Този сайт използва бисквити - Повече Информация. Приемам
Активни Потребители: 6 Гости: 564
Активни регистрирани потребители
261:15:21 - Ahrefs [Bot] [139993]
Тема
0:26:30 - Yandex [Bot] [2]
Потребителски профил
0:08:16 - Majestic-12 [Bot] [264]
Потребителски профил
258:23:14 - Tbot [Bot] [3463051]
Тема
5:53:01 - Bing [Bot] [1963]
Тема
8:06:57 - Google [Bot] [4503]
Тема
Активни анонимни потребители
0:19:04 [6]
Downloading file
0:12:49 [0]
Тема
0:31:53 [10]
Чат
0:13:14 [0]
Чат
0:10:36 [0]
Снимка
0:15:15 [3]
Снимка
0:31:53 [7]
Тема
0:29:37 [5]
Тема
0:30:14 [3]
Начална страница
0:06:46 [1]
Тема
0:03:27 [0]
Чат
0:32:12 [9]
Мнения на потребител
0:27:47 [3]
Тема
0:25:24 [7]
Тема
0:32:05 [5]
Тема
0:29:26 [6]
Начална страница
0:12:50 [0]
Downloading file
0:28:02 [10]
Начална страница
0:07:01 [0]
Downloading file
0:06:52 [0]
Мнения на потребител
0:27:25 [3]
Тема
0:17:47 [6]
Тема
0:29:21 [7]
Тема
0:30:45 [10]
Downloading file
1:48:47 [48]
Потребителски профил
0:24:04 [4]
Тема
0:31:53 [9]
Начална страница
0:14:30 [0]
Тема
0:32:07 [7]
Тема
0:31:54 [8]
Тема
0:09:22 [0]
Тема
0:10:47 [0]
Коментари на потребител
0:27:52 [8]
Downloading file
0:31:52 [9]
Теми на потребител
0:25:12 [2]
Тема
0:31:56 [6]
Тема
0:07:40 [0]
Downloading file
0:08:27 [0]
Тема
0:19:33 [1]
Коментари на потребител
0:08:22 [0]
Тема
0:32:14 [8]
Премаха Риба от Зона
0:30:49 [4]
Тема
0:01:43 [0]
Коментари на потребител
0:30:44 [4]
Тема
0:28:06 [8]
Тема
0:25:25 [3]
Мнения на потребител
0:20:31 [2]
Тема
0:15:19 [1]
Галерия
0:16:40 [2]
Тема
2:08:27 [30]
Потребителски профил
0:14:49 [0]
Downloading file
0:32:19 [11]
Тема
0:14:50 [1]
Мнения на потребител
0:30:36 [3]
Тема
0:05:28 [0]
Downloading file
0:13:06 [1]
Тема
0:08:26 [0]
Тема
0:32:01 [7]
Новина
0:08:33 [0]
Тема
0:31:56 [5]
Downloading file
0:26:34 [6]
Тема
0:27:35 [7]
Снимка
0:27:16 [8]
Тема
0:08:13 [1]
Тема
0:27:57 [7]
Чат
0:06:54 [0]
Тема
0:08:51 [0]
Чат
0:28:10 [6]
Тема
0:32:16 [7]
Мнения на потребител
0:32:20 [3]
Тема
0:30:36 [5]
Тема
0:32:04 [5]
Тема
0:27:51 [4]
Тема
0:20:25 [4]
Тема
0:28:40 [6]
Downloading file
0:32:10 [4]
Снимка
0:30:48 [13]
Тема
0:11:37 [0]
Потребителски профил
0:32:08 [7]
Начална страница
0:13:49 [0]
Тема
0:03:43 [0]
Тема
0:32:17 [7]
Тема
0:07:47 [0]
Коментари на потребител
0:30:49 [11]
Тема
0:30:49 [8]
Тема
0:04:34 [0]
Теми на потребител
0:14:41 [0]
Чат
0:30:44 [8]
Тема
0:13:44 [1]
Теми на потребител
0:30:29 [9]
Тема
0:03:27 [0]
Downloading file
0:09:25 [0]
Тема
0:04:56 [0]
Тема
0:28:14 [9]
Тема
0:06:19 [0]
Мнения на потребител
0:31:57 [6]
Чат
0:08:29 [1]
Мнения на потребител
0:27:54 [7]
Тема
0:28:55 [3]
Тема
0:26:56 [11]
Тема
0:29:26 [5]
Тема
0:06:21 [0]
Чат
0:31:59 [6]
