Разглеждане на всички мнения на Miro
|
можело е с презервативите да вулканизирате пробойните на лодката...а като се замисля...
така и така сте имали капоти-да си бяхте теглили по една кожена пила по случай щастливата развръзка-щеше да приключи с happy end и да затаите скъп спомен |
|
Асене,не идват звезди....май полумесеци идват за съжаление....Сменяй ластиците на харпуна с по-яки |
|
има и по-лоши ситуации....като да потъне върху теб лодка с двама глупака....на котва.Радвай се на живота |
|
за да сезираш медия би следвало да се познава материята.Още повече,че колегите от този клуб бяха на съвещанието и са в течение ,че нещата,които осмиват отпаднаха.Осмива се нещо,което отдавна е в историята и както знаете е заменено с работещ текст.Винаги съм бил за градивната критика.В случая ми прилича на опит да се компрометира постигнатото от други и то с много усилия. |
|
очевидно става впрос за евтин рекламен популизъм от страна на този клуб,което не е коректно от тяхна страна.
Авторите на промените в текста са в този форум и възпитано не си приписват заслуги...така и ще бъде.Какво да ти кажа-простотията винаги се опитва да доминира .Важното е,че промените са факт, а мен лично като водолаз ме интересува да мога да се отдавам на любимият си спорт без да се налага да се моля някому.
Колкото до "пищящите" като малки деца ,чели-недочели и недоразбрали ...честита им реклама във водолазното общество на България като глупаците на съсловието!!!!
А за "Господари на ефира"-нищо лошо не са направили хората-реагирали са на нещата според това-как са им били поднесени! |
|
не съм гледал предаването.За мен лично последният вариант на Наредбата е приемлив с изключение на полигоните за гмуркате.Мисля,че военните проявиха учудващо позитивно отношение към предложенията та центровете и не следва да се прави от мухата слон повече. |
|
слагайте си спирт в ушите след гмуркане бе хора.Ако нямате и афтършейв върши работа |
|
и аз мисля,че напредък има и то значителен.
За буя и за много други неща ще си говорим пак с военните-не мисли,че е лесно.Пък и нали за това пускам темата - за още идеи.До момента важното за нас е ,че махнахме заявките за гмуркане.По частта фотография тия ограничения са рожба на егоистите от Подводна археология-Созопол.Много усилия са положили извън заседанието за да вкарат тия забрани,но на следващото заседание ще ги разпердишиним.Не мога да ги разбера като частна фирма ли се изживяват,активите на която са българското подводно богатство? Айде за в процес на разкопки съм съглсен,но на приключени обекти защо ще забраняват туристически спускания???Проблем за мен все още са и полигоните за обучение.Успокояващо донякъде е,че позволяват да си съгласуваме границите им,което би могло да означава ,че акваторията на примерно Созопол може да се третира като полигон |
|
Четете внимателно и преди да започне плюенето-съвет-съобразявайте текста,който четете с пределениятя на Допълнителните разпоредби.Там са отговорите на много от въпросите.Възможно е някои да си познаят предложенията от предния дебат.Каквото можем-правим |
|
М И Н И С Т Е Р С Т В О НА О Т Б Р А Н А Т А
МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА
…………………………………………………………………...
ПРОЕКТ
н а р е д б а
ЗА РЕДА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ВОДОЛАЗНА ДЕЙНОСТ
Раздел I. Общи положения.
Член 1. С тази наредба се урежда режима на извършване на водолазна дейност, извършвана във вътрешните морски води, в териториалното море на Република България и в акваторията на пристанищата.
Член 2. Разпорежданията на наредбата са задължителни за всички ведомства, учреждения, организации, юридически и физически лица, упражняващи водолазна дейност в районите по чл.1.
Член 3. Водолазна дейност може да се извършва за водолазни работи или за спорт, туризъм и развлечение от бряг, от кораб или от лодка.
Член 4. В териториалното море и във вътрешните морски води се забранява:
1.извършване на всякаква водолазна дейност от чуждестранни кораби и лодки;
2.извършване на водолазна дейност от плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение;
3.извършване на водолазна дейност в акваториите на пристанищата, освен за водолазни работи;
4.извършване на водолазна дейност за спорт, туризъм и развлечение в районите, обхващащи системата за движение в морските пространства на Република България, котвените стоянки и рейдовете;
5.извършване на водолазна дейност за спорт, туризъм и развлечение в районите, обявени за археологически резервати, и фотографиране на обявени археологически обекти, освен ако за това е получено разрешение по установения ред;
6.фотографиране при извършването на водолазна дейност за спорт, туризъм и развлечение на обявени археологически обекти в процес на проучване;
7.при извършване на водолазна дейност за спорт, туризъм и развлечение да се използват детектори за откриване на метал или други технически средства за откриване на обекти под грунда или за картографски измервания.
