Разглеждане на всички мнения на Dobs
|
Приятелю, първо прочети малко из форума и се запознай с основните персонажи тук и тогава раздавай съвети. В този сайт има хора, които знаят много повече от теб и от мен. До сега всичко което правиш е да пускаш под всяка тема свързана с екипировка своето мнение и то по такъв безапелационен начин, че у нас остава впечатлението че се мислиш за абсолютен капацитет. Може и да си наистина такъв, но не подценявай останалите 1552ма членове на сайта. Някои от тях се гмуркат много от преди да се родим и ти и аз. Други пък си вадят хляба с подводен риболов или с екипировка.
Искрения ми съвет към теб е да смекчиш малко тона и наистина да се запознаеш първо с форума и с това кой кой е в него и тогава да даваш съвети. Сигурен съм, че ще останеш изненадан от това колко хора знаят за подводния риболов повече и от теб. Разгледай също така и галерията, там има хубави снимки. Изобщо не започвай запознаването със сайта по обратния ред и то с налагане на мнение. Тук атмосферата е особено приятелска и като попрочетеш повече сам ще се убедиш в това и ще ти хареса, сигурен съм!
Поздрави и no hard feelings |
|
В ляво има в карето където са личните съобщения има един текст "последни промени". Като кликнеш там ти се отварят последните промени по сайта. И съобщенията които пишем във форума са адресирани до всички, а не само до 1 човек, т.е. всеки може да ги прочете. Ако искаш да пишеш нещо на някой лично го правиш с "лично съобщение". Изобщо поразгледай сайта по-обстойно. Ще се изненадаш колко много информация има и колко грешиш като казваш "и така както съм нов тук се учудих че форумът е толкова беден на информация..."
|
|
Колега, добре дошъл. Забелязвам, че си подхванал всички теми подред, но моля те поглеждай от кога е последния пост. Тази тема е забравена още май месец.
И един въпрос, ползвал ли си нещо на Апнеа до сега? |
|
Добре дошъл и от мен.
Само един съвет: преди да пишете поглеждайте от кога е последния пост по темата, много често се случва темата да е потънала в забвение преди месеци |
|
Калине, тази идея няма особен практически смисъл според мен и за това хората не се ентусиазираха.
При ластиците с втулки няма много вариации. Купуваш или за 90 или за 100 см харпун и това е. В този случай си се продават направо с правилната дължина. Вярно различните марки варират с 1-2 см, но това не е от толкова голямо значение. Ако човек се придържа към марката на харпуна когато купува ластици няма да има проблем. Освен това 1 см разлика в ластик 20мм е от пренебрежимо малко значение. Аз лично съм си скъсявал ластиците на няколко пъти с по 1 см и честно казано не намирам видима разлика в изстрела.
Същото е и с ластиците на метър. Ако хората се придържат към формулата, която многократно сме писали няма да има проблем. Според желанията или коефициент 3 за най-дълги ластици или 3.5 за най-къси.
Когато говорим за ластици на метър, прозиводителите принципно слагат малко по-дълги ластици на харпуните си за да може всеки един да ги зарежда. Скъсяването е елементарно и не отнема повече от 10 мин.
Практически съвет за хопрата, които за 1ви път ще си правят сами ластици е да ги направят първоначално с коефициент 3 за имат после възможност за скъсяване. Също така ако слагат по-дебел ластик (примерно минават от 16 на 20мм) нека го оставят с коефициент 3.
Според мен това в общи линии изчерпва вариациите. |
|
Плавниците Picasso са супер и цената е много добра. Дерзайте! |
|
Vov написа: Добри, когато става дума за рекорд, обикновено не се предвиждат резерви от време (нали за това един от главните критерии на федерацията е след изплуване състезателят да не губи съзнание...)
Не е точно така Володя. Винаги има резерв от време точно за такива непредвидени ситуации. Не веднъж се е случвало да има някакъв малък проблем. Обикновено проблема е с откопчаването на картончето с дълбочината, откачането от шейната, която тегли гмуркача надолу или задействането на бутилката която пълни балона с въздух за изплуване. Много често се случва гмуркача да отдели някакви секунди за да се справи с такъв елементарен проблем. Самото гмуркане не е автоматизирано: качваш се на шейна, тя слиза на едиколко си метра, там автоматично се откача картончето с дълбочината и също така автоматично потегляш нагоре с балона въздух. Нещата изобщо не стоят така. Разчет на времето може да се направи до такава степен, че да знаят горе на повърхността че ако гмуркача не излезе до 4 или 4:30 мин. значи нещо някъде се е объркало (гмуркача е припаднал) и трябва да го вадят и съживяват.
