Разглеждане на всички мнения на sea-wolf
|
Яворе, благодяря за информацията - много е ценна за мен, защото аз мислих, че първият харпун серийно прозиводство е на Бюша. Сега разбирам разминаването. |
|
Spearboy,
Мерси за подробното ти мнение за арката и за осветляването ни относно как тествате харпуните.
Това е първото ти мнение по темата:
"Буше една от водещите фирми по производство на екипировка за водни спортове...но както показва статистикакта с харпуните не им върви...за сравнение стават турските ластични харпуни като качество и производителност при стрелба с тях...изключение прави последното им творение Буше Марлин карбон за което няма отзиви от ПР и не знам никой който да го е ползвал... с една дума не хвърляте парите на вятъра...."
Аз разбирам думите ти като: харпуните на Beuchat през годините не са били добри, докато не са изкарали Beuchat Marlin Carbon. Отговорих, че със статистиката грешиш. Мисля, че и други хора са разбрали думите ти както мен, ако не е така - грешката е моя.
Сега чета, че за мундиалите можеш да кажеш много добри думи. Ами в този сайт всъщност за тези харпуни са казвани много добри думи, а още повече са казвани за марлините, харпуните, които ги правиха преди тях и които доста хора неискат да заменят за никой харпун и до ден днешен. Въобще според мен, едно от нещата, с които Beuchat най-много са си направили име през годините в подводния риболов, е с харпуните им и най-вече с марлините.
За новия марлин - като един голям фен на фирмата и ползвател на техните харпуни - аз лично съм разочарован от модела им с нормалната тръба (не карбоновия). Хората като мен очакваха много от него - едва ли не - да бъде толкова добър колкото първият марлин е бил навремето спрямо тогавашните. Дръжката, която е може би най-хубавото нещо в стария марлин в новия е нищо особено, да не говорим, че за повечето хора е по-неудобна от тази на мундиала. Не ми се навлиза в подробности, но в сравнение с конкурентните на него модели на другите фирми за съжаление марлинът изостава.
За марлин елит карбон - нищо не мога да кажа - не съм го виждал. |
|
- Иво, аз ползвам същата комбинация на същия харпун, въпреки че вече G20 май не са най-доброто, което можеш да си вземеш. Явно сме попаднали на учители с едни и същи схващания за това. Ако погледнеш настоящия каталог, ще видиш, че competiotion го дават с 16мм обикновени, а elite с 18мм megatone. Почти съм сигурен, че вторите ги нямаше когато си взимал твоя харпун. Вероятно след като са ги пуснали са ги сменили с тях, но с по-тънкия размер. |
|
Стамене, нещо си съкрати мнението, преди това повече ми харесваше.  |
|
Гриша, не е това оригиналния сетъп. Ето тук може да се види какъв е за competition: [link]
и за elite: [link] |
|
Иво, защо за лавраци, а не за платерини? |
|
Браво Иво и Сергей, спретнали сте им сериозна атака.  |
|
Spearboy, добре дошъл при нас.
Можеш да говориш за това, че не им върви с харпуните последните години след раздвижването на пазара, но за статистиката грешиш много. |
|
Пресъздаване на гмуркането на Хаджи Стати от 13та година до почти 80 метра:
[link] |
|
Володя, Добри е напълно прав. Нещата са много по-комплексни от колкото изглеждат, ако не си запознат с цялостната подготовка по един такъв опит.
Само една забележка - в идеалния случай с 20те и 30те водолаза - може би е така при по-плитки гмуркания. Имам на нещо като малък плакат схема на световния рекорд на Жак Майол до 100 метра. Там е направо препълнено с хора под водата. Бройката е някъде там. Има обезопасителни водолази, лекари, оператори, представители от CMAS и какви ли още не. Обаче това са 100 метра. 170 метра е доста по-различно. Няма много хора като Паскал Бернабе, които могат да се справят на тази дълбочина с такава работа. Защо примерно като загива последния им водолаз преди опита (няколко от екипа са загинали за няколко години) не взимат друг? Защото не е толкова просто да се намери такъв човек и да влезе в екипа и т.н.
Тенденцията за по-дълбоките гмуркания вече е да не се ползват никакви водолази, а тялото на гмуркача да е сигурно закрепено посредством специална система към главното въже, което започва да се издърпва нагоре в определен момент от гмуркането, независимо от това какво прави гмуркача в това време. Ако се проследят системите през годините може ясно да се види развитието им към по-добро.
P.S. Володя, преди няколко дни четох лекцията на Таня Стриитър на конференцията, която DAN оргазнира миналата година. Там за първи път споделя колко тежък и рискован е бил този опит. Пример - по това време AIDA са следели за загуба на съзнание само по време на гмуркането и след него. Тя загубва съзнание за малко точно преди опита. В актуалния регламент това води до дисквалификация по състезанията. Отворил съм една друга тема за тази книга и като ми остане малко време ще синтезирам по-интересните неща, които съм научил до сега. |
|
Володя, нямаш си представа колко коментари, въпроси и отговори има в интернет пространството, по разни доклади, книги и т.н. за този случай. Аз поне незнам да се е изписало повече за друга подобна случка.
