|
Samba-black out
Live2Dive
28-01-2008 18:02
|
Ванка, разбира се че харпуна е зареден. Опитай някой път да го хванеш за главата, и сам ще се убедиш че съпротивлението е по-малко. Видях за пръв път до го правят елитните гмуркачи тука, опитах го - работи. Е, не насочвай стрелата към себе си, и е хубаво спусъкът да не изпуска от самосебе си ...
|
Yavorsub
28-01-2008 18:08
|
Ачо макар че мога да ти аргументирам няколко аспекта (като преди това поспоря относно тях )от поста ти , в главни линии ще се съглася с теб.Просто ще се изпрошнем от писане и накрая тези дето все още се учат и нямат опит пак няма да ни разберат.Съгласен съм че е трудно и някак си неестествено да си гласиш шнорхела в устата по пътя нагоре , но ако го сториш в момента в който ставаш положително плаваем и принципно вече не махаш с плавници -тогава на повърхността няма да имаш никакъв проблем и съпротивление -закон от физиката .А иначе наистина е уморително ако се налага да ловиш риба по 5-6 часа на дълбочини 20+ (30+) метра.
|
Wishbone
28-01-2008 19:50
|
Приканвам ви да спорите, щото това за мен е най-яката тема за тая зима !
На мен ми е супер интересно, предполагам че и за останалите е така!
|
|
Подкрепям Ванката напълно... започвайте да пишете форума е за това
|
|
Дааа, ако ще изброяваме едно по едно подробно, може да започнем отначало - например с ... влизане от брега...
За по-добър самоконтрол и изработване на усет кога да тръгваме нагоре без гледане на часовници и пр., е добре да започнем с пълнене на ушите с вода и гмуркания от дълбочина 3-4 м... с плуване на кратки разстояния. При тези няколко кратки "упражнения за загрявка" проверявам състоянието на екипировката и собственото състояние - главно евстахиеви тръби и синуси...
|
|
Vov това с усета за времето е много полезно. Забелязал съм, че гледайки секундите по бързо ми свършва апнеята и е по кратка отколкото когато не гледм часовникът. Това е когато си правя тренировки в басейн и на енергометър. Иначе при гмуркане нямам време да си гледам часовника.
|
|
Защо не оставим тук да пишат тези които гмуркат под двайстия метър. Останалите сме много но можем да помълчим.
|
|
температура на водата над 30 градуса и тренировки за апнеа е най-лесния начин да загубиш съзнание , нека колегата Веско пробва при по-хладка вода и да видим ще има ли разлика ?
|
|
Ще си позволя да наруша препоръката на Теодор и от името на плитко - гмуркащите, не мога да не поздравя Ангел и Явор. Гмуркане 7-8 часа на дълбочина 20-30+ метра е направо свръх-човешко. БРАВО! ( и оставам безмълвен).
|
Yavorsub
29-01-2008 15:09
|
Да ама вече НЕ !Имаше години в които не ходех за риба за по-малко от 6 часа.И поради морфологията на дъното трябваше да слизам все под 20 метра.Бяха времена в които вечер , след работа и риболов (тогава все още тренирах а и работех на апнея )ако не ми призляваше и не се замайвах като си поема дълбоко въздух -означаваше че през деня нещо съм кръшкал.А рибата дето вадех-а бе мъка.А в днешни времена рядко ходя за повече от 4-5 часа - в зависимост от кефа , времето и рибата.Не знам дали защото остарявам (а деее )или вече имам повече опит та не се налага да кисна толкова часа за да разбера че няма риба.Сега много ми е гот да отида в точния час , да се гмурна 10ина пъти , да хвана една-две хубави риби и да се прибера в къщи при жена ми.И повярвайте ми така е по-добре.Е ако можеше щях да си пожелая и тук , пък и навсякъде по света рибата да е до 15ия метър и да не се налага лято-зима да слизам все на една и съща дълбочина, но какво да се прави -такъв е живота.Така че Ватусе няма какво да се възхищаваш -и ти ако живееше тук и ти щеше да вършиш същите неща.И ако щете ми вярвайте -много пъти съм го казвал ,че за мен най-готиното място за подводен риболов е именно Черно море -никога не се притеснявам че след едно-две гмуркания ще ми се наложи да слизам в хаоса.Вярно че повечето пъти не е точно подводен риболов а по-скоро фрий дайвинг с харпун в ръката но пък се кефя максимално !
