|
о.Самотраки
ичиконти
05-08-2008 17:34
|
Да не забравиш да ме вземеш и мене!!!
|
|
Гриша, Гриша, и мен, и мен! Много разбирам от Тойоти...военни неща..."странни" методи за разни неща... бе ти ме вземи, пък няма да съжалаваш!
Браво Гриша, благодаря ти, много изчерпателно и от наша гледна точка си го написал, наснимал, понагмуркал...
Радвам се, че няма големи остатъчни деформации по ръката ти.
Да разбирам ли, че на 25 - 27 градуса на повърхността, сте гмуркали 5 часа с 3 мм костюм и не ви е станало топло?
Няма ли да разкажеш за рибите, стрелбата, дистанциите? Всичко е интересно!
|
|
Гриша да те питам още нещо. А наляво от Кипос погледна ли? Като гледам май там е дори по интересно за нас. Ей тези снимки са от google earth - Kipos и Agelada beach.
От Камариотица до Кипос разбрах че е 25 км, но реално за колко време се пътува по тези баири? Щото ако се търси по-прилично спане май освен в Камариотица другаде никъде не става в този район(близо до Кипос).
|
|
...
|
|
Долната снимка е от самия бряг на Кипос. Според мен между Кипос и Пахиа Амос са най-красивите места, но дали са най-рибни...??? Фактически няма значение от коя страна ще се влезе, стига да има лодка. Целият южен бряг на острова е прекрасен като релеф. Обърнат е срещу северозападната страна на Гьокчеада и може да се предположи, че между двата острова трябва да има трафик на хубави рибоци. От ляво на Кипос не го разгледах добре, но принципно цялата северна и североизточна брегова ивица е плоска и плажоподобна. Хубавите скали започват от Кипос на дясно. Ние отидохме до там, защото предната вечер на бензиностанцията, където пълнихме резервоара на лодката, едно от момчетата ни убеждаваше, че точно на Кипос са големите риби и показваше с ръце еднометрова "псариа", ама на нас не ни хареса много мястото. Там е абсолютен пустеж, най-близкото място за спане е в Терма - там има няколко хотела, има и заведения и ми се видя доста пренаселено, защото всички от къмпингите се изсипват там на купон. Пътят е съвсем приличен, почти равен и обикаля съвсем близо до морето. Само малко преди Кипос имаше някакви наклони със завои, но нищо особено. Не съм засичал време, но от Камариотица е не повече от 20-30 мин. Тъй като има къмпинги и разни хотелчета, има доста движение на хора покрай пътя, та затова не може много да се бърза.
Сега като се замисля, възможно е точно североизточната страна да е по-рибна, но при този вятър точно там сигурно е било съвсем невъзможно да се припари, еле пък с надуваема лодка.
Ако все пак предпочетете Кипос за влизане, по-разумно е да се търси място за отсядане в Терма или наоколо. Така ще спестите половината път от Камариотица.
Вова, аз си имам само една 5-ца и с нея си влизам от май до ноември - туй положението Минке, други гащи няма! Малко ми беше топло, но поне във водата не ме шибаше вятъра. Само по носовете на заливите шнорхелът странно се опитваше да ми се измъква от устата, но за кратко . Относно стрелбата - дребни (200-300 гр.) спарита, заплеснати в паша по камъните. Стрелят се от метър и малко, ако не те усетят. Лесна плячка, колкото да има нещо за вечеря. На мен ми беше малко съвестно с 20 мм. ластик и 6.5 мм. стрела, ама...
Както е видно, умишлено избягвам темата за самия риболов. Аз в този сайт за това, ще ме прощавате, ама акъл няма да давам. Всеки колега, за когото 20-30 метра дълбочина не са проблем, може да види съвсем различна картина и после да ми се смее. Аз до 10 метра видях само дребни риби, за които не се чувствам убеден, че трябва да занимавам аудиторията...
|
|
Благодаря Гриша! Не може да има по изчерпателен отговор от този :-).
Ако не ме изпревари някой следващия който ще продължи с описанията за Самотраки, ако има какво повече да се напише от Гриша, ще съм аз.
|
|
Юли, желая ти само по-милостиво време и здраве! За останалото съм сигурен, че като доста по-напреднал, ще добиеш значително по-пълни впечатления за рибите и лова. Там темата е все още празна и чака своя автор... Наслука!
|
|
Гриша, сподели финансовото измерение на мероприятието, някои от цените ми се изясниха, ама като цяло - колко излиза примерно 5 дневен престой с пътуването?
|
|
И аз ти благодаря, Гриша, достатъчно изчерпателно си го написал; всеки може да си направи разчети.