Това, което си прочел в този материал са фактите. От там нататък започват въпросите, отговорите, изводите за отговорности, вина и т.н. Общо взето гмуркаческата общност се разделя на две - за и против Пипин, като повечето са от вторите. Пипин написа книга давайки неговото обяснение за нещата. Наскоро излезе книгата на Карлос Сера, който е бил неговата дясна ръка - съуправител на IAFD, съорганизатор на всички гмуркания и т.н. Той остро критикува Пипин и хвърля вината за случилото се върху него. Ако ти е интересно, мога да ти дам да прочетеш първата книга.
Защо Паскал Бернабе не подава взъдух - защото Одри Местер дава сигнали когато това е можело да стане, че няма нужда. Принципно тази схема е много рискована и се оставя за наистина краен вариянт.
Защо на Люик Леферм не са подали въздух - при него случая беше съвсем различен. Освен това той използваше друга система за сигурност - с противотежести, без водолази под 80-100 метра. Хърбърт Нитш също използва такава система, но доста по-подобрена в последния си рекорд до 214 метра. |
|
Много неща на куп са станали, най-основните са:
1. Използват нов баласт в следствие на което въжето не е било вертикално.
2. В бутилката е имало много малко газ и съответено балонът не се пълни достатъчно.
3. Предпоследният водолаз липсва, тъй като загива преди това и не взимат друг.
Развитието на действията по минути и секунди: [link] |
|
Велик е.
Когато се отказва, държи рекордите и в трите дисциплини, които са се практикували тогава. |
|
За изкарването на курс със сертификат ти трябват задължително часове в морето. Зимата в България това няма как да стане.
Можеш да изкараш само малка част от курса през зимата след което да го довършиш лятото.
Нека по-знаещите да ме поправят, ако греша. |
|
Голям кеф, да е жива и здрава и да продължава в същия дух.  |
|
Похвално, че смяташ буя за приоритетен.
Имай предвид, че плавниците са максимално свързани със сигурността.
Успех. |
|
Както Иво пита колко тежи?
От характеристиките се вижда, че може да измине до 2 километра и малко. Това явно е измерено при гладка повърхност. Като вземеш предвид, че рядко влизаме в море тава + това, че с цялата екипировка си доста по-тежък от колкото един нормален плажуващ, общото разстояние което ще измине може да се окаже доста по-малко. Колко ще е точно и до колко ще ти е от полза зависи от теб. Теглото е важно защото може често да се налага да го дърпаш.
Аз лично не бих си го купил.
Редакция: Извинявай за въпроса за теглото, изпревари ме с малко.  |
|
Потвърждавам и за неопрена и за плавниците.  |
|
Коце, не съм съгласен.
Нямаме достатъчно голям брой инциденти за да правим статистика.
А за близостта до брега - ето моя случка от това лято. Гмуркам се от един скален бряг без харпунджийски такъми. Исках да огледам как е положението долу с мидите, тъй като отдавна не бях вадил от там. Смятах през някой от следващите дни да извадя малко, ако са както трябва. Гмуркам си аз, правя разни апнейки, балончета, оглеждам мидите, абе - кефя се. На 10то-15то гмуркане при излуването на 2-3 метра от повърхността точно над мен мина джет. Стреснах се яко. Инстиктивно се спрях, усещах, че имам още доста запас от кислород и реших да поостана малко преди да излеза. Беше много интересен момент защото се чувствах по-сигурен под водата. Но да не се отплесвам, успокоих се малко, постоях така няколко секунди, шумът изчезваше, не се появяваше друг и излязох на повърхността. Джетът беше вече доста надалеч. Огледах се за да се уверя дали аз нещо не съм в час и как може от там да мине джет. Бях в час обаче, намирах се на 10ина метра от брега на място където гмуркам от 10-15 години и никога не съм виждал каквито и да е плавателни съдове, на по-малко от 100-200 метра от брега.
Знам, че това не се случва всеки ден, но при този наплив на всякакви хора в морето трябва да сме много внимателни. |
|
Това е последната книга, която получих, свързана с апнея.
Миналата година се провежда семинар с участието на известни учени, занимаващи се с проблемите около апнея гмуркането и някои от големите гмуркачи. Организира се от Divers Alert Network и Undersea and Hyperbaric Medical Society. Книгата представлява протокол на самия семинар.
Много се зарадвах, че двама от учените, докторите Lindholm и Lundgren участват като главни лица. Последните години всичко по-научно, което съм намирал в интернет беше писано от тях. Мартин Степанек и Таня Стриитър са част от гмуркачите.
Впечатленията ми за сега са страхотни, това е първата книга, която чета, толкова фокусирана в проблемите на апнеята.
Ще се радвам по-нататък да споделя конкретни впечатления, за сега искам само да ви покажа някои от по-интересните теми (глави):
nitrogen narcosis during no limits freediving world record dive to 160m;
physical mechanisms involved in the risk of loss of consciousness during breath-hold diving;
increased levels of the brain damage marker s100b after apneas in competitive breath-hold divers;
shallow water blackout - the problem and a potential solution
safety technics and problem management in recreational and competitive freediving
cardiovascular and hematological adjustments to apneic diving in humans
correlation between spleen size and hematocrit during apnea in humans
decompression sickness in breath-hold diving
manifestation of decompression illness in japanese ama divers |
|
Нови Продукти
Цена: 59.00 Лв.
Spearfishing
|