са разходи, екипировки, лекарят трябва да е и леководолаз, транспорт и пр. и пр. НО,
никой не знае кой от курсистите, СЛЕД като е бил прегледан, удостоверен, одобрен за годен за обучение под вода, ще прреяде, препие, недоспи, настине, ядоса и какво ли още не... И при спускането, хоп, нещо стане... Тогава е по-добре да си има лекар-специалист по подводна медицина, вместо обяснения в съда.
Знаем, че хиляди спускания се провеждат всеки ден по цял свят, включително за обучение, и доста от тях са без лекар, те инструкторите имат известна медицинска подготовка, но...
|
Wishbone
10-01-2008 15:48
|
Асенски, ако присъствието на човека от ИАМА е начинът за официално признаване на КМАС/НАУИ/ПАДИ сертификати в БГ, лошо няма. Обаче това не е разписано ясно, а трябва! Ако е само за да изкарат по някой лев и експертите на ИАМА (щото за тая работа ще трябва да им се плати) - не, благодарим...
Член 14. Право да провеждат курсове за водолази имат юридически лица, които са сертифицирани от Министерство на транспорта.
Член 15. Издаването на сертификатите се извършва на базата на утвърдени от Министерство на транспорта леководолазни степени, учебни планове и необходимата за провеждането на обучението материална база.
колегите с училищата могат ли да коментират тези двете - това достатъчно ли е за признаване на ПАДИ или КМАС сертификат. Какъв ще е изобщо режимът?
Защо началника на щаба на ВМС може самостоятелно да въвежда всякакви забрани, включително и безсрочни? Предполагам това е сложено за да се осигуряват полигони за учения и всякакви там военни операции... Лошо няма! Но това следва да става след координация поне с ИАМА и в точно определени случаи - да ги изброят кои са - не е трудно!
Прав си, че редакцията на разпоредбата за плавателните съдове е неясно - очевидно трябва да става дума за плавателните средства, но изказът може да се подобри..
|
|
колеги,в събота ще проведем заседание на БНАПД.Няма да оставим нещата така,ще водим битка докато се получат нащата както трябва.Колегата Калев малко избърза с поста тук,той е леко непълен,тъй като имаме предварителното становище на ръководството на БНАПД,което е в унисон с недоволството на всички нас.Този проект военните го променят постоянно и разбирасе е абсолютно неприложим.Надявам се на ползотворна работа в събота и на скорощна покана от военните,където за не знам кой път да им обясним,че не може да вървят срещу нещата.Нищо от безумията ,изложени тук няма да мине,защото членството ни в ЕС няма да допусне разнобой между европейското и нашето законодателство.Просто ще стане ясно на дебелите кратуни,че не сме 1963г вече и трябва да питат и да четат повече.
|
Wishbone
10-01-2008 16:06
|
Миро, пусни становището на БНАПД и им предложи да има единен документ, който да се подкрепи от всички. Точно в този момент разделянето и даването на несъгласувани становища от различни организации не е от полза.
Накратко, предлагам ви да се съгласуват позициите и да се представи единен документ, който да се подпише от всички заинтересовани... Кубратовия пример с пръчките надали има смисъл да се припомня...
Може ли да стане?
|
|
БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА АСОЦИАЦИЯ
ПО ПОДВОДНА ДЕЙНОСТ
бул. Сливница 2, Фестивален и конгресен център, 9000 Варна
Тел.: (052) 370 487
До: кап. ІІ ранг Н. Димитров
Щаб на ВМС
Относно: Наредба за водолазна и друга подводна дейност
Уважаеми кап. Димитров,
Бих желал да изразя експресно отношение към последния вариант на наредба, която касае водолазната дейност.
Изразявам недоумението си (както и на членовете на УС на БНАПД) във връзка с начина по който ВМС процедира с този за сега последен вариант на проекта за Наредба.
В досегашните ни контакти с ВМС винаги е съществувал дух на разбирателство и толерантност, независимо от известно разминаване на позициите ни.
В последното съвещание проведено в Щаба на ВМС на 17.05.2005г. адм.Цеков ни увери, че се планира още едно събиране за окончателно разглеждане на проекта за Наредба, въпреки констатираното голямо сближаване на позициите ни. Вместо това, след наше запитване на 19.12.2007г. получихме отговор, че проекта е готов, включени са всички обсъждани предложения и се съгласува с ДА”Морска администрация”. Не стана ясно дали се предвижда ново обсъждане във формата, в който това беше направено на предишните съвещания. Вашата служителка беше любезна за ми изпрати копие от последния вариант, в който откриваме следното:
1. Променени са изцяло смисъла и идеята на Наредбата. Вместо “Наредба за реда за извършване на водолазната дейност” новото название вече е “Наредба за водолазна и друга подводна дейност”.