Коментари на потребител
0:27:24 [10]
Тема
0:29:33 [8]
Тема
0:30:49 [6]
Коментари на потребител
0:30:58 [9]
Тема
0:32:14 [7]
Начална страница
0:28:01 [5]
Тема
0:31:57 [8]
Тема
0:31:52 [7]
Тема
0:30:44 [7]
Тема
0:31:59 [9]
Тема
0:28:18 [12]
Тема
0:04:03 [0]
Downloading file
0:02:24 [1]
Тема
0:31:00 [7]
Тема
0:30:52 [10]
Downloading file
0:07:32 [0]
Тема
0:31:59 [4]
Тема
0:13:29 [0]
Мнения на потребител
0:03:30 [0]
Тема
0:10:21 [0]
Коментари на потребител
0:29:37 [9]
Начална страница
0:32:17 [7]
Чат
2:31:38 [53]
Потребителски профил
0:02:24 [0]
Начална страница
0:24:42 [5]
Тема
0:05:36 [0]
Начална страница
0:15:41 [2]
Тема
0:27:50 [3]
Тема
0:19:54 [3]
Тема
0:30:51 [4]
Тема
0:30:40 [6]
Тема
0:27:31 [4]
Снимка
0:32:01 [7]
Мнения на потребител
0:27:55 [3]
Мнения на потребител
0:32:00 [3]
Тема
0:32:05 [6]
Тема
0:14:42 [0]
Потребителски профил
0:11:17 [0]
Тема
0:32:08 [4]
Тема
0:02:19 [0]
Тема
0:30:47 [3]
Теми на потребител
0:02:26 [0]
Downloading file
0:30:42 [6]
Тема
0:35:15 [13]
Потребителски профил
0:32:19 [6]
Чат
0:30:33 [8]
Начална страница
0:32:02 [6]
Тема
0:32:07 [6]
Тема
0:13:38 [3]
Тема
0:32:00 [7]
Тема
0:02:48 [0]
Downloading file
0:25:54 [5]
Тема
0:32:20 [5]
Тема
0:13:35 [0]
Downloading file
0:09:49 [0]
Тема
0:24:33 [3]
Мнения на потребител
0:28:11 [5]
Тема
0:29:40 [9]
Тема
0:00:16 [0]
Тема
0:00:15 [0]
Тема
0:23:23 [2]
Тема
0:13:32 [0]
Коментари на потребител
0:00:27 [1]
Начална страница
0:30:49 [9]
Тема
0:32:15 [7]
Тема
0:30:30 [11]
Тема
0:32:07 [11]
Тема
0:30:41 [2]
Коментари на потребител
0:27:14 [3]
Тема
0:32:14 [8]
Тема
0:26:44 [7]
Тема
0:26:16 [12]
Тема
0:10:50 [0]
Чат
0:08:31 [0]
Тема
0:28:24 [6]
Тема
0:28:56 [6]
Новина
0:00:37 [0]
Снимка
0:01:48 [0]
Начална страница
0:14:54 [0]
Downloading file
0:32:14 [6]
Коментари на потребител
0:32:08 [5]
Тема
0:13:46 [0]
Downloading file
0:26:38 [3]
Тема
0:26:47 [8]
Коментари на потребител
0:31:55 [6]
Чат
0:05:44 [0]
Начална страница
0:08:02 [0]
Downloading file
0:00:05 [0]
Downloading file
0:10:49 [0]
Downloading file
0:06:01 [1]
Добави мнение към Темата
0:32:03 [8]
Мнения на потребител
0:27:39 [5]
Downloading file
0:13:11 [0]
Тема
0:15:39 [2]
Тема
0:28:32 [5]
Снимка
0:14:00 [0]
Downloading file
0:32:03 [7]
Тема
0:11:38 [0]
Потребителски профил
0:30:34 [5]
Тема
0:50:54 [18]
Потребителски профил
0:30:21 [4]
Начална страница
0:29:45 [4]
Тема
0:31:54 [12]
Тема
0:28:18 [4]
Тема
0:26:51 [2]
Тема
0:32:06 [3]
Downloading file
0:04:42 [0]
Новина
0:32:14 [6]
Тема
0:07:29 [0]
Тема
0:29:50 [6]
Тема
0:32:11 [7]
Тема
0:03:07 [0]
Downloading file
0:28:51 [6]
Тема
0:32:02 [6]
Тема
0:22:26 [3]
Начална страница
0:31:52 [5]
Галерия
0:04:32 [0]
Downloading file
