|
Гледката трябваше да бъде подобна, но вместо вода да има сняг и лед :-)
|
|
Гринго, мерси :-). Може би ти ще разбереш смисъла от упражнението, което изглежда крайно нелогично на повечето хора - студено е, в езерата няма 'нищо' - за какво е цялата история?
Именно съчетаването на планината (и то на любимата ми планина), за която ти говориш + спокойствието и преживяванията от гмуркането. Хем си гмуркаш и ти е тихо в главата, хем като излезеш на повърхността те чака невероятна планинска гледка... Ако някой ден пробваш, ще ме разбереш по-добре. Засега съм гмуркал по този начин само в летни условия, но тъй като харесвам планините повече през зимата, ще се опитам да си угодя и да гмурна под леда.
@JimBeem - бяхме там от 02.01 до 05.01, определено не най-подходящото време... |
|
Пичове, благодарим за поздравленията!
@JimBeem - разумът трябваше да надделее на по-ранен етап, ама аз съм за бой, че се съгласих за някои неща - както и да е, няма как да върна времето назад .Изводите са направени :-) . |
|
Все пак, ето и малко подробности. През изминалата 2008ма година много от нещата свързани с гмуркането ги правих за първи път (колко е хубаво да си новобранец ). Едни от най-интересните ми гмуркания бяха във високопланински езера в една безкрайно красива страна. Още тогава се бях замислил да гмурна в зимни условия в България. Няколко от Седемте рилски езера са идеални според мен за тази цел. Споделих идеята с Иван и скоро успях да го убедя да се включи и той.
Първоначалния замисъл беше да сме 4ма човека – двама да гмуркат и да носят екипировка и двама шерпи, които да помагат и на повърхността. По стечение на обстоятелствата четвърти човек не намерихме, а третият (заради който отложихме веднъж начинанието) се огъна в последния момент. Все пак решихме да тръгнем само двама, знаейки, че раниците ни ще са по 45 килограма – нямаше как да се откажем, бяхме получили разрешително за гмуркането в определен срок, а и всеки имаше ангажименти. До хижа Пионерска стигнахме безпроблемно с кола. От там тръгнахме нагоре с тежките раници със ски с панти. Аз, естествено, не мога да карам ски и след няколко падания с раничката на гърба ми вече бях полудял. Неро, третият участник в нашето пътуване, беше вързан за раницата на Иван и успя да го събори на земята – аз тайничко си се смеех под яката на якето. За час и нещо бяхме минали 400 метра; очевидно с толкова тежки раници нямаше да преодолеем бързо немалката денивелация до хижа Рилски езера. Затова, след като стана светло и се появиха хората, които поддържат лифта, взехме моторна шейна, която за кратко време качи мен, Иван, кучето Неро и 90те кила багаж до хижа Рилски езера. До тук всичко беше повече от добре. Само, че до езерата имаше още немалко ходене. Аз опитах без ски да нося цялата раница, която освен екипировката за гмуркане в студена вода, съдържаше и спален чувал, 45 метрово въже, храна и една прекрасна моторна резачка. Скоро прецених, че ще успея да се кача по-лесно на два пъти като разпределя багажа по равно. Иван пък бавно и методично крачеше нагоре със ските и тежката раница. След около 3 часа бяхме на мястото, където ще спим. Иван си беше свършил работата и се отдаде на заслужена почивка, а аз изтичах обратно до долната хижа, натоварих останалата част от моя багаж и направих отново курса – този път поне имаше пъртина, успях да стигна тъкмо когато почваше да се стъмва.
На следващия ден успяхме да изнесем по-голямата част от екипировката до езеро Окото – нашата крайна дестинация. Опитахме да изкопаем и дупка в леда. Иван с лекота изряза малка дупка, изгребахме леда и тъкмо си мислех, че ще успеем да гмурнем и се оказа, че водата продължава 40 см надолу, където има друг слой лед. Беше невъзможно да използваме резачката за долния слой...Изрязахме дупката, заровихме в снега екипировката и решихме на следващия ден да пробваме, вече с неопрен и 7мм ръкавици да режем долния слой с обикновен трион.
Да, ама не. Цяла нощ и на следващия ден не спря да вали сняг и да духа вятър – както казват от ПСС ‘лоши условия за туризъм’. Загубихме 1 ден, надеждите за гмуркане постепенно намаляха L . Имахме да изнасяме още екипировка, да пробием втория слой лед (по нелек начин), и се опасявахме дали ледът няма да е на още слоеве. Вече беше натрупало доста сняг и придвижването нямаше да е бързо (особено за хората от екипа, които не могат да карат ски и трябва да газят в дълбокия сняг). Затова на четвъртия ден станахме рано, минахме на развиделяване през лавината между Бъбрека и Окото, събрахме екипировката и поехме надолу. Без да сме гмуркали... Цял ден слизахме с целия багаж – добре се наиграхме. На Иван му беше безкрайно забавно как затъвам и псувам, но все пак се добрахме до колата – уморени, но на време....Така завърши нашият опит да гмурнем под леда.
