Разглеждане на всички мнения на Gringo
|
Хехе... на този пич обаче плавниците определено му пречат... Май е тренирал плуване по стълби... |
|
Citizen Hyper Aqualand е ВОДОЛАЗЕН компютър! Работи по подобен начин, както Aqualand III, за който писах - няма фрийдайв мод. Понеже не е часовник, дисплеят му е по-просторен и показва повече неща едновременно.
Това не е цената на Сунто-то, а начална тръжна цена - гледайте по-внимателно... Залози се приемат от $335 нагоре... |
|
Хехе... И що ли след цялата тази суетня се сещам за това, което Жак Майол е казал на Умберто Пелицари, преди да се съгласи да гмурка с него:
"Mayol said to me: “If you want to dive with me, give up your human personality, take off your diver watch. You should not have any other goal but this: every time you dive, and every time you reach the bottom of the sea, you must feel stronger and experience more pleasurable sensations than the previous time, in your last dive. You must go deep into your feelings and, in order to do that, you cannot be concerned with the meters of depth or the seconds in apnea."
Ето и нещо като превод:
"Майол ми каза: "Ако искаш да гмуркаш с мен, освободи се от човешките си навици, свали дайвърския си часовник! Не трябва да имаш друга цел, освен тази: всеки път, когато се гмурнеш и всеки път, когато достигнеш дъното, трябва да се чувстваш по-силен и да изпитваш по-приятни усещания от предния път. Трябва да отидеш в дълбините на съзнанието си, а не да мислиш за дълбочината в метри или секундите в апнеа."
P.S. Всъщност, тези часовници не ни ли трябват само, за да си мерим "метрите" помежду си... |
|
Ало, варненската тест-бригада, няма ли да публикувате резултатите от изпитанията? Какво реши "голямото жури", или още не сте стигнали до консенсус? |
|
PaVka, я опитай пак, ама този път опитай да пишеш на български... |
|
Благодаря за отговорите! Разбрах, каквото ме интересуваше! |
|
И ти...? |
|
Юли, аз наистина на тежкия си харпун съм търсил хидрообтекаемост, и то с една шантава форма на профила. Не е елипса, а половин елипса - овалът е изтумбен нагоре към стрелата, а отдолу тялото е плоско по допитателната на тръбата. Идеята взаимствах от проекта за харпун, който направи Джордан Хамилтън за Акулата. Там той се мотивира с формата на профила на самолетното крило. Прави ми впечатление, че при странично водене мога да "управлявам" и вертикално харпуна с промяна на ъгъла на плоскостта отдолу спрямо хоризонта - накланяйки го нагоре или надолу спрямо посоката на странично движение тялото се вдига нагоре или забива надолу. Не, че го ползвам това, но го забелязах като ефект. Поводът за въпроса ми обаче беше теглото. Отначало беше лек при главата и аз започнах внимателно да го утежнявам. Първо сложих 35 гр., после още 35 и накрая още 25 гр. С всяко топузче, което добавях (в празната част на тръбата пред тапата от към главата) страничната маневрвност ставаше все по-добра. Затова и попитах - до колко има научно обяснение този ефект.
Сега ми се появи още един въпрос - има ли значение за хидродинамиката и балистиката дали главата е пълна с вода, или с олово? И по принцип - водният баласт освен удобството да носиш по-лек харпун на сушата, има ли някакви предимства? |
|
Мисля, че в тази тема е мястото да питам колегите, които се изявяват като физици тук, за едни мои догадки. Ето какво имам предвид:
Имам 2 харпуна - един Патос Про 90 с отворена глава и един Беша Мундиал Карбон 100 см., който е силно тунингован - тръбата е облечена с дърво и в последствие доста утежняван с баласт, пак с отворена глава. Патосът тежи 750 гр. без стрелата, а Бешата е двойно по-тежък - около 1400 гр. Само при главата имам 110 гр. олово. И двата имат страничен профил със стрелата 34-35 мм.(28 мм. тръби с водачи), и двата плуват без стрела, а със стрелата бавно потъват (Патосът малко по-бързо). Според моите стереотипи съм си ги назначил така: Патоса за нашето море, защото е по-лек и маневрен, с 6 мм. стрела и 16 мм. ластик. Бешата съм правил за другото море и за по-тежък сет. Какво обаче се оказа: тежкият харпун ми се струва, че е по-маневрен и послушен във водата и започнах да го предпочитам и тук. Не само, че стреля по-убедително и по-надалеч с по-тежки стрели, но и се върти не по-зле от Патоса, а е по-стабилен при прицелване, особено в по-неспокойно море. Разликата в усещането, казано по най-простия начин е следната: като бутна тежкия харпун в някаква посока, после само го придържам и насочвам, докато Патоса иска постоянно усилие, за да се движи. Щях да приема, че си въобразявам, защото много си харесвам самоделката, но го чух и от други колеги, които се изненадват от добрата маневреност на дори значително по-тежки харпуни.
