Разглеждане на всички мнения на sea-wolf
|
Иво, защо като фрий дайвър , има толкова много фирдайвъри, които изравняват с ръце. Всъщност повечето, които съм виждал с маски изравняват с ръка, а останалите са с щипки. В същото време, познавам много хора, които изравняват без ръце. Това да изравняваш без ръце за мен не е свързано с майсторлък, а с чист късмет по отношение на анатомия.
Яворе, тъй като казваш, че правим едно и също нещо, ще кажа аз как виждам нещата. Окей - резултатът е един и същ - изравняване. Обаче за мен има два много различни принципа, а пък вече различните техники използват единия или другия принцип, а понякога и двата. Значи първият принцип е чрез определено движение, което предизвиква отваряне на тръбите. В този случай разлика в налягането от двете страни на тръбите е сравнително малка и определяща роля играе движението. Логично тук, запушване на носа не е нужно. Вторият принцип е свързан с отваряне на тръбите поради голямата разлика на налягането от двете страни. Това високо налягане от едната страна на тръбите се постига с техники като Валсалва, Френзел и т.н. Тук почти винаги е нужно запушване на носа.
Айде сега кажи ми, ти не ползваш ли първия принцип? Защото аз това правя, говорил съм с Popac и той това казва. Няма никакво нагнетяване на въздух, има само някакво движение, което ни е трудно да обясним точно от къде идва. За мен лично бих го определил като преглъщане, само че без самото преглъщане. Както виждате описанието не струва. Той ми го е обяснявал по друг начин, но не го помня, тъй като неможах да го разбера.
Аз между другото се интересувам много от изравняване, защото въпреки, че отстрани изглежда много яко да се гмуркам и да не си запушвам носа, имам проблеми с моята техника. Служеше ми идеално до преди няколко години, но се оказа, че сега когато гмуркам по-дълбоко, с тази техника немога да изравнявам толкова бързо, колкото потъвам. Така че за мен, точно изравняването е частта от гмуркането, която ми ограничава дълбочината в днешни дни. |
|
Яворе, някой ден като се видим като хората ще се радвам да поговорим. Щом след толкова години практика и познанство с шампиони не си намерил задоволително мнение, ще е трудно тук във форума да го обсъждаме.
Аз виждам смисъл в различните техники в това, че според различни анатомични особености, за някои от нас дадена техника е по-добра от друга. Също така, ако говорим за по-дълбоко гмуркане, което май не практикуваме, има техники, които невършат работа, като да речем най-известната - Валсалва. |
|
Калине, има много разновидности или по-скоро комбинации на части от тази техника с други. Може наистина да правиш нещо подобно. Може обаче и да отваряш тръбите без да използваш езика като бутало за да увеличиш налягането в кухината, а това да е резултат само на движението на гръкляна. Ако е така - си късметлия.
Вов, количеството въздух в устата наистина си има лимит. Ерик Фатах изравнява с едно пълнене на устата с въздух ушите и маска Креси Минима до 22 метра. Но нали разбирате, че докато не започнете да гмуркате на дълбочина приближаваща ви до остатъчния обем на дробовете, въздух има. Като стигнете тази дълбочина, има продължение към техниката (Frenzel-Fattah mouthfill), което е доста трудно и тук не му е мястото. А самото вкарване от дроба към устата не се нуждае от никакво напрежение - просто отваряме епиглотиса за малко и готово. Голямото преимущество е, че по време на тази техника за изравняване единствения мускул, който ползваме сериозно е езика и работим в система с обем от около няколкостотин милилитра. При Валсалва участват много мускули и работим в система от няколко литра. Изводът е, че ако изравним 7-8 пъти за да отидем на 20 метра да речем, разликата в изхабената енергия за изравняване ще e чувствителна. |
|
Веско, поздравления, че си се наел да го преведеш. Този документ го чета на английски последните 5-6 години. С мен можеш да дискутираш по темата. По-късно ще се върна и ще го прегледам задълбочено, сега трябва да излизам. Предполагам, че си превел вариянта на Ерик Фатах, поне картинката накрая е от неговия документ.
Много трудна за научаване и много ефикасна техника. А върха и е с пълненето на устата - mouthfull Frenzel-Fattah.
