Разглеждане на всички мнения на Miro
|
До: Зам. Командващия на ВМС
Контраадмирал С. Цеков
Уважаеми г-н Контраадмирал,
Както Ви е известно Българската национална асоциация по подводна дейност е една от организациите инициирали създаването на Наредба за реда за извършване на водолазна дейност, съгласно чл.27 и чл.79 от ЗМПВВПП и активно участва в обсъжданията организирани от ВМС (на 11.04. и на 17.05.2007г. Смятаме, че с участието си сме помогнали за формирането на текстове в интерес на създаване на добър ред и ефективен контрол на водолазната дейност по Българското черноморско крайбрежие и вътрешните водни пътища на РБългария.
На нашите срещи бяха обсъдени два варианта на Наредба и на последната от тях беше отбелязано чуствително съвпадение в позициите на участниците.
Като координираща организация и главен изпълнител на Проекта, ВМС се ангажира да организира още едно обсъждане. След проведени разговори с кап.ІІр. н.Димитров и кап.Ір. Коларов ни беше заявено, че не се предвиждат други обсъждания, изработен е окончателния Проект и същия е изпратен за съгласуване от заинтересованите министерства. Проекта ни беше предоставен за информация.
След детайлно запознаване с Проекта установихме следното:
1. Променени са изцяло заглавието, смисъла и съдържанието на разглежданите до този момент варианти.
2. Включени са нови раздели ІV,V и VІ, които нямат нищо общо с целта на Наредбата, така, както е определена от чл.27 и чл.79 от ЗМПВВПП.
3. Текстовете на раздели ІV,Vи VІ са изключително некомпетентно съставени. Представляват механично преписани постановки от безнадежно остарели нормативни актове (основно от Правилника за леководолазната дейност, издаден с разпореждане №315 на МС на НРБ от 06.05.1963г.)
Всичко това ни принуди да проведем на 12.01.2008г. разширено съвещание на УС на БНАПД с инструкторския състав на Асоциацията и водолазни инструктори от други сдружения и водолазни клубове – общо около 30 души.
След обстойно обсъждане на Проекта участниците в срещата изработиха и гласуваха становище, което прилагаме.
Надявам се, че ще вземете под внимание направените забележки. Оставаме в готовност да участваме в един възстановен от Ваша страна диалог и да съдействаме за създаването на една наистина качествена и ефективна Наредба.
С уважение
Илия Кръстев
Зам.председател на БНАПД
РЕШЕНИЕ
на участниците в разширено заседание на Управителния съвет на Българската национална асоциация по подводна дейност, състояло се на 12.01.2008г.
в гр. Варна.
След обстойно обсъждане на Проект за Наредба за водолазната и друга подводна дейност, участниците в съвещанието единодушно приеха следното становище:
На свое заседание на 12.01.2008г. инструкторския състав на БНАПД и представители на други водолазни оргонизации и клубове разгледа Проект за Наредба за водолазна и друга подовдна дейност и взе следното решение:
І. Счита за напълно неуместно, непрофесионално и несъобразено със закона включването на Разделите ІV, V и VІ в Проекта за Наредба
МОТИВИ:
1. Подменят смисъла на чл.27 и чл.79 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанища, създават нови положения и излизат от рамките на Наредбата по своя характер.
2. Раздели ІV,V и VІ са съставени непрофесионално, с груби грешки и противоречия, не съответстват на съвременната европейска нормативна база и водолазна практика.
3. Разработването на програми и методики за обучение на професионални водолази е регламентирано от Закона за професионалното образование и обучение и се контролира от Министерството на образованието и науката.
Мерките за здравословни и безопасни условия на труд при водолазна работа и контрола за спазването им е прерогатив на МТСП и МЗ
4. Мерките за безопасност и учебните програми за спорт, туризъм и развлечения са определени от международни организации като CMAS, PADI, NAUI и др., а на регионално ниво се контролират от местните структури на тези организации, които са неправителствени по своя характер, каквато е БНАПД. Съществуват европейски стандарти, които са приети като БДС, регламентиращи правилата за работа на организациите доставчици на спортни и рекреационни водолазни услуги, както и изискванията за обучение на всички нива на водолази и водолазни инструктори.
5. Възлагането на контрола върху обучението на водолази и организацията на водолазните дейности на МО и МВР няма да бъде прието от Европейския съюз. Същото не е свойствено и е извън функциите на ИА”Морска администрация”. Водолазите не са морски лица.
ІІ.Счита за необходимо да се извърши следната промяна в наименованието на Наредбата и в текстовете на Раздели І,ІІи ІІІ както следва:
1. Наименованието на Наредбата да стане “Наредба за реда за извършване на водолазна дейност”
Мотиви:
Това наименование най-точно и пълно съответсва на чл.27 и чл.79 от ЗПМВВПП.
