Fisheye на Scubapro от 1979 |
Гмуркачът трябва да бъде много внимателен при избора на маска, защото грешката може да коства сериозни неудобства и да превърне един многообещаващ ден в неприятно преживяване. Основните качества, на които трябва да отговаря маската безспорно са удобството и зрителния обхват.
Модели на Cressi Sub |
Как работи маската?
Много просто - тя имитира стъкло на аквариум, долепено до лицето на гмуркача, като разстоянието между стъклото и очите е изпълнено с въздух. Именно въздухът е елементът позволяващ на гмуркача да вижда под водата така, както и на повърхността. Дори и във ваната можете да направите следния експеримент - свийте шепите си така че да образуват два цилиндъра и ги долепете до очите си (така както децата имитират бинокъл). Наведете се над повърхността на водата и потопете своеобразния бинокъл във водата, но така, че водата да не достига очите ви. Ако сте успели да не допуснете въздухът да излезе между пръстите и лицето ви (като при обърната с дъното нагоре чаша) ще се убедите, че дори и без маска можете да виждате всичко. Тайната е в това между очите и водата да има въздух!
Кои са основните видове маски
1. Кръгла и тунелна маска.
Не беше много отдавна времето, когато единствената маска достъпна за родния гмуркач бе обикновената кръгла маска, която освен, че не позволяваше изравняване защото изобщо не бе предвидена възможност човек да стисне носа си, си беше и меко казано грозна… А и това, че Джеймс Бонд използваше точно тези маски за да прави чудеса е абсолютно нереалистично. Кръглите и тунелни маски са напълно непригодни за подводен лов и вече могат да се намерят единствено на щандовете с детски плажни аксесоари. Все още на пазара се намират така наречените тунелни маски и мнозина от по-старомодните гмуркачи дори ги предпочитат. Тунелната маска по всичко прилича на кръглата, но в конструкцията й са предвидени две вдлъбнатини от двете страни на носа, което позволява изравняване.
2. Носова маска или очила.
Носовата маска е най-разпространеният вид маска днес. Конструкцията е проста, но ефективна и представлява най-доброто решение. Съвременните технологии и това, че гмуркането днес се практикува повсеместно, даде възможност на множество фирми да излязат на пазара с все по иновационни решения. Днес щандовете на магазините за подводничарски пособия предлагат огромно многообразие от различни видове маски. Проблемът за гмуркача вече не е просто да намери маска, а коя от всички да избере. Част от решението е в конструкцията на маската. Носовата маска се състои от маншон и стъкло.
Латекс или Силикон?
От гледна точка на използваните материали съвременните производители направиха крачка напред и така купувачът може да избира между маска с латексов и силиконов маншон. И двата варианта имат своите предимства и недостатъци. Латексовият маншон се използва отдавна. Достатъчно гъвкав е за да позволи почти напълно херметично прилепване до лицето на гмуркача. Проблемите с латекса обаче, са няколко: не е достатъчно издръжлив, старее сравнително бързо и не понася слънце. За разлика от него, силиконът е изключително еластичен и прилепва до лицето много по-плътно. Това обаче, може да се окаже и проблем. Прекалено плътното прилепване особено при повишено налягане и след неколкочасово гмуркане има за резултат това, че харпунистът носи известно време отпечатък от маската на лицето си.
Millenium на O.ME.R Sub |
Ами стъклото?
Стъклото е другият основен фактор при избора на маска. Не става дума за типа стъкло, въпреки че някои по-придирчиви гледат и това, а за конструкционното решение. Основните видове маски според стъклото са два: с цяло стъкло и отделни стъкла за всяко око. Именно вторите се наричат от мнозина [i]подводни очила[/i]. Днес те са много по-разпространени от маските с цяло стъкло и основанията за това са две. Маската с цяло стъкло ограничава калъфчето за носа, което я прави подходяща за хора с по-малки носове. Очилата дават много повече възможности на конструкторите да постигнат ергономично решение. Проблем при единичното стъкло е и подмяната му, особено ако гмуркачът е с нарушено зрение и следва стъклата на маската да са с диоптър, често дори различен за двете очи. При много от произвежданите днес маски, лесната смяна на стъклото се изтъква като предимство. Наклонът на стъклото спрямо лицето също е фактор от значение.
Micromax на Beuchat - 1979 |
Ама аз съм късоглед и пея в хора на морските врани!
И какво от това? Повечето от производителите днес предлагат основните си модели маски с възможност за смяна на стъклото. Още по подходящи са тези, съставени от две стъкла. Просто си поръчайте стъкла с диоптер и проблемът ви е решен.
Как да намеря подходящата маска?
Ами подберете тази, която най добре ви \"пасва\". Ето ви шест основни стъпки, препоръчани от New Diver, които можете да следвате при избора:
* Погледнете към тавана и сложете маската на лицето си без да използвате каишката. Е? Става ли ви? Маската трябва да стои плътно прилепнала към лицето.
* Сега сложете и шнорхел в устата. Маската следва все още да приляга добре и да е удобна. Ако е така, преминете към следващата стъпка.
* Погледнете напред. Поставете маската на лицето си, отново без каишка и леко вдишайте през носа. Маската би трябвало да прилепне плътно към лицето ви, без да влиза въздух. Но внимавайте: ако вдишате силно, то проникването на въздух е почти неизбежно.
* Сега лапнете шнорхел и повторете предишната стъпка.
* Ако всичко дотук е наред, нагласете каишката и поставете маската на лицето си. Уверете се, че носът ви не се допира до гумата и маншонът стои удобно на горната устна.
* Хайде сега проверете дали и с шнорхел можете да достигнете носа си лесно с ръка, така че безпроблемно да изравнявате. Всяка маска, която премине този тест е потенциален победител.
Модели на Sporasub |
Има ли маски, които не се изпотяват?
Не... Има неопитни гмуркачи, които не знаят как да се справят с този проблем. В магазините могат да се намерят специални препарати, които след намазване на вътрешната част на стъклото отстраняват запотяването. Но те са си скъпички, а и са подходящи само за най-гнусливите. Да не говорим и за риска от потенциална алергична реакция към препарата, каквито случаи са известни в практиката. Ние в Spearfish! си плюем в маските! Да, това е най-лесният и може би, най-ефикасният способ. Макар че не изглежда особено възпитано, плюйте в маската преди да влезете във водата, размажете слюнката по стъклото, изплакнете леко и слагайте маската. Изпотяването вече няма да е проблем.
Но не съм сигурен дали ефектът ще е същият със всички маски, а и разбира се, не препоръчвам това на хора, които биха се ядосали ако загубят маската си по този начин...