Този сайт използва бисквити - Повече Информация. Приемам
Активни Потребители: 6 Гости: 520
Активни регистрирани потребители
261:18:02 - Ahrefs [Bot] [140008]
Тема
0:29:11 - Yandex [Bot] [3]
Тема
0:10:57 - Majestic-12 [Bot] [395]
Тема
258:25:55 - Tbot [Bot] [3463891]
Мнения на потребител
5:55:42 - Bing [Bot] [1967]
Снимка
8:09:38 - Google [Bot] [4517]
Тема
Активни анонимни потребители
0:21:45 [6]
Downloading file
0:34:34 [10]
Чат
0:13:17 [0]
Снимка
0:17:56 [3]
Снимка
0:34:34 [7]
Тема
0:32:18 [5]
Тема
0:32:55 [3]
Начална страница
0:09:27 [1]
Тема
0:06:08 [0]
Чат
0:34:53 [9]
Мнения на потребител
0:00:14 [0]
Тема
0:28:05 [7]
Тема
0:34:46 [5]
Тема
0:32:07 [6]
Начална страница
0:30:43 [10]
Начална страница
0:09:42 [0]
Downloading file
0:09:33 [0]
Мнения на потребител
0:30:06 [3]
Тема
0:20:28 [6]
Тема
0:32:02 [7]
Тема
0:33:26 [10]
Downloading file
1:51:28 [49]
Галерия
0:26:45 [4]
Тема
0:34:34 [9]
Начална страница
0:01:45 [0]
Downloading file
0:34:48 [7]
Тема
0:34:35 [8]
Тема
0:12:03 [0]
Тема
0:13:28 [0]
Коментари на потребител
0:30:33 [8]
Downloading file
0:34:33 [9]
Теми на потребител
0:27:53 [2]
Тема
0:34:37 [6]
Тема
0:10:21 [0]
Downloading file
0:11:08 [0]
Тема
0:22:14 [1]
Коментари на потребител
0:11:03 [1]
Тема
0:34:55 [8]
Премаха Риба от Зона
0:33:30 [4]
Тема
0:04:24 [0]
Коментари на потребител
0:30:47 [8]
Тема
0:28:06 [3]
Мнения на потребител
0:23:12 [2]
Тема
0:19:21 [2]
Тема
2:11:08 [31]
Галерия
0:35:00 [11]
Тема
0:17:31 [1]
Мнения на потребител
0:33:17 [3]
Тема
0:08:09 [0]
Downloading file
0:15:47 [1]
Тема
0:11:07 [0]
Тема
0:34:42 [7]
Новина
0:11:14 [0]
Тема
0:34:37 [5]
Downloading file
0:29:15 [6]
Тема
0:30:16 [7]
Снимка
0:29:57 [8]
Тема
0:10:54 [2]
Тема
0:30:38 [7]
Чат
0:09:35 [0]
Тема
0:11:32 [0]
Чат
0:30:51 [6]
Тема
0:34:57 [7]
Мнения на потребител
0:33:17 [5]
Тема
0:34:45 [5]
Тема
0:30:32 [4]
Тема
0:23:06 [4]
Тема
0:33:29 [13]
Тема
0:14:18 [0]
Потребителски профил
0:34:49 [7]
Начална страница
0:06:24 [0]
Тема
0:34:58 [7]
Тема
0:10:28 [0]
Коментари на потребител
0:33:30 [11]
Тема
0:33:30 [8]
Тема
0:07:15 [0]
Теми на потребител
0:02:17 [0]
Downloading file
0:33:25 [8]
Тема
0:16:25 [1]
Теми на потребител
0:33:10 [9]
Тема
0:06:08 [0]
Downloading file
0:12:06 [0]
Тема
0:07:37 [0]
Тема
0:30:55 [9]
Тема
0:09:00 [0]
Мнения на потребител
0:34:38 [6]
Чат
0:11:10 [1]
Мнения на потребител
0:30:35 [7]
Тема
0:00:42 [0]
Downloading file
0:29:37 [11]
Тема
0:09:02 [0]
Чат
0:34:40 [6]
