|
Иновациите - мода или необходимост (или къде спира еволюцията)?
|
Не знам за вас, ама Yavorsub, като написа, че колкoто повече плувате, толкова по-меки плавници ще искате, много се учудих. Аз съм 105 килограма, може би ми трябват по твърди, не може да се излезе от 15 метра с меки и т.н. Сега плувам с меки и не ги сменям за нищо. А пак съм 105 килограма. Може би и техниката е важна, не знам, аз отивам и стрелям, не мога да давам мнение на никой. Ако някой прави карбонови харпуни, сигурно има защо. Може би, ако някой ден достигна техниката на майсторите на зъбарите и ще мога с обикновен, ама не за става........
|
Stardust
10-10-2012 11:37
|
Иновациите при харпуните станаха нещо като джиповете по пътищата. Колкото по-малко природа, толкова повече офроуд автомобили! Колкото повече асфалт и бетон, толкова по-големи, мощни и проходими джипове! И ги карат предимно мацки, дето от зелена трева почват да кихат!
|
Wishbone
10-10-2012 13:59
|
Колега Stardust,
Оценявам чувството за хумор в написаното от теб, но практически не можах да извлека каквато и да било полезна информация. Виждам откровена генерализация за подложка преди поредното, този път малко по-тъничко обидно подхвърляне.
С удоволствие бих чул нещо конкретно, което да споделиш като основание за отхвърлянето на конкретна иновация (по възможност не за SUV-тата). В противен случай разговорът ще продължи да се изражда до евфемизми и алегории.
Само напомням, че предполагаемо около 2000г. харпунът, който ползваш в момента е бил абсолютно иновативен. Ако пуризмът ти по отношение на екипировката е сходен с този на Балан, ще държа да те видя как демонстративно изоставяш и неопреновия костюм, който през 1951 е бил абсолютна иновация и се връщаш към бабината жилетка. А защо не и към набедрената препаска...
|
mc_ribe_ribe
10-10-2012 14:59
|
Иновациите са неизменна и необходима част от подводния риболов това се доказва в неговата история и бих сравнявал техническия прогрес в подводните спортове по скоро с изследването на космоса като среда в която сме "на гости и за малко".Всеки сантиметър напредък ни дава нов поглед върху тази красива и необятна вселена наречена световен океан за която знаем тъй малко и едва ли ще научим всичко, и за цялото съществуване на човечеството.
Колкото до подводния риболов опитът и иновациите трябва да вървят ръка за ръка, като не бива да се залага само на едното или на другото прекомерно,вземайки предвид опита си в подводния риболов от десетилетие и полвина бих изразил така в процентно съотношение:
екипировката ни дава 10% а останалите 90% опитът(spearfish.org ни дава бонус 20%опит ) .
Ако трябва да степенувам екипировката на съставни компоненти бих я подредил така:
1)плавници
2)маска шнорхел
3)костюм
4)харпун
Всеки сам може да прецени при какъв баланс ще напредва най бързо...
|
ruslani4
10-10-2012 15:19
|
В иновациите няма нищо лошо, но трябва да си готов за тях. "Навремето" ( преди 5 години ) отказах мек и еластичен неопрен, защото знаех, че щях да го съдера още при първия риболов. Ако сега някой прохожда в риболова в Черно море и ще стреля предимно по платерини и тук там някой кефал му стига обикновена алуминка със затворена глава и един чифт ластик. Може би колегата Stardust визира чрез манекените точно този образ на харпунджии без опит, но нарамени с най-новата и скъпа екипировка, без да знаят как да я ползват по-най добрия и безопасен за тях и околните начин. За мен в подводния риболов е както при алпинизма. Винаги в началото трябва да си някой много опитен, който да те научи да оцеляваш.
