Този сайт използва бисквити - Повече Информация. Приемам
Активни Потребители: 5 Гости: 457
Активни регистрирани потребители
258:21:00 - Ahrefs [Bot] [138055]
Тема
255:28:53 - Tbot [Bot] [3410143]
Коментари на потребител
2:58:40 - Bing [Bot] [1021]
Галерия
0:17:31 - Majestic-12 [Bot] [39]
Тема
5:12:36 - Google [Bot] [3422]
Downloading file
Активни анонимни потребители
0:02:06 [0]
Downloading file
0:01:14 [0]
Тема
0:27:08 [3]
Тема
0:30:59 [8]
Тема
0:08:54 [1]
Тема
0:37:47 [10]
Тема
0:13:48 [0]
Снимка
0:05:47 [0]
Тема
0:33:49 [5]
Тема
0:27:08 [4]
Тема
0:37:56 [5]
Тема
0:33:47 [3]
Тема
0:37:47 [5]
Мнения на потребител
0:18:31 [5]
Снимка
0:31:30 [5]
Начална страница
0:03:53 [0]
Тема
0:04:09 [0]
Чат
0:11:00 [1]
Downloading file
0:37:49 [8]
Browsing user sessions
0:08:16 [0]
Потребителски профил
0:16:50 [1]
Потребителски профил
0:31:45 [5]
Тема
0:10:45 [0]
Тема
0:15:48 [2]
Потребителски профил
0:06:21 [1]
Начална страница
0:36:34 [7]
Мнения на потребител
0:27:31 [5]
Тема
0:36:40 [8]
Тема
0:09:46 [0]
Начална страница
0:06:41 [1]
Тема
0:26:44 [3]
Тема
0:12:33 [0]
Тема
0:36:30 [4]
Тема
0:03:03 [0]
Тема
0:07:54 [0]
Коментари на потребител
0:11:49 [0]
Галерия
0:07:48 [0]
Теми на потребител
0:32:13 [9]
Тема
0:37:36 [7]
Тема
0:37:53 [6]
Downloading file
0:30:19 [5]
Тема
0:13:31 [1]
Тема
0:37:34 [9]
Тема
0:06:42 [0]
Тема
0:04:09 [0]
Тема
0:02:21 [0]
Начална страница
0:05:08 [0]
Коментари на потребител
0:33:32 [3]
Browsing user sessions
0:36:06 [4]
Коментари на потребител
0:37:50 [6]
Тема
0:00:10 [0]
Тема
0:12:17 [0]
Снимка
0:36:23 [5]
Тема
0:07:51 [0]
Тема
0:31:18 [4]
Мнения на потребител
0:35:09 [7]
Начална страница
0:37:42 [7]
Тема
0:31:03 [4]
Форум
0:37:35 [8]
Тема
0:34:59 [8]
Тема
0:11:51 [0]
Чат
0:20:08 [5]
Downloading file
0:14:49 [0]
Мнения на потребител
0:33:53 [8]
Тема
0:37:41 [9]
Тема
0:28:26 [4]
Начална страница
0:36:23 [4]
Тема
0:35:15 [6]
Downloading file
0:34:58 [3]
Тема
0:25:32 [4]
Мнения на потребител
0:35:12 [6]
Тема
0:33:52 [7]
Галерия
0:26:24 [5]
Тема
0:31:28 [11]
Тема
0:31:15 [3]
Тема
0:09:26 [0]
Анкета
0:35:02 [8]
Тема
0:31:10 [7]
Тема
0:04:14 [0]
Downloading file
0:37:44 [5]
Мнения на потребител
0:33:56 [8]
Тема
0:30:55 [11]
Тема
0:30:59 [7]
Коментари на потребител
0:37:52 [7]
Тема
0:08:28 [0]
Тема
0:00:19 [0]
Downloading file
0:00:46 [0]
Downloading file
0:10:09 [1]
Тема
0:11:28 [0]
Чат
0:10:50 [0]
Тема
0:18:26 [2]
Тема
0:33:35 [5]
Мнения на потребител
0:37:51 [7]
Снимка
0:01:54 [0]
Тема
0:37:47 [6]
Downloading file
0:27:38 [5]
Снимка
0:07:20 [0]
Тема
0:36:31 [11]
Начална страница
0:08:32 [1]
Тема
0:37:52 [10]
Тема
0:37:59 [8]
Тема
0:37:47 [7]
Тема
0:37:48 [10]
Тема
