Разглеждане на всички мнения на Fish
|
Някой може ли да постне схема на метална макара без барабан? |
|
Джибри такива стига сте лочили виртуално шах и мат. !dodge |
|
NA, тази тема си е моята. Знаех си че съм чел нещо.
Прочетох мнението ти и се извинявам за реакцията ми тогава! Писал си истини с които съм абсолютно съгласен. Тогава може и да са били извън темата но сега са актуални и верни. Ще си позволя да “преведа” основната част от мнението ти (таз маймуница много трудно се чета).
Автор:
NA
“1.Скорост: Стрелата изпитва два вида съпротивления при движение под вода 1Съпротивление на формата и 2-Съпротивление-на триене.
1.1 Съпротивление на формата – Общо от какво зависи 6mm стрела има по-малко съпротивление от стрела 6.5mm.
1.2 Съпротивление на триене – тук е малко по-сложно. Зависи от отношението на грапавината на стрелата към дължината и.Две стрели с приблизително еднакъв диаметър имат еднакво съпротивление на триене – дължи се на вискозитета на водата.(докато първият вид зависи от плътността на водата).
И двата вида съпротивления зависят от скоростта на втора степен. Имаше стрели хибриди метална опашка + въглеродно влакно за по-голям диаметър при по-лека стрела. Неуспешен рекламен трик. Съпротивлението на формата на зависи от масата на стрелата. Докато енергията зависи от масата.
Извода е – тънка стрела с голяма маса!
Материала – доста важно нещо наистина. Аз използвам стрела от GrW-стомана(хром-волфрамова стомана) има повишена ударна якост и еластичност – при случаен удар на камък не се подгъва или огъва може само да се откърти малко парченце- зърно. Този който ми я донесе не искаше да я купува заради цената ама
Продавача взел стрелата огънал я така че двата края се “погледнали” – аз не съм го пробвал това.
И така аз ползвам стоманена стрела за 110cm харпун докато харпуна ми е 100см
И още нещо има харпуни с цял водач (Phantom-Viper) обаче стрелата взаимодейства с водача подобно на силата която държи колата на пътя при по-големи скорости – на мен това не ми харесва все е енергия!”
Това е много полезно мнение и се кефя, че има и отговор на някой други теми като за водача. NA не бъди пестелив в отговорите си а ако пишеш на кирилица ще е супер :p |
|
NA , дай линк към това което си писъл(имам смътни спомени). Явно имате познания и по съпромат. Ще е полезно да се отговаря на леймарски въпроси и предположения от моя страна с точноста на науката . И аз съм учил навремето ама... Добс има и други фактори влиаещи на стрелата за да започне да вибрира. Трябва да се сметне посоката и разсейването на силите на предмет закрепен от едната страна но и плътноста на съпротивляващият матерял е важна абе става наистина сложно. Енергията на стрелата от лък е в пъти по голяма от тази на харпуна а и матеряла от който е направена е разичен и по- еластичен от стоманата) и съпротивлението на въздуха е по-малко от това на водата и позволява отколнения, като загубата на енергия е по-малка(по - дълго трепти) ... %-6 спирам че става безмисленно.
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Fri Feb 10 2006, 09:53AM ]</span> |
|
И на мен ми е интересно мненията по темата за водачите. Преди бях чел а и много сме обсъждали в отбора за 1,2,3 водача за или против цял водач. Ще си запазя мнението за по-късно. |
|
kkk , как се кефя на така изложени аргументи браво(нищо че имало различна формула според NA) това не е определящо . Съгласен съм с всико изложено от теб. Имам само наколко питания(взех си отпуска да прочета цялото мнени и да го разбера :p ) . Както си писъл
"Или иначе казано, колкото по бързо лети стрелата, в пъти се увеличава съпротивлението. И бързата стрела губи по-бързо енергията си. " съпротивлението не зависи ли и от формата ако разглеждаме сеченията като 6 мм. и 6.5 мм. кръг . Идеята ми е и за пробивната сила на тези стрели. Съпротивлението в мишената(риба, мида,рак ) ще е доста по-голямо на диаметър 6.5 мм от 6 мм. . Според мен 6 мм. стрела е по - добра в стрелкова дистанция като скорост и способност да пробие рибата, 6.5 мм. запазва енергията си на по-голяма дистанция но както ти ккк, писа рибите вече са усетили и реагирали.