И тук е въпросът ми към колегите juliano и radogg, а и към останалите:
Възможно ли е по-голямото тегло на добре балансиран като плаваемост и страничен профил харпун да създава предимства при маневрирането? Моите дилетантски разсъждения стигнаха до понятия като "инерция", "съпротивление" и "потенциална и кинетична енергия", но до тук. Дали пък не е някаква заблуда понятието "лек и маневрен харпун"? Всички знаем, че теглото на сушата и плаваемостта във водата са различни неща, но как се отразява на хидродинамиката? Има ли някаква истина в догадките ми, или все пак си въобразявам...? |
|
Ето нещо специално за групата на 50+ - години, не метри...
Посвещавам го на Ватуса, Данчо, батко ви Владко, бат' Пешо, Ачо, Вовата и другите знайни и незнайни колеги, които ще се познаят тук. Има спасение, братиа...!
[link] ; |
|
И защо точно към пневматичен харпун си се насочил? |
|
Дааа, навъртял си 65 години и си сигурен, че знаеш кой си, но в един момент някой нахлува в живота ти и обръща всичко с главата надолу....
Всяка сутрин един стар пилот излизал, облечен в поизбелялата си униформа, сядал в близкото кафене и си поръчвал чаша кафе. В една такава сутрин, докато посръбвал от кафето си и преглеждал вестника, на масата му седнала млада жена. Тя го поогледала и попитала:
- Вие пилот ли сте?
Възрастният мъж спокойно отговорил:
- Ами.... целият ми живот премина в летене. Първо управлявах биплани, после малки моноплани, хидроплани, летял съм в Никарагуа, в Австралия. През Втората световна война летях на Б-29, после в Корейската война. Научих 50 човека да летят и на още стотици помогнах... В този смисъл предполагам, че съм пилот!
Дамата го изслушала внимателно, а после казала:
- Аз пък съм лезбийка. Целият ми ден минава в мислене за голи жени. Още щом отворя сутрин очи, мисля за голи жени. Под душа мисля за голи жени. Пред телевизора пак мисля за голи жени. Каквото и да правя, само за голи жени мисля.
Двамата потънали в мълчание, отпивайки от кафето си.
След малко на масата им седнал непознат младеж. Той също погледнал към униформата на възрастния мъж и попитал:
- Вие пилот ли сте?
Старецът се замислил, въздъхнал и казал:
- Цял живот си мислех, че съм пилот, но току що разбрах, че съм лезбийка...
P.S. Вова, ти пилот ли беше? Ватусе, а ти цял живот си мислил, че си харпунджия... |
|
Коце, този часовник е аналогичен като функции на Ситизена, коментиран по-горе, но с всички рискове от "детските болести" на един нов, при това италиански производител, за които Явор спомена. Дадох си зор да изчета цялата инструкция на H2O и единствените разлики, които открих със Ситизена бяха, че записва 10 гмуркания (при същите условия и параметри) и че има осветление на цифровия дисплей. $200 + доставката и другите разходи пак ще стане цифра, за която да те е яд ако започне да ти прави номера, а как стоят нещата със сервиз и гаранции тук и при тези условия на доставка... ? По-добре, ако те устройва хибрид със СКУБА функции, разрови за Ситизен или неговите производни с този модул. С пластмасова каишка ще намериш за около $300, но ще имаш нещо работещо и доказано от години.
Виж, другите 2 модела на Immersion - Prowler и Challanger са компютри за гмуркане с режим за фрийдайвинг, но едва ли са паднали чак толкова с цената и там трябва да се мисли дали си струва икономията от 200-300 лв. при същите рискове и да не се купи Сунто.
Иначе е много красив, както и Чалънджъра. Ако не беше Явор, с когото се консултирах преди 2 години, сигурно сега щях да имам Чалънджър... Сега не съжалявам! |
|
Еехехе...супер!!! Това ми мяза на варненска колекция! Според мен 2-та чифта "Нарвал" са на Ивелинчо, ПВЕ е на Марто, за другите не знам... Може и Анакс-а да е на Иво, ама не съм сигурен само отдолу ли бяха наплескани с камуфлаж...