0:32:15 [6]
Галерия
0:29:20 [8]
Downloading file
0:32:01 [3]
Тема
0:24:35 [3]
Мнения на потребител
0:07:25 [9]
Тема
0:06:47 [0]
Тема
0:25:13 [4]
Тема
0:29:21 [6]
Тема
0:27:10 [5]
Downloading file
0:32:14 [10]
Тема
0:27:56 [6]
Тема
0:12:07 [0]
Тема
0:22:30 [5]
Тема
0:21:02 [1]
Потребителски профил
0:10:24 [0]
Тема
0:28:12 [2]
Тема
0:30:49 [4]
Снимка
0:11:46 [1]
Коментари на потребител
0:26:52 [6]
Теми на потребител
0:32:16 [7]
Downloading file
0:31:56 [5]
Галерия
0:07:37 [0]
Мнения на потребител
0:00:27 [0]
Тема
0:31:54 [10]
Тема
0:09:03 [0]
Тема
0:02:06 [0]
Тема
0:28:06 [5]
Тема
0:31:58 [4]
Тема
0:23:45 [6]
Тема
0:05:26 [0]
Тема
0:12:11 [0]
Тема
0:15:49 [2]
Тема
0:30:44 [5]
Downloading file
0:17:59 [1]
Мнения на потребител
0:31:01 [7]
Тема
0:32:03 [15]
Тема
0:32:20 [6]
Чат
0:07:45 [0]
Тема
0:02:39 [0]
Галерия
0:29:33 [6]
Снимка
0:26:18 [5]
Коментари на потребител
0:01:50 [0]
Downloading file
0:01:54 [0]
Тема
0:12:20 [0]
Downloading file
0:29:21 [5]
Downloading file
0:06:20 [0]
Downloading file
0:13:35 [1]
Галерия
0:15:29 [10]
Тема
0:21:00 [3]
Галерия
0:14:53 [0]
Начална страница
0:28:30 [4]
Тема
0:30:56 [8]
Тема
0:11:21 [1]
Тема
0:32:12 [8]
Тема
0:16:04 [2]
Потребителски профил
0:32:13 [9]
Тема
0:26:47 [4]
Тема
2:11:03 [35]
Downloading file
0:04:06 [0]
Снимка
0:09:18 [0]
Тема
0:32:16 [14]
Чат
0:26:15 [6]
Тема
0:25:14 [6]
Тема
0:09:08 [2]
Начална страница
0:32:17 [9]
Мнения на потребител
0:05:37 [0]
Тема
0:12:03 [0]
Browsing user sessions
0:09:22 [0]
Тема
0:08:42 [0]
Downloading file
0:18:43 [1]
Downloading file
0:30:02 [4]
Тема
2:34:49 [46]
Потребителски профил
0:04:01 [0]
Начална страница
0:14:41 [0]
Downloading file
0:06:11 [0]
Тема
0:29:01 [4]
Тема
0:32:18 [3]
Тема
0:32:01 [10]
Тема
0:31:58 [9]
Снимка
0:06:04 [0]
Тема
0:03:56 [0]
Тема
0:00:08 [0]
Тема
0:13:41 [0]
Тема
0:31:55 [7]
Тема
0:28:08 [5]
Галерия
0:05:29 [0]
Downloading file
0:30:53 [7]
Чат
0:10:51 [0]
Downloading file
0:25:30 [6]
Тема
0:32:18 [11]
Потребителски профил
0:28:13 [2]
Начална страница
0:29:40 [6]
Потребителски профил
0:25:16 [4]
Мнения на потребител
0:06:15 [0]
Тема
0:30:54 [6]
Downloading file
0:31:55 [5]
Тема
0:28:23 [12]
Тема
0:32:01 [6]
Тема
0:01:55 [0]
Downloading file
0:03:17 [0]
Тема
0:12:45 [4]
Тема
0:16:52 [2]
Downloading file
0:28:07 [5]
Тема
0:14:43 [0]
Начална страница
0:18:24 [1]
Downloading file
0:06:02 [0]
Тема
0:07:12 [0]
Downloading file
0:32:00 [8]
Тема
0:12:20 [0]
Downloading file
0:31:59 [8]
Тема
0:11:08 [0]
Начална страница
0:08:50 [0]
Потребителски профил
0:14:44 [0]
Downloading file
0:21:56 [2]
Тема
0:31:58 [6]
Тема
0:28:08 [6]
Начална страница
0:30:47 [6]
Тема
0:32:15 [10]
Потребителски профил