Сега, като погледнем назад, виждаме, че сгрешихме на няколко пъти, но така се учи човек. Понамръзнахме се 4 дни в планината, поносихме раниците с екипировка, опитахме да срежем леда и да гмуркаме, но... важното че сме живи и здрави и не сме се отказали :-).
Трябваше да сме поне 3ма, трябваше да тръгнем (както беше по план) преди Нова година, когато беше студено, но не беше валял много сняг, трябваше да предвидим слоевете лед...Трябваше и други неща да направим, но следващия път. Не съжаляваме, че опитахме. Следващият опит ще е успешен! |
|
За тези, на които не им се чете много: в началото на този месец аз и Иван (zablio) опитахме да гмуркаме под леда в езеро Окото, Рила. Ето едно аматьорско клипче, което разказва историята. Цъкнете на тригълничето в долния десен ъгъл и от там HQ (ако го гледате в yooutube, точно под времетраенето), за да го гледате в по-добро качество.
[link]
Както се вижда от клипчето, този път не успяхме. Организацията на това мероприятие не беше толкова лесна - освен нас двамата принос за опита за гмуркане имат още няколко човека . Тук е мястото да благодарим на Владо Станков от магазин 'Пасифик' за помощта с гмуркаческата екипировка; на Никола Леваков от ekipirovka.com за топлите дрехи и спални чували, на Дойчин Дойчинов от магазин BAS за предоставената бензинова резачка; Владимир Динов и София Кирова от Басейнова дирекция -Благоевград се заеха с нашия казус и благодарение на тях получихме разрешително да гмуркаме в езеро Окото. Благодарим и се надяваме следващият опит да е успешен! |
|
Да споделя и моя опит с изравняването без ръце - миналото лято пробвах в морето, след като неособено дисциплинирано бях правил упражненията от преведения документ. Получаваше се, но само ако потъвам по-бавно. При 'нормална' (за мен) скорост често не успявах да доизравня и се завърнах към Валсалва. Освен заради физиологични дадености, проблемите с изравняването се дължат и на неправилна позиция на главата и на недостатъчна отпуснатост - неща, с които ще си играя в морето, само да се стопли малко времето.
Иначе упражненията на Ерик Фатах заслужават внимание - особено след като предпочитам да гмуркам с моноплавник :-)
Поздрави на Веско за труда да ги преведе и качи тук. |
|
Юли, нещо си го модифицирал това упражнение (за плуването) :-).
Това с плуване и активна почивка е едно (плуваш примерно 25м под вода, след това без да спираш, плуваш на повърхността 25 и дишаш и пак 25 м под вода - така 10 минути).
Другото си е интервална тренировка - 10 х 50 м под вода (примерно!, според възможностите); с фиксирана почивка 1 минута или 1:30 (или старт на всеки 2' или колкото си определиш).
Друго упражнение, което дава резултати поне при мен е 25 м спринт под вода пак с интервал 1 минута - така 8 пъти.
Опс, пак темата тръгна в различни посоки. Интервалната тренировка (плуване или апнеа) заслужава отделна тема, иначе става съвсем объркано... Пак предлагам, дайте да са отделни теми. Иво примерно да отвори тема 'Фитнес тренировка за ОФП/подобряване на апнеата' и там да се пише само затова. Не че аз не мога да го направя, ама не върви аз да се изказвам за неща, от които не отбирам много.
Менталната подготовка на мен не ми се изясни от постовете по-горе. Има куп техники, които помагат - но мястото им пак е в отделна тема :-). |
|
И аз съм на басейн в неделя 9:30. Дано им е останало газ да постоплят водата :-) |
|
За статичната апнеа (СА) - да споделя моя опит.
Таблиците дават резултат и то бързо. Правят се на сухо, отнемат малко време (отпада едно масово оправдание да не ги прави човек), не са особено опасни. За 2 седмици редовна практика по 20-30 минути на ден (макс) постигнах прилични времена. (Явор спомена, че е напълно възможно 5 мин за 10 дни - нещата почват да загрубяват по-натам, след 6-7 минути вече си е високо ниво). Статичната апнеа на мен ми е малко скучна, но това не ме спира :-).
Особено важно е човек да е с напълно отпуснати мускули (аз не го постигам лесно, все още) и да не мисли за времето. Има различни начини да си занимаваш ума, така че времето да минава 'по-бързо'.Тоест тук играта е повече ментална, отколкото физическа (поне за мен). Мога да споделя аз до момента какво съм правил, но искам да видя каво искате да излезе от тази тема.
Самата цифра не трябва да стряска никой - все пак доста хора правят дълги апнеи, не виждам защо да не си кажа 'Аре бе, що пък аз да не мога!?' (разбира се, без да се излагам на прекомерен риск). Така е и с динамичната апнеа и с дълбочината - в началото ми беше малко странно, че почвам да гмуркам и плувам повече време под вода без да дишам, но бързо свикнах и го приемам за нещо съвсем нормално и то без да съм доближавал много 'границата'.
