Разглеждане на всички мнения на Vov
|
Колеги, тук споделяме, обсъждаме, даваме идеи, дерзаем, творим, мечтаем, помагаме, но НЕ СЕ караме.
Различните мнения са богатство, а не вредност, те се прочитат и обсъждат, приемат, не приемат СПОКОЙНО и КОЛЕГИАЛНО.
...По едно време установих, че ако човек гмурка поне 5-7 дни в месеца - по 4-6 часа, огромен брой маски почват да му стават на лицето.
Отделно от това си има маски с по-широк обзор и/или с по-малък обем, с по-твърди или по-меки стени и т.н.
Но, за да гмурка човек без да му влиза вода в маската, по-важно е да гмурка често... Лицето се приспособява постепенно. Тук не става дума за за някакви специални форми на лицето, те са повече изключения. |
|
Дааа, няма предели за мисленето. И когато държавата финансира НИОКР, има и страхотни резултати.
Любителите на идеята стрелата на харпуна да се направи с малко конусче отпред, за да се движи в кавитационен мехур, могат да забележат, че началната скорост на този куршум е от 220 м/с нагоре - доста повече от нашите 30 - 40 м/с, а масата им е над 10 пъти по-малка... И всичко това - за 20 м далекобойност.
Иначе и автоматът и пистолетът са страхотни достижения на оръжейните майстори. |
|
Браво Иво!
Не знам дали си стрелял 8 мм х 1400 да речем... Това е голяма енергия и бавно намалява. Ако я забиеш в камък би имало щети. |
|
Браво Веско!
(Сега ако някой каже (покаже) как да ги облечем тия тежести с нещо тънко - лак ли, силикон ли някакъв, цена няма да имате!)
Днес почти видях в Дискавъри - покриват обшивки на кораби с някакъв силикон, траел мнооого време и намалявал триенето, не го налепвали организми и пр. |
|
...И чистене си трябва, периодично и само по правилна методика. |
|
Без да звучи много крайно, не мога да се сетя за поне една по-голяма човешка намеса в делата на Природата, която да е подобрила нещо.
От край време човечеството само потребява - ресурси. И дори когато вредите за Природата са толкова големи, че се виждат без никаква наука, ние пак си продължаваме по принципа на бракониерите ловци и риболовци: "То аз ако него застрелям това животно (ако не взема тая риба), ей оня (ония) от другата дружинка (село, лодка и пр.) ще го направи.
На въпроса ми, "Добре, сега стреляш последната сърна, догодина какво ще стреляш?" отговорът е "А бе ти ловец ли си тука или природозащитник?!"...
Така и с горите (ски пистите), с нефта ... и шистовия газ.
За едно денонощие върху Земята попада толкова енергия от Слънцето, колкото човечеството потребява за една година(!!!) Кое е това правителство, дето високо да викне, да постави задача на учените, да внесе предложение в ООН и пр. за усвояване натази енергия?
А ние тук дори не можем да получим сигурност, че една технология, съдържаща много възможности за необратими големи аварии, ще бъде следвана както е по учебника...
При това състояние на законите ни, механизмите за спазването им, морала най-общо, продължавам да не искам дори и пробни сондажи да се правят!
Щом не можем да сме сигурни, че ще има непрекъснат и качествен контрол, няма да сондират!
Толкова ли е трудно да направим разлика между моментна полза и дългосрочна необратима загуба? |
|
Мммм, да не забряваме, че политиката винаги е израз на икономиката.
Още от когато ловните територии са станали недостатъчни да изхранят племето, е дошла потребността от защита/завладяване/удържане и пр. на територии. Защо? За да има повече ресурси - за мен, за моето племе... Защо? Защото повечето ресурси (лов, вода, пасища, риба, злато, нефт, газ, шистов газ...) увеличават вероятността АЗ(моето семейство и пр.) да изпитам повече удоволствия, да доживея повече години, да имам слава и пр....
От тогава хората са започнали да правят политика - т.е. да вземат и да изпълняват решения, за да увеличат/запазят ресурсите си. Затова политиката е пряк и събран израз на икономиката, т.е. няма "политически" или "икономически" интереси и действия - те всички са израз на икономически интереси.
Още в самото начало се е разбрало, че е необходимо да живеем не поотделно, а на групи - племена, градове, по-късно държави. В тия държави от техническа гледна точка е невъзможно всички да вземат решения. За тиова, по пътя на естествения подбор, решенията се вземат от най-умелите. Най-способните да се представят/поставят в длъжностите, които вземат решенията в съответните обществено значими структури.
И сега - представянето/поставянето при демокрацията как става - с предварително изразходване на ресурси (преди и по време на избори). Избирателите нямат почти никаква възможност предварително да разберат как точно и доколко даден кандидат ще защитава техните интереси. Съдим ги по делата им - но след като са ги извършили...
И сега идва изключително важният въпрос за контрола (както каза един колага).В историята са много силно известни владетели, които са допринасяли за развитието на своите държави. Всички те са постигали тези резултати само и единствено с изключителна жестокост и неотменност на мерките за контрол на изпълнение на заповедите/задачите от изпълнителите. Защо жестокост? Защото в нашата природа е да вършим каквото е добре СЕГА за нас, а не каквото е правилно в дългосрочен план... Но сега, при шистовия газ, кой и как да контролира?