Това е всичко приятели :p |
|
Влади не е майтап. Абсолютно съм за състезание по бърза и точна стрелба с теб. Ти с макара аз без. Пролетно време когато минават много риби.
п.с. :p Хи хи иначе как ще ме заведеш на някое от твоите места
Ти не си се отказал от състезания нали Влади. Там имаме достатъчно време да се състезаваме а и не само по между ни. Време е да започнем да ви изместваме старите пушки. Ако ме заведеш на накое твое място може и да постреляме за статистиката. |
|
Добс, не съм гледал филма &| само с платерините. Ще го взема от Петьо(sea wolf) ако идва на сБирката. Каква беше дискусията за карбоновите стрели, че и загубихме нишката? Май Пикасо имаха такива или съм ги виждъл другаде и то точно така описани метален връх, метален край със засечки и по-дебело тяло от карбон. За мен не са приложими при масовия риболов...можеби да се ползват в мътно когато целта е рибата да остава на стрелата за да се обработва по-лесно, имаше измислени кухи стрели с по-голям диаметър от някакъв матерял за тази цел . Сега се сещам за мнението на SnOOpY . Май това е истината 6 мм. сплав с по-голяма маса.
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Fri Feb 10 2006, 09:49AM ]</span> |
|
Ванка прав си за удобството като простреляш риба лошо или без да я "преспиш" особенно нашите платерини който на всичкото отгоре като се нахранят правят едни "пясъчни" кореми и уж си е стрелял в средата а тя се къса като хартия . Аз ще си направя това приспособление и това лято в нашето море ще го тествам. Само се чудя ка ще се направи прехода м/у кордата и шлауха за да минава през карабинката гладко? Много се отклонихме от темата за макарите а? |
|
Dods, човек да беше писъл това уточнение в началото да не се гърча да пиша . 4 м. дистанция прав бой на харпуна и пробивна сила за свин 6-7 кила със скорост на параход ?! Дапиран да не говори за преди 20 г. когато е имало риба и зъбчовците са плували спящи като гледах на филмчето как му плюе харпуна не вярвам за такива характеристики, без да убиждам. Не мога да кажа нищо без да видя и правият летеж на 6.5 на 4 м. и на 6 мм. на 4 м. Приемането на някой неща като константи(които за мен са по-важни от скороста в началото и края и енергията) не може да се приема като аксиома както си писъл Добс. Няма значение нямам сега време да обесня точно как вижда нещата със стрелите....без формули естествено Wish..нали съм прост икономист :p .
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Fri Feb 10 2006, 09:47AM ]</span> |
|
Наздраве бабче да не те хапне някой вълк от румънско. Нещо балисиката ти е смешна аааа :p |
|
Говорите, че най добре се предствя 6.5 мм. с 20 мм. ластци, но отнесено като баланс м/у скорост в началото и в края на изследваното разстояние(4м.) и запазване на енергията! Можеби трябва да се направят няколко уточнения какво означава запазването на енергията. Според мен запазването на енергията е желана но не толкова приоритетна характеристика за една стрела за харпун стрелящ във вода. Удърната(шокова) сила на тази стрела ще е по-добра, не казвам пробивната защото тя зависи и от други фактори като например съпротивлението което оказва пробиваният предмет на единица площ от стрелата в което 0.5 мм оказват значително влиание. Ако разсъждаваме, че до 2.5 м 6 мм стрела има по добра скорост, а 6.5 мм. повече енергия(акомулирана от масата и) дали тази енергия ще е достатъчна да преодолее съпротивлението на пробиваната мишена!? Може да се получи ефекта на тъпата стрела която само "бута" или боде рибите, но те при усещането и, успяват да реаагират и акомулираната енергия не успява да преодолее съпротивлението на масата и влианието на земното привличане(което е по-голямо за предмети с по-голяма маса като влиание а не като величина, тя си е константа). Ако се тестват стрелите и по запазване на хоризонталното положение или т.н. пропадането на стрелкова дистанция като се види отклонението в см. от центъра на целта ще се получи по-точно като характеристики за стрелите. Търсим оптимален вариант с определени параметри пр. пробивна сила, точност/пропадане освен запазване на енергия и начална и крайна скорост за да изберем the best СТРЕЛАТА.