Коментари на потребител
0:30:05 [10]
Тема
0:32:14 [8]
Тема
0:01:47 [0]
Тема
0:33:39 [9]
Тема
0:34:55 [7]
Начална страница
0:34:38 [8]
Тема
0:34:33 [7]
Тема
0:33:25 [7]
Тема
0:34:40 [9]
Тема
0:30:59 [12]
Тема
0:06:44 [0]
Downloading file
0:05:05 [1]
Тема
0:33:41 [7]
Тема
0:33:33 [10]
Downloading file
0:10:13 [0]
Тема
0:06:11 [0]
Тема
0:13:02 [0]
Коментари на потребител
0:32:18 [9]
Начална страница
0:34:58 [7]
Чат
2:34:19 [57]
Галерия
0:05:05 [0]
Начална страница
0:27:23 [5]
Тема
0:08:17 [0]
Начална страница
0:18:22 [2]
Тема
0:30:31 [3]
Тема
0:22:35 [3]
Тема
0:33:32 [4]
Тема
0:33:21 [6]
Тема
0:30:12 [4]
Снимка
0:34:42 [7]
Мнения на потребител
0:00:58 [0]
Потребителски профил
0:34:46 [6]
Тема
0:02:22 [0]
Тема
0:13:58 [0]
Тема
0:34:49 [4]
Тема
0:05:00 [0]
Тема
0:33:28 [3]
Теми на потребител
0:05:07 [0]
Downloading file
0:33:23 [6]
Тема
0:37:56 [14]
Галерия
0:35:00 [6]
Чат
0:33:14 [8]
Начална страница
0:34:43 [6]
Тема
0:34:48 [6]
Тема
0:16:19 [3]
Тема
0:34:41 [7]
Тема
0:05:29 [0]
Downloading file
0:28:35 [5]
Тема
0:35:01 [5]
Тема
0:12:30 [0]
Тема
0:27:14 [3]
Мнения на потребител
0:30:52 [5]
Тема
0:32:21 [9]
Тема
0:02:57 [0]
Тема
0:02:56 [0]
Тема
0:26:04 [2]
Тема
0:01:12 [0]
Downloading file
0:03:08 [1]
Начална страница
0:33:30 [9]
Тема
0:34:56 [7]
Тема
0:33:11 [11]
Тема
0:34:48 [11]
Тема
0:01:59 [0]
Browsing user sessions
0:29:55 [3]
Тема
0:34:55 [8]
Тема
0:29:25 [7]
Тема
0:28:57 [12]
Тема
0:13:31 [0]
Чат
0:02:39 [0]
Тема
0:11:12 [0]
Тема
0:31:05 [6]
Тема
0:03:18 [0]
Снимка
0:04:29 [0]
Начална страница
0:34:55 [6]
Коментари на потребител
0:34:49 [5]
Тема
0:01:23 [0]
Тема
0:29:19 [3]
Тема
0:29:28 [8]
Коментари на потребител
0:34:36 [6]
Чат
0:08:25 [0]
Начална страница
0:10:43 [0]
Downloading file
0:02:46 [0]
Downloading file
0:13:30 [0]
Downloading file
0:08:42 [1]
Добави мнение към Темата
0:34:44 [8]
Мнения на потребител
0:30:20 [5]
Downloading file
0:18:20 [2]
Тема
0:31:13 [5]
Снимка
0:34:44 [7]
Тема
0:14:19 [0]
Потребителски профил
0:33:15 [5]
Тема
0:53:35 [18]
Потребителски профил
0:33:02 [4]
Начална страница
0:32:26 [4]
Тема
0:34:35 [12]
Тема
0:30:59 [4]
Тема
0:01:44 [0]
Downloading file
0:34:47 [3]
Downloading file
0:07:23 [0]
Новина
0:34:55 [6]
Тема
0:10:10 [0]
Тема
0:32:31 [6]
Тема
0:34:52 [7]
Тема
0:05:48 [0]
Downloading file
0:31:32 [6]
Тема
0:34:43 [6]
Тема
0:25:07 [3]
Начална страница
0:34:33 [5]
Галерия
0:07:13 [0]
Downloading file
0:34:56 [6]
Галерия
0:32:01 [8]
