|
Плавници - но какви?
|
Ако можеха даговорят моите плавници Немо...
Целите са изподрани. В края на перото са вече почти бели от драскотини. Няма обаче никакъв помен от промяна в качеството.
Сега се сещам за една случка с един приятел, който също е с Немо (icobubar за тези, които го познават).
Та гмуркаме с него в един прибой. В някакъв момент на него му става лошо от вълните и решава да излезе на скалите да се посъвземе. Влиза в една цепка от където мисли да изпълзи нагоре. Вълните са обаче прекалено силни и го мятат 5-6 минути в тази цепка между камъните. В някакъв момент помислил, че ще му свършат силите от борба да се покатери или поне да се измъкне от цепката. Прежалил и плавници и неопрен и всичко. На няколко пъти плавниците се сгъвали много, почти на "О" допрени в скалите... Опитвал се да се катери по колене по скалите...
Как да е. Изкатерил се най-после с големи усилия на сухо и погледнал да види строшените пера... Да, ама не. Перата са си съвсем здрави само издраскани.
Знам, че звучи малко като реклама, но Ицо ще потвърди, че ситуацията не е измислена.
А миналото лято пък, моя брат реши да размаже един стършел с плавника ми в/у скалите... Има 3ма свидетели как инстинктивно взе плавника, замахна с всичка сила и изплюща гадния стършел, който беше кацнал на един камък...
Аз ококорих ей такива очи и се развиках: "Кво правиш бе?! Строши ми плавника!!!" А той гледа ококорен и вика: "Инстинктивно го направих... Хич не помислих за плавника..."
Гледаме перото после... Нищо. Само още една драскотина
Айде стига реклама... Който не вярва да пита agyulev, mirocomm и icobubar.
|
|
Писали сме няколко човека едновремено...
Спор няма, че карбона като материал е най-здрав от трите вида. То и за това и цената му е най-висока, освен заради другите му по-добри качества.
Иначе за Капитан Немо, Явор е напълно прав, че се различават от другите плавници от фибростъкло. Има някакъв каучуков елемент в смолите, който придава черния цвят и изключителната издъжливост на спукване... Поне това е моето наблюдение, както и наблюденията на един приятел, който положи огромни усилия да ги разреже за да им направи чупка...
|
sea-wolf
19-02-2009 12:27
|
Gogo26, Иван е прав, няма значение какви са плавниците, има си начин на ползване. Аз от малък бях научен, че плавниците много трябва да се пазят и като смених пластмасовите с карбонови не съм започнал да се отнасям към тях по-внимателно. А това, което описваш за твоя харпунджилък, ами повечето от нас това правят. Влизат от различни брегове, гмуркат в прибои, понякога трудно излизат и т.н. Има много хубави пластмасови плавници, може би е най-разумно такива да си купиш, но се отнасяй с тях с внимание, после ще свикнеш и това ще е нормално за теб.
А за надеждността на карбоновите, аз доста мислих преди 1-2 години, когато се каних да си купувам, защото за мен са скъпа екипировка. Две неща ми повлияха. Първо, мнението на Явор, който има много голям опит с такива плавници. Второ, C4 на един турчин. Не съм виждал плавници в толкова окаян външен вид. Толкова бяха надрани, че почти целите бяха сиви. Въпреки големия бой, който бяха изяли, това си бяха едни перфектни C4 Flap 30.
|
|
с флекса рязането става бързо но наистина се опъват малко
|
|
потвърждавам мнението на Добс - убих го гадния стършел а немото оцеля
|
pipin162
19-02-2009 13:46
|
А бе карбона е номер едно,нима има още хора,които не са го разбрали,или не вярват че това е така,файбъргласа е много далече от него,не мога да разбера кой насажда на хората,че карбона е слаб и крехък? Хората го използват като основно и единственно средство за изработка на кокпита на формула 1(от там нататък няма какво да се обсъжда повече) и то не само заради това че е лек,а именно заради здравината му.
