|
Изцяло от карбон ли са,карбоновите пера?
|
Добре де... дори и да са 100 % карбон, или 70 % или 85 %, колко са хората от пишещите тука, които биха открили разликите докато ги използват. Хора, цената на която Leaderfins продават в момента е толкова похвална, че дори и 50 % да беше карбон а останалите 50% фибростъкло - пак си заслужават. Много хора ги ползват и са доволни. Колкото до "доработката" на някои от членовете на форума - нали се сещате че производителя ги е направил такива каквито ТРЯБВА да са ! Ако вече вие смятате, че това което те са измислили не отговаря на вашите изисквания - еми....търсете други вариняти. Но за тези "вариянти" никой освен вас самите неможе да ви гарантира! Ако си купите нова чисто нова кола и и монтирате газово устройство, което производителя КАТЕГОРИЧНО е заявил че НЕ трябва да се монтира поради 100 различни причини - и после колата се развали - кой е виновен? Производителя с ясните правила за ползване, или купувача, който въпреки правилата е предпочел да експереминтира? Извинявам се за дългия пост, но .... нали знаете - много лесно е човек да критикува - по-лесно няма ! Успех на всички
|
lyubo_sub
13-08-2009 12:05
|
Въпросът беше 'изцяло от карбон ли са карбоновите пера' а не защо са се счупили перата на Вов. Ясно е, че той САМ Е "ВИНОВЕН" ЗА СЧУПВАНЕТО и няма как да се 'сърди' на Лидърфинс затова. Но може да се 'сърди', че плавници обявени за карбонови всъщност съдържат в пъти повече стъкловлакна отколкото карбон. За мен тези плавници са от фибростъкло и 'може да съдържат и карбон', а не обратното!
Все едно да поръсим 300 грама ванилов сладолед с 20 гр шоколадови пръчици и да продаваме сладоледа като 'шоколадов'. Може пък така да е правилно...
Евала на Володя, че е качил снимките на счупените пера (вероятно предвиждайки реакцията на юзърите). Евала и на Spearfish!, че оставя хората свободно да споделят личния си опит - не мисля, че тази тема ще размести пазара, дори напротив - повечето информация би трябвало да се оцени положително.
Иначе, от скромния ми опит с ползване на плавници Лидърфинс - екстра са си и не виждам начин да бъдат счупени от гмуркане.
|
|
Добри е прав! След подобен вид "реклама" всички остават с грешно впечатление. Ивелин много точно и ясно си беше написал въпросите на които искаше някакъв отговор и както винаги всеки започна да пише къде го сърби и нещата пак тръгнаха по дяволите. Предлагам ви да се придържаме към въпросите на колегата а не да разсъждаваме на кой как са се счупили плавниците щото не знам си кво...
Смятам, че всички в този форум са наясно с това, че спорта който практикуваме е екстремен и всеки сам носи отговорнсот за своето здраве и "здравето" на своята екипировка (ако не е така четете правилата на форума). Не можеш да си купиш плавници за 100 лева и с малко тиксо и стара ножица да ги направиш по-добри от всички останали. Всеки детаил от екипировките които ползваме е минал през редица тестове и изчисления и всяка намеса по нея може да доведе до наранявания и дори до по сериозни последици (представям си плавниците на Володя как се чупят на 20 метра дълбочина и направо ми настръхва косата). Ако искаш качествени плавници без странични ребра, бъркаш в джобчето и цакаш повече... ако искаш пера от чист карбон пак така... всичко друго може да доведе в най-добрия случай до неприятен спомен...
Айде стига съм дрънкал...
|
Wishbone
13-08-2009 13:49
|
Мога да споделя и съвместния ни опит със Санд. Той е втория човек счупил перо на Лидърфинс при това на 26м. Бях свидетер на сцената и за съжаление перата бяха моите , монтирани на стария мек пантоф на Патос... На тази дълбочина Яро го заболява ухото, решава, че може да спука тъпанче и отпрашва рязко към повърхността. В притеснението си се отблъсква с цялата си тежест от дъното с плавниците. Оттам едното се чупи и Яро си излезе с един плавник, където го чаках аз. Вечерта анализрахме много внимателно счупването. Причината беше в отблъскването от дъното, което знаем, че не трябва да се прави и в много меките нерви на стария патоски пантоф - доколкото знам точно тези меки нерви са били причина да сменят дизайна заради многото счупвания. Какво направи Яро? Взе си абсолютно същите пера и ги сложи на по-здравия нов пантоф на патос и сега гмурка с тях, доколкото знам. От цялата работа прее*ан останах само аз, щото предишните дни правех по 18м. без да се усетя изобщо. После се наложи да ги правя със меките файбърглас пера и определено разликата беше от земята до небето и виждах голям зор и ма'ане.
|
|
Ммм, ей, отличници! Че съм добронамерен, добронамерен съм, че смятам съществуването на този сайт за най-великото достижение на съвместното ни съществуване, безценна среда и пр., също е така, но все някой ден ще напиша неща, които няма да се харесат на мнозина...