Downloading file
0:34:42 [3]
Тема
0:10:06 [9]
Тема
0:09:28 [0]
Тема
0:27:54 [4]
Тема
0:32:02 [6]
Тема
0:29:51 [5]
Downloading file
0:34:55 [10]
Тема
0:30:37 [6]
Тема
0:14:48 [0]
Тема
0:25:11 [5]
Тема
0:23:43 [1]
Потребителски профил
0:13:05 [0]
Тема
0:01:02 [0]
Тема
0:33:30 [4]
Снимка
0:14:27 [1]
Коментари на потребител
0:29:33 [6]
Теми на потребител
0:34:57 [7]
Downloading file
0:34:37 [5]
Галерия
0:10:18 [0]
Мнения на потребител
0:03:08 [0]
Тема
0:34:35 [10]
Тема
0:11:44 [0]
Тема
0:04:47 [0]
Тема
0:30:47 [5]
Тема
0:34:39 [4]
Тема
0:26:26 [6]
Тема
0:08:07 [0]
Тема
0:14:52 [0]
Тема
0:18:30 [2]
Тема
0:33:25 [5]
Downloading file
0:20:40 [1]
Мнения на потребител
0:33:42 [7]
Тема
0:34:44 [15]
Тема
0:35:01 [6]
Чат
0:10:26 [0]
Тема
0:05:20 [0]
Галерия
0:32:14 [6]
Снимка
0:00:58 [0]
Тема
0:04:31 [0]
Downloading file
0:04:35 [0]
Тема
0:32:02 [5]
Downloading file
0:09:01 [0]
Downloading file
0:16:16 [1]
Галерия
0:18:10 [10]
Тема
0:23:41 [3]
Галерия
0:02:33 [0]
Начална страница
0:31:11 [4]
Тема
0:33:37 [8]
Тема
0:14:02 [1]
Тема
0:34:53 [8]
Тема
0:18:45 [2]
Потребителски профил
0:34:54 [9]
Тема
0:29:28 [4]
Тема
2:13:44 [36]
Най-активни Теми
0:06:47 [0]
Снимка
0:11:59 [0]
Тема
0:34:57 [14]
Чат
0:28:56 [6]
Тема
0:27:55 [6]
Тема
0:11:49 [2]
Начална страница
0:34:58 [9]
Мнения на потребител
0:08:18 [0]
Тема
0:14:44 [0]
Browsing user sessions
0:12:03 [0]
Тема
0:11:23 [0]
Downloading file
0:00:41 [0]
Тема
0:32:43 [4]
Тема
2:37:30 [46]
Потребителски профил
0:06:42 [0]
Начална страница
0:02:21 [0]
Потребителски профил
0:08:52 [0]
Тема
0:31:42 [4]
Тема
0:34:59 [3]
Тема
0:34:42 [10]
Тема
0:34:39 [9]
Снимка
0:08:45 [0]
Тема
0:06:37 [0]
Тема
0:02:49 [2]
Тема
0:34:36 [7]
Тема
0:08:10 [0]
Downloading file
0:33:34 [7]
Чат
0:13:32 [0]
Downloading file
0:28:11 [6]
Тема
0:34:59 [11]
Потребителски профил
0:32:21 [6]
Потребителски профил
0:08:56 [0]
Тема
0:33:35 [6]
Downloading file
0:34:36 [5]
Тема
0:31:04 [12]
Тема
0:34:42 [6]
Тема
0:04:36 [0]
Downloading file
0:05:58 [0]
Тема
0:15:26 [4]
Тема
0:19:33 [2]
Downloading file
0:30:48 [5]
Тема
0:21:05 [1]
Downloading file
0:08:43 [0]
Тема
0:09:53 [0]
Downloading file
0:34:41 [8]
Тема
0:34:40 [8]
Тема
0:13:49 [0]
Начална страница
0:11:31 [0]
Потребителски профил
0:24:37 [2]
Тема
0:34:39 [6]
Тема
0:30:49 [6]
Начална страница
0:33:28 [6]
Тема
0:34:56 [10]
Потребителски профил
0:10:11 [0]
Тема
0:01:55 [0]
Потребителски профил
0:02:16 [2]
Тема
0:33:12 [4]
Тема