0:31:11 [4]
Downloading file
0:31:22 [6]
Мнения на потребител
0:33:19 [7]
Коментари на потребител
0:36:11 [5]
Тема
0:33:57 [7]
Тема
0:15:50 [1]
Тема
0:35:24 [13]
Форум
0:08:51 [0]
Downloading file
0:30:06 [6]
Тема
0:05:35 [0]
Коментари на потребител
0:06:58 [0]
Коментари на потребител
0:07:16 [1]
Тема
0:30:10 [3]
Тема
0:04:58 [0]
Тема
0:34:53 [8]
Тема
0:34:15 [5]
Тема
0:30:51 [3]
Тема
0:05:39 [1]
Тема
0:37:54 [8]
Галерия
0:01:45 [0]
Снимка
0:08:16 [0]
Downloading file
0:14:00 [0]
Тема
0:08:36 [0]
Коментари на потребител
0:31:12 [6]
Начална страница
0:12:37 [12]
Начална страница
0:06:28 [0]
Галерия
0:21:54 [1]
Downloading file
0:37:58 [10]
Downloading file
0:13:57 [1]
Тема
0:37:44 [6]
Downloading file
0:35:07 [10]
Тема
0:03:51 [0]
Начална страница
0:07:38 [0]
Downloading file
0:32:12 [4]
Начална страница
0:37:57 [7]
Тема
0:00:16 [0]
Тема
0:37:50 [6]
Тема
0:18:56 [4]
Тема
0:36:14 [5]
Тема
0:37:49 [7]
Тема
0:05:28 [0]
Начална страница
0:37:56 [10]
Чат
0:07:48 [0]
Чат
0:07:27 [0]
Разглежда За нас
0:19:56 [1]
Тема
0:16:29 [1]
Тема
0:18:19 [2]
Начална страница
0:17:49 [1]
Снимка
0:02:35 [0]
Downloading file
0:31:20 [6]
Начална страница
0:04:38 [0]
Тема
0:01:16 [0]
Снимка
0:10:14 [0]
Снимка
0:14:01 [0]
Начална страница
0:37:40 [10]
Чат
0:05:30 [0]
Downloading file
0:36:33 [6]
Тема
0:37:39 [6]
Тема
0:07:58 [0]
Снимка
0:37:40 [9]
Тема
0:37:51 [5]
Downloading file
0:37:46 [8]
Тема
0:38:00 [8]
Тема
0:17:53 [2]
Тема
0:27:15 [4]
Тема
0:14:16 [0]
Потребителски профил
0:37:38 [7]
Тема
0:35:16 [4]
Коментари на потребител
0:36:38 [6]
Тема
0:34:08 [10]
Тема
0:24:47 [5]
Downloading file
0:37:40 [5]
Тема
0:37:57 [5]
Тема
0:36:41 [10]
Тема
0:34:01 [7]
Тема
0:34:51 [8]
Тема
0:32:19 [4]
Коментари на потребител
0:37:50 [10]
Тема
0:36:28 [4]
Снимка
0:37:35 [7]
Тема
0:32:43 [6]
Тема
0:31:05 [6]
Мнения на потребител
0:37:53 [9]
Тема
0:36:17 [8]
Тема
0:36:28 [3]
Downloading file
0:34:28 [7]
Мнения на потребител
0:10:27 [0]
Тема
0:37:51 [13]
Тема
0:07:04 [0]
Тема
0:37:44 [5]
Галерия
0:26:19 [3]
Начална страница
0:34:12 [5]
Потребителски профил
0:33:22 [9]
Тема
0:14:49 [0]
Тема
0:22:09 [1]
Тема
0:07:50 [0]
Тема
0:18:30 [1]
Снимка
0:01:06 [0]
Статии
0:32:16 [5]
Тема
0:34:59 [4]
Тема
0:37:54 [9]
Теми на потребител
0:30:04 [4]
Тема
0:35:21 [7]
Тема
0:36:17 [7]
Browsing user sessions
0:14:39 [1]
Тема
0:22:51 [1]
Тема
0:37:59 [6]
Тема
0:03:56 [0]
Тема
0:01:17 [0]
Тема
0:30:36 [6]
Тема
0:37:33 [4]
Тема
0:34:47 [5]
Тема
0:12:12 [0]
Тема
0:36:23 [9]
Снимка
0:30:29 [7]
Тема
0:37:50 [8]
Начална страница
0:12:20 [0]
Галерия
0:32:15 [4]
Тема
0:36:23 [6]
Тема
0:09:01 [5]
Тема
0:37:41 [8]
Тема
0:25:52 [8]
Теми на потребител