Нахвърляхте толкова много верни и неверни изречения, че би било много дълго да пояснявам всичко.
Цитат:
"Причините за счупването на моето перо са следните:
Главни причини: 1. Премахването на втвърдителите/нерви/ребра на пантофа от мен. Разбира се, получих много по-добри плавници, нооо... 2. Наличието само на 1 ред въглероден плат от двете страни на перото. Непосредствена причина: махането, макар и случайно, единствено и пр., с крак, при пера, потопени до върховете на пръстите - при китово салто. Получи се много голяма скорост на движение на крака... Съпътстваща причина: пробиването на два отвора с доста голям диаметър за винтовете, точно на сгъвката на перата, който участък е най-натоварен конструктивно, когато ги няма втвърдителите..."
Смятам, че е достатъчно ясно и еднозначно. Единствената ми претенция към Лийдърфинс, която им отправих с писмо преди около месец, е защо не казват, че в перата има и стъклени нишки. Моля бързаците да обърнат внимание, че става дума за началото на 2007. Тогава си купих плавниците, занесох ги в Сантор и след въпросите защо са толкова къси и широки, Иван ми каза, че току що е установил делови отношения с фирмата.
Да, плавниците се продаваха за 259 евро.
Не, не съм ги дупчил. При този пантоф, който изобщо не е правен за тези пера,
закрепването може да стане и с лепене... Фирмата така ги монтира, с 2 винта от долу нагоре, минаващи през чупката на перото. И лекото потропване, на което дълго се чудих, е от движението на крайщата на перата в джобовете на пантофите.
Според мен, ако перата на плавниците бяха изцяло от въглеродни нишки (платове), нямаше да се счупят, щяха да понесат моите издевателства над тях.
В началото бях запленен от страшно бързото набиране на скорост (като че ли ми е притрябвала). Чак след година почнах да намирам недостатъци и да мисля как да подобря нещата.
Като цяло възможностите на предлаганите на пазара плавници и изискванията на потребителите много нарастнаха за 2-3 години....
Моля всички за извинение, но нещо ми омръзна да обсъждам очевидни неща
|
pipin162
13-08-2009 22:13
|
Радвам се,че всички вносители на карбонови се включиха в темата и изложиха факти и доводи и твърдо смятам,че трябва да продължат да го правят в тази тема.
Много се надявах Яворсуб(наш Яворчо ) да даде своето мнение(това което написа досега батка,не беше даже и капка от познанията ти) тъй като той има много сериозни познания,опит и допир от много време до най-сериозните производители на карбонови пера,дори смятам,че е нещо като ОТК и съветник на някои от тях.
Батка,надявам се да дадеш своя принос към темата,тъй като тя не е само моя тема,а тема на всички нас,които пишем тук за да се изяснят някои неща относно карбоновите пера.Ние сме българи,недоверчиви сме,може би защото всички се имаме за тарикати(сигурно и затова сме на това дереже),но мога да ти кажа,че хората все още се вслушват в мнението на уважавания,на знаещия и можещия,е винаги има и по някой баш тарикат,който си мисли,че знае и някой ден ще може повече,но накрая и той след като се опари се вслушва в мнението на миналите отдавна този път.Ще се радвам да кажеш и споделиш това,което си ми казвал лично на мен и на други от нас,относно карбона.Не е тайна,че те имаме за гуру в тия неща,тъй като карбоновите пера,а и други композитни,чак сега навлязоха при нас българите,а ти черпиш информация и най-важното изпробваш директно от извора.Знам сега пак ще кажеш "Батка,ако си отовря устата,някои може да останат засегнати,по-добре да си мълча."и други подобни.Надявам се да не кажеш и този път нещо подобно.Ако искаш да ни помогнеш при избора на правилните пера и да не засегнеш никой можеш да не споменаваш марки,а да изложиш фактите,такива каквито са,нещо което винаги си правил.
|
|
погледнете и тук: [link]
колко вида карбон има. Вижда се че според оплетката, дебелината и типа цената за метър варира от 30 долара до 250 долара.
Същото е и при смолите.
|
|
Хайде Явчо, не дреми
а пиши, пиши, пиши...!
Че народът полудя
с тез карбонови пера!
Не ни вкарвай във стагнация
с таз фатална информация!
От търговски галимации
стана пълна обърквация!
Виждаш, тръгна топурдия,
даже хуже - олелия!
Полетяха думи тежки,
лошо нема - стават грешки...