Петьо това е напълно вярно за карбоновите плавници и окаяното им състояние и аз съм виждал подобни,които ти е чудно как още са здрави.Петьо трябва да видиш и на наш Яворчо плавниците и неговите са бая поучукани, даже имат и някакви странни ромбовидни дупки в самите пера като на единия плавник мисля,че беше една а на други са две,или на единия са две на другия три,нямам си ни най-малко понятие за какво са?
|
Wishbone
19-02-2009 14:07
|
Относно предходните въпроси за Есклапез - зададох ги на производителя и отговорът е следния.
Материалът от който са произведени е технополимер с много високи качества. Забъркали са го специално за плавниците във френската комания, която е с над 15 години опит в производството на подобни изделия.
По чисто каталожни показатели би следвало да държи в граници -20 до +70 градуса. Тестван е до максимум -3 градуса. Според тях на +5 - +6 градуса не би следвало да има каквито и да било проблеми.
Относно перата - в този пантоф могат да се слагат само пера на Есклапез.
карбоновите и файбър плавници се очакват около Април. В момента се доизкусуряват.
|
Yavorsub
19-02-2009 14:12
|
Ивчо стига си издавал тайните .Това бяха (и все още са )прототип по време на изпитание.Не мисля че касаят широкия кръг потребители.Просто някои -ако не и всички -фирми преди да пуснат нещо ново на пазара , го пробват и изпитват в различни екстремни условия.Важното е че след вече 3 години употреба и въпреки отнемането на значително количество материал -все още са ОК.
|
|
Аз ли не разбирам ... вие ли нещо бъркате .... Едно време като се появиха карбоновите (графитните) рибарски пръчки - основната причина да се полозва карбона е лекотата на метриала и една друга характеристика която даваше много добър "строй" на пръчката. Обаче - тези въдици имаха една слабост - не се чупеха когато се ползват правилно - риба не ги чупеше, но не дай си боже да чукнеш на някой ръб на камък оставяйки я на земята - нараненото място ставаше много слаба точка и се чупеше точно от там - т.е. трябваше да се пазят от удари и надрасквания. За това се появиха в последствие пръчки карбон-кевлар - например серията на Д.А.М.
|
Yavorsub
19-02-2009 15:17
|
Грешник -определено нещо ти бъркаш !На времето и първите карбонови плавници се чупеха -товаобаче не важи в днешни времена.Карбона е само пълнеж в състава на композита-нещо като желязото в бетона.Другата важна съставка е именно това дето слепва филера (карбона в нашия случай ) са смолите.На времето се ползваше винил(като грамофоните плочи.а сега" космически" епоксидни смоли.Това за пръчките е вярно и не е виновен карбона а непознаването на материала.Сега вече има know how и е въпрос само да подредиш правилно различните по вид материали.Както и да е -темата е обширна и ако продължа -съвсем ще оспамим темата.
|
pipin162
19-02-2009 19:38
|
Грешник естественно,че ти бъркаш.
|
stefdive
19-02-2009 22:35
|
Все пак не забравяйте , че не плавниците правят гмуркача.
|
pipin162
20-02-2009 00:42
|
Чефо темата е за плавници,и то става дума за кои са най-добрите плавници като качества,а не кои качества правят гмуркача,едва ли някой е забравил,че не плавниците правят гмуркача.
|
|
Аз също като Грешник мисля, че карбона не е особено здрав. Като пример мога да дам оборудването за уиндсърф - карбоновото е най-скъпо и най-леко (естествено най-предпочитано), но алуминиевите гикове са по-здрави и се предпочитат при определени тежки условия пред карбоновите. Същото е и при рамките и други велосипедни части (вилки, кормила, колчета), където алуминия и стоманата са предпочитани при екстремни натоварвания.