0:05:55 [0]
Тема
0:14:25 [0]
Тема
0:02:27 [0]
Коментари на потребител
0:04:11 [0]
Downloading file
0:37:41 [4]
Снимка
0:13:00 [0]
Тема
0:11:23 [1]
Тема
0:10:45 [1]
Тема
0:37:42 [9]
Тема
0:36:15 [7]
Мнения на потребител
0:06:00 [0]
Тема
0:21:46 [4]
Галерия
0:37:57 [8]
Начална страница
0:36:19 [4]
Тема
0:12:15 [0]
Мнения на потребител
0:14:03 [3]
Тема
0:13:36 [1]
Тема
0:11:02 [0]
Тема
0:30:14 [4]
Тема
0:05:45 [1]
Тема
0:05:32 [0]
Тема
0:12:38 [0]
Коментари на потребител
0:37:57 [7]
Тема
0:31:51 [6]
Мнения на потребител
0:28:03 [3]
Тема
0:37:52 [8]
Тема
0:05:55 [1]
Тема
0:14:43 [0]
Тема
0:18:34 [1]
Downloading file
0:29:29 [7]
Галерия
0:36:39 [8]
Тема
0:37:36 [9]
Тема
0:36:36 [5]
Downloading file
0:08:14 [0]
Начална страница
0:06:04 [0]
Тема
0:32:14 [5]
Тема
0:05:47 [0]
Начална страница
0:28:57 [4]
Начална страница
0:28:42 [3]
Тема
0:01:05 [0]
Тема
0:12:20 [0]
Тема
0:33:38 [5]
Начална страница
0:07:02 [0]
Чат
0:27:50 [5]
Начална страница
0:32:15 [3]
Тема
0:32:50 [5]
Мнения на потребител
0:11:39 [0]
Галерия
0:04:28 [3]
Тема
0:36:40 [6]
Тема
0:08:35 [1]
Тема
0:31:01 [4]
Тема
0:00:34 [0]
Потребителски профил
0:01:18 [0]
Чат
0:33:26 [9]
Тема
0:34:59 [8]
Тема
0:37:51 [7]
Форум
0:37:33 [7]
Тема
0:33:48 [2]
Тема
0:09:44 [0]
Тема
0:11:21 [0]
Тема
0:05:38 [0]
Browsing user sessions
0:09:48 [0]
Downloading file
0:37:44 [9]
Тема
0:10:32 [0]
Downloading file
0:12:14 [0]
Тема
0:37:54 [11]
Тема
0:06:37 [0]
Тема
0:11:50 [0]
Потребителски профил
0:36:26 [7]
Тема
0:36:28 [8]
Начална страница
0:09:12 [0]
Начална страница
0:03:52 [0]
Downloading file
0:17:51 [3]
Тема
0:33:54 [4]
Начална страница
0:27:55 [12]
Тема
0:07:05 [0]
Тема
0:35:14 [5]
Тема
0:26:43 [7]
Тема
0:10:55 [0]
Начална страница
0:05:41 [0]
Тема
0:03:25 [0]
Тема
0:13:31 [0]
Тема
0:29:39 [7]
Downloading file
0:11:16 [0]
Начална страница
0:12:17 [0]
Тема
0:33:38 [6]
Тема
0:37:31 [6]
Тема
0:35:09 [7]
Тема
0:35:01 [13]
Мнения на потребител
0:37:33 [8]
Тема
0:14:08 [0]
Потребителски профил
0:35:42 [9]
Тема
0:34:56 [5]
Тема
0:32:05 [5]
Тема
0:31:28 [3]
Начална страница
0:31:00 [5]
Галерия
0:36:16 [8]
Тема
0:24:13 [7]
Тема
0:10:42 [0]
Чат
0:18:01 [2]
Тема
0:37:31 [9]
Тема
0:37:32 [9]
Тема
0:08:24 [0]
Тема
0:35:46 [3]
Тема
0:37:33 [8]
Теми на потребител
0:04:41 [0]
Тема
0:15:07 [1]
Тема
0:06:46 [1]
Тема
0:30:08 [4]
Теми на потребител
0:37:59 [5]
Downloading file
0:14:10 [0]
Тема
0:17:05 [1]
Тема
0:07:33 [0]
Downloading file
0:11:16 [0]
Тема
0:35:37 [8]
Тема
0:27:24 [5]
Снимка
0:50:35 [5]
Тема
0:30:11 [6]
Downloading file
0:34:48 [7]
Тема
0:36:19 [9]
Тема
0:37:53 [7]
Начална страница
0:36:20 [7]
Коментари на потребител
0:02:12 [0]
Мнения на потребител