0:34:57 [3]
Галерия
0:15:41 [1]
Начална страница
0:11:19 [1]
Тема
0:20:45 [2]
Тема
0:11:37 [1]
Потребителски профил
0:12:00 [0]
Тема
0:29:39 [4]
Тема
0:32:09 [9]
Тема
0:32:26 [9]
Тема
0:27:53 [9]
Потребителски профил
0:18:00 [5]
Рецепти
0:08:28 [0]
Downloading file
0:29:43 [5]
Тема
0:30:46 [8]
Тема
0:34:40 [9]
Тема
0:09:40 [0]
Коментари на потребител
0:33:39 [7]
Тема
0:31:50 [9]
Тема
0:33:17 [6]
Тема
0:25:38 [1]
Тема
0:14:11 [0]
Видове
0:33:14 [6]
Тема
0:11:56 [2]
Тема
0:13:50 [0]
Тема
0:27:37 [3]
Галерия
0:13:10 [0]
Тема
0:31:45 [7]
Начална страница
0:28:08 [5]
Тема
0:14:08 [0]
Начална страница
0:34:53 [7]
Тема
0:16:40 [7]
Потребителски профил
0:34:49 [5]
Тема
0:10:07 [0]
Тема
0:09:04 [0]
Downloading file
0:29:16 [6]
Тема
0:26:40 [4]
Снимка
0:14:27 [0]
Снимка
0:34:43 [6]
Тема
0:12:17 [2]
Тема
0:24:47 [5]
Downloading file
0:32:20 [5]
Тема
0:30:12 [9]
Тема
0:12:51 [0]
Тема
0:02:58 [3]
Тема
0:37:07 [170]
Тема
0:26:50 [5]
Тема
0:34:43 [7]
Тема
0:14:28 [1]
Тема
0:00:14 [0]
Тема
0:34:38 [9]
Downloading file
0:35:00 [7]
Тема
0:02:42 [0]
Снимка
0:24:07 [3]
Тема
0:25:39 [5]
Тема
0:35:00 [8]
Browsing user sessions
0:29:38 [7]
Тема
0:33:14 [9]
Начална страница
0:00:32 [0]
Начална страница
0:30:48 [4]
Тема
0:26:05 [4]
Галерия
0:07:32 [0]
Тема
0:07:59 [0]
Чат
0:27:34 [6]
Тема
0:00:34 [0]
Downloading file
0:34:49 [7]
Тема
0:07:57 [0]
Тема
0:33:25 [7]
Начална страница
0:05:48 [0]
Снимка
0:01:08 [0]
Потребителски профил
0:08:01 [0]
Downloading file
0:33:41 [6]
Коментари на потребител
0:17:44 [3]
Тема
0:57:22 [15]
Галерия
0:17:54 [2]
Downloading file
0:12:04 [0]
Мнения на потребител
0:13:56 [0]
Тема
0:34:45 [6]
Тема
0:34:40 [7]
Начална страница
0:28:12 [5]
Тема
0:33:25 [13]
Тема
0:31:39 [5]
Снимка
0:33:18 [9]
Тема
0:31:57 [6]
Теми на потребител
0:33:35 [8]
Тема
0:34:50 [5]
Тема
0:03:00 [0]
Downloading file
0:33:32 [6]
Начална страница
0:30:09 [7]
Тема
0:00:53 [0]
Тема
0:26:40 [6]
Тема
0:30:39 [10]
Коментари на потребител
0:34:50 [11]
Тема
0:26:14 [6]
Тема
0:17:44 [1]
Downloading file
0:06:07 [0]
Начална страница
0:33:41 [7]
Потребителски профил
0:10:33 [2]
Тема
0:34:56 [5]
Тема
0:31:14 [5]
Най-активни Теми
0:30:35 [4]
Тема
0:14:16 [1]
Тема
0:33:39 [5]
Тема
0:01:26 [0]
Тема
0:27:20 [4]
Мнения на потребител
0:34:49 [3]
Тема
0:09:03 [0]
Тема
0:34:47 [16]
Начална страница
0:34:43 [6]
Тема
0:00:12 [0]
Тема
0:34:39 [11]
Начална страница
0:07:39 [0]
Тема
0:23:50 [3]
Начална страница
0:31:10 [4]
