|
Ролков харпун
ruslani4
12-09-2014 14:31
|
[link]
Явно, освен пингвините и подводниците ще кавитират. Даже ще хиперкавитират
Владо,
за мен при ролките е най-важно кой материал има по-малко триене. От 4 години ползвам тефлон и ни се е удавил, ни станал квадратен, че бил по-мек от ацетала. Тука сбърка здравата, че подвеждаш и останалите, ама ваша си работа
|
Akula deep
12-09-2014 17:22
|
Ба...аз по принцип и нямам никакви претенции да бъда извора на познанията в тоя свят.
То за това си е и форум. Всеки да изказва своето мнеие и всеки да си решава сам какво да прави.
Тефлон-тефлон като си казал...
|
|
@ruslani4: Ха-ха, журналистите, пак, сензация да има!... "Свръхзвукова" скорост - във въздух - на малки височини е около и под 1240 км/ч... Във вода скоростта на звука е около 5400 (!!!)км/ч... Въпросните торпеда, подводници и каквото и да е, се движат във въздушна среда, не във водата... Е, 5400 км/ч не е около и малко свръх звукова, ами си е над 4,3 М, което е ...само фантазии.
За практиката обаче, би билодостатъчно някой воден/подводен съд да се движи примерно 1 час със скорости 200-300 км/ч, за да обърка всички сметки на противника.
Няма предели за творчеството, ... кой сега ще измисли с какво точно да си мажем стрелите, за да им намалим съпротивлението на триене 10-20-30 пъти?
|
|
Akula написа:
Полиацетала, освен другото е и нехидроскопичен. .
Не се ли пише нехигроскопичен!?
|
|
@Vov: Да бе, китайците пак изненадаха света. Те още не могат да направят самолет да се движи с 5400км/ч, а дръпнатите ще правят подводница с тази скорост. Вероятно и ще се потапя под земната кора, нейде в мантията.
|
deliburan
18-09-2014 10:35
|
Вовата пак нагази у джоджена , К“ва скорост на звука във вода ве мен ? Ти не стопли ли , че това е подводница само защото се движи под вода .Той и подводния риболов е риболов , само защото плячката ти е риба , а иначе си е чист лов.
|
|
Лозане, ПАК не си догледал, допрочел или разбрал ли? Знам, че някой ден ще се научиш да общуваш.
Въпросът за движение на тела във вода със скорости/механизми, позволяващи драматично нарастване на скоростта на желаните разстояния има общо с тази тема -"Ролков харпун", доколкото някои колеги, че и фирми, създават харпуни с начални скорости на стрелите, предизвикващи кавитация - с всички желани и нежелани следствия.
Доста отдавна един колега обмисля формата и размерите на връх на стрела, създаващ кавитационен мехур (желателно) покрай цялата й дължина...
Форумът е за общуване, по теми, не за заяждане и лепене на етикети.
А при движението на продълговати тела в кавитационен мехур има поне още един момент, за който не съм срещал информация. Стрелите и куршумите, движещи се във вода пропадат от гравитацията малко по-бавно, отколкото във въздух, защото водата е доста по-плътна (дори и да нямат положителен ъгъл на атака, създаван от долна контра и горни акулски перки).
Ако трябва обаче да се движат в кавитационен мехур, те непрекъснато ще пропадат към центъра на Земята и би трябвало да се предприемат специални мерки, за създаване на много по-голямо налягане на въздуха отдолу, под движещото се тяло (стрела, куршум, торпедо, подводна лодка...) или, както си е в природата и при руското торпедо, части от тялото да излизат извън въздушния мехур, да се движат във водата и там с подходящ ъгъл на атака създават необходимата за устойчива траектория подемна сила. Всичко това са фантазии, поне за сега. В бъдеще - не се знае.
При стрелба с харпун на големи дистанции е използвано и завъртане на стрелата около надлъжната й ос за създаване на жироскопична устойчивост (прецесия).
А от наблюдаваното до сега, при дадена форма и сила на ластиците, стрелата в някои случаи получава такова ускорение и скорост, че в началото, примерно 1-2 м, се движи в хаотични кавитационни мехурчета. По-нататък скоростта намалява и силите, влияещи на движението на стрелата, са (уж) по-познати.
|
|
Вова,
Това си е почти чиста фантастика.
Тези скорости във въздушна среда все още представляват сериозно предизвикателство (имам предвид 5-6 пъти скороста на звука във въздух което би било около звуковата скорост във вода) дори за обекти със сравнително малки размери и тегла.
Не знам какво оствава за нещо с размерите на подводница.
Все пак водата е около 700 пъти по плътна от въздуха.
Както е тръгнало скоро някой ще конструира нещо което се движи със свръхзвукова скорост под земя!
|
|
Свръхзвукова скорст??? Кавитация!!!??? Дрън-Дрън . В крайна сметка кавитацията полезна ли е или не? Аз се мъча да си направя връх който да предизвиква кавитация с цел намаляване на триенето. Не мисля, че съскащия звук от нея е толкова застрашителен за рибата, че да потъне някъде със свръхзвукова скорост
|
deliburan
19-09-2014 05:48
|
Vov написа:
При стрелба с харпун на големи дистанции е използвано и завъртане на стрелата около надлъжната й ос за създаване на жироскопична устойчивост (прецесия).