Член 5. По време на спускане или осигуряване на водолази от кораб или лодка задължително се вдигат предупредителни сигнали:
1.през деня флаг „Алфа” по Международния свод и три фигури - горната и долната – червени шарове, средната – бял ромб;
2.през нощта три светлини - горната и долната – червени, средната бяла.
Член 6. При извършване на водолазна дейност от брега или при голямо отдалечаване от осигуряващия кораб/лодка, за водолаза се закрепва контролен буй, оцветен в контрастен червен или оранжев цвят, с плавучест не по-малка от 5 kg. Растителното или синтетичното въже, с което се закрепва буя, трябва да е със сечение не по-малко от 6 mm и да има дължина 20% по-голяма от дълбочината на района на плаване на водолаза.
Член 7. Чуждестранните граждани могат да извършват водолазна дейност във вътрешните морски води и в териториалното море на Република България по общия ред, като спускането им под вода става задължително с попечител - българско юридическо лице.
Раздел II. Ред и райони за провеждане на водолазна и подводна дейност.
Член 8. (1) Подготовката на правоспособни водолази от различните ведомства и организации във вътрешните морски води и в териториалното море може да се извършва в полигони, съгласувани с Щаба на ВМС и с компетентните органи на Министерството на транспорта и Министерство на вътрешните работи.
(2) Границите на полигоните и режимът на корабоплаване и извършване на водолазна дейност в тях се обявяват в “Известие до мореплавателите”.
Член 9. При извършване за продължително време в определени райони във вътрешните морски води или в териториалното море на водолазна дейност за спорт, туризъм и развлечение, ведомствата, учрежденията, организациите, юридическите и физически лица, които я организират, могат съгласувано с Щаба на ВМС и с компетентните органи на Министерството на транспорта и Министерство на вътрешните работи, да искат обявяване на границите му и режима на корабоплаване в него в “Известие до мореплавателите”. В тях българските и чуждестранни граждани упражняват водолазна дейност под ръководството на инструктори при строго спазване на мерките за безопасност.
Член 10. (1) Заявки за водолазни работи се представят в регионалните дирекции “Морска администрация” не по-късно от 24 часа преди началото и. Дежурният навигационен инспектор, получил заявката, оповестява оперативния дежурен на военноморска база Варна и/или Бургас за съответния район и следва неговите указания.
(2) В заявката се посочва: ръководителя, целта на извършваната водолазна работа, състава на водолазната група, района, времето за работа и осигуряваните мерки за безопасност.
Член 11. При необходимост, Щабът на ВМС може да забрани извършването на водолазна дейност в отделни участъци на вътрешните морски води или временно да я преустанови в отделни райони на териториалното море. Границите на участъка/района се обявяват в “Известие до мореплавателите”.
Раздел III. Водолазна дейност за изваждане на потънало имущество
Член 12. (1) Имущество (кораб, части от кораб, предмет от корабно стъкмяване, товари и други), потънало в териториалното море или във вътрешните морски води (в това число имущество, изхвърлено на плитковина или на брега), което не е обявено за археологически обект, подлежи на изваждане при условия и по ред, определени от министъра на транспорта.
(2) Изваждането на предметите, които са военни имущества, се извършва от компетентните служби на Министерството на отбраната, съгласувано с министъра на транспорта.
Член 13. При извършване на водолазна дейност, освен в случаите на специално разрешение от компетентните органи, се забранява изваждане от морското дъно или преместване на паметниците на културата, обявените за военни гробища потънали кораби и защитените природни забележителности.
Член 14. При извършване на водолазна дейност и откриване на каквито и да било предмети и обекти, представляващи историческа или археологическа ценност:
1.водолазът при възможност записва точните координати или установява по друг начин местонахождението на находката, извършва нейното фотографиране или филмиране;
2.водолазът уведомява най-близкият археологически или исторически музей или Централната база за подводни археологически проучвания в гр. Созопол за местонахождението за находката и предоставя направените фотографски или видео материали;
Член 15. Контрол по изпълнението на разпоредбите по реда и извършването на водолазна дейност се осъществява от компетентните органи на Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи и Министерство на транспорта.
Член 16. Нарушителите на реда за извършване на водолазна дейност се наказват по (чл…….. от НК, глоба).
