|
Тежести
sea-wolf
14-09-2004 16:44
|
Тази тема е продиктувана от следните чат съобщения:
Dobs
13 Sep : 17:54
...Kolko kg tezhesti sa nuzhni za 75-80kg. kandidat ribolovec s 5mm wetsuit?
spear
13 Sep : 23:26
До Dobs,
Ако ще гмуркаш до 2-5 метра - 10 кг. Ако ще гмуркаш 8-18 метра и 3кг са ти много.
WishBone
14 Sep : 09:24
Хей Добс,
Тая работата с тежестите се пробва лесно... Лягаш с неопрен по гръб във водата и караш някой да реди олово върху теб... Щом започнеш да потъваш, значи оловото стига... Като надобрееш, може за плитък риболов да добавиш 1 екстра килце. За дълбок риболов spear е 100% прав - 3 тежести max. ...
Сега и аз да напиша нещо
Тежестите са един от компонентите най-пряко свързани със сигурността при гмуркането. Методът който wishbone посочва цели да се достигне неутрална плаваемост на повърхността. Моето мнение обаче е, че трябва да се постигне неутрална плаваемост на някаква определена дълбочина. Така, ако едно тяло в покой има неутрална плаваемост при 5 метра дълбочина, в случай че то е под тази дълбочина ще потъва, а ако е над нея ще изплува.
При евентуална загуба на съзнание под водата е много важно дали ще сте под 5те метра или над. Ако сте над тази граница има малка (но все пак съществува) вероятност в случай, че шнорхелът ви не е в устата за известно време да не позволите на водата да влезе в белите ви дробове. Ако спазвате правилото да се гмуркате по двойки, човекът който ще е отгоре ще има много по-голям шанс да ви спаси, ако нещо ви се случи над 5те метра.
Естествено при гмуркане трябва да се направи компромис и да се помисли за услията които ще ни коства преудоляването на тези първи метри преди да можем по-лесно да потънем. Аз познавам хора, които слагат допълнително олово над това което им е необходимо да са в неутрално положение на повърхността. И те не се гмуркат на 3-4 метра, а на 10-20. Това за мен е недопустим риск. Да не говорим, че при по-големи дълбочини тежести работят повече против гмуреца на изплуване.
PS. Апелирам към това да се вслушате в съвета на wishbone за постване във форума. Тук дискусиите ще са много по-пълни и освен това ще може някой след време да се възползва от тях.
|
Wishbone
14-09-2004 18:58
|
Привет!
Не мога да не се съглася със Sea-wolf, който както винаги, бие право в целта! Всеки от по-опитните харпунджии се балансира под повърхността.
Не мога обаче да не държа на това начинаещите като Dobs да не го правят, а да се балансират на повърхността - единствено с оглед сигурността.
Гмуркането е малко като шофирането. Първите стъпки са много внимателно преценени и плахи, но щом се овладеят основните техники и начинаещият решава, че вече може да "настъпва газта"... Точно тогава стават най-големите бели. Именно затова и смятам, че балансиране под повърхността трябва да се прави едва след като останат твърде малко неща в морето, на които гмуркачът да не реагира повече или по-малко рефлекторно.
Когато липсва рефлекса да се освободиш от баластния колан, много повече шансове би имал човек балансиран на повърхността. При това описаното от мен балансиране трябва да става с празен гръден кош. Независимо от това колко въздух е останал в дробовете, гмуркачът ще изплува неминуемо до повърхността, дори и с колан.
Загубата на съзнание под водата (SW е най-ужасния кошмар на харпунджията. За него не можеш да си подготвен, за което говорят и малцината, които са го преживели. А това са предимно хора, които гмуркат по двойки. За съжаление твърде малко хора гмуркат така у нас...
Поздрави и пишете във форума!
|
|
Благодаря много и на Sea-Wolf и на Wishbone за изчерпателните обяснения. Още този weekend ще пробвам това с балансирането на повърхността. :-) Ако имате още съвети, за нещо за което просто съм пропуснал да питам, ще съм ви много благодарен ако го споделите, въпреки че едва ли има нещо изкл. важно, което да не е вече написано някъде по сайта. А аз съм го прочел от "кора до кора" вече няколко пъти :-)
|
Wishbone
14-09-2004 23:16
|
Добс,
Най-важното нещо, което трябва да знаеш е винаги, без изключение, независимо от физическото ти състояние, набрания опит или просто адреналина, да не поставяш сигурността на 2ро място... Колкото и да е хубав този спорт, толкова е и опасен. И не приемай написаното на сайта или във форума безрезервно. Това не е учебник по подводен риболов. Такъв няма и да намериш, защото нищо написано не може да те подготви практически.
