Аз нося 44-обувки и с 4-5 мм чорап ми пасна единствено 48/50 пантоф.... радвах се като дете защото варианта да слагам Анакс-а на някакви други пантофи тип “Гьотур“ не ме правеше щастлив . Пробване му е майката... на всеки крака му е различен.
@Yavorsub: Няма време за карбона. Днес имах 2 часа и се заех с други проекти, които са по-належащи поради факта, че са предназначени за сватбен подарък
Единя поне...Другия си е за мене. Паралелно стават бързо нещата... пък и 120-ка още нямам в "репертоара".
Грешката е моя...и не виждам смисъла от тая ирония.
Бъркам се от некви останали в главата ми “изпарения“ на дефиницията, че 1 нютон е силта коятао трябва да се премести тяло с тегло 1 кг ....бла-бла-бла. И съответно проблясват там (в кухата) неправилни асоциации. Физиката не ми е от най-силните нАуки, но все си мисля, че с подобни НЕ метални лагери ще се получи работата. Все пак не са един или двама в бранша с ролерите които ги ползват.
Иначе атернативата е ръждашващи такива.
Както и да е...в краийна сметка темата не е за ролери. И всеки си знае за него си най-добре.
Владо на тая серия им дават за тоя размер 60 стат. и 81дин. (макз 125) Нютона което според мене хич не е малко.
Аз си мисля, че и тея [link] (6 мм ос) дори ще вършат работа. Пратих запитване колко ще струват...ама за бройки над 25-30 мисля, че цената няма да е над 3 Евро на бройка. Все пак на ролка ще се слагат и по 2 лагерчета което също предполага по голямо носещо натоварване.
Абе младежи... ако знаете какво ми се върти в тъпата кратуна Предполагам не....затова споделям
Мисля да направя една отливка с еластичен полиуретан (защото силикона е много скъп ) от харпуна (дефакто калъп) и после евентуално да пробвам с твърда двукомпонентна уретанова пяна (има ги във всякакви плътности от 350 до 800 кг/м3) да излея дубликат. Ей като тука После остава само обличането. Някой правил ли е подобни експерименти.
Това може да спести часове дялане и дизайн. Естествено ако се прави отливка тряя да е от някоя наистина пипната заготовка, а не като мойта
@Akula deep:
Аз съм лаик ама да се изкажа по темата... барабар Петко с мъжете
Ползва се вакуум и за да се обезвъздуши системата и за да прилепне карбона към детайла. Пустия му плат въобще не иска да седи там където трябва. Другото което е, Че при ламинирането без вакуум смолата в композита е повеЧе от необходимото което влияе в крайна сметка на здравината- става Чуплив. Т.е. колкото повеЧе влакна за сметка на смолата толкова по-добре.
А за сушенето си зависи от вида на смолата или по скоро втърдителя (удървителя ). Аз ползвам такива с такива с термиЧна и такива без термиЧна обработка/съхнене. При дървените ръкоделия ползвам само такава без термиЧна полимеризация. Естествено като се приложи температура стъхненето се ускорява. Производителя на смолата която ползвам пише в спецификациите, Че няма особенно голяма разлика в крайните свойства на ламината/смолата.
А инаЧе такива лагерЧета се намират от не много подходяща лигировка и то на много сносни цени ама като знам как бързо тръгва ръждата (особенно ако ги заразиш ) въобще и не си помислям да ги ползвам.
Материалът е доста плътен и жилав, но пък и доста гъвкав. Плътността му отива към 550 кг/м3 (почти като на дърво със средна плътност) така че не мисля че при вакумирането ще има деформации. Иначе и аз така го глася да го надупча тялото и там да разпределя баласта и после ще залея с смолата. Дупките на ластицие май няма да ги правя както касетата по простата причина, че там вече имам неправилни форми и извивки и по никакъв начин няма да успея да го оформя така , че после да легне както си трябва на място. Ще ги "къдря" накрая както предложи Явор.
