|
Samba-black out
Live2Dive
05-02-2008 18:37
|
Яворе, да споделя впечатленията си от изплуване с поставяне шнорхела обратно в устата ... Става, работи метода, само дето като си отвориш устата да го захапеш отново, се нарушава уплътнението на маската по лицето и влиза вода. Вероятно по тази причина си вдигате брадата много нагоре, та маската да е хоризонтално на повърхността? Тогава вода не влиза, пробвах ... Лично за мене надали ще има приложение такова изплуване - прекалено много ме забавя, а и не е толкова важно да си абсолютно безшумен в океана - рифовете тук генерират много шум, не е като в Средиземноморието ...
|
Yavorsub
05-02-2008 19:35
|
Ачо прави това движение в последните 5-6 метра -когато вече не махаш с плавниците, когато си дръпнал въздуха от маската и най-вече не толкова да си безшумен а за да минимализираш времето до първата глътка въздух.По този начин първото което имаш да направиш е да ... си поемеш въздух.
|
|
Темата наистина е много интересна. Нека и аз споделя нещо. Навремето като хлапе си правих упражнения по статична апнеа. Естествено хипервентилирах яко. Стигаше се то там, че ми изтръпваха крака и ръцете от към малките пръсти, изтръпваха ми още и устните, повече горната, но тогава това не ме плашеше. Важното беше за да се издържи повече!!! Глупаво, нали!?! След това си гледах часовника (Польот) и към третата минута започваше да ми причернява, а като затварях очи се виждаха малки искрички и кръгчета (като сапунени мехурчета) на тъмно сиво-кафяв фон... Бил съм на 12-13 години и съзнавах, че това не е най-разумното нещо, но какво да се прави - момчешка страст! По този начин се постигаше максимално време в апнеа. Отбелязвам че това го практикувах само на сушата. Хубавото е, че започнах сравнително добре да познавам симптомите и като бях в морето не прекалявах с раздишването и за щастие никога не съм стигал до такива крайности при реално гмуркане. Другото е, че винаги си оставям резерв от време като дойде време да тръгна нагоре. Философията ми е такава: ако ми остава време по-малко от необходимото да видя и уцеля риба и после да я хвана с пръсти в хрилете и да изляза с нея, просто се качвам. Какъв е смисъла да остана още 15-20 секунди и после да дърпам рибата са опашката със стрелата? Вероятността да се скъса е голяма (освен ако и рибата не е много голяма). В допълнение освен по-големия риск ще е необходима по-голяма почивка горе, а така се губи повече време, поне според мен.
Искам още да споделя и аз нещо за шнорхела. Това е техника до която съм достигнал сам, но съм почти сигурен, че и други я ползват. Със самото тръгване надолу си отварям устата и шнорхелът се пълни моментално с вода. После пак си го захапвам и си ми стои в устата през цялото време. Така не използвам ръка за да го налапам пак. Горе, последните 50 см преди повърхността лекичко започвам да издишам, а на повърхността направо вдишвам. Лесно и просто! ... и много тихо!!!
|
Yavorsub
06-02-2008 15:59
|
Да Оги и ако недай боже се случи нещо вероятността да се нагълта с вода гмуркача след като се е съвзел след евентуалната загуба на съзнание-почти винаги (статистически )води до удавяне.
|
|
Момчета много съм горд със себе си ... днес треснах 3.15 минути апнея като изминах 70 метра ходейки ( първо изминах 30м, след което стоях на едно място и после още 40м.) Много въодушевен от резултата направих и три опита на статична апнея като последния беше и личен рекорд 4 минути и 30 секунди. Много се учудих понеже не се бях опитвал от миналата година и тогава правех само до 3 мин. и 10 сек. статична
|
|
blackout
|
|
Поздравления atoman, аз отскоро тренирам апнея - според препоръките и аз ходя по улиците без да дишам. Колко време седя на едно място при опита на динамична?
|
|
Мерси vektorz :-) На едно място стоях 2 мин и 13 сек. Обаче това го правя на 6 опит като първия опит като цяло продължава 1 мин. и 40 сек. А в неделя бях на басейн и се оказа че давам доста по ниски резултати. направих 3 мин. и 16 сек. статична. Предполагам че беше заради температурата на водата която беше 23 - 24 градуса а и може би защото не можах да се концентрирам много успешно.
|
Wishbone
16-02-2008 08:59
|
Колеги, дайте тренировките по статична в друг тема ПЛЗ. Тази е твърде важна за small talk
|
|
Браво Юли! Ето, ако случайно на някой не му се вярва, този колега от филмчето и всеки друг на негово място, си беше заминал във вечните подводни ловни дълбини, ако нямаше НАБЛЮДАВАЩИ/осигуряващи хора около него...
