|
Пълна промяна
|
Може би при първия опит, всеки който се е захванал с нещо такова трябва да си дава ясната представа, че може и да не се получи. Но стигнеш ли до такива драстични корекции ("Пълна Промяня", вече знаеш че трябва да се откажеш, но знаеш и какво всъщност искаш да направиш във втория опит.
Кофти е да хвърлиш труд и да не стане! Би трябвало да се прави много внимателно и премислено.
Искрено му съчувствам на човека!
|
Yavorsub
24-05-2008 22:49
|
Та моят съвет е :преди да започнем -както е казал народа "два пъти мери и един режи " !Много внимателно да обмислим , от всички аспекти какво точно искаме-ще конкретизирам специално за харпун защото го имам под ръка , но същото важи и за всичко останало по екипировката.
1:Нека първо си уточним какъв размер го искаме и най-вече за какво ще го ползваме.Сега на мода е всеки да си прави големи харпуни , силни , с много ластици .И в следващия момент се оказва че той е неприложим за нашите условия.
2:Да си намислим за какъв вид риболов ще е предназначен-нека да специфицираме а не един и за всичко.
3:Материала от който ще правим пушката, дърво , алуминиев , хибрид или композитен.При дървения , (както и при останалите де ) си има закономерности при обработката на дъските , лепенето и въобще целия процес -там нека някой от специалистите да се изкаже-които няма как да се избегнат без да доведат рано или късно до съответните последствия.например:мисля че Коцето а може и да бъркам беше залепил дъските хоризонтално а не вертикално-това може и да не е проблем в конкретния случай , но рано или късно и особено при конструкции с по-масивна изработка -ще доведе до нежелан резултат.
4:Дизайна-тук вече можем да се развихрим.Но нека все пак да помислим дали всичко което ни се иска да осъществим е възможно и дали е нужно.Дали всички причудливи форми , извивки и "джуфки" са по нрава на рибите и морето.
Сега е ваш ред да си кажете мнението преди да продължим напред .
|
|
Аз пък не му сачувствам на човека щото след като това дърво е стигнало до Яворчо ще стане свирка от него
|
Yavorsub
25-05-2008 00:12
|
Именно за това е думата -да не стига до никой Яворчо а да може сам майстора да си помогне.
|
|
Това, че първия опит не е сполучлив не значи, че този който го е правил трябва да е разочарован Сигурен съм, че майстора е изпитвал удоволстви от самата направа на харпуна. Поне при мен удоволствието от самата работа по харпуна и удоволствието от получения резултат са 50:50.
Иначе за конкретния харпун Явор е прав, че е трябвало да се обмисли първо мястото на спусъка и след това да се дяла. Но дори и при такова положение, хубавото на дървото е, че позволява корекции в доста широки рамки.
Ако майстора беше преценил, че спусъка който има няма да стане, можеше да го смени или да го модифицира така, че да се получи.
Но когато "добрата фея" се намеси и предложи помощ как да откажеш
И аз бих "опропастил" един харпун само и само да ми го пипне после Явор
Не че не се е случвало...
Аз лично тази година робувам на модата "обратни спусъци" и смених и на двата си изцяло дървени харпуни спусъците с нови. И в двата случая, се получиха все едно нови харпуни с незначително количество работа и време.
|
old_smuggler
25-05-2008 08:18
|
другото нещо при направата на харпун е да се знае, че не е за "всяка уста лъжица". Не всеки има нервите да дялка, необходима е техника за обработка на дървото. И в никакъв случай не излиза по евтино от един конвенционален харпун. Аз вече имам един неуспешен опит. Ще побвам пак но като натрупам още опит. ъспех на всички в начинанието.
|
|
Абе - аз мисля е не е толкова страшно да захванеш нещо и да не се получи от първия път - на мен ми се е случвало, по-важното е да си направиш правилните изводи, да придобиеш знания и умения които при следващия път ще те доведат да положителен резултат. За тези които от скоро майсторят и при втория и при третия и при следващите опити все ще научават по нешо - тук мисля че е разликата между баш-майсторите и начинаещите майстори Естествено че е много по-добре един начинаещ да се запознае максимално с постигнатия опит от другите в това направление преди да започне за да намали броя на опитите при които научава по нещо ново.
|
Yavorsub
25-05-2008 09:23
|
Ето една снимка на главата в момента-за съжаление не е в същия мащаб за да се видят подробно
разликите.
