|
Иновациите - мода или необходимост (или къде спира еволюцията)?
Wishbone
05-10-2012 16:42
|
В една друга тема, Yavorsub спомена противоречието, което неминуемо се заражда при навлизането на нови технологии във всяка една сфера и не подминава и подводния риболов...
Яво цитира мнението на противниците на навлизането на високите технологии в подводния риболов: "... откакто навлязоха новите технологии-карбонови плавници и харпуни, супереластични костюми и специални тренировки, доста се е увеличил броя на загиналите харпунисти, бил се загубил чара на чистия подводен риболов и още други такива ,че и доста поддръжници на тази теза се показаха."
Вие какво мислите?
|
martinbar74
05-10-2012 17:25
|
На мен малко ми прилича на лисицата и гроздето, кисело и било щото не можела да го стигне .
Ако карбоновите плавници и харпуни бяха на цената на обикновенните, познайте с какво щяха да гмуркат всички .
Дали имат предимство във водата ? - аз като ползвател мога да кажа , че е съществено .
|
|
Темата е доста противоречива…
Добрата екипировка сама по себе си не е опасна. Опасна я прави предоверяването в нея. Т.е. пак си е до психологическата нагласа на гмуркача. Т.е. всичко си зависи от гмуркача. Добрият ще стане по-добър с подходящата екипировка. Лошият ще си остане лош, въпреки нея. Неразумният ще направи беля и с карбонови плавници и без тях, рано или късно…
Има и още нещо. Добрата екипировка в подводния риболов дава прекалено малко предимство пред посредствената. Карбоновите плавници ще добавят 5 метра към работната дълбочина. Скъпият харпун ще увеличи боя с метър пред стандартен харпун от магазина. Добрия неопрен няма да повиши апнеата драстично, просто ще направи плуването и гмуркането по-комфортно. Не е като в ловът където един оптичен мерник на скъпа пушка променя драстично нещата и където има ловци с лък и стрели и ловци с карабини с оптика… При нас личните качества, знания и опит имат огромно предимство пред екипировката.
И последно. Добрата екипировка е задължителна за човек, който гмурка за трофейни риби! За този който гмурка за да напълни кукана с платерини/попчета/рапани/раци не е нужна. Помага, но не променя резултата. Харпунджия, който ходи само за трофейни риби тези 5 метра от карбоновите плавници или метъра повече бой на харпуна може да са разликата от празен СЕЗОН и трофея на живота…
|
deliburan
05-10-2012 18:56
|
За плавниците е ясно , че композитите превъзхождат всякакви пластмаси.Обаче за харпуните не съм съгласен!С какво нормален харпун с карбонова тръба превъзхожда същия с алуминиева?Или с какво композитен харпун произведен от майстор е по-добър от дървен произведен от майстор? С по-ниско тегло??А обема и масата които трябва да противостоят на отката? С фасон??Дали?Със здравина??Видяхме вече и строшен С4, добре че Явор е майстор!Или най-вече с цена?!
|
Anatoli_pm
05-10-2012 20:14
|
Иновациите - мода или необходимост (или къде спира еволюцията)?
Нали за това е "еволюция"-за да не спира-горко ни(за финансите говоря)
Всъщност няма лошо-"всичко ново, е добре забравено старо"не се сещам кой го беше казал)
Поздрави и дерзайте
|
|
Българите имат възможност да гмуркат редовно в 2 морета - Егейско и Черно море и по-голямата част от тях го правят.
Преди 30 години екземпляри с трофейни размери е можело да бъдат уловени на дълбочина до 10м. И ги е имало много! Сега са малко и са на 20-30+ метра, което налага нуждата от иновации а именно, по-далекобойни харпуни, по-бързи неопрени, по-бързи и леки плавници и т.н... Причината за повече удавени е тази, че рибата с трофейни размери е на доста по-голяма дълбочина.
