|
Търся човек за съвместно обучение/тренировка по гмуркане
badpiling
10-04-2008 17:04
|
благодаря, юли, от др.седмица почвам .жалко че нямам възможност да увелича дните
|
|
badpiling написа: от две години го преоткрих и под повърхността,но някак си 20-30сек- активна апнея и 1мин- дебнене.....не знам ....като чета тук...по 3-4мин.............най-малко кефа се увеличава.поздрави
Колега, 3-4 минути апнеа почти никой не прави по време на риболов. Нормалната апнеа е 1:30-2 мин. Изобщо според по-опитните ако не ти дойде риба до минута - минута и половина няма смисъл да стоиш повече долу... Това важи за нашето море обаче.
|
lyubo_sub
10-04-2008 19:43
|
Бре, каква активност по темата само за 1 ден :-).
Badpiling, аз нямам много свободно време, но се стремя да ходя поне 3 пъти седмично на басейн. Последния месец правя динамична апнеа с плавници, но преди седмица ми пристигна моноплавника. Сега 2 дни правя по-натоварваща тренировка, през останалото време плувам крака делфин в различни пози (по корем,гръб, странично) с и без моноплавник и разтягам вкъщи.
За басейна - не знам къде ходиш, ако ти се става рано - няма хора (на Дианабад). По-често ходя сам на басейна (или с Володя и zablio), ако искаш идвай да плуваме заедно :-).
Между другото тази събота-неделя мисля да пробвам моноплавника в солена вода- пък след това ще напиша някакви отзиви.
Поздрави,
Любо
|
badpiling
10-04-2008 19:54
|
мерси любо ,но ми е далече,а и ранното ставане ми е трудно.аз стигам до спортна палата ,че ми е най-близо
|
pipin162
10-04-2008 19:56
|
Юли аз съм на мнението на жена ти и майка ти,мисля че тях трябва да слушаш.А това за което говорите със задържането на дъха са си чисто йогистки тренировки,но те не се правят по време на бягане,или друг вид кардио тренировка.Целта е не да се издържа по дълго време без въздух докато сърцето бие като лудо,а напротив да се правят дълбоки и спокойни вдишвания,за да може пулсът да бъде равномерен и спокоен,а белия дроб да се изпълни в пълния си капацитет.Макар че не ми се ще да спорим,с един бърз въпрос мога да опровергая този вид тренировка и той е.Къде и при коя ситуация под водатта ние имаме учестен пулс съчетан с апнея?Не целим ли точно обратното,да сме изпълнени с въздух,а пулса ни да е нисък и равномерен?Всеизвестно е че колкото по малък е пулса ни и по равномерен,толкова по малко въздух се хаби.Какъв е смисъла тогава от това натварване без да дишаме,единствените които правят такова нещо в леката атлетика са спринтьорите на 100 метра и то не всички.Някои от тях не дишат по време на спринта,но това е само за около 9 секунди,където се иска взривна енргия,биквално като експлозия,затова и те тренират много яко щанги,на което се дължат и огромните им мускули в сравнение с другите лекоатлети.Просто няма логика в това да въртиш на велоергометър или да бягаш и да си в апнея,напротив точно дълбокото и спокойно вдишване дава добрите и истински резултати,а основната цел на тази кардио тренировка ,което наблюдавете при различните гмуркачи е да увеличи капацитета на белия дроб,а това става с разширяване на гръдния кош.Всеизвестно е,в учебниците по анатомия го пише,че нормалния човек има вместимост на белия дроб около 3-4,0 литра,докато спортистите със силно развит гръден кош като плувците(особенно бътерфлайистите и гърбистите),гребците имат вместимост на дроба между 5,500-6,0 литра,а Пипин(Франсиско Ферерас) например има вместимост на белия дроб 11 литра,което е постигнал благодарениа на йогистките и силовите и кардио тренировките с дълбоко и пълно поемане ва въздух в белия дроб.Дори ако внимателно прегледате филмчето на Стефан Мифсууд(беше пуснато тук в сайта в темта фрийй дайвинг),където дават откъси от тренировката му в залата,ще заблежите че той тренира точно такива упражнения,които развиват осоновно гръдния кош,а при тях особенно важно нещо е дълбокото вдишване.Така че няма логика в това да не дишаш докато бягаш,даже е противопоказно според мен,въздухът е нашето гориво,просто трябва да се научим да дишаме правилно и да използваме пълния капацитет на дадено движение на крайниците ни.Дори при водолазите е така,когато си новобранка изразходваш бутилката два пъти по бърз от стария и натраниран водолаз,а уж правите едно и също.А защо става така?ЗАщото неговите движения са оттренирани,а дишането му спокойно и равномерно!