|
|
ruslani4 написа: .."Навремето" ( преди 5 години ) отказах мек и еластичен неопрен, защото знаех, че щях да го съдера още при първия риболов. Ако сега някой прохожда в риболова в Черно море и ще стреля предимно по платерини и тук там някой кефал му стига обикновена алуминка със затворена глава и един чифт ластик. Може би колегата Stardust визира чрез манекените точно този образ на харпунджии без опит, но нарамени с най-новата и скъпа екипировка, без да знаят как да я ползват по-най добрия и безопасен начин за тях и околните начин.. .. С една дума - ЦЕЛЕСЪОБРАЗНОСТ, принципът на който аз най-много робувам не само в харпунджилъка . Иначе няма лошо човек който може да си го позволи ,всяка година да си купува нова екипировка. Тази година, при пролетната миграция се засякахме с един младеж на прибоя. Мисля че е член на сайта но рядко влиза. Та, аз изумен го питах как не го е жал да си троши дървения харпун и карбонките в прибоя на метър дълбочина. А той се хили и вика: Голяма работа, други ще си купя.
|
pipin162
10-10-2012 16:43
|
Поста ми е напълно излишен в този момент, тъй като ми се иска да пишем наистина нещо смислено, но ми се ще и да вярвам, че ще сложи край на спора, защото такъв просто не е редно да има и не е нормално, след като всичко в техниката се променя и развива с всеки изминал ден.
Всеки, който може да си позволи да си купи нещо иновативно, нещо ново било то и много скъпо си е лично негова работа. Вместо да вземем да помогнем на такъв човек да си купи най-доброто от множеството скъпи продукти, ние започваме да му обясняваме как този продукт не му е необходим. А той човека иска нещо скъпо и каквото ползват примерно най-добрите в света. Защо не и болид от формула 1, щом може да си я позволи?!
Аз лично бих помогнал на такъв човек да избере най-доброто, както съм помагал не веднъж, както на мои приятели така и на хора, които дори не познавам, но са се свързали с мен по такъв повод и искат за себе си най-доброто и смятат, че аз мога да им помогна.
Когато един човек иска най-доброто за себе си, той не е глупак, а според мен си е направил сметката и е решил, че това иска. Нека се радваме, че той си е купил някакъв топ продукт към този момент, а не да гледаме на него като на новобранец, който не може да използва потенциала на този продукт.
|
Wishbone
10-10-2012 16:59
|
Напълно съм съгласен с Русланич и Джим Бийм.
Проблемът обаче има две страни, които не случайно споменах в първия си пост. Ако тръгнеш сега да си купуваш екипировка, трудно ще намериш дори и най-ниско ниво харпун, който да няма един или повече елемети от новите тенденции. Може би само някои най-класически модели. Но пък тогава адски рискуваш да се сблъскаш с проблеми на качеството - защото това са харпуни третирани като харпуни за прохождане. Произвеждат се масово и възможно най-евтино.
На второ място стои въпросът с психологическата настройка. Почти нито един прохождащ не гледа на себе си като на човек, който ще си остане на ниво платерини. Адски малко са тези, които не се виждат след един-два сезона на 30м. за зъбари. Ако купуват евтин такъм, те го правят преди всичко заради финансови възможности.
Пазарът повече или по-малко се саморегулира. Ако има бол пари взима си високо ниво екипировка, въпреки че сега тръгва. Ако не - купува най-необходимото или най-евтиното. Аз лично се опитвам всеки път, без изключение да кажа на начинаещите, точно какво им е необходимо за да тръгнат. Винаги им казвам, че подводния риболов не е за всеки и че на края на сезона, може и да се окаже, че вече не им харесва.
Някои приемат съвета ми, но други ме контрират с това, че искат най-доброто от сега с оглед перспективата да станат добри. Нямам какво да кажа на тях, защото наистина е възможно и оставям преценката на тях самите. И това по никакъв начин не може и не бива да ги прави обект на присмех.
Наистина става така в много от случаите! Достатъчно е да прегледате първите постове във форума и ще видите как мнозина от онези, на чийто улов сега се възхищавате са били пълни новобранци. Офтопик вметка: Забавното е, че ще видите и друга част - хора, които в момента не пишат по форумите, защото им е под нивото да се занимават с новобранци дето само философстват. Е, форумът им пази постовете от времето когато самите те като новобранци пишеха и "философстваха" за екипировка и се чудеха как да се докопат до възможно най-много познание за най-кратко време. Една от лошите черти на сайтовете с дълъг живот е, че те помнят всичко...
Но за да не се отплесвам - всички тези хора се сблъскват точно като мен, независимо от нивото си, с дилемата: какво да избера?
