|
Техники на плуване за достигане на по-големи дълбочини
|
По това време на годината вече обличаме седмиците и слизането надълбоко става проблем, знаете защо. Връщам се пак към тази тема, защото реших да изпробвам нещо на което винаги съм гледал като на нещо опасно и изискващо големи умения - гмуркане с променлива тежест .
Оказа се че не е нито опасно нито изисква някакви специални умения а комфорта и сигурноста която ти дава са несравними сравнено с гмуркането с постоянна тежест.
Следвайки съветите разбира се пак на Яво намерих една стара стрела и направих куката
За да не ми тежи на кръста докато раздишвам намерих един стар буй тип "спасители на плажа" на който окачвам куката с 5.5 кг олово на нея. Въжето е 30 метра:
На кръста останаха 5 кг .
Раздишвам си бавно и когато съм готов откачам куката и я закачам на колана. Затова я извих малко навън за лесно и бързо откачване и закачване на колана.
Скоростта надолу е завидна особено след 10 метър падаш без да махаш с плавник, голям кеф . Долу внимателно пикираш и откачаш куката.
Идва време за изплуване. Само с 2-3 маха на плавника се устремяваш нагоре като ракета . Абсолютен кеф .
Недостатъка е че като падаш долу се отделя шум. По-добре ще е да сте двама и въжето да е до 15 м от там надолу да продължиш без него. Другия в това време да го издърпа. Особено ако има силно течение е задължително да сте двама иначе течението отнася буя с тежеста надалеч.
Това е общо взето. Ще ми е интересно да прочета опита и на други ползвали и ползващи променлива тежест.
|
Yavorsub
28-10-2009 18:15
|
Първо да уточним :правилното е -куката закачена на буя .На нея закачаме тееста и релаксираме.Когато сме готови -откачаме тежеста и потъваме .
Аз ползвам една оловна плоча която слагам под колана .Вързана е за въжето на буя , и след като стигна долу , леко я поставям на избрано от мен място.В някои случаи я пъхвам под колана , но от долнат страна така че като стигна края на въжето , тежеста сама се изхлузва и увисва на буя.
Нужно е да отбележим че въпросната техника , макар да ни улеснява , крие и рискове.Особено за неопитните гмуркачи.И точно с дебелите костюми е и най-големия риск-много кила на кръста, ,мого кила и "пантофа" и се оказва че след 10-15 метра на долу , изведнъж скороста е зашеметяваща.За това :зимата -на плитко!
|
|
Yavorsub написа: За това :зимата -на плитко!
Да да, ние на плитко а вие при големите риби на дълбоко
|
Live2Dive
29-10-2009 09:27
|
Хубава и изпитана техника, ама я ползвайте по двойки. Не случайно всички топ-гмуркачи си имат постоянни асистенти, които се гмуркат с тях, помагат им при издърпването на подвижната тежест и т.н. : нали четохте в репортажите от скорошния шампионат ?
|
valkosub
29-10-2009 11:46
|
Наистина не остана кой знае какво за казване.
Таблицата мисля, че е вярна. Поне за мен. Както каза Добри, доста ще е сложно да направиш китовото салто при тази позиция на ръката и харпуна. Според мен е добре ръката да е насочена надолу, така и центъра на тежеста се измества по-надолу, което прави изпълнението на чупката и потъването по-лесно. Гмуркането с променлив баласт е много хубава техника, която пести много енергия и кислород. Особенно, ако риболова е по-продължителен. Обаче, аз мисля, че повече от 15м въже е излишно. Тази тежест е необходима да се преодолее най-голямото съпротивление, което е най-силно в първите метри. На едно състезание в Гърция с Пламен ползвахме тази техника и беше много добре. Подпъхвахме тежестта под колана и после само с едно движение се освобождавахме от нея. Ползвахме 3кг плочка. Може да се сложи и повече но издърпването става по-трудно. Най-важното обаче е наистина да имаме дълбочина, организма ни да свикне с налягането. Много е неприятно, когато налягането те "стисне за гърлото". За това е необходимо време на тялото и мозъка да свикне с тези усещания.
|
|
С плоча подпъхната под колана и вързана за въжето буя наистина ще е доста по-удобно. Но ако е 5-6кг, за да вкара една седмица неопрен надълбоко, ще е много голяма и неудобна. За лятото при 3мм и 5мм неопрен става плоча от 3 кг и няма да пречи.
