|
Успешният камуфлаж
|
Гриша веднага ти отговарям с условието че познавам сигурно само 10% от психологията на зъбара а и нямам достатъчно ударени. Смятам че мнението на Яро ще е най-ценно тука.
Безспорно тази риба е най-умната за мен и ако някога се удавя ще е заради зъбар . Изключително интелигентна, идва в обхват почти винаги в края на апнеята и всеки път не си прилича с предния.
Зъбара когато е на плитко е много предпазлив. Главно това е причината така да се те обикаляли. Ако беше поне още 5м по-надълбоко поведението им щеше да е доста по-различно. В дълбокото са доста по-куражлии и те приближават достатъчно, но пак много бавно на зиг-заг и изстрела е пак в края на апнеята.
Относно укритието ти в тревата за мен не е добро за зъбар. Дебнал съм зъбар в тревата, но винаги неуспешно. Тревата не може да те скрие така както два големи камъка. Тревата става за ричоли, врани и ципури. Зъбара идва отгоре когато си легнал в корена на тревата, ти го виждаш в последния момент, но той те вижда по-рано. А той идва да те види и направи ли "кръгом" значи вече те е видял. Зъбара идва винаги фронтално и единствения шанс за добър изстрел е когато направи кръгом. Като си в тревата и той се обърне на 5-6 метра от теб е трудно. За да се обърне на 4м от теб трябва да не те е огледал добре предварително.
Gringo написа: И един малко по-странен въпрос: случвало ли ви се е да усетите някъде нечий втренчен поглед в тила си
само един път. Оная 150кг туна за която съм писал. Усетих че нещо ме гледа отзад и в следващия момент мина странично и застана фронтално пред мен
Gringo написа: Възможно ли е рибите да имат още по-чувствителен сензор в този смисъл.
със сигурност в светът на мълчанието се развиват други сетива и човекът тепърва има много да учи. Аз също съм забелязал че когато съм без харпун рибата мога с ръка да я докосна. Явно заплахата е видима в подводния свят. Дали го излъчва тялото ни като миризма или погледа ни все още е загадка. При кучетата е доказано че надушват заплаха и то доста преди да се случи. Моето куче колко бой е изяло заради огромния си мерак да мирише на всичко друго, но не и на куче. Това му е наследствено от вълците, не се маца да разбие образа ами се търка върху всякакви гадории само и само да мирише на нещо друго за да обърка жертвата.
|
Yavorsub
08-12-2009 22:38
|
Отличен на Гришата и Грешника ! Защо ми се струва че постоянно се повтаряме и то не само по тази тема?
|
|
И аз да кажа нещо :
Ако всеки от вас има по време на апнеята си да кажем детектор на лъжата вързан за себе си,гмурне,види риба,стреля или не по нея и изплува,ще види резултата и ясно ще анализира какво плаши рибата.Всички трептения от емоциите ни под вода ,които детектора записва са видими съответно и за рибата.Колкото харпунджията е по-аджамия,толкова сърчицето му по-ще подскача под вода и рибата съответно по-отривисто ще отработва вибрацията. Харпунът е една антена-усилвател продължение на ръката ни - колкото по-дълъг по-зле.Оставете го пред себе си като гмурнете и ще видите ,че рибата е доста по-спокойна като цяло и идва да ви цунка дори.Основен виновник за уплахата и е мозъкът ви, който генерира агресия,спокойствие или друго,а тялото ви е мембрана,която звъни.Затова не се озъртайте, а само се ослушвайте като прасе в тикви и резултата ще е налице
Това е !
|
|
На златни пясъци ;-) И аз имам жълти ластици. И казвам че са жълти понеже са си жълти, че дори се продават и като такива (виж на апнея ластиците в магазина на сайта). Това което искам да кажа е че по принцип и аз предпочитам тъмните цветове, но опита показва че не е съвсем така, без да се заяждам разбира се! И на Нава и на Креси костюмите имат жълто по тях. Може да не е същия тон но си е жълто. Жак Буено също има жълти отенъци в костюмите си. Предполагам че си представяш жълтия цвят как изпъква на тъмен фон... като водорасли или скали и при мрачно време. А как би изглеждал на смесен терен пясък и камъни при слънчево време? Според мен тогава e даже супер ;-) Тоест за определени терени и условия по светлите тонове биха били по удачни от тъмните като камуфлаж и нашето море не прави изключение. И само да кажа че съм съгласен за поведението ...... то няма и какво да се спори по въпроса така си е. Но все пак името на темата е "Успешния камуфлаж" a не "Успешното поведение" :-)
|
|
Искам да подкрепя мнението на juliano. Според теорията за езика на тялото, информацията, която излъчваме с жестове, мимика, неосъзнати движения, чрез т.нар., невербална комуникация е 75% а тази с думи само 25%. Много преди нас хората, светът се е справял и продължава - без глас. Под водата, която отдавна е чужда за нас среда, вероятно несъзнателно "крещим" с тяло.
|
|
Мемо от медфиш през последните няколко седмици се умори да бие махитa с ярко жълти ластици
|
|
Понеже аз съм най - големия аджимия в тази компания от коментари и нямам абсолютно никакви претенции за компетентност ,но все пак си позволявам и аз да изкажа моето мнение.....моя изввод е,че практикуваме spearfishing в може би най-враждебната и трудна среда за лов - не като условия,а като ситуация.