Не съм сигурен, че сравненията ми са коректни по отношение на плавници, но все пак... Ивчо..!?
|
|
Сравняването на карбонови плавници с карбонови въдици и сърфове че дори и харпуни е наистина некоректно....технологията може и да е една и съща но смесите са различни,казаха го хора които ползват такива плавници,каза ви го и Явор. На него до колкото знам карбона му е като глината за грънчаря.
|
|
Абсолютно некоректно е да сравняваме продукт със специфична форма (най-често тръба) като въдици, рамките на колела, мачти и т.н. с един лист композитен материал като плавник. Все едно да сравняваме ампула с лекарство със стъклото на колата. И двете са стъкло, но разликата в здравината е огромна...
Има много компетентни хора по въпроса с композитите, но дори за лаик като мен е ясно, че карбоновия плавник е направен от карбонов плат и специални смоли, а фибростъклото е направено от нещо като стъклена вата и смоли. Няма предпоставка, която да направи стъклената вата по-здрава, гъвкава, лека и т.н. от карбона при еднако качество на смолите...
Ако греша, нека да ме поправят по-знаещите.
|
|
Аз пък имам няколко карбонови въдичарски пръта, които вече не личи каква марка са от тормоз, но са си цели и си работят. Имам и от други композитни материали, и те си работят страхотно, но са по-дебели, по-тежки и с друго предназначение. Имам 2-3 случая на счупени (прекършени) пръчки, но нито една от карбон... Не мисля, че има логика въглеродните композити да отстъпват по здравина на стъклопластите, ако са изпълнени както трябва. Просто карбон се влага в какво ли не, а стремежът изделията да се направят по-достъпни и продаваеми води до изнасянето на производствата в региони с по-евтина работна ръка и снижаване на технологичния контрол при процесите и влаганите материали. Това може да се окаже фатално за такова високотехнологично изделие. Отделно, че има и приложения, където лекотата може в един момент да се окаже, че не е предимство... Мисля обаче, че за обекта на дискусията - плавниците - едва ли в момента има по-добро решение за тези, за които парите не са фактор при избора...
|
|
Най-много карбон поглъща самолетната индустрия. За един самолет отива толкова карбон колкото за цялата риболовна индустрия за всички марки за 1 година . Има 2 фабрики за карбон в света които вдигат цената на материала всяка година с 10-20%.
|
stingray
20-02-2009 11:42
|
Колко ли би струвала една пръчка за риболов с дължина 6-7м. ако се направи с материали и технология по която се правят карбоновите пера? И колко биха издържали карбонови пера за плавници, направени с материали и технология за производство на рибарски пръчки?
По темата" Плавници - но какви? ":
Карбонови - най-добре (ако средствата не са проблем)
Фибростъкло - няма лошо ( не са леки като карбоновите, но и не са толкова скъпи)
Пластмасови - добре ( много по-достъпни от останалите)
Аз използвам от миналата година пера Немо с пантоф Патос, и смятам, че за мен това е оптималната комбинация
|
|
Ай сега и аз да си кажа мисълта.Значи Явор много точно нарече карбона(графита) "пълнеж",значи същото важи и за стъклото.На първо място е качеството на смолите,което ме навежда на мисълта че едно Немо с перфектни смоли е по-добро от калпави "карбонки".
А ако разсъждаваме логично стъклото само по себе си има по-добри пружинни свойства от графита като материал.Въглерода има две алотропни форми-графит и диамант.Диаманта е по-яката и има специални стъкла по-близки до него ако правим сравнение. На сушата безспорно комбинацията графит-смола и по-пъргава защото е по-лека,но във водата където масата е нищожен фактор а съпротивлението е огромен не би следвало карбона да има осезаемо преимущество.
Разликата в цената идва от скъпата технология на "изтегляне" на въглеродните нишки.
Осезаемо редимство според мен карбона има само на сушата при еднакво качество на смолите разбира се,където е по лек и пъргав.
Освен това много хора дори си слагат тежести на краката,какъв е смисъла тогава от леки плавници.Дапиран например като ловува с Ц4 под крачолите му си личат оловните гривни.
Мойте Немо с омерския пантоф си тежат таман колкото да не се занимавам с тежести за краката.
Сега чакам с нетърпение Яворчо да ми разбие логиката
|
|
Нови Продукти
Цена: 351.00 Лв.
Spearfishing
|