Напредналите сами могат да си направят сметката какво им е необходимо. При начинаещите тежестта за кое е най-доброто на пазара ляга върху форумите. Донякъде и целесъобразността на Джим Бийм, но повярвайте ми целесъобразността в крайна сметка трябва е длъжен да я прецени търговецът.
Той е морално задължен да съветва искрено клиентите си, а не да си пробутва безогледно стоката. Такива има, за съжаление и е факт, че причината за един сериозен процент от новобранците ползващи несъобразена за нивото, стила и методите им екипировка е всъщност в това, че тя им е препоръчана от търговеца. Пазарът ни е толкова микроскопичен, че някои търговци първо свалят от рафта най-скъпия харпун и чак ако не успеят да го продадат посягат към по-семпли модели. тези по-семпли модели вече няма начин как да не ги представят като "компромис", при положение, че първо са се опитали да пробутат топ-модела.
Всъщност, процентът на типичните "гъзари" не е голям - те обикновено просто си казват - дай ми най-скъпото и хубаво и тва е. Но дори и те не са повод за присмех. Щото част от тези "гъзари" днес са новобранци, ама утре може да надобреят и много от тях го правят. И по-скоро за мен са обект на завист, че са си надвили на масрафа, а не на присмех.
Щото последен се смее онзи, който се смее последен.
Въпрос: колко от вас ще си купят харпун със затворена глава и без цял водач, при положение, че тези модели са абсолютно достъпни вече като средно ниво и цена? Ама честно! Колко от вас умишлено ще си вземат харпун със затворена глава и без цял водач, щото и той им върши работа?
Писали сме по едно и също време с Pipin, с когото съм напълно съгласен освен с едно - не отчита картинката на новобранец със 120см харпун с две по 20 Top Energy през август за платерини. Е този пич очевидно бърка някъде, или небрежно се е информирал или небрежно му е "преподадено".
|
ruslani4
10-10-2012 17:14
|
Иво, ако един човек, който току що е изкарал курсовете за мотор си купи най-добрата мощна и бърза машина ще се пребие на 2-рия завой.
В подводния риболов хората взеха да мислят, че по-добрата екипировка ще компенсира липсата на опит и тогава стават белите.
Не забравай, че темата тръгна точно от зачестилите в последните години нещастни случаи. Безопасността е най-важната тема и е пряко свързана с предоверяването в модерната екипировка.
Спор няма. Просто освен да помогнеш в избора на най-доброто покажи и как то се използва
|
Stardust
10-10-2012 17:27
|
Колега @Wishbone, сега пък какво обидно видехте в шегата ми?! Пропуснах да се позова на поста на @spear, защото включването ми беше предизвикано от неговия пост за обезрибяването. Или сте много мнителни, или аз не мога да уцеля тона. Шегувам се, защото мнението ми всъщност изобщо не е положително за т. н. иновации. Какви толкова иновации се случиха при харпуните, които да са довели до революция в риболова? 3-4 см. печалба от обратен спусък? Отворената глава? Карбоновата тръба? Ролерите? Пременил се Илия, пак във тия!
Ако нещо е мръднало по-съществено, това са евтините труд и материали от Китай за неопреновите такъми и като че ли плавниците мръднаха по-чувствително от година-две. Това, че средиземно море бавно се превръща в пустиня едва ли е повод за тази веселба около великите иновации с изтребването на рибата! Особено в Гърция положението е трагично! Мене ако ме питат там изобщо бих забранил за неколко години да се припарва до рибата!
За мене в Черно море е абсолютно смешно да се надуваш с некакви специални харпуни, защото те не ти дават никакво предимство! Аз се прибрах в България преди 3 години, преди това учих в Единбърг, после живях в Ирландия и на о-в Джързи и там ходех за риба с местни колеги. Купих си по техна препоръка един Мундиал 90 см. с 18 мм. ластици и 6.5 мм. стрела и успешно стрелях с него насекъде около GB. Продължавам с него и тука защото и тука стрелям по същите риби в същата мътилка. Единствено гмуркането е различно – тука е по-топло и уютно, а там е студ, мрак, силни течения и иска повече умения. Там харпунджиите редко ще ги чуеш да коментират харпуни. Повече внимание се обръща на неопрените, често поръчват от Елиос или Поло. Обаче техниката на далдисване е в центъра на вниманието - във водата всички са като тюлените, дето често се срещат там. Бият се основно лавраци, кефали, bream (не знам тука как и викат), понекога писия. Никой не стреля по маломерна риба и рядко некой вади повече от 2 бр. Обикновено докато се учиш ходиш и гмуркаш без харпун с некой напреднал, докато спреш да му плашиш рибата. После харпуна е лесен!