|
|
бате Ангел , каза нещо също много важно - вентилирането на маската - или по точно издишването през носа , докато плуваме на шнорхел - е тва е велик трик : обикновено след час , два гмуркане и дишане само през устата , носа и носната кухина се запушват и запълват със секрети и изравняването на .. става трудно и тогава издишването през носа направо в маската докато сте на повърхноста освен ралаксиращ ефект има и терапевтичен - всичкото сопол отива в маската , не е нужно да я сваляте (както беше писал някой ) - само повдигате долния маншон - изплаквате , пълните я с вода , изпъвате главата назад и надувате и ...маската е вече суха и чиста ...и така до безкрай - на мен ми е вече навик и го правя без да мисля...когато се гмуркам над 25 метра задължително при раздишване издишвам през носа , понякога издишания въздух се събира в задната част на бонето и при гмуркане се получават странни звуци ...преди да решите да поспорите , пробвайте :-)
|
Wishbone
29-01-2008 17:23
|
Във тая връзка не съм сигурен дали SWB има реална граница на дълбочината. Това определено си заслужава да се обсъди! Поне от това, което съм чел няма такава граница - може да ти се случи на всякаква дълбочина - но ми се ще да чуя и вашите мнения.
И все пак определено предпочитам да чета мнението на опитните колеги, а не току що създадени теории на вероятностите, плз. Въпреки, че форумът е отворен за всички абсолютно, мисля, че е добре понякога просто да четем. Аз самият едва от няколко години съм принудително закотвен на плитко и въпреки, че се считам за доста опитен в редица аспекти, често намирам за по-полезно просто да почета и почерпя и чужд опит.
Апнеа, съгласен съм с това което казваш и мога да добавя и това, че редовното прочистването на секретите в носоглътката намалява риска от това да ти се "запуши" евстахиевата тръба и да създаде проблем с изравняването при излизане. Май го обсъждахме със Sea Wind веднъж и е предмет на друга тема...
В случая мисля, че Live2dive имаше предвид друг "трик" - вдишване на чистия въздух в маската при изплуване, което се твърди, че осигурява така необходимата глътка свеж О2 за избягване на SWB.
Ачка, без да разводнявам дискусията, все пак предпочитам да сведа риска от стрела под брадичката до минимум. Като излизам със зареден харпун го държа много хлабаво с палец и показалец за дръжката, извън спусъка. И така той сам си намира най-обтекаемото положение...
Поздрави и отново поздравления за полезната тема!
|
|
Да това вдишване се прави даже на няколко пъти в зависимост от колко дълбоко излизаме - или поне аз така го правя - но мене ме е много страх да говоря на тази тема защото нищо не разбирам и да не зема да кажа нещо което не е така. Най важното е пълен контрол над движенията под водта - максимално отпускане и никакви излишни движения.
|
Live2Dive
29-01-2008 19:16
|
Яворе, тия дето гмуркат по цял ден от 30 метра надолу са пичовете от шампионската лига, тях не може ги стигнем . Аз лично съм във втора дивизия, и затова си стоя между 20 и 30 метра. В интерес на истината, напълно съм съгласен с това че 3-4 часа обикновено са достатъчни да наловиш това за което си тръгнал, но ако съм в лодка с надъхани по-млади колеги, няма как – излета е цял ден! И вечерта след като сме изчистили рибата; измили лодката, двигателите и такъмите; бърза вечеря и душ; само се чудя коя е най-пряката пътека към леглото...
Шегата настрана, имам няколко сериозни въпроса . Първо и главно : Защо ? Защо шнорхела обратно в устата? Какво точно печелим от това ?
Второ : ти самият практикуваш ли го ? Трето : в какви условия - спокойно и тихо море ? … При вълна, вятър и течение …?
Вече имам известни резерви за изплуването на положителна плаваемост , без махане с плавниците , но за това - по нататъка . Между другото, пречупвам всичко през призмата единствено на личния опит, и условията в които далдисвам в момента …
Ванка, самият факт че хора губят съзнание и се давят в плувен басейн при тренировка на апнеята е достатъчен да потвърди че SWB се случва и на метър и половина дълбочина (въпреки че при дълбочинното гмуркане съществува допълнителният “вакуумен” ефект на разширяващия се бял дроб, който допълнително “изсмуква” О2 от кръвта - т.е. снижава парциалното му налягане, както правилно отбеляза Петър)
Яро, точно така, въздуха се изсмуква от маската на няколко пъти при изплуване, в зависимост от дълбочината на гмуркането. Откровено казано, за мене това си остава ключов момент за избягване загубата на съзнание – каквото и да споделиш ще е от полза за колегите, няма никакво съмнение. Всяка една от тези допълнителни глътки кислород , в момент когато мозъкът най- се нуждае от него, е безценна. Сам попаднах на този трик преди повече от 25 години, постоянно го ползвам от тогава, обсъждал съм го с много хора и наистина не ми е ясно, защо не се говори повече за него в специализираната литература ...