Допълнителни разпоредби
§.1 По смисъла на тази наредба:
1.Лодка е малък кораб от крайбрежно плаване с вместимост до 40 БТ включително, който е вписан в Регистърът на корабите на Република България, който се води от Изпълнителна агенция "Морска администрация";
2.Плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение са водни колела, академични лодки, кану, каяк, надувни лодки, сърфове, джетове, парасейлинг, хидроделтапланери, както и ветроходните яхти, използвани само за спортни цели, плаващи пристанищни съоръжения, служещи за връзка между кораба и брега;
3.Водолазна дейност е всяка дейност под повърхността на водата, при която човек използва дихателно съоръжение за повече от едно вдишване, или която се осъществява от съоръжения, управлявани от разстояние;
4.Водолазни работи са подводните работи, извършвани с използване на водолазен труд. Те могат да бъдат аварийно-спасителни, корабни, подводно-технически, съдоподемни и специални;
5.Аварийно-спасителни водолазни работи се изпълняват при спасяване на хора във водата и оказване на помощ на кораби, лодки, съдове и летателни средства, търпящи бедствие на море;
6.Корабни водолазни работи са извършват за оглед, експертиза, почистване и отстраняване на повреди по подводната част на корпуса на кораба или в наводнени корабни отсеци, оглед на местостоянките и пирсовете;
7.Подводнотехнически водолазни работи се изпълняват при обследване, строителство и обслужване на хидротехнически и други подводни съоръжения, оглед и почистване на дъното на акваториите и изваждане на предмети от дъното;
8.Съдоподемни водолазни работи се изпълняват при обследване на потънал обект, подготовка и изваждането му на повърхността;
9.Специални водолазни работи са тези, свързани с търсене, изваждане или унищожаване на боеприпаси, с обезпечаването на научни изследвания и изпитвания;
Преходни и заключителни разпоредби
§2. Наредбата се приема на основание чл. 27 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.
§3. На физическите и юридическите лица от страна - членка на Европейския съюз, се предоставя третиране не по-малко благоприятно от това, което се предоставя на българските физически и юридически лица по отношение на реда за извършване на водолазна и подводна дейност.
§4. Наредбата влиза в сила от ……
МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА:…………………
/……………… /
МИНИСТЪР НА ТРАНСПОРТА:
…………………..
/………………/
МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ
РАБОТИ …..………………
/……………./ |
|
"сезиралите" вестника клуб "под вода" присъстваха на срещата и освен,че им забраниха да снимат не помня да са се изказвали по същество.По- е лесно да вдигаш аларма из медиите.На Vov искам да кажа- ами проекта беше пуснат тук в сайта-пък да бяхте го прочели поне. Какви действия ще предприемете не знам,знам,че текста на проекта кисна доста време тук без нито един градивен коментар с изключение на админа Wish.Искам да ви съобщя също,че всички предложения от нас бяха прочетени и внесени на съвещанието.Поради това военните решиха да се проведе 2-ро съвещание,на което ще бъде представен променен текст,съобразен с нашите предложения.Причината да не се коментира повече това е именно тази.Работи се по въпроса.Ако има неприятни изненади ще вдигаме аларма тогава.Имайте предвид,че освен военните ,текста ще се гледа и от няколко министерства и вероятността там да се надробят куп глупости никак не е малка. |
|
благодаря за ценния съвет |
|
ох...елате да защитите това за чуждите граждани вие....ще ви изядат водолазните центрове.Доколсото ми е известно навсякъде водолазните спускания с туристическа цел се осъществяват чрез център...т.е с местни попечители.Някой да си е правил самостоятелно спускане с акваланг в Египет?
За буя тая работа е трудна...влязъл някой пън на фар-ватера ..кво-да отбият корабите ли? АЗ буя не виждам как ще го внедрим в тази наредба,тъй като той е в частта правила за безопасност.Мисля,че е редно военните да наложат някъкви солени глоби за лодкари,които не спазват дистанция от водолазния буй.Само,че как ще става контрола....един бог знае.... |
|
така....утре е денят на дебата с военните.Искам да благодаря на всички,които се включиха в разискванията и да предложа на вниманието ви това,което извлякох от предложенията тук и понеже в този форум поех ангажимент да внеса предложенията се опитах да ги подредя според хронологията на проекта на военните както следва:
Чл.4
Отпадане на "определените райони" за водолазна дейност и разрешенията от старши
военноморски началници .Вместо това да се регламентират:
По отношение на режима,вече очевидно се разгранишават три отделни нива и може би това е
най-компромисното решение.
а) зони, абсолютно забранени за осъществяване на любителски и любителски с търговски характер
подводни дейности - военни зони, зони от изключително значение за националната сигурност,
други индустриални обекти, основните пътища на морския трафик
временни забранени зони (археологически обекти до завършване на изследванията по тях);
б) Зони с разрешителен режим - военни гробове , временни зони за провеждане на спортни и
др. масови мероприятия, включващи подводна дейност осъществявана от над
15 гмуркачи едновременно на едно и също място. (За да може да се предупредят гранични,
лодкари и др.)