Също би било добре, осигуряващият, освен да държи главата над водата, да направи и малко изкуствено дишане, две -три вдишвания уста в уста... Вижда се как конкретният колега, въпреки съветите на околните, беше доста стреснат и се колебаеше какво точно да направи..
И... при тези състояния, дори и с оказването на помощ, умирането на мозъчни и възможно някои други клетки, е в кърпа вързано. Ние си мислим (поне аз), че понеже мозъчните са много, не е толкова страшно... Но може ли някой да каже КОИ точно умират в тези секунди на кислороден недостиг?
Може, разбира се, да се смята, че първи умират тези клетки, които са най-"уморени", недоспали, най-недостатъчно снабдени с О2, предварително леко увредени от пиене, пушене, преяждане, "вътрешно" замърсяване, от предишни тежки болести и др. подобни, но това не ни помага особено.
Вероятно мнозина сме забелязали, че тези, великите (сериозно) гмуркачи, покорители на дълбочини от 60 м и повече, особено по време на състезания и тренировки, изглеждат доста по-възрастни от годините си... При това техните активни белодробни обеми започват горе-долу от 7 литра (!!!), имат специално хранене, почивки и пр. и пр.
Така, че, според мен, тренировките - само със специално наблюдаващ, компетентен колега, а на лов - всяко гмуркане е добре подготвено/раздишано и когато няма риба тръгвам нагоре и излизам с резерв около 8-10 секунди...
|
Wishbone
16-02-2008 17:54
|
Юли, това е пример за Samba... Виж как неконтрлирано се движат крайниците на Ерик.
|
Yavorsub
16-02-2008 18:13
|
Аз защо не мога да го отворя?
|
|
Първо трябва да си свалиш клипчето после се гледа с кой да е Player. Не бях изгледал видеото .... но това с леките поклащания сякаш се опитваш да запазиш равновесие в момента в който се върна в съзнание съм го изпитвал ! ! ! Не във водата слава Богу. Там никога не правя такива експерименти ! ! ! Но определено съм бил на границата преди Самбата, може би няколко секунди ! ! !
|
pipin162
16-02-2008 20:24
|
Много грозен гърч получи този гмуркач,чак ми стана малко тъжно за него,въобще не знаеше къде се намира.
|
|
Аз по миналата година пък, при едно гмуркане се заседях необичайно много за мен, а не получих никакъв порив за дишане. Усетих се на време, че това не е нормално и изплувах веднага. Може би следващото щеше да е припадък, ако не бях изплувал.
|
|
това ако ти се случи в морето си отиваш
|
|
Yavorsub написа:
Аз защо не мога да го отворя?
Яво кликни с десен бутон върху картинката и избери "съхрани" някъде на компа ти. След като се дръпне го стартирай.
Направи ми впечатление че момчето дойде на себе си след като му духнаха в лицето. При самба в басейн явно не е нужно изкуствено дишане ами по скоро предизвикване на усет за въздух, полъх...
ето тука още един блекаут, пак с духване в лицето идва на себе си:
|
|
Колеги,
Дълго мислих дали да пиша, но реших, че май трябва. Искам да споделя с вас какво е усещането, когато си с човек който е "прибелил" очи и трябва да се действа на момента, защото просто няма никой друг - просто ти и смъртта. Може да не било толкова страшно, но за мен това са мигове, които ще помня цял живот. Тази тема, или по-скоро видео клипчетата на Spear, ме върнаха назад във времето и реших, че ако случай но на някой му се наложи да действа точно и правилно на момента, е по-добре да споделя преживяното, за да сте подготвени. И така, случвало ми се е четири пъти. За щастие никога не се е стигало да фатален край. Хубавото е, че винаги цялата офанзива е траяла буквално само няколко секунди. Първите два пъти се шашнах (за милисекунди) и с крясък и разтърсване "животът" се върна. Всичко беше толкова бързо, че нямаше време за друго. Третият път бях токова хладнокръвен! Повярвайте, изобщо не е трудно. Отворих устата, надух съвсем леко и дробовете се напълниха като мях - леко и бързо, после притиснах с длани гръдния кош и въздуха си излезе, като посегнах за втора глътка въздух, очите "прогледнаха" и ме попитаха "Какво стана?" ... Ами какво стана - разплаках се! Тук е времето да ви кажа, че преди това съм бил поне три пъти на курс за оказване на долекарска помощ, та даже имам и сертификат за това. Работата ми го изисква. Всичко като теория си го знаех, но на практика е малко по-стряскащо... Четвъртият път не е толкова драматичен, защото, слава богу, до въпросът "Какво стана?" се стигна още преди глътката въздух.