Тука всички почват от харпуна, па спусъка да е обратен, па ластиците ако не са 14 мм. еди кви си немало да стреля, па да е дървен или незнам къв си... па стрели торшъни, с финки, па дайнима еди кваси... И това сичкото за едни кефали, в повечето случаи “златни”... хаха!
И изобщо не гмуркам на баба ми с жилетката! Имам си всичко, а каквото нямам, има от кого да взимам, когато ми потребва!
И всичко тръгна от другата тема, дето неколко човека скочиха като ущипани, без да си дадат зор да разберат какво съм написал! И познавам доста богати хора дето не им е първа грижа да си сменят харпуна, щото е излезнал нов модел, нито карат есювита, въпреки че често дърпат рибове!
Доста от разни “иновативни” марки и модели през последните години се издъниха кой със спусъци, кой с други неща и не могат да се доближат до доверието което имат модели като Мундиал, Команчи, Апачи, Т20, Марк Валентин и куп други. Аз опитах да стрелям с едно Джеронимо на приятел и да го духа тоя кютук! От купищата нови модели кои са без забележки? Един кайман и стария патос май немат сериозни проблеми!
Сори че пак се обаждам, ама усетих лично послание и отговярям с лично мнение. Не съм от най-запалените писачи и нема да ви досаждам често, та споко...! Сега приемам критики цензурни и нецензурни – нема да се сърдим! Не обещавам обаче, че ще отговарям!
P.S. Малейй... аз докато си напишем мнението, вие сте напълнили темата с нови мнения! Дано не се е получил некой нонсънс!
|
pipin162
10-10-2012 18:05
|
Не винаги става така с моторите, има и предпазливи хора, които са внимателни, казвам ти го като бивш карач на пистови мотори. Сравнението, което даваш е нереално за двата спорта тъй, като те не са съвместими и нямат нищо общо. Мотоциклетизма е много опасен спорт и жертвите там са много и постоянни, а да не говорим ако си участник в движението на пътя. Всеки човек има чувство за самосъхранение, но с мотор, или автомобил процента подценяване на ситуацията е много по-голям от този при гмуркането. Затова мисля, че няма място за сравнение.
А относно това кого съм научил смятам, че е излишно да ти се обяснявам тъй, като хората сами ще кажат дали съм ги научил на нещо, или не. И шегата ти е неуместна, засеганах се, това е обида за мен! Никой не съм оставил просто така и винаги съм бил готов да покажа всичко, което знам и постоянно го правя във всеки един спорт в, който имам познания.
|
ruslani4
10-10-2012 18:18
|
Ехее, писали сме едновременно
Абсолютно съм съгласен с всички мнения, вкл. и това на Stardust. Просто всеки гледа нещата от собствената си камбанария.
|
Wishbone
10-10-2012 18:49
|
Чакай малко Русланич,
Ако това което казваш е вярно, то тогава има наистина голям проблем!
В никакъв случай, по никакъв повод, каквито и плавници да ползваш (коментарът ти на практика се отнася предимно до тях) не можеш да компенсираш липсата на опит.
Ако не си готов да покриеш по-голямата дълбочина никакви плавници не могат да я покрият вместо теб.
И това всеки би трябвало да си го набие в главата! Ако не може да си го набие сам, трябва да му го набият в главата всички около него - форуми, търговци, дайв бъдита. Тва е отговорност на всички нас, при положение, че курсове по подводен риболов на практика няма.
Тук се разчита на хора като Пипин, който му се звъни, вдига се и отива в морето с някой пълен нообранец за да му покаже основите. Бас държа, че и други го правят!
И не виждам какво толкова ще попречи на останалите надобрели да го правят. Нищо не ви коства на практика, а така като нищо може без да разберете да спасите нечий новобрански задник от удавяне.
Колега Stardust, е сега донякъде си говорим! Предния ти пост беше някаква безпочвена констатация. В последния вече има нещичко, дето да се коментира. Виждам защо си мотивиран по този начин.