Навсякъде по-света където все още има много риба си стрелят със старите концепции харпуни и са дори и без неопрени и плавници. Затова и 99% от иновациите идват от средиземноморието като най-малко са(дори май хич няма) от Турция където в момента има най-много трофейна риба, но като гледам как се развиват скоро и там положението с рибата ще е същото.
В Черно море за трофей номер 1 се смятат лаврака и гофуса. И двата вида обитават предимно плиткото. Платерини има доволно и реално може и с каквото и да е да се гмурка. Обаче факта че Егейско море стана дестинация за много от нас изисква ползването на най-съвременната екипировка за тези които искат трофей. Затова и при нас започна да се търси екипировка съвместима и с двете морета.
|
|
Юли много си прав.Проблема е ,че някои от българите гмуркат само в Черно море и за тях това е света и в този свят се ловува с каквото имаш и с каквото са ловували баща ти или дядо ти.Не осъзнават,че ако сега навлизаш в спорта няма как да си купиш екипировка на 40г. защото няма оказиони,пък и защо да се купува такава!?Може би за да не те заподозрът ,че си млад и зелен!? МИ никой не се е родил научен ,а и всички се учим в движение от по-опитните или от собствените си грешки и в пътя .който извървяваме намираме за себе си най-доброто!Най-добрата екипировка за един е пълен боклук за друг.Примери много!Един мой приятел ловува с харпун за който други харпунджии изказват ,че дори не биха го "плюнали",но пълни по два кукана риба с него
Та иновациите нито са мода ,нито необходимост това са двете крайности!За мен истината е по средата.Без тях не може ,но не трябва да им се кланяме и да си набавяме всяка хрумка излязла на пазара.Всеки сам трябва да прецени кое нововъведение ще е полезно и нужно за него и кое не,а ако някой иска да си набави и да ползва най-скъпата и модерна екипировка,какво лошо има в това?Имал бол пари дал!
|
|
Броят на удавените нараства поради по-големия брой практикуващи. Като нямат знания и опит и търпение, някои лесно се подвеждат - надценяват собствените възможности и грешно си мислят, че модерната екипировка ще компенсира незнания/неумения...
[А и никой "опитен" не е застрахован, както знаем, независимо от възраст, опит, мускули, апнеи и т.н. По-"опитните" отиват понякога плътно до границите на своите възможности и...дано не се случва на никой.]
Виждал съм доста пъти хора да си пийват например порядъчно вечерта и на другия ден - какво гмуркане...
Разбира се, колкото екипировката е по-качествена и красива, толкова удоволствието е по-голямо. Тук говоря за практикуване на любим спорт, за весело прекарване с приятели, а не за заработване на пари или свирепо неофициално състезание с някого.
Също е известно, че производителите живеят от продажби, за това се опитват постоянно с нещо да обновяват, "подобряват" и пр. екипировката. По-голямата част от тези еволюционни промени са истински подобрения, макар и малки. Навлизането и усвояването на нови материали позволява прилагането на конструктивни идеи, които по-рано са били непрактични... и т.н.
|
pipin162
06-10-2012 02:00
|
Тези от вас, които ме познават знаят, че аз съм изключително запален по новостите и модерната екипировка и притежавам сравнително хубави неопрени, плавници и харпуни. Ще се опитам да обясня, какво аз харесвам в новостите и иновациите, но преди това да кажа на Делибуран разликите, между карбонова и алуминиева тръба. Делибуран, не намира разлика между стандартен харпун с карбонова тръба и такъв с алумиева. Спортед мен не е съвсем прав и ще кажа защо. Първата разлика, която аз лично забелях е, че като когато започнах да стрелям с първия ми карбонов харпун Мундиал Елит Про на Педро Карбонел, тръбата му не се огъваше въоще(за разлика от алуминиевата) при зареждане с дебели ластици, а именно Г20 и Демка. Тръбата беше изключително здрава, според мен в пъти по-здрава, както на огъване, така и на удари за разлика от алуминиевата и това се доказа служейки ми без да я пазя цели 8 години, а сега служи на друг със същия успех. Следващото и качество е, че не корозира никъде за тия години и това е повече от ясно на всеки от вас, че това няма как да стане, по простата причина, че карбона не корозира от солената вода. Толкова за "минималните" разлики между тръбите карбон и алуминий,аа от там и за харпуните.