Мисля накрая само да направя едно изипчане като съм наложил вече слоевете и ги оставям да втърдяват на стайна температура. Така предлага и производителя, а именно крайно темпериране на 60+ градуса за около 5-6+ часа, за да се достигне максимална якост.... но и без дори таква свойствата на смолата не се различавали много от студеното одървяне
А иначе Владо е прав.... досега да съм го завършил дървото ама нали пуста краста.... пък и зимата е дълга. Аз открих сезона ама тогава беше по-топло и и сега пак съм се зазимл
Та ролера и той е в процес на изработка, но не с неръждавейки лагери, а такива от полиацетал с стъклени точета. Неръждавейките са от такава стомана (V2A), че не стават за морска употреба. Неръждавейка, неръждавейка ама в солена вода работата е друга. А от другите лигирани (V4A) никой не произвежда лагери поради простата причина, че не могат да се каляват. Ти Владо какви ползваш? Изрових какви ли не фирми и производители и всичко е макс. хром/никелова стомана. Както и да е ... това е друга тема на разговор.
Съвета с отношението 1:5 е на 100 процената правилен. Като гледам данните на да кажем Абелан и някои други е точно така.
Естествено с тризъбеца няма как да го постигна ама там е друга бира... пък и там не се гонят прецизност и делекобойност а просто ефективност в мътилката. При всички положения ще е по добре от алуминииката. Абе той да стане пък ще видиме как точно ще дойде по предназначение
Съвета с лепилото ще го пробвам също в процеса на работа докато си изработя моя схема на действие. Свободно време да има само.
Аз трябваше да почна темата точно с това какъв харпун смятам да правя.... ама акъл на буци.
Харпуна ще е с зарядна дължина 85-86 санта и го глася да е с 2 14-ки или една 18-ка според настроението. Ще носи от тея лаврашките тризъбци (6.75 мм) или нормална 6.5-6.75 стрела (в отделни случаи)... ще го профилирам като Лавракоубиеца по Атланическото крайбрежие . На алуминииката и идва малко тежък тоя сетъп затова реших покрай дръвцетата (те са 95 + и идват длъжки за там) да си спретна едно карбоново чудо. Пък и бях чул някъде, че било модерно Майтапа на страна.... захванах се с карбона от чисто любопитство. Просто от отдавна ме сърби да стъкмя нещо такова.
Яворе... за баланса смятах точно така да процедирам както ти казваш и правиш. Това другото ми идва малко виша математика и не знам дали закърнялото ми биоложко мозъче ще се справи с тея НЕ човешки за мен сметки . Лошото е, че нямам представа колко тежка ще дойде армировката и това е при мене едно голямо неизвестно в уравнението. Ще го топна натъкмен във ваната (със сладка вода) и ще го балансирам... по-високата плътност на морската (30 %о) ще компенсира карбоновите дуспехи -надявам се . Естествено ще го оставя по лек .
Ето и 2 снимки от главата... не знам дали може да се разбере за какво иде реч ама по-добри не можах да направя. С бялото все лошо пада светлината. Абе нали знаеш на крива рекета и космоса и е крив.
Яворе, мерси за съвета с карбона и кроенето... въобще не бих се сетил за това. Друго си е като не трябва да откривам сам топлата вода и като има хора с богат опит наоколо.
А относно помата... тя е мембранна така че няма обгазяване. Не грее не иска подръжка... абе кораво животно Това което ми направи впечатление е, че май малко дойде висок вакуума и поизцедих джобчето на спусъка. Идва ми малко сухичко. При всички положения трябва да навържа манометъра и един вентил за регулиране, за да не “изсуша“ ламината като се завана с големите детайли. Май - 0,9 идват множко... ще го плескам на 0,7.
А има ли вариант сега на тоя етап да направя баланса.... демек под карбона да надумкам оловото. Не ми се нрави идеята да фрезовам отделение отпред с капаче. В дръжката при всички положения ще оставя едно за допълнителен баласт. Проблема е в случая, че не знам колко допулнително тегло ще донесе карбоновото кожухче (палтенце)... ех как звучи. Иначе колко му е да го нагиздя и да го укъпя така както е.
За да не спамя темата със спусъка (Субкрафт) отварям нова тема където да ми съдействате с карбоновия ми проект. Благодарско още веднъж за много съвети без който едва ли биха се развили добре нещата.
Формата на харпуна горе-долу я барнах и бих се радвал на препоръки и критика ако нещо не е като хората. За сега голото тяло все още подлежи на модификации
Дръжката съм я барнал нарочно изчистена, за да не се вкарвам в приключения после при обличането. В интерес на истината това е до сега една от най-удобните,, които до сега съм правил... нещо не си падам по анатомичните
Като дизаин.. малко ме е страх да изцеда на макс свойствата на композитите и като първи опит реших да не прекалявам с офсет-и изтъняване на детайли и тем подобни. Ще го оставя цеденето за следващия път ако от тая тояга излезе нещо.