0:19:51 [3]
Тема
0:30:56 [4]
Browsing user sessions
0:37:57 [4]
Тема
0:10:52 [0]
Тема
0:32:02 [4]
Тема
0:37:24 [9]
Тема
0:12:26 [0]
Тема
0:37:57 [8]
Тема
0:35:03 [4]
Мнения на потребител
0:23:44 [5]
Снимка
0:01:06 [0]
Тема
0:37:34 [12]
Тема
0:32:16 [9]
Галерия
0:34:27 [8]
Тема
0:37:53 [8]
Тема
0:14:21 [0]
Новина
0:33:34 [8]
Тема
0:14:39 [1]
Тема
0:31:00 [2]
Тема
0:37:51 [6]
Начална страница
0:33:43 [5]
Тема
0:00:04 [0]
Тема
0:11:18 [0]
Downloading file
0:00:24 [0]
Browsing user sessions
0:03:36 [0]
Тема
0:01:12 [0]
Коментари на потребител
0:34:07 [6]
Тема
0:34:20 [5]
Тема
0:02:00 [0]
Тема
0:11:51 [0]
Тема
0:02:30 [0]
Тема
0:36:26 [5]
Тема
0:12:33 [0]
Тема
0:05:46 [0]
Галерия
0:36:33 [11]
Теми на потребител
1:08:19 [9]
Тема
0:35:41 [7]
Тема
0:11:35 [0]
Начална страница
1:27:30 [12]
Тема
0:36:31 [9]
Тема
0:11:45 [0]
Потребителски профил
0:34:36 [8]
Downloading file
0:12:34 [0]
Чат
0:13:53 [0]
Начална страница
0:36:12 [5]
Тема
0:29:06 [4]
Тема
0:11:48 [0]
Тема
0:36:27 [4]
Тема
0:37:57 [8]
Тема
0:37:35 [6]
Тема
0:16:23 [9]
Тема
0:06:21 [0]
Начална страница
0:08:01 [0]
Тема
0:03:42 [0]
Чат
0:36:13 [5]
Тема
0:31:19 [6]
Тема
0:01:11 [0]
Мнения на потребител
0:37:42 [8]
Чат
0:36:32 [7]
Тема
1:13:46 [10]
Тема
0:01:44 [0]
Снимка
0:11:36 [0]
Downloading file
0:06:06 [1]
Тема
0:14:40 [0]
Browsing user sessions
0:08:57 [0]
Тема
0:11:35 [0]
Мнения на потребител
0:23:08 [3]
Тема
0:36:15 [8]
Downloading file
0:27:27 [4]
Теми на потребител
0:01:55 [1]
Тема
0:42:09 [7]
Снимка
0:28:53 [5]
Browsing user sessions
0:30:25 [4]
Тема
0:01:47 [0]
Коментари на потребител
0:06:21 [0]
Потребителски профил
0:19:35 [3]
Тема
0:37:35 [6]
Downloading file
0:35:06 [7]
Тема
0:02:23 [0]
Downloading file
0:37:37 [5]
Начална страница
0:33:25 [3]
Тема
0:14:37 [2]
Тема
0:08:18 [0]
Тема
0:02:56 [0]
Галерия
0:29:04 [7]
Начална страница
0:35:11 [8]
Мнения на потребител
0:07:46 [0]
Тема
0:06:02 [0]
Начална страница
0:08:07 [0]
Тема
0:25:01 [1]
Тема
0:25:27 [1]
Потребителски профил
0:38:00 [8]
Мнения на потребител
0:05:39 [0]
Снимка
0:35:41 [10]
Тема
0:36:23 [7]
Тема
0:37:38 [6]
Потребителски профил
0:19:37 [3]
Мнения на потребител
0:37:56 [7]
Тема
0:35:07 [10]
Тема
0:17:25 [1]
Тема
0:36:25 [9]
Галерия
0:37:36 [5]
Тема
0:26:07 [4]
Начална страница
0:12:38 [0]
Тема
0:13:13 [29]
Тема
0:00:16 [0]
Тема
0:37:32 [8]
Тема
0:13:28 [0]
Downloading file
0:28:54 [8]
Тема
Отиди на Стр.:
Също на тази страница
Анонимен
0 Секунди
Форуми Подводен риболов Обща дискусия
Особености при гмуркане в студена вода
Стр. 1 от 4 1 2 3 Следващ »
1
Колеги, премествам писаното от мен в темата Samba black-out по настояване на Иван, администратор.
