Разглеждане на всички мнения на Wishbone
|
Всъщност, темата е зачеквана нееднократно и преди.
За пръв път гледам е повдигана преди 8 години (!).
През 2005 г. аз самият твърдо заявих, че нямам нищо против състезанията. Сега - не знам... |
|
Юлияне, предходната анкета беше на тема: В какво състезание бихте участвали?
Имаш възможност да видиш резултатите като цъкнеш на "Предишни анкети" |
|
Яво, благодаря много за представянето! |
|
Златко, тръбичка от фулмастер или химикалка със съответното фи. И с ластиците по метода на Делибуран. |
|
Саше, снимките са много добри...
Пусни и пътеписа, моля те! Аз също имам много хубави спомени от Осло.
На Ванката снимката е супер, наистина. |
|
Мерси колеги,
И аз мнага и се кефя. Русалката се казва Ема и за вързрастта си гмури като риба. И страшно много се кефи...
Снимката не е правена от два кадъра... |
|
Ярчо,
При Intova е достатъчно веднъж да си направиш настройките и после нямаш проблем. Просто бутни контраста и шарпнеса с едно нагоре и си готов.
Тестът, който направи Protey, показа нещо, което е супер странно, че не видях в другите сравнителни тестове, а за мен е от решаващо значение. А именно. Intova e много по-бърза от Hero 2 при автоматично регулиране на белия баланс. Видимо много по-бърза. Така почти нямаш скапани междинни кадри при въртене на камерата.
Второто, разбира се, е вградения дисплей.
Ще се радвам ако някой с Hero 3 Black, може да го предостави за сравнителен тест. Само Black версията си заслужава да се тества. Другите от сега се знае, че не са толкова добри.
Ninos, HiSpeed карта ти трябва във всички случаи, не само при GoPro. Това се отнася и за фотоапаратите и за камерите. Просто там много бързо трябва да се прехвърлят огромни по размери файлове. И все по-тегаво ще става, защото видеата стават с все по-голяма резолюция и все по-висок фреймрейт.
Panasonic съм 100% убеден, че няма да пуснат бокс за това. Кабелът между двете не се сваля. Няма начин как да го изолират. За да има бокс, трябва кабелът да се маха и да направят два бокса - за тялото и за лещата, като и двата да са снабдени с букси за външен кабел, който да ги свързва. |
|
Ето това е моят фаворит...
|
|
Не очаквам в близките месеци нова версия на Intova. По-скоро след средата на годината. А докато достигне нашия пазар, ще мине и още време.
IC14 e фотоапарат а не камера. Цифрата 14 съответства на мегапикселите. Не съм чел да излиза толкова скоро IC16.
И нова версия на Intova HD не очаквам толкова скоро. |
|
Не успях да открия теста, но сайтът е публикувал сравнителни спецификации на трите модела GoPro Hero 3 спрямо Intova HD.
В жълто е отбелязано кой в кое е по-добър, за съжаление - на испански:
|
|
Тези черни кръгове се наричат винетиране, само за информация. До сега не съм чул Hero 3 да прави винетиране с новия бокс. Това беше проблем на Hero 2.
Сайтът пише ли коя версия и кой бокс за GoPro е тествана при сравнението?
Доколкото съм наясно за GoPro по основни спецификации на самото видео, Hero 3 White и Silver н са всъщност Hero 1 и 2 в нова кутия.
Принципно при GoPro не можеш да правиш особени настройки на самото изображение. Можеш да пипаш честотата на кадрите и формата. Нека някой да ме поправи ако греша, не съм активен GoPro user. GoPro e настроена фабрично съобразно това, което производителят е преценил. От това което съм виждал, без да съм професионалист, настройките са като минимум повишен контраст и sharpness (рязкост) на изображението.
С това си обяснявам защо кадрите на GoPro изглеждат по-контрастни по-цветни и т.н., в сравнение с камери които позволяват ръчна настройка. Плюсът на това решение е, че хардуерът е съобразен с тези настройки. Минусът е липсата на артистичен контрол.