Хайде докладвайте, кой ще напише по едно ревю за всеки чифт? |
|
Аз гмуркам вече 2 сезона със Ситизен и имам ясна картинка какво представлява. По този повод да взема да ви драсна едно "ревю", че да има нещо черно на бяло. То не, че Явчо не е гмурил с такъв няколко пъти по 2 сезона, ама го мързи да пише толкова... Да ме поправя ако някъде не съм точен...
Вече съм ви го показвал, когато ми го донесоха, но за да е по-пълно описанието, слагам пак снимката. Това е видът, в който пристига:
Да започна с това, че става дума за часовник за гмуркане! В по-горния си пост споменах три категории, като третата нарекох "хибриди". В този случай става дума именно за такъв часовник.
Това е модел от серията "Promaster" и по-точно - CITIZEN AQUALAND III JP1060-52Е. Механизмът, за който стана дума, че ползват и други марки, е известен като Caliber No. C500. Това всъщност са две отделни устройства в един модул. Едното е перфектен кварц-механичен часовник с изумителна точност - при мен избързва с до 5 - 7 секунди за 2 месеца. Той задвижва механичните стрелки. Другото устройство е електронен модул, обслужващ двата спомагателни дисплея. Там си има още един часовник, който в нормален режим на сухо на горния дисплей отчита час и минута в 24 часов режим, а на долния има няколко режима - или секунди, или дата и ден, или хронометри за нормално и обратно броене и разни други глезни като аларми и будилник, или термометър. За да мери точно термометърa, часовникът трябва да се свали от ръката поне за 10-15 мин., за да не се влияе от топлината на ръката. Веднъж сверена, датата се отчита по т.н. "вечен календар". Двата часовника работят независимо един от друг и могат да показват различно време.
Цената му е в странни граници: При вносителя на Ситизен за България - Еди Гюлиян, струва 1060 лв. В интернет може да се намери от 240 до 520 долара. На мен ми е подарък и отказаха да ми кажат за колко, но е купуван в Щатите от магазин.
Първото впечатление е за изключително солиден, тежък, масивен "екземпляр", изпълнен в най-добрите традиции на понятието "Divers Watch". Водоустойчив е до 200 м. (тестван по някакви си там стандарти). Корпусът и верижката са от съответен за целта клас неръждаема стомана, а стъклото е от минерален кристал с допълнителнa обработка против драскане. Контролните бутони на корпуса са удобни за натискане. Върху стрелките и цифрите на циферблата има нанесена фосфоресцираща емулсия, която доста добре (дори прекалено) се справя със задачата да свети на тъмно. Спомагателните дисплеи нямат осветление и на тъмно са безполезни. Верижката е със специален удължител за бърза корекция при поставяне върху неопрен. При костюм до 5 мм. се справя добре, за 7 мм. малко не достига.
Сега за подводните му функции:
Ще започна с това, че този часовник е проектиран за водолазна работа! Цялата концепция на електрониката е подчинена на спецификата на едно СКУБА гмуркане, и то не особено сериозно. Повечето отзиви от водолази по сайтовате са в смисъл: "Страхотен часовник, другите функции са ми за дублиращи на конзолата".
Преди гмуркане могат да се програмират аларми за максимална дълбочина и максимално време за престой под вода, както и за бързо изплуване. За мое учудване, след като бях чувал и чел, че не може, при мен се оказа, че има възможност да забраня всички аларми, в т.ч. и досадното тититкане при бързо изплуване!
Как работи измерването под вода:
Режимът "DIVE" се активира автоматично с намокрянето на датчика. Измерването на дълбочината и времето на гмуркането, както и данните от термометъра започват след минаването на 1м. дълбочина. Дълбокомерът отчита окончателно 3-4 сек. след достигането на някаква постоянна дълбочина. Показанията в реално време са следните: на горния дисплей - дълбочина, а на долния - време от началото на гмуркането.
Отчитането в реално време на температурата започва след 1 мин.престой на дълбочина под 1м.
До тук всичко е ОК, но от тук започват проблемите за един фрийдайвър. Няма отчитане на времето за престой на повърхността. Нещо по-лошо - начало на ново гмуркане може да бъде отчетено 15 мин. след изплуването. Ако се започне ново гмуркане след примерно 3 мин., времето се добавя към това от предишното гмуркане. По този начин имам записани апнеи по 30-40 минути....
Сметанката автоматично записва данни за последните 4 гмуркания, но по нейната си система - само тези с 15 мин. пауза между тях. В един Лог (запис) се съдържа следната информация: час и минута на започване на гмуркането, час и минута на края на гмуркането, макс. дълбочина, общо време на гмуркането в мин. и сек., средна дълбочина и температура на средната дълбочина.