Тема
0:33:35 [12]
Downloading file
0:14:19 [3]
Мнения на потребител
0:02:48 [0]
Downloading file
0:34:43 [10]
Тема
0:27:00 [5]
Downloading file
0:14:50 [0]
Тема
0:09:52 [0]
Downloading file
0:20:41 [6]
Тема
0:21:24 [2]
Тема
0:34:45 [5]
Тема
0:13:52 [0]
Начална страница
0:28:44 [5]
Тема
0:05:40 [0]
Тема
0:00:34 [0]
Статии
0:05:07 [0]
Тема
0:31:01 [7]
Теми на потребител
0:34:41 [16]
Чат
0:34:45 [10]
Тема
0:12:16 [0]
Чат
0:33:29 [8]
Тема
2:41:43 [51]
Потребителски профил
0:29:28 [3]
Потребителски профил
0:25:35 [4]
Тема
0:09:23 [0]
Мнения на потребител
0:04:18 [0]
Мнения на потребител
0:28:19 [5]
Тема
0:09:55 [0]
Downloading file
0:25:18 [5]
Галерия
0:00:16 [0]
Снимка
0:25:35 [6]
Мнения на потребител
2:41:27 [64]
Потребителски профил
0:32:14 [5]
Тема
0:01:10 [0]
Downloading file
0:00:40 [0]
Тема
0:32:04 [9]
Тема
0:34:59 [11]
Тема
0:31:28 [4]
Downloading file
0:34:54 [5]
Тема
0:08:45 [0]
Коментари на потребител
0:32:09 [5]
Мнения на потребител
0:28:28 [3]
Тема
0:34:32 [9]
Тема
0:04:42 [0]
Коментари на потребител
0:10:36 [0]
Чат
0:34:35 [5]
Тема
0:10:45 [0]
Снимка
0:32:45 [9]
Тема
0:34:49 [7]
Мнения на потребител
2:40:39 [58]
Коментари
0:02:39 [0]
Тема
0:33:29 [4]
Downloading file
0:34:43 [10]
Тема
0:33:18 [4]
Тема
0:32:04 [3]
Тема
0:34:40 [7]
Снимка
0:09:50 [0]
Downloading file
0:30:48 [8]
Тема
0:34:35 [13]
Тема
0:34:51 [6]
Чат
0:13:46 [0]
Downloading file
0:34:42 [5]
Начална страница
0:10:24 [0]
Тема
0:32:09 [6]
Начална страница
0:34:38 [8]
Галерия
0:33:13 [6]
Начална страница
0:04:46 [0]
Downloading file
0:34:34 [4]
Downloading file
0:30:04 [5]
Чат
0:32:20 [12]
Тема
0:32:16 [6]
Тема
0:09:00 [0]
Начална страница
0:08:19 [0]
Downloading file
0:34:49 [5]
Тема
0:12:43 [0]
Галерия
0:32:11 [6]
Тема
0:35:00 [8]
Начална страница
0:15:55 [1]
Тема
0:29:34 [6]
Коментари на потребител
0:34:38 [5]
Тема
0:10:19 [0]
Начална страница
0:20:43 [1]
Тема
0:34:55 [8]
Теми на потребител
0:04:09 [0]
Тема
0:15:09 [3]
Мнения на потребител
0:13:50 [0]
Downloading file
0:11:12 [3]
Тема
0:34:47 [5]
Теми на потребител
0:11:42 [0]
Статии
0:10:38 [1]
Тема
0:31:59 [6]
Тема
0:13:11 [0]
Downloading file
0:01:31 [0]
Снимка
0:13:44 [0]
Начална страница
Отиди на Стр.:
Също на тази страница
Анонимен
0 Секунди
Форуми Подводен риболов Обща дискусия
Особености при гмуркане в студена вода
Стр. 1 от 4 1 2 3 Следващ »
1
Колеги, премествам писаното от мен в темата Samba black-out по настояване на Иван, администратор.