Не мога да не отбележа, че в тази тема коментарите от поне 6-та страница нататък според мен, освен че повтарят вече коментирани неща, са толкова свързани със заглавието на темата, колкото и писаното от мен - по-долу.
Просто понякога темите малко се разширяват и отклоняват от първоначалните граници...
Продължавам да смятам, че въпреки уговорките на главната страница, писането по въпросите на безопасността е отговорност на всички, които имат какво да кажат - личен опит, прочетено, научено, неясни въпроси и пр....
Тъй като писаното е вече в нова тема, ще включва и информация, несвързана със Самба и вариациите й.

Аз дори не се и опитвам да раздишвам "пълно-форматно" - при първите 3-5 гмуркания. Просго като че се наблюдавам отстрани - всичко в ред ли е, няма ли да дойде от някъде сигнал за нередност...
А ето какъв опит добих в събота, 02.02. при две влизания:
В 10.00 ч температурата на повърхността пред скалите от източна страна на стария град Созопол беше около 5 градуса, мъгла, морето - щил.
Любо и аз бяхме облекли костюмите в една квартира и при влизането процедурата беше по-кратка...
Костюми и чорапи - 7 мм (Любо) и 6 мм (аз), ръкавици - дебели на Любо и тънки на мен...
Независимо, че не бях влизал никога във вода под 10 градуса, влизането не предизвика очаквания стрес ... Леко неприятната изненада дойде от нищожната видимост - на повърхността не си виждах върха на плавника с изпънат крак.
Следващата беше от едновременните усещания за силен студ на устата и... на ръцете. Моите ръкавици си пропускат вода изобщо, а Любо се оплака, че му влизала от недобро закопчаване с лепенките.
Независимо от студа почнахме да гмуркаме полека-лека... Нямаше промяна във видимостта до 7-8 м. На около 20-та минута почнах да изпитвам болки в ръцете и излязохме на 35 минута.
При второто влизане след няколко часа си сложих първо тънки кожени ръкавици и върху тях - харпунските - подобрението беше символично.
Видимост имаше около 3 м чак на около 10 м, където и се усещаше страшен студ, поне 3-4 градуса разлика от повърхностния слой....
Главното, за което пиша сега е, че усещанията за пориви за вдишване в такива условия при мен бяха притъпени, неясно изразени, различни от всички познати от толкова години.
Друга особеност беше инстинктивното изваждане на главата извън водата при почти всяко изплуване - да се постопли устата... Това при мен разстройва малко ритъма и удължава времето до следващо гмуркане.
Този път престояхме 45 минути и когато към болките в ръцете се добавиха първите леки признаци на охлаждане на гърба, излязохме.
Като цяло опитът беше отличен, времето беше идеално, само видимостта беше изненадващо малка.
Костюмите показаха отлични топлоизолационни качества.
2
Здрасти, да те питам - как си напълни ушите с вода в тоя студ?
3
Не ги пълних - с ясното съзнание, че няма да се въртя под вода - и не се въртях! Между другото няколко минути след събличане на костюмите, от вътрешната страна на бонетата все още имаше ясни и леко релефни отпечатъци от ушите ни - за първи път виждам това.

Друго нещо, което усетих с лека изненада, беше как пантофите ми стават като че по-големи на 10-ина метра... Усещах ги много хлабави и се радвах, че съм с предпазни каишки. Предполагам, че е възможно 6 милиметровите ми чорапи да се свиват толкова много, че да се усеща охлабване на пантофа... не знам, неопренът е средна плътност.
