|
Как се прави 5 мин апнея за 6 месеца - рецепта!
Yavorsub
07-01-2009 15:40
|
Аз още преди да напиша първия пост си помислих че не е зле вмесато да помоля да поправят заглавието -да си направим една тема специално за тренировки.Това кой колко време прави е много относително , най-малкото понеже доколкото знам никой в България не се занимава на 100% с апнея (-не ме разбирайте погрешно).Програмата дето бат Тео е качил е супер в общи линии за обща кондиция , и това май касае повечето от нас.Вече Ивелинчо е човека дето може да направи нещо наистина по-професионално.За човек с добро здраве и в добра форма (апнеист де ) с 10ина дни тренировки е напълно възможно да се постигне 5 минути.Но това не значи е и нещо кой знае какво.Май по-добре да се тренира за 3 минути -динамична апнеа.
|
pipin162
07-01-2009 16:24
|
Благодаря на Ванко и Юлито за честитката! В началото се поколебах дали да пиша по темата(от мързел ) тъй като предполлагах,че ще прерасне в нещо по -голямо и ще има да пиша... Но пък не мога да ви оставя просто така да се лутате като самци в пустиня.Толкова хора вече съм тенирал и са ми минали през ръцете,които не са ми били близки,а вие сте ми аверчета и затова няма как длъжен да ви помогна с каквото мога и то напълно безплатно,плаща се в залата за индивидуални тренировки,но за програма не съм взимал на никого пари.За София знам какви са цените,но това слабо ме касае,аз си имам мои си принципи,хората и без това нямат пари.Трябва само да ми кажете директно ли искате да почвам с програми или да обясня по-подробно как се тренират мускулните групи и други подобни.На мен лично ми е по лесно да ви напиша няколко програми(начинаещи,напреднали,много напреднали),както правя в залата и да си тренирате по тях.Но мога и да обясня по-подробно нещата,като засегна повечето въпроси,които ми задават хората,които съм тренирал.Само да не се превърне темата във фитнес форум за качване и отслабване,тъй като хич не ми ще да става така.Мога да дам някакви насоки на тия,които ги интересуват тия неща,но до там. Единственното нещо,което е кофти в цялата работа с тия програми е,че много от вас няма да знаят как да изпълняват по правилния начин упражненията,тъй като,когато се гони издържливост или експлозивност упражненията са почти същите като във културизма,но и същевременно доста различни.Дори да има треньор край вас той трябва да е запознат с този тип методика на трениране.В леката атлетика и въобще във видовете атлетика се търси експлозивността при изпълнението на упражнения.Целта е да навлязат максимално много мускулни групи,за да се избегне така нареченото напомпване,което е присъщо за културизма,където се гони статичното и максимално изолирано натоварване на мускулите,вкарването на много кръв в една мускулна група с малко на брой повторения,нещо което е противопоказно в лекоатлетическите дисциплини,дори в тежката атлетика,като щангите например.Не знам дали знаете нона щангистите им забранияват да правят лежанка(гърди) и рамо,тъй като това се получава така нареченото отдървяне,което е също противопоказно.Повторенията са от голямо значение,това повечето сте го чували но колко точно?Кои мускулни групи да се атакуват?Как е правилния начин да изпълним уражнението за да атакуваме дългите мускулни влъкна?Тези и много други въпроси лежат в основата на методиката и правилното трениране.
Програми за бльомове няма.Независимо дали е по лека или по тежка като натоварване тренировката,тя си е тренировка и няма нищо смешно в това,че ти не можеш да вдигнеш колкото някой друг,кой колкото може.Не обичам да усещам в хората една предварителна демотивираност,когато говорят с мен.Защото така могат да казват на хората,които са около тях,че си тренират за кеф и други такива,но каогато аз ги тенирам,искам да усетя желанието им за победа.Арнолд Шварценегер е казал един много готин лаф,който много ми харесва "Ако си закъснял и си мислиш дали ще успеш да хванеш автобуса,или не за да отидеш на тренировка,по добре въобще недей отива".Та нахората си говорете каквото искате,но щом аз ще ви обяснявам,или ще правите каквото трябва и целите от към психика и надъханост ще са високи(а пък каквото стане),или по добре да не започваме.
