|
Плавници - но какви?
|
А аз мисля че не може да се твърди че нещо е достигнало оптималния си вариант и не може нищо да се направи по нататък за да се подобри! Сигурно преди десетина - петнайсет години така се е расъждавало и за новите материали за плавниците които вече са се доказали. Да си задаваш и да се опитваш да търсиш отговор на въпроси е за предпочитане отколкото да приемеш положението за крайно и неподобримо. Но да ви кажа понякога изказите на пишещите по темата са наистина ....доста оплетени.
|
|
и що не???той велосипеда си е такъв от доста време и от доста време на пазара не се е появявало нещо по-различно от...велосипед пък бил той от карбон.все си мисля,че красотата на този спорт е в простотата-човек само с плавници на краката и на един дъх,слиза на 100м или седи под водата 17мин.всякви там елмотори и механизми...развалят имиджа)може да съм песимист но не вярвам в скоро време да видя нещо по-различно от...плавник.за мен въпросът е да си намеря плавници ,които да са възможно дълготрайни и сигурни.ясно е че карбона е най-лек и най малко изморява.проблемът за дължината на плавниците поне за мен е трудно решим.това,което ми се струва че пропуснахме е твърдостта.да речем че човек се поддърже в някаква постоянна физическа форма и е почнал да слиза по-дълбоко.кви пера да избере-по-твърди или по-меки?
|
|
долу-горе правилото е колкото по-як и дебел по голяма твърдост
Но ако ще правиш големи преходи по хоризонтала - по-меки.
Ако ще гмуркаш надълбоко по-твърди.
Универсалното е средни, при немо твърдост 3-4. При карбона - medium
|
|
Радо, започнах с доста твърди (без да искам), сега като им отрязах "нервите" доста поомекнаха и се чувствам по-добре. Малко по-спокойно плувам същото разстояние, но се налага и известна промяна в техниката, която още не съм направил.
Най-добре е ако можеш да пробваш, но по-продължително, не само 10 минути, и сам ще решиш.
|
sea-wolf
25-03-2009 01:55
|
Според мен отговорът е в намирането на баланса между три неща: техника, мускули и плавници. Задачата е много трудна, аз лично не съм се задълбочавал толкова.
Пример: Първи човек плува с прекрасна техника спокойно с 1 метър в секунда за 60 секунди и минава 60 метра. Втори човек с доста повече мускулна сила минава с 1,5 метра в секунда за 40 секунди пак 60 метра. И на двамата това са им най-добрите възможности. Първият, ако увеличи скоростта, рязко ще му падне апнеята, а вторият, ако намали скоростта няма да му се увеличи достатъчно апнеята. И двамата след редица тестове са установили, че с тези скорости достигат най-далечно разстояние. Е сега ние къде сме - първия случай, втория или някъде по средата или пък извън .
Като си отговорим на този въпрос, може би ще ни е по-лесно. Има обаче един проблем, че опитите ги правим с някакви плавници, а нали и те са част от уравнението. Така, че ако трябва да се опитва сериозно - бая комбинации и бая време си е.
Доста можем да си улесним нещата, ако приемем техниката и/или мускулите за константи. Обаче и техниката се учи, и мускулите се тренират, може да им се променя и пропорцията между бързи и бвани влакна (Иво писа подробно за тях), та така...
|
|
Благодаря ти, Петре много избистрящо. Потвърждава се, че както всяка друга работа, значителните постижения, били те и лични, не световни, се достигат с труд, знания, опити...
Може би трябва да се добави и дишане - тогава уравнението става много сложно. Ако пък добавим и страх и неувереност в собствените сили, както казва Таня Стрийтър, работата става безкрайна. За хранене да не говорим.
Едно нещо, което съм открил за себе си, е постепенност, но и постоянство. Постепенност на увеличаване дълбочините на гмуране, времената, общото натоварване... При мен прекъсването на тренировките води до влошаване на резултатите, което не се отнася за всички...
|
pipin162
25-03-2009 10:20
|
Петьо аз не съм компетентен по темата и за това не пиша по нея,но за мускулите бих взел отношение.