Интовата позволява ръчна настройка на почти всичко. Тоест можеш да си правиш ръчен бял баланс (имаш и 6 предварителни настройки), да си повишаваш контраста, експонацията и др. както си решиш. Така че, в ръцете на човек, който знае какво иска от крайното изображение, няма грижа и по-добро да бъде изображението - в смисъл още по-контрастно и т.н.
От друга страна GoPro има три ъгъла на лещата (Field of View): Wide, Normal и Narrow. Те отговарят на 170 - 127 - 90 градуса. На практика само при 170 градуса се ползва пълния сензор. При другите просто се ползва сниманото от съответната част на сензора. Нещо като дигитален зум. Затова максимално добро качество имаш само при Wide.
Ето тест на тези настройки:
[link]
Ако това винетиране е със стандартен бокс при Wide FOV настройка, то тогава трябва да снимаш на 127градуса (при 140 на Intova). Затова е важно при какви настройки е правен кадърът от Intova и кой бокс, коя версия и каква FOV настройка на GoPro e ползвана?
GoPro изрично посочва, че новият им бокс не дава винетиране, така че тестът ме озадачава. По-склонен съм да приема, че е Hero 2 не заради друго, а защото боксът изклежда да е със сферична леща, а на Hero 3 е със правоъгълен плосък порт. От друга страна обаче при 170 градуса, лещата изкривява самата рамка на порта и я прави да изглежда кръгла. |
|
Barbarian, ако не можеш да гмуркаш на толкова, 15 метра са си предизвикателство за всяко море. 15 метра преди 15 години бяха нещо, с което да се хвалиш. Сега се хвалиш ако работиш на 30, но няма да си единствения.
Това е действителността. За съжаление новобранците трябва да са напълно наясно с тези факти и да си опичат акъла, вместо да пълнят черните статистики.
За работа под темоклина през лятото нещата започват да клонят към 5мм., но много хора въпреки това предпочитат тройката, защото все пак прекарват 4-5 пъти повече време на повърхността. Универсален костюм няма в нашите географски ширини. Или правиш набор от дебелини, или търсиш някакво компромисно решение. Но решението във всички случаи ще бъде компромисно. |
|
Роб Торели в Австралия прави (или поне правеше) Yamamoto 45, 8 и 10мм костюми, предназначени именно за професионални гмуркачи. Но не са къстъм. 10мм версия струваше към 1000 AU$ или около 1500лв. без доставката... |
|
Уилям Трубридж и Таня Стрийтър пред CBS
[link] |
|
И двамата сте абсолютно прави.
В случая колегата наистина търси възможно "най-всесезонен", което логично в диапазона е 5мм. Те всъщност повечето петици ако тръгнеш да ги мериш са 4.5 + хеланка.
Мен трудно може да ме накара някой през лятото да нося нещо различно от тройка, но пък имам и 4-те възможни дебелини (само ликра и безумните 11мм нямам). В миналото ползвах само петици, защото неопрените бяха адски скъпи и можех да си позволя един. Петица обаче, ми беше нужна преди когато слизах по-дълбоко, но не мисля че колегата все още ще покрива 20м.
Петица Ямамото ползвах тази година през октомври в нашето море и ми беше много комфортно, но неопренът беше чисто нов, а и морето още беше сравнително топло. |
|
Благодаря ти Павка,
Моето за съжаление изтече... |
|
Ползването на 9мм костюм през лятото е безумие, адаш.
Тези костюми са предназначени за най-студените месеци при вода доближаваща 0 градуса. Повечето харпунджийски фирми даже не предлагат 9мм неопрени, освен ако не са много добре позиционирани на руския пазар. Както и при ластиците, колкото по-дебел е неопренът, толкова по-тредно се разтяга, а в случая имаш и хеланка.
Имам 9мм и на друга марка, защото преди две години имах предложение да снимам в рамките на МНОГО СТУДЕНА експедиция. Експедицията не се състоя, но щях да видя зор. И с двата неопрена не мога да издържам дълго, уморява ми се гръдния кош като дишам. След не повече от час. дишането ми става плитко и нямам апнеа. Част от проблема е, че по мен мускулите трябва да ги търсиш много внимателно за да ги намериш. Но основният е, че 9мм неопрен се разтяга много трудно.
Този неопрен е за хора, които с това си изкарват парите. Купуват го предимно водолази.