Между другото, в Италия този метод се нарича Маневра за компенсиране Марканте - Одалия, на имената на един от основателите на гмуркането в Италия и на един професор, пионер в хипербарната медицина. |
|
В темата "Как се прави 5 мин апнея за 6 месеца - рецепта!", Явор писа за това, а може и да е нещо друго, защото при него цветовете бяха в обратен ред. Предполагам, че тази система за релаксация е добре известна за хората, които са вътре в нещата. Аз имам бледи познания само от книгата на Пелидзари, така че ще се опитам да опиша с две думи всяко ниво:
1во ниво: червено - физическа релаксация
2ро ниво: оранжево - емоционална релаксация
3то ниво: жълто - ментална релаксация
4то ниво: зелено - вътрешен мир
5то ниво: синьо - любов
6то ниво: индиго - (немога да го опиша кратко)
7мо ниво: лилаво - духовно измерение
Тъй като не съм се занимавал насочено с това, за мен са интересни само първите 2-3 нива. За всяко ниво има написано по около половин страничка. Ако има желаещи, мога да превеждам. |
|
От както започнахте да пишете повече за нематериалната страна на апнеята, имам малко опасения и ми се иска сега да ви ги кажа.
Навлизаме в материя, която е много непозната на всички. (Да ме извинят хората, за които греша.) Информация поднясяна от тук от там, извън контекста може да има вредни последствия. Всички, които са в този форум по-отдавна си спомнят, че в началото имаше доста мнения, които можеха да подведат и причинят вреда. Пример: в първата година, на въпроса - колко баласт да сложа, нормално беше някой да ти отговори: сложи 8-10 кила. В днешно време, на този въпрос ще те попитат, с какъв костюм си, на каква дълбочина ще гмуркаш и т.н. и пак може да не ти отговорят еднозначно. Трябва да внимаваме като например изкарваме някакво йогистко упражнение от контекста на някаква много по-голяма идея и да се опитваме да го прилагаме изолирано. За нас, представители на западната цивилизация, ще е много по-трудно да си обясним какво означава да "се превърнем в самото дишане", отколкото да добавим към уравнението за баласта параметри като плаваемост, обем, налягане, все количествени измерения, с които се срещаме постоянно в ежедневието.
Нека да продължаваме да търсим и учим, но внимавайте с това, с което се захващате, то не е по-малко опасно, от колкото чисто материалните неща, ако не се използва както трябва. Вчера четох, че Жак Майол, който се смята от повечето за йогистът на апнеистите, казва, че той неразбира много от йога и избягва да дава мнение по тези въпроси.
Като заключение - бих искал, ако може да поднасяме информацията по-предпазливо, без изрази от сорта - това трябва да се прави или направи това за да постигнеш онова и т.н... С горенаписаното нямам предвид нито едно от предходните мнения, по-скоро това е нещо като предпазване за бъдещето. Аз лично ще се радвам да чета колкото се може повече по темата, като се надявам прочетеното да ми помогне в моя път.
И за да не кажете, че писах, писах и нищо не казах , отварям една тема конкретно за релаксацията с цветовете. |
|
Нормално да ти се завие свят след като увеличаваш налягането в гръдния кош, което води до спад на налягането на кръв към мозъка.
Към усилията за извършване на packing-a, прибави и увеличеното напрежението на гръдната мускулатура през цялото време на апнея. Ясно е, че този проблем изчезва при гмуркането в дълбочина.
Техниката е сложна и се препоръчва само на експерти в гмуркането.
Ще направя едно уточнение, защото в темата се смесват нещата и някой може да се обърка. Packing-ът си е една от изпозлваните техники, но тя е в пълен противовес на подготовката с релаксация, за която пишете по-горе. Който полага усилия за релаксация, нормално не прави packing, който да натовари току що успокоените мускули на гръдния кош. |
|
Още едно хубаво интервю, а най се накефих на последния отговор. |
|
Радвам се, че се е появила тази дискусия, защото в сайта рядко се пишат неща, свързани чисто с гмуркането. Последните 2-3 седмици почти не съм влизал във форума и затова малко съм я изтървал. Въпреки това, след като я изчетох, искам да ви кажа, че вътре са засегнати куп въпроси, всеки от които заслужава отделнa темa. Spear хубаво е пуснал програмата на Тео, след което сте писали за тренировъчни програми, диети, физически, ментален аспект на апнеята... Това наистина са много неща, за всички има много теории, някои се доказват, други все още не...