Не съм убеден а и не вярвам че,човек с по повече мускулна маса може да бие човек с отлична техника,просто почти няма как да стане,особенно във спорт в който техниката е от същественно(основно) значение.Вярно че,мускулите оказват влияние,но зависи какви са те(от какъв тип)и от какъв спорт са се развили.Има хора,които не са с много голяма мускулна маса,а притежават невероятна сила и бързина.Това разбира се не значи,че не са тренирали същите неща като другия с повече мускулна маса.Просто мускулите са въпрос както на тренировки така и на генетика и структура.Всеки човек е индивидуален.
|
|
Моля зя извинение, щях да пропусна, уж че се подразбира...
Протичане на вода от зоната с по-високо към зоната с по-ниско налягане има и отпред на плавника. В сравнение с протичането отстрани, то е по-малко, но пак перата трябва да не са много къси. (Всеки може да види тези неща, като натисне силно плавника от повърхността надолу).
И тук въпросът за дължина, ширина, странични стабилизатори, твърдост, евентуално други обтекатели, ъгъл на перото... става въпрос за милион пари.
Колкото повече чета и мисля по въпроса, толкова ми изглежда, че плавниците на бързите риби и животни създават много повече подемна сила, отколкото тласкаща. Те нито имат такива площи на плавниците, нито ги отклоняват на такива големи ъгли...
Ако това е вярно, истинското развитие на КПД на плавниците за човек е в моноплавника, Луносет, рибешка опашка и др. п., които може да се направят (и вече са направени) да превръщат нашата енергия в подемна сила, а не в тласкаща.
|
|
)аз този път ще се въздържа от коментар щото пак ще излезе ,че искам да обидя някого(за Вов става въпрос)на другите благодаря.
|
|
Колеги, и най-вече Вальо (Naval Architect) и в по-малка степен radogg.
Мисля, че не остана човек във форума, който да не е разбрал, че не сте съгласни с писанията на Vov, че ги намирате за смешни и пълни с грешки, и че е под достойнството ви дори да ги коментирате.
Забравяте обаче, че никой не ви кара на сила да ги четете, още по-малко да ги коментирате.
Ако все пак държите да отбелязвате грешките тогава ги посочвайте и обяснявайте конструктивно. Иначе създавате впечатление за надменно държание целящо самоизтъкване, без реално да се дава кавато и да е нова информация. Така ми се струва, че незаслужено сте се поставили в позицията на неоспорими капацитети по въпросите на хидродинамиката...
За мен, това че някой се е кръстил Naval Architect само по себе си не е достатъчно за да си изградя мнение за него като капацитет по хидродинамика. Още по-малко да толерирам надменното му отношение към останалите участници в дискусията. За да заслужи това си място, човек трябва да допринася с нещо, а не само да критикува и то не конструктивно.
Позволявам си да напомня, че никой не трябва да се чувства длъжен да пише ако няма какво да каже. Огромната част от постовете ви по-горе могат да се характеризират като спам.
Съжалявам за off-topic-а.