Вярно е, че и сега нефтените сондажи нанасят огромни щети на почвата, водата, живите обитатели... [С ушите си чух как един заместник началник на Нефтохим каза на журналистката приблизително "Добре, де, ще го платя, ще го купя цялото езеро Вая..."] И сега, откакто има електрификация в Добруджа почти всяка година се късат електропроводи, макар, че това е много по скъпо, отколкото да се направят нескъсваеми. И отдавна се знае, че ако имаше гори в Добруджа, щеше да има повече вода, по-малко вятър/ерозия на плодоносната земя... И отдавна се знае, че Кремиковци винаги е работил на загуба, винаги е замърсявал - огромни площи и т.н. и т.н.
Тоест, ние знаем, че трудно, почти невъзможно се контролират онези, дето вземат решенията, от които зависят и моите ресурси... Всички можем да се обзаложим, че понеже е невъзможно общественото мнение да контролира експертността, качеството на работа, на вложени материали, технологии и пр. и пр., то НЕИЗБЕЖНО добиващите безцениия газ по метода на разбиване на земни пластове ЩЕ НАМАЛЯВАТ РАЗХОДИТЕ, ЗА ДА УВЕЛИЧАТ ПЕЧАЛБИТЕ - ТЕХНИТЕ РЕСУРСИ(!!), а не моите.
Нали помним какво стана като се скъса лъжовно нареченото "хвостохранилище" - всъщност свръх отровна помийна яма с огромни размери в Унгария? Ми нищо не стана, за да се неутрализира огромното количество отрови в него трябваха ресурси. Ако извадим цената на тези ресурси от ползите от съответното производство, какво ли ще остане?... За това изобщо не съм сигурен, че добиващата фирма, няма значение дали е от САЩ, като знае колко е невъзможен контролът, ще похарчи много пари, за да спази всички необходими мерки за безопасност при работата си.
Това, че страховете на българското обществено мнение за добива на шистов газ съвпадат с интересите на руски монополисти, е случайно.
Та, въпросът не е само за шистовия газ, той си е принципен - няма ли контрол, всеки е склонен да увеличи печалбата на всяка цена!
Според мен, в България не трябва да се добива шистов газ по споменатите технологии още поне няколко десетилетия. |
|
Че си е сватба, се разбира веднага, но за да избереш не най-дебелата бременна, се иска и леееко да надскочиш най-първичния инстинкт...
Филмчето щеше да буди много повече уважение, ако колегата беше стрелял по - например - една от по-малките, но също достойни женски. |
|
Браво Любо!! Още помня като донесе писия на ножа си преди 5 години!.. Тогава смяташе, че няма да ловуваш под вода... Много се радвам на такова развитие!  |
|
Браво Пламене, браво на цялата група! Благодаря ви за снимките и клиповете, много приятно, чак сега ги видях... |
|
@ruslani4 Колега, "порното" е да покаже идеята телчетата (релсички), които поддържат тетивата за по-лесно зареждане... и не е немско, нито от 80-те... А на втория клип трябваше да е друг харпун, но нещо не съм направил както трябва... Ще го потърся пак.
@veskoNS Браво отличник! Колко кратно го разтягаш ластика? |
|
...Като говорим за народопсихология, не се удържам да кажа за народа на Камбоджа.
През '93 г бях военен наблюдател на ООН там. Моята група беше от 5-6 офицери от различни държави. Бяхме базирани в градче с примерно 6-8 000 жители. След 4 месеца се разбра, че мисията се закрива и скоро си заминаваме.
И тогава моята група получи 3 (три) отделни покани от непознати хора - за официален обяд(!!!).
Половината от населението живееше в наколни жилища, няма канализация, телефон, ел ток, водоснабдяване... Броят на МПСтата беше примерно 100-200 - 50 кубикови моторчета; нямаше училище, нито болница, нито съд, прокуратура, адвокатура... нищо не им беше оставил Пол Пот.
Много се чудихме и дори обсъждахме дали да приемем поканите, дали не е провокация - щото в съседство имаше район, владян от червените кхмери... Накрая отидохме и на трите покани.
Оказа се, че общественото мнение в градчето ни е наблюдавало внимателно и непрекъснато през цялото време, и както са бедни, необразовани и пр., решило, че си заслужава да изрази благодарност за добрата ни служба....
Всички офицери бяхме толкова изумени, потресени, още се вълнувам като пиша сега.
Камбоджанците са тънки, прави хора, винаги усмихнати... човеци.
И изобщо не ставаше дума за обгрижване на туристите, от които си вадят хляба. |
|
Браво Цецо!!
Хааа, сега си доволен от плъзгащия връх, а? Кеф! |
|
А тук, при внимателно гледане, се вижда как не е лесно да се направи добър (точен) и силен харпун.
[link] |
|
Ето тук се виждат релсички, за да няма контакт между стрелата, засечките и тетивата - при напускане на стрелата.
[link] |
|
Ивайло, ако тази стрела ти бие в ляво, виж първата засечка. |
|
Браво Емо! Ти си моделистът!... |
|
Нови Продукти
Цена: 128.00 Лв.
Spearfishing
|