0:30:41 [5]
Downloading file
0:07:30 [0]
Тема
0:14:30 [0]
Начална страница
0:14:43 [0]
Чат
0:30:31 [4]
Тема
0:12:51 [0]
Downloading file
0:32:16 [3]
Галерия
0:13:00 [1]
Начална страница
0:08:38 [1]
Тема
0:18:04 [2]
Тема
0:08:56 [0]
Потребителски профил
0:09:19 [0]
Тема
0:26:58 [4]
Тема
0:29:28 [9]
Тема
0:29:45 [9]
Тема
0:25:12 [9]
Потребителски профил
0:15:19 [5]
Рецепти
0:05:47 [0]
Downloading file
0:27:02 [5]
Тема
0:28:05 [8]
Тема
0:31:59 [9]
Тема
0:06:59 [0]
Коментари на потребител
0:30:58 [7]
Тема
0:29:09 [9]
Тема
0:30:36 [6]
Тема
0:22:57 [1]
Тема
0:11:30 [0]
Видове
0:30:33 [6]
Тема
0:09:15 [2]
Тема
0:24:22 [4]
Тема
0:11:09 [0]
Тема
0:29:21 [3]
Снимка
0:24:56 [3]
Галерия
0:10:29 [0]
Тема
0:29:04 [7]
Начална страница
0:25:27 [5]
Тема
0:11:27 [0]
Начална страница
0:32:12 [7]
Тема
0:13:59 [7]
Потребителски профил
0:32:08 [5]
Тема
0:07:26 [0]
Тема
0:06:23 [0]
Downloading file
0:14:18 [1]
Тема
0:26:35 [6]
Тема
0:13:50 [0]
Тема
0:23:59 [4]
Снимка
0:29:22 [8]
Тема
0:31:56 [3]
Тема
0:11:46 [0]
Снимка
0:32:02 [6]
Тема
0:09:36 [2]
Тема
0:22:06 [5]
Downloading file
0:29:39 [5]
Тема
0:27:31 [9]
Тема
0:10:10 [0]
Тема
0:00:17 [0]
Тема
0:34:26 [165]
Тема
0:24:09 [5]
Тема
0:32:02 [7]
Тема
0:11:47 [1]
Тема
0:12:44 [0]
Тема
0:31:57 [9]
Downloading file
0:32:19 [7]
Тема
0:00:01 [0]
Снимка
0:21:26 [3]
Тема
0:22:58 [5]
Тема
0:32:19 [8]
Browsing user sessions
0:26:57 [7]
Тема
0:30:33 [9]
Начална страница
0:43:27 [5]
Downloading file
0:28:07 [4]
Тема
0:14:01 [0]
Чат
0:23:24 [4]
Галерия
0:04:51 [0]
Тема
0:05:18 [0]
Чат
0:24:53 [6]
Тема
0:31:58 [3]
Browsing user sessions
0:32:08 [7]
Тема
0:05:16 [0]
Тема
0:30:44 [7]
Начална страница
0:03:07 [0]
Снимка
0:13:29 [0]
Тема
0:05:20 [0]
Downloading file
0:31:00 [6]
Коментари на потребител
0:15:03 [3]
Тема
0:54:41 [14]
Потребителски профил
0:15:13 [2]
Downloading file
0:09:23 [0]
Мнения на потребител
0:11:15 [0]
Тема
0:32:04 [6]
Тема
0:31:59 [7]
Начална страница
0:25:31 [5]
Тема
0:30:44 [13]
Тема
0:28:58 [5]
Снимка
0:30:37 [9]
Тема
0:29:16 [6]
Теми на потребител
0:30:54 [8]
Тема
0:32:09 [5]
Тема
0:00:19 [0]
Downloading file
0:29:56 [4]
Downloading file
0:30:51 [6]
Начална страница
0:27:28 [7]
Тема
0:13:12 [0]
Тема
0:23:59 [6]
Тема
0:27:58 [10]
Коментари на потребител
0:32:09 [11]
Тема
0:23:33 [6]
Тема
0:15:03 [1]
Downloading file
0:03:26 [0]
Начална страница
0:31:00 [7]
Потребителски профил
0:07:52 [2]
Тема
0:32:15 [5]
Тема
0:28:33 [5]
Най-активни Теми
0:27:54 [4]
Тема
0:11:35 [1]
Тема
0:30:58 [5]
Тема
0:24:22 [1]
Галерия
0:24:39 [4]
Мнения на потребител
0:32:08 [3]
Тема
0:06:22 [0]
Тема
0:32:06 [16]
Начална страница
0:32:02 [6]
Тема
0:32:02 [6]
Коментари на потребител