А колкото до пренебрегването на мерките за безопастност, това се прави в разумни и премерени граници. Например не един или двама състезатели са поставяли рекорди в не особено благоприятни метеорологични условия. Ако примерно събитието е насрочено за определен ден, тогава има 100тици хора, които са на даденото място на този ден за това събитие (организатори, журналисти, медицински екипи, фенове и т.н.). Платени са пари за самолетни билети, хотели и т.н. Спонсорите напират, организаторите също. Не може при най-малката появила се вълна да се отложи събитието с 1 седмица. Просто се прави компромис. Всичко става малко по-трудно, но не смъртоносно.
В крайна сметка тези хора за това са рекордьори, защото имат малко "по-големи топки" от останалите и са готови да поемат повече рискове от обикновените хора |
|
Володя, не си съвсем прав специално за въпросния случай с Одри.
И аз съм чел книгата (препоръчвам я на всички които поне малко се интересуват от freediving). Това не е първото гмуркане или рекорд на Одри, а за Пипин да не говорим. Т.е. всеки един момент от потготовката, гмуркането, изплуването и т.н. е отработен и отрепетиран 100кратно. Естествено факт е, че загива човек, но това се дължи на една грешка на някой от екипа.
Освен това самото гмуркане не е най-голямата част от тази организация. Обикновено екипите се съобразяват с много променливи неща и са принудени да правят компромиси било то заради метеорологични условия, съдии, журналисти, телевизии, камери, организатори, спонсори, медицински екипи и т.н.
Относно подаването на въздух. Много е рисковано и за това се прибягва до него само, ама наистина само в краен случай. Лошото е че крайния случай обикновено се случва близо до повърхността когато дори самия гмуркач мисли, че ще успее.
Относно осигурителните водолази. В идеалния случай би трябвало да има 20 или 30 човека, разпределени на всеки 10 метра от въжето, но това практически е невъзможно. Освен това престоя на един леководолаз на 100 метра (да не говорим за по-дълбоко) е ограничен във времето и в пространството и той не може да се придвижва нагоре-надолу по въжето защото ще закесони...
Относно престоя под водата. Това не е критерий дали някой ще получи SWB и ще се удави, защото обикновено рекордите (особено в no-limits категорията) траят около 3-3.30 минути. Това е съвсем поносимо време в апнеа дори за някои членове на нашия сайт да не говорим за рекордьори. Те спокойно правят статична апнеа от 6-7 мин. Мисълта ми е, че врмето не може да бъде сигнал за опасност. В дълбоките гмуркания (особено no-limits) проблема е изравняването, а не колко време издържаш без въздух.
Изобщо нещата около един опит за рекорд са адски сложни. Изисква се огромна организация и не е чудно, че се случват грешки. Лошото е, че спорта е екстремен и грешките костват живота на гмуркача, но в крайна сметка всеки е наясно с рисковете... |
|
Не искам да убивам ентусиазма ви, но не забравяйте че става въпрос за харпун, който се ползва, т.е. се удря по камъните. Нама да кисне неподвижен в някой басейн. Дори и най-доброто импрегниране и лакиране се нарушава като праснеш харпуна на някой остър камък. Точно за това качеството на дървото е от първостепенна важност. Колкото и добре да е импрегниран и лакиран чама като го праснеш в камъка и направиш една дълбока драскотина водата ще попие като в гъба. Знам го от опит с първия си махагонов харпун. Освен това покритието се прави за да издържи един, два сезона максимум според мен, после просто удряш една ръка и харпуна е като чисто нов.
Това е моето мнение. |
|
Яворе, благодаря ти за чудесните съвети!