Мисля,че изяснихме нещата сега остава да ми кажете от къде да се опитам да започна?
|
pipin162
07-01-2009 16:31
|
И да кажа още нещо.Най-сериозния за сега,който се занимава наистина сериозно с апнея и тренира както фитнес,така и динамична апнея е Любосуб,поне за мен.Момчето дойде чак от София до Варна специално за да го тенирам в залата и да му покажа програмта по която да тенира.
|
|
Ок батка, желанието за победа направо прелива в мен .
Мисля че Явор е прав, на нас ни трябва динамична апнея а не статична.
Да си представим една стандартна ситуация. Цел 25 метра. Тръгваме с пълен мах надолу - 30 секунди, лягаме. Чакаме 30 секунди. Ето го зъбаря, 15 секунди игра, изстрел, тръгваме нагоре. Макарата засича. 10 секунди докато я оправим. И последно 30 секунди пътя нагоре. ТОТАЛ 115 секунди или 1:45 минути.
Нека целта да е 2 минути динамична апнея.
Динамичната(при постоянно натоварване) ми сега е 1:06 мин.
Оставащо време до голямото гмуркане 4-5 месеца.
Възможно ли е да я удвоя или не?
п.с. пуша цигари ама засега не искам да ги отказвам
|
|
Ивчо, много умни работи казваш, поздрави за това!
Според мен най-лесно ще бъде да разработиш 3 стандартни програми за 3 степени на напреднали и след това ако някой има индивидуални въпроси по програмата към която смята че се причислява да ги задава отделно?
Може би трябва да се уточни какво точно постижение гони всяка една от трите групи. Не като време апнеа, а по-скоро принципно
Нещо от този род:
1. Подобряване на обща физическа кондиция.
2. Целенасочена физическа потготовка за подобряване на динамичната/статичната апнеа с 50% (или 100% или 200% това може някой който има повече опит да го определи)
3. Състезателна програма (тук се изисква отдаване на 100%).
Това по-горе го пиша само като пример, не твърдя че така трябва да бъдат разделени групите.
Темата определено е интересна
|
lyubo_sub
07-01-2009 18:34
|
За статичната апнеа (СА) - да споделя моя опит.
Таблиците дават резултат и то бързо. Правят се на сухо, отнемат малко време (отпада едно масово оправдание да не ги прави човек), не са особено опасни. За 2 седмици редовна практика по 20-30 минути на ден (макс) постигнах прилични времена. (Явор спомена, че е напълно възможно 5 мин за 10 дни - нещата почват да загрубяват по-натам, след 6-7 минути вече си е високо ниво). Статичната апнеа на мен ми е малко скучна, но това не ме спира :-).
Особено важно е човек да е с напълно отпуснати мускули (аз не го постигам лесно, все още) и да не мисли за времето. Има различни начини да си занимаваш ума, така че времето да минава 'по-бързо'.Тоест тук играта е повече ментална, отколкото физическа (поне за мен). Мога да споделя аз до момента какво съм правил, но искам да видя каво искате да излезе от тази тема.
Самата цифра не трябва да стряска никой - все пак доста хора правят дълги апнеи, не виждам защо да не си кажа 'Аре бе, що пък аз да не мога!?' (разбира се, без да се излагам на прекомерен риск). Така е и с динамичната апнеа и с дълбочината - в началото ми беше малко странно, че почвам да гмуркам и плувам повече време под вода без да дишам, но бързо свикнах и го приемам за нещо съвсем нормално и то без да съм доближавал много 'границата'.
Това са моите 2 стотинки за СА. Само дето СА не ми е от особена полза в морето. За 3 минути динамична апнеа и то на дълбочина - няма как да си изкажа скромното мнение в 1 пост. Много неща влияят, много начини има за тренировки, а аз разбирам малко и не съм пробвал много от тях и не бих искал да се изказвам за нещо, което не съм пробвал да свой гръб. Скоро ще имам блог и там ще си пиша разни мой наблюдения, които трябва да се подлагат на жестоко съмнение и критика (ще чакам и конструктивни коментари).
