|
Владо, приеми и мойте поздрави за една така добре обмислена и осъществена идеа на твойа спусък! Виждам че си положил много творческа мисъл и усилен труд за да я осъществиш. Надявам се да даде успешни резултати ,а така също да бъде добре приет и оценен от всички. Малко са тези, които са се осмелили да произведат такива, още повече изключително на техен собствен дизайн.
Желая ти много успех и сполука във всички твой начинания! |
|
Разбирам че трябва да дам някои пояснения към тестовете. За да се симулират донякъде реалните условия при стрелба и при използването на различните харпуни - харуните са поставени на дъното на басеина зад чертата на 4 метра. Всеки стрелец слиза, взима хапруна ,зарежда ( долу или на повърхността) и се прицелва в централното квадратче. Всеки стрелец е с определен цвет и има право на 2 опита ( независимо от времето което им трябва да се прицелват) за да се изключат случайни попадения- което се вижда от характеристиката при попаденията на индивидуалните стрелци. Харпуните са с оригиналните си фабрични ластици, стрели и оборудване - както са извадени от кутиите им. Те всичките са с дължина от 100 см. . От това което виждам стрелците стрелят като са легнали на дъното на басейна и стрелят към дълбоката част на басейна за да може да се даде простор на евентуалното отклонението на стрелата. Използването на станоци е безсмислено -както Добс спомена -понеже когато се стреля в действителност отката на съответния харпун дава най голямо влияние върху точността на стрелата. Всички тези резултати са така да се каже само справочни и информативни. Не искам да се получи там паника всред притежателите на този или онзи модел, заради показанията от този неутрален тест направен на така спортни начала. Всички разбират че с малко допълнителен тунинг, смяна на ластици ,стрели и глави винаги се постигат отлични резултати. Някои от допълнителните коментари към теста от стрелците беше : Беучат се нуждае от един допълнителен ластик ,също новата глава създава много триене на ластиците, Еффесуб- голямата сила на сложените ластици и късата стрела действат против точността, Хаммерхеад -с леки ластици и сравнително тежка стрела от 6.75мм дал много добри показания, Омер Кайман Карбон- след теста сменили стрелата от 6.5мм с такава от 6.75мм и дал отли4ен резултат само на едно квадратче от центъра, Омер Кобра- по дебел диаметър стрела от 6.75мм ще даде по добри резултати- същото се отнася и за Омер Кайман ХФ, Пикасо Карбониум има много твърди ластици и го прави да подскача след изстрела, което св вижда и от резултата и то при 4мата стрелци, Сеак Суб - трудност при зареждане поради конструкциата, но иначе много добър и сравнително точен за начинаеши. Щ е завърша с думите на Добс- че по тежките харпуни стрелят по точно което се вижда много ясно от този а също и от други тестове. |
|
Идеята и принципа на Ролер гун, така да се каже са създадени и съществуват от доста отдавна. Виждал съм такива експонати в най различни вариации, дори и в много примитивни изпълнения направени в Япония и Индонезия изложени в музеи за подводниа спорт. Независимо от използването и прилагането на тази така интересна и практична идея този стил не се наложи и ползва с голям интерес от широката публика. Може би необикновенния вид на глава с ролките или структурата на тялото не допадат по вкуса на потребителите и това диктува търсенето на пазара. Тук има няколко малки частни производители които са застъпили и такъв ролков модел ( по поръчка) в своята продукциа и уеб сайт. Но без особен интерес на множеството от харпунжиите. Също така, тези които го употребяват с успех, са една малка група харпунжии. Такъв ролков харпун главно имал много добро приложение при лов и стрелба в скалисти и каменисти водни райони с дупки и пещерни отвори, както и при употреба около кораловите полета, където рибата се крие в тесните процепи и където местата за маневриране при стрелба и за стрелба са доста ограничени и оскудни. Така при минимална дължина на тялото може да се използва максималната сила на ластиците много удачно. При тези обстоиятелства се налага да се използва такъв вид харпун за да може да се вмъква с късо тяло в процептаните, дупки и тунели , но и да има достатъчно потенциална пронизителна сила при удара. Тези качества са много необходими и важни за този вид лов.Понеже при стрелба при тези обстоятелства и в такава среда, ако разстоианието до целта е по късо от това на стрелата и стрелата не се е освободила от ластиците ще се удари в твърдата маса на скалата или корала.Така под силата и със съответната сила на все още натегнатите ластиците ще върнат на назад тялото на харпуна. Ситуациа при която ще се нанесе голяма контузиа на харпунжиата.