За да увеличите апнеята си както и обема въздух,който белият ви дроб може да поеме,първо трябва да усвоите правилното дишане.Йогите казват че има три вида такова,горно(ключично),средно(ребрено) и долно(коремно или диафрагмено) дишане,като коремното е най-важното от там се тръгва за да се изпълни цялото йогистко дишане,или така нареченото пълно йогистко дишаване.Като се почва от долу нагоре,първо изпълва се долната част на белите дробове(като коремът се идува напред),после изпълваме с въздух средната(ребрена част)и накрая горната с леко повдигане на раменете.Всичко това става бавно и спокойно и се вдиша въздухът през носа,а издишването трябва да два пъти по бавно от вдишването и се прави по обратния ред.Но за всичко това трябват тренировки,а специално това дишане,което увеличава апнеята и те кара да задържаш дъха си все повече и повече,се нарича Уджай,или така нареченото контролирано дишане.За да го изпълните правилно първо трябва да сте усвоили основното йогистко дишане.Контролираното дишане се изпълнява в следния примерен ред.След пълно йогистко вдишване и после пълно издишване,поемате дълбоко и спокойно въздух през носа,както изпълнявате основното йогистко вдишване,като вдишвате колкото 10 удара на сърцето си,след като го изпълните,задържате дъха си също толкова време(10 удара на сърцето) след което издишате бавно и спокойно от горе-надолу,за 20 удара на сърцето ви(двойно повече време),полсе пак вдишвате и така 15-20 серии.Това е вече Уджай.С времето като задобреете може да увеличавате цялото това време и така да постигнете голяма издържливост,но това време което съм дал е дотатъчно и нормално и не насилвайте организма на предела си,ако някой ще го прави.Има и други видове дишания,но и сами можеда се поинтересувате и да опитате.Тук написах само малка част от цялата информация,за да се опитам да поясня някои неща.И все пак не ги взимайте при сърце и за правилни,може пък да греша!
|
|
Съгласен съм на 100% с Иво.
|
|
Иво аз също не искам да споря най-малкото че постоянно бивам укоряван от 2 спортистки в къщи за нестандартните си техники , просто споделих как тренирам.
Междувременно тази зима изчетох доста теми в категория Freediving на deeperblue.net. Там почти всички тренират по този начин(кардио с апнея), но и доста йога и по специално пранаяма.
Ето тази статия [link] както и другите в раздел фридайвинг ме накараха и аз да пробвам.
А ето тази анкета е много интересна: [link] . От 1200 човека гласували се оказва че 550 имат статична апнея 7+ минути. Направо не са хора тия там %-6
|
Live2Dive
10-04-2008 21:32
|
Ивчо, за йогисткото дишане си абсолютно прав – особено за коремното дишане. Абсолютно е задължително да се практикува по време на раздишване на повърхността – пълни белите дробове максимално и оптимално.
Да ти обясня сега за тренировките със задържане на дъха при тичане. Прави се да привикне организма ти да функционира пълноценно в условията на кислороден глад, тоест , анаеробно. Втората цел която се гони, е да привикне организма ти към бързо възстановяване на повърхността , между гмурканията, докато плуваш наоколо. Паралелното физическо натоварване от тичането симулира екстремна ситуация и потенциално би могло да те докара до загуба на съзнание – ситуация която не е опасна ако си тичаш на стадиона, например . Ще ти дойде порив за вдишване , и ще се върнеш обратно в съзнание. Ако загубиш съзнание във водата знаеш какво става. Между другото, един интересен факт, на който може би не си обърнал внимание – пулсът ти се забавя в момента в който спреш да дишаш – както при гмуркането.