Поради "икономически" съображения , харпуна беше облечен с файберглас.Само на местата където имаше нужда от подсилване е използван карбон.
Избора на цветовете бе по желание на собственика и това на снимката не е крайния вид на продукта.
|
Akula deep
25-05-2008 10:53
|
Тук има нещо, което ме притеснява:
1. Яворе , защо на рождения си ден в 23.00часа не си пиеш узото, ами пишеш теми в сайта. Притеснявам се не толкова за теб, ами и за мене си, щото и аз ги върша същите.
2.(Това не ме притеснява толкова)
Всеки който се захваща да изработи нещо от рода, трябва да си отговори сам на 4-те аспекта, които ти, така синтезирано (с две думи) формулира. Аз лично имам в къщи може би 10-тина харпуна и въпреки това все още си мисля, че има места и ситуации, в които нито един от тях не е "перфектен".
3.Правейки харпун нека никой не забравя, че харпуна (поне за мен ) е функционалност и се оказва, че много от нещата (предимно естетически), които са ни отнели 2/3 от времето за изработка на целия харпун, по-скоро пречат, отколкото помагат за функционалността.(Тук потвърждавам т.4)
Очакваме останалите снимки.
|
Yavorsub
25-05-2008 11:33
|
Ами то от повече снимки май няма нужда ?!Въпроса беше да се "подискутира " по темата за да може някой да избегне доста от грешните пътеки през които иначе неминуемо щеше да мине.Хайде да пусна и една на дръжката да видим и там
промените.
За тези които са наблюдателни тук се вижда как е променена геометрията на дръжката.А ето и другата и страна.
Сега като гледам (и аз като Владо)намирам доста неща които могат да се променят , дали обаче беше нужно е друг въпрос.Очаквам коментарите Ви и моля бъдете по критични(това за мен лично)по този начин се раждат знания, идеи възгледи.
|
|
Яворе, а под черната кръпка името на собственика ли е?
|
Yavorsub
25-05-2008 19:26
|
Не там е името на майстора .На собственика е малко по-напред!
|
|
Аз от цялата история добих само един извод - потвърждение на поговорката "Всяко зло - за добро". Преведено на харпунджийски език може би звучи така: ако започнеш да си првиш дървен харпун, гледай на всяка цена да го огелпиш, за да ти го поправи Явор след това...
|
Yavorsub
26-05-2008 10:56
|
Гриша от коментарите до тук -и аз с такова мнение май оставам.Само че Явор не му се разправя с поправки защото те в повечето случаи са по-трудоемки и не се заплащат равностойно.Въпросът бе не да го рекламираме тоя Явор а да научим как да започнем един харпун.Как е правилно да се залепят дъските , къде и под какъв ъгъл да се постави дръжката, колко и какъв да е профила според вида на харпуна и др. такива.
|
Akula deep
26-05-2008 22:38
|
Бих искал да ви кажа един израз на великия Михаил Калашников, когато е бил на посещение преди доста години в Казанлък - в завод "Фридрих Енгелс" (сега "Арсенал".
Било е по времето, когато тук са усвоявали производството на ПК (Пулемет Калашников).
Едно време, всеки конструктор се е стремил да направи "нововъведение" при усвояването на дадено ново изделие.Та показали нашите на г-н Калашников къде и как са решили да "подобрят" неговата система. Излушал ги той внимателно и нашироко и накрая тихо казал:
- Пулемета вы все таки сделаете. В этом я никак не сомневаюсь, но как он себе будет вести во время боя, это совсем другое дело.
Съжалявам че на клавиатурата не мога да намеря онзи символ на "е", което руснаците пишат с две точки и се чете като "йо".
Та всичко това го написах до тук, само за да се опитам да кажа, че да докараш стрелячка с форма на харпун си е долу-горе малък проблем, а как ще се държи като цяло конструкцията след 2000-3000 изстрела и 100-200 яки излета. Мамка му, и не е само до майсторлъка , и материали си трябват и то не какви да са.
Ето например, пишат по сайтовете "епоксидна смола" ....О.К. тука тази която се продава струва 26лв. килограм , тази която ползва Явор е около 30 Евро литъра "специална" цена.
Да ви казвам ли разликата от тик до ТИК. Луда работа е момчета, вярвайте ми.