Като цяло ужасният студ на ръцете и част от лицето, събран с ниската видимост и тъмнината на 10 м, увеличаваше значително усещането ми за опасност.
Следваща особеност - при ясно слънце на повърхността и бързо смрачаване в дълбочина - беше неспособността ми да разтворя зениците достатъчно бързо и успях само да усетя няколко силуета на изчезващи дребни риби, без да мога да ги различа конкретно... А може и от ЕГН-то да е...
Изобщо, предполагам, че истинско гмуркане за риба при температури на повърхността около 5 градуса може и да става, но с качествени костюми от 7 -8 мм, дебели чорапи, дебели ръкавици, някаква допълнителна защита на устата и... отлична тренираност за поносимост на ниски температури.

Не усетих никакво втвърдяване на въглеродните пера; колегата Любо съобщи, че е усетил известно втвърдяване на пластмасовите пера. Това най-вероятно ги прави и по-чупливи... Маските от силиконова материя се държаха нормално, наустниците на шнорхелите - също.
Известен смях будеха маркучетата, които използвахме за въжета на буйовете - бяха втвърдени и не успяха да се изпънат до излизането ни.
ръкавици - 6 мм , за ботинки - отдолу 3мм. чорапи , отгоре класически скуба ботинки с твърда подметка - демек два броя и като обуеш плавника все пак крака да има оросяване , и да не пикаеш щото всичко отива в краката и замръзват....ако преодолееш порива да не си вдигаш главата от водата след 10 мин устните ти стават безчувствени и като излизаш след някой друг час освен , че парят яко ами и са станали дебели...неопрен - 6мм с бельо , 7мм . 9 мм ....по дебелите костюми са и са с по-малък отвор на лицето , особено 9 мм , с него при изплуване имаш чувството , че се возиш на асансьор , рязко се увеличава скороста ...и едно ново хрумване от мен - газовия котлон - върши чудеса - и на влизане , и на излизане , ...запълването на ушите с вода - задължително - не е толкова страшно
5
Много добра тема, браво Вова!
Да споделя и аз моето, за сега, единствено плацикане в студена вода! Плацикане защото когато влизах знаех, че няма да гмуркам а само ще се наблюдавам. Та, беше месец февруари и с Наско (фидана) отидохме до едно заливче около Приморско. Температура на водата - между 5 и 7 градуса. Аз се обличах на брега-без особени проблеми. Неопрен - 7мм, не помня дали слагах бельото - мисля, че не - чорапи 5мм, ръкавици - 5мм, с 3 пръста. Та по живо, по здраво влязохме във водата, не мога да кажа, че осетих някакъв огромен студ. Шока дойде след като сложих маската и потопих глава - ужас - ако искате да разберете какво е, като размразявате фризер, събирате скрежа и си го слагате на лицето такова чувство изпитах и аз но след няколко минути лицето взе да притръпва и свиква със студа. Проблем ми създадоха чорапите - те са си хубави, но поради размера на плавниците, които съм купувал за по-тънки чорапи, като ги обух - с много зор, се оказа, че ми стягат толкова много, че не позволяват на кръвта да циркулира правилно и краката ми замръзваха изключително бързо. Като свалях плавниците веднага се усещаше как краката ми започват да се топлят. Плувах си без плавник няколко минути докато се добера до брега и докато стигна до там краката ми вече бяха се стоплили. Имах под ръка други чорапи, които пасваха на плавниците, но 3мм - обух ги и пак във водата- сега вече работата се пооправи, но друго си е с 5-те милиметра чорапче, вече не се усещаше затоплянето на краката ми, а плавно охлаждане, дори и без плавник. За ръкавиците и неопрена нямам забележка, ако не бяха тия малки плавници можех и повече да изкарам вътре. По-интересно беше абсолютната липса на живот в залива в който се плациках аз- то може и много шумен да съм бил, но видимостта беше отлична и все щях да видя поне нещо дето да помръдне. Знам ли, то аз съм си калпав гмурец, ако мога въобще да се нарека така. Следващия етап за мен ще е да видя как ще се държи цялата екипировка и в дълбочина -сега беше само на повърхността.
6
Не се гмуркам на студено!Имам неприятен спомен от миналогодишно гмуркане на 12 градуса в м-та Болата край Калиакра.Не можах след това да спя цялата нощ от схващане на мускул на гърба, дясното рамо и дясната ръка.