А ако един ден ти се открие възможност да гмуркаш в океана, ще разбереш колко често ти се налага да работиш на Макс с плавниците под водата. Един пример е гмуркане в условията на силно течение – много често срещано явление в океана. В Черно Море такова нещо няма да изпиташ, но в други морета си е ежедневие. Забрави плавно и бавно гмуркане към дъното – трябва си яко махане с крака, чак до дъното, за да се пребориш с течението, което най-вероятно вече те е отнесло 10-15 метра надолу, което от своя страна означава че трябва да плуваш над дъното , срещу течението още 10-15 метра, за да си дойдеш до мястото където целиш – било то голяма скала, дупка, козирка или каквото и да било. А дълбочината е 20 и повече метра … Само си представи как ти бие сърцето докато осъществяваш гореописаното гмуркане.
Друго което се налага често да се прави в океана е да се гони рибата под водата – концепция която най-вероятно ви е странна, заради преобладаващия начин на риболов с изчакване , типичен за Черно и Средиземно Море. Специално Кралските скумрий , Уахуу и други – може да се наложи да ги гониш по 20 и повече метра под водата, в права линия, направо до припадък, а те все се държат извън обхвата на харпуна ... Така че не си прав да отписваш бягането със задържане на дишането като метод на тренировка, според мене дори и за Черно Море - определено те прави по-издръжлив.
PS Не забравяйте също така за съществуването на спортната дисциплина "Динамична апнея" ...
|
Wishbone
10-04-2008 21:49
|
spear написа: От 1200 човека гласували се оказва че 550 имат статична апнея 7+ минути. Направо не са хора тия там %-6
Мда, там очевидно е секта на анаеробни с обратен метаболизъм - тези с апнеа 3-4 мин. са едва 180 и има някакви 43ма ненормалници с мижава апнеа до 3 мин....
Аз мисля да пусна една анкета тука да видим колко са онези с обратна перисталтика!
|
Yavorsub
10-04-2008 21:49
|
Батка -анаеробните тренировки при висок пулс са задължителен елемент при елитните спортисти в гмуркането.Целта им е да се повиши издържливостта на организма в състояние на кислороден глад.Да увеличи поносимостта на по-високи нива на СО2.
|
valkosub
10-04-2008 22:11
|
Да добавя и аз едно упражнение за дишането. Дели се на 4-ри етапа,а не на 3: първо се пълни корема, после областта между дроба и корема, самият дроб и накрая горната част на гърба. За да се овладее правилно това дишане, обаче, трябва много практика. Вдишва се и се издишва бавно. Издишването не е задължително да е по обратния ред, важното е да е бавно. Прави се поне 30мин.
spear няма нищо чудно че толкова много хора имат 7+ апнея. Хората тренират :-)
|
Yavorsub
10-04-2008 22:24
|
Сори-сега забелязах че с Ачо сме писали едновременно.
|
pipin162
10-04-2008 22:26
|
Аз разбирам каква е целта,но не съм убеден че това е най правилното,факт е че йогите могат да стоят дни наред заровени под земята като сърцето има удря веднъж на няколко минути,като тренират само йога и нищо друго.Няма гмуркач,който може да постигне такова нещо,аз съм убеден,че ако някой истинска йога направи статична апнеа,просто никой гмуркач няма да може да я бие.Но постигането на такова владеене на тялото и духа,близо до съвършенството е нещо изключително трудно.Едно е да може да си забавиш пулса а съвсем друго е да си спреш сърцето,в буквалния смисъл на думата.
