Разглеждане на всички мнения на mickata
|
Turmans написа: @mickata: Сигурно си виждал как акулите стоят на едно място и не мърдат, но аз не съм чувал за такива. Дори съм гледал по NG че това е една от особенностите на акулите, че те не могат да седят на едно място. Както и да е.
Да това е така и важи за повеЧето видове (големи по размер). Акулите нямат хрилни капаЧета (оперкулум), които да движат водата през хрилете и съответно трябва да са непрекъснато в движение или са обреЧени на 'задушаване'... но много от малките видове са и доста статиЧни поради простата приЧина, Че не 'харЧат' много кислород тъй да се каже.
Спецялно тия акулки ги срещам главно притаени между талосите на големите кафяви водорасли или между каманите. Другото което е, Че в района в който актвно гмуркам е с много големи приливи и отливи и съответно с много силни теЧения така Че там има винаги движение на водни маси.
Ако са ти вкусни хапвай ги.. но при условие, Че плуват наоколо дебели лавраци или трески пък дори и кефали тип торпедо въобще не си и помислям да натисна спусъка като ги видя. Дори и 2-3-4 кг лабриди не са деликатесно изкушение в сравнение с гореспоменатите риби.
Къде ги меляш рибоците всъщност? |
|
Момци... 10 мин не е ли малко? Аз варя всякакви ракообразни твари около 20 мин в подсолена вода като ги слагам когато водата кипне. 10 мин ми се струват недостатъЧно. |
|
Лавраците дойдоха и у нашиОт гьол
|
|
Turmans написа:
Огромни раци има тук, около 2 кила бройката, не съм ги теглил. Големи, че нямам тенджера да се събират по два. И съответно му поотпуснахме края вчера.
Този е от по-дребните, едрите заминаха първи.
-Снимка-
Не ги стреляй тея акулки... първо, Че въобще не са вкусни, второ е голяма врътня с дрането и третото е Че няма никаква тръпка да ги стреляш... седят между каманите като гъби та дори и не ти трябва да ги стреляш.
Не знам къде тоЧно ловуваш (предполагам северения атлантик или северно море) ама където и да е има много по-ценни риби за стреляне.
От тея морските паяци взимай тези, които имат дебели 'лапи' всиЧко друго е загуба на време и нерви при ядене. Има такива където са огромни, а пък краЧетата са им като сламки.
Ако има при тебе от тези Cancer pagurus им взимай едната щипка и ги пускай да си живуркат. Новата щипка израства след време. Стрес е за животинката ама е по-добре да го оставиш да живурка. И без това месото, което можеш да извадиш от това туловище е минимално.... поЧти всиЧко е фира дето има една приказка
Омарите сега са друга мара... там има и опашка |
|
Това са нематоди (паразити), които са доста Често срещани по риби. По принцип всяка риба е опаразитена (не само с нематоди, а като цяло) и ако няма паразити ознаЧава, Че нещо в екосистемата не е наред. В една интакнта екосистема присъствието на паразити е толкова нормално както и налиЧието на всякакви други компоненти като продуценти, консументи и т.н.
В слуЧая става въпрос най-вероятно за Contracaecum rudolphii. Те попринцип си седят в храносмилатеният тракт (стомах, Черво), но Често след като рибата е убита правят такива пост-мортални миграции и в слуЧая дори се показват ор разниЧните отвори на рибата дето се казва Това го правят главно нематодите, докато другите групи ендопаразити (акантоцефали, трематоди, цестоди т.е. тении и др.) не са толкова мобилни. Яж си рибата и се не бой.
Има нематоди, които представляват опасност (здравословна) за Човека, но е слабо вероятно да се докопаш до инфекция особенно ако рибата се обработва термиЧно. Такива са Anisakis simplex, Pseudoteranova decipiens, но няма страшно... пържиш и хапваш. Наздраве. |
|
@martinbar74: е Чак пък.... има много попара да изсърбам.
Целта е на наЧинанието е да си нахраня любопитството и да зареда аверите с некоя друга карбонова пушка, Чието производство не изисква много Часове дялане на заготовки. И те така. |
|
@Yavorsub: разбирам, Че става въпрос за ноу-хау.... та по скоро въпроса ми е свзрзан с дебелината на ламината. Ти поне си рязал и преработвал доста карбонови тояги и предположих, Че имаш наблюдения.
Не оЧаквам, Че някой ще дойде и ще ми каже Анакс например колко, какви и как подредени карбонови тъкани ползват за направата на плавници.
По-скоро ми е нужна ориентировъЧна отправна тоЧка и от там нататъка проба-грешка |
|
Момци, да ви питам... как смятате колко слоя карбонова тъкан ще бъдат достатъЧни, за да постигнеме достатъЧна здравина на един карбонов харпун при условие, Че спазиме горе-долу технологиЧните изисквания като съотношение смола-композит, темпериране и т.н.?
Естествено сърцевината е също от знаЧение. Аз смятам да действам с 4 слоя от 200 до 240 г/м2 и след това да ги пълня с двукомпонента полиуретанова пяна ако се полуЧи както си го мисля. Или трябва да вкарам още някой друг слой за устойЧивост. Имам разлиЧни мат'ряли от съвсем нормална оплетка до унидиректоционални и такива, които са ориентирани на +- 45°. Мисля да ги комбинирам, за по голяма устойЧивост... пък дори и на усукване.
Предполагам Явор или някой друг знае каква е дебелината на ламината при повеЧето производители. При всиЧки положения ще има креш-тестове ако го докарам до успешен край с матрицата. Тея които съм облиЧал са още здрави като съм слагал общо 4 слоя тъкано по около 200 г/м2. Без сърцевина ще издържи ли ламината?