Не мога да не отбележа, че в тази тема коментарите от поне 6-та страница нататък според мен, освен че повтарят вече коментирани неща, са толкова свързани със заглавието на темата, колкото и писаното от мен - по-долу.
Просто понякога темите малко се разширяват и отклоняват от първоначалните граници...
Продължавам да смятам, че въпреки уговорките на главната страница, писането по въпросите на безопасността е отговорност на всички, които имат какво да кажат - личен опит, прочетено, научено, неясни въпроси и пр....
Тъй като писаното е вече в нова тема, ще включва и информация, несвързана със Самба и вариациите й.

Аз дори не се и опитвам да раздишвам "пълно-форматно" - при първите 3-5 гмуркания. Просго като че се наблюдавам отстрани - всичко в ред ли е, няма ли да дойде от някъде сигнал за нередност...
А ето какъв опит добих в събота, 02.02. при две влизания:
В 10.00 ч температурата на повърхността пред скалите от източна страна на стария град Созопол беше около 5 градуса, мъгла, морето - щил.
Любо и аз бяхме облекли костюмите в една квартира и при влизането процедурата беше по-кратка...
Костюми и чорапи - 7 мм (Любо) и 6 мм (аз), ръкавици - дебели на Любо и тънки на мен...
Независимо, че не бях влизал никога във вода под 10 градуса, влизането не предизвика очаквания стрес ... Леко неприятната изненада дойде от нищожната видимост - на повърхността не си виждах върха на плавника с изпънат крак.
Следващата беше от едновременните усещания за силен студ на устата и... на ръцете. Моите ръкавици си пропускат вода изобщо, а Любо се оплака, че му влизала от недобро закопчаване с лепенките.
Независимо от студа почнахме да гмуркаме полека-лека... Нямаше промяна във видимостта до 7-8 м. На около 20-та минута почнах да изпитвам болки в ръцете и излязохме на 35 минута.
При второто влизане след няколко часа си сложих първо тънки кожени ръкавици и върху тях - харпунските - подобрението беше символично.
Видимост имаше около 3 м чак на около 10 м, където и се усещаше страшен студ, поне 3-4 градуса разлика от повърхностния слой....
Главното, за което пиша сега е, че усещанията за пориви за вдишване в такива условия при мен бяха притъпени, неясно изразени, различни от всички познати от толкова години.
Друга особеност беше инстинктивното изваждане на главата извън водата при почти всяко изплуване - да се постопли устата... Това при мен разстройва малко ритъма и удължава времето до следващо гмуркане.
Този път престояхме 45 минути и когато към болките в ръцете се добавиха първите леки признаци на охлаждане на гърба, излязохме.
Като цяло опитът беше отличен, времето беше идеално, само видимостта беше изненадващо малка.
Костюмите показаха отлични топлоизолационни качества.
2
Здрасти, да те питам - как си напълни ушите с вода в тоя студ?
3
Не ги пълних - с ясното съзнание, че няма да се въртя под вода - и не се въртях! Между другото няколко минути след събличане на костюмите, от вътрешната страна на бонетата все още имаше ясни и леко релефни отпечатъци от ушите ни - за първи път виждам това.

Друго нещо, което усетих с лека изненада, беше как пантофите ми стават като че по-големи на 10-ина метра... Усещах ги много хлабави и се радвах, че съм с предпазни каишки. Предполагам, че е възможно 6 милиметровите ми чорапи да се свиват толкова много, че да се усеща охлабване на пантофа... не знам, неопренът е средна плътност.
Като цяло ужасният студ на ръцете и част от лицето, събран с ниската видимост и тъмнината на 10 м, увеличаваше значително усещането ми за опасност.
Следваща особеност - при ясно слънце на повърхността и бързо смрачаване в дълбочина - беше неспособността ми да разтворя зениците достатъчно бързо и успях само да усетя няколко силуета на изчезващи дребни риби, без да мога да ги различа конкретно... А може и от ЕГН-то да е...