Но доказателствата са срещу мен,показвате сайтове и статиски към,които аз съм доста подозрително настроен,но пък и не мога да докажа че не са верни,а може и да са верни,а аз да съм в пълна грешка.Оборвате ме и има много верни неща в думите ви,но аз съм на мнение че във всички изнесени факти,които се предоставят на нас читателите в различните сайтове и думи на известни апнеисти и рекордьори,има тайни неща ,които не се казват.Това е тъмната страна на гмуркането и тя може да бъде доказана само със силен допинг контрол и пак ще е трудна работа,тъй като това не олимпийски спорт.Затова и не вярвам че тия хора са чак толкова добри и ние можем да бъдем,даже и по добри!
|
pipin162
10-04-2008 22:27
|
Валка ти май не си чел това което съм написал?
|
|
Смятам за полезно да обърна внимание, че на тренировките, които гледаме в мрежата, както и на всички надарени с над 7 литра полезен обем, на един трениращ се падат поне 2 осигуряващи! И от 1000 започнали с ентусиазъм, много скоро остават половината, след това - половината на половината и така единици достигат до световното спортно майсторство...
Прав е Иво (според мен) - да не вземе някой да се престарае, че идвал сезона, и като няма осигуряващ сега какво да се прави, аз мога и без осигуряващ...
Толкова лесно се стига до състояния като самба и др. припадъци, че точно при тези тренировки се дави по 1 човек годишно и, обикновено, в присъствието, но неосигуряващи го, няколко спасители и приятели...
Да не говорим какво става, като някой изгуби съзнание докато бяга в парка, падне и си удари нещо...
миналата година и Добро също пусна една отлична статия за тренировки...
|
|
Наскоро отворих подобна тема в медфиш. Съветът който даде Memo(много добър харпунист), беше:
I really believe the biggest limit in free diving is mental.
I think the best we can do is to accept the power of blue and try to be a part of it.
в превод - Вярвам че най-голямото ограничение при гмуркане е в съзнанието.
Най-доброто което трябва да направим е да приемем силата на морето и да бъдем част от него.
За мен това е "тъмната страна на гмуркането", най-неясната, която няма как да се опише, защото при всеки е различна.
Ванка една такава тема наистина ще е интересна, поне ще разберем колко извънземни има тук
|
|
Преди няколко дни гледах по телевизията едно филмче за уникалната гмуркачка Сара Кембъл. Там се каза, че тази жена - чудо, е започнала да се занимава с фрийдайвинг от 2006 год.и за помалко от година потроши всички рекорди. На интервюто с нея, тя каза, че единственно и само дългогодишното практикуване на йога и е помогнало да постигне тези резултати.
|
|
Според мен трябва да се направи разграничаване от състезателния фрийдайвинг и гмуркането, което ние практикуваме било то за да хванем риба, за да снимаме или само за удоволствие.
Ако говорим за състезателен фрийдайвинг там всичко е от полза. Най-добрите правят и силови тренировки, и кардио упражнения, и йога, и специални диети, и др. Но там целта е да се натисне колкото е възможно повече границата на човешките възможности. За нормалните хора това е меко казано опасно.
Аз за себе си подкрепям мнението, което Юлиан цитира по-горе. Бариерата е основно психологическа, естествено в разумни граници. Две-три минути апнеа е напълно постижима цел дори без особени тренировки. С правилно раздишване, спокойствие и позитивно мислене всеки (физически) би могъл да постигне такива резултати. Апнеа от порядъка на 2-3 минути позволява на човек спокойно да гмурка на дълбочини от порядъка на 20 до 30 метра. От там надолу вече не е за всеки...
Това е личното ми мнение.
|
|
когато преди години - в началото на сайта , написах че съм правил пасивна апнея - 6 мин. и 15 сек. много хора ми се исмяха , както и за други неща - но всяко нещо с времето си....като човек практикуващ дългогодишно йога мога само да кажа , че Пипин този път е 100 процента прав ...йога системата е открита преди 1000-ди години и все още е непроменена ...бягането със задържан въздух е една вредна мода - тва е от мен
|
|
Нови Продукти
Цена: 15.00 Лв.
Spearfishing
|