|
От къде ще ми дойде? (или няма да ми дойде)
|
Здравейте Всички, като нов но много запалил се харпунджия имам един лаишки въпрос. Има ли някаква тенденция при посоката на движение на кефаловите през летните месеци? Проблемът ми е, че много често си мисля, че трябва да залегна в дадена посока, а тя рибата идва от съвсем различна и докато завъртя харпуна, рибокът офейкал. Та искам да знам в каква посока е най-добре да залягам и да гледам. Айде помагайте, че и на мен ми се постват снимки в секция улов, а някакси не върви да се изтъпаня с две умрели попчета : ))
|
|
FI6IFI6 - изпробвай ! Все пак е риба. Има два основни етапа при движение на рибата. Когато почне миграцията, често се случва рибата да тече от ЮГ на север и обратно. Тогава лесно можеш да и хванеш пътя и да усетиш посоката на движение. Но сега, когато вече мина миграцията и рибата се "заселва" в заливи и т.н. е добре да пробваш няколко различни позции. След като си легнал веднъж и гледаш да речем към брега а виждаш, че рибата минава зад гърба ти, легни другия път в нейната посока. Просто пробвай ! Гмурни два-три пъти в една посока, после в друга и т.н. При по-сериозните риби си има и тънкости, които за съжаление не съм узнал все още Но за платерините и кефалите това помага - поне при мен
поздрави
|
|
Ако имаха компас в главите рибите сигурно щеше да може да се предвиди от къде ще дойдат
Това в кръга на шегата.
Според мен грешката ти не е в посоката, а в самото залягане. Явно не се скриваш добре и рибите преценят от коя посока си "опасен" и за това идват да те разгледат от другата.
Още един "златен" съвет: недей да въртиш харпуна за да следваш рибата. Изчакай неподвижно и тя сама ще мине пред теб. Разбира се това в условни граници. Ако ти се налага да завъртиш примерно харпуна на 90-180 градуса шанса да вземеш рибата намалява много. Освен това с движението на харпуна в посоката и на движение показваш ясно на рибата, че тя е обекта на твоето внимание и й "задействаш сензорите" за опастност.
Има други съвети от сорта на това да оставяш слънцето зад гърба си, за да свети в очите на рибите, но аз не съм забелязал това да помага кой знае колко, особено в нашето мътно море.
Изобщо не се фокусирай в безполезни детайли като посока (север-юг-изток-запад), а по-скоро в релефа на дъното, безшумност, по-дълга апнеа и т.н.
Поздрави!
|
|
Мерси за съветите! Това лято се очертава да имам доста време за гмуркане, така че ще изпробвам всякакви техники, варианти и положения. А до края на октомври все се надявам да ме видите на снимка гордо изпъчен с моя пръв голяяям пеленгас ; ))Алекс
|
|
След двумесечно ялово гмуркане с гордост мога да заявя, че най-после почнах да им хващам лека-полека цаката на кефаловите и да вадя по няколко на влизане. За това голяма заслуга има този сайт, щото без него още щях да се чудя от коя страна да хвана харпуна. Напоследък ме тормози обаче един въпрос... Допреди няколко дни срещах кефалови на дълбочина от порядъка на 3-4-5 метра, обаче изведнъж се изпариха. Предполагам, че и те бягат от жегата и са отишли по-надълбоко. Ясно ми е, че в тая работа няма стриктни правила, но може ли все пак някой от по-опитните и знаещите да даде някакви насоки на какви дълбочини приблизително се изтегля рибата през юлските и августовски жеги. Питам основно за кефалови, тъй като все още не смея да си мечтая за лефери и лавраци, но не бих отказал някой жокер и за тях
|
|
Погледни темата "СЕЗОН 2010"
последните няколко поста бяха именно за това на каква дълбочина срещат рибите хората които ходят редовно.
|
terzosub
21-07-2010 22:33
|
Батка последните няколко дни намирам рибата от 8 до 12-14м.На плиткото я няма,поне за сега.
|
|
Явно ще трябва да поотпусна въжето на буя. Пък дано пак я намеря, че тя вярна била поговорката за яденето и апетита
|
|
Като я няма рибата ще я търсиш. Това че някой бие платерини на 12-14 метра не значи задължително, че и там където ти гмуркаш ще са в дълбокото... Сега да не се юрнете да покорявате дълбините само щото някой казал, че платерините са под 12ия метър. Както ги има там, така може и да са на 2 метра. Зависи от мястото.
