|
Плавници - но какви?
|
Друго нещо, което заслужава внимание е съчетаването на пера и пантофи. Ако някой предпочита много твърдо перо и го сложи на мек пантоф, ще има енергийни загуби - част от мускулните усилия ще отиват за огъване на пантофа... Без проби е трудно да се прецени точно дали дадено ново перо ще се съчетава добре с еди кой си стар(наличен) пантоф. Твърдостите, предлагани от фирмите пък, се променят доста ако се промени размерът и формата на перото. Например аз си избрах втората твърдост (от меко към твърдо) от 4 възможни, но като поисках с 4 см по-широко и 2 см по-късо перо, получих вероятно максималната твърдост, та се наложи да прилагам други методи за омекотяване...
Днес на басейна за първи път видях нови плавници на ОМЕР и за първи път т. нар. втвърдители (stiffeners), които излизат от пантофа напред, бяха с форма драстично по-близо до изискванията на хидродинамиката - много по-обтекаеми и много по огъваеми от всички досегашни, може би с изключение на тези на Патос... [Перата бяха от неизвестен за мен материал и обещават много да напреднат, имат скрити възможности].
За съжаление обаче,КПД на всички плавници, с които плуваме, е пъти по-малък от този на бързите риби, та има още много да се работи за повишаването му. Както вече беше казано, като материал, (идващ от авиостроенето) въглеродните нишки, подходящо съчетани и обработени със смоли (или друго) до сега дават най-големи възможности за увеличаване на КПД на плавниците.
Сравнително добър начин за вземане на решение дават сбирките на басейна, където всеки може да пробва различни плавници и да реши кои са му най-добре, после си взема и финансовото решение... Поддържам гореказаното, че е по-добре да почакам и да посъбера още малко пари, за да си купя нещо качествено и трайно.
|
pipin162
21-02-2009 21:10
|
Аз пък забелязавам един факт.Преди дори и дума не можеше да стане да се купуват плавници от файбърглас,а да не говорим за карбон.Подобна беше работата и с неопрените почти всички купувахме имерсион,малко креси,малко буша,понякога и омер,най-готините неопрени бяха камуфлажните(те не че сега пак не са,ама...)и дума не можеше да стане за поръчкови неопрени,особенно пък гладки отвън,аз също бях в числото на притежателите на неопрен имерсион и то с двойна хавлиена желанка.
Сега с времето наблюдавам някакъв напредък от страна на БГ харпундижиите като цяло,а в последните години още повече към по-добра,по-качествена,по-модерна екипировка.Дори най-заклетите подръжници на ретро неопрените взеха да се замислят и да подменят екипировката с по-модерна и по-функционална,макар още да си твърдят,че неговота примерно стара маска,преди не знам колко време,била по-добра(може и да има някои такива модели,но това е супер рядкост),но без да са пробвали много от топ продуктите на почти необятния днешен пазар,от които има и дста боклуци,но има и много добри продукти.
Та доста хора вече имат файбърглас плавници,а преди време те бяха свръх лукс за самите тях,и самите те,които сега плуват с такива,твърдяха колко чуплив бил файбъргласа и карбона и т.н.Сигурно е имало и такива,но временатаа и технологиите се менят,старото трудно се спогажда с младото и новото.Макар цената файбъргласа и карбона да не се е променила,кой знае колко като стойности,спрямо пластмасовите.Каквито бяха разликите тогава,горе долу такива са и днес,но днс може би тези материали са малко по достъпни,или психически сме по свикнали с тях.
През последните 2 години вече почнаха да се появяват хора и с карбонови плавници.Естественно започнаха и дебатите кои са по-добри(всеки си хвали неговото),без да се знае много по самата тема,единия чул нещо,другия прочел някъде и тем подобни,а не да се изслушат хората,които имат опит с такъв вид материал и са минали отдавна по тоя път по,който ние сега вървим,по простата причина,че от към екипировка сме лекичко с 5-6(може и повече да е) години по назад.Сега притежателите на файбърглас,си въобразиха(незнайно как,дори за самите тях) ,че карбона е крехък и не знам какво още,а колко тях са плували с карбонови плавници на някоя от топ марките в бранша(защото те се броят на пръстите на едната ръка),това само те си знаят!?