И докато се ориентираш в ситуацията и търговските рекламни трикове .... да купиш верните неща а след това да ги съчетаеш в един продукт... ( .... страаашно трудно е настина.
Тук например, аз се моля човека, който е направил дървения "първообраз" да не е използувал "истински" тик, защото има опасност харпуна , както е изтънен , да се получи пушкало със силно отрицателна плаваемост, след като е облечено така и тогава удоволствието от стрелбата със собствено направен харпун, бързо ще се изпари.
Наистина, може би си мислите, че го казвам със злоба, но аз познавам момчето, което се е трудило, мога да кажа ,че е Супер ПИЧ и с него се уважаваме, но наистина " истинският Бирмански" тик е доста плътно дърво и трябва да се внимава, когато се правят харпуни с малки и тънки профили от него. Просто в един момент престават да плуват и това е.
Разпрострях се... дано поне някой да ме е разбрал, какво искам да кажа.
|
|
Да определено Владо ме изпревари,какъвто и да е тика,ако е с тънък профил и се навлече със стъкло и смоли ще стане много тежък.Дори моя харпун който е само със три ръце тънка смола мааалко ми тежи със стрелата,стария ми Кайман му бях сложил поплавък в главата и го държах само с два пръста под водата,та така съм свикнал.Сега обмислям на дървения да му сложа също на главата поплавък от лек материал и да я облека със фиберглас..
Убеден съм че Явор го е предвидил това и дървото е просвредлено на много места за да олекне(като пчелна пита един вид)
|
Akula deep
27-05-2008 19:37
|
Е, радвам се че все пак , поне Коцето е имал търпение да прочете писаниците ми.
За мен лично ,най-важната характеристика на едно дърво , от което искаме да направим харпун, това е неговата плътност. Тя е показател :
1. За здравината
2 .За водоизместимостта,
3 .За "товароносимостта" (не забравяйте, че спусъкът, макарата, стрелата, въжето, лакът или смолата с която е покрит харпуна са все товари, който той трябва да носи. И ако той не ги носи, ги носим самите ние, като товар в ръката си. )
Само пример:
Харпун от акациево дърво с тегло 2.00кг. Може да носи 440-450грама от гореспоменатите "товари".
За да покажа , че не искам да отклонявам темата отново към дървото, като материал, мисля че Явор може да потвърди, че карбона като материал (колкото и вълшебна да изглежда думата), също си е най-обикновен материал, който си има своите характеристики, с които трябва да се съобразява, когато го използва .
Ако мога да си позволя , давам съвет на някого, който е решил да си прави нещо по въпроса, то въпрос №1 на който трябва да си отговорим е :
- За какъв точно риболов мисля да го използвам ? ? ?
От там нататък е значително по-лесно.
|
Yavorsub
27-05-2008 20:04
|
Да напълно съм съгласен с Владо-колкото и скъп де е , карбона си е въглерод само че не под формата на сажди а изтеглен в нишка , доста по-тънка от косъм която заедно с още няколко десетки хиляди други е изтъкана , изплетена , усукана или само на снопче се напоява с подходящата смола и се прилага като материал.Разбира се че е много лек и също така се разбира че не е толкова просто да го приложиш с очакван резултат.Никак не е просто да "разбереш" колко от всяка съставка е нужна за да постигаш всеки път желания резултат, та затова и аз след като много пъти се "издъних" започнах да си водя бележки и сега само се водя по данните които съм събрал.Това е и причината все още да нямам в продукция харпун над 105 см. Както вече бях писал -наистина ако си уточним за какво ще го използваме -тогава е много по- лесно.Ще можем да си изберем и материал(ако имам възможност де)а също така и технологията по която ще го направим.
|
|
аз също стигнах до някои изводи размишлявайки върху темата е именно
предварително реши как искаш да изглежда готовия харпун и за какъв риболов ще го ползваш - следвай и спазвай модела
много важно - набави си първо спусака и стрелата и ластика които смяташ да монтираш на харпуна за да не се повтарят грешка като описаната в темата
и най важното когато започваме нещо което не разбираме да оставим вратичка в съзнанието си , че може и нищо да не се получи в крайна сметка
първо питай знаещите и миналите по тоя път и след това се захващай с изработка
и ако все пак не се получи не се отчайвай и опитай пак
|
|
Нови Продукти
Цена: 360.00 Лв.
Spearfishing
|