Това, което искам да споделя с вас като опит е: НЕ ЧАКАЙТЕ, НЕ Е СТРАШНО! (Въпреки, че аз се уплаших). Ако случайно сте свидетел на човек който има нужда от помощ, духнете му в устата и му надуйте дробовете! Изобщо не е трудно. Просто бъдете уверени! Дано никому не се наложи! Завършвам като ще повторя думите на Vov (мисля, че той го каза) - периодичното повтаряне или препрочитане на теорията, дори без реални тренировки, също е от огромна полза в такива ситуации.
Хайде, отивам да видя да кача нещо по-весело в галерията, че много сериозно стана...
Със здраве!
|
|
...Тренировки са нужни всекиму, ако не гмурка поне един път на седмица редовно и иска да е във форма когато дойде рибата...
Тези два случая, показани по-горе, са примери, как НЕ трябва да се пресилват нещата.
На доста подробния филм по Дискавъри много добре се вижда как Таня Стрийтър много се старае, макар и не винаги успешно, да не допусне загуба на съзнание при тренировката на нейния обучаем...
Та, когато се организират такива тренировки - за статична и динамична апнеа, е много важно непрекъснатото компетентно наблюдение на трениращия от осигуряващия/провеждащия тренировката... При всеки човек последните секунди преди загубата на съзнание протичат с малки разлики. Дори един и същ гмуркач може да реагира различно в дадена тренировка, в зависимост от много фактори, които не можем да отчетем предварително.
Все пак не е трудно да се направи уговорка, и когато осигуряващият преброи ПРИМЕРНО 4-5 порива за вдишване, да подаде гласова команда "Ако ме чуваш, дай знак". Ако трениращият не повдигне пръст, значи командата е подадена късно и трябва незабавно да се прекрати апнеата - вече сме във фазата на постепенно губене на съзнание, или вече е загубено...
В случаи, като на филмчетата, тренировките за деня се прекратявт - за загубилия съзнание. Дава си почивка, до края на деня може да изпълни други упражнения, но без апнеа. Най-добре е да изпълни сън, колкото може по-скоро след загубата на съзнание...
Друга мярка за безопасност е статичните апнеи да се провеждат на дълбочини около 1 м - това улеснява оказването на помощ и намалява времето, прекарано в хипоксия..
При тренировки на ДИНАМИЧНА апнеа разчетът се прави така, че метрите, при които се очаква загуба на съзнание, да се плуват в плитката част на басейна/морето. И ако плитката част е над 160-170 см, да има двама колеги във водата, с плавници и с тренирана готовност и умения как ТОЧНО да хванат губещия съзнание, как да го извъртят, как да му държат главата над водата и да му вдишат и издишат няколко пъти устав уста.
Естествено всички трениращи трябва да са наспани и поне в добра психо-физическа форма...
При тренировките във вода се упражняват няколко неща едновременно:
- дишане;
- отпускане на неизползвани мускули;
- повишаване способностите на мускулите за безкислородно дишане;
- работа с екипировката и др.
Има и едно просто и безопасно упражнение за увеличаване на полезния обем на белия дроб: просто издишваме пълно и започваме вдишване с движение на диафрагмата надолу, след това средната и горната част на гръдния кош. В крайното положение се опитваме да разтворим още малко, да увеличим разстоянията между ребрата...Задържаме 3-4-6 секунди, бавно издишваме докрай (някои препоръчват - по реда на вдишване, други - по обратен ред) и - пак вдишване и т.н. Който има възможност да си премери полезния обем, ще установи значителен прираст . Тази тренировка може да се прави почти постоянно... и така да се поддържа възможния голям полезен/работен обем, а и еластичността на диафрагмата и междуребрените връзки.
Бележка: Прекомерното движение на диафрагмата може да задейства перисталтиката на червата, дори неудържимо...
|
Wishbone
17-02-2008 13:17
|
Според Ерик Фатах, обяснението е просто - ако можеш да се докараш до състояние на самбар предхождащо блекаута това ясно показва, че си прекалил с раздишването...
|
|
Нови Продукти
Цена: 372.00 Лв.
Spearfishing
|