Ти серизно ли ?? Точно завъртането около надлъжната ос е безмислено и нежелано в течна среда , тъй като би увеличило триенето по цялата повъхност на стрелата, в следствие скоростта пада (КПД-то), а за точноста да не говорим.
|
|
Нека и аз да се изхвърля по въпроса
Като геодезист (учил задълбочено жироскопите и жирокомпасите) и също така учил 3 семестъра артилерийската стрелба (част от която е и балистиката) относно въртенето на снаряда, куршума или друг проектил (може и стрела) мога да кажа следното:
При жироскопите въртящото се с много обороти, добре балансирано (да няма биене и вибрации) жироскопично тяло се стреми остта му да остане да сочи в една посока - в случая няма нишо общо и никакви допирни точки със стрелбата с харпун - какъвто и да бил той.
Когато увесим жироскопа на някакво рамо, грубо ориентираме остта му в посока СЕВЕР-ЮГ и го развъртим той започва да се стреми да ориентира оста си строго в направлението към ГЕОГРАФСКИЯ север и понеже е ориентиран в началото грубо в рази посока (примерно с магнитна стрелка) той започва да се колебае около посока СЕВЕР като колебанията му са затихващи. Ако се остави достатъчно дълго на края колебанията ще спрат и остта му ще сочи географския север. Тези колебания се наричат ПРЕЦЕСИЯ (спомената в по-горните постове) и НЯМАЩА нищо общо със стрелбата с какъвто и да е харпун.
Така че - не намесвайте тука жироскопа - за да има жироскопичен ефект - оборотите на въртене трябва да са огромни а и за какъв х*й ви е тука жироскопичен ефект - той няма нищо общо със стрелбата.
Ха сега да си поговорим за въртенето на снарядите, куршумите и другите проектили изстреляни от нарезна цев (ствол, оръдейно тяло).
Прави се поради факта че проектла (разбирай снаряда, куршума) не е идеален. При изработката им центъра на тежеста може да не лежи на остта на снаряда или куршума, което при изстрелване ще предизвика премятания на по време на полета, снижена дистанция на стрелбата и по-важното - НЕЕДНОРОДНОСТ на резултатите - т. е. ще се получи голямо разсейване на попаденията. Това от своя страна прави стрелбата непредсказуема и прави мерните прибори трудно приложими.
За да се реши проблема на проектила чрез нарези в цевта се придава въртеливо движение от което реалния център на тежеста въртейки се около надлъжната ос образува един по-широк център на тежеста НО който се намира на надъжната ос на проектила и вече няма да предизвика премятане на същия. Това прави полета на проектила по-стабилен, по-редвидим и дава възможност за по-добра групираност на попаденията, вече се появява смисъла от мерни прибори и изготвянето на таблици за стрелба (визирам оръдейните системи). Трябва да отбележим, че придаването на въртеливо движение на снаряда (обикновено на дясно) измества попаденията на страни и поради това в таблиците за стрелба има една поправка Z която е заради въртенето на снаряда и беше процент от разтоянието (колко точно съм забравил)
Така че - и придаването на въртеливо движение на стрелата при харпуните според мен си е жива глупост.
Повече стрелба и по-малко лакърдии
Наслука и на равен брой!
|
|
@gre6nik: Ей това изказване ми хареса
|
|
А бе на моя компютър пише, че темата е за някакъв ролков харпун. Видях и красиви такива. А бе тия ролки ли предизвикват това въртене на стрелата, че се развихри и такъв дебат тука? Не може ли повече да се разгледат скоростите при изстрелване или начина на зареждане. По лесен ли е или по труден?
|
|
И аз смятам че въртящата се стрела на харпуна е пълна безсмислица. Разстоянията на които се стреля, респ. видимостта е също ограничаващ фактор. При въртяща стрела, какво се случва с контрата - те на харпуна!? Най-вероятно е те да се отворят от центробежната сила и да играят ролята на хидродинамична спирачка. Ефектът на странично отклонение (девиация) в посока на въртене на проектила (стрелата) също е нежелан.
Как бихме вързали кордата на въртяща стрела, с втулка елиминираме моментално евентуалните предимства които бихме имали от въртенето. Таитянското връзване би направило от стрелата едно голямо вретено. А ние се гмуркаме да ловим риба а не да предем вълна.
В общи линии, не всичко което изглежда добре на теория е приложимо на практика.
|
|
Еййй, трудно се общува с написани текстчета. Почти всеки бърза, за къде бързаме...
