МОЯТ ГОЛЯМ ТЛЪСТ ГРЪЦКИ ТЕСТ
DOMEPORT ТЕСТВА FANTASEA LED 360 LIGHT
DOMEPORT ТЕСТВА FANTASEA LED 360 LIGHT
Компанията Fantasea бе изключително любезна да предостави на DomePort за изпитания и ревю новия фокусен фенер LED 360 Light. Пакетът пристигна съвсем навреме – два дни преди планираната фото-сесия в северната част на Егейско море, която щеше да ознаменува и края на една досадна и дълга зима. За мое удоволствие, в комплект към LED 360 компанията предвидливо бе добавила адаптор за ръкохватка на Ikelite, както и меко рамо. Така комплектът за изпитанията бе абсолютно пълен:
- Canon 40D в бокс на Ikelite;
- Комплект светкавица Ikelite DS 160;
- Фокусен фенер Fantasea Line LED 360 на меко рамо.
ПЪРВИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ
Тъй като правя всичките си снимки на свободно гмуркане, неминуемо се стремя да сведа обема на ползваната екипировка до минимум. Затова и когато извадих LED 360 от практичната му опаковка, първоначално бях леко стреснат от значително по-големите му размери в сравнение с Fantasea Nano Focus, който ползвам вече втори сезон. Дължината на LED 360 e 15см, а диаметърът на главата е цели 6 см. За сравнение, диаметърът на главата на Fantasea Nano Focus е едва 3.6 см. Значителна е и разликата в теглото – 110 гр. за Nano Focus срещу 200гр. за LED 360. С това опасенията ми обаче се изчерпаха – все пак основното предназначение на LED 360 е да служи като фокусен фенер или фенер за гмуркане, а размерите на повечето класически модели, предлагани от останалите водещи компании, са сходни или по-големи.
Нещо повече, още при първото хващане на фенера установих, че той приляга много удобно в ръката. Гуменото уплътнение, с което е покрита ръкохватката му напълно елиминира досадното плъзгане когато фенерът се държи с кожена ръкавица тип „амара”, каквито най-често използвам заради удобството при боравенето с бокса. Въжената каишка има гумено покритие и пристягащ клипс. Така се елиминира неприятното претриване, което обикновената въжена каишка би имало, когато се носи „на голо”. От друга страна, изцяло гумените каишки често не се плъзгат добре по неопрена или голата ръка и затрудняват бързото хващане на фенера. В случая с LED 360 този проблем не съществува.
ПОДГОТОВКА ЗА ГМУРКАНЕ
Първоначалните очаквания за пътуването ни бяха отчайващи – синоптиците предвиждаха проливни дъждове и вълнение между 2 и 3 бала, което правеше употребата на фокусен фенер абсолютно необходима. По време на цялото пътуване, валя непрестанно, като дъждът намаля едва няколко километра преди да достигнем крайната си цел – Олимпиада, Халкидики. Веднъж пристигнали, времето ни се усмихна, така че всички синоптици могат дружно да мариноват дипломите си в зехтин и да ги полеят обилно с узо.
Олимпиада е малко курортно селце в залива Стримоникос – най-североизточната точка на полуостров Халкидики в Гърция. Крайбрежието е типично за района – множество плитки заливи, с предимно пясъчно дъно, като в дълбочина започват обширни полета от посидония. В непосредствена близост се намират останките на древната Стагира – родно място на безброй кръчмари, зли дребни козли и Аристотел.
Подготовката на самия фенер отне изключително малко време. Fantasea LED360 работи с четири батерии тип “АА”. Разбира се, могат да се използват и акумулаторни такива, което е за предпочитане, тъй като се намалява замърсяването на околната среда.
Отварянето на фенера е изключително просто – хващате здраво ръкохватката и завъртате прозрачната глава на фенера обратно на часовниковата стрелка докато се отдели от корпуса. При отварянето трябва да се внимава да не изпаднат електронните компоненти, които са монтирани в модула на рефлектора. Етикетът във вътрешността на фенера дава ясни дори и за мен указания как да се разположат батериите. За тестовете поставих в LED360 R6/AA Ni-Mh акумулаторни батерии Uniross (2700mAh), каквито винаги използвам за фотографското си оборудване и които никога не са ми изневерявали. За сглобяването на фенера упътването на Fantasea предлага прости указания, но и без него няма как да объркате, че червентата лентичка на рефлекторния модул трябва да съвпадне с червения маркер на корпуса. Просто това е единственото положение, в което модулът може да се постави. Преди да завинтя отново главата на мястото й, проверих по навик дали уплътняващият о-ринг е добре смазан или наранен. О-рингът бе смазан фабрично.