7
Ичиконти, сигурен ли си че схващането на мускулите които спомена е от студената вода? Има голям шанс схващането да е от зареждане на харпуна преди да си се загрял. Влизаш в студена вода, не си загрят и правиш рязко, силово движение да заредиш харпуна. На мен ми се случвало.
8
А може би неопрена да не е бил седмица?
9
Два дни по-късно имам само лек спомен по върховете на някои пръсти... и 2 кг по-малко тегло, но то може да се дължи на други фактори.
Струва ми се ясно, обаче, че при 12+ градуса на повърхността - да речем в началото на март - ще мога да гмуркам спокойно над 1.5 часа, само че с други ръкавици...
10
Здравейте ,
вчера и аз направих първото гмуркане за тази година
7мм костюм,чорапи и ръкавици 5 мм , след 2 часа прекарани във водата нямаше признаци на студ като изключим първите 5 мин след влизането , все едно съм си забил лицето в кофа с лед ! пълненето на ушите наистина не е голям проблем за съжаление водата е като боза Веселбата обаче започна вечерта ! След като си легнах, без да има преди това някакви признаци, така ме заболя десният трапец ,че се наложи пиене на хапче и разтривка с загряващ мехлем за да заспа
Относно схващането не мисля ,че е от студа или зареждане ,по скоро от проделжително държане на харпуна с изпъната ръка и не загряването на тази мускулна група ( може и да греша) .
Поздрави Даката
С двама колеги влизаме всеки уйкенд от доста време насам. Свиква се и организма се калява. Студено е но се търпи, особено след 10-тина минути във водата. Аз съм с неопрен 7-ца, но единият ми колега е с 5-ца и пак стои колкото нас - около час и половина. Чорапите и ръкавиците с които карам на последък са тънки - 3 мм. Рекорда беше в края на Декември - на Тюленово - 3,8 градуса на 4,5 метра, е стояхме само половин час. Хубавото е че не се разболяваме и поддържаме форма. Риба няма никаква, стреляме по мишени, но удоволствието е на лице. Мога да добавя че според мен ако се внимава и не се гмурка сам и продължително опасността е сравнително малка. Влизам цяла зима от 3 години насам - за пръв път такова безрибие и мътилка! Вчера видимостта на Траката и Фичоза беше под 1 метър. На скоро рибарите вадиха кефал и карагьоз, но няма и следа от тях. Става за гмуркане колеги, но с повишено внимание.
12
Един съвет , ползвайте вазелин за откритите части по лицето - изпитано средство е . Продават и специални кремове , но първо са доста скъпи и второ след 10- 15 мин не остава и помен от тях
13

[link]
14
Акула, нещо не ми се отваря линк-а ти !
Ако може да кажеш какво имаш впредвид ?
15
Ей тука е :
Spearfish! :: Форуми :: Обща дискусия

тренировки във вътрешните водоеми

Какво да имам в предвид. Тогава още стрелях с алуминиева 75-ица. на Беша
16
Колеги-хората отдавна са измислили специално боне което прилича на маска на нинджа -и от външната страна е гладко като по този начин маската си ляга без проблем и вендузира перфектно .От вътре може и да е вендуза а може и да е с хеланка.Дебелините са обикновенно до 2,5 мм .Има дупки само за очите и устата +носа.Забравих да добавя че се слага под основното боне.
Явка виждал съм такива и много бих искал да си намеря. Моля дай линк ако имаш или кажи от къде може да се купи.
18
Фирмени съм виждал само на H.Dessault и Пиер ВанЕк.Тук в Гърция има в магазина дето внасят Десо и нещо го бях загледал.Ама не ми се е налагало досега , иначе да съм си ушил .
19
Под 9 градуса нет смысл гмуркать , нет рыбы ! Первый проблем от переохлаждения можеть заработать простатит или проблемы с быбрецы !
20
Абсолютно вярно, Добро.
Какво очаквате да хванете на 3 градуса вода?
Според мен проблем с измръзването на лицето е нищожен. За 3 минути се свиква със студа. Пре-охлаждането идва от пикането в неопрена на първо място и след това от кофти ръкавици и чорапи. След 5тата минута във студената вода лицето вече не е никакъв проблем
Стр. 1 от 4 1 2 3 Следващ »
Нови Продукти
C4 mask SKYLINE Antifog

Цена: 156.47 Лв.
Spearfishing