0:13:16 [0]
Тема
0:26:54 [3]
Downloading file
0:12:46 [0]
Тема
0:31:58 [11]
Начална страница
0:04:58 [0]
Тема
0:21:09 [3]
Начална страница
0:28:29 [4]
Тема
0:30:54 [12]
Downloading file
0:11:38 [3]
Мнения на потребител
0:00:07 [0]
Downloading file
0:32:02 [10]
Тема
0:24:19 [5]
Downloading file
0:12:09 [0]
Тема
0:07:11 [0]
Downloading file
0:18:00 [6]
Тема
0:18:43 [2]
Тема
0:32:04 [5]
Тема
0:11:11 [0]
Начална страница
0:26:03 [5]
Тема
0:02:59 [0]
Тема
0:25:57 [4]
Тема
0:02:26 [0]
Тема
0:28:20 [7]
Теми на потребител
0:32:00 [16]
Чат
0:32:04 [10]
Тема
0:09:35 [0]
Чат
0:30:48 [8]
Тема
2:39:02 [51]
Потребителски профил
0:26:47 [3]
Потребителски профил
0:22:54 [2]
Тема
0:12:52 [0]
Browsing user sessions
0:06:42 [0]
Мнения на потребител
0:01:37 [0]
Мнения на потребител
0:25:38 [5]
Тема
0:07:14 [0]
Downloading file
0:22:37 [5]
Галерия
0:22:00 [3]
Галерия
0:22:54 [6]
Мнения на потребител
2:38:46 [64]
Потребителски профил
0:29:33 [5]
Тема
0:13:30 [0]
Начална страница
0:26:57 [7]
Тема
0:29:23 [9]
Тема
0:32:18 [11]
Тема
0:28:47 [4]
Downloading file
0:32:13 [5]
Тема
0:06:04 [0]
Коментари на потребител
0:29:28 [5]
Мнения на потребител
0:25:47 [3]
Тема
0:31:51 [9]
Тема
0:02:01 [0]
Коментари на потребител
0:07:55 [0]
Чат
0:31:54 [5]
Тема
0:08:04 [0]
Снимка
0:30:04 [9]
Тема
0:32:08 [7]
Мнения на потребител
2:37:58 [57]
Форум
0:30:48 [4]
Downloading file
0:32:02 [10]
Тема
0:30:37 [4]
Тема
0:29:23 [3]
Тема
0:31:59 [7]
Снимка
0:07:09 [0]
Downloading file
0:28:07 [8]
Тема
0:31:54 [13]
Тема
0:32:10 [6]
Чат
0:11:05 [0]
Downloading file
0:32:01 [5]
Начална страница
0:07:43 [0]
Тема
0:29:28 [6]
Начална страница
0:32:03 [5]
Чат
0:31:57 [8]
Галерия
0:30:32 [6]
Начална страница
0:02:05 [0]
Downloading file
0:31:53 [4]
Downloading file
0:27:23 [5]
Чат
0:29:39 [12]
Тема
0:29:35 [6]
Тема
0:06:19 [0]
Начална страница
0:05:38 [0]
Downloading file
0:32:08 [5]
Тема
0:10:02 [0]
Галерия
0:29:30 [6]
Тема
0:32:19 [8]
Начална страница
0:13:14 [1]
Тема
0:26:53 [6]
Коментари на потребител
0:31:57 [5]
Тема
0:07:38 [0]
Начална страница
0:18:02 [1]
Тема
0:32:14 [8]
Теми на потребител
0:01:28 [0]
Тема
0:12:28 [3]
Мнения на потребител
0:22:10 [3]
Тема
0:11:09 [0]
Downloading file
0:08:31 [3]
Тема
0:23:26 [1]
Коментари на потребител
0:32:06 [5]
Теми на потребител
0:09:01 [0]
Статии
0:07:57 [1]
Тема
0:29:18 [6]
Тема
0:10:30 [0]
Downloading file
0:50:23 [5]
Тема
0:11:03 [0]
Начална страница
Отиди на Стр.:
Също на тази страница
Анонимен
0 Секунди
Форуми Подводен риболов Обща дискусия
Особености при гмуркане в студена вода
Стр. 1 от 4 1 2 3 Следващ »
1
Колеги, премествам писаното от мен в темата Samba black-out по настояване на Иван, администратор.
