Следващото "изложение" ще се опитаме да държим далеч от теорията... Това е почти невъзможно, но си заслужава да се опита.
9:00
Ще разделим тази секция на три части, като първата ще е посветена на планирането на предстоящия лов... Във втората част ще се запознаете с техниките на гмуркане, които трябва да овладеем, за да могат спасителите на плажа да разграничават нас харпунджиите от обикновените удавници. Във третата част ще разберем кои са трите най-бързи и ефикасни начина да свалим червения бански на Памела Андерсън... Майтап... Всъщност ще разгледаме основните методи на подводен риболов. За да е по-лесно ще разграфим денят на части, като започнем.... със събуждането.
Протягане и почесване по корема... Няма нищо по-хубаво от тези моменти в отпуската, които са толкова редки, че дори крясъците на хазяйката по челядта на двора биват игнорирани. Това е и най-удобното време за планиране на днешния лов. Защото като всяка малка война, и тази има нужда от тактика.
Бързият поглед към прозореца също е много важен. Той ще ни даде първосигнална информация базирана на два вида дразнители: ако примижим от слънчевата светлина, време е за ставане, ако пък вали - време е за обръщане на другата страна и завиване през глава. Има и трети дразнител, особено неприятен, но лесен за неутрализиране - ако от прозореца наднича рошавата глава на член от гореспомената челяд, замерете го с джапанка. Ако приемем, че навън е слънчево - насочете се към банята....
9:30
Закуска... Закуската е много важно нещо. Дори и да сте заклет кафеджия, насилете се и хапнете нещо, защото само това е начина да набавите нужните при интензивно гмуркане над 4000 калории. Що се отнася до менюто, различните автори препоръчват различни "диети", повечето от които включват комбинация от продукти, при вида на които дори и заклетите отшелници ще бръчат нос. Обикновени бисквити, някакъв конфитюр, парче сирене и слаб чай е най-подходящата разкладка за онези, за които тя не предизвиква лоши казармени асоциации. В това отношение ние считаме че абсолютните ограничения не са от полза.
Необходимо е да запомним няколко основни правила:
1. Не яжте много. Освен че води до трудно преодолим порив за завръщане в леглото, обилната закуска е и опасна.
2. Спазвайте стриктно разликата от 2 часа между хранене и гмуркане.
3. По отношение на менюто, не е нужно да се ограничавате, но не консумирайте нищо, което може да ви докара киселини. Не знам каква е причината, но киселините под вода са толкова ужасяващо неприятни, че удавянето изглежда като единственото избавление. Тоест, избягвайте пържени и тестени ястия... и много цигари на гладно.
4. Не пийте алкохол. Това е абсолютно забранено. Под водата се твърди, че катаджиите са неподкупни, носят странни черни униформи до петите и коса с дълга дръжка...
Плодовете не вредят. Въпреки усилените протести на някои автори срещу употребата на кафе, аз лично не съм забелязал никакви отрицателни ефекти в следствие на обичайната една чаша.
10:00
Половин час отдаден на тактическо планиране... Много са отделните фактори, които трябва да бъдат взети под внимание, но първият от тях очевидно е подборът на мястото.Той зависи от няколко неща: какъв е денят, каква риба ще ловим и дали приятели държат на плажа да има капанче, където да продават евтино кебапчета и облаци... От основно значение, за заклетия харпунджия са първите две.
Денят се познава по сутринта, това е повече от ясно. И е така, защото тогава са метеорологичните емисии на радио "Варна"! Хвала на тези добри хора, които успяват да придадат някакъв смисъл на доблестната професия на синоптика. Може би заради огромната отговорност под формата на стотици рибарски лодки в морето, прогнозите на радио "Варна" рядко са грешни. За нещастие те се отнасят повече или по-малко до северното Черноморие, но с известна практика човек се научава да познава какво ще се случи и на Юг. Ако обаче сте се успали, и морето не се вижда от прозореца на квартирата, то ще се наложи да разчитате на собствените си качества на метеоролог...
Сред най-безпогрешните показатели за това какво ще е морето е вятърът.
Ето и основните варианти:
Пълно безветрие - то е почти изключено, освен ако не сте ранно пиле. Неминуемо нещата ще се променят към обяд. Ако обаче почти пълното безветрие се запази, това е лошо предзнаменование, което навежда опитните към мисълта за празен тиган. При спокойно море кефаловите риби (платерина, кефал, пелингас) си взимат отпуска и срещата с тях е малко вероятна. Според Димитър Минев, възможно е през есента в такова време да се натъкнем на лаврак, който се припича на слънце в плиткото. Не му прощавайте...
Запад - северозапад - духащият откъм сушата вятър изглежда "издухва" наречената "летяща" или "бяла" (тази, която не обитава дъното) риба нанякъде. Попчетата са си обаче там, където са си винаги - на дъното и вятърът не променя вкусовите им качества.
Север - североизток - хазартно време. Човек никога не може да прецени преди да е влязъл във водата. Често такова време предхожда така наречения "мелтем" - неприятното, рязко, дву- или тридневно влошаване на времето, което може да отрови кратката отпуска. Този единствен ден преди мелтема обаче е златно време. Точно тогава кефаловите изскачат отвсякъде и са толкова заети да се запасяват с храна, че риболовът в някои дни заприличва на американски екшън.