От всичко написано от мен в поста ми искам да покажа,че след време,живот и здраве,същите хора,които сега говорят че карбона бил по слаб от файбъргласа,ще плуват с плавници от карбон и ще твърдят,че с по добри плавници не са плували,същото е беше с и пластмасовите плавници преди.
Май попрекалих с писането,както обикновенно,но се надявам да сте ме разбрали какво искам да кажа.
|
|
Разбрахме те
|
|
ОК, карбон! Но ако леко перефразираме заглавието на темата, напр.: "Карбонови плавници - но какви?", каква дискусия би се получила? От изобилието на марки, предлагащи карбонови плавници, човек може доста да се обърка, като се има предвид и, че цените в този клас (с малки изключения) са + - 100 лв. Не, че е малко, но като си решил да дадеш 500, до 600 лв. не е нещо, което да те откаже. Възможно ли е ползвалите, колкото и да са малко, да споделят с какви марки гмуркат и са гмуркали, някакви впечатления? Напр. марките, които могат да се купят тук - Омер (Рекорд), Беша (Мундиал Карбон Про), Пикасо (Карбоно, Карбонпрене), ЛидърФинс (Карбон Стереоблейдс) - за тези се сещам в момента. Вече има и собственици и на Ц4, a може би и на така модерните напоследък гръцки марки - XXOne, BleuTec, Majestic etc. Би било интересно, защото стана ясно, че има добри и надеждни и такива, които се чупят или не са върха като конкретен резултат.
|
|
pipin162 написа: Аз пък забелязавам един факт.Преди дори и дума не можеше да стане да се купуват плавници от файбърглас,а да не говорим за карбон....
Така е батка и по чуждите форуми е същото. Новите артикули изместват старите и рекламата и шумът около тях в един момент те убеждават, че са наистина по-добри. Ще дойде момент да гледаме на карбона като на най-остарялото. И в рибарския бизнес най-доброто беше вибровото стъкло, след това(преди доста години) дойде карбона, , композит карбон, по-късно карбон-кевлара, след него карбон с биофибри, високомодулен карбон, muscle карбон т.н... наслушал съм се на търговски имена давани от производителите, но спор няма всяко ново име кара манияците рибари да си сменят почти веднага пръчката и нещата вървят добре за всички .
Но има един безспорен факт, който съм забелязал отдавна покрай рибарския бизнес. Там където има много риба новите технологии не вървят. За пример съседска Турция. По отношение на рибарските такъми те са поне 10 години след нас и Европа. Просто има много риба и си я ловят със супер морално остарели такъми. И обратното отиди в Италия или Англия и ще се нагледаш на супер скъпи спортни щеки, мухарки, позлатени макари с безброй лагери и т.н..от по няколко хиляди евро ама риба почти няма и като я хванат я пускат обратно във водата . Последните снимки на Иван в Н.Зеландия доказват също този факт - въобще има ли много риба може с какъвто и да е харпун или такъм ако ще и да е модел от преди 20 години.
|
|
Da,Yuli/Spear/ e prav v tova si zaklyu4enie - tam,kadeto ima riba - lovcite ne sa taka pridirchivi otkam ekipirovka.
Az si donesoh v New Zealand pove4eto neshta ot ekipirovkata,edno ot strah dali tuk eventualno bih nameril neshto "for rent" i vtoro ot chista sueta,4e bih se izlojil pred horata s "neaktualna" ekipirovka,daje predi patuvaneto se dvoumih dali da ne si pora4vam nov kostyum.
V dejstvitelnost tuk ribolova e dosta po-razli4en i ne 4e niama,no ne e tolkova vajno da si kato maneken !!