В Черно море, Егейско и по Останалите морета от Средиземноморието риболова е може би най-древното занятие - харпуни,мрежи и всякакви прийоми от древността до днес са спомогнали рибите да имат може би най-високото IQ от себеподобните си в другите географски ширини.Рибите са си съвсем наясно с всички "номера",които ние си мислим,че откриваме и първоприлагаме,а даже си мисля,че и генетично си предават "уловените" новости . Не само камуфлажи и "невидими"ластици,ами и грим да си сложим,сигурно пак трудно бихме ги изненадали!!
Мнението ми почива на сравнението с поведението на видовете в другите морета....там,където има богато рибно разнообразие,където хранителната пирамида е доста по-висока и ние,подводните ловци сме сякаш в миманса - нещата стоят другояче.
И аз като Юли/Spear/,в Тасманово море имах усещането,че някой ми диша във врата и когато видях един kingfish като автобус да минава пред протегнатия ми харпун фронтално и сведох очи не за да го предизвикам,а да се направя,че чакам друг.
И преди сме коментирали,че Средиземноморския/а в частност и Черноморския/ подводен рибилов е по-специфичен и тактически по-прецизен ....било то и като дълбочини/през лятото в топлата вода/ и като екипировка.Едва ли по островите в Пасифика или в Карибския архипелаг някой подхожда толкова педантично дори и към най-дребните детайли,както ние тук...а резултатите са несравними
Но в крайна сметка,аз мисля че за повечето от нас тук,това е само повода/имам предвид броя на улова/а истината е,че търсим тръпката и усещането и .....удовлетворението от самото преживяване - все пак това е само хоби !!
|
|
Дали ще има жълта или червена черта на шнорхела на Иво, едва ли има значение дали ще хване вместо една, десет риби. На него му прави удоволствие да се занимава с това, затова моят харпун бе камуфалиран от него. Ако вися на шнохелинг за "платарина" и "пилингас",какво удоволствие има от лова, дори да удариш 10 килограмов екземпляр? Аз мисля,че динамичната засада, това което се опитва да ви обясни Добс е важното в нашето хоби. Всички риби се хранят или висят пред дупките си, важното е да ги издебнеш без да ги уплашиш. Може и като лалугер да ровиш в дупките с фенер, резултата е голям, браво !!!!! Не ти идва зъбаря ? Ми, повикай си го. [link] от 7,22. Спиър го пусна отдавна това филмче, учете се от най- добрия в момента.
|
|
Ето за такава дискусия говорим
Относно зъбарите, Яро може да каже много неща. Аз съм новобранка там и наблюденията ми са основно от изпуснати риби Няколко скъсани и няколко неуцелени.
Поведението им винаги е било различно според няколко фактора:
- релеф
- дълбочина
- част на денонощието
Тези зъбари, които съм виждал на плитко в 90% от случаите са били сами или по 2-3 риби. Това са приходящи риби. Там където ги срещаме (очевидно примера на Гришата е такъв) не е тяхната територия, те са "нахлули" там за да се хранят. Тогава са нащрек за "хазяите" и за хранта.
Ако са на дълбоко са почти винаги много риби (над 20) и стоят на определен РИФ, не на тревата. Обхождат основата на рифа и идват да те огледат по-агресивно, фронтално (както описва Юли). Тогава са по-самоуверени, защото това е "техния риф".
Това според мен е причината за неуспеха на Гришата. Рибите са били изключително предпазливи и езика на тялото (не само погледа) ги е алармирал.
И друг път съм казвал как според мен рибите се ориентират дали сме заплаха. Правят 1-2 "финтиращи" движения, в ляво-дясно примерно, и следят внимателно за реакция от наша страна. В 99% от случаите несъзнателно ще ги проследим с поглед или дори с леко движение на главата, по-неопитните от нас дори ще се опитат да придвижат харпуна по посока на "отклоните" на рибата. Това е теста на който се проваляме. Тези НЕСЪЗНАТЕЛНИ движения от наша стръна показват на рибата, че следим движенията и, и съответно понижават прага и на търпимост.
В очите на рибата ако сме неподвижни ние сме просто едно ново обемисто тяло на дъното. Може да сме камък, празен варел, мъртъв тюлен или какво ли не. Първото наше движение показва, че сме живи и ВЕРОЯТНО сме хищник. За това пак се повтарям, не е важно да сме като мумии, просто е важно да останем с движенията си под критичния за рибите минимум.