|
|
Добс, надявам се това, което искам да споделя, да не се приеме като грубост или надменност. Тези, които могат евентуално да направят кисели физионимии, са най-ентусиазираните разработчици тук, а те са едни от първите ми приятели в този сайт - и Вовата, и Владо Акулата. Ще поема риска да ми се напушат. Според мен имат нижда от малко охлаждане. Ето ги моите 2 ст.:
Пичове, и в тази, и в другата тема пропускате една малка подробност в цялата работа с плавниците. Ако Човек влиза във водата просто да се позабавлява, правейки се на риба - ОК!. Измисляйте и подобрявайте каквото ви падне, може и гащи с перка като на Карлсон. Проблемът е, че в 90% от случаите човек влиза във водата, за да свърши някаква работа. Дали ще строи или поддържа някакви съоръжения на дъното, или ще дебне риби, при всички случаи естеството на движенията му на човешко същество трябва да се гарантират, за да може да свърши това, за което е влязъл във водата. ЧОВЕКЪТ НЕ Е РИБА! Плуването при хората е необходимост, а не цел. Ние не влизаме във водата, за да се надбягваме с рибите, а да работим, като освен плуване извършваме и куп други движения и маневри, вкл. влизането и излизането. Не може КПД-то на плавниците да бъде самоцел, ако това е в ущърб на комфорта и общата функционалност, или не е съобразено с костната и мускулна специфика на човека. Аз не мисля, че никой преди вас не се е сетил как да направи плавници с по-високо КПД, като ги направи по-широки и по-къси, с флапсове, улеи и какво ли не, но нали някой после ще трябва да ги размахва с часове във водата. Нали енергията, която ще ги движи трябва да се вземе от някъде? При плавниците говорим за "responce", или реакция, отговор на нашето усилие. Всяко увеличаване на мощта, с която плавниците ще взаимодействат с водата е за сметка на мускулното ни усилие. Ето защо и единственото място, където са скритите резерви за момента, са специалните материали, но и това е с доста ограничен ефект. Тук сме заложници на основните физически закони, благодарение на които Перпетуум Мобиле все още не е факт. Наистина монофинът е близо до идеалното възможно решение, но както на всички е ясно, той е с изключително тясно поле на приложение.
И също така не приемам тезата, която гласно и негласно се прокарва тук, че фирмите производителки на подводно оборудване, в това число и плавници, са интелектуално скопени и лишени от всякакви идеи. Ако за някои от вас самочувствието да подобрявате плавници, че и да измисляте нови идва от няколкото отпускарски посещения на море и два пъти по толкова пляскане в басейни и язовири, но главно от писане и четене в любимия сайт, то повечето основатели, собственици и главни действащи лица във въпросните фирми често са хора, прекарали по-голямата част от съзнателния си живот в морета и океани, предимно под водата. Дори да не са, са привлекли най-добрите дайвъри за консултанти. Освен материална база за производство зад повечето от тях стоят и десетилетия опит, традиции и Know-How. Не забравяйте също и това, че от екипировката, която произвеждат, зависи съдбата на много подводни съоръжения и техника на военни, нефтодобивни и други "клиенти", а те могат да си плащат за най-доброто, като често финансират и авансово нови разработки. За тях пък се ползват скъпи научни ресурси, основани на така мечтаните от Володя лабораторни изпитания, влагат се нови авангардни материали и пр. Може би, все пак не е зле да имате и това на ум, когато решите да се отнасяте с пълно пренебрежение към продуктите на фирмите, написали историята на подводната екипировка.
Аз лично нямам нищо против симпатичния ви ентусиазъм, но ми се стори удачно да споделя какво мисля. Дано не съм засегнал някого!
|
Yavorsub
25-03-2009 13:09
|
Значи ще си дойдем на думата че плавника всъщност е най-индивидуалната част от екипировката?
|
|
хубаво.ето го и обяснението.подемна сила или"упор"-както се нарича в корабостроенето,при обтичане на крило се получава само по два начина:
1.крилото е неподвижно и се обтича надлъжно по профила с флуид.
2.флуидът е неподвижен,а крилото се движи в него,надлъжно на профила си.
първото се ползва при крилата на самолетите и на нас не ни върши работа.второто ни е интересно но както казах и преди то е отдавна известно,изучено и систематизирано в една наука наречена ХИДРОДИНАМИКА.за сега единствения и най-ефективния начин да се превърне подемната сила в упор е едно нещо,което нчкои наричат гребен винт,пропелер и...перка.така че...гащи с перка е тва което ни трябва)а навал архитекта му е смешно,щото нито едно от ония фантастични устройства няма как да създаде подемна сила.но някой не го разбира.
|
|
Гриша, абсолютно подкрепям твоето мнение! За мен цялата тема е в сферата на фантастиката, но това не значи, че трябва да се обаждам през всеки 2-3 поста за да се присмивам на пишещите.