Нека да пишем в отделни теми. Да речем програмата, която Иво е започнал да прави може да е в отделна тема, в същата тема може да е и програмата на Тео и на други хора. Нека да има тема отделно за храненето, мисля, че дори имаше такава. Разбира се, всяка тренировъчна програма е неразделно свързана с програмата на хранене, но все пак има основни положения и при храненето и при тренировките, които могат да се отделят. Менталната подготовка - ето още една тема, релаксация - още една. Наистина всички теми са много интересни. Пример: Всички знаете, че при продължително физическо натоварване въглехидратните запасите (гликогена) в тялото се изчерпват. Организмът компенсира това с повишен метаболизъм на мазнините. Тук сега идват интересни цифри, които предполагам не са познати на всички: Когато оргазнизмът гори мазнини за да произведе енергия, той използва 8% повече кислород в сравнение с горенето на въглехидрати. В същото време 30% по-малко CO2 се отделя при горенето на мазнини, отколкото при горенето на въглехидрати. Изводът е, че гмуркач, който е привършил въглехидратните си запаси по-бързо ще стига до хипоксия, но подтикът на базата на CO2 за вдишване ще се забави. Всички знаете, до какъв риск води този дисбаланс на нива на O2 и CO2. Това разбира се не означава, че състезаелите се тъпчат с въглехидрати, напротив. Но такава информация е полезна за всеки, след което той сам може да прецени какво да яде, в съответствие с това как точно иска да се гмурка.
valkosub написа: Очаквам Петьо - Sea Wolf да се включи, защото мисля, че може да бъде много полезен точно в тази насока, за менталната подготовка.
Вальо, благодаря. Знаеш, че практически нямам голям опит, но все пак мога да напиша това онова, което знам. Чел съм за различни методи на релаксация. Чел съм и за различни подходи за релаксация преди различните дисциплини на апнеята. Има разлика според това, статична ли ще правиш, динамична ли... За менталната подготовка - ами това си е направо начин на живот. Ако никой не е отворил тема, само да ми остане малко време и ще напиша там каквото мисля за полезно.
pipin162 написа: Така е батка,само че това със зехтина е всеобща заблуда,че като замениш олиото със зехтин и работата вече е окей,ама не.Зехтина все пак е мазнина,той просто няма хоестерол, и има наситени мазнини,които са полезни,и от там идва заблудата.Но да погледнем процентите като цяло,мазнините му са над 90%,като от тях наситените мазнини са доста малък процент около 15%,а другите са си все дето яко се омазнява от тях.
Иво, не съм съгласен с теб. Според моите знания, в зехтина наситените мазнини не са тези, които са "полезни". Наситените мазнини увеличават общия и LDL (лошия) холестирол. Много е вероятно наситените мазнини да се складират повече в тялото, сравнение с другите видове мазнини. От друга страна, зехтинът съдържа най-много мононенаситени мазнини. Ей на тези аз им казвам "полезни". Те намаляват общия и LDL холестирола, като в същото време увеличават HDL (добрия) холестирол. Мононенаситените мазнини помагат за изгарянето на повече мазнини.
Тероии, колкото искате, но аз за себе си съм избрал тази, в която оргазнизмът не трябва да се лишава от основните хранителни съставки, било то мазнини или въглехидрати, а му се предлагат правилните такива, в правилните пропорции. Да речем, специално за мазнините - аз се опитвам да се снабдявам с повече омега-3 и омега-6 полиненаситени мазнини, както и с мононенаситени мазнини. Гледам да избягвам наситени и транс мазнини. Правя забележка, че не съм супер стриктен в диетата си, но все пак имам предвид горните неща. |
|
Абе октоподите си бяха супер, аз после ставах посреднощ, щото бях преял.
Освен това, предполагам поксипола не си го сложил на спусъка, а на предпазителя, щото се кефя на твоя улов и смятам скоро пак да похапна.  |
|
Още един човек идва с мен, освен EL NINO. |
|
Гледам, че Добри ме е изпреварил, но наистина като видях тази тема, първото нещо за което се сещам е Миро и лаврака.
Моята случка се развива по времето на "Зъбар 1" на Добри от по-горе. Това, че беше последен ден, и че задуха и заваля на мен ми подейства много положително. Освен това поради стечение на обстоятелствата, аз трябваше вече да пътувам за България, но получих един ден бонус. Бях уморен, но иначе се чувствах много добре. Имах някакво логично обяснение защо точно по това време трябва да срещна ричоли, но от друга страна това се базираше на малко опит и нямаше такава тежест. В същото време имах добро предчуствие, логика там не търсете. Миро се опита по пътя да ме приспи с Моби*, но безуспешно.