Изобщо, предполагам, че истинско гмуркане за риба при температури на повърхността около 5 градуса може и да става, но с качествени костюми от 7 -8 мм, дебели чорапи, дебели ръкавици, някаква допълнителна защита на устата и... отлична тренираност за поносимост на ниски температури.

Не усетих никакво втвърдяване на въглеродните пера; колегата Любо съобщи, че е усетил известно втвърдяване на пластмасовите пера. Това най-вероятно ги прави и по-чупливи... Маските от силиконова материя се държаха нормално, наустниците на шнорхелите - също.
Известен смях будеха маркучетата, които използвахме за въжета на буйовете - бяха втвърдени и не успяха да се изпънат до излизането ни.
ръкавици - 6 мм , за ботинки - отдолу 3мм. чорапи , отгоре класически скуба ботинки с твърда подметка - демек два броя и като обуеш плавника все пак крака да има оросяване , и да не пикаеш щото всичко отива в краката и замръзват....ако преодолееш порива да не си вдигаш главата от водата след 10 мин устните ти стават безчувствени и като излизаш след някой друг час освен , че парят яко ами и са станали дебели...неопрен - 6мм с бельо , 7мм . 9 мм ....по дебелите костюми са и са с по-малък отвор на лицето , особено 9 мм , с него при изплуване имаш чувството , че се возиш на асансьор , рязко се увеличава скороста ...и едно ново хрумване от мен - газовия котлон - върши чудеса - и на влизане , и на излизане , ...запълването на ушите с вода - задължително - не е толкова страшно
5
Много добра тема, браво Вова!
Да споделя и аз моето, за сега, единствено плацикане в студена вода! Плацикане защото когато влизах знаех, че няма да гмуркам а само ще се наблюдавам. Та, беше месец февруари и с Наско (фидана) отидохме до едно заливче около Приморско. Температура на водата - между 5 и 7 градуса. Аз се обличах на брега-без особени проблеми. Неопрен - 7мм, не помня дали слагах бельото - мисля, че не - чорапи 5мм, ръкавици - 5мм, с 3 пръста. Та по живо, по здраво влязохме във водата, не мога да кажа, че осетих някакъв огромен студ. Шока дойде след като сложих маската и потопих глава - ужас - ако искате да разберете какво е, като размразявате фризер, събирате скрежа и си го слагате на лицето такова чувство изпитах и аз но след няколко минути лицето взе да притръпва и свиква със студа. Проблем ми създадоха чорапите - те са си хубави, но поради размера на плавниците, които съм купувал за по-тънки чорапи, като ги обух - с много зор, се оказа, че ми стягат толкова много, че не позволяват на кръвта да циркулира правилно и краката ми замръзваха изключително бързо. Като свалях плавниците веднага се усещаше как краката ми започват да се топлят. Плувах си без плавник няколко минути докато се добера до брега и докато стигна до там краката ми вече бяха се стоплили. Имах под ръка други чорапи, които пасваха на плавниците, но 3мм - обух ги и пак във водата- сега вече работата се пооправи, но друго си е с 5-те милиметра чорапче, вече не се усещаше затоплянето на краката ми, а плавно охлаждане, дори и без плавник. За ръкавиците и неопрена нямам забележка, ако не бяха тия малки плавници можех и повече да изкарам вътре. По-интересно беше абсолютната липса на живот в залива в който се плациках аз- то може и много шумен да съм бил, но видимостта беше отлична и все щях да видя поне нещо дето да помръдне. Знам ли, то аз съм си калпав гмурец, ако мога въобще да се нарека така. Следващия етап за мен ще е да видя как ще се държи цялата екипировка и в дълбочина -сега беше само на повърхността.
6
Не се гмуркам на студено!Имам неприятен спомен от миналогодишно гмуркане на 12 градуса в м-та Болата край Калиакра.Не можах след това да спя цялата нощ от схващане на мускул на гърба, дясното рамо и дясната ръка.
7
Ичиконти, сигурен ли си че схващането на мускулите които спомена е от студената вода? Има голям шанс схващането да е от зареждане на харпуна преди да си се загрял. Влизаш в студена вода, не си загрят и правиш рязко, силово движение да заредиш харпуна. На мен ми се случвало.