Изток - югоизток - това е най-доброто време за риболов! За съжаление вятърът рядко духа от юг през лятото, но човек никога не знае...
Мъртвото вълнение е крайно досаден враг на харпунистите. При него водните пластове се движат в различни посоки и са по-неприятни от обикновените вълни, защото то се усеща и в дълбочина. Ловът при такова време често се състой в продължителна и страстна прегръдка между харпунист и някой по едър камък. При цялата тази любов и вкопчване е трудно да се удържи харпунът така, че да се произведе точен изстрел. Освен това си е и опасно. Излизането на брега в такова време е свързано в повечето случаи с огромни трудности. Затова ако решите все пак да влезете във морето при мъртво вълнение, използването на буй е абсолютен императив! Освен, че е отличен маркер за спасителите, на него харпунистът винаги може да си отпочине. А тук следва да отправим и един полезен съвет.
От почивка върху буя харпунистът има нужда обикновено в екстремна ситуация. Предупредете близките и приятелите на брега, че ако ви видят върху буя, това може да е сигнал, че имате нужда от помощ.
10:30
След като вече сте предвидили какво е времето, следва да се избере и самото място. Черно море и особено южното крайбрежие е цялото подходящо за подводен риболов. Малките заливчета, и скалистите брегове предлагат отлични условия, но все пак препоръчваме да прегледате и интерактивната карта на българското Черноморие в секция "България"....
Всеки си има своите любими места и сред харпунджиите дори се наблюдава известно "фетишизиране" на някои от тях - така наречените "градинки". Те се пазят в абсолютна тайна и никой не си издава градинките. Това си е в човешката природа. Всички го правят, макар че е абсолютно безмислено... Рибата ще е там днес, а утре ще е на друго място... Убедително доказателство за това беше и тазгодишното лято, когато любимата "градинка" на автора (не казвам къде е!) даде всичко на всичко две риби и то през април... Недоказана тенденция да спазват точно определени пътеки има само при пелингасите и лавраците.
На практика за избора на място правилата вече се свеждат до чисто практични правила:
1. Избягвайте пренаселените плажове. Освен че може да бъде отстрелян неподходящ "дивеч", плажуващите плашат рибата.
2. Обитаваните от сърфисти плажове също са неподходящи. Малцина от тях са достатъчно "повратливи" за да избегнат евентуален сблъсък с вас. Плажове населени с дебеловрати любители на моторни водни спортове, които ако не са на джет вероятно ще потънат като камък са особено неподходящи. Често се случва някой от тези екземпляри да изправят косите на харпунджиите като правят "кръгчета" около буя. Но за съжаление никого не можеш да обвиниш, че се е родил без грам мозък...
3. Скалите са си най-доброто място...
11:00
Веднъж вече пристигнал на избраното място, първата работа на харпунджията е да устрои бивака. Екипировката никога не бива да бъде оставяна на слънце, затова чадърът е особено нужен.
Следва проверката на водата... Не забравяйте, че сте представител на достойно племе и е крайно неподходящо да нагазите във водата до глезените и да заподскачате от крак на крак защото ви е студено. Проверката на водата се прави бавно, със скръстени на гърдите ръце и поглед зареян някъде към хоризонта. Така всички (незапознати) си мислят, че явно сте спечелили на покер срещу Посейдон предишната вечер и сега идвате да си съберете дълга...
Със същото достойнство, но и много по внимателно трябва да бъде проведена и ежедневната проверка на екипировката.
Най-щателно проверете харпуна като започнете от спусъковия механизъм. Често се случва в механизма да попадне пясък или спусъкът просто да е захабен. Уверете се, че оръжието няма да "изпусне" стрелата, което може да има и фатални последици. Това се прави като извадите стрелата от дръжката и я поставите обратно. Уверете се, че е надеждно "захапала" като я придвижите напред назад - спусъкът не трябва да я изпуска.
Следва проверка на кордата. Да изгубиш стрела под водата е особено неприятно и трябва да се убедите, че кордата не се е претрила в скали или миди. Особено често кордата се къса точно където влиза в дупчицата на стрелата (при ластичните харпуни).
Ластиците също трябва да се проверяват - повечето харпунджии имат белези по ръцете от скъсани ластици - опънете всеки от ластиците леко и проверете за прокъсани места. Жълъдите са най-неприятни при скъсване и техният преглед е особено наложителен, защото прекъснатата тел реже като нож. Един съвет - винаги носете чифт резервни ластици със жълъди на буя.
По принцип не е зле да проверите и дали стрелата не се е изкривила. Ако е така, никога не я удряйте с метален чук или камък. Много често стрелата само е покрита, а не е направена изцяло от неръждаем материал и рискувате да повредите покритието - използвайте дървен или твърд гумен чук.
На рутинна проверка подлежат също костюма и колана. На практика проверката на колана съвпада с добавянето и изваждането на тежести, в зависимост от това на каква дълбочина сте избрали да се гмуркате...
След кратко припичане на слънце вече би трябвало да сте готов за следващата стъпка... а тя е към водата.