Аз също така имах един мой скеч за такъв дървен ролков харпун, но поради мойта заетост с настоящи поръчки не съм го направил. Помествам скица на този ролков харпун с натегаеща дръжка с степени на натягане.
Не вярвам, че ще се получи голям интерес към него и към производството му и затова не съм помислил да го реализирам. От техническа гледна точка - колкото е по голям диаметъра на ролките, толкова по малко ще е съпротивлението на ластиците при зареждане, а така също и за техното износване. До колкото за ползването на този тип при вас - поради сравнителното увеличение на плоскостта към главата от ролките , ще се увеличи значително профила и съпротивлението на харпуна при бързо движение и странична маневреност. А това са едни от първите и най важните изисквания за качествата на един харпун за успешен лов в Черно Море - което е диктувано от характера на рибата която се стреля там.
Но всяко правило има или може би се нуждае от изключения !
|
|
вижте приложението
[file=/pic/old/1198360831_343_FT20790_testaccuracy.pdf]testaccuracy.pdf[/file] |
|
Момчета , може би не съм бил разбран правилно.Както споменах в началото няма добри и лоши материали. Исках да направиа само една съпоставка между качествата на различните достъпни материали и резултати от техното лабораторно техническо изпробване.Не искам да критикувам производството на Беучат като с лоши матариали Напротив . Те са една от добрите и реномирани световно фирми които винаги са се стремяли да дадът възможно най добро качество на материали и продукциа. Както и при металите, сплавите са с по добри качества от самите метали по отделно така и композицьонните смески между карбона, кевлар и други дава отлични резултати на здравина и издръжливост . Вероятно това ще е един от материалите на бъдещето. Дори и тук на Запад цените на такива материали са изключително високи за обикновенниа човек.
Тук искам да обърна внимание и на един въпрос който виждам, че назрейва там .Това е за понятието, както някои там ги наричате- Европейски и Американси харпуни. На световното харпунжийско общество са известни двата вида като Европейски стил за употреба в крайбрежните и коралови водни площи и Блуе ватер за употреба в откритиа океан. Тук в Америка също се продават на всякъде по магазините всички тези марки на Евро харпуните които вие познавате там а така също и такива произведени в Япониа, Бразилиа, Китай и др. в този стил. Много харпунжий тук също ги използват с успех по крайбрежието. От друга страна така казаните при вас Американски не се класират като Американски а като Блуе ватер. Първо този стил възниква и се създава при нуждата за успешен риболов в откритиа океан около Австралиа, Нова Зерландиа , Южна Африка , Филипините , Америка ,Хавай и многото острови по Индонезиа от където идват и техните местни производители. На жаргона на световните ,,спиро,, /така се наричат харпунжийте/ тези два стила се знаят като ; Тапишници - за Евро стил / не искам да обиждам никого/ като по малки и деликатни и тези за Блуе ватер като Талпи или Дънери заради голямата си маса, груба изработка а и това, че повечето са направени и от дърво. И двата вида имат своето предназначение и приложениа. Евро харпуните /говориме за стила/ като по малки на размер имат по голиам финес в изработката, дизайна и естетика. За точността в стрелбата - в сравнение между стиловете може да се даде само примера и логиката от военните снайпери ; по масивна и тежка конструкциа и по дълга цев дават по точна стрелба. Нищо не може да се сравни с точността, която дава на стрелата един харпун със затворен трак /не всички Дънери са с такива/ и избегва така наричаниа ,,камшичен ефект,, на стрелите при харпуните с тръбно тяло. За да избегнат този ефект различни фирми поставиат разни пръстени по дължината на тръбата или тяло с полу канал и др. С увеличение на изискванията за по голяма сила, мощност и баланс се забелязва тенденциата на много от производителите на Евро харпуни да взаимстват някои от идейте и принципите на така изпитаните в Блуе Ватер такива. Дръжките започват да придобиват удължителни и разширени рамена- пети за да спомагат при зареждане и до ниякаде да балансират тежестта на тиялото - тръбата на отзад. Дори последно, една от известните фирми дори предлага модела с две смениящи се по дължина пети. Някои дори започнаха видимо да разширияват тялото след главата за да намалият отката, нещо което отдавна се използва като крилцата при Дънерите. Аз също мога да изработвам и Евро стил, но пазара е препълнен с такива в масово производство. Нуждата от качествени Дънери е голяма, а сектора на производителите които могат да ги произвеждат на такова ниво е минимален поради високата цена на материалите включени в тях. Пример за една стрела от Инох материал серия 17-4 Пх закалена с процеса Х 900 до Рц 45- 48 твърдост аз плащам на производителия $ 120 .!!