Az,kakto me poznavat niakoi tuk, sam dosta "nov" v tezi na4inaniq i vse oshte se oslaniam edinstveno na savetite na po-kompetentnite,no blagodarenie na tova se chuvstvah dosta komfortno otkam stakmiavane.Tova oba4e dalech ne e naj-vajnoto v more palno s riba i umeniata i poznavane na navicite na ribite i na specifikata na mestata sa ot parvostepenno zna4enie za uspeshniq i bezopasen lov.
A za plavnicite - moeto vpe4atlenie e dalech ot realnostta......az sam polzval samo i edinstveno karbonovi,po prostata pri4ina,4e s moia sakat krak drugo reshenie bi bilo kompromis,no i tova ne mi pomogna da se realiziram na nivoto na podgotvenite i znaeshtite........taka,4e e viarna maksimata - "ne plavnicite praviat gmurkacha"
|
|
Не знам защо се сетих за лисицата и киселото грозде!
|
sea-wolf
23-02-2009 00:44
|
За Гришата, конкретно на въпроса: Аз съм с XXOne Anax от една година. Това е топ модела на XXOne. Години преди да мога да си го позволя се интересувах от карбонови плавници. През това време общо взето в моите представи винаги номер едно са били C4. Когато вече бях решил, че ще си купувам карбонови плавници пак се поинтересувах сериозно по чуждите форуми. Всичко се делеше на 4 фирми и всички останали. 4-те фирми бяха C4, XXOne, BleuTec и Majestic. Общото мнение беше, че с последния си модел Anax, XXOne са излезли едни гърди пред другите гръцки марки. Естествено беше да се посъветвам и с Явор, като човек с голям опит и в крайна сметка най-логичното беше да взема тези плавници. После доста време ми отне да реша коя твърдост е за мен, но мисля, че направих много правилен избор.
Лошото е, че немога да ги сравня с други карбонови плавници. Реклама няма смисъл да им правя, само ще кажа, че ако днес трябва да си купя нови плавници, ще са пак същите. Все пак, ако ви интересува нещо конкретно за тях, мога да споделя. Вальо, Веско и Никола карат със същите. Може би те могат да ги сравнят с други карбонови.
Редакция: Въпреки, че неисках да им правя реклама, като прочетох пак мнението си, май не се е получило. Осъзнавам, че вече се майсторят, а може и да се продават по-нови и по-хубави плавници. Има и други фирми, освен тези четири, които правят хубави плавници, но не са толкова известни по една или друга причина. Просто моят съвет е някой като тръгне да си купува скъпи плавници да се поинтересува сериозно какво е моментното състояние на пазара, защото нещата много бързо взеха да се променят.
|
|
Петьо, благодаря за обстойния отговор! Аз трудно се ориентирам къде е границата на рекламата, защото останаха вече малко неща, които да не са реклама и комерс. Питах, защото по другите форуми колегите свободно споделят впечатленията си от конкретни марки и модели, което си е доста полезно инфо. Един доволен, друг не, на този му се пукнали, а на онзи директно се счупили, как са реагирали търговци и производители при рекламациите и пр. Според мен това си е полезно и за самите фирми, защото пият вода от извора и държат пръст на пулса на пазара. Пак благодаря, че се отзова!
|
Yavorsub
23-02-2009 19:35
|
Е тогава да ви разбия тотално:В момента ползвам няколко чифта плавници -за различни цели всеки от тях.Два са карбонови, единия с който работя ежедевно е карбон -файберглас и имам едни които ползвам лято за "дълбоко" от 100% файберглас.Та последния чифт макар че вече ми идва малко твърд и може и да се разделя с тях го намирам за изключителен и като плавник и като здравина.Австралийски са от Рей Пауел и дори да ги дам ще си взема други.По-добри и резултатни са от поне 5 чифта карбонови които имах междувремено , та затова пак казвам :не материала е толкова важен а технологията.