Това е само мое мнение .
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Fri Feb 10 2006, 09:45AM ]</span> |
|
Dobs, ти си поискал конкретно мнение в ПС. Аз не се отклонявам от темата защото нямам какво да напиша по питането ти
За теб водещо е -
"Ще разваля фацата, а знаете че външния вид на харпуна е от изключителна важност за количестовото ударена риба! " - казано на шега може би
А моето съм го болднал!
Знам две неща хубавите макари са метални и не са с барабан. А за закрепянето, ти цял харпун си направи не мисля, че ще имаш проблем. Макарите се закрепят или със скоби които може да се модифицират, или за специална "щипка" на дръжката сещам се за Омера и моят Апнеа е с "щипка".
Докато надраскам нещо и колко се изписа. Wish това приспособление е решение за проблема с дърпането при вълни. Дали е задължително обаче харпуна винаги да е закачен към буя ако не ти минават постоянно биг фиш? Една бърза катарама удобна за хващане е достатъчна за да закачиш харпуна за дръжката и си ок. На всички мои харпуни съм сложил допълнително клупче от въже 2 мм. в шлаух закрепени за долната част на дръжката и е удобно за бързото закачане на катарамата. И моят 100 ще е с макара .
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Wed Feb 08 2006, 11:45AM ]</span> |
|
:p Хе, хе Влади, мен не можеш ме излъга да си сложа такава тежест на харпуна в Черно море! От всичко казано не виждам предимството от 50 влизания в Черно море да си усложнявам работата под вода и да си слагам макара която първо променя баласта на харпуна, усещането му във водата, влачи вода а и шуми(някои) и най-важното харпуна става трудно повратлив във водата! Обяснението, че се свиква и т.н. не важат защото за повечето от нас е ясно като влизат каква риба може да срещнат и ако влизат за едри риби се подготвят . Затова съм писъл, че е много по-лесно, практично и удобно при случайна среща с тежка риба и лош изстрел в Черно море харпунат да се закача за въжето на буя, като така имаш предимството на макарата и нямаш многобройните и недостатъци в нашето море. При нужда от бърза работа това допълнително усложнение пречи особенно при минаващите риби както си споменал напролет и есен . Ако искаш може да се пробваме колко изстрела и за какво време може да направим ти с макарата а аз без и най важно кокло ще са в целта. Макарата е задължителна но при определен риболов - в дупки за торуци(два съм скъсал със отлични попадения поради липса на макара когато не съм и със буй поради забрана ), лавраци за тях е малко спорен въпроса защото в повечето случай ако си се скрил добре и имаш въздух идват челно и ако го уцелиш за какво ти е макара а и лаврака е здрава риба и като е голям лесно се цели(поне за мен е така). Като да уцелиш голяма риба времето е достатъчно да откачиш катарамата и да закачиш харпуна за буя. Поради спорадичните и не дотам чести срещи с риби който са трудни за обработка без да им се отпусне време и рзстояние да се поизморят не виждам смисъл да се усложнява работата ни под водата с макара през много по-голямата част от престоя във водата. Аз съм на мнение, че когато сме под водата трябва да сме максимално пригодени към конкретната ситуация и море(воден басейн) всяко робуване на предрасъдаци, усложняване на оборудването намаляв шанса ни за успешен лов. Масово рибоците в Черно море не са и над две кила и се гони количетво(много