Доколкото за това, че тук риболова е много по лесен - аз сум опитал и двете страни на въпроса. И единия и другиа си имат свойте проблеми. Може би въпроса на Яворсуб за снимката е отговора - защото акулите са го изяли докато извади улова. Тук никой не носи кукан завързан за колана си. Понеже дори и малките акули по 1 метър които не нападат иначе, ще те нападнат за да ти вземат рибата и заедно с отхапката ще ти отиде и бедрото. Да не говориме и за баракудите които са като светкавици и не хапят, а направо режат и тюлените по крайбрежието, които те нападат заради плячката. Има и друго - правилото, колкото е по голяма на размер рибата, толкова повече мозък има за да се предпази, та е и достигнала до този си размер. От филма който преди време изпратих там, може да се види, че след сполучлив удар трябва да се слезне на дълбочината на която се намира рибата и конвулсира, за да се убие с нож в триъгълника зад очите и да не привлече с предсмъртната си конвулциа всички тези които ни вземат за ,,закуска,,. Една поговорка казва- Тревата в съседниа двор не е винаги по залена от твоиата! Аз мога да го кажа от опит. Тук ще приложа някои от последните резултати при тестовете за точност на някои марки харпуни в Евро стил направени при така наречени идеални условия във воден басеин. Вярвам, че с всичко това съм дал малко светлина по някои неща, а така също съм отговорил на зададените въпроси в информативен и приятелски тон.
PS. Теста за точност в стрелбата е проведен от 4 метра разстойание от 4ма стрелци и всеки квадрат от мишената е с размери от 4 см на 4 см .
[file=/pic/old/1198356809_343_FT20790_imgbulscandoc.pdf]imgbulscandoc.pdf[/file] |
|
Преди всичко искам да благодаря на всички вас за положителните отзиви към моето писмо и за хубавите пожелания.
Въпроса за най добрия и сполучлив материал за направа на харпуни е интригувал винаги както употребителите така и производителите. Материалите за това не трябва да се квалифицират като добри и лоши, а като най- подходиащи за в дадения момент.
Човешката мисъл няма ограничениа в своето техническо развитие и употребата на понякога така странни материали е включено също така. Пример за това е Марк Александер / Австралиа/, който използва Стиропор . ДА Стиропор / от който моделира тялото след което го покрива с така наречените Композиции на материали- карбон , кевлар и др. смески. Процес подобен на конструирането на сърф бордс. Получава се съчетание на здравината придадена от карбоновата композиция с големия размер на масата от стиропора за стабилност. Прилагам снимка на този силов харпун по долу.
Карбона като модерен Хай- Тек материал дължи здравината на броя на карбоновите нишки, разположението им и дебелината на Карбоновото платно. По тежко, по плътно и по дебело платно означава по голиама издръжливост на натоварване и по скъпа цена на материала. Някои фирми дори предлагат такова платно в различни плетки - зиг заг, рибена кост, квадратчета и уплитат цветни нишки в тъкантта за да е по привлекателна за потребителя. При случаен удар на такова тяло и пречупване на някои нишки се нарушава циалата тази интегретност на материала и способността му да издържа на продължителен усилен напор. Имаме примера на чупенето на листата перките на плавниците.
Някои комбинират структурната здравина и лекота на алуминиевата тръба обвита с карбонова материа.Проблема тук идва от това, че двата материала имат различни коефициенти на термично разширение и се стремят да се отделят един от друг. Някои включват в конструкциата и материали като Титании известен със своята издръжливост и здравина.Поради сложня процес в производството му -валцуване, изтегляне и тн. продукциата е изключително скъпа. Машинирането е също така доста трудно понеже материала е така ,,лепкав,, при резане и струговане. Пластичните материали в циалата си гама и разновидност получават голяма популярност поради лесна обработка - формуване на преса и ниска цена. Проблема с тях е, че материалите остариават с течение на време и губият своите полезни качества под влиание на различни температури и ултра виолетовата слънчева светлина. Тук ще се върнем на семплия материал създаден от Природата; дървото -тиик махагон подак и други -с много така полезни качества, структурна здравина, сравнително достъпна цена, лесно за обработка с обикновенни и подръчни инструменти. Да не забравияме и естетичната красота на дървените жилки, шарки и форми които се получават след обработката му.