Ето я на Айдин от медфиш 3кг плочка:
[link] ;
|
|
Техниката е ясна. Определено върши работа и улеснява слизането на голяма дълбочина с малък разход на кислород и допълнително прави изплуването по-лесно и по-сигурно (ще получим положителна плаваемост на доста прилична дълбочина - под 10 м.) Всичко хубаво - само да не се появи проблем с ушите по време на изплуването (както рядко се случва при мен и при Цецо Василев) защото с 7мм костюм и с малко баласт - няма да може да се забави или спре изплуването в последните метри кдето проблема е най-силно изразен. Абе - трябват си изправини уши - иначе - бум и чао гмуркане. Случвало ми се е да излувам от 10м дълбочина в 7мм костюм с бласт 4 плоски камъка под неупрена последните метри такава скорост набирах че от горе се показвах чак до кръста над водата
|
|
... А ето и леко забавни кадри от първите ми опити да увелича дънното време с допълнителна тежест. Костюмът и чорапите са 6 мм, коланът ме прави неутрален на 10.5м...
Допълнителните тежести са закачени на буя с 4мм въже дълго около 14.5м...
[link]
|
Ceco Vasilev
06-11-2009 11:15
|
Това което препоръчват някои от големите в този спорт е променливия баласт да не се явява като допълнителна тежест а като промяна на тежестта на колана за сметка на баласта.Тоест сваляме 3 килограма от тежестите които нормално ползваме на колана и ги ползваме като баласт до дъното и нагоре без него.Впротивен случай вероятноста да си докараме проблеми е много голяма.Разбира се силно напредналите в този спорт си позволяват по някой килограм от горе ,но не го препоръчват.
|
|
Абсолютно невярно!
То за това се нарича и variable weight т.е. променлива тежест. Надолу слизаш с повече кила, нагоре с по-малко.
Ако гмуркаш принципно със 7 кила constant и ти се налага да махаш с плавниците до 15 метра преди да почнеш да потъваш, какво ще спечелиш ако оставиш 3 кила на колана, а другите 4 ги държиш в ръка? Пак ще си със 7 кила и ще трябва да махаш до 15 метра.
Идеята е да си останеш със 7те кила на колана, но да вземеш още 4 в ръката за да станат 11 и да не трябва да махаш надолу...
|
|
Vov браво бе мастър джедай! Направо ме кефиш
|
|
Браво Володя, ето че с променлива тежест дълбочини от 20+ са по-достъпни. За да си увеличиш времето долу трябва малко по-здраво да махаш с плавника до 10-те метра, сега слизаш за 40 секунди а трябва да е около 15 секунди за тази дълбочина от 23 м.
|
|
Аз си мисля че с променлив баласт (както казва Добри) не трябва да се маха на слизане - то това му е идеята да се спести кислорода изразходван при гмуркането до дъното и да остане разхода само за престоя долу + изплуването.
Та значи - според мен - бласта на колана трябва да те прави неутрален на 15+ м. а допълнителната тежест в ръката трябва да е толкова че да ни прави неурални на 2м.
При това положение - чупка, мах, втори ... и толкова, до дъното - без махове или почти без.
|
|
Ха-хаааа, голям кеф! Работната ми дълбочина (или време) се увеличанат с горе-долу 40%!...
Това на клипа е първи или втори опит, въженцето на допълнителната тежест е неподходящо, оплита се, не е достатъчно дълго, на буя имаше и други неща закачени и пр. Следващите опити бяха малко по-добри, въпреки, че коланът ми беше прекалено тежък - не може да съм неутрален на 10 м и със същия колан да съм добре на 23... В този смисъл Цецо е прав, спокойно можех, ако имах бързи тежести, да прехвърля 2 -4 кг от колана на подвижната тежест. Скоростта ми надолу би била същата, но нагоре щеше да е много по-леко и икономично...
...След допълнително мислене и обсъждане с колеги, нещата ми изглеждат по следния начин:
1. Добре е коланът да е толкова тежък, че на работната дълбочина +- 4-5 м да съм 2-4 кг отрицателен.
2. Допълнителната тежест в ръката да е толкова, че да осигурява най-бързо пристигане на дъното.
3. Скоростта на движение надолу не може да превишава тази на изравняване. Определя се опитно, с постепенно увеличаване на тази тежест. За ориентир може да служи скоростта 1 м/с. Моята средна на клипа е около 0.5 - 0.6 м/с. Нямах никакви трудности да изравнявам додолу, което не се знае дали ще се случва винаги... Добре е да имам готовност при трудности в изравняването бързо да пускам тежестта и да тръгвам нагоре.
Следващият важен момент е - добре, стигнах бързо и доста икономично дъното на дълбочина, значително превишаваща досегашния ми опит. И колко време да стоя там, колко време/енергия ще ми трябват догоре? Като не знам, пробвам с постепенно увеличаване на дълбочината и времето...