2. Раздел І, ІІ, ІІІ, действително, в по-голямата си част са съобразени с изказаните от БНАПД и други водолазни организации и клубове становища..
3. Включени са нови раздели ІV,V и VІ, независимо, че никой от участниците в съвещанията (включително и представителите на ВМС) не е искал това да бъде направено, още по-малко е разисквано съдържанието на тези раздели.
Преди да изкажа моето лично становище по въпроса, бих желал да заявя, че притежавам известна компетентност в тази област, тъй като сам участвал в съставянето и обсъждането на всички подобни документи от 1965г. до сега, водолаз съм от 1961г., притежавам най-високата инструкторска степен по системата на CMAS, инструктор съм на PADI и притежавам докторска научна степен по водолазни технологии.
Ето и моето становище:
- Споменатите раздели (ІV,V и VІ) нямат място в подготвяната от ВМС Наредба. Те касаят организацията и безопасността на водолазната дейност, която разгледана в професионален аспект се третира главно в Кодекса на труда, Закона за безопасни и здравословни условия на труд, а обучението и в Закона за професионалното образование и обучение. Съответните държавни институции, които се занимават с контрол по изпълнението на тези закони са Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката. Министерството на транспорта има само косвено отношение към проблематиката.
- По искане на МТСП през 2005г., със съдействието на БНАПД беше изработен и предаден проект на “Наредба за здравословни и безопасни условия на труд при водолазната работа”. Проекта беше обсъден и одобрен от почти всички действащи в страната професионални структури. Той може да се разглежда като допълнение на Закона за безопасни и здравословни условия на труд, като подпомага приложението му със специфични за водолазната дейност изисквания. Същият е съгласуван с международни структури, създадени специално за унифициране на законодателствата на страните от Европейския съюз по въпросите на професионалната водолазна дейност (EDTC).Проекта беше изпратен и на ВМС за съгласуване, но не последва никаква реакция. В случая ВМС без да се интересува от направеното до сега се опитва да създава (с раздели ІV,V и VІ) нова наредба за здравословни и безопасни условия на труд.
- По отношение на водолазните дейности за спорт, туризъм и развлечение, информирам Ви, че в страната няма разработена нормативна база, съответстваща на съвременните изисквания (освен Правилник за водолазната дейност, издаден през 1965г. който вече е безнадежно остарял). Но за сметка на това има добре разработени Европейски стандарти, които са приети от Българския институт по стандартизация и по този начин се приемат като БДС.
- От бързия прочит на съдържанието на разделите ІV, V и VІ може да се заключи, че те са много набързо и доста нескопосно съставени, компилация от стари и по-нови нормативни изисквания, но в никакъв случай не отразяват по подходящ начин новите тенденции и международни практики. В момента не мога да се спра подробно на будещите учудване постановки, но ще посоча само някалко примера
- В раздел ІV член18, т.2 и по нататък е записано изискването при леководолазни курсове (какво значи термина “леководолаз” и какви курсове за професионални или спортни водолази?) да присъства лекар. Отговорно Ви заявявам, че не съществуват съвременни международни стандарти и практики с такова изискване за професионалното обучение, а още по-малко за спортни водолази.
Пример за набързо и некомпетентно преписване от различни източници е противоречието между чл.25 и чл.26. В чл. 27(2) е поставено изискване само за съдържанието на въглероден диоксид. Би трябвало просто да се цитират международните стандарти, в които са поставени гранични стойности и за други вредни газове.
Термините леководолаз, леководолазни спускания и др. не отразяват съвременните екипировки и технологии, същите се употребяват все още само във вестникарски публикации. Изготвянето и утвърждаване на планове, програми и сертификационните изисквания за водолазна дейност не е присъщо за Министерството на транспорта, респективно но ИАМА , тъй като има закон (ЗПОО), който указва реда и утвърждава програмите. ИАМА може да бъде само една от обучаващите организации, ако покрива изискванията на ЗПОО.
Настоящото становище няма за цел да прави обстоен анализ на новия вариант за Наредба, който ще бъде разгледан на форум на БНАПД, след което ще Ви изпратим като официално становище.