Отидохме, на мястото, всичко за мен се развиваше по план. Както фридайвърите визуализират гмурканията си преди самия опит и аз така си представях разни работи. Влязох, необръщах внимание на нищо друго, просто плувах към мястото, което си представях. Доплувах. Още на второто гмуркане ричолата дойде, но не от там където я очаквах. Правеше лека дъга пред мен и когато я видях може би е била в най-близката си точка до мен. Беше голяма, незнам колко кг. Когато бях готов за стрелба, тя вече се беше отдалечила леко. Бях в идеална за мен поза, с насочен напред 120см RA харпун, с който имам опит и нямам забележки към точността му, бях спокоен..., стрелях и неможах да повярвам. Рибата продължаваше да плува, дори малко се отклони и се приближаваше към мен, стрелата беше стигнала края на боя си и падаше надолу. Доста разсъждавах и друго обяснение, освен това, че не съм успял да преценя разстоянието и рибата не е била в боя, неоткрих. Явно все още немога да се настроя добре с очите в Егейско море. Или може би когато рибата е много голяма, аз я приемам за по-малка и по-близка. Или и двете едновременно, незнам. Живот и здраве, времето ще покаже и най-вероятно това няма да е проблем в бъдеще.
С доста мъки, успях някак си да се разбера със себе си и след 10-20 минути бях в по-добра кондиция, готов за следваща, ако мине. Когато нещата поотминаха не съжалявах за изпуснатата риба най-вероятно защото не я бях засегнал. Три дни преди това в голямо клатене от повърхността бях стрелял по една ричола, която явно не уцелих добре и скъсах след 1-2 минути на стрелата. Страшно тъжно ми беше тогава за рибата. Този ден неможах да гмуркам повече нормално и прекратих рано, рано.
* - един от дисковете, който може да подейства добре на някои за някои риби. |
|
Е щом още не сте я затвърдили , прибавете и EL NINO към списъка. |
|
Не се мъчете, няма да стане, ако не сте регистриран потребител.
Който иска да ползва bgmaps, да си напише адреса там и да види къде е. |
|
Филипе, от година и половина обядвам там често. Ако недържите да сме горе, мисля, че в долното ниво няма да им е трудно да импровизират малко и да измислят нещо. |
|
Въпреки, че много обичам музика, интересувам се, слушам, дори съм свирил на цигулка и дрънкал на китара, май не съм като вас да се зареждам с определена музика преди гмуркане. Може би защото принципно ходим няколко човека, говорим си, а за мен е важно да съм сам когато слушам сериозно музика. От друга страна музиката на морето е единствената, която искам да слушам в момента на приближаване.
Тук, далече от родното ми място и морето, винаги когато искам да си помечтая и да се пренеса там си пускам саундтрака на Ерик Сера към Le Grand Bleu. Още с първия такт вече съм пред морето и малко по-късно вътре. Тази тава съм мислил да си я пускам много пъти като тръгвам към гмуркане, но така и не съм го правил.
Между другото, Миро, има едни дискове за преди харпунджилък, ама там е сложно..., на всеки различно му влияят. 
Повечето музики, които сте пуснали ми харесват, а някои са ми баш на сърцето. |
|
Кръстословица за хора с високо самочувствие
ВОДОРАВНО
1. Названието на четвъртия гръден прешлен на динозавъра Тиринозариус Рекс.(археолог.)
2. Обръщението “ Мама ти,стара” на древноарменски .(шег.)
3. Напитка приготвяна от тигрови нокти, влакна от гърбица на камила, корени от хрян и слюнка (използувана за лекуване на хемороиди в начална фаза при някои берберски племена).
4. Бащиното име на известен сенегалски бактериологист.
5. Шумерски бог на финансовите катастрофи и обществените бани.
6. Не особено известен наш биатлонист от близкото минало, починал трагично при задавяне с кокоша кост на сватбата на братовчед си.
7. Финикийското название на гъбички на краката.(финик.)
8. Известен казахстански звероукротител, гостувал у нас с московски цирк през 1966 г.
9. Звездата отстояща на 432 541 светлинни години от лявата пета на “Малката мечка”
10. Известна пакистанска фирма за производство на лопатки за въглища,доминираща на средно- азиатския пазар в края на 19 век.
11. Ритуален танц от горното поречие на река Нигер, изпълняван от местните шамани при лечение на абсцес на горен молар.
12. Другото название на Hypnum Felicium. (бот.)
13. Малък паразит от семейството на бълхите, изчезнал преди около 154 459 години.
14. Названието под което плоските клещи са известни в някои планински райони на Перу.(арх.)
15. Известен наш статист участвувал при заснемането на около дузина телевизионни филми през 60те години.(включително и ролята на човек слизащ от файтон на гара в трети епизод от “ На всеки километър”).
16. Улица в град Брамптън, Онтарио,Канада( пресечка на Терез Роуд).