|
|
Грешник, трудно ми е да ти отговоря. Ние бяхме 4-ма приятели, всеки участва в харчовете и му загубих сметката, пък и съм с редки пръсти, та не мога да бъда критерий. Основните пера са път, нощувка и храна. Парите за път зависят от къде в България ще тръгнеш и с каква кола ще пътуваш. От София и обратно ние навъртяхме общо около 1200 км. Нощувките пак са според зависи къде, но в границите 15-30 евро/човек. Храната... ами там е най-трудно да се каже. Ние си угаждахме много, все по заведения, та по-добре да не плаша хората. Щом ни поздравяваха на другия ден по улицата келнерите, значи не сме добър пример... Един огромен дюнер обаче, пълен с качествено, изключително вкусно свинско месо на главната улица в Камариотица струваше 2 евро. Пак толкова, ако си го изядеш в заведението в чиния. Рибата обаче е много скъпа навсякъде. Абе...взимай по 1000 еврака на калпак и ще ти останат...
|
|
Егати купонджията....с широки пръсти....аз затова искам да съм ти приятел....1000евра......ми аз половин година карам с тях.....бе човек....
|
|
Баф мааааму - моя калпак - не събира толкова
|
|
Продължавам темата както обещах.
Изкарах 1 седмица на този остров и определено мога да кажа - пак ще отида
Същото могат да кажат и децата и жената. Всички останахме супер доволни и дори след това като се преместихме по ръкавите на Халкидики съжалявахме че сме се преместили.
Островът ни посрещна с огромни вълни още на ферибота и така и ни изпрати. Само това му е кусура, че рядко има ден без вятър. Но нали си е остров обикаляш го и влизаш там дето е подветрено, но не навсякъде това става лесно. Добре е да сте с лодка. Цената за лодка е различна зависи дали ще я покажете . На отиване я показах и ми взеха 70 евро. На връщане казах че е 3 метра и ми взеха 45 евро . Лодката ми е качена на колесар и като цяло си е 4 м.
След като пристигнахме обиколих острова за 2 часа за да избера къде ще отседна. Избрах Терма, защото беше най-близко до Кипос а това е най-големия бурун на острова. 2 дни спах в селото и след това се изместих долу на брега(снимката с изгледа по-долу) в хотела на Илиас(ако някой иска отстъпка и телефон за резервация да ми пише. Гледката е планина и море). Освен това в Терма има супермаркетчета, таверни, кафенета, сергийки и т.н... а това беше част от условията наложени от жената . Пахиа Амос не ми хареса поради многото завои и баири докато се стигне до него а като стигнах и видях стотиците плажуващи че и един джип на бреговата охрана го отписах като точка макар че както е писал Гришата заливите отляво(панорамата по долу) са 100% страхотни за гмуркане.
Другото което мога да добавя извън темата е че този остров е сборно място на всички гръцки хипита и подобни от цял свят, което пък от своя страна прави нощите забавни, защото танцуват по пътя, свирят вечер на разни индийски инструменти на плажа и коктейл бара под Терма и като цяло внасят много колорит в цялата обстановка .
Самотраки се намира точно на тектоничния разлом който тръгва от Турция и за разлика от съседния му турски остров Гьокчада където най-дълбокото място е 15 метра, тук най-дълбокото място е 800 метра и е второто най-дълбоко място в Средиземно море(като обединение на всички морета в региона) след Корфу. Още като се влезе след Кипос се вижда един стръмен склон който изчезва в бездната. От Кипос почти до Пахиа Амос дълбочините са огромни но това не пречи, винаги има къде да се хванеш или легнеш. Склонът е изпълнен с дупки в които е пълно с риба. Видях огромни рофоси да се мотаят пред дупките си на 20-30 метра дълбочина.
Този 11 кг рофос(снимката долу) според един местен, бил малък. Тук се удряли редовно рофоси с големина 25 кг, каза той :-). И му вярвам, защото ги видях, но съм вече стар за тези дълбочини . Историята с тази риба е интересна, но ще я разкажа само ако някой има интерес.
Като цяло мога спокойно да кажа че е в пъти по рибен в сравнение със съседния му Гьокчада и това е така, защото е труден както за промишлени рибари с лодки(видях за 1 седмица само един такъв) така и за харпунисти и най-същественото достъпът до него е много по-скъп отколкото до Тасос, Халкидики или Турция.
Целия южен бряг е страхотен за гмуркане, но трябва лодка. Има много плажчета между буруните(снимката долу) където можете да паркирате лодката и домочадието. Има пещери, падащи водопади от 100 метра директно в морето и всякакви природни чудесии с невероятна красота. Водата по този бряг е изключително бистра с около 2 градуса по-студена от северния и рибата е в изобилие.
Толкова риба трябва някъде да се приготви . Препоръчвам горещо таверната на Нико под Терма която е на пътя. Там има 2 баби които правят чудеса с рибата която им даваш. Нито Нико нито която и да е от бабите говорят английски, но едната баба с име Мария, говори руски и пак ще се разберете. Там ядох най-вкусната супа от глава на рофос(снимката долу) която съм ял в Гърция. Обаче всеки път ми вземаха по 5-10 евро за приготвянето което ми се случва за първи път в Гърция, но си струваше.