В комплекта на LED 360 е включен и резервен о-ринг, така че това ми гарантира безпроблемно ползване поне една година освен, ако механично не нараня уплътнението. Това всъщност може да се случи сравнително лесно, ако не изплаквате фенера със сладка вода след всяко гмуркане и оставите в главата да попадне пясък или други абразивни частици.
Монтажът на фенера към мекото рамо става посредством болт и перчата гайка, който преминава през солидния пръстен в основата на корпуса. За да се закрепи към ръкохватката на бокса на Ikelite рамото се монтира на преходник.
Самият фенер представлява внушителна гледка с всичките си 36 LED елемента - подобна техника до този момент намираше приложение май само в противовъздушната отбрана или охраната на затворите.
НА "ШИРОКОТО" ПОЛЕ
През първият от двата дни, в които тествахме фенера се опитахме да намерим две потънали големи делви под крепостта Стагира, за които ни бяха казали приятели. Температурата на водата бе 16-18C в повърхностния слой и бяхме неприятно изненадани от силно намалената видимост в първите 5-6 метра. За това бяха допринесли както цъфтежът на планктона, така и обилните валежи преди да пристигнем на мястото. Тайничко се надявах делвите да бъдат под нивото на термоклина, под който видимостта бе значително по-добра. Светлината обаче бе намалена заради плътния слой мътилка отгоре. За фокусния фенер май щеше да има истинска работа.
Така и не открихме делвите. Вероятно бяха заровени от зимните бури или просто мътната вода не ни позволи да ги намерим, въпреки че душихме наоколо повече от два часа като гумирани териери. Попаднахме на множество дребни останки, но нищо, което наистина да си заслужава да бъде заснето, освен многобройните ята салпи (Sarpa salpa).
Малко разочаровани преценихме, че може да се отдадем на типично мъжки удоволствия като високите скорости...
На тази снимка ясно се вижда, че Fantasea LED 360 се справя отлично с фокусирането. LED 360 е снабден със специален сензор, който гаси фенера при импулс на светкавицата, за да не влияе светлината му върху обекта. Този елемент също сработи перфектно. Последното обаче не се отнася за Canon 40D който така се ошашави при градирането на цветовете на границата на термоклина, че ми изпили нервите до крайност.
Три-ватовият LED 360 е достатъчно ярък за фокусен и дайвинг-фенер. В по-тъмни условия снопът му е ясно различим и равномерен, без неприятното бяло петно в центъра. На по-ярка слънчева светлина, снопът на LED 360 вече губи очертания сред отблясъците от повърхността. Но на слънце ползвам фенер, само в състояние на пълно мозъчно затъмнение.
Обаче колкото и добър фокусен фенер да имаш, нищо не може да те предпази от предучилищните навици на някои хора. В рамките на пътуването се натъкнахме и на единствения оцелял след горското преследване в „Завръщането на джедаите” имперски щурмовак. Очевидно, човекът все още не беше преодолял последиците от масираната черепно-мозъчна травма.
Освен това с голяма радост установих, че LED 360 плува с батериите, така при внезапен пристъп на „неопренов сърбеж”, бих могъл спокойно да захвърля фенера, да се почеша с две ръце и да го настигна по пътя към повърхността.
Интересно е решението на Fantasea относно копчето за превключване на режимите на фенера. Вместо обичайния плъзгащ се или ротационен ключ, този на LED 360 представлява лостче в основата на главата на фенера, което може удобно да бъде превключвано с палеца. Все пак трябва да признаем, че това решение крие и известни неудобства. Веднъж-два пъти се случи ключът оформен като кукичка да се закачи в елементи на екипировката и въжето на буя. Заради опасността от заплитане, винаги съм препоръчвал, когато се ползва при свободно гмуркане и подводен риболов фенерът да не се носи на каишка около ръката. Веднъж се случи и инцидентно да включа фенера в режим на аварийно мигане докато го затъквах в баластния колан, което придаде напълно нов смисъл на израза “диско топки”.