Като цяло трудното на този способ [Браво Юли, че го възкреси!] е кой и колко пъти ще вади допълнителната тежест? Ей това е причината, както и крайно неприятният и поучителен спомен от един случай след такова гмуркане, да не го практикувам редовно... Засега вариантите с моторче, макара, лодка и пр. се отлагат и остава сам да си я вадя...
|
Ceco Vasilev
07-11-2009 17:56
|
Добс начина за който писах по-горе също е променлив баласт на горе си с по-малко тежест, да ли е вярно, за справка филма на Алберто марч Al limite.Втози филм тои доста подробно обяснява че според него това е верният начин а той все пак е световен шампионАз само го цитирам.Вярно е че слагайки допълнителна тежест над тази с която нормално гмуркаме слизането става много по- лесно , дори прекалено лесно .но вероятноста да си докараме проблеми също се увеличава така че всеки сам да си прецени.
|
|
Цецо, Al Limite съм го глеал за първи път в далечната 2005та, та може да съм позабравил какво точно говори Алберто Марч. Сега като се напъна си спомням какво беше мнението му:
"Не ползвайте променлив баласт за да слизате на дълбочини по-големи от тези, на които спокойно ловувате и с постоянен баласт." Това не е никак същото с това, което ти казваш.
Възможно е и аз да греша, но 99% от харпунджиите, които ползват тази техника я ползват по описания по-горе начин. Не сваляш от колана за да сложиш в ръката, а добавяш над нормалното тегло на колана.
|
|
Хм, предпоследно - възможни са и двата подхода, както и всички нюанси между тях:
1. Прехвърлям част, или цялото олово от колана в ръката, слизам си активно, с обикновено махане на плавниците, няколко метра над дъното пускам баласта и при излизането съм много по-лек. Това е безопасен подход, но ако някой иска да отиде на 35 м и си прехвърли примерно 2-те кила от колана в ръката, той ще си плува надолу със същия разход на енергия, както и ако те бяха на колана. И това, че ще тръгне нагоре без тези 2 кила не представлява значителна разлика...
2. По-голямата част или цялото олово + 4 - 6 кг се прехвърля в ръката и надолу се пътува само с няколко маха до повърхността. Така работната дълбочина може да бъде увеличена значително. Опасното при този подход е, че , особено дебелите костюми променят плаваемостта си в големи граници. Това, заедно със свиването на гръдния кош неизбежно ще доведе до прекалено голяма скорост на движение, а при най-малките смущения в изравняването нещата изведнъж стават зле. Тук безопасността може да се повиши като тежестта в ръката се освобождава доста преди дъното, а дори може и едно кило да е вързано на 8-10 м от повърхността...
На клиповете в Ютюб се вижда как след освобождаване на тежестта ловецът започва да маха с плавници, макар и леко...
Тъй като нямам данни как точно се променят нещата при мен, го правя внимателно и постепенно, както съм споменавал и в други случаи... Като цяло техниката на гмуркане с променлив баласт (не забравяме колко време и какви усилия са необходими за изваждане на тежестта) позволява значително увеличаване на работните дълбочини, но, както всеки елемент на този спорт, е опасна!
|
Akula deep
08-11-2009 13:55
|
Володя, по руския телеканал "Охота и рибалка" гледах на няколко пъти репортажа за педставянето на украинския отбор на първенството в Гърция'2008, където момчетата се представиха повече от добре. (иначе ако иска Явор може да ти даде повече подробности).
Специално в репортажа чух, че потготовката на отбора е продължила само около година и в нея специално място е отделено на проведеното обучение от страна на Наталия Молчанова.
Онова, което ми направи най-силно впечатление бе, че когато тръгваха за голяма дъбочина единия от състезателите просто правеше китовото салто, а другия (без харпун в ръцете естествено) го хващаше за краката и го буташе (както те самите казаха) до към 30-тия метър, а после на изплуване по същия начин го посрещаше и го "изваждаше", но от малко по-малка дълбочина. По време на този преход, човекът с харпуна не правеше почти никакви движения. Така украинците имаха извадено едно меру над 5кг от 47.8 метра, при положение, че (както самите украинци споменаха) не са имали никога възможност да тренират на такава дълбочина по време на потготовката си.
За тази техника вече беше писано някъде по форума, но все си мисля, че май дълбочинното гмуркане с цел риболов, ще има по-големи успехи, ако се прилага като колективен спорт (а и така трябва да бъде от гледна точка на безопасността). ИМХО
|
|
Определено тая работа не е за сам човек, още по малко неопитен!
Смятам, че преди да започнем да ползваме подобна сложна техника за гмуркане, трябва да обърнем повече внимание на подобряването на собствената си техника (дишане, положение на тялото по време на спускане, избор на място за лов и т.н.) Това също ще допринесе за увеличаване на дълбочината и времето на престой под водата.
Колегите lubosub и Seawolf да не се ослушват...
|
|
Нови Продукти
Цена: 360.00 Лв.
Spearfishing
|