А относно счупването на С4, най-добре е да разберат много от вреговете на карбона, (които май са само сред тези, които не са го ползвали и им е трудно да си го позволят), че карбона не се чупи никак лесно и за да се счупи С4, обикновенно се скача отгоре му с два крака(нарочно), или се подлага на други подобни тестчета с цел преднамерено счупване, за да се стигне до този резултат.
А сега да кажа какво ми харесва на иновациите на харпуни, плавници и неопрени.
Харесвам карбона, като хай-тек материал и като красота за начало. Следват неговите качества, много здрав и трудно чуплив, лек, некорозиращ, позволяващ сложни и устойчиви и красиви форми при тънки детайли, плътен, позволяващ с необходимото количество смола(повече или по-малко) да се постигнат ако е необходимо, тежест или лекота. Толкова за карбона от дребните ми познания относно него , акто потребител. Затова харесвам карбоновите харпуни ,а относно плавниците от карбон бих добавил, че мен не ме касаят толкова метрите, като дълбочина, а огромната еластичност на материала и ниското му тегло. При плуване се усеща как с много по-малко усилие се изминава същото разстояние, което преди това с пластмасов плавник е трябвало да се напъвам. Тези качества водят след себе си различни факти, както и на пример по-лесно плуване с по-малко усилие, от там по-малко изхабена енергия, по-нисък пулс при плуване тъй, като усулието е по-малко.
Сега да кажа за костюмите. Имал съм доста неопрени вече и съм си извадил някои изводи, които може и да не са до един най-правилните, но ще кажа кое на мен ми харесва в новите неопрени.Първото качество на супер еластичността на неопрени, като Ямамото, Хейва и др. Както някои знаят от тзи видове неопрени има по-меки и по твърди, което се опрределя обикновенно с цифра като 50, 45, 38 и др. Примерно конкретно за Ямамото, колкото по-ниска е цифрата толкова по-мек и еластичен е материала. Но да се върна към беспорните им качества. Еластичността им е едно от най-големите предимства, което е супер важно за всеки от нас тъй, като това дава огромен комфорт във водата. Следващото е добрата студоустойчивост на неопрена. Това е основното, което на мен ми харесва и веднага мога да посоча.
Също така някои тук във форума все говорят против бутиковите марки. Ами не е ли нормално някой, кото може да си позволи нещо хубаво да го има след, като тези бутикови марки обикновенно използват най-качествените материали, най-хубавия карбон(100% карбон), най-хубавите кройки обикновено също са техни, а правят и поръчкови костюми по мерки, което е голяма екстра. Тези неща обикновено(някои правят изключение) ги няма при големите масови производители, която цел е да продадат много, а колко е качествено това е друг въпрос.
Ето затова аз харесвам иновациите и новите изпитани материали и продукти.
|
|
Според мен всичко опира до възможностите,няма стар харпунджия дето ако му подариш мек неопрен или карбонов харпун ще си влиза пак със скъсания и алуминката))Това е истината..
|
deliburan
07-10-2012 15:29
|
Браво Пипине!Отличен пост, без излишни изхвърляния, каквито се наблюдават напоследък, само по темата и най -важното споделени лични впечатления от човек гмуркащ постоянно.Още веднъж адмирации ! По темата- устойчивостта на корозия пропуснах да я спомена.Твърдиш, че човек дал 600+евро за харпун го е стошил нарочно , за да може Явор да го ремонтира?!?Още чакам Тюленчо да гази неговия с аудито. Нататък - карбона "плътен"?Та това е плат! Не си написал нищо за дървените харпуни, дървото е некорозиращо, в зависимост от вида от леко или тежко,здраво или много здраво, красиво! Ако искаш давам ти заготовка 5 ламела акация- 6 на 3 см, скачай отгоре и колкото искаш! Да добавя -аз харесвам Ц4, най-вече дизайна им-за мен това е най-изчистения и фин дизайн на харпун! И не съм срещу иновациите, но има разлика между нови изпитани материали и такива изпитани във времето!