Видно е, че от не малкото възможности за нас полезни са само дълбокомерът и термометърът, както и част от съдържанието на записите, просто за спомен...
Ето и малко общи впечатления от експлоатационен характер:
Часовникът е много здрав, надежден и както вече вече казах - изключително точен. Изработката е ... CITIZEN! Ергономия - 5 от 6. Единствената ми забележка - стрелките са прорязани с цел да не пречат на видимостта към спомагателните дисплеи. Поради тази причина фосфорните индикатори са в близки окръжности, с подобна форма и размер и на тъмно понякога трудно се различават часовата от минутната стрелка.
За някои може би е престижен на вид, но на мен ми е малко тежък и обемист за ежедневно носене. Слагам го, когато тръгна за море.
Смяната на батерията се прави само в оторизиран сервиз на Ситизен - за България това е фирма Гюлиани (Giuliani). Цялата операция става за 20-30 мин. и струва 20.- лв. с касов бон и гаранция след воден тест. Животът на батерията е около 2 год., но това е относително и силно зависи от времето с активиран "DIVE" режим. Тук е и един от най-сериозните кусури на този часовник - сензорът за вода е много чувствителен и се активира дори от пот. През лятото в жегите може и цял ден и цяла нощ да си мига, което яде батерия. Първата ми изкара 1 година, но не е ясно колко време е работил часовникът преди да стигне до мен, защото работеше, когато го разопаковах. Новата сложих на 25 юни м.г. и ще засека колко ще изкара при мен.
Ако трябва да кажа с няколко думи общото ми впечатление, то е следното: истински дайвърски часовник, но не фрийдайвинг компютър! За моята класа и интереси в морето ми е повече от достатъчен. Вече рядко се интересувам от показанията на дълбокомера и още по рядко си засичам апнеата, от което само си подобрих техниката. Гледам да ми е уютно и приятно и единствено поглеждам часовника, ако съм обещал на жена ми или имам уговорка с приятелите за час на излизане. Е, вечерта на по чашка може и да покажа на някой невярващ приятел, че съм бил и на 16 м....
Дано съм бил полезен на някого! |
|
.... познатата картинка - Явор се изцепи пак!
Дефлорира темата любимка и... повлече крак.
Все го мислех за приятел, а той ме закопа!
Този улов като гледам,
иде ми да зема да умра!
Таз година сезона мислех АЗ да го открия,
и тайно за целта се трудих здраво!
С харпун надничах дълго в бурето с ракия,
ма риби йок, да кажа си направо!
Явчо, тук няма да оспорвам приза ти -
пак номер си 1 за таз година,
но дължиш ми част от съдържанието на фризера,
когато дойда за изложбата в Атина...
Айде хаирлия!!! |
|
Колеги, събудили сте една стара и интересна тема, но ми се струва, че пропускате една малка подробност, а именно: темата е "Часовници за гмуркане", а не "Компютри за гмуркане"... Ако пуснете в Гугъл "Divers Watches" и "Diving Computers" ще ви излезнат доста различни резултати...
Това са две съвсем различни устройства с различно предназначение и бих искал да се постави някаква яснота.
Часовникът си е часовник и единствената му функция е да показва времето. Когато е предназначен за гмуркане, то той има малко по-различни характеристики от един "салонен" часовник: трябва да издържа на високо водно налягане, да е с по-сигурна механична и химическа защита, с по-ергономичен за целта дизайн - по-голям и четим циферблат в ярки или достатъчно контрастни цветове на елементите и пр. Ето един пример:
Това, че няма "екстри" не го прави евтин - цената му е над $3000.-
Компютрите са друга бира и това, че показват и часа, не ги прави часовници...
Има и една трета категория "хибриди", които са по-скоро часовници, но с добавени някои основни функции за работа под вода - дълбокомер, термометър и евентуално някакъв елементарен процесор за обработка и запаметяване на данните от датчиците и часовника.
Всяка категория си има фенове и противници според интересите и разбиранията, но не е редно да се мерят с един аршин, когато се сравняват. |
|
Мерси Юли! Днес ги изгледах и се изкефих много!
Ето нещо за душата...
[link]
|
|
Хехе... Я кой бил късметлията!!! Това е Димата, дето първата му по-голяма риба беше лаврак, който докара херния на жена му в банята... Малеййй, Дима, сега с това кюмурче какви ли ще ги носиш...
С порцията неизбежна колегиална завист ти пожелавам и много радост в морето с "Велинка" - нека си носите взаимно късмет! ННН!!! |
|
Нови Продукти
Цена: 192.00 Лв.
Spearfishing
|