Ако прочетеш предните ми постове по темата, ще се убедиш, че всъщност съм съгласен с теб, че нищо чак толкова особено не е мръднало като иновации.
Но не е и малко.
Реверсният спусък направи възможно скъсяването на дължината на харпуна при запазване на далекобойността му. Факт. Оказа се обаче, че хората си търсят пак 90ки, ама с реверсен спусък, щото предпочитат или по лесни за зареждане ластици или по-голяма мощ.
Карбонът даде възможност за формиране на телата, каквито алуминият няма, с което повиши маневреността. Факт. За олекотяването не говорим, щото то за мен е нож с две остриета.
Отворената глава ти даде чиста мерна линия и значително по-добро прицелване. Факт. При тристаграмовите рибки, които са обект на лов от 60-80% от харпунджиите, това е от значение. Защо затворената глава е по-евтина от отворената, при положение, че вложеният материал е по-малко - защото не е изчерпен маркетинговия потенциал на отворената глава, като нещо по-добро.
Дотук като потребител, а сега като администратор:
Ако грешиш в нещо генерално, то е в отношението, на първо място и на второ - в начина на изразяване на отношението. Видно е и в последния ти пост. Дано сам го разбереш.
И ще допълня с нещо право, куме, в очи... Съжалявам но за повечето от нас е доста странно да изтъкваш английския си опит. Още повече да го поставяш в основата на снизходителното си отношение към потребителите на форума и към българските харпунджии. Нивото на подводния риболов на Острова е повече от очевидно. Хората тук четат и повечето чужди форуми и знаят много добре за какво иде реч. Никого няма да впечатлиш, съжалявам че се налага да ти го кажа. Средното ниво е същото, ако не и по-лошо от това тук. Вероятно няма да ми повярваш, защото най-вероятно Англия за теб винаги ще си остане върха на сладоледа по куп лични причини, но това ще бъде реалното отношение тук. Съжалявам, но това е положението.
Поради тази причина, а и защото явно формираш мнение на база това което си видял - един двама новобранци - съветът ми е да спреш да подценяваш хората и да си смениш тона. Тогава може да спреш да усещаш негативно лично отношение. А и основното е, че до тук за съжаление нищо полезно не си направил за тази общност.
Ето ти примерен hint: насочи се към насърчаване Бел-Ланкастеровите взаимоучителни практики, които са ти били толкова полезни в Англия. Има почва за развитие и у нас и това всъщност е единственото истински полезно нещо, от последния ти пост. насърчавай темите за техниките на гмуркане. Определено носи повече удовлетворение от просто да седиш отстрани и да подхвърляш остроумни критики. Ама е по-трудно.
Колкото до форума, той се развива по абсолютно идентичен начин с всички чужди форуми. Или айде пък и ние да се потупаме по гърдите - може би обратното - чуждите форуми се развиват по начин идентичен с този, че този е доста по-стар от повечето чужди. Само дето там разрушителните елементи са по-малко. Много вероятно е да ги търпят по-кратко време. При нас просто мащабът е по-малък.
Повече няма да коментирам и ще те помоля и ти да не го правиш, за да си продължи темата в правилната посока.
И за да се върна към темата, по цитираните марки и модели, виждам, че точно както намекнах в последния си пост, виждането на всеки е базирано само на това, което реално познава. За теб класически са моделите от последните 10-на години. Това, което забравяш, или по-вероятно не знаеш е, че тези "класики" мръднаха ама точно толкова в еволюционен план спрямо предходните модели, колкото и сегашните спрямо "класиките". И това е факт!
Напълно съм съгласен със снижаването на качеството, вече го коментирах, но това е глобален проблем на всяка една индустрия а не само на нашата.
Апропо, Bream е родово наименование за спаридова риба, или "спари" на нашенски жаргон.
|
|
А какво ще кажете за една по-друга гледна точка? Очевидно добрите иновации да се внедряват на собствени харпуни а не каквото ни сервират големите производители? Апропо рибата най вероятно е ципура, доста я има на калаените острови........
|
Wishbone
11-10-2012 10:55
|
Щуката, Имаш предвид тунинг на личния харпун ли? То това се прави постоянно - секциите за екипировка на почти всеки форум, включително и този, са 80% за тунинг на пушки.