в) Зони свободни за осъществяване на любителски и с любителски с търговски характер подводни
дейности - всички различни от а) и б).
Отпадане на Чл.5
отпадане на заявките за водолазна дейност и заменянето им само с уведомяване сутрин и то за
влизане с лодка на определено остояние от брега.Слизането от бряг с цел спорт и туризъм-без
никакви ангажименти към каквито и да е органи и инстанции
Чл.7 Отпадане на полигоните
с полигони не може да се развива туризъм ограничавайки дейността в едно заливче.,това
ще направи страната ни неатрактивна като туристическа дестинация за подводен туризъм.
полигоните правят невъзможно поставянето на обучаващите се курсисти в различни условия
под вода с оглед пълноценното им квалифициране.
Чл.8
отпадане на изискването чужди граждани да си декларират автоматите.Те могат да си
закупят такива и от България.Освен това туристите не носят със себе си бутилки а главно
дихателни автомати и облекло за подводна дейност - с оглед лична хигиена-така е в цял свят.
Вместо това военните и министерствата имащи отношение да изготвят карта с
обозначенията на обектите представляващи военни полигони или обекти касаещи националната
сигурност!
При спускането им чуждите граждани да имат български попечител-водолазен център.
чл.9 - частта за фотографиране е неуместна-като да забраниш да се снимат къщите в Копривщица.
наредбата не само не трябва да ограничава фотографирането, а дори да го насърчава!
Наредбата трябва да включва текст, който да указва, че:
1. При откриване на паметници на културата, гмуркачът съобщава за находката в най-близкия
музей.
2. При възможност гмуркачът записва точните координати или установява по друг подходящ начин
местонахождението на находката, и я фотографира или филмира. Гмуркачът съобщава на музея
местонахождението на находката и предоставя направените фотографски или видеографски
кадри.
Наредбата е озаглавена "...за реда за извършване на водолазна и друга подводна дейност..."
Подводни дейности, различни от водолазните:
Да се включат както риболовът с харпун, така и фридайвинга . Разпоредбата на чл. 35, ал. 2 от
Закона за рибарството и аквакултурите казва, че условията и редът за извършване на любителски
риболов с харпун се уреждат с наредбата по чл. 15, ал. 1 от същия закон. Това е Наредбата за
условията и реда за издаване на разрешителни за риболов и регистрация на лицата, развъждащи
риба и други водни организми.
Тя съдържа само два члена, за харпунджиите:
а) С единия се забранява подводният риболов с акваланг и други приспособления за дишане под
вода, което обезмисля предложението за такъв член във водолазната наредба.
б) С другия се въвежда забрана за улов на повече от един калкан на ден - абсолютно дискримина-
ционна разпоредба, която не може да намери каквото и да било разумно обяснение защо е
въведена само за харпунджиите,
харпунджии и фридайвъри трябва да се подчиняват на останалите регулации за подводните
дейности - гмуркането в забранени и ограничени с разрешителен режим зони, буйове и др., само
и доколкото разпоредби на други нормативни актове не постановяват друго.
Приятели-толкова от тук.ако нещо се сетите до утре има време да допълним идеите.Дано до болка познатият ни разнобой -нашенски-български не ни попречи да успеем. |
|
предлага се индивидуално обучение.имаш ли някъква водолазна практика? |
|
наредбата изглежда като писана от някой допотопен ветеран |
|
аз дори никак не съм убеден,че те са наясно с тази материя |
|
от мен:
никакви заявки--само уведомяване сутрин и то за влизане с лодка на потънал съд,
никакви полигони-не може да се развива туризъм така с ограничаване в едно заливче.,
никакви глупости за чужди граждани като да си декларират автоматите ..освен да имат български попечител,
Отпадане на Чл 4 и Чл 5
Опадане на Чл9 т.2...той забранява подводната археология изцяло
За река Дунав: да вържеш 1 чукан да искаш разрешение....тъпо ми звучи
Отпадане на "определените райони" за водолазна дейност и никакви разрешения от старши военноморски началници .
Слизането от бряг-без никакви ангажименти към каквито и да е органи и инстанции
Никакви забрани за фотографиране. |
|
Пичове,срещата с военните е на 11.04.
ако имате нещо да добавите към горното-давайте.Мисля,че е много важно и после да няма сърдити! |
|
Нови Продукти
Цена: 192.00 Лв.
Spearfishing
|