Пиши, мастър, че сайтът закипя!
Не пести присъда тежка
за черните пера!
|
pipin162
13-08-2009 23:40
|
Много поетично Гриша,браво! Юли определено има разлика,ето примерно C4 използват някакъв карбон Т700 и това е изписано с големи рекламни букви по харпуна и плавниците.Явно този карбон е накакъв скъп и известен на хората,които разбират от карбон,защото иначе не виждам смисъл да го рекламират.До колкото знам на плавниците Анакс на ХХ1 също са с карбон Т700,но на мен тия букви и цифри нищо не ми говорят.Предполагам че от голямо значение за здравината е самата плетка на карбона,ама това само мои догатки и дето съм чул това онова,което си е крайно некомпетентно мнение и не хвърля никаква яснота по въпроса.
|
|
Ето и снимки - като почнем от новите плавници:
поглед отдолу:
,
минем през огъване:
с орязани нерви:
и стигнем до доста различно огъване
|
|
....и.....ПРАС!
Всъщност, сигурно ли е, че така трябва да се огъват плавниците? Само питам, де...
|
Yavorsub
14-08-2009 01:01
|
Ама аз наистина не знам какво да напиша ?Каквото и да захвана -беше вече споменато и компетентно разискано .Не виждам и на кой въпрос не беше вече точно отговорено .Може би за карбона Т700?Не съм на ясно какво точно означава това заглавие , мога само да гадая , но като качество дори и видимо значително надвишава всички материали с които съм работил досега .Харпуна който бях обещал за томболата дето направихме да помогнем на малката Велинка (да е живо и здраво детенцето и голямо да порасне ! )го направих от такъв карбон.Не че ако е от друг материал няма да стане добре.Просто за да са добри едни плавници трябва и материала да е добър , но и технологията чрез която е направен да е "добра".Кое е по-важно от двете -може да се дискутира -ама не ми се иска сега.Давайте конкретни въпроси -ама да са смислени а не такива дето вече сме ги "отговорили" .
|
Yavorsub
14-08-2009 01:06
|
Гриша -наистина ме шашна с поемата -апел .Благодаря ти !Тук доста се повеселихме за твое здраве.
Юли-на снимките е един и същ карбон.Втория обаче е предварително напоен със смола и се продава в хладилна чанта -по заявка въз основа на зададена спесификация.За това е и по-скъп.Но е много удобен за работа щото може да ти дойде директно с дебелината дето си поръчал и ти само да го опечеш.(ех че лесно станааа )
|
Yavorsub
14-08-2009 21:19
|
Няма марка плавници дето да са вечни ! За пластмасовите -дума да не става , счупил съм поне 15 чифта различни модела и марки.Карбонови спуках първите ми пера на С4.Залепих ги и те пак се спукаха.В къщи в момента имам два чифта счупени за лепене -от новите и скъпи на С4 (които са от Т700 карбон )Счупих едни стари стъклени на ХХ1-бяха стари и може би напукани.Ползвам същите , но нови вече 7-8 години и няма никакъв проблем макар да са надрани и скъсени с няколко см.виждал съм и съм чувал за счупени ОМЕР, ХХ1, Маджестик, Мтехник, Ефесуб, Пикасо и още поне 7-8други фирми.Няма 100% гаранция че и 100% карбонов плавник няма да се счупи.Може да е от употреба, а може да е дефект в материала, или технологичен недостатък или ...Но наистина е хубаво производителя да описва точно какво продава.
|
|
Гриша, за пореден път ме зарадва!
Да, перото ми се счупи в момент на изпълнение на китово салто, при около половината плавник потопен във водата и... вече размахан, което ми се случва 1 път на 10 години вероятно...
На третата снимка може да се види, че при доста силно огънат плавник, областта в първите 10-15 см пред пантофа се е огънала твърде малко, т.е., почти не тласка вода назад, а я мести главно настрани. Това не ми харесва и се заех да го променя, доколкото мога... т.е. докато счупя перо..
Огъването на последната снимка е в пъти по-добро, само ако можеше да издържа примерно 1000 000 махания. Идеалният (недостижим) случай е, когато цялото перо последователно от края към пантофа се огъва до 90 градуса и след това плавно последователно се разгъва, тласкайки вода назад... Ние това не можем, поне за сега, да осъществим и само се пробваме да се доближим до него...
Ако знаех, че перата имат само по един много тънък ред/слой/плат въглеродни нишки от двете страни, нямаше да насилвам нещата толкова може би.
Доколкото успявам да разбера, въглеродните платове, особено от групата T700 са подходящи за пера за плавници, защото при доста по-ниско тегло от стъклените нишки и почти равни други показатели, позволяват по-голямо линейно разтягане при работа - като плавник - с последващо възвръщане на началната дължина. Но са и един клас по-горна категория на цените.
