Разглеждане на всички мнения на sea-wolf
|
Vacano, колко тежи твоя 15 к. с. двигател, каква марка, модел е и колко такта? |
|
Ачо много правилно отбеляза, че от далака се освобождава много хемоглобин. А иначе и аз лично съм като тебе, някъде след 30 мин съм окей за атака.
Но със сигурност това може да варира. Тепърва се правят по-задълбочени изследвания на гмуркачи за да се отчете по-точно след колко време какво точно се случва. Все пак само от няколко години специалистите разполагат с повече сериозни гмуркачи за да направят опити с тях. Имам една съвсем нова книжка с такива изследвания, много е интересно как различни прояви на този рефлекс се отчитат в различна степен при обикновени хора и при тези, които имат значителен опит с гмуркането. |
|
assen написа: Харпунджиите да не се услушват, защото може да се окаже, че в тези полигони с харпун не може да се влиза...
Прав си. Ако ги затворят за водолази, невиждам защо да пускат гмуркачи. |
|
Само едно уточнение. Този рефлекс (MDR - Mammalian Diving Reflex) включва промените, които Ачо и Явор посочват плюс някои други. Принципно най=важните са:
1. Брадикардия - забавена сърдечна дейност
2. Vasoconstriction (някой да даде превод на български) - постепенно затваряне на капилярите от периферията навътре като по този начин спират кръвта до крайниците и с нея разполагат приоритетните органи.
3. Blood shift - най-общо навлизане на кръвна плазма в гръдната кухина, непозволяващо колапс след точката на достигане на остатъчния обем.
Има и други по-второстепенни или по-точно, такива, които се проявяват по-надълбоко и след повече време като например освобождаването на кръв от далака.
Ачо, за 30 минути може би се достига някакво оптимално състояние, но брадикардия от поне 10% се проявява веднага щом си намокрим лицето със студена вода. |
|
Добри, сметката с 10-те секунди не е точна.
Нали този въздух, който получаваш по пътя нагоре всъщност си го взел от този, който иначе щеше да ползваш долу. Въздухът от маската не е чиста печалба.
Най-хубавото от тази схема аз виждам в това, че малко по-рано ти се обажда организма да излизаш. |
|
Old_smuggler, ако смениш цифрите нещата не стоят точно така.
Пример:
1. маска Aries 45, която е с много малък обем преди 3 години, да речем малък или дори нормален за днешните разбирания: 145 ml.
2. дълбочина от 25 метра, която примерно Добри постига
Резултат: 145 мл x 3,5 атм ~= 0,5 л. |
|
Яворе, тези 0,5% предполагам, че са при нормално дишане без задържане?
Ванка, дълбочината има значение, немога да определя точно до колко тъй като незнам намалянето на обема при движение нагоре точно до колко допринася за постигане нa SWB. Колкото повече чета за SWB, толкова повече разбирам, че незнам. Общо взето напоследък се появиха разни други теории, някои от които директно отписват класичското обяснение на нещата. Спонмям си, че Люик Леферм не се забавяше към повърхността, както повечето го правят от съображения за избягване на SWB. Но както и да е - при всички случаи понижението на налягането има ефект.
Ако си спрем вниманието само на този фактор - да, дълбочината има значение. При една и съща скорост на изплуване, колкото по-близо сме до повърхостта, толкова по-бързо намаля налягането. Да речем ефекта, който можеш да постигнеш между 10 м. и 0 м. (2 атм / 1 атм = 2), можеш да го постигнеш и между 20 м. и 5 м. (3 атм / 1,5 атм = 2), и между 30 м. и 10 м. (4 атм / 2 атм = 2), но различните разстояния трябва да се изминат за едно и също време, а това е вече малко трудно за постигане, колкото сме по-надълбоко. |
|
Ванка, и сравнително богат да е, файда трябва да има. Имам спомен за някакви графики с процента кислород, който остава при издишване след различно време на задържане на дъха. Добре ще е, ако мога да намеря тези данни, пък и вие може да ги потърсите. Тогава ще можем да си направим изводите точно. Все пак аз съм останал с впечатлението, че разликата между въздуха събран в маската при слизането и този, който ти е в дробовете на излизане е достатъчно голяма, че след поемането на този въздух да се повиши парциалното налягане на 02 в дробовете. С колко - нека да се сдобием с цифрите и тогава ще можем да си направим изводите точно.