8
А може би неопрена да не е бил седмица?
9
Два дни по-късно имам само лек спомен по върховете на някои пръсти... и 2 кг по-малко тегло, но то може да се дължи на други фактори.
Струва ми се ясно, обаче, че при 12+ градуса на повърхността - да речем в началото на март - ще мога да гмуркам спокойно над 1.5 часа, само че с други ръкавици...
10
Здравейте ,
вчера и аз направих първото гмуркане за тази година
7мм костюм,чорапи и ръкавици 5 мм , след 2 часа прекарани във водата нямаше признаци на студ като изключим първите 5 мин след влизането , все едно съм си забил лицето в кофа с лед ! пълненето на ушите наистина не е голям проблем за съжаление водата е като боза Веселбата обаче започна вечерта ! След като си легнах, без да има преди това някакви признаци, така ме заболя десният трапец ,че се наложи пиене на хапче и разтривка с загряващ мехлем за да заспа
Относно схващането не мисля ,че е от студа или зареждане ,по скоро от проделжително държане на харпуна с изпъната ръка и не загряването на тази мускулна група ( може и да греша) .
Поздрави Даката
С двама колеги влизаме всеки уйкенд от доста време насам. Свиква се и организма се калява. Студено е но се търпи, особено след 10-тина минути във водата. Аз съм с неопрен 7-ца, но единият ми колега е с 5-ца и пак стои колкото нас - около час и половина. Чорапите и ръкавиците с които карам на последък са тънки - 3 мм. Рекорда беше в края на Декември - на Тюленово - 3,8 градуса на 4,5 метра, е стояхме само половин час. Хубавото е че не се разболяваме и поддържаме форма. Риба няма никаква, стреляме по мишени, но удоволствието е на лице. Мога да добавя че според мен ако се внимава и не се гмурка сам и продължително опасността е сравнително малка. Влизам цяла зима от 3 години насам - за пръв път такова безрибие и мътилка! Вчера видимостта на Траката и Фичоза беше под 1 метър. На скоро рибарите вадиха кефал и карагьоз, но няма и следа от тях. Става за гмуркане колеги, но с повишено внимание.
12
Един съвет , ползвайте вазелин за откритите части по лицето - изпитано средство е . Продават и специални кремове , но първо са доста скъпи и второ след 10- 15 мин не остава и помен от тях
13

[link]
14
Акула, нещо не ми се отваря линк-а ти !
Ако може да кажеш какво имаш впредвид ?
15
Ей тука е :
Spearfish! :: Форуми :: Обща дискусия

тренировки във вътрешните водоеми

Какво да имам в предвид. Тогава още стрелях с алуминиева 75-ица. на Беша
16
Колеги-хората отдавна са измислили специално боне което прилича на маска на нинджа -и от външната страна е гладко като по този начин маската си ляга без проблем и вендузира перфектно .От вътре може и да е вендуза а може и да е с хеланка.Дебелините са обикновенно до 2,5 мм .Има дупки само за очите и устата +носа.Забравих да добавя че се слага под основното боне.
Явка виждал съм такива и много бих искал да си намеря. Моля дай линк ако имаш или кажи от къде може да се купи.
18
Фирмени съм виждал само на H.Dessault и Пиер ВанЕк.Тук в Гърция има в магазина дето внасят Десо и нещо го бях загледал.Ама не ми се е налагало досега , иначе да съм си ушил .
19
Под 9 градуса нет смысл гмуркать , нет рыбы ! Первый проблем от переохлаждения можеть заработать простатит или проблемы с быбрецы !
20
Абсолютно вярно, Добро.
Какво очаквате да хванете на 3 градуса вода?
Според мен проблем с измръзването на лицето е нищожен. За 3 минути се свиква със студа. Пре-охлаждането идва от пикането в неопрена на първо място и след това от кофти ръкавици и чорапи. След 5тата минута във студената вода лицето вече не е никакъв проблем
Стр. 1 от 4 1 2 3 Следващ »
Нови Продукти
C4 CAMOSKIN OCEAN 5mm Pants

Цена: 279.68 Лв.
Spearfishing