2. От чл.1 да отпадне думата “условията”. В допълнителните разпоредби да се даде определение на понятието “друга подводна дейност”
Мотиви:
В настоящата си редакция чл.1 е с неясна формулировка, което дава възможност за произволни тълкувания и не съответства на чл.27 и чл.79 от ЗМПВВПП. Ако не се даде точно и пълно тълкувание на израза “друга подводна дейност”, за такава може да се счита и измерването на температурата на водата под повърхността й.
3. Законосъобразността на чл.3,т.2 може да се оцени само след като се опишат условията за издаване на “Свидетелство за годност за водолазна дейност” на упоменатите плавателни средства, както и изискванията на които те трябва да отговарят. За сега такива изисквания и условия не съществуват.
4. Вероятно в текста на чл.4,т.4 е допусната грешка, тъй като няма основание да се забранява “извършване на водолазна дейност за спорт туризъм и развлечение в обявените в Приложение 1 “постоянно действащи полигони за подготовка на водолази”.
Предлагаме текста в чл.4,т.4 да стане:
“Извършване на водолазна дейност за спорт, туризъм и развлечение в районите, обхващащи системата за движение в морските пространства на РБългария, котвените стоянки, рейдовете и временно обявените в Известие до морплавателите за забранени райони”.
Мотиви:
Подготовката на водолази е вид водолазна дейност и не е логично тя да се забранява в полигоните, определени за това. Предложената промяна е в съответствие с принципа “всичко е разрешено, забранено е само това, което е специално оповестено.” Ако съответните институции смятат, че определени археологически обекти не трябва да се посещават от водолази или не трябва да бъдат фотографирани това трябва да се обяви в Известие до мореплавателя или в друго подходящо издание.
6. Наименованието на раздел ІІ не съответства на текстовете в този раздел.
В наименованието съществува израза “водолазна и подводна дейност”, докато в текстовете се коментира само водолазната дейност, с изключение на чл.7,т.3
7. Чл.7,т.1 да отпадне. На негово място да се запише чл.8, като се добави израза “включително за обучение”, между думите “развлечения” и “ведомствата”.
Чл.9 става чл.8, чл.10 става чл.9 и т.н.
Мотиви:
В досегашния му вид чл.7,т.1 позволява произволно и неточно тълкуване. Предлаганата корекция ще премахне този недостатък. Трябва да е ясно, че обявяването на полигони за подготовка на водолази става само при изрично желание на организацията (клубът), която (който) подготвя водолази.
8. Забележки към раздел “Допълнителни разпоредби”
8.1. Не може “съоръжения управлявани от разстояние”, упоменати в т.3 да се причисляват към водолазната дейност.
8.2. При изброяването на различните видове водолазни работи да се добави определението “работа свързана с риболов и култивиране на аквакултури”
Решението е взето от следните специалисти и водолазни инструктори: (следва списък на участниците) |
|
Военните отказват да коментират повече Наредбата с нас.Отказаха да присъстват на срещата в събота.Изготвихмве становище,което ще кача след малко.Ако не приемат препоръките ни ще сезираме парламента,министерски съвет и в краен случай Страсбург.Омръзна ни да обясняваме наличието на евро стандарти,задължителни за България и т.н.т ....аман вече..... |
|
<br />Ще се опитам да намеря и самите текстове, за да не се налага всички да откриваме топлата вода... Ако някой има познати в Хърватска може да помогне, благодарско...
[/quote]
Колега,ако си открил текстовете ,моля прати ми ги,защото ще са ни полезни при изготвянето на становището на БНАПД |
|
само да уточни критиката си към кого я отправя,че ми прозвуча като упрек към БНАПД |
|
Подкрепям напълно Калев-а и той ще присъства на форума и се надявам да изложи това,което постна тук.Аз също ще се постарая.Ако желаеш-заповядай-събота 11ч фестивалният комплекс във Варна. |
|
с уточнението,че това е проект ,не окончателно становище-ще го обсъждаме в събота. |
|
БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА АСОЦИАЦИЯ
ПО ПОДВОДНА ДЕЙНОСТ
бул. Сливница 2, Фестивален и конгресен център, 9000 Варна
Тел.: (052) 370 487
До: кап. ІІ ранг Н. Димитров
Щаб на ВМС
Относно: Наредба за водолазна и друга подводна дейност
Уважаеми кап. Димитров,
Бих желал да изразя експресно отношение към последния вариант на наредба, която касае водолазната дейност.
Изразявам недоумението си (както и на членовете на УС на БНАПД) във връзка с начина по който ВМС процедира с този за сега последен вариант на проекта за Наредба.