|
Yavorsub
29-01-2008 20:58
|
Ачо И аз като теб не съм в първата дивизия , даже не съм и във втората, а между нас не съм и рибар-само дето понякога гмуркам добре и имам перфектни оръжия. Отговор 1:защото когато излезем и в него момент има например вълна която ни удря в лицето.Разбира се че може и трябва да внимаваме и да поглеждаме изплувайки нагоре къде и как ще се покажем на повърхността.Друга причина -много важна-на курса ни обясниха че в момента на повърхността неволно и подсъзнателно се стремим да се покажем по-високо докато си поемаме първата глътка въздух като краката ни махат по това време.При изплуване от дълбоко (виждате ли тук в Гърция по принцип се лови на по-дълбоко) и пак по принцип никога не чакаме в последния момент да поемем на горе , някъде на горе около 15-10 м,за мен персонално , спирам да махам може би в последните 5 -6 метра и тогава с едната ръка поставям шнорхела в устата.На около 30 сантиметра от повърхността накланяме главата назад и леко започване да издишваме.Леко, даже не се налага да се надува понеже въздуха сам се разширява и сам избутва водата от шнорхела.И идва момента в който дихателните ни пътища са над водата и вместо тепърва да надуваме шнорхела ние просто си поемаме въздух.Подчертавам че правилната техника се изпълнява наистина в последните 50-30 сантиметра а не от по-дълбоко .Отговор 2:Да -практикувам го .Разбира се че понякога и аз самия по една и друга причина не го правя , но се стремя да го ползвам винаги.Отговор 3:Важи за всякакво време и при всякакви условия.Днес например имаше изключително силен северен вятър и на няколко пъти , при прехода ми от клетка на клетка си го ползвам.Може да го пробвате докато плувате по повърхността и правите плитки гмуркания -така по-лесно се учи.Забравих да допълня че този метод е и изключително тих и безшумен.
Ачо далече съм от мисълта че трябва да те поучавам -най - малко пък теб и гмуркачите от старото поколение , защото вие вече сте свикнали по един начин който е станал вече рефлексен за вас , но нищо не пречи да го пробваш някой път.Но че метода е сигурен и изпитан и най-вече безопасен-това е факт.И нека накрая да ви разкажа една малка случка:Преди 3 години в Санторини , докато снимах един италиански отбор с Габриел ДелБене и неговия съотборник-за съжаление не му и научих името , ми направи силно впечатление че той(другия ) системно хипервентилираше, преди всяко спускане.В началото доста се притесних , но ДелБене ме забеляза-бях готов да се намеся ,защото ми се струваше че всеки момент той ще се удави - и ми каза че той така си гмурка.Каза го с усмивка и аз го приех за даденост .И го наблюдавах през всичките му гмуркания -той наистина си гмуркаче, а беше видимо доста по-възрастен от мен и Габриеле.След състеьзанието докато вечеряхме си поговорихме и се оказа че доста голям брой от по-старата школа си го ползват все още.Дори Мазари и Молтени казаха че в началото на кариерата си този метод е бил широко разпространен и те самите са го ползвали като впоследствие с течение на времето и навлизане на нови научни изследвания е доказано че хипервентилацията е ОПАСНА !
|
Live2Dive
30-01-2008 15:09
|
Яворе, благодаря за отговорите. До колкото разбирам от прочетеното до тука изплуването с шнорхел в устата дава няколко предимства.
Първото е, че не изпускаш обстановката наоколо от поглед, нито за секунда. Което е невъзможно, ако си вдигнеш главата над повърхността да поемеш въздух. Има резон, особено при добра видимост. Държиш под око рибата на дъното, или скалите долу – като ориентир за следващото гмуркане. Важен момент, особено, ако да кажем току що си открил козирка пълна с лобстери, или си видял дупката в която току що се е шмугнало някое крупно меру.
Другото е, че е много тих начин на изплуване, спор няма . Това е много важен момент, особено ако и морето е тихо и спокойно, и гоним максимална тишина .
Между другото, бавното изплуване с ползването на положителната плаваемост е един от методите за лов на големите скумриеви – Кралска Скумрия , Уахуу - гмуркаш до дъното, и бавно изплуваш нагоре с помощта на плавниците, докато станеш положителен , преставаш да махаш и движейки се бавно нагоре, оглеждаш внимателно водата наоколо за приближаващи се риби .
Едно нещо не ми стана ясно, обаче : кое е лошото ако се изплува с постоянно махане на плавниците, и си покажеш високо главата над повърхността ? По-шумно е, да, съгласен съм, но според мене е по-лесно да се избегне вълната която би те плеснала през лицето - ще я видиш навреме ? А не да ти се стовари върху шнорхела в момента в който поемаш въздух след дълга апнея?