Те изобщо работят като ластици или пружини - разтягане и свиване - безброй пъти - при всеки мах.
Разбира се, както Явор многократно разясни, много е важно по каква точно технология, каква смола свързва нишките, дали е "печена" толкова, че да получи същия модулус 700, като на плата, как точно е закрепено перото към пантофа, каква му е формата в профил и анфас, ...
При отблъскване от дъното/стената на басейна, в областта пред пантофа, където перото е най-яко и е предвидено да се огъва най-малко, се получава огъване с прекалено малък радиус. Тогава се чупят перата
За информация, двете пера, които ми направиха като прототип, ми струват 500 лв, без печалба за майстора... Сега събирам енергия за да поръчам още едни - леко променени(подобрени)...
Възможно е Иван да ми е казал, че перата на новите ми плавници не са направени само от въглеродни платове, не съм запомнил.
|
|
Аз в последните седмици имах възможност да плувам с различни плавници и да си направя накакви изводи. И въпреки, че съм новобранец и нямам много опит ще си позволя да изкажа едно мнение. И се извинявам, че малко се отклонявам от темата. Няма да споменавам фирми, за да не вредя на един или друг търговец или производител.
Вече на пазара има няколко предложения на пера, които не са ограничени от страничните нерви. Концепцията на Володя е същата. Но аз силно започнах да се съмнявам дали е нужно перото да се огъва чак толкова много. Не говоря за това дали ще се счупи или не. Теорията си е теория но практиката...
Истината май е някъде по средата
|
Yavorsub
16-08-2009 12:08
|
Разбира се че не е нужно да се огъва чак толкова .Нали все пак то дава движение и ако се огъне по време на движение толкова -ще е съпротивление . На снимката просто се вижда нагледно как РАВНОМЕРНО се огъва перото (или как трябва да се огъва ), независимо от ширината и дебелината му в различните секции.
|
|
Извинявам се предварително - мислех да пиша в другата тема "Плавници, но какви?", но е в пряка връзка с мненията по-горе. Ето какво мисли Марко Бонфанти по въпроса, пък който иска, да му вярва (аз му вярвам):
" Измежду всички възможни, идеалната параболична крива е единствената, която плътността на водата налага на рибата. Тя е и най-подходяща за нашите цели. Ако наблюдаваме плуваща риба ще забележим, че главата ѝ реално е неподвижна, докато тялото се извива все повече и по-подчертано в близост до опашката.
Огъването на тялото на рибата е винаги параболично, независимо, че видимо се огъва само опашката. Както при рибата, така и при плавниците, цялата повърхност се огъва - по-малко при главата (при нас при ходилото) и все повече в последната част към опашката (края на перата) с формата на типична парабола (с проста параболична функция x=y2).
Ако приемем плавника като продължение на крака и обект на равномерно приложена сила ще видим, че по-отдалечената от ходилото част на перото се огъва само, ако има опора от тази част преди нея. Това означава частта непосредствено след ходилото да се огъва по-малко.
Един плавник, видимо огъващ се непосредствено след ходилото, няма да позволи на последната част от него да работи по най-добрия начин и съответно води само до частично усвояване на възможностите, които дава размера на перото.
Така подобни плавници няма да се огъват по цялата си дължина параболично. Може да се каже, че в обратния случай, когато перата се огъват по цялата си дължина равномерно е грешно, макар и разпространено схващане, плод на повърхностни наблюдения и слаба информация.
Огъващото се равномерно перо със сигурност не имитира плуването на риба, което безспорно не е най-ефикасният начин и за огъване на плавниците."
Източникът на оригиналния текст е сайта на C4:
[link]
P.S. Извинявай Вова, ако не съм те зарадвал този път! Някъде колегата @radogg беше писал, че плавникът работи по-скоро като перка на турбина, отколкото като ластик или пружина. Може и да се окаже прав...
|
|
аз съжалявам,че не успявам да ви пусна една схема на перка от турбина.както и да е.важното тук е,че за да създаде упорна сила,плавника използва надлъжната съставка на центробежната сила,която по принцип създава.не искам пак да виобяснявам нещата без схема но това което искам да кажа е,че идеалната форма на перото е предполагам отдавна известна.според мен ако перото се огъва от самия пантоф е по-добрия вариант но пък се губи здравина в този участък.за това се удължава дължината на перото-за да може след този твърд участък огъването да създаде имено тази параболична "идеална"крива.формата и зависи преди всичко от радиуса на окръжността,по която минава вътршния край на перото и радиуса на външния край.за това писах,че формата и техниката са много важни.естествено материала също дава своето но то е да покрива първите две-според мен.
|
|
Нови Продукти
Цена: 0.60 Лв.
Spearfishing
|