Всеки си "пипа" харпунчето както намери за добре. Почти не познавам човек който да не си прави харпуна според личните предпочитания. То това като гледам май е част от кефа.
Единственото ми притеснение винаги е било дали пипането не компрометира безопасността на харпуна, но това си е лична отговорност на всеки.
|
|
Не става въпрос за прост тунинг а за конструкция а-я. Да кажем Явор, Сеал, Акула... Но и тунинга е по мека форма на това което имам в предвид.
|
mc_ribe_ribe
11-10-2012 12:42
|
Темата се разшири във всестрани посоки... "Пипането" по харпуните си е опасно аз имах 2 инцидента този сезон един с ластичен и един с пневматик , като се отарвах с драскотина на челото но чух за далеч по страшни контузии, така че ,пипането не бива да се прави от хора без познания и опит ,харпуните са опасни оръжия!
Според мен ,харпуна е последното звено от техниката на лова и екипировката ,което трябва да овладеем, чак когато сме се научили да откриваме пътеките на рибите да използваме топографията на дъното и да експлоатираме любопитството на рибите!Избора на харпун за ЧМ за пелагични риби трябва да се ръководи от техниката на лов и видимостта във водата!За мен за ЧМ не ни е необходим кой знае колко специфичен харпун(в ценовия диапазон 150-300лв всичките модели на пазара са подходящи въпроса е повече до свикване с харпуна колкото до конкретен такъв) , достатъчно е да е на реномиран производител с оглед качество.Свикването с харпуна вече изисква повече време стрелба по мишена над 200 изстрела (статично и с повеждане с прибрана и с изпъната ръка) от различни дистанции преди всеки сезон.
Накрая мога да кажа че цялата ми екипировка от висок клас не ми е донесла кой знае колко голям напредък в подводния риболов а просто доста по голям комфорт!Ако обаче разполагах и с неограничено свободно време тогава съм убеден ,че разликата щеше да е доста по осезаема с екипировката от висок клас спрамо такава от да речем среден клас!Тука възниква въпроса за целесъобразността на който всеки сам трябва да си отговори.
|
|
Напълно съм съгласен и не оспорвам че екипировката е една много малка част и че майката му гмуркането и еволюцията в главата (не на харпуна), колкото повече толкова повече май беше приказката. Никоя екипировка не може да замени мисленето и опита. Все някога обаче трябва да почнеш да го трупаш тоя опит и не мисля че е нужно да го правиш с руски харпун и пуловер защото навремето това е имало. Да не говорим че да се мисли за гмуркане на по дълбоко и престои отдолу и така нататък без хубав неопран и добри плавници си е опасно и несериозно. Не че не става напротив, но всеки си решава дали ще го направи по трудния или по лесния начин.
Аз лично за себе си реших тук да не правя компромиси и заложих на еволюиралата и модерна технология. Не говоря за цени и марки, говоря за технология която ти дава сигурност и комфорт както казва mc_ribe_ribe, но това пък ти отваря вратата да се концентрираш в това да работиш по техниката, да трупаш опит и да намираш рибата (и да се надяваш че след време ще спрат да ти ти лепят етикета манекен. ) А това пести време и ако имаш мерака да надобрееш и да го правиш наистина и не ти се чака 10 години няма начин да не минеш на по висок клас екипировка рано или късно. Не казвам че хубавата и скъпа екипировка автоматично те прави един по добър новобранец и безгрижно почваш да си пиеш кафето на 12 / 13 метра на третия ден.
Тази година имах възможност да гмуркам с пластмасови и композитни плавници на едно и също място. Ми който ми обясни че с пластмасата е по класическо, по добро и карбона е гъзария и само излишни пари, просто няма да го взема на сериозно. След 1500 метра плуване с течение и вълна , 2 часа и половина гмуркане и после връщане, тялото ми само си даде недвусмислено мнението по темата. Мога да продължа и за разликата със и без компютър на ръката и до какъв напредък доведе това за мене лично само след 3 дена. Така че ако искаш развитие, иновациите са си нещо прекрасно, друг е въпроса дали на някой от тях мястото им е в черно море. Не знам, може и да не съм прав, нямам опит, поправете ме ако е така, благодарен съм на всички който си отделят от времето и споделят опит с по зелените, а не им обясняват как пребивали едва ли не калканите с лопати на пролет без неопрен с 20 годишни плавници ( и подобни истории чух тази година ).