Ако ви е интересно и искате по-подредена информация, предлагам това да става в секция 'Свободно гмуркане->тренировки' и да се разделят темите (според това каквото ви интересува, например статична, динамична, увеличаване на дълбочина, изравняване, техники за по-напреднали, гмуркане на празни дробове, фитнес, бягане, плуване, диета, релаксация и тн) - на едно място да се говори за всичко това ще доведе до повече объркване.
lotdog, на някоя сбирка е добре пак да поговрим за създаването и управлението на съдържание в сайта. На коледната сбирка ти казах какво мисля, но май съм се заблудил за някои неща ;-).
П.С Иво, мерси много за помощта и съветите за фитнеса. За мен като пълен лаик те са безценни. Надявам се да зарадвам теб (и мен най-вече :-) ) с приличен напредък до лятото.
|
valkosub
07-01-2009 20:23
|
Здравейте момчета. Ивчо честит празник, много късмет и много здраве ти пожелавам .
Сега по темата.
Много се радвам, че виждам раздвижване по тази тема и все повече хора, които се вълнуват от това. За съжаление пичове няма кой знае с какво да мога да помогна по отношение на програми, методики, тренировки....Поради простата причина, че никога не съм тренирал целенасочено. Тези, които са ми попадали съм ги постнал тук или съм ги споделял с тези, които са ме питали, но не е нищо по-различно от това, което Тео е показал. Правил съм по нещо от тях но никога целенасочено. Защото според мен гмуркането, апнеата (статична или динамична) е най-вече в главата на човек. Т.е. психо подготовката, менталния подход към гмуркането е по-важно от физическата подготовка. Естествено, това не означава, че може да бъдеш плужек. Но е достатъчно да бъдеш в що годе нормална физическа форма. Много по-важно е да се преборим умствено, психически с границите, които сами си слагаме при гмуркането. Да преодолеем психобариерата. Тук няма методика, всеки сам трябва да намери "ключа" към съзнанието си.
Това, което ще споделя е от моя личен опит и ще се радвам, ако някои намери полза от него. Също така не претендирам, че това е "рецептата", просто това е моя начин.
На мен при правенето на статична апнеа най-много ми е помогнало многото повторения на статични апнеи. Т.е. моето единствено упражнение е...правенето на апнеа. Сутрин по 2-3 апнеи, следобед или надвечер пак 2-3 апнеи. Но винаги до колкото мога да задържа, до максимум. Винаги съм се натоварвал до край. Не правя по много на брой, малко, но до максимума. Рекорда ми е 7,20, имам една 7,10 (съпругата беше свидетел и каза, че никога повече няма да присъства на това нещо, някакси се притеснила ха ха ха ха) и една точно 7мин. Може би статичната апнеа ми е дала най-много за умствената подготовка.
Динамична не съм правил. Но хоризонталната динамична апнеа няма абсолютно нищо общо с вертикалната динамична апнеа (същинското гмуркане). Всички знаем защо, няма да пиша за това.
Ами май от мен общо взето е това. Не бях много полезен, но просто така стоят нещата при мен.
П.С.
Ивак я кажи как се сваля корем, щом не е с коремни преси, как....
|
Wishbone
07-01-2009 20:49
|
Тук [link] можете да намерите табличките за тренировка на колегите IvoZag и Di. Доколкото ми обясни Иво, табличките са адаптирани от di от тренировъчната схема на Наталия Молчанова, така че да стават за нормални хора!
Страничката има и удобен хронометър за пред компютър!
Като се зададе Яро на хоризонта що оформим както трябва да стане част и от този сайт!
Мерси на IvoZag и Di!
|
pipin162
08-01-2009 00:18
|
Благодаря Валка! Валка специално за теб мога да се опитам да предположа от какво е станало коремчето,тъй като ти си слаб в телосложение,а при хора с твоята структура причините са обикновенно едни и същи.През деня ядеш малко,дори почти не ядеш,ако ядеш е нещо некачественно и набързо,основното ти ядене в късния следобед ли е,или вечерта когато се прибереш от работа? Когато това се прави системно с врмето започва да се отразява дори на слабите.Ако отговорът на въпроса ми е "Да,така правя."значи вече знаеш основния причинител за наслояването на мастна тъкан,или разширяването на стомаха ти.