Тъй като проблемът при теб е цената, за да избегнеш купуването и на петица и на тройка, ориентирай се към 5мм, както препоръчва колегата Николов. |
|
Това не го знаех...
Защо не го пишат самите производители, ако това им е основният маркетингов плюс?
Значи колега, ако си алергичен към вендуза, това ти е алтернативата... Ако си алергичен и към плюш обаче, не знам какво да правиш... |
|
От моя гледна лична точка, не бих се върнал обратно към плюш. Този въпрос многократно е разискван тук.
Единственият плюс, който виждам на плюша е по-лесното обличане на сухо. Както и увеличената здравина заради двойната хеланка.
Повишаване на комфорта за мен има само при обличане, но не и при носене, освен ако не те дразни прилепването на вендузата към тялото. Но във водата аз лично не го усещам изобщо.
Вендузният костюм с хеланка само отвън е много по-еластичен, което за мен е от основно значение при комфорта. Плюшът означава двойна хеланка, което значи по-голяма здравина, но и значително намалена еластичност, а оттам и намален комфорт. Същото се отнася и за костюми с хеланка от двете страни. Тази двойна хеланка е основната причина костюмите да издържат повече време - докато се спече или компресира неопренът, просто защото ограничават неговото разтягане. Освен това предпазват голата част от микронаранявания, които ако не бъдат поддържани, после стават разкъсвания. Но пък костюмът с плюш е твърд (нееластичен) и по-некомфортен. Затова като компромисен вариант се е наложил костюмът с хеланка само отвън, което предпазва най-податливата на нараняване външна страна.
Плюшът увеличава вътрешната повърхност на костюма многократно и задържа вода. Това е факт. Точно заради това водолазните производители сега рекламират какви ли не гръмки имена на плюша, и твърдят, че е направен от някаква супер материя която не задържа водата. Защото това е проблем, а те трябва да постигнат хем намаляване на обема вода в костюма, хем да позволят обличане на сухо. Не е вярно на практика - от личен опит, както и такъв споделен от водолази.
Макар плюшът да прилича на подплата, която да топли повече, това не е вярно. Неопренът и всякакъв вид найлон от вътрешната му страна не топлят! Неопренът само намалява топлообмена между тялото и водата отвън. Плюшът означава повече вода между кожата и костюма. Тази вода трябва да бъде затоплена, а за целта ще трябва да отдадеш топлина от тялото. Вендузата на маншетите твърдо намалява обмена на вода отвън. Но пък процентно, обмененото количество което ще трябва да се топли пак е по-голямо от това при вендузата.
Личните ми наблюдения и разговори с колеги водолази водят до приблизителния извод, че те ползват 7мм плюш, когато ние ползваме 5мм костюми. А те седят доста по-кратко време в морето. Част от тях в студено време минават на гмуркачески вендузни костюми, но при тях факторът лесно обличане на сухо е много важен.
Между другото, водолазните костюми вече също са с голи маншети на лакти, глезени и боне. При тях само циповете са слабо място вече, както и връзката с бонето, ако костюмът е с отделно боне, макар че там също и двете прилягащи повърхности са вендуза.
Факторът топлина не би бил от толкова голямо значение през лятото. Тогава можеш да си ползваш 5мм плюш и да спестиш от пари за тройка, но пък загърбваш комфорта от еластичността. Откакто нося тройка вендуза, не искам и да чуя за друг неопрен през топлите месеци.
А, и още нещо от личен опит - плюшът се пере по-трудно от вендузата и се вмирисва повече. Трудно, в смисъл изпиране на мръсотията между ползванията. Не говоря за пералнята. Всяко плюшено "влакно" се омазнява от кожата. Определено се вмирисва много по-бързо, което доказва, че задържа повече вода. Задължително трябва да му сложиш пикало, ако това е твоят избор.
Всъщност гмуркачески костюми с плюш отвътре не са правят от години. За мен, връщането му е начин да се представи нещо ново на пазара.
Както при всеки избор и в случая става дума за баланс между плюсове и минуси. В моя случай минусите на плюша са повече, но при теб може това изобщо да не е така.
Поздрави! |
|
Нови Продукти
Цена: 360.00 Лв.
Spearfishing
|