А за ПИПАНЕТО установих че си е наложително дори по някога, когато почне да ти изпуска резбата на жълъда на чисто новите харпуни докато около тебе се мотаят кефали като руски подводници. Е, в такива моменти се усвоява техниката на псуване в шнорхел и се благославя двукомпонентното лепило.
|
|
Имам си една мечта... В тази тема да обсъждаме иновациите, в другата екипировката, техниките и т.н.... Да спорим и доказваме кое решение е по-добро за дадени цели, при дадени условия и пр... И ДА НЕ ДАВАМЕ ЛИЧНИ КВАЛИФИКАЦИИ - за познанията, компетентностите, цвета на очите и пр. на колегите, писали преди нас.
Уверявам всички, че след достатъчно дълго време ще помним само хубавите случки, другите ще ги забравим... Е, тогава защо да ги създаваме, неприятните случки?!
Нека който и каквото и да е написал, да му отговаряме вежливо.
Цитат по памет: "Всеки човек, когото срещна по пътя си, ме превъзхожда поне в едно нещо. Следователно аз му дължа цялото уважение, което очаквам той да проявява към мен." - в нашия случай - каквото и да е написал в този сайт...
|
sea turtle
12-10-2012 08:45
|
ninos написа: Напълно съм съгласен и не оспорвам че екипировката е една много малка част и че майката му гмуркането и еволюцията в главата (не на харпуна), колкото повече толкова повече май беше приказката. Никоя екипировка не може да замени мисленето и опита. Все някога обаче трябва да почнеш да го трупаш тоя опит и не мисля че е нужно да го правиш с руски харпун и пуловер защото навремето това е имало. Да не говорим че да се мисли за гмуркане на по дълбоко и престои отдолу и така нататък без хубав неопран и добри плавници си е опасно и несериозно. Не че не става напротив, но всеки си решава дали ще го направи по трудния или по лесния начин.
Аз лично за себе си реших тук да не правя компромиси и заложих на еволюиралата и модерна технология. Не говоря за цени и марки, говоря за технология която ти дава сигурност и комфорт както казва mc_ribe_ribe, но това пък ти отваря вратата да се концентрираш в това да работиш по техниката, да трупаш опит и да намираш рибата (и да се надяваш че след време ще спрат да ти ти лепят етикета манекен. ) А това пести време и ако имаш мерака да надобрееш и да го правиш наистина и не ти се чака 10 години няма начин да не минеш на по висок клас екипировка рано или късно. Не казвам че хубавата и скъпа екипировка автоматично те прави един по добър новобранец и безгрижно почваш да си пиеш кафето на 12 / 13 метра на третия ден.
Тази година имах възможност да гмуркам с пластмасови и композитни плавници на едно и също място. Ми който ми обясни че с пластмасата е по класическо, по добро и карбона е гъзария и само излишни пари, просто няма да го взема на сериозно. След 1500 метра плуване с течение и вълна , 2 часа и половина гмуркане и после връщане, тялото ми само си даде недвусмислено мнението по темата. Мога да продължа и за разликата със и без компютър на ръката и до какъв напредък доведе това за мене лично само след 3 дена. Така че ако искаш развитие, иновациите са си нещо прекрасно, друг е въпроса дали на някой от тях мястото им е в черно море. Не знам, може и да не съм прав, нямам опит, поправете ме ако е така, благодарен съм на всички който си отделят от времето и споделят опит с по зелените, а не им обясняват как пребивали едва ли не калканите с лопати на пролет без неопрен с 20 годишни плавници ( и подобни истории чух тази година ).
А за ПИПАНЕТО установих че си е наложително дори по някога, когато почне да ти изпуска резбата на жълъда на чисто новите харпуни докато около тебе се мотаят кефали като руски подводници. Е, в такива моменти се усвоява техниката на псуване в шнорхел и се благославя двукомпонентното лепило.
Много дорбе казано! Адмирации колега!
|
|
Нови Продукти
Цена: 360.00 Лв.
Spearfishing
|