Преди да напиша програите искам да ви кажа че те ще бъдат почти идентични тъй като когато се прави кръгова тренировка се набляга на базови упражнения,които са си едни и същи от край време,разликата ще е в сериите и тежеста.Също така искам да подчертая за някои от хората,които предпчитат да наблегнат на съвсем натуралното развитие на мускулатурата и физиката си,че упражнения като набиране на лост,кофички на споредка,лицеви опориси остават едни много добри упражнения за развиване на мускулатурата,които нямата аналог,особенно набиранията с тесен,с широк хават и кофичките.Тъй като те упражнения при,които с използва естественното тегло на тялото те дават голяма сила и издъжливост,но не са достатъчни,но ги споменавам тъй като са неделима част от оформянето на тялото и разширяването на обема на гръдния кош.В днешно време масово идват мъже в залата,които не могат да направят едно набиране с широк хват отпред.А най-лошото е че смята че щом не могат няма смисъл да опитват.Дърпат на скрипеца и си мислят,че е достатъчно.Така,че който не му се влиза във фитнес зала с 40-50 минути на ден,на лостовете в някое училище и 20-30 минути лек крос може да подържа една прилична форма на тялото.
А сега да мина към основата.Както казах кръговата тренировка се състои от така наречените базови(основни) упражнения.Тези упражнения не са нищо ново,нито нещо специално.Правели са ги лекоатлети,тежкоатлети,борци,боксьори и други спортисти,за които качеството на мускулатурата е от значение.Тези упражнения се изпълняват само с щанга и атакуват основните големи мускулни групи,като това са гърди,гръб,крака,рамо,а малки са всички останали.Винаги когато тренираме някоя голяма мускулна група с нея участват и малки мускулни групи.Те подпомагат движението и създават допълнителна опора.В нашата тренировка ние ще наблегнем именно на тези големи мускулни групи,с цел по голям обем на гръдния кош и по голяма издържливост на краката по време на натоварване,било то плуване,гмуркане,бягане или друго.
Започвам с програма за хора,които искат да тренират съвсем леко.
След разгравяне и малко разтягане,което е задължително при кръговата тренировка,правим така нареченото кардио.Кардиото представлява най-просто казано въртене на велоергометър или кростренажор(препоръчителни за хора с проблеми в ставите на краката или с наднормено тегло)или бягане на багаща пътека.Кардиото може да бъде направено рабира се и в естественни условия като побягаме или покараме колело.Кардиото ни трябва да е около 15 минути,като първите дни от програмата е желателно цялата програма сериите да се правят наполовина.Примерно ако съм написал 4 серии,правите 2,за да може тялото да свикне с постепенно с натоварването и така да избегнем зверските мускулни трески.Казвам заверски,тъй като е нормално да имаш мускулни трески почти винаги,но не нормално те да са толкова силни че да не може да се мръднете.На каракта обаче,пропуснете ли един месец да не ги тренирате,въпреки че може преди отва да сте тренирали 5 години нон стоп,ви застига такава мускулна треска ,само от няколкосерии клякане с щанга,че направо ви е лошо после като седате и ставате.
1-ви Ден
1.Набирания на лост с шорок хват отпред-3х5-7
(ако не можете да правите набирания не се отказвайте,намерете си помощник,който да ви хваща през кръста и да ви помага колкото е нужно за да завършите серията.След месец,два това ще даде резултат.Бройките са така вариращи тъй като 5 е нещо като минимум а седем е идеално,ако можете повече по добре.
2.Дърпане на горен скрипец с широк хват отпред-3х12 с умерена тежест
(тук на това упражнение вече има разлика,тук ние го изпълняваме различно от културистите,а именно не сме статични и стриктни като тях а дърпаме с целия си торс,мощно и експлозивно без да се огъваме в гърба.Дърпаме като с това торсани отива назад,с голям читинг.)
3.Дърпане на долен скрипец с прав лост-3х12
(тък разликата е отново в начинът на дърпане.Ние дърпаме все едно гребем с лодка.Краката са съпили удобно на мястото им на скрипеца,не са обтегнати нито много свити,леко свити в колената.Отпускаме торса напред и ръцете си,като запазваме гръбнака си изправен.После с експлозивно движение на торса тръгваме назад като едновременно с това придърпваме лоста,все едно гребем.)