|
stefdive
26-02-2009 10:51
|
Чета и не вярвам на ушите си, та реших да драсна едно спамче с риск да ме оплюете,"че темата е за сравнение на моделите плавници". Според хидродинамичните закони при поддържане на постоянна скорост , упора(силата която ни тласка напред) е равна на водното съпротивление. Съпротивлението от своя страна се дели на отделни компоненти основната от които е правопропорционална на скоростта на квадрат или казано по-просто, при малко увеличение на скоростта съпротивлението нараства рязко. От тук следва , че за да плуваме малко по-бързо трябва да създадем много по-голям упор. Малко по нагоре беше споменат термина КПД който, грубо казано определя способността на плавниците да превърнат усилията на плувеца в упор(ако усилието е 1 а КПД е 0,3 –упора е 0,3). Не съм правил проучвания до колко КПД на карбоновите плавници е по-голям от този на пластмасови със същите размери , форма и подобна твърдост на перото, но за да плуваме малко по-бързо с карбонови плавници като прилагаме еднакви усилия, този КПД трябва да е в пъти по-голям.Може и така да е, но се съмнявам. Стана ясно,че единия начин да увеличим скоростта е като увеличим упора.Втория начин е да намалим съпротивлението.И тук като ,че ли не може да се направи много,но все пак си струва.Тук важни са правилната екипировка и техника на гмуркане.Различните неопренови костюми са с различно съпротивление .Няма да задълбочавам за аксесоарите,но и те оказват влияние. При гмуркане фактор също е подемната сила и тук много важно е правилното балансиране.Много хора се възхитиха на снимката на Иван(тя си е хубава)на която е заснет Теодор който се гмурка, но никой не коментира неправилната стойка която при гмуркане на по-дълбоко и изплуване е от огромно значение. Така,че при правилна стойка и добър баланс гмуркане на 20-30 метра не изисква големи усилия,естествено гмуркача трябва да е добре подготвен, защото е опасно, но това е друга тема. В заключение искам да кажа,че през последните години в България и в частност и в подводния риболов на фона на повсеместната мизерия е навлязла „Манекенщината” .На такива натруфени изпълнения съм се нагледал,че съм падал от смях.Обикалях из Европа ама такова чудо като тук не видях.
|
Naval Architect
26-02-2009 11:38
|
stefdive, Имам два чифта акванафт, искаш ли да ти ги подаря? (ако някой в кьщи не ги е изхвирлил)
|
|
И в какво по точно се изразява наблюдаваната "Манекенщина" ? В пози или в конфекция.... надявам се само да не е в прическите :-)
|
pipin162
26-02-2009 12:33
|
Чефо категорично батка съм за,който може да си позволи да ползва най-добрите марки в света да го прави и се радвам,че все по-добра екипировка виждам на състезанията и като цяло в хората практикуващи този спорт.Единственото,което не ми харесва е,че физическата им подготовка е слаба,но това е съвсем друга тема и няма нищо общо с тази. И още нещо батка,приятели сме от години,ама да викаш "манекенщина" на това,че някой си купил хубава и скъпа екипировка,за да му е по комфортно,който факт(комфорта)е неуспорим и няма как да го отречеш,това не е самовнушение. Знаеш че,гмуркам горе-долу добре,не на много дълбоко до 28 метра,но не виждам къде е риска на такава дълбочина,след като почти всеки,може да я стигне,стига да не се страхува и панира,с малко тренировки и физическа подготовка няма дае проблем.Добрите гмуркачи казват че от 30+ надолу,става вече рисковано,но и това е друга тема. Аз лично мога да дам думата си(ако за теб има значение),защото това нещото на,което най-много държа и е всичко което имам,че ползвайки гладък отвън неопрен и плавници от файбърглас(но много по леко плувам с карбона),чувствам едно огромно облекчение във съпротивленето гмуркайки на дълбоко над 15 метра и особено много го усещам по пътя към повърхноста.Личното ми мнение е,че гладкия неопрен ми(както ти каза) намаля съпротивлението,а плавниците от кърбон са изключително леки,но не и плаваеми,просто леки,което ми дава лекота на плуване и възможност за плавни и правилни движения без монго усилия.От там и по малко умора в краката,както при гмуркане,така и при изминаване на големи хоизонтални разстояния. Но няма смисъл да казвам,защоо итовае факт,че само до преди 3 години плувах с пластмасови,които ми вършеха добра работа,но ако сега ме питаш бих ли се върнал към пластмасовите,отговрът ми е категорично не.Само че не от "манекенска" гледна точка,а заради ред причини,който изброих по-горе.