|
martinbar74
07-10-2012 17:37
|
Делиборане,
Постовете ти винаги ме развеселяват
А за ц4 това е най лошия харун м/у скъпарски
|
deliburan
07-10-2012 22:53
|
Важното е да се забавляваме, лафа да вървиСъвършенни неща няма!( С изключение на творенията на Г-н Акула )Има само сполучливи образци.Именно стремежа към съвършенство бута прогреса напред, но ако бъде постигнато съвършенството прогреса спира!Да вземем например един от най- древните инструменти създадени от човека-ножа.В началото парче кремък, после идва дръжката и оттогава до днес се променят материалите и дизайна , но основната концепция остава същата- острие с дръжка!Просто и ефективно!----------- Марто, не твърдя че е добър харпун,не съм го тествал, Казвам че дизайна много ме кефи.
ДОКЛАДВАН ПОСТ:
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ, въздържайте се от личностни квалификации. Личните ви проблеми - в лични съобщения!
|
Akula deep
08-10-2012 09:11
|
ТОЗИ ПОСТ Е ДОКЛАДВАН И ОТСТРАНЕН ЗАРАДИ НАРУШЕНИЕ НА ПРАВИЛАТА:
ОБИДНИ И НЕЦЕНЗУРНИ ИЗРАЗИ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ДРУГ ПОТРЕБИТЕЛ
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ЗА БАН.
|
Wishbone
08-10-2012 12:30
|
Моето мнение е, че големите скокове на еволюцията на екипировката, каквато я виждаме в момента, повече или по-малко са изчерпани. Без тотално нова идея, дизайнът на харпуните е достигнал подножието на върха си. Целият водач, отворената глава, елипсовидната тръба и реверсният спусък според мен бяха последните такива "еволюционни" скокове. Оттук нататък ще трябва да се търси нещо наистина революционно, което да преобрази пазара.
Всичко, което се появява на пазара в момента е повече или по-малко вариации на темата. Харпуните стават все по-специализирани в три направления - типа лов, предпочитанията на самия гмуркач и джоба.
За българските условия, Добс е дал перфектния отговор за мен. Харпунът ми за Черно море е практически е без модификации. Практикувам лов само когато не снимам, а дните ми под вода принципно са ограничени. Говорихме си с Яро по въпроса, който погледна конвеционалния сетъп на харпуна ми и каза - леле, това трябва да се пипне, това трябва да се смени... Аз му попитах защо, при положение, че си хващам рибата за която съм тръгнал? Той ми отговори, абе то и най-голямата тояга ще си хванеш рибата, ама...
Е, точно в това "ама" е въпросът. Аз не практикувам 4-5 метрови изстрели и не товаря с ластици. Не стрелям риби на повече от метър два разстояние. След инцидента ми вече не гмуркам и на дълбоко за трофейни риби. Винаги съм ловял само за масата. Следователно на мен нищо друго не би трябвало да ми трябва, освен един абсолютно конвенционален харпун с надежден спусък, който да носи на бой. Да "ама".... се оказа, че не е точно така.
Подмених си хапуните тази година и открих, че и при мен си има "ама". Да ми е удобен като за левичар, да е по-тънка дръжката, да мога да го въртя бързо, че рибата в по-плитки води е винаги по-нащрек. И ето как неусетно се оказа, че и аз се насочвам към определен тип харпуни със съответните "еволюционни" промени.
За сезон 2012 Ексиум беше видимо най-иновативния харпун, поне сред представените у нас. Казвам го не като вносител, а защото е факт. Никой друг не си позволи да експериментира, преди да се изчерпят финансовите ползи от последните скокове. Доколко обаче тялото му изобщо е "революционно" е въпрос на гледна точка. Може би само за алуминиевите харпуни, защото аз лично познавам концепцията още от дървените харпуни с отвори ная тялото. Просто идея, пренесена в алуминиев модел, ако питате мен.