4.Полуклек с щанга на гърба-3х12-15
(това си е стандартен щангистки полуклек.Взимате щангата от специалната стойка за клекове,като сте в пложение прав стоеж,краката са разкрачени на ширината на ременете,стъпалата успоредни,гръбнака е напълно изправен,гърдите изпъчени напред.Приклякате до положение в което бедрата ви да станат успоредни на земята,или поне близко до това положение.През цялото време на движението гръбнака остава напълно изправен,като по време на клека е желателно да гледате нагоре към тавана.Не слагайте големи килограми,гонете повече повторения.)
5.Напъди с лост на гърба-3х10 на крак като краката се редуват последователно един след друг.Това упражнение е основно при лекоатлетите и е изключително натоварващо краката.Казват че Стефка Костадинова го прави със 150кг,което за мен и много от коравите си е изумително като се има предвид,че аз го правя с 20-30кг. Напъдите се изпълняват от положение прав стоеж,като пристъпвате напред с единия крак,приклакъте до положение,така че коляното на задния ви опорен карак да приближи земята при приклякането без да се удря в нея,а разстоянието между петата на предния крак и коляното на задния да е около едно стъпало,след това връщате в изходно положение на стоеж прадния крак и стъпвате напред с други и пак приклякате,като така ги редувате един след друг.
Следва продължение,че се изморих......
|
|
valkosub написа: ... Защото според мен гмуркането, апнеата (статична или динамична) е най-вече в главата на човек. Т.е. психо подготовката, менталния подход към гмуркането е по-важно от физическата подготовка. ...
Валко 7 мин си е определено нечовешко, възхищавам ти се.
Ще съм ти много благодарен ако задълбаеш малко тази психо подготовка. Какво точно имаш предвид и как да я тренираме ако може въобще да се тренира това.
И май тук му е мястото да цитирам няколко мисли на Жак Майол:
“try to use your mind more and not your muscles”
"if you want to stay here for some months and train with me, then you must forget your watches and depth gauges and whatever keeps you connected to the external world. When you go underwater you’re in another world and you forget your nature”
“if you want to stay here, then go in the water completely free and don’t check your depth, but make sure that you feel better each time you go in the water. Try to feel stronger sensations each time you dive. This has to be your goal from now on”
|
|
pipin162 написа:
1-ви Ден
........
Следва продължение,че се изморих......
Батка, благодаря ти! Ако не те затруднява го направи за 3 дни. Другите 2 да са упражнения за плуване и последните 2 психология
|
pipin162
08-01-2009 19:46
|
Прогарамите ще са три на брой Юли а това е само началото,дните още обмислям и премислям как да ги съпоставя,но нещата мисля че ще са 2 трениране,1 почивка и пак същото.Ще дам и други примерни съчетания,може и през ден.Има още доста да пиша,малко съм бавен за,което се извинявам. Повечето профисионалисти Юли тренират двуразово,сутрин е основната тренировка примерно при нас би било така гмуркане,плуване,или динамична апнея,а следобед е тренировката във фитнес залата.Но имай навпредвид,че това вече е мнго сериозна работа да се тренира така.
|
Yavorsub
08-01-2009 19:47
|
НЕщо се сетих-много хубаво е тренировките да се провеждат в часа или около часа в който щр гмуркаме .Зная че е почти неприложимо за повечето , но така и сме започнали да развиваме темата.Организма свиква да подава максимума в определено време и на лято в часовете на този зенит -ние го натоварваме съответно.Дано ме разбрахте.
|
pipin162
08-01-2009 20:00
|
Батка това би било крайно изморително,погрешно е,както казах прави се двуразово.Дори и ти няма да можеш да издържиш,,акоо тренираш така,както ти казваш.След месец при такъв тип трениране с гмуркане,ще се получи така нареченото претрениране.Това е все едно да правиш крака във фитнеса и после да те карам да бягаш.Да,ще го направиш и аз съм го правил,но се получава преумора и претрениране,без да го усетим в самия момент.Това за което говориш ти е когато си тренирал дълги години да кажем сутрин към 10 часаи и в даден момент спреш по някаква причина,в часа когато си тренирал се получава една превъзбуда на тялото и искаш да правиш нещо и в главата ти са все тренировкките.