Не мога да не отбележа, че в тази тема коментарите от поне 6-та страница нататък според мен, освен че повтарят вече коментирани неща, са толкова свързани със заглавието на темата, колкото и писаното от мен - по-долу.
Просто понякога темите малко се разширяват и отклоняват от първоначалните граници...
Продължавам да смятам, че въпреки уговорките на главната страница, писането по въпросите на безопасността е отговорност на всички, които имат какво да кажат - личен опит, прочетено, научено, неясни въпроси и пр....
Тъй като писаното е вече в нова тема, ще включва и информация, несвързана със Самба и вариациите й.

Аз дори не се и опитвам да раздишвам "пълно-форматно" - при първите 3-5 гмуркания. Просго като че се наблюдавам отстрани - всичко в ред ли е, няма ли да дойде от някъде сигнал за нередност...
А ето какъв опит добих в събота, 02.02. при две влизания:
В 10.00 ч температурата на повърхността пред скалите от източна страна на стария град Созопол беше около 5 градуса, мъгла, морето - щил.
Любо и аз бяхме облекли костюмите в една квартира и при влизането процедурата беше по-кратка...
Костюми и чорапи - 7 мм (Любо) и 6 мм (аз), ръкавици - дебели на Любо и тънки на мен...
Независимо, че не бях влизал никога във вода под 10 градуса, влизането не предизвика очаквания стрес ... Леко неприятната изненада дойде от нищожната видимост - на повърхността не си виждах върха на плавника с изпънат крак.
Следващата беше от едновременните усещания за силен студ на устата и... на ръцете. Моите ръкавици си пропускат вода изобщо, а Любо се оплака, че му влизала от недобро закопчаване с лепенките.
Независимо от студа почнахме да гмуркаме полека-лека... Нямаше промяна във видимостта до 7-8 м. На около 20-та минута почнах да изпитвам болки в ръцете и излязохме на 35 минута.
При второто влизане след няколко часа си сложих първо тънки кожени ръкавици и върху тях - харпунските - подобрението беше символично.
Видимост имаше около 3 м чак на около 10 м, където и се усещаше страшен студ, поне 3-4 градуса разлика от повърхностния слой....
Главното, за което пиша сега е, че усещанията за пориви за вдишване в такива условия при мен бяха притъпени, неясно изразени, различни от всички познати от толкова години.
Друга особеност беше инстинктивното изваждане на главата извън водата при почти всяко изплуване - да се постопли устата... Това при мен разстройва малко ритъма и удължава времето до следващо гмуркане.
Този път престояхме 45 минути и когато към болките в ръцете се добавиха първите леки признаци на охлаждане на гърба, излязохме.
Като цяло опитът беше отличен, времето беше идеално, само видимостта беше изненадващо малка.
Костюмите показаха отлични топлоизолационни качества.
2
Здрасти, да те питам - как си напълни ушите с вода в тоя студ?
3
Не ги пълних - с ясното съзнание, че няма да се въртя под вода - и не се въртях! Между другото няколко минути след събличане на костюмите, от вътрешната страна на бонетата все още имаше ясни и леко релефни отпечатъци от ушите ни - за първи път виждам това.

Друго нещо, което усетих с лека изненада, беше как пантофите ми стават като че по-големи на 10-ина метра... Усещах ги много хлабави и се радвах, че съм с предпазни каишки. Предполагам, че е възможно 6 милиметровите ми чорапи да се свиват толкова много, че да се усеща охлабване на пантофа... не знам, неопренът е средна плътност.
Като цяло ужасният студ на ръцете и част от лицето, събран с ниската видимост и тъмнината на 10 м, увеличаваше значително усещането ми за опасност.