Това, върху което искам още веднъж да обърна вниманието Ви е, че последния вариант на наредбата няма нищо общо с обсъжданите до сега варианти и не съответства на прокламирания от адм.Цеков принцип, съгласно който проекта за Наредба ще бъде обстойно обсъден от заинтересованите страни и специалисти.
За сега не виждам никаква логика да променяме смисъла, идеологията и съдържанието на проекта, който беше неколкократно обсъждан.Нанесените промени (включването на глави ІV, V и VІ) ще предизвикват нова спирала на недоволства и дискусии и в крайна сметка ще забавят издаването на Наредба за реда на извършване на водолазната дейност.
Зам.председател на УС на БНАПД:
(Илия Кръстев)
|
|
с уточнението,че това е проект ,не окончателно становище-ще го обсъждаме в събота.
|
Wishbone
10-01-2008 16:46
|
Мерси, Миро!
дали форумът БНАПД би могъл да се разшири , така че да едно такова становище да бъде разработено като единно за всички организации, които биха желали да го подкрепят?
Към становището задължително следва да бъде приложено мотивирано становище по подобие на това, представено от колегата Калев.
|
|
Подкрепям напълно Калев-а и той ще присъства на форума и се надявам да изложи това,което постна тук.Аз също ще се постарая.Ако желаеш-заповядай-събота 11ч фестивалният комплекс във Варна.
|
Wishbone
10-01-2008 17:09
|
Човече, мерси за поканата, но мисля че ще е невъзможно това да се случи, за съжаление! Ще се опитам, с каквото мога да помогна от тук... !
Поздрави!
|
|
С две думи към тези дето пишат тази Наредба:
1. Морето е на Българските Граждани, не е нито на МВР, нито на МО, нито на концесионерите на плажове или собственици на имоти, дето са заградили вече всяко пътче, плажче и скаличка!
Вместо да се замислите как да подпомогнете развитието на този спорт, който изхранва цели държави, искате да го убият в зародиш! Не водолазите трябва да искат разрешение - военните и полицаите трябва да уведомяват, че ще затворят даден полигон и за колко време. И да се извинят при това за причинените неудобства на гражданите, като цивилизовани хора призвани, служещи на същите граждани и получаващи заплати от данъците им.
2. Всякакви претенции за създаване на "полигони за обучение" са абсолютно идиотски и неизпълними!
Все едно "горските" да кажат на алпинистите да се обучават само на тоя и оня баир. Ами ако на полигона от една седмица има вълнение а съседния залив е тих?
3. Какви са тия доктори, бе хора? Колко специалисти по подводна медицина има в Бг? 5! Защо се мъчите да бюрократизирате до безумие този спорт? Не може ли просто всеки кандидат-водолаз да подпише една декларация за здравословно си състояние и сам да си носи отговорност?
4. Нали се борим да намаляваме лицензионните режими? Какви са тия сертификации от Министерство на транспорта? Има ли водолазен клуб в България без инструктори, които са
сертифицирани от международна организация? Няма! Имат ли тези международни организации стандарти за обучение? Имат! Какво един изпитващ от това министерство ще контролира?
Дали кандитата си е научил теорията ли? По кой стандарт? Или ще влиза на дълбочинния изпит? С колко водолази-инструктори разполага това Министерство? Или ще ги правим изпитите 2-3 пъти през годината? Да, ама англичанката е дошла за 1 седмица и иска да изкара курса, да си вземе кетапа и да ходи догодина в Шарм ел Шейх да гмурка.
Айде чао на паричките дето чуждите туристи оставят в Бгто за обучение.
И колко ще струва тоя "представител"? Кой ще му плаща? Щото единствената причина да се кара
курс в тая боза Черно море е сравнително по-ниската цена, която можеш да спазариш. Ми що не ида тогава в Турция или Гърция да си изкарам там курса и да не ме занимават някакви тунеядци, дето от първия изпит ще почнат да си искат паричките на ръка?
Я ми организирайте изпит за TDI тогава! Или, пази Боже, за DIR! Или техническото гмуркане няма да съществува в България?
5. Колко декомпресионни камери има в Бг? Като сте толкова загрижени за водолазния спорт задължете ВСЯКА болница на крайбрежието да разполага с барокамера! И със лекар-специалист по подводна медицина! Така се спасяват човешки животи!
6. И да ви кажа една тайна - леководолазните апарати освен с "чист атмосферен въздух" могат да се зареждат и с други работи. И като си напълня апарата с Нитрокс или Тримикс ще съм в нарушение ли? Тъпотии!