зареждане стрелба обработака). За такава риба не си заслужава да си затруднявам работата като си мисля, че може евентуално да мине нещо над 4 кила което да е толкова неудобно за стрелба, че да не го уцеля нормално и да трябва да внимавам да не се скъса! За големите риби е по - важно да ги намериш и можеш да ги стрляш от колкото да си се презастраховал с макари и др. Затова за мен макарата в Черно море е недостатък за масовият риболов, предимство за определени видове, но не е единствената алтернатива. Навънка е задължителна! |
|
За нашето море плавниците трябва да са ЗДРАВИ. Да не се чупят, да се хем удобни за хоризонтално плуване (не всички са гъзари с лодки) хем да бутат по вертикалата защото както Влади пише някой влизат с 14-15 кг. и дори само на 12-13м да гмурка си иска тяга. Плавника трябва да е и удобен за ремонт (от части). Народа е беден и поне да може да прави 3 в едно (три чифта различни пера с едни пантофи). Аз също не робувам на марки. Преди плувах с Креси Гара но те сдадоха багажа, взех си Бьоша и не съжелявам. Много добър пантоф а има и избор от пера. Имам два чифта плавници на Бьоша едните ми са с карбонови перца на Апнеа а на другите сменям черни или сиви пера - аз съм си решил проблема за всякякви условия . Ползвал съм и - Омер които ми са тежки, новите Креси 2000 са чупиш-купиш . Преди много ми се изморяваха краката и плувах с паузи но откакто плувам с карбонови перца съм все едно...от кубинки да сложиш маратонки :p . |
|
Аз пък вече 10 години стрелям с основен харпун Имерсион 90. Имам Спорасуб Снайпер 90, Апнеа 100 карбон, един тризъбез 80 с различни дръжки имах и Бьоша Мондеал 100. И аз съм на мнението на Влади. Най важно е дръжката да ти пасне и ако можеш като си харесаш харпун си взимаш различни дължини от същата марка. На Креси са страхотни харпуните, много добре балансирани но за мен дръжката им е малко тънка а на модела Команчи главицата е слабичка но много прибрана. |
|
Ачо, от тази гледна точка е абсолютно вярно за зареждане на късият ластик, независимо , че ако се скъса той при триенето с другите ластици по време на зареждане когато издърпваш следващия ластик и не си подминал края на заредения а го триеш с него, пак ще боли но това е по-малкото зло...ако те цапардосат задните три дълго време ще си в "бокса" |
|
Страхотно описание Добс!!!
Мога само да допълня, че ухото(клупчето) вместо с въже става и с корда или с кевларена такава с дебелина 1.5-2мм като се прави обикновенн двоен възел и зе залепят със запалка краищата. |
|
Странно при зареждане на два ластика аз зареждам първо на втори(крайният) срез(засечка) и после по - късият ластик на първият срез. По описаният от Live2Dive начин за мен се получава неудобство да трябва да приложиш най голямо усили за последният ластик тъй като ще трябва да го доведеш до най вътрешният(последен) срез след акто си се зорил да зареждаш 1-2-3.. ? Ако се почне от последния ще се подреждат ластиците един над друг в низходящ ред и ако е така както го описваш имам чувство, че ще има по-агресивен контакт ластик в ластик, защото при зареждането ластика се изтегля по-нагоре от оста на харпуна и се търка в първият зареден ластик който седи най високо!? %-6 Не знам така е според мен само - теоретично естествено. За харпуни с два ластика съм се убедил, първо най-дългият и така. |
|
Нови Продукти
Цена: 51.00 Лв.
Spearfishing
|