За swb като се прибера в нас, че ме чакат с колата долу.  |
|
Искам да направя едно уточние. Като пишем SWB всички за едно и също нещо ли си говорим? От други теми съм останал с впечатление, че хората имат предвид различни неща. Нормално е, все пак смесваме български с английски, а освен това и на английски този термин не е правилен и англоговорящите понякога се разминават. Във форумите и книгите, които аз чета под Shallow water blackout се разбира загубана на съзнание по време на движение на гмуркача към повърхността. Както знаете, там важна роля играе промяната в налягането и това е отличаващото от другите случаи на загуба на съзнание. За това и думата shallow, останала в този термин е неподходяща. Просто blackout казват тогава, когато не е намесена промяната в налягането, да речем, по време на статична апнея. От скоро се говори за трети вид, който е загуба на съзнание при голяма дълбочина, но там са намесени други фактори и немисля, че трябва да го намесвам тук. Принципно от него страдат гмуркачи слизащи на по-големи дълбочини.
Иска ми се да се разберем ние тук какво на какво казваме, защото аз имам отговори (или поне мнение) за някои въпроси, но не съм сигурен дали хората задават точно тях.
Ачо, обясняват за това в новите книги, а по форумите, както и в нашия, също не го пропускат.
Техниката с шнорхела ми е много интересна. Аз лично като не гмуркам на дълбоко, издишвам през шнорхела точно преди повърхността, но не по този елегантен начин. Всъщност така ме научиха от малък да го правя и чак когато се хванах да увеличавам дълбочината, започнах да издишам без шнорхел. |
|
Zablio, благодаря много за полезната информация. Много искам да отида точно на този остров. Моля те само да пишеш на кирилица. |
|
Gre6nik, Разбрах те точно какво си написал, не съм си помислил, че говориш за момента, когато си сигурен, че си прекалил. Виж където си ме цитирал думата "вероятност".
Немисля, че има смисъл да продължавам с това - казах ясно какво мисля. Има различни нива на подсигуряване. Всеки в крайна сметка решава за себе си.
Иначе, както казах на Явор, че е хубаво да се поговори по-сериозно за това на среща, ще ми е приятно да поговорим и с теб лично. Видях, че си бил на срещата в Бургас миналата събота. Нямам късмет нещо с тези сбирки. Всяка втора, трета седмица съм там, а до сега не съм уцелвал нито една. |
|
Яворе, наистина това има нужда да се обсъди по-сериозно на такъв тип среща или просто да се отиде на курс. Но моето мнение, което имам от собствени разсъждения за сега е това. Ако мисля, че има вероятност да не успея до повърхността, ще хвърля колана. Техниката на грешника бих я използвал само в случаи, когато немисля, че няма да мога да изкарам до горе като мярка за всеки случай. И там би и била наистина силата, защото повечето хора губят съзнание без да го очакват. |
|
Atoman, има логика в това, което предполагаш, но мисля, че не може да се направи такова сравнение.
Малките порции помагат не защото са малки, а защото не позволяват на налягането в дробовете да спадне.
При цялостно изпразване на дробовете налягането спада. Всъщност докато издишаме проблемът е по-малък, тъй като тогава намаляме обема и налягането се поддържа, но в момента в който престанем да издишаме и започенм вдишването налягането рязко спада. Ето този момент е най-рисковия. |
|
Gre6nik, не съм съгласен с теб.