17. Известен читалищен деец от град Пирдоп.
18. Американска пудра за перуки , произвеждана с голям успех по време на депресията .
19. Съкратеното название на албански институт, известен с провеждането на експерименти с медузи.(предимно неуспешни)
20. Името на втория съпруг на племенницата на индианския вожд Татанка-Йотанка.
21. Герой от оперетата “Инокентий и Агафия” на диригента на военния духов оркестър от град Казан - Панкретий Самуилович Голдман(1827-1903).
22. Обичаен възглас при уриниране на страдащи от гонорея(трипер).
23. Малка шапка с шарено дъно (обикновено с перо на върха), носена от младите троли в сканди- навската митология.
24. Известен исландски преводач, превел от бенгалски на исландски поемата “Рамаяна”.
25. Чешки фармацевт, открил спрей за неутрализиране на сърбежа причиняван от тясно бельо.
26. Названието на ляв приток на река Лофа, в северна Нигерия.(написано отзад - напред).
27. Млад таджикски художник успешно участвувал на бианалето на младата съветска живопис в Москва през 1984 година.
28. Първият тракторист на Горна Волта.
29. Виден солист от Стокхолмския балет, известен с прочуственната си интерпретация на ролята на Санчо Панса в балета “Дон Кихот” и увлечението си по млади тайландски юноши.
30. Свиневъд-орденоносец през 1971 година , член на ТКЗС във Врачански окръг.
31. Инициалите на организацията на колекционерите на бирени капачки в Европа.
32. Вид гъста новозеландска туршия с много карфиол и бамя.
33. Марка за измерване вискозитета на течности в древна Ливия.
34. Бивш старшина от 4то Районно управление на МВР в София , известен сред колегите си като “Махмурлука”.
35. Второстепенен герой от роман на Флобер.
36. Виден прогонвач на вещици от Севилия, наричан” Фризьора” от Саванарола.
37. Брат - близнак на известното куче - космонавт Стрелка.
38. Буква от азбуката.
39. Името на хазайката на Барух Спиноза.
40. Италиански композитор от 17 век,майстор на кратки мадригали и спагети по наполетански.
ОТВЕСНО
1.Изобретателят на нокторезачката.
2.Родното село на физиотерапевта Кирил Арнаудов Велев.
3.Музикален инструмент,използуван също и като казан за готвене от някои пигмейски племена.
7.Неправилен персийски глагол.(трето лице ,ед.ч.)
11.Популярна марка ножове за белене на картофи в Парагвай.
14.Гара в Никарагуа,близо до която през 1942 година дерайлира товарен влак с банани.
16.Предреволюционното име на фабрика за цимент в град Пенза, Русия, която при национализирането бе преименувана в “ФЗЦГПОрДТМ” (изгоряла при големия пожар през 1954).
20.Древноиндийска игра,която някои смятат , като прародител на “Не се сърди, човече”.
22.Дребен производител на гроздова ракия от русенския край.
25.Настоящият помощник на кмета в град Оруро, Боливия. (ако не се е пенсионирал вече)
29.Британски майор, присъствувал при подписването на Нанкинския договор между Велика Британия и Китай след приключването на прословутата Опиумна война(1839-42).
32.Известен крадец от Неврокопско в годините преди 9ти, успял след идването на власт на комунистите да се сдобие с титла “ Активен борец срещу фашизма и капитализма”.
33.Популярен румънски шахматист , гостувал на шахматен турнир у нас през 1975 година в Банкя.
35.Една от тайните съставки на освежителната напитка “Кока-кола”.
36.Виетнамски ботаник починал наскоро от рак на простата жлеза.
38.Прякор на барабаниста на групата “От кол и въже”, репетираща в читалище “Петър Берон” в периода между 1969-1972 година |
|
Митак, до св. Иван има мидена ферма от много години, може би тази ти се губи.
Zoom, Веско ти даде пример с помпите. Няма значение аз какво мисля. Пречиствателните станции са много сложни съоръжения и аз нищо неразбирам от тях. Баща ми обаче участваше едно време в пусканато и после в експлоатацията на пречиствателната станция в Бургас. Та общо взето той е наясно с нещата и покрай него знам за множество проекти, които в момента са в някакъв стадий в България. Част от тях са по черноморието. Никога не съм чувал нещо от сорта, че релефът е някаква пречка за построяването им. Пречките са добре познатите на всчики ни в България като стане въпрос да се построи нещо много сериозно, сложно и скъпо. |
|
Нови Продукти
Цена: 94.00 Лв.
Spearfishing
|