Апропо... между ламелите съм слагал ленти фибро стъкло ама като якост май нищо не се е променило.. още си се гъне лесно.
Дайте някой съвет как да мъча зоната около главата...най-вече отвора за ластиците и зоната под тригър гард-а. Там и идея нямам как да действам. А и кроенето на карбоновия плат е такава свинщина ... думи нямам. Едно облепяне бридане, бримки, чъдесии...ще трябва няква адекватна система да си измисля.
Това е също много добра идея.... мерси пичове.
Ще гледам да документирам производствения порцес белкем за напред унагледя.... какво НЕ трябва да се прави
Аз съм оптимист, че ще го докарам някак си. А джоба на спусъка ще го направя както каза adventurebg и смятам, че като старт е най-удачния вариант за мене.
Благодаря много за съветите пичове както и на никифиш който също ми писа на лични.
Така... занчи предлагате всички слоеве на куп и тогава вакумиране.
Шлауха който го имам е много разтеглив и с променлив диаметър което ще ми спести доста главоболия, надявам се. Харпуна съм го оформил с Бирено Шкембеnце ала Коцето и Ц4 та там май ще тряя да го цепвам ако дойде тесен....ама де да видим. Имам и спрей/лепило за фиксация на парчетата, но ме страх да го ползвам много да не би да повлияе после на пропиването на карбона. След като натъкмя слоевете слагам пеел плай-а, за отгое имам едно фолио специално на дупки, след това стрелата в канала като предварително съм я намазал с отделителя и отгоре адсорбиращата материя (тип вата), която попива излишната смола и допринася за равномерното разпределение на вакума.... нали така? За касетата колко слоя да подложа? Май ще трябва да го заиграя финно да го разширя с макс 1 мм (0.5 от всяка страна). Като свие вакуума торбата ще успее ли да притисне добре зоната в отвора на касетата или да му мисля там нещо което да влезе вътре. Уж ракава който имам е с висока еластичност ама такива негативни форми ми идват малко критични.
Малко се чувствам като първокласник с тъпи въпроси ама по добре да питам хората извървели по тоя път.
В крайна сметка всичко ще се изясни като го почна
Живот и здраве.. края на другата седмица.
А както каза Явор....ще го пипна тия дни така, че заготовката да няма никакви забележки и неравности и ще постна снимки.
Имам няколко въпроси към майсторчетата във форума относно ламинирането на карбона.
Почти съм готов с моята карбонова конфекция (по-скоро заготовка) и като остане време тая или другата седмица ще почна да го обличам 'чудото'
Харпуна не е от дрървена сърцевина така че му глася 3 слоя за якост. Първо смятам да апликирам (ама как само звучи ) завъртяните части (касета, глава и дръжка) с нормален плат (240 г/м2) като в същото време тялото го облеча с карбонов шлаух (за производство на тръби) за да го докарам на якост. После печене, търкане и следват 2 слоя от нормалния плат който има и естетическа оплетка. На мене интуицията ми подсказва да обличам на етапи/слоеве. Разбира се всичко ще се прави с вакумиране. Та въпроса ми е дали съм стратегически на прав път?
Иначе до сега съм доста доволен как става и като форма и като дизайн. Ама както каза seal дялането на пяната е най-лесното. Ползвал съм и фиибер глас между ламелите на ПВЦ плоскостите та съм го докарал до някъде на стабилност...поне не се гъне толкоз . Така че ако не се осере нещо генерално ще показвам и снимки
тенк ю пипъл предварително.....всеки съвет е добре дошъл.
Хора...такива съвети не е уместно да се дават. Най-малкото е контрапродуктивно. Това е все едно да се надумкаш с антидепресанти и да ходиш да гониш рекорди в дълбочинното гмуркане... подобна история ме шокира преди известно време както и последиците от нея. Ако свалянето на кръвното е самоцел има много други по-удачни начини. Според мен пафкането и подводния риболов не могат и не бива да се комбинират. Особенно в екстремни ситуаци в които параноята и страховете поради употребата на марихуана могат многократно да се засилят... в морето не като да бъдеш на канапето в хола и да гледаш филмчета за подводен риболов в youtube.