Та както споменах, освен обичайните положения включено и изключено, LED 360 разполага и с трети режим – emergency flash, който кара фенерът да мига на определени интервали. Не пожелавам на никого да ползва тази функция по предназначение, но още по-малко бих желал някой да изпадне с беда и да не разполага с мощен сигнализиращ фенер като LED 360.
Признаваме си без бой, че не се възползвахме от възможността да тестваме разстоянието, на което е видим лъчът в авариен режим - на никого не му се плуваше цели пет километра, каквито са уверенията на Фантасий. С абсолютно единодушие приехме за факт достоверността на данните, и подкарахме новия ни скутер към крайбрежната таверна за поредната порция узо, октопод на скара и местна фолк-музика. Според нас именно последната, а не персийската инвазия от 490г. преди Христа предоставя исторически достоверен отговор на въпроса защо маратонското бягане се е развило като първата олимпийска дисциплина.
ДРЕБНИТЕ НЕЩА ОТ ЖИВОТА В МОРЕТО ПОД СВЕТЛИНАТА НА ПРОЖЕКТОРА
Разочаровани от ниската видимост с готовност отдадохме последния ден на макро снимки. Пролетното Егейско море бъка от хормони като ложето на хетера и разчитахме с помощта на LED 360 да хвърлим известна светлина върху живота на по-промискуитетните негови обитатели (на Егейскто море, не на ложето).
Късметът ми се усмихна и най-после успях да заснема няколко пози на мъжката черноглава морска кучка (Tripterygion tirpteronotus), известна със свенливостта си. Без LED 360 нямаше да се справя, тъй като рибката така и не напусна подмола, под който се криеше.
За разлика от мъжкия екземпляр, който нервничеше напред назад, неуверените и далеч по-невзрачни момичета стояха на границата на подмола и трепереха от страст с разперените си гръбни перки.
Преди да тръгнем успях да щракна и това попче на Бучич (Gobius Buccichi или анемониево попче), което определено се мъчеше да ме разкара от територията си. Поколебах се да отговоря на предизвикателството му и избягах с подвита опашка.
Десет минути по-късно овесил нос си взех довиждане с Егейско море.
ПРЕД ЛАМПАТА ЗА РАЗПИТИ
Fantasea LED 360 е чудесен фокусен фенер! Спор по този въпрос не мисля, че може да има. Единственият проблем, който срещнах с него бе описаното инцидентно включване при затъкване под колана и закачането на ключа за екипировката – все неща, които споменавам само за да има и някаква доза критика.
Дали ми се иска да беше по-мощен? Да, определено ми се ще LED 360 да носеше онези 4.5W на LED 44, вместо сегашните 3W. Но също така искам 20-метрова яхта, малък остров до Индонезия, а на сутринта след като съм показал на Херберт Нитш, че е слабак Мегън Хини Гриър да ми прави закуска, обвита само в..... аромат на пържени яйца, предполагам. Ние, подводните фотографи и особено фридайвърите не познаваме насита и винаги ни се ще плавниците да са по-мощни, неопрените по гъвкави и топли, маските с по-малък обем, а с фенерите да можем да осветим трюма на „Титаник” през дупката на тоалетната чиния.
Тъй като се налага да погледна трезво на нещата, LED 360 успешно се справя с адски трудната задача да бъде малък и достатъчно мощен едновременно дайвинг и фокусен фенер. Отгоре на всичкото, разполага и с авариен режим, който може да хипнотизира всеки капитан от бреговата охрана, дори и да не страда от фоточувствителна епилепсия.
Затова в името на честността съм длъжен да се плясна през алчните ръце. Като подводен фотограф и фридайвър, който не желае да мъкне със себе си няколко фенера с размерите на средно-голям дакел, аз се спирам на LED 360 като най-доброто решение, което съм виждал до момента. Този фенер може да прави всичко, което ми се ще, освен да ми опере неопрена.
О, а дали споменах някъде, че Fantasea LED 360 Light е сравнително евтин (~80 долара)?
Благодаря на Fantasea които ми позволиха да се порадвам на новия им фенер и на Филип - за помощта и компанията. НЕ благодаря на съдържателя на онази таверна в Олимпиада, който очевидно бе решил, че точно ние сме решението за проблема му с излишъците от узо!
Wishbone
The text of this article and the illustrating photos are sole property of Ivan Bakardjiev (www.domeport.com). Any reproduction without the express consent of the author is prohibited.