|
|
Чефо (ако мога така да те наричам),
Има много верни неща в това, което си написал, но май пропускаме, че с плавниците не гоним толкова скорост, колкото възможно най-малко загуби на енергия... Т.е. ако един плавник има по-голямо КПД значи много по-малко енергия се губи при плуване.
С две думи карбоновите плавници няма да те направят по-бърз във водата, а ще ти спестят ценен кислород при еднакви други условия. Това е в общи линии...
Относно манекенщината в момента българския подводен риболов се намира на нивото на европейския преди 5-8 години...
Самия факт, че от 2000 потребители в сайта само 10тина са плувли с карбонови плавници, а сигурно по-малко от 100 с фибростъкло говори точно обратното на твоето твърдение...
За справка според анкета сред потребителите на сайта (виж най-долу в ляво) пластмасовите плавници са най-добри за свободно гмуркане... какво да коментираме повече...
Едва ли има харпунджия в Гърция, Италия, Франция и т.н. който да не е пробвал никога плавници различни от пластмасата...
|
pipin162
26-02-2009 12:50
|
Анкетата е наистина много точен пример,който и аз съм давал и все се надявам да се промени,защото там пише фрийдайвинг,а не подводен риболов.А във фрийдайвинга и дума не може да става за пласмасови плавници,затова и винаги съм се чудел как може някой да отбележи този отговор.Креси-суб е марката която не правеше карбонови плавници и затова,поръчваше да и направят специално за рекорда.
|
Naval Architect
26-02-2009 12:55
|
фридаивинга го разбирам като влязал с харпун и излязал без риба
|
|
Темата наистина е за плавниците - тяхната способност да превръщат мускулните усилия в "упор" или "тяга" или тласкаща сила... Важни са също устойчивостта им на въздействието на драскане, слънце, вода, пясък, чупене, пукане, незабележимостта им покрай дъното, колко се променя КПД при много леко и много силно махане, масата им, удобството на пантофа (за конкретен ползвател), съответствието между пантоф и перо, цената...
Дори малки разлики в тези показатели имат голямо значение, тъй като броят на маховете при един излет подводен лов/фото/гмуркане е огромен.
Според мен разлики в КПД над 1-2% вече са значими и важни. Например наличието на много добри/отлични от хидродинамична гледна точка странични ребра от двете страни на успоредните прави части на перото променят значително КПД. Но евтиното им производство и устойчивостта им на мачкане, триене (груба експлоатация) са несъвместими... Отделно може да се определя твърдостта, пъргавината, размерите на перото, формата, пъргавината и пр. на пантофа...
Техниката на махане с крака и използването на мускулните ни групи според мен заслужава отделна тема, въпреки че може и да зависи, или да има пряка връзка с конструкцията на плавниците. [Например така, както има плавници с прави пера (Немо), има и такива с ъгъл 11-12-15 градуса, а последното произведение на Омер е с увеличен до 22(!) допълнение - а Спорасуб - 26 (!!)градуса ъгъл на перото].
Накрая, красивата екипировка, за каквато и да е дейност, създава удоволствие сама по себе си... А малко "манекенщина" не вреди на нищо...
|
|
Ха аз защо съм останал с впечатлението че темата беше "Какви плавници ... ползвате" ?? Или може би това е нова тема? Може колегите да се бъркат от предишната ?
|
|
Чафо, зная че екипировката не прави харпунджията но аз искам да стана добър харпунджия и да съм облечен като маникен. Кофти, при мен и за двете ще трябва яко бачкане.
|
|
Нови Продукти
Цена: 146.00 Лв.
Spearfishing
|