Предварително благодаря за съветите |
|
@Yavorsub: да напълнил съм .... сега втвърдява. Малко селската го замесих ама карай... важното е да е здрав.
|
|
Родилните мъки продължават. За да не остане Петко по-назад от мъжете и той лее, по-скоро 'маже' калъпи. Идеята е тука да ги надувам с балонЧе карбоновите тояги.
Едната половина е поЧти готова.... и след великден дерзаенето продължава (трябва да релаксирам първо ). Да си кажа Честно по едно време докато забърквах пордедната химия си мислех, Че нищо няма да стане .
Задната Част на Черупката съм я напълнил със силикат (Поравер) и смола и сега съхне.
-Файл-
като излезе първата бройка (ако въобще се стигне до тоя етап) ще се фръцна пак |
|
Едно питане към админите...От няколко дена имам проблеми със сайта и много бавно ми отваря страниците. В наЧалото си мислех, Че проблема е в моя телевизор обаЧе всиЧко останало си е ок... т.е. други страници. Има ли някакъв проблем с външни ИП-та или просто е временно явление? |
|
Евалата за калъпа.
И аз Човъркам по един от две Части който е също от композити (туулинг коут+фибро+епоксидна), но го планувам с балон отвътре...като тука [link]
естествено реших да е без дръжката, за да не се вкарвам в приклюЧения от първия път. Нея ще си я лея от полиуретан като тая за дървените... и после слепвам + винтове- Чиста работа, но не е естетиЧеска като при твойте бижута.
Като го позавърша другата седмица ще има снимков мат'риал от процеса. Дори си измислих (надявам се) решение за отвора за ластиците, но да видим дали ще работи При мене в слуЧая става въпрос за нормална 82-ца, а не за ролер.
ИнаЧе за полагането на ламината освен карбон луук оплетка ще слагам отвътре и унидеркионални и мулти-такива (+-45°) за да постигна по-висока якост и надявам се по-добро съотношение смола композит.... та да видиме.
Ти как ги правиш сгобките мокър с мокър ламинат или след пеЧенето?
Предимството на мократа сглобка е, Че излиза готов продукт особенно ако след полагането на ваксата и ПВА-то в калъпа му се удари един гелкоат и след това се нареди ламината. Излиза поЧти 'идеален' продукт като финишинг.
Абе да видим дали при мен ще се полуЧи |
|
Ехаааа... то и моят наближава
Истинско бижу....направо да ти е жал да го вкараш във водата.
Поздравления за изработаката!!!! |
|
Къде ги намирате тия 8,5-9 мм стрели за конвенционална употреба не ми е ясно... ама карай.
Не се засягайте обаЧе яко безмислено тръгва цялата дискусия. На кому му трябва някакъв супер харпун.... задапаратното устройсво е важно. Нали така?
Който си го може и с вилица ще ги вади. И? вместо да се хаби енергия в спорове е по-добре да се гмУри. ВсиЧко останало е суета..... пък и зимата май си оказва въздействие |
|
@dimardesy: Буят е 1 към 1 с Окипа 2 на Бест Хънтър... така, Че мненията се препокриват. Аз и няколкото хора които познавам имат Окипа-та и всиЧки са много доволни (3-ма калпака общо). Колегата с който гмуркам има тоя на Бюша, който е по-голям, но и по-скъп... та и той няма забележки. Ако ти се дават повеЧе пари... налазвай този на Бюша, но който и да вземеш няма да сбъркаш. |
|
deliburan написа: А рибите от къде го вземат азота??И защо си мислите , че е необходим за дишането?Именно азота , по-точно диазотния окис (N2O), по известен като райски газ, води до азотната наркоза при водолазите.Идеята е супер, и дано се осъществи на практика.
малко се бъркш тука... наркозата няма нищо общо с райския газ Тука става въпрос за токсиЧността на азота (N2) след определено парциално налягане. Наляганията (парциалните) при които газовете стават токсиЧни и самия токсиЧен ефект зависят от газа.
Относно системата... та нищо не преЧи за инертния газ (било то хелий, азот и тем подобни) да има малка бутилка с ребреединг система която да го хваща и да го пуска пак в обръщение.... така или инаЧе там няма голям разход освен евентуалната сатурация в тъканите. Или ми е малко тъпа логиката |
|
Легировките които трябва или е добре да се ползват в солена вода трябва да имат молибден... като например AISI 316 (V4A, 1.4404) или по-висок клас. Голяма Част от нераждавейкте като съдове за готвене и прибори, с които се сблъскваме в ежедневието са от AISI 304 (V2A, 1.4301)- само хром и никел като добавки, но без молибден. Последната не е много подходяща за морска употреба поради много по-слабата и' корозионна устойЧивост. Естесвено обработката/финишинга на металните Части също е много важна както и инструментите (пили, бургии и т.н.) трябва да се ползват само и изцяло за неръждавейката. ИнаЧе става инфекция. Най-добре е металните Части да са полирани като огледало и да не се ползва разлиЧни легировки (видове стомана) например ако правиме спусък. Контактните площи в слуЧая пак са критиЧни. И? те така....
В крайна сметка няма неръждавейка която да не ръждясва
Темата обаЧе не за това, а за един много добре барнат харпун. Поздравления!!!!
Въпрос към Ивайло: С тази геометрия ролките по-добре ли се представят? |
|
Нови Продукти
Цена: 351.00 Лв.
Spearfishing
|