Я кажи сега как точно опаковаш един харпун в найлоновата торба за да не стане огромна мацаница? Още докато е съвсем мокър лака/епокс. смола ли слагаш дървото в торбата или чакаш малко да дръпне за да не лепне по найлона? Айде ако е лак и залепне за найлона как да е, но от смолата няма отлепяне... |
|
Не си я забравил в Гролша |
|
Добра е, добра е Никак не боли глава и много е ароматна |
|
Съгласен съм за петък и/или събота |
|
Прави ми впечатление, че от групата сме 2 типа хора: едните на които не им пука къде точно ще се събираме (аз съм от тази група) и други, които са против кръчмата където до сега се събирахме. Предлагам който не харесва идеята за Гролша да избере една кръчма и да направи първата организация. От там нататък е лесно. |
|
Юли, няма да стане тази стрела за enclosed track. Трябва дупката за въжето да е в самата акулска перка, а това значи акулската перка да е доста по-висока. |
|
Дори и с главата която ползва Владо, а вероятно и с коя да е затворена глава не може да се стреля като харпуна е обърнат с дръжката нагоре. Единствената възможност за такива изстрели (без да се влияе на точността) са т. нар. enclosed track харпуни. При тях стрелата се движи в много дълбок улей, която прилича по-скоро на О с малък отвор от който стърчат акулските перки отколкото на U. Но това е друга тема... |
|
Пак си гмуркал в аквариума... Като видях ричолките си викам, Яро пак е объркал видовете риби |
|
gre6nik написа: Ами - на моя турчин "Ялмъз ..." да му сменя ластиците и се замислям на мястото на двойката ластици да сложа двойка 18мм. а на мястото на единичния да сложа един 20 или 21мм...
Ей това нещо умирам да го видя
Първото което ще стане е тръбата ще се огъне като банан. Турските харпуни са с диаметър на тръбата 25см, стената е не по-дебела от 0.5мм. Т.е. супер слаба тръба. На такава тръба и 1х18мм и е много. Ще стане като лък. От тук забравяме за каквато и да е точност.
Второто нещо, 2 ластика на харпун без цял водач (каквато и да е марка) води до неточност, не само заради факта, че долния ластик дърпа стрелата надолу, а най-вече заради отката.
От тук и третото, моя дървен харпун (120см) тежи 3 кг и нещо на сушата. Направил съм го с 2х18мм и 7мм стрела. Дори и при тази огромна за харпун маса при изстрел има осезаем откат, който ако не стискаш здраво предизвиква неточни изстрели. Турския ти харпун тежи около 500 грама, представи си какво че се случи ако му сложиш дори 2х18мм, да не говорим за 1х18 и 1х20мм.
Четвърто, когато се слага двойка ластици не е препоръчително да се слагат различни диаметри. Различния диаметър ластик си има различни свойства, скорост и т.н. Лично съм правил тестове с 2х16мм и 1х16+1х19. Първия вариант е много по-удачен, бие точно, а другия бие където си иска.
Всяка една точка по отделно е достатъчна за да ме откаже от подобен експеримент с турския харпун (без да отбелязвам мнението на vatus, което е абсолютна истина) представи си какво ще се получи като комбинираме 4те точки
Сега конструктивно. Ако наистина държиш на този харпун и искаш повече от него тогава се примири, че трябва да смениш стрелата с 6мм и ластиците с едни читави 16мм или максимум 18мм (аз бих сложил 16мм). Така ще имаш що годе сносен харпун с бой от 2-3 метра.
Това е моето мнение по въпроса |
|
Владо, така като ги гледам са 16ки според мен. А дългия харпун се зарежда много лесно. Няколко пъти сме го обсъждали във форума. Хващаш с едната ръка ластика а с другата дръжката и буташ напред докато дръжката (петата или задната част на този харпун в случая) ти дойде на гърдите. След това пускаш дръжката и хващаш ластика и с другата ръка и зареждаш. Изобщо не е трудно дори с дебели ластици. |
|
Иво, 100-200 кг риба тон се взема един път в живота и то от хора, които са виждали/стреляли/губили харпуни и тн. много пъти. Аз за такива риби не мечтая дори. Но виж една 50-70 кг туна съвсем не е непосилна за нашите възможности според мен. Може и аз да съм по-скоро оптимист, но бих я стрелнал ако знам, че е в боя на харпуна ми, че съм със поне 7мм стрела и имам буй. Ако съм с лодка бих я стрелял дори и да с ъм с по-слаб харпун. Даже и да ти потопи буя в един момент ще изплува. Тогава тръгваш да го търсиш с лодката
Много е важно според мен на каква дълбочина се развива действието. Ако е на 20 метра вероятно ще пропусна, защото не е сигурно дали ще успея да изплувам преди да ми е развила цялата макара. Ако обаче е на повърхността, както разправя Явор, мисля че имам шанс. Пък и един харпун какво е... ще издялам друг, но ще имам история за разказване за цял живот
Ех мечти мечтииии.... |
|
Нови Продукти
Цена: 390.00 Лв.
Spearfishing
|