И да се върна на ситуацията на Гришата, ако терена беше скалист, ти щеше да бъдеш по-добре скрит, зъбарите щаха да улавят по-малко вибрации (ударите на сърцето, триенето на неопрена и т.н.) и щяха да си изградят друг образ за теб. Освен това камъните могат добре да прикрият вибрациите от придвижването ни, пък било то и въртене на главата или на харпуна.
|
|
Е - от всичко казано до тук следва извода че трябва добре да усвоим техниката на "Напушения индиански вожд"
|
|
Ухаа! Снощи доста се е възбудила дискусията! От "как да мамим кефалови с картинки по харпуна" зацепи в посока "тънкости при засадата за зъбари"! Не "в геджурата", ами оттатък, би казал Акулата...
Аз обаче си мисля, че ако един ловец е в състояние да "излъже" зъбарите, то той не би имал никакви проблеми и с другите пелагични риби, защото притежава "успешния камуфлаж". В този смисъл намирам всичко изписано за полезно и приложимо във всякакви условия на лов.
Очевидно тук се смесиха две "школи" ли да ги нарека, или начини на мислене, може би отношение към лова и изобщо към живота. В едната усещам по-ментални възгледи, а в другата - по-прагматично-материални, някои са по средата. Аз бих заложил на пълната хармония от всички тях - за мен там някъде е истината. Познаване на средата и поведението на рибите в комбинация с перфектна физическа кондиция, брилянтна техника на гмуркане, придвижване и мимикрия и изчистено от стрес и амбиция съзнание - тук някъде е 90% от успешният камуфлаж. Другите 10% може да се запълнят и с декоративни елементи...
***Офтопик: Сега, когато написах думата "амбиция", куп мисли започнаха да ми се подреждат в главата и започнах да осъзнавам нещо, но то е по-скоро за темата на Юли "Харпунджийски суеверия". Там може да ви драсна едни нови за мен прозрения, породени от дискусията тук.
|
Yavorsub
09-12-2009 19:17
|
@Гринго :Гриша -фиките се казват Посейдония (...ех че хубаво име ) и са в червената книга.
Знам че НИ е много гот да лягаме в празните петна , но на рибките им НЕ е . може и във фиките.
И като се запитвате защо,... , ма как така ... и т.н. -гледайте внимателно всички видеа със зъбари , но не тези с лесните "камикадзета" дето направо идват да се намушкат на стрелата , а тези дето рибите са плахи и нерешителни.На колко от такива кадри има успешен изстрел с вирнат преди това харпун и на колко харпуна се показва веднага преди самия шот ?Запомнете това и следващия път при възможност го пробвайте .
Опитайте да легнете в посейдонията и не мърдайте , насочете в една посока и не я сменяйте , ако не дойдат от пред , пробвайте пак в друга посока , но при следващото гмуркане.и стреляйте директно от упор.
И още много други такива.
|
|
Мерси Явчо, записах си я тази Посейдония, че вече взех да се излагам като кифла...
А тази среща със зъбарите стана съвсем случайно. Не съм и предполагал, че точно там ще ги срещна. Бях тръгнал да търся по бегли описания на Вальо Дюлгеров някакъв риф в средата на залива пред Астрис на Тасос. Каза ми, че е интересен и не е на дълбоко. Подминах някакви напречни скали на 6-8 м. но реших, че е твърде плитко и не може да е това. Продължих навътре. но когато дълбочината стана 17 м. помислих, че съм го подминал и започнах да се връщам на зиг-заг. От повърхността видях едри сенки над посейдонията (пак мерси Явчо! ) и гмурнах да видя какво е. Първо дойдоха 2-те едри спарита. Изглеждаха доста над кило и реших да се пробвам да ги излъжа. Чак на третата засада забелязах странните "карбоноподобни" отблясъци по телата на следващите "разузнавачи" и тогава разбрах, че съм срещнал първите си зъбари...! Другото вече го разказах. Благодаря на всички за ценните съвети - на пролет ще опитам всичко на практика!
BTW тези спарита бяха много интересни - със същото "зъбарско" поведение и в пълна симбиоза със зъбчовците. Също нещо много интересно - винаги идваха от посоката, към която гледам. Ричолките обратно - почти винаги отзад или странично.
|
mc_ribe_ribe
11-12-2009 13:08
|
Айде и аз да пусна 2 стотнки с това видео където съм без харпун на дълбочина 6м зъбчовците са доста любопитни... [link]
|
|
Дали камуфлажа ще ни помогне....не знам!.Трябва да питаме някоя риба
|
sea turtle
01-03-2010 21:24
|
Добре изглежда харпунчето. А тези битумни ленти какви са? Дай малко инфо, от къде са, колко струват и т. н. Благодаря предварително.
|
|
Битумната основа осигурява водонепропускливост, като залепването се осъществява чрез притискане на лентата.Могат да се купят в специализирани магазини за тапети,битум и др.Продават се във вид на ролки и за 100 см Cayman HF,използвах 0.90 см от ролката с широчина 25 см,като предварително с бат Венко я нарязахме на тънки ивици и ги залепихме поотделно с припокриване на изрязаният участък.Цената е около 6 лв за метър.
|
sea turtle
02-03-2010 15:14
|
Мерси, може и аз да пробвам.
|
|
Нови Продукти
Цена: 360.00 Лв.
Spearfishing
|