При останалите производители наблюдавах това, което се случва във високо-технологичната индустрия - пренасяне на част от "екстрите", присъщи на високия клас модели към по-ниското ниво. Средния клас вече е почти винаги със реверсен спусък, почти винаги с елипсовидно тяло, цял водач, шаркфин в дългите модели и т.н. И това е нормално, инвестициите за въвеждане на иновациите са вече направени и вероятно възвърнати. Сега вече не е проблем да се експлоатират по-масово.
Което води до това средният клас харпуни все повече и повече да се доближават като показатели един до друг. И изчерпването на "еволюцията" кара производителите да правят точно това, което правят колегите им от другите индустрии. Започват да се съсредоточават върху екстрите и детайлите... Оптимизират вече постигнатото. А там вече всичко си зависи от потребителя. Ако му трябват екстрите или съответните оптимизации - си купува модела.
За да разберем защо, може би не е зле да си припомним, че харпунът не е консуматив. Той служи дълго време и не се купува всеки сезон. А това се отразява и на маркетинга - цената не може да падне прекалено рязко. Еволюционните въведения идват през няколко сезона, когато се изчерпи финансовия потенциал на предходната концепция.
Не мисля, че можем да очакваме голям еволюционнен скок през следващия сецзон. Ако има, вероятно ще е по отношение на другите елементи на екипировката. Дотук за харпуните.
При неопрените виж не позволявам почти никакъв компромис. На мен ми е все по-трудно да обяснявам на производителите, че у нас хората обикновено очакват да ползват един костюм три сезона. Изумени са, наясно са, че въпросът е свързан с покупателната способност и без да им го казвам директно. И отговорът в общи линии е, че се следват тенденциите на основните пазари, а нашият е изключително малък за да мотивира промяна на производствените практики.
За мен неопренът трябва да е мек и еластичен. Веднъж след като съм опитал никой вече не може да ме върне към старите ризници. По никакъв начин не казвам, че с тях не може да се извади същото количество риба. Просто след като съм се убедил в това колко е по-голям комфорта, няма начин да ме върнете обратно. Ако правя компромис, то е единствено заради цената. Точно както правя компромис като си купувам костюмите за работа - търся баланса цена/качество. И се простирам според чергата си.
Но пък за сметка на това, трудно през лятото ще ме видите с петица. И като се има предвид сезонността на гмуркането ми - най-използваните ми неопрени се оказват тройката и седмицата. Факт.
По отношение на индустрията виждам сходни тенденции:
- запазване на статуктвото - същите неопрени но с повече екстри (и нови шарки разбира се)
- яко инвестиране в дизайн при запазване на същите понякога калпави качества и материал
- пренасочване към качеството
Общото между всички производители е, че неопренът е вече твърдо консуматив. И както в модата, някои стари трикове се връщат с подходящо маркетингово осигуряване. Вземете за пример плюша. Пие повече вода, компенсира изолацията само с намаляване на обмена на водата, но пък се облича по-лесно. И някои марки се опитаха да го прокарат отново на пазара, въпреки, че беше тотално и абсолютно отречен и изоставен преди едва 7-8г. от същите тези марки. С какъв успех - нямам идея. Сто процента продавачите му определено изтъкват маркетинговите неща от каталозите. Аз лично не бих се върнал към плюша от нивото му днес, но 100% за всеки влак си има пътници.
За мен беше интересно разместването на доскоро бутиковите и адски скъпи материали като Ямамото заради третата тенденция на повишаване на качеството. Ето че на пазара вече има масови модели Ямамото. Бас държа, че стига да има капацитета - Хейва ще последва Ям. Оттук са възможни два пътя - или Шейко и Жако да повишат качеството на масовата продукция за да не загубят позиции, или да го ударят съвсем на масовост, с риск да загубят клинетите си във високия клас. Възможно е и Ямамото и Хейва да свалят качеството. Но за мен по-вероятен е първия вариант.