Изобщо един риболовен излет трябва да протича по следния начин:
Влизаш и проверяваш постепенно всяка дълбочина до която ти стигат силите. Започваш от по-плиткото. Ако там няма риби минаваш по-дълбоко и така докато ги намериш или докато се откажеш.
|
|
Ааа, отивам за дълбокомер, след това ще залегна на 12 метра и до септември съм там. Шегувам се, разбира се. Аз по принцип си търся рибата постепенно от плитко към дълбоко, така че явно съвсем случайно съм нацелил правилната стратегия.
|
|
FI6IFI6 написа: ... Аз по принцип си търся рибата постепенно от плитко към дълбоко, така че явно съвсем случайно съм нацелил правилната стратегия.
Точно обратното е, от дълбоко към плитко, след като се скапеш
Докато си отпочинал гмуркай в дълбокото. Аз след 30-тото гмуркане почвам да се предавам и гмурканията ми стават все по-наплитко и и по-наплитко.
Но да гмуркаш 2 часа в плиткото и уморен да продължиш в дълбокото поемаш голям риск. Миналата година един хърватин така се удави, стила му е бил като твоя, от лога на сунтото му се вижда.
|
|
Мерси за съвета. Ще коригирам грешката
|
barbarian
22-07-2010 15:04
|
Колега и аз не съм от старите кучета,но всяка риба си иска търсенето.Почваш от вътре на вънка както казва Spear и проверяваш "градинката".Най важното е да се слееш със дъното и без много шаванеПлатерината върти бучи в пясъка и хоп пред стрелета и тогава бой.Между другото сега я намирам след обяд на около два метра и върти постояно в определено място
|
|
berberian написа: Колега и аз не съм от старите кучета,но всяка риба си иска търсенето.Почваш от вътре на вънка както казва Spear и проверяваш "градинката".Най важното е да се слееш със дъното и без много шаванеПлатерината върти бучи в пясъка и хоп пред стрелета и тогава бой.Между другото сега я намирам след обяд на около два метра и върти постояно в определено място
Абе - хората са си го казали - "Риба къща нема" - требе да се търси. Въпреки това - си предпочита някои "градинки"
|
|
spear написа: FI6IFI6 написа: ... Аз по принцип си търся рибата постепенно от плитко към дълбоко, така че явно съвсем случайно съм нацелил правилната стратегия.
Точно обратното е, от дълбоко към плитко, след като се скапеш
Докато си отпочинал гмуркай в дълбокото. Аз след 30-тото гмуркане почвам да се предавам и гмурканията ми стават все по-наплитко и и по-наплитко.
Но да гмуркаш 2 часа в плиткото и уморен да продължиш в дълбокото поемаш голям риск. Миналата година един хърватин така се удави, стила му е бил като твоя, от лога на сунтото му се вижда.
Аз нещо не мога да се бухна и направо в дълбокото, трябва ми известно време "разработване" иначе апнеята в началото е мижава. Тръгвам от плиткото и гмуря като постоянно се придвижвам към дълбокото. Трябват ми сигурно към 20-тина гмуркания да влеза в режим.