Това са моите 2 стотинки за СА. Само дето СА не ми е от особена полза в морето. За 3 минути динамична апнеа и то на дълбочина - няма как да си изкажа скромното мнение в 1 пост. Много неща влияят, много начини има за тренировки, а аз разбирам малко и не съм пробвал много от тях и не бих искал да се изказвам за нещо, което не съм пробвал да свой гръб. Скоро ще имам блог и там ще си пиша разни мой наблюдения, които трябва да се подлагат на жестоко съмнение и критика (ще чакам и конструктивни коментари).
Ако ви е интересно и искате по-подредена информация, предлагам това да става в секция 'Свободно гмуркане->тренировки' и да се разделят темите (според това каквото ви интересува, например статична, динамична, увеличаване на дълбочина, изравняване, техники за по-напреднали, гмуркане на празни дробове, фитнес, бягане, плуване, диета, релаксация и тн) - на едно място да се говори за всичко това ще доведе до повече объркване.
lotdog, на някоя сбирка е добре пак да поговрим за създаването и управлението на съдържание в сайта. На коледната сбирка ти казах какво мисля, но май съм се заблудил за някои неща ;-).
П.С Иво, мерси много за помощта и съветите за фитнеса. За мен като пълен лаик те са безценни. Надявам се да зарадвам теб (и мен най-вече :-) ) с приличен напредък до лятото. |
|
Много добра тема.
Ще трябва да се хвана да напиша и аз как тренирам :-).
Само да вметна - доколкото съм запознат, статична апнеа, динамична апнеа и гмуркане са доста различни неща и съответно се тренират по различни начини. Май ще се пообърка темата ако се пише за всичко накуп, но пак е нещо - ще се радвам ако споделяте опит.
А иначе 5 минути статична апнеа не звучи толкова умопомрачително (аз се впечатлявам от 7+ минути); с подходящ курс и добра форма, някои хора ги правят 4-5 минути след 4 дни! Аз си поиграх преди време да правя таблици А и Б и на легло направих 5 минути - не знам доколко се дължи на физиологична адаптация или повече на добре отпуснато тяло и спокоен ум. Имам твърде малко опит за да разбера коя техника за 'неусетно' преминаване на времето е най-добра за мен...
Ще съм благодарен ако valkosub сподели нещо по въпроса със статичната апнеа :-) |
|
И аз искам да благодаря на организаторите /админи/ и на всички присъствали. Ще се радвам и занапред да се събираме толкова хора. |
|
Преди малко разбрах, че ще се наложи да си променим плана за тази неделя, 21.12.
Петък-събота и неделя до обяд има състезание по водна топка. Басейнът ще работи за граждани от 12:30 до 15:30 в неделя. Предлагам 13:00 да сме там (тъкмо по-уморените ще могат да се наспят). |
|
Иво, много внимавай от кой се учиш, да не стават гафове ;-).
Аз до края на януари динамична апнеа няма да правя. Засега правя интервални тренировки (плуване) и после 20-30 минути с моноплавника.
По-натам почвам да плувам под вода и ще е хубаво да има някой наоколо, който да ме гледа. |
|
Ех, ако и басейнът обединяваше хората така, както кръчмата... |
|
По принцип не обичам да пълзя, но ако се налага.... Бройте ме и мен. |
|
evia, скубите наистина са организирани, защото водят курс.
Хокей идеята няма да отече, доколкото знам екипировката ще пристигне средата на януари. Остава да се съберем повече хора и да няма проблеми на басейна.
Щом тази събота е работна, нека плуваме в неделя, 21.12, 9:00 ч.
Измислете си по-интересни оправдания ако не ви се идва |
|
Аз се кефя на мелодичен дръм'н'бейс с етно елементи...Директно ме вкарва в добър режим (за гмуркане) :-) |
|
Отварям нова тема, че като се загледах темите, в които се обсъжда съвместното ходене на басейн, са първоначално замислени с друга цел.
Та, става въпрос за София, басейн Дианабад - има добри условия и малко хора; цените също са поносими. Има и софиянци, които ходят самостоятелно...
Предлагам да се определи ден и час от седмицата, в който да се ходи редовно. Според мен има полза да се събираме повече хора, да се пробват разни елементи от екипировката /плавници (и моноплавници!) например/ на някой приятел преди да се купят и най-вече да се тренира в добра обстановка.
Предлагам събота, 9:00 часа. Разбира се, приемат се оплаквания и предложения за друг ден и час :-) .
Тази събота бяхме 4 човека, със сигурност може да се съберем повече...пък и като говорих с един човек от басейна - май няма да има проблеми с подводния хокей.
Вие сте на ход. |
|
Защо да не е реално да събереш 12 човека? Просто трябва да ги закараш на басейн, да се убедят сами, че е забавно, а и си е тренировка...
Както и да е. Ще видим какво ще стане :-)
Иначе и аз бих си взел лична екипировка - ще поразгледам в интернет и в събота да говорим. |
|
Тео, сега видях, че си писал - тъкмо предложих 9 часа за тази събота.
Аз не съм пробвал подводен хокей, но ми звучи доста забавно - брой и мен за стиковете . Остава да намерим още 8 софиянеца :-) . |
|
Нови Продукти
Цена: 75.00 Лв.
Spearfishing
|