Което ни води до третия основен елемент - плавниците. Е там вече е пълно мазало и нямам идея. Всеки сульо и пульо вече прави карбон. Карбоновите фирми са като дот-ком индустрията едно време! Никнат и изчезват като гъби. Блъскат маркетинг като полудели, а зад тях очевидно стоят един-двама души с по една фурна. Колко от тях ще оцелеят нямам идея, но карбонът мисля, че скоро ще стане по-достъпен поради една проста причина. За масовия потребител е все по-трудно да навлиза в техническите детайли отличаващи перата. Вече едва ли не трябва да си дипломиран инженер за да можеш да си избереш плавници. Масовият потребител обикновено стига до ниво да може да степенува вида: пластмаса, фибростъкло, карбон. И толкова. Започва с пластмаса, минава през фибростъкло и накрая си взима карбон, когато и ако събере пари. И това е независимо от стила му на гмуркане. Както еволюират уменията му, така еволюира и екипировката. И конкуренцията между селските фурни ще ги принуди сами да свалят цените си, или да изпаднат от пазара. И в мига щом свалят разходите, големите производители ще ги пометат всичките. Ако междувременно някой успее да се развие достатъчно, че да разшири производството си и да се опита да оцелее сред големите, добре е дошъл.
В разискването на темата (в който и да е форум, не само в българските), крайностите в мненията обикновено са предопределени от покупателната способност на пишещия. Хората с възможности защитават карбона, тези които не могат да си го позволят - казват че е ненужен. Огледайте се - това е абсолютен факт.
Оттам започват и вариациите на темата - ама пионерите ловяха с бейсик екипировка, вижте се сега какви сте манекени. Нормално, но наистина това ми звучи като баба ми едно време, бог да я прости. Тя критикуваше всяка нова покупка, но определено нямаше нищо против да се вози в кола, въпреки, че по нейно време файтонът вероятно е бил върха на сладоледа. С други думи, не бих посмял да се изразявам крайно по отношение на каквото и да било и ако предвиждам нещо, то е в абсолютно краткосрочен план.
И за да разберете защо мисля така, ще припомня някои емблематични изказвания:
"Мисля, че в света има място за не повече от пет компютъра" - председателят на борда на IBM, довел до изоставането на фирмата с десетилетия
"640KB би трябвало да са достатъчни за всеки" - Бил Гейтс през 80те
"Този "телефон"има твърде много недостатъци за да бъде реално средство за комуникация и няма стойност за нас" - Уестърн Юнион, като резултат фирмата се свива до пощенски услуги.
"Кой, по даволите, би искал да слуша актьорите да говорят!?" - Уорнър, от Уорнър брадърс
"Не ни харесва как звучат, а и китарната музика вече си отива така или иначе" - Декка отхвърлят Битълс
Та така...
|
|
Ванко - президент! Баси добрия, горко им на ответниците И напълно те подкрепям, иновациите са "необходимото зло" за някои хора, а пък за други "кеф цена няма". Само да допълня, че може да се прескочат стъклените плавници, директно на карбон гледам се скача. Поздрави!
|
Wishbone
08-10-2012 14:39
|
Мерси Vektorzр просто споделям какво мисля.
Колкото до файбъргласа - грешиш. Продава се повече файбърглас отколкото пластмаса и карбон взети заедно. Щото някак си явно се явява златната среда...
|
|
Не знам дали му е мястото да изказвам мнение тук, като пълен новобранец които преди 4 месеца за първи път захапа шнорхела, но ще опитам.
Тя еволюцията не спира за щастие, иначе на софиянци щеше да им трябват 10 дена за да стигнат пеша до морето независимо дали са за или против развитието. Цяла една индустрия се занимава с това да ни рови из живота и мозъците, да ни чете мейловете и да ни наднича през прозорците, за да отгатне в какъв цвят точно да боядиса поредната иновация, така че да не можем да минем без нея. Обикновено схемата е точно като в заглавието на темата. Като начало се прави всичко възможно да превърнеш въпросния продукт, технология, марка или каквото там дойде в мода и после с малко късмет и много пари да го превърнеш в необходимост. Средствата с които се постига това са брутални, но това е друга тема.