А относно умората - последвах примера на Явор и за Тасос си взех една опаковка ИзоСтар - за 5 л вода. Наистина действа - последните два дена бях по 6 часа във водата, доста плуване и гмуркане му дръпнах, в течение и без, и след 15-минутен преход пеша по баира докато стигна колата не се чуствах скапан като миналата година. Правех си две шишенца по 500 мл. и ги закачах на буя (Омер Атол) и си църках по малко от време на време.
|
pipin162
22-07-2010 16:05
|
Според мен Добчо е дал най-правилния и практичен съвет. Алекс, ще се опитам да ти предам това,което старите харпунджии са ми предали на мен и аз съм научил от тях.
Платерината и плашлива риба, която има различно поведение през различните месеци от началото на сезона до края му. В началото на сезона тя мигрира и се движи в най-топлата зона на водата, а именно повърхността. Тогава ще търсиш места, като носове, тъй като рибата е в процес на миграция и ще мине близо до повърхността на някое издадено място, било то буна, или някой нос. Сега когато вече е топло рибата се пръска и се заселва, ако мога така се изразя, освен ако някакво лошо време, или западен вятър, който изстудява водата не я накара тя да се изтегли от брега и да влезе по-навътре търсейки топла вода. Вятърът и температурата на водата са от същественно значение при поведението на рибата. Основното, което ти трябва да запомниш е когато влезеш да се опиташ да откриеш къде е рибата, да смениш няколко пъти както дълбоко така и плитко. Ако виждаш на плиткото риба може и да не ходиш в дълбокото, но нищо не ти пречи да го провериш как е в по дълбокото, дали и там няма и пак да се върнеш в плиткото после. Това защото понякога, намираш в плиткото(2,3,4м) не лоши риби(като големина) но в малко по-дълбокото(6-7м и повече метра) може да откриеш, че минават по-големи екземпляри както и обратно.Общо взето ти си длъжен да претърсиш района на гмуркане на всички възможни места. Едно добро претърсване е от порядъка на 2 часа(и това не е за голяма територия), ако за толкова време не видиш риба, има вероятност да няма риба там и тогава може да смениш мястото, но това не значи, че не си я пропуснал. Може и малко след като ти се откажеш и смениш мястото, вятъра да се смени и рибата да дойде, но може и да секне ако я е имало преди това. Много е важно когато сезона е в пика си и платерините започнат усилено да се хранят ти да разбереш каква платерина си видял, дали палтерината е пасяща, или се храни от камък, какви водорасли пасе, или е само преминаваща. Тези неща са много важни, това ще определи и начина ти на риболов в този момент. Ако видиш пасящи платерини трябва да си много добре притаен и скрит сред камъните, най-важното е легнеш и никакви движения, тя рибата ще дойде. Лягането по такива места изисква известни усилия и прецизност. Често пъти начинаещия, а и не толкова начинаещия харпунджия вдига частици от дъното и водата се изпълва с тях пред лицето му, а те не само, че му пречат на видимостта му, ами пречат и на стрелбата му, също така издават и неговото присъствие на конкретното място. В такива случаи когато се изисква прецизно лягане, се спусни плавно и леко към мястото на лягане,било то камък или пясък, никога не слагай цялата си ръка върху камъка(а и където и да било другаде), посрещни удара само с двата си пръста и го омекоти максимално, легни съвсем леко и плавно. Дори и в такива случаи обаче се случва да вдигнем мътилка от дъното.Тогава с едно леко движение само на ръката, която е на камъка се придвижи половин ,или метър напред пред теб и така мътилката ще остане зад теб. И не чакай платерините прекалено дълго, да дойдат до теб пасейки, стреляй дори когато пасат без да се замисляш. Може би в началото ще имаш пропуски но после ще свикнеш.
Когато видиш кефал, често той е много бърз и поведението му е малко агресивно. Често пъти идва като лаврак, челно и рязко сменя посоката. Не бързай да го стреляш ако не си 100% сигурен в стрелбата си. Той сам ще ти предостави тази възможност. Просто или стреляй на мига, или стой спокойно без много да се въртиш изчакай и той ще ти падне на мушката. Това е,което аз мога да ти кажа като съвет. Не е много но мисля, че като за начало ще ти стигне да анализираш някои неща.