Следваща особеност - при ясно слънце на повърхността и бързо смрачаване в дълбочина - беше неспособността ми да разтворя зениците достатъчно бързо и успях само да усетя няколко силуета на изчезващи дребни риби, без да мога да ги различа конкретно... А може и от ЕГН-то да е...
Изобщо, предполагам, че истинско гмуркане за риба при температури на повърхността около 5 градуса може и да става, но с качествени костюми от 7 -8 мм, дебели чорапи, дебели ръкавици, някаква допълнителна защита на устата и... отлична тренираност за поносимост на ниски температури.

Не усетих никакво втвърдяване на въглеродните пера; колегата Любо съобщи, че е усетил известно втвърдяване на пластмасовите пера. Това най-вероятно ги прави и по-чупливи... Маските от силиконова материя се държаха нормално, наустниците на шнорхелите - също.
Известен смях будеха маркучетата, които използвахме за въжета на буйовете - бяха втвърдени и не успяха да се изпънат до излизането ни.
ръкавици - 6 мм , за ботинки - отдолу 3мм. чорапи , отгоре класически скуба ботинки с твърда подметка - демек два броя и като обуеш плавника все пак крака да има оросяване , и да не пикаеш щото всичко отива в краката и замръзват....ако преодолееш порива да не си вдигаш главата от водата след 10 мин устните ти стават безчувствени и като излизаш след някой друг час освен , че парят яко ами и са станали дебели...неопрен - 6мм с бельо , 7мм . 9 мм ....по дебелите костюми са и са с по-малък отвор на лицето , особено 9 мм , с него при изплуване имаш чувството , че се возиш на асансьор , рязко се увеличава скороста ...и едно ново хрумване от мен - газовия котлон - върши чудеса - и на влизане , и на излизане , ...запълването на ушите с вода - задължително - не е толкова страшно
5
Много добра тема, браво Вова!
Да споделя и аз моето, за сега, единствено плацикане в студена вода! Плацикане защото когато влизах знаех, че няма да гмуркам а само ще се наблюдавам. Та, беше месец февруари и с Наско (фидана) отидохме до едно заливче около Приморско. Температура на водата - между 5 и 7 градуса. Аз се обличах на брега-без особени проблеми. Неопрен - 7мм, не помня дали слагах бельото - мисля, че не - чорапи 5мм, ръкавици - 5мм, с 3 пръста. Та по живо, по здраво влязохме във водата, не мога да кажа, че осетих някакъв огромен студ. Шока дойде след като сложих маската и потопих глава - ужас - ако искате да разберете какво е, като размразявате фризер, събирате скрежа и си го слагате на лицето такова чувство изпитах и аз но след няколко минути лицето взе да притръпва и свиква със студа. Проблем ми създадоха чорапите - те са си хубави, но поради размера на плавниците, които съм купувал за по-тънки чорапи, като ги обух - с много зор, се оказа, че ми стягат толкова много, че не позволяват на кръвта да циркулира правилно и краката ми замръзваха изключително бързо. Като свалях плавниците веднага се усещаше как краката ми започват да се топлят. Плувах си без плавник няколко минути докато се добера до брега и докато стигна до там краката ми вече бяха се стоплили. Имах под ръка други чорапи, които пасваха на плавниците, но 3мм - обух ги и пак във водата- сега вече работата се пооправи, но друго си е с 5-те милиметра чорапче, вече не се усещаше затоплянето на краката ми, а плавно охлаждане, дори и без плавник. За ръкавиците и неопрена нямам забележка, ако не бяха тия малки плавници можех и повече да изкарам вътре. По-интересно беше абсолютната липса на живот в залива в който се плациках аз- то може и много шумен да съм бил, но видимостта беше отлична и все щях да видя поне нещо дето да помръдне. Знам ли, то аз съм си калпав гмурец, ако мога въобще да се нарека така. Следващия етап за мен ще е да видя как ще се държи цялата екипировка и в дълбочина -сега беше само на повърхността.
6
Не се гмуркам на студено!Имам неприятен спомен от миналогодишно гмуркане на 12 градуса в м-та Болата край Калиакра.Не можах след това да спя цялата нощ от схващане на мускул на гърба, дясното рамо и дясната ръка.