В крайна сметка обаче човекът с портфейла решава кое да стане необходимост. И понеже всички сме различни, имаме различен опит, различни нужди и различно дебели портфейли а и стреляме по различни риби и … става весело. Много неща си остават само мода други стават необходимост, всъщност за всичко си има публика. Така че не виждам много смисъл от крайни мнения, лични спорове стигащи до обиди, мерене на харпуни километрични постове който често са малко в страни от темата. Като новобранец който навлиза в темата на моменти е много объркващо.
добре де … отплеснах се ….
Като новак нямаш много избор и влизаш в средата на филма с еволюцията. Има голям избор по магазините, все хубави неща или поне така ти изглеждат. Отваряш интернет, там е още по обилно. Почваш да четеш форуми и съвсем се замайваш от мнения за екипировка.
После идва февруари, почват кошмарите, будиш се облят в студена пот защото някаква риба те е гонила на сън и скачаш на компютъра за да видиш каква е била. Сигурно някой се досещат за какво говоря. В крайна сметка по някое време влизаш в магазина и си взимаш най доброто според бюджета с който разполагаш. В моя случай си взех от доста еволюиралата екипировка.
След месец и половина гмуркане мога да кажа че не съжалявам и секунда. Усещам се сигурен и спокоен и след 3 часа във водата, плувам леко и без да се изморявам и без да ми се схващат мускули и ако имам проблем знам че причината съм аз и никои и нищо не ми пречи. След първите няколко дена успях да се балансирам, спрях да се оплитам и почнах да стрелям достатъчно добре на 3 метра, за да излизам почти всеки път с прилична риба на кукана и да седя по минута и малко на 5-6 метра. Излизах скапан и щастлив а това беше и това за което бях тръгнал.
Когато имаш ограничено време да си на морето и да гмуркаш, мисля че е съвсем нормално да искаш да вземеш максимума удоволствие, а като си и неопитен и през по голямата част от времето гмуркаш сам, гледаш да се подсигуриш доколкото можеш.
Въпроса дали ни трябват иновации мисля че е излишен. Имаше едно филмче за ВВС за един туземец дето слизаше на 30+ метра по бански без плавници и с едно дърво с вътрешна гума на него и се разхождаше 4 минути по дъното докато си хване вечерята. Такива хора нямат нужда от иновации, хора с 20 години опит сигурно също могат да минат без. Такива като мене дето пушат по 2 кутии цигари на ден и са по 12 часа са зад компютъра или в колата, имат нужда от еволюцията и са благодарни за всяка джаджа която ти дава малко повече време и шансове долу.
Това е от мене, не искам никои да обиждам, това си е моето мнение. Sorry за дългия пост
|
|
... или както казва Васко Атанасов - за всичко е виновно безрибието .
3 риби са в основата на иновациите:
- Зъбар
- Меру
- Ричола
Тези 3 риби са най-желаната цел на 99.99% от харпунджиите по цялото средиземноморие откъдето и идват 99% от иновациите.
Тези 3 риби са все по-нарядко и все по-надълбоко. Изчезнат ли тогава ще изчезне и желанието за иновации. Дано да не е скоро
|
|
...вероятно всички писали по темата тук са прави ...бих искал да засегна един друг аспект : когато си купя нещо ново - в началото то ми е чуждо ...после свиквам с него и то дотолкова , че то вече за мен си е все едно живо същество ...и ми служи вярно и ме обича и аз го обичам....за мен предметите не са неодушевени - във всеки един от тях има енергия - била тя добра или лоша ...така че раздялата с нещо старо и запознаването с ново е цяла драма за мен ....и не на последно място - аз не търся екипировката - тя сама ме намира - било на Морето или "намигайки" ми от някой щанд в някой магазин ...не ангажирам никой с моето мнение
|
|
Нови Продукти
Цена: 360.00 Лв.
Spearfishing
|