Вярвам, всеки заинтересуван е видял, поне на кино, как излитащите от някои харпуни стрели образуват мехурчета около себе си. Това означава, че при дадената форма на стрелата, температура, околно налягане и др., скорстта е достигнала стойности, при които на някои места около стрелата статичното налягане пада толкова, че разтворените във водата газове се отделят; още наричано кавитация.
Сега не става дума за ЧМ, видимост 3 м и дълбочина 5 м...
Вероятно по тези причини преди време почнахме да обсъждаме кавитация при ластични харпуни, после някой пусна филмче за пингвините, руското торпедо подводници и пр. и пр.
Тук ОБСЪЖДАМЕ всички възможни мислими и немислими гледни точки, конструкции и пр. Ако на някой не му харесва, най-лесно е да не чете темата. Ако пък искаме да обсъдим с какво най-добре да ловим риба в ЧМ, то е в друга тема!
Дори само ако си представим къде ще отидат "финките", акулските перки, тетивите, контрите... ако стрелата на ластичния ни харпун се завърти при изстрел, обсъждането ще спре от самосебе си.
Става дума, че при възникване на кавитация на стрела, отрицателните ефекти може да надхвърлят положителните. Поради отдалечеността ни от райони с големи риби, не правим масово такива харпуни, способни да кавитират стрелите и затова ни е непозната материя. Ако имах(ме) 5-8 хиляди лева да отделим само за едните изследвания, щяхме да ги направим, но като нямаме, гледаме и четем какво са направили колегите и, обсъждаме НЕ СИ ПОСТАВЯМЕ ЕТИКЕТИ, не критикуваме.
[Завъртането на излитаща стрела, уцелвала монета от 1 рубла на разстояние 8 (или 10, вече не помня) метра в хоризонтална равнина, е извършвано втората половина на ...70те години. ] Не е необходимо да "подскачаме" - "Това не е възможно, защото не е възможно" Не помня дали стрелата е била вързана, но за хидропневматичен харпун летящата втулка е стандартно решение. Като гледам, почнаха да връзват по този начин и някои ластични. Контрите може да са 2 и да са законтрени с метална втулка, правено е... Изобщо, ако сме добронамерени и прочитаме по-внимателно написаното във форума, ще си икономисаме допълнителни разясняващи обяснения.
Пожелавам приятно и успешно ловуване на всички.
|
|
Става дума, че при възникване на кавитация на стрела, отрицателните ефекти може да надхвърлят положителните.@Vov:
Може ли да ги кажеш тия отрицателни ефекти за да мога да си ги сравня за мен си с положителните.
|
deliburan
19-09-2014 14:56
|
Студено , много студено, продължаваш да газиш джоджена все по-дълбоко.На всички клипчета , които си наблюдавал, кавитацията не е търсен ефект , а е неволно възникнала в резултат на високата скорост.Тоест тя е паразитна , предизвикана от обтичането на контри, засечки/финки , и прочие .Нас ни интересува точно обратното - какво ще се получи , ако умишлено я предизвикаме с начална точка самият връх на стрелата ?! Известен факт е че повечето висши гръбначни организми(в това число и хората) имат скорост на реакция 1/5 от секундата , това е времето за което подаденият от мозъка импулс достига до даден мускул и го задейства.Е има и изключения , котките например имат по-бърза реакция, около 1/6сек. Следователно стрела изстреляна със скорост 20м/сек изминава 4 м за това време , и ако целта ти е на 4.5м примерно - рибата реагира и пропускаш.Малцина са обаче хората с толкова трениран рефлекс , повечето сме разглезени и отпуснати заради удобствата на цивилизацията , докато дивите животни не са - иначе не биха оцелели. Затова понякога пропускаме дори на метър пред върха на стрелата.И тук идва идеята да увеличим скороста до 25м/сек. примерно без да товарим харпуна с несметни количества ластици , а само с промяна на заточката на върха, и така да постигнем по-висока скорост за сметка на прецаканото челно съпротивление.По-просто не мога да ти го обясня. П.С. посочения пример с рублата не е приложим , защото стрелата е без корди, контри, засечки и втулки.
|
ruslani4
19-09-2014 16:53
|
Айде малко по темата
Оказа се, че както го направих първоначално, ластиците силно вибрират при развъртане, та се наложи да ги "вкопая" в канали и след няколко месеца пипане това е крайният продукт, като изключим "боядисването". ( всъщност каналите съм ги надграждал !)
Между ластика и канала има луфт от около 2 -3 мм, за да се избегне излишното триене при съкращаването. Най-ниската точка на харпуна е "килът" т.е. средната гредичка със засечките, като по този начин ластикът получава доста сериозна защита от миди и остри ръбове при подпиране по дъното.
Точната стрелба е до 5 метра, което не е зле за 70 см харпунче.
Вече почвам и аз да мисля за карбонов вариант. Дървото определено ограничава естетическите възможности.
Успех на всички.
|
|
Браво,Роска! Ко откачихте пак бе хора с таз кавитация? Правете ролери и показвайте и ние да научим нещо
|
|
Нови Продукти
Цена: 15.00 Лв.
Spearfishing
|