"Когато тръгнем нагоре, с ясното съзнание че ТОЗИ ПЪТ МАЙ ПРЕКАЛИХ" - трябва незабавно да се освободим от колана. Немисля, че имаме право да си правим каквито и да било експерименти, но все пак ще посоча какво не ми харесва в твоя план: Най-важното е, че след като останем на повърхността в безсъзнание имаме доста фактори - по гръб или по лице сме, с шнорхел в уста или без, атмосферни условия и разни други, които в крайна сметка ще определят два типа крайни вариянти: 1. дихателните пътища са ни затворени, рефлексът ни за първо вдишване се появи, успяваме да си вземем въздух и се съвземем. 2. други вариянти, водещи до най-лошото. Въпреки, че е доста по-маловажно, с ръка на токата не сме в най-добрата форма за изплуване.
Ачо, прелистих на две на три книгата, намерих писано по въпроса на няколко места, почти съм сигурен, че беше споменато и другаде. Ето малко цитати:
"Не издишайте рязко, а по-скоро издишайте половината от въздуха, поемете въздух до край и чак когато издишате, възстановете нормалното дишане."
"Навикът никога да не се издиша силно в края на апнеята е принцип от най-голяма важност."
"Избягвайте да издишате силно след апнея. Вместо това, издишайте спокойно през устата без да изпразвате дробовете си, след което веднага поемете въздух за да възстановите кислорода."
Част от цитатите са след текстове описващи различните дисциплини, част са от тема свързана специално с blacк-outs. Общо взето идеята е да не се позволява спадане на налягането в белите дробове, което директно води до спадане на парциалното налягане на кислород в кръвта. |
|
Взимайте пример от Vatus  |
|
Има един много важен момент в цялата работа с апнеята - издишването на малко въздух и поемането на първата глътка. Пелидзари обръща специално внимание на този последен и много важен етап от апнеята и казва, че в много случаи от него зависи дали ще приключим безпроблемно апнеята или ще загубим съзнание.
Предполагам, че сте наясно, но все пак ми се иска да го спомена. |
|
Много интересно е това с цвета. Нямам опит с тези ластици в Черно море, защото ги използвам на харпун, с който не стрелям тук. В Средиземното подобни проблеми не съм забелязал, пък и ако имаше все щяхме да чуем от чужденците.
За качествата им: Много съм доволен, стрелях първо с един 20мм черен, после го смених с два сини 16мм. За мен тези ластици са много еластични, но аз ползвал главно G20, които се смятаха до скоро за най-серт ластиците, така че незнам до колко съм полезен с тази оценка. Не мисля, че заради голямата си еластичност са слаби. И с двата сетъпа със съответните стрели харпунът стреля перфектно. На студено не съм ги пробвал. |
|
Чорапите няма толкова да ти нарушат плаваемостта, давай така.
Аз плувам доста често в морето без костюм, само с плавници и чорапи. В басейн също съм го правил. Нямам проблеми. |
|
Веско, много е вероятно изтръпването в ръцете ти да не е свързано пряко с това, чи си бил на апнея.
Има един проблем, който се получава при хора, които започват да плуват с ръце опънати напред. Ако си се занимавал преди това с такова плуване, това, което ще напиша едва ли ще важи за твоя случай.
При продължително изпънати ръце напред според това колко точно са изпънати и под какъв ъгъл може да се получи напрежение в раменете, което да намали притока на кръв към ръцете. От друга страна има и нерви, които също могат да попаднат под напрежение. Резултатът е това чувство на изтръпналост.
Как да разберем дали това е проблема: пробваме на сушата. Изпъваме ръцете в същата поза както под водата и измерваме колко време е необходимо да изпитаме изтръпването. Ако това време е по-малко или приблизително колкото времето ни в динамична апнея значи това е причината.
Добрата новина е, че изчезва с практиката и с разтягане.
Имах и една друга идея от какво може да е, но 30те градуса не се вързват с нея.  |
|
И друго, студена ли беше водата за теб в басейна? |
|
Нови Продукти
Цена: 341.00 Лв.
Spearfishing
|