Просто никога не се надценявай!
|
|
Здравейте, банда
Да погледнем на гмуркането с тежести или без и от друг ъгъл - а именно гмуркането без тежести.Честно казано аз мога да говоря единствено за гмуркане без тежести поради простата причина,че никога не съм пробвал обратното.От скромния ми опит съм установил,че при гмуркане на дълбочина до 5-6 метра липсата на тежести не е проблем-просто всичко зависи от добрата техника при чупката и последваното спускане до горепосочената дълбочина.Лично аз почти и не използвам плавниците за да потъна,но пак повтарям - това е лично за мен.Това се дължи по-скоро на факта,че шест години съм тренирал плуване и особено през лятото тренировките ни се провеждаха в басейн за скокове,дълбочината на който е 5 метра,т.е. по 3 месеца в годината всеки ден се гмуркахме безброй пъти до 5 метра.Кофтито е,че на дъното трябва да се държиш за каквото намериш, иначе изплуваш като тапа.Или просто изпускаш въздуха и имаш нулева плавателност.Но това от своя страна води до по-къса апнея,по ред причини.За гмуркане до 8-10 метра и повече без тежести проблема основно е един - по-голямо усилие и време за да се стигне до дъното,по-голям запас от време за изплуване,съответно по-голям разход на кислород и разбира се много по-малко време за дебнене и стрелба.Като прибавя,че се гмуркам и без неопрен по простата причина,че не ми се намират излишни 400-500лв. за свестен такъв,то мога да кажа,че дълбочина от 5-8 метра при тези условия е напълно приемлива.Пък и аз съм доста издръжлив на студ...Пак повтарям,че това се отнася лично до мен- самото движение при гмуркане е по-скоро рефлекс,отколкото целенасочено движение.
В заключение бих казал,че няма да се разсърдя на никого, ако реши да ми подари неопрен и тежести :p - все пак хората са ги измислили не просто защотото са си нямали работа...Идеята е,че ако ги нямаш неопрена и тежестите-може и без тях при определени условия,но все пак е по-добре да са в наличност.
|
|
Браво на Цецо, ама неговото си е жива мъка / особено ако реши да гмурка с неопрен и без тежести/
|
|
Здрасти Цецо, напълно съм съгласен с теб за гмуркането без неопрен и без тежести. Аз лично до сега все така съм се гмуркал и не ми е представлявало никаква трудност, но с неопрен нещата загрубяват доста. Аз лично пробвах само с горницата и без тежести беше едно ритане и пляскане не ти е работа...като сложих колана с 5 кг тежести потъването стана много лесно, но пък доста трудно се отделях от дъното. Явно е доста тънка тая работа с уцелването на точните кг-ми...:-)
|
|
Любител,аз не напразно си поисках подарък комплект неопрен и тежести Може и да съм леко първичен откъм екипировка,ама не съм мазохист.
Всъщност, ще мога да реша до каква степен ми трябват тежести или не,единствени след като пробвам как е делаверата с неопрен.А докато това стане - да живей голия бански :p
|
Wishbone
15-09-2004 14:00
|
Цецо,
И аз така веднъж си поисках подарък и до ден-днешен все си чакам... А бях скромен! Само един Freelander!
|
|
Ако решиш да пробваш с неопрен и без тежести, по-добре недей , гледката отстрани е неповторима :p :p :p
|
|
Можеш да бъдиш сигурен,че когато някога(дано да е по-скоро)се сдобия с неопрен и тежести,то ще пробвам и по двата начина-със и без.Но поне при пробата без тежести,ще гледам наоколо да няма никой-по твой съвет.
А за подаръците - Лаврака нещо говорвшв за коледи в чата,ама не ми стана ясно той ли е Дядо Коледа и раздава подаръци,що ли...
|
|
ахаха колеги няма такова нещо гмуркане с неопрен без тежести това е се едно да се опитате да се гмуркате с буя
|
|
Wishbone,можеш ли да ми обясниш причината,поради която един харпунджия би изпаднал в безсъзнание,ако приемем,че е физически здрав?Нещо свързано с дълбочина на гмуркане ли,друго ли...Чел съм за кислородно опияниение и последващото го губене на съзнание,но там става дума за гмуркане с бутилки и дълбочина над 20-25 метра,а ние я караме на апнея и според зависи кой колко му е допустимо се гмуркаме предполагам до 20метра-говоря за харпуниране.Така че нещо не ми е ясно-обясни,моля
благодарско
|
|
Въпроса ми в горното мнение е отправен към всички,които имат информация,просто Wishbn-a го зачекна в едно изказване
|
sea-wolf
15-09-2004 17:52
|
Wishbone спомена загуба на съзнание на малка дълбочина. Терминът на английски е SWB - shallow water blackout. Наистина в практиката фридайвърите и респективно харпунджиите губят съзнание най-често на няколко метра от повърхността при изплуване.
Причината е следната - с нарастване на дълбочината налягането се увеличава - с една атмосфера на десет метра. В следствие на това обемът на белите дробове намалява. Това пък помага повече кислород да се изпомпва към нуждаещите се органи и най-вече мозъка.