В досегашните ни контакти с ВМС винаги е съществувал дух на разбирателство и толерантност, независимо от известно разминаване на позициите ни.
В последното съвещание проведено в Щаба на ВМС на 17.05.2005г. адм.Цеков ни увери, че се планира още едно събиране за окончателно разглеждане на проекта за Наредба, въпреки констатираното голямо сближаване на позициите ни. Вместо това, след наше запитване на 19.12.2007г. получихме отговор, че проекта е готов, включени са всички обсъждани предложения и се съгласува с ДА”Морска администрация”. Не стана ясно дали се предвижда ново обсъждане във формата, в който това беше направено на предишните съвещания. Вашата служителка беше любезна за ми изпрати копие от последния вариант, в който откриваме следното:
1. Променени са изцяло смисъла и идеята на Наредбата. Вместо “Наредба за реда за извършване на водолазната дейност” новото название вече е “Наредба за водолазна и друга подводна дейност”.
2. Раздел І, ІІ, ІІІ, действително, в по-голямата си част са съобразени с изказаните от БНАПД и други водолазни организации и клубове становища..
3. Включени са нови раздели ІV,V и VІ, независимо, че никой от участниците в съвещанията (включително и представителите на ВМС) не е искал това да бъде направено, още по-малко е разисквано съдържанието на тези раздели.
Преди да изкажа моето лично становище по въпроса, бих желал да заявя, че притежавам известна компетентност в тази област, тъй като сам участвал в съставянето и обсъждането на всички подобни документи от 1965г. до сега, водолаз съм от 1961г., притежавам най-високата инструкторска степен по системата на CMAS, инструктор съм на PADI и притежавам докторска научна степен по водолазни технологии.
Ето и моето становище:
- Споменатите раздели (ІV,V и VІ) нямат място в подготвяната от ВМС Наредба. Те касаят организацията и безопасността на водолазната дейност, която разгледана в професионален аспект се третира главно в Кодекса на труда, Закона за безопасни и здравословни условия на труд, а обучението и в Закона за професионалното образование и обучение. Съответните държавни институции, които се занимават с контрол по изпълнението на тези закони са Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката. Министерството на транспорта има само косвено отношение към проблематиката.
- По искане на МТСП през 2005г., със съдействието на БНАПД беше изработен и предаден проект на “Наредба за здравословни и безопасни условия на труд при водолазната работа”. Проекта беше обсъден и одобрен от почти всички действащи в страната професионални структури. Той може да се разглежда като допълнение на Закона за безопасни и здравословни условия на труд, като подпомага приложението му със специфични за водолазната дейност изисквания. Същият е съгласуван с международни структури, създадени специално за унифициране на законодателствата на страните от Европейския съюз по въпросите на професионалната водолазна дейност (EDTC).Проекта беше изпратен и на ВМС за съгласуване, но не последва никаква реакция. В случая ВМС без да се интересува от направеното до сега се опитва да създава (с раздели ІV,V и VІ) нова наредба за здравословни и безопасни условия на труд.
- По отношение на водолазните дейности за спорт, туризъм и развлечение, информирам Ви, че в страната няма разработена нормативна база, съответстваща на съвременните изисквания (освен Правилник за водолазната дейност, издаден през 1965г. който вече е безнадежно остарял). Но за сметка на това има добре разработени Европейски стандарти, които са приети от Българския институт по стандартизация и по този начин се приемат като БДС.
- От бързия прочит на съдържанието на разделите ІV, V и VІ може да се заключи, че те са много набързо и доста нескопосно съставени, компилация от стари и по-нови нормативни изисквания, но в никакъв случай не отразяват по подходящ начин новите тенденции и международни практики. В момента не мога да се спра подробно на будещите учудване постановки, но ще посоча само някалко примера
- В раздел ІV член18, т.2 и по нататък е записано изискването при леководолазни курсове (какво значи термина “леководолаз” и какви курсове за професионални или спортни водолази?) да присъства лекар. Отговорно Ви заявявам, че не съществуват съвременни международни стандарти и практики с такова изискване за професионалното обучение, а още по-малко за спортни водолази.
Пример за набързо и некомпетентно преписване от различни източници е противоречието между чл.25 и чл.26. В чл. 27(2) е поставено изискване само за съдържанието на въглероден диоксид. Би трябвало просто да се цитират международните стандарти, в които са поставени гранични стойности и за други вредни газове.
Термините леководолаз, леководолазни спускания и др. не отразяват съвременните екипировки и технологии, същите се употребяват все още само във вестникарски публикации. Изготвянето и утвърждаване на планове, програми и сертификационните изисквания за водолазна дейност не е присъщо за Министерството на транспорта, респективно но ИАМА , тъй като има закон (ЗПОО), който указва реда и утвърждава програмите. ИАМА може да бъде само една от обучаващите организации, ако покрива изискванията на ЗПОО.