Също така е противопокозно щангите да са преди основния спорт с който се занимаваме,било то плуване,бягане,гмуркане или друг спорт целящ да се запази гъвкавоста на ставите и еластичноста на мускулите.Не забравяйте щангите отдървят,това е 100%,но пък сила без тях не може.
|
Yavorsub
08-01-2009 20:10
|
Това което имам в предвид е (ако имаме възможност де ) да си организираме дневните тренировки по това време на деня в който обикновено ловиме риба.Така тялото се приучава да подава максимума си в този часови прозорец на деня.Този "трик" е добре известен на повечето елитни спортисти и Пелизари и Дженони със сигурност са го ползвали.Аз по случайност уцелвам такъв прозорец -около 17:00-18:00 часа след обяд-точно когато ходя за зъбари.
|
pipin162
08-01-2009 20:21
|
Батка дори да не си професионалист,в една нормална тренировачна програма,тренировките са си поне през ден,ако когато тенираш сериозно 2 тренираш един почиваш или 5 тренираш един почиваш.При такива програми няма как да не засечеш едната тренировка с другата.
|
valkosub
09-01-2009 21:28
|
Ивак, горе долу си прав, защо ми се е получило така. Вечер преяждам , но и на обяд хапвам. Както и да е, все пак как най-добре се сваля корем ?
spear, няма какво да ти кажа конкретно - прави това, прави онова. При гмуркане аз се старая да си изчиствам съзнанието от всичко друго, освен за самото гмуркане. Гледам да мисля само за положителни неща, ако въобще мисля за нещо друго освен гмуркането (апнеата). Най-добре е да не мислиш за нищо, но се постига трудно и след много практика. Концентрирам се само върху усещанията в морето и се поддържам, колкото мога повече в спокойствие. Важно е също да не си поставяме граници, това най-вече го правим умствено. Може да си поставяме цели, но не и граници. Всъщност, според мен мозъка е най-голямата ни пречка за постигане на големи резултати и в дълбочина (гмуркане), и в разстояние (динам. апнеа), и като време (стат. апнеа). Това не означава, че трябва да сме безрасъдни, някой от навлизащите в този спорт да не вземе да си помисли нещо такова. Искам да кажа, че бихме могли да постигнем много повече, ако сами не си поставяме границите. За това обаче трябва много добре да познаваме организма си и да сме съвсем наясно с моментната ни форма. За това "новобранците" (извинявам се за израза) трябва да са много внимателни. То за всички се отнася, де.... Това беше за чистото гмуркане, при подводния риболов при мен е малко по-различно. Тогава мозъка ти е зает много повече, няма как да е иначе
Очаквам Петьо - Sea Wolf да се включи, защото мисля, че може да бъде много полезен точно в тази насока, за менталната подготовка.
|
|
Валко благодаря ти за изчерпателния и ценен съвет!
Това е истината, може би 70% от успеха е, да си освободим съзнанието и да прогоним съмнението.
|
|
Вальо без да съм специалист мога да ти подскажа как,
значи сами по себе си коремните преси няма как да свалят мазнините в кръста а и където и да е по тялото единственият начин е диета и много аеробна тренировка , диетата е с изцяло спиране на хлебните и тестените продукти , шоколад и въобще всякакви захарни истории, да се ползва зехтин вместо олио и т.н. тоест намаляне на въглехидратите и мазнините до минимум ,без разбира се да се изпада в крайности ,
след като започнем да приемаме по малко калории на ден от колкото се нуждае тялото ни тогава то започва да си ги набавя от запасите си тоест от натрупаните мазнини,
за съжаление първо започват да отслабват мускулите ни и чак след това се топят мазнините
а коремните преси вършат работа като стягат коремните мускули и способстват за прибиране на растегнатия стомах
ако нещо греша Ивчо ще ме поправи
|
|
Нови Продукти
Цена: 880.00 Лв.
Spearfishing
|