Оказа се, че северния бряг също става за гмуркане въпреки плоския терен и чакълестите плажове. Гмурках на няколко бурунчета след Терма. От брега на всеки бурун(манастира след Терма, предпоследния бурун преди Кипос) тръгва риф който изчезва на 10-12 метра, но е много голям(широк) и е пълен със всякаква риба. Дори всеки ден виждах гръцки харпунисти само по северния бряг а по южния видях само един. Друго супер място е вдясно от Камаротица точно пред перките. Там почва риф който продължава на 200 метра навътре в морето и е пълен с дупки и риба. Понеже е много издадена точка могат да се видят огромни преминаващи пелагични риби.
От 7 дни само 2 дни успях да влеза с лодката. Малка ми е лодката, претоварена(4 човека с багаж) и се страхувам от големите вълни. Затова избирайте кога може да посетите острова не според вашите сметки а според прогнозата в windguru.cz. Като духне, духа яко, не толкова яко както се е случило при Гришата, но достатъчно че да ви провали деня.
В такива дни е добре да се посети планината(снимките по-долу). Всъщност 70% от посетелите са заради планината.Почти всички български туристи които срещнах бяха там заради водопадите горе, 7 на брой. Пътя до първия е лек, втория си е едночасов зор, третия се изкачва на 4 крака а останалите 3 ги достигат само с алпинистка екипировка. Но и първия и втория са си голяма красота. Водата под водопадите е +20С, кристално чиста, питейна, изкъпете се в езерата под водопада и продължете нагоре до следващия.Това е другото което е важно - не купувайте вода на Самотраки, навсякъде тече питейна перфектна вода идваща горе от планините.
Общо взето това е с което мога да допълня репортажа на Гришата. Препоръчвам Самотраки на любителите на дивата природа, големите риби и романтиката .
|
|
Ей на това му казвам подробен репортаж Не е за изпускане преживяването !
|
rimogardo
09-09-2008 08:43
|
Супер! Сега очакваме и историята с меруто...
|
|
Блогодаря ти Юли страхотно ми се приходи и на мен там след твойта история
пиши смело и за меруто - интерис има със сигурност
|
ичиконти
09-09-2008 12:49
|
Разкош!Давай сега и историята....
|
|
Ок ето я и историята.
Бяхме с лодката ми, на малко повече от 2 км западно от плажа на Кипос.
Лежа си аз на 16 метра и гледам нещо черно голямо да мърда 2 метра по надолу. Излизам, раздишвам и гмуркам. Видях го какво е защото се подплаши и се пъхна в една дупка. Бях впечатлен от размера му. Знам от опит че рофоз пъхне ли се в дупката си много трудно се взема. Качих се горе, свалих вярната ми 90-тка, взех прожектора и пак гмурнах. Светнах в дупката и му видях веднага част от тялото. Като първия новобранец стрелях веднага а трябваше да изчакам да му видя главата и да стрелям в нея, ама.... След изстрела тоя орфоз полудя, веднага всичко наоколо стана мътилка и се навря незнам къде и извън дупката остана само харпуна и около метър от кордата.
Следващите 2 часа бяха тотално скапващи за мен, гмуркане след гмуркане, опъване, но все едно стрелата беше заварена някъде там из лабиринта и дори и сантиметър повече не изкарах от кордата.
И друг път ми се е случвало да вадя рофоз след един ден, за 24 часа се предават без бой. Синът ми беше до мен. Казах му "излез на брега и намери някое по-голямо дърво", по пустите брегове има много такива които морето изхвърля.
След 20 мин той се връща с една дебела греда, голяма колкото мен и доста дебела.
Потопихме я двамата на 18м и завързах края на кордата към нея.
И си тръгнахме. Вечерта все за тоя рибок си мислех чак го сънувах.
На другия ден към 11 часа пак отидохме на Кипос. Много лош ден откъм вятър и вълни :-(. Веднага ми стана ясно че ако вляза с мойта малка лодчица няма да стигна доникъде, вълните бяха 3-4 метрови.
Такава риба, с тоя размер си е голям късмет и реших че трябва да плуваме със сина ми до мястото. Последва лют скандал с жената, но .... 'това е положението, тръгваме" казах и аз :-)
След около час пристигнахме на мястото. Веднага гмурнах и .... гредата я нямаше. Дупката си беше там но и риба нямаше :-(. Започнах да гмуркам наоколо и късмет, на 50 метра от мястото намерих гредата и рибока лежащ по корем до нея. Взех на сина патоса, слязох долу и му забих една между очите.
След като го овързахме много добре на моя буй потеглихме към входната точка в бурното море. Плувахме доста повече от час, борейки се с течението и големите вълни и най-накрая приближихме плажа. Жената и дъщерята ни чакаха прави и притеснени на брега обаче като разбраха че сме ОК и видяха рибата настана веселие. За нула бройки бяхме наобиколени от много гърци задаващи стандартините въроси а имаше един който си направи 5 пъти повече снимки от мен
Това е историята.
|
|
Нови Продукти
Цена: 196.00 Лв.
Spearfishing
|