Както се казва; функциата определия формата, а формата определя материала от който може да бъде постигната. Така, че различните функции и форми на харпуните ще изискват и различни материали за да дадат тези резултати за които са дизайнвани и предназначени. Yavorsub е много прав в изиявлението си; че големите компании никога не рискуват с революционни идеи в конструкции, защото те ще понесат големи материални и финансови загуби при несполука.Докато малките производители са много по бързи, гъвкави и могат да експериментират по- смело и без особенно големи разходи.
С това казано до тук не смятам, че утре всички да си захвърлият харпуните на боклука, понеже не са на равнището на последните Хай- Тек материали и изискваниа.Напротив. Всички знаеме, че има самолети с бензинови двигатели и перки, свръх звукови реактивни и безмоторни такива. Всички те существуват и действат в същото време понеже всеки има специално предназначение изпълнено от материал и конструкциа. Така, че всеки един харпун е произведен с една добра и сполучлива идеа на производителия си и с най възможно добри цени за материалите за в момента, а също и от най сполучлива
търговска гледна точка. Имайки предвид всичко това ще е много трудно да се съчетаят всички тези желани и търсени качества на материали, конструкциа и икономически турговски изисквания за да се построи един истински такъв Харпун Мечта.
|
|
Драги Български Приятели и Колеги,
Видях как една така неутрална и невидна тема като Харпун Мечта се превърна в Кошмар Харпун. В стремежа на някои да изкажат интересни идеи и пожелания се създаде една тежка атмосфера в която се накърниха чувствата на колеги сред вас, а също и към мен. Вероятно това ще остави дълбоки спомени във всички нас. В света не може да се живее само под влияние на чувствата ни. Един ден разума ни трябва да надделее и всички ние трябва да ,, закопаем и погребем Томахавките,, . Да се поучим от станалото и да погледнеме за напред с широко отворен мироглед към всички други. Може би това трябваше да се случи рано или късно, за да може форума на Спеарфиш да премине на едно ново ниво в което бъдещите дискусии ще преминат на по високо колегиално, спортсменско и техническо равнище. Вместо да се заяждаме и надвикваме един с друг ,,на кого му е най- голяма Пушката,, - буквално и в двата смисъла на думата, да се достигне до едни интересни, пълни с полезни информации, съвети и резултати дискусии. Нека не забравяме, че заедно с всички момчета харпунжии по Света- независимо от националност,географско разположение или политика на техното правителство - ние всички имаме една обща любов, мечта и съдба свързана с този спорт. Много от нас знаят за момента ,в кото са се разминали на косъм със смъртта в този спорт и всичко това ни прави достойни членове на това голямо световно братство. Всеки спорт е свързан с много рискове , но след катастрофа шофьора в Ралито ще отвори вратата и може да излезне, скайдайвера ще отвори при необходимост втори -резервни парашут , но никой от нас когато е на дуното на морето няма възможност да отвори този втория - резервния си живот. Всяка година се дават много жертви на дайверс и спеарфишермен - които рискуват с живота си за да искарат и прехранват семествата си чрез този спорт . Повечето от тези случаи не се уповестияват гласно - за да не се плашат туристите и спират да посещават морето. Никой от нас не знае кога ,, Нимфите на Голямото Синьо Море ще ни завладеят и привлекат с песента и чара си и ние сте останеме там някъде в дълбочината при тях за винаги.......... Затова всички ние трябва да имаме и изпитаме най голямо колегиално уважение, респект и почит към всички тези като нас.
Доколкото за този Харпун Мечта и идейте около него - аз виждам много надежни и успешни снимки на такива майсторски творения във вашия сайт. Като се има на предид оскъдната материална база за снабдияване , минимална инструментална и машинна такава и работно помещение - което понякога се състои от балкона на апартамента , аз искам да поздравия и изкажа мойте почитаниа към всички тези които полагат толкова извънредни усилия за да направият и постигнат нещо в България !
Може би един ден точно този Харпун Мечта да бъде постpоен имменно там в БГ от един от българските майстори . Това може да покаже само бъдещето и това ще ме направи много радостен.
Вярвам, че с това, всички вие сте ме разбрали правилно в моето желание за приятелски и колегиални връзки със Спеарфиш и със всеки един от вас за във бъдеще.
Бих желал да пожелая на всички участници в Спеарфиш форума и техните семейста всичко най хубаво за през идващите Празници. Да ви пожелая Честита Коледа ,още по Щастлива Новата Година а така също и Честити Именни Дни на всички имениаци там!
С на сърдечни поздрави!
Ваш далечен приятел
Джордан |
|
Нови Продукти
Цена: 372.00 Лв.
Spearfishing
|