7
Ичиконти, сигурен ли си че схващането на мускулите които спомена е от студената вода? Има голям шанс схващането да е от зареждане на харпуна преди да си се загрял. Влизаш в студена вода, не си загрят и правиш рязко, силово движение да заредиш харпуна. На мен ми се случвало.
8
А може би неопрена да не е бил седмица?
9
Два дни по-късно имам само лек спомен по върховете на някои пръсти... и 2 кг по-малко тегло, но то може да се дължи на други фактори.
Струва ми се ясно, обаче, че при 12+ градуса на повърхността - да речем в началото на март - ще мога да гмуркам спокойно над 1.5 часа, само че с други ръкавици...
10
Здравейте ,
вчера и аз направих първото гмуркане за тази година
7мм костюм,чорапи и ръкавици 5 мм , след 2 часа прекарани във водата нямаше признаци на студ като изключим първите 5 мин след влизането , все едно съм си забил лицето в кофа с лед ! пълненето на ушите наистина не е голям проблем за съжаление водата е като боза Веселбата обаче започна вечерта ! След като си легнах, без да има преди това някакви признаци, така ме заболя десният трапец ,че се наложи пиене на хапче и разтривка с загряващ мехлем за да заспа
Относно схващането не мисля ,че е от студа или зареждане ,по скоро от проделжително държане на харпуна с изпъната ръка и не загряването на тази мускулна група ( може и да греша) .
Поздрави Даката
С двама колеги влизаме всеки уйкенд от доста време насам. Свиква се и организма се калява. Студено е но се търпи, особено след 10-тина минути във водата. Аз съм с неопрен 7-ца, но единият ми колега е с 5-ца и пак стои колкото нас - около час и половина. Чорапите и ръкавиците с които карам на последък са тънки - 3 мм. Рекорда беше в края на Декември - на Тюленово - 3,8 градуса на 4,5 метра, е стояхме само половин час. Хубавото е че не се разболяваме и поддържаме форма. Риба няма никаква, стреляме по мишени, но удоволствието е на лице. Мога да добавя че според мен ако се внимава и не се гмурка сам и продължително опасността е сравнително малка. Влизам цяла зима от 3 години насам - за пръв път такова безрибие и мътилка! Вчера видимостта на Траката и Фичоза беше под 1 метър. На скоро рибарите вадиха кефал и карагьоз, но няма и следа от тях. Става за гмуркане колеги, но с повишено внимание.
12
Един съвет , ползвайте вазелин за откритите части по лицето - изпитано средство е . Продават и специални кремове , но първо са доста скъпи и второ след 10- 15 мин не остава и помен от тях
13

[link]
14
Акула, нещо не ми се отваря линк-а ти !
Ако може да кажеш какво имаш впредвид ?
15
Ей тука е :
Spearfish! :: Форуми :: Обща дискусия

тренировки във вътрешните водоеми

Какво да имам в предвид. Тогава още стрелях с алуминиева 75-ица. на Беша
16
Колеги-хората отдавна са измислили специално боне което прилича на маска на нинджа -и от външната страна е гладко като по този начин маската си ляга без проблем и вендузира перфектно .От вътре може и да е вендуза а може и да е с хеланка.Дебелините са обикновенно до 2,5 мм .Има дупки само за очите и устата +носа.Забравих да добавя че се слага под основното боне.
Явка виждал съм такива и много бих искал да си намеря. Моля дай линк ако имаш или кажи от къде може да се купи.
18
Фирмени съм виждал само на H.Dessault и Пиер ВанЕк.Тук в Гърция има в магазина дето внасят Десо и нещо го бях загледал.Ама не ми се е налагало досега , иначе да съм си ушил .
19
Под 9 градуса нет смысл гмуркать , нет рыбы ! Первый проблем от переохлаждения можеть заработать простатит или проблемы с быбрецы !
20
Абсолютно вярно, Добро.
Какво очаквате да хванете на 3 градуса вода?
Според мен проблем с измръзването на лицето е нищожен. За 3 минути се свиква със студа. Пре-охлаждането идва от пикането в неопрена на първо място и след това от кофти ръкавици и чорапи. След 5тата минута във студената вода лицето вече не е никакъв проблем
Стр. 1 от 4 1 2 3 Следващ »
Нови Продукти
C4 shaft HUNT top flopper 3+1 fins 6.5mm

Цена: 88.01 Лв.
Spearfishing