И знай, че почти винаги рибата предпочита по-топлата вода. Ако се случи водата да е като сега, горе на повърхността да е много топла рибата може и да слезе по-надолу където водата е малко по-хладна, но ако има тремоклин на 9, 10, или 15 метър, тя ще предпочете по-толия слой и ще се движи близо до границата, в топлата част на водата.
|
|
Като цяло не съм съгласен да се започва лова от дълбокото,както и с това че трябва да се почва от плиткото....според мем мястото и времето са определящи за изграждане на стратегия. Вече като сме във водата и след определен брой гмуркания сме се ориентирали за ситуацията можем да сменим начина на лов.
|
|
Батка имах предвид настоящия момент. В момента водата е много топла, термоклина е чак към 15-я метър и то не изразен термоклин ами почти неусещащ се. Рибата(платерината) се върти около него както писа Иво. Няма какво да си губи времето в плиткото освен ако не е във водата в 5 часа сутринта. През пролетта и есента важат други правила, Иво ги написа.
Разбира се има изключения ако целта му е черноморски кефал или пеленгас, тези се движат само горе, аз поне не ги съм виждал в дълбокото, имам предвид под 8м.
|
BUENA VARNA
23-07-2010 08:56
|
Иво,много точно си написал нещата като цяло платерината търси топлите слоеве.Само да допълня,че сега през август започват и платеринските сватби-което може да изненада доста хора тъй като могат да видят платерини в коренно различно състояние при едни и същи условия.Бесни мъжки гонещи голяма женска,на голям или по-малък пасаж изсипвайки се огоре ви и същевременно спокойни пасящи риби наоколо....които въпросната "сватба" неминуемо "разтревожва" и те се присъединяват към нея.Това не пречи в късния следобяд да срещнете същите риби спокойни и пасящи някъде в региона
При тази ситуация със сватбите-пазете големите и надути от хайвер женски-мъжкарите пак са вкусни нищо че са една идея по-дребни
|
pipin162
23-07-2010 16:32
|
Да добавя още нещо, което съм пропуснал. Повечето харпунджии, а особенно по-начинаещите си намират някакво място, което много си харесват и обичат да лягат там. Ако ти Алекс имаш такова място това, което ще напиша сега е точно за гмуркане в такава ситуация. Когато лягаш на твоето място, трябва да си вниматлен, за да не вдигаш частици както описах по-горе, ти това вече си го разбрал предполагам, а обяснението беше за това как да го правиш. Сега ще ти обясня как да се вдигаш от самото място за да става то за поредни гмуркания.
Често пъти начинаещите харпунджии се отласкват с крака от дъното, или правят силни махове за да стигнат на пповърхността, което е нежелателно. Когато направят така, те прецакват мястото си тъй като вдигат множестово органична материя и частици. Когато се отделяш от самото дъно, опитай това да става само с помоща на ръцете ти и чак когато усетиш, че върха на перата на плавниците ти се е отлепил от дъното с много леки махове ти да продължиш до повърхността, а ако е плитко може и без ниакви махове. Трябва да постигнеш отличен синхрон и уещане между теб и перата, да усещаш върха на перата сякаш това е върхана пръстите ти.
Друго нещо, което е често наблюдавано при начинаещие харпунджии е това, че плавниците им все се веят докато те лежат на дъното, а те си мислят, че са легнали като харпунджиите от каталозите на някоя известна фирма за екипировка, или някой звестен харпунджия от видео, което са гледали. Може би ще ги разочаровам но истината е такава, а именно, че все още са много далеч от тях. Важно е начинаещия да свикне да прибира плавниците си и да ги слее с дъното до колкото това е възможно. Това е, което исках да добавя.
|
|
Нови Продукти
Цена: 106.00 Лв.
Spearfishing
|