На връщане обаче, обемът на белите дробове започва да расте. От 30 до 20 м примерно налягането се променя от 4 на 3 атмосфери, което води до не много бързо увеличаване на обема на белите дробове. Обаче между 10тия метър и повърхността, обемът се увеличава двойно. Точно там идва най-големия риск за загуба на съзнание. Гмурецът е почти на края на запасите си на кислород, и двойното увеличаване на обема на белите дробове причинява връщане на количество кислород обратно в тях.
Тогава мозъкът може да остане без достатъчно кислород и човек изпада в безсъзнание.
За предпазване от swb както каза wishbone няма рецепта за 100% превенция. Най-простите методи за все пак са: бавно излизане при последните метри и почти никаква хипервентилация.
|
|
Горното е вярно Цецо, но краткия отговор на вапросът ти е недостиг на кислород до мозъка ти, тоест не се уросява...! Получава се и при прекалено стоене под вода... след като ти изтече нормалната апнеа/тази на която си фиксирал гмурканията ти/; започва с замайване, след това има период от 7-10 сек. в който много ти се диша... но държиш и след това ти е все едно дали си горе или долу... чак след 35-40сек.. /при всеки различно/, ще изпаднеш в безсъзнание... не го пробвай... %-6
|
Wishbone
15-09-2004 23:10
|
И двамата по-горе са 100% прави...
В крайна сметка недостигът на кислород в мозъка е основната причина за загуба на съзнание - едното поради прекрасно обяснения механицзъм на SeaWolf, а лаврак дава и механизма на загуба на съзнание в дълбочина. При прекомерното задържане на кислород фрийдайвърте различават два вида последствия:
1) Загуба на двигателен контрол - lost of motor control
2) Гърчове или Samba
Едното си е чист припадък от липса на кислород, а второто са гърчове от шока от липсата на кислород... И двете са еднакво опасни...
|
|
Благодаря за поясненията,банда!
Сега разбирам, защо понякога успявам да издържам под вода учудващо и за мен дълго време - това е именно онзи момент,за който говори Лаврака-7-10 сек. порив за дишане и след това ехе колко сме печени и колко дълго можем да стоим под вода,а то си било опасно...
|
Wishbone
16-09-2004 16:30
|
Цецо,
В стара литература бях срещал, че основните пориви за вдишване (не става дума за броя на контракциите на диафрагмата) са три, като най-дълго е времето между първия и втория, а третият най-често е непреодолим... Ако стискаш зъби - припадаш (сухо удавяне), ако не - просто си се давиш... Предполагам, че твоето "Ехе, колко мога!" идва след първия порив - при мен той обикновено беше доста слаб, просто като напомняне. Тези 7-10 секунди, за които говори Лаврак, вероятно са именно онзи втори порив, след който следва определен период от време преди непреодолимия трети...
Изобщо обаче не съм сигурен дали съвременната наука все още поддържа тези становища, затова не мога да кажа нещо като: "Чакай втория порив и тогава излизай!"... Затова и не мога да дам някаква сигурна схема за стоене под вода. Камо ли пък да я определям с точност в секунди.
Има едно нещо, което съм научил още като дете от един от ветераните, който днес гони 70-те (да е жив и здрав!) и вади по между 7 - 11 риби на влизане, които продава за да стои по 4 месеца на морето! Той ми каза следното:
Aко до минута - минута и нещо на дъното не дойде риба, няма смисъл да оставаш...
И е прав, макар че той говореше от опит, а аз по-късно се опитвах да анализирам дали е прав. Дори и да дойде риба, ще е нужно време и много движения, които допълнително намаляват апнеата, за изстрел, улавяне и обработка на рибата. Ако приемем, че нормалната ти работна апнеа (не тази на сухо, а тази при гмуркане) е 1:30 минути на дъното, и на минута и 20 ти дойде риба, тогава какво би последвало?
Остават ти 10 сек. апнеа, но това е апнеа в покой (лежиш на дъното)! Движенията рязко съкращават това време. Ще удариш рибата и ако, дай Боже всекиму, тя е едра, ще има борба. Едва след това ще тръгнеш към повърхността, а междувременно, нищо чудно да се удавиш, защото адреналина от прострелването на рибата намалява силата на порива за вдишване.
Едно е сигурно - прекомерната апнеа и прекомерната хипервентилация (при раздишване) преди гмуркане трябва да се избягват по всякакъв повод!
Много по-важно от дългата апнеа, според мен, е да се изучи топологията на дъното и поведението на рибата при определени климатични и други фактори. Те гарантират улова, а не това на коя минута посиняваш...
Ще ми се да чуя SeaWolf и Валкосуб какво мислят по този повод...
Поздрави!
P.S. Едит-а е заради правописни грешки...
[ Редактирано Thu Sep 16 2004, 04:36PM ]
[ Редактирано Thu Sep 16 2004, 04:39PM ]
|
|
Hi Wishbone, това, което си написал по-горе беше много интересно. Аз може би изпреварвам постовете на другите, но и аз имам въпрос. Какво имаш предвид под прекомерна хипервентилация и какви са резултатите от нея?
|
|
Нови Продукти
Цена: 561.00 Лв.
Spearfishing
|