И какви са тия компетентни органи дето ще контролират? Я ги напишете в Наредбата да се знае служителите на кои отдели ще са "компетентни" щото иначе излиза, че всеки катаджия ще може "компетентно" да санкционира процеса на обучение или гмуркания. И какви ще са наказанията при съставен акт?
Ами какви ще са наказанията за разни гъзари, дето за да се направят на интересни на гаджетата, целят с моторни яхти или джетове водолазните буйове със скорост 20-30 възела?
И защо забранявате гмурканията с механични прибори? Защото звуков сигнал при преминаване на резерва издават само електронните прибори...
Въобще по-нескопосано, съшито от тук от там, вредно и неграмотно нещо няма!
Колеги, дайте да се организираме за да не позволим на бюрократите да съсипят спорта ни!
|
Wishbone
11-01-2008 13:51
|
Deep, като се присъединявам изцяло към това, което си написал, не мога да не те похваля и за аватара!
|
sea-wolf
11-01-2008 14:19
|
Почти не съм писал във водолазните теми, но ги чета изцяло, включително и тези свързани с тази прословута наредба. Евала за поста на Deep.
|
|
Браво за хубавият пост Deep!!!
|
|
само да уточни критиката си към кого я отправя,че ми прозвуча като упрек към БНАПД
|
ddevilco
12-01-2008 07:29
|
Браво Deep, много точно си ги казал нещата,,,
|
|
Няма да се дадем лесно. Но без някакъв компромис с военните няма да мине наредбата. Надявам се да са достатъчно разумни защото една добре изпипана наредба е и от тяхна полза. Да не говорим за туристическия бранш. Там загубите може да са сериозни.
|
|
assen написа:
Няма да се дадем лесно. Но без някакъв компромис с военните няма да мине наредбата. Надявам се да са достатъчно разумни защото една добре изпипана наредба е и от тяхна полза. Да не говорим за туристическия бранш. Там загубите може да са сериозни.
Не съм водолаз - но обичам да се гмуркам.
Това че нямало да мине без компромис с военните - не е така.
Колега артилерист ходи на курс в Австрия или Швейцария - не си спомням точно, НО.... какво се получава там: полигона на който обикновено стрелят е собственост на някакъв граф. Местността е само камъняци и не става за нищо, но въпреки това - когато трябва да се проведат артилерийски стрелби, командира на поделението пише МОЛБА до господин графа "моля да ми разрешите да проведем артилерийски стрелби във вашия имот с граници ...." то не че графа няма да се съгласи ... ама културните хора го правят така
Какво е по-различно при нас ??? Функция на военните (независимо сухопътни, военновъздушни или военноморски) е да охраняват границите и целостта на държавата, ТЕ НЕ СА СОБСТВЕНИЦИ - МОРЕТО Е НА ХОРАТА. МОРЕТО НЕ Е ТЯХНО - ТЕ ГО ПАЗЯТ. Така че - нищо не пречи те да УВЕДОМЯВАТ кога и къде ще проведат учение, и без това техните учения винаги са ПЛАНИРАНИ от месеци и си ги знаят кога и къде се провеждат, а ако говорим за СЕКРЕТНОСТ - хайде да не се разсмиваме а започнал съм службата си в ракетно поделение и знам какво беше тогава - а сега - такова понятие не съществува.
Не съм чел съответни наредби на други държави, ама като станахме европейци - тези които изготвят документа що не вземат да се запознаят със съответните документи на различните европейски държави, да видят особеностите свързани със спецификата на законодателствата касаещи съответните водни басейни, политиката и приоритетите вложени във съответния документ, да се запознаят с българските приоритети и да създадат НАРЕДБА която:
1. Гарантира възможността на държавните институции да изпълняват функционалните си задължения.
2. Създаде ИДЕАЛНИТЕ условия развитие на подводните спортове (което е тясно свързано с туризма и много други области на икономиката на БГ)
3. Да създаде условия при които да се гарантират националните исторически и природни богатства под вода (които и без това не са толкова много)
Сигурно има и други точки които да служат като ЗАДАНИЕ за създаването на РАБОТЕЩА НАРЕДБА.
Що не вземем да им помогнем а
|
|
<br />Ще се опитам да намеря и самите текстове, за да не се налага всички да откриваме топлата вода... Ако някой има познати в Хърватска може да помогне, благодарско...
[/quote]
Колега,ако си открил текстовете ,моля прати ми ги,защото ще са ни полезни при изготвянето на становището на БНАПД
|
|
Нови Продукти
Цена: 51.00 Лв.
Spearfishing
|