Настоящото становище няма за цел да прави обстоен анализ на новия вариант за Наредба, който ще бъде разгледан на форум на БНАПД, след което ще Ви изпратим като официално становище.
Това, върху което искам още веднъж да обърна вниманието Ви е, че последния вариант на наредбата няма нищо общо с обсъжданите до сега варианти и не съответства на прокламирания от адм.Цеков принцип, съгласно който проекта за Наредба ще бъде обстойно обсъден от заинтересованите страни и специалисти.
За сега не виждам никаква логика да променяме смисъла, идеологията и съдържанието на проекта, който беше неколкократно обсъждан.Нанесените промени (включването на глави ІV, V и VІ) ще предизвикват нова спирала на недоволства и дискусии и в крайна сметка ще забавят издаването на Наредба за реда на извършване на водолазната дейност.
Зам.председател на УС на БНАПД:
(Илия Кръстев) |
|
колеги,в събота ще проведем заседание на БНАПД.Няма да оставим нещата така,ще водим битка докато се получат нащата както трябва.Колегата Калев малко избърза с поста тук,той е леко непълен,тъй като имаме предварителното становище на ръководството на БНАПД,което е в унисон с недоволството на всички нас.Този проект военните го променят постоянно и разбирасе е абсолютно неприложим.Надявам се на ползотворна работа в събота и на скорощна покана от военните,където за не знам кой път да им обясним,че не може да вървят срещу нещата.Нищо от безумията ,изложени тук няма да мине,защото членството ни в ЕС няма да допусне разнобой между европейското и нашето законодателство.Просто ще стане ясно на дебелите кратуни,че не сме 1963г вече и трябва да питат и да четат повече. |
|
вярно е за завода- в Пазарджик ще бъде |
|
а CMAS ili PADI да е ?....моля Ви ,не отприщвайте бента отново |
|
преди доста време спорих тук в друга тема за рибена чорба по въпроса за картофите.За мен също са недопустим елемент.Едно време по работническите столове я правеха така и от тогава ми е неприятно. По Дунава никой не слага картофи в рибената чорба и като споделям с колеги се усмихват накриво.Опитайте някой път -ако не ви хареса ще черпя. |
|
Асене-като се разберете кой ще е Марийка |
|
За какво гмуркане става въпрос-ако говориш за скуба,пусни ЛС,за да не правим реклама,че не зават.... |
|
Асене,Барокамера има в Созопол-в базата на БЧК-до компресорите.Сещаш се кой /не дай боже/ разполага с нея! |
|
Явка,повтаряме азбуката....така е ,прав си.... и на повърхността дишаме азот.При едно дълбоко фрии може да закесониш...А 100 минути на 8 метра...да ме клати прибоя....мерси. |
|
Яворе,не знам къде видя пък остър тон в думите ми????????
Повтарям ги отново-с уточненията на адаша -на 8 м дълбочина на скуба и после гмуркане на 5-6 м няма проблем!!!!В учебниците е записано,че е възможно дори да получиш декомпресионна болест при спускане до 8 метра,съпроводено с бързо издигане на голяма височина!Съвсем друг е въпроса ако си направил една по-дълбока скуба с неспазен престой горе за чистене на ОА.Тогава съществува някъква опасност вследствие налягането неизчистеният все още азот отново да се газира.Отговорих на адаша защото знам къде ходи да топи-и пак му казвам да си гмурка спокойно-няма проблем.
Към Пипин-това,което са ти казали за издишването е напълно вярно,но е свързано с предотвратяване на баротравма на белите дробове.Тя се получава вследствие бърза промяна в налягането-40-50 до 80- мм живачен стълб.Тогава белите дробове се разширяват или свиват надхварляйки еластичността си и може да се получи разкъсване.Затова при изплуване трябва да се издишва,а ако си на скуба трябва да се диша често да да се изхвърля бързо въздуха ,поет на по-дълбоко. |
|
след скуба се гмуркай на харпун до припадък.Нищо общо няма.забрави за азота.Всичко що вдишваш отгоре е различно от скуба. |
|
Асене,той тоз компас излезе ялова работа.Вместо съкровището ме заведе в някъква аптека,от която ти купихме 3 презерватива,че орева света дет са ти станали зян твоите. |
|
моля да не се намесва името на Гатев в тази помия.Ако някой разбере къде в Созопол се извършва харпун на скуба да ми пише -лично ще завра харпуна в туристическият му задник.Повтарям:центърът на Гатев не предлага подобни неща. |
|
Нови Продукти
Цена: 372.00 Лв.
Spearfishing
|