Другото е , с какво точно допринася този метод за намаляване риска от SWB ?
Или е просто един безшумен и елегантен начин на изплуване ...?
Има една поговорка на английски : “You can't teach an old dog new tricks“ ….
Независимо от това, ми е любопитно да го пробвам практически този метод , ще го опитам събота-неделя , и ще споделя впечатления …
|
Yavorsub
30-01-2008 15:36
|
Ачо знам я тази поговорка и с нея на ум зададох въпроса -защо за да стана инструктор по гмуркане , непременно трябва да взема и трета звезда като за нея се гмурка до 25 метра?Отговориха ми:ела на курса и ако не научиш нищо ново -няма да плащаш !Резултата е че не само научих доста нови неща и техники но и си промених коренно цялостния мироглед върху гмуркането.А дали този метод ще те предпази от самба или загуба на съзнание-личното ми мнение -НЕ !Обаче в непряк смисъл е още една малка стъпка нагоре към усъвършенството ни като гмуркачи.А ако тази стъпка бъде направена след някоя друга пак малка стъпка и ако бъде и последвана от още една малка друга стъпка -тогава като повървим известно време в малки стъпки , тогава вече има смисъл, тогава вече може и една от всичките тези малки стъпки може да се окаже спасителна в даден момент.Разбира се всичкото това не ти го казвам специално на теб-от теб и другите като теб мога само да слушам и уча ,но с тези думи визирам изключително само младите и можещи , но все още не знаещи и с недостатъчен опит , които само чакат и попиват всичко и от всеки и са готови всеки миг да атакуват всичко и във всеки един момент като нинджи, така както и ние на техните години сме правили.Хайде и на равни.
|
sea-wolf
30-01-2008 15:45
|
Искам да направя едно уточние. Като пишем SWB всички за едно и също нещо ли си говорим? От други теми съм останал с впечатление, че хората имат предвид различни неща. Нормално е, все пак смесваме български с английски, а освен това и на английски този термин не е правилен и англоговорящите понякога се разминават. Във форумите и книгите, които аз чета под Shallow water blackout се разбира загубана на съзнание по време на движение на гмуркача към повърхността. Както знаете, там важна роля играе промяната в налягането и това е отличаващото от другите случаи на загуба на съзнание. За това и думата shallow, останала в този термин е неподходяща. Просто blackout казват тогава, когато не е намесена промяната в налягането, да речем, по време на статична апнея. От скоро се говори за трети вид, който е загуба на съзнание при голяма дълбочина, но там са намесени други фактори и немисля, че трябва да го намесвам тук. Принципно от него страдат гмуркачи слизащи на по-големи дълбочини.
Иска ми се да се разберем ние тук какво на какво казваме, защото аз имам отговори (или поне мнение) за някои въпроси, но не съм сигурен дали хората задават точно тях.
Ачо, обясняват за това в новите книги, а по форумите, както и в нашия, също не го пропускат.
Техниката с шнорхела ми е много интересна. Аз лично като не гмуркам на дълбоко, издишвам през шнорхела точно преди повърхността, но не по този елегантен начин. Всъщност така ме научиха от малък да го правя и чак когато се хванах да увеличавам дълбочината, започнах да издишам без шнорхел.
|
Yavorsub
30-01-2008 16:12
|
Петьо точно загуба на съзнанието в плитко по време на изплуване имах впредвид. Сега се сетих че имам и един въпрос-по скоро наблюдение и коментар относно обратното всумкване на въздуха от маската.Какво правим ако ползваме маска с много-малък обем?Знаете ли колко ми беше кофти след суперокиото %-6 с която си бях свикнал и още -повече с маските с по-голям(към среден обем )и сега с марината нещо не се получава много-много. %-6
|
|
Абсолютно съм съгласен с Явор по последната точка. Това е единствения недостатък на маска с малък обем като Технисуб Марина. И аз бях свикнал още от самото начало да всмуквам обратно въздуха който съм пуснал в маската докато гмуркам надолу. Преди гмурках с Омер Азия, а тя е с доста голям обем и свикнах до някъде да се радвам на комфорта който ми дава въздуха от маската при излизане. Когато минах на Марина (Микромаск) първите няколко пъти изпитвах огромен дискомфорт точно заради това, че няма достатъчно въздух, който да вдишам обратно при изплуване. Постепенно го преодолях, но пак е неприятно в сравнение с маска с по-голям обем. Но пък другите предимства са повече при гмуркане на дълбоко...
Иначе темата е много полезна и чета с удоволствие всеки ден
|
|
Нови Продукти
Цена: 48.00 Лв.
Spearfishing
|