За това и не се обаждам. Имам си мнение по въпроса, но не виждам защо трябва да се напъвам да го изразявам, особено ако знам, че с нищо няма да допринесе за дискусията, а по-скоро ще върне нещата в позицията, в която ти току що ги върна
Моята забележка по-горе беше по-скоро насочена към това, че някои потребители се отнасят с обидно пренебрежение към болшинството, а всъщност не допринасят с нищо. За това и поста ми си беше оф топик
@ Радо: Към постове като последния ти апелирах по-горе. Едно обосновано мнение тежи много повече отколкото 5 мнения от сорта на "няма какво да ви обяснявам защото сте смешни..."
|
Naval Architect
25-03-2009 14:23
|
Добс, имаше едно оплакване че форума пак бил умрял. Виж как трагна сега. Мисля че сам можеш да провериш дали има разлика от положението на плавника - хоризонтален или вертикален. До последно си мислех че другата вьрвежна тема е маитап.
|
|
Благодаря на Добри, на Явор и на Гришата! Тук според мен не сме за да се обиждаме, а защото имаме общи интереси, любимо занимане, в което искаме да се развиваме, споделяйки и ползвайки опит и знания.
Не се съмнявам, че големите, пък и малките фирми, правят усилия да пускат на пазара качествена продукция. Моят и на много от нас опит обаче показва, че доста често се пускат неща с ниско качество.
Пример: старите пантофи на Омер изглеждат и са много по-зле в сравнение с новите. Дори на прекрасната снимка на корицата на списанието горе в сайта всеки може да види, че докато огънатото перо на махащия напред крак създава тласкаща сила, ходилото с пантофа и тази част от перото, която не се огъва, в същото време създават сила на обратно! Аз като отрязах огромните нерви, перото ми взе да се огъва почти от края на пантофа. Не че създава голяма тласкаща сила, но дори и да не пречи пак е полза... Е, защо Омер и Лийдърфинс, пък и други, пускат плавници, на които се огъват около 2/3 от перата?
Друг пример: На 100 см харпун с 2 х 16 ластика, заредени на 1ва и 2ра засечка, при изстрел стрелата се гъне и вибрира така, че изхвърля малкият ограничител, поставен на главата... За зареждане на втора и трета засечка да не говорим какво става. Е, трудно ми е да си представя как обикновен харпунист, любител, а не професионал, няма да забележи тези силни дефекти ...
Ясно е също, че изследователските и опитно-конструкторски опити струват много пари, които не всеки може да си позволи. Но ако си спомняте Павката Камбуров беше изчислявал себестойността на обикновен ластичен харпун и тя беше стотина лева. Та нещо не мога много да ги уважавам.
И съвсе, ама съвсем не виждам нещо лошо в това да се опитваме да подобрим който и да е елемнт от екипировката - заедно, в голямото достижение на техниката - нашият форум! А дали наистина ще излезе подобрение, ще се види.
|
vladosub
26-03-2009 08:38
|
Здравейте на всички ползватели на плавници,
( независимо какви и каква марка )
За да разведря малко темата, ще помоля Явор да разкаже - надявам се си спомня ! , със каква екипировка се появи вторият отбор на Франция - от далечният остров Reunion , на световното по фрийдайвинг 1998 година в Санта Тереза ди Лагура в Сардиния , на което имах честта да участвам заедно с Вальо Люцканов, Явор и Пламен !
Най добрият от тях - Ерик, се гмурна на 52 - или 55 метра, не помня точно, с най обикновени плавници Имерсион - Есклапез, и с харпунджийски неопрен 3 мм Десо ушит " по размер" - ! , тоест беше поне с 2 ръста по голям - да да ! , който му седеше кат брашнен чувал и се пълнеше с вода по време на гмуркането !
Те всичките от отбора бяха с такава екипировка де....
Та независимо какви плавници ще обуете, гмуркач не се става
лесно !
Ще си позволя да цитирам Цицерон :
O fallacem hominum spem!
Батко ви
|
martinbar74
26-03-2009 09:42
|
или в превод : О, измамна човешка надежда !
|
vladosub
26-03-2009 09:44
|
Благодаря Мартинчо !
|
|
Нови Продукти
Цена: 0.60 Лв.
Spearfishing
|