Разглеждане на всички мнения на Valjo
|
След разпространение на видео в социалните мрежи, как група водолази, яздят китова акула в Индонезия, те са били арестувани от местната полиция след съдействие от местния дайвинг център . |
|
Браво, поздравления!
Покажи някое клипче и ние да оплакнем окото. |
|
Ето какво е станало при селфи със зареден харпун.
За щастие, доколкото разбирам от информацията, момчето е било спасено.
Това са линковете: [link]
[link] |
|
Наистина куражлия момче.
Ето тук едно интересно видео за хранителните навици на щуките [link] |
|
Здравей колега,
Къде се намира аква скутера? |
|
Браво, супер е станал харпуна. Желая ти много слука с него! Особено ми допадна технологията на изработване на ламаринката около спусъка. Дано жена ти да не е разбрала.
Това твоя иновация ли е или е утвърдена практика всред майсторите на харпуни. |
|
kr0tal, извинявам се за закъснелия отговор, но понеже имам много работа влизам в сайта само петък и събота вечер. Вероятно си прав, че стрелата няма да изпревари тетивата в края на движението си. Това само го предположих и го написах за да подчертая факта, че натоварването върху стрелата ще бъде много голямо в началото и накрая силно ще намалее.
Така или иначе дай-боже по-скоро да приключат момчетата и по този начин да се получи отговор на всички тези въпроси, които ни вълнуват. |
|
Здравейте колеги,
Явно нещо не съм разбрал относно Dreamair - a. Когато за пръв път се появи информацията за създаването на този харпун от обясненията и коментарите, а вероятно донякъде и от мои разсъждения, съм останал с впечатлението, че целта на автора е, чрез създаването на този "хибриден" харпун да се избегнат (или поне до някъде да се намалят) следните недостатъци на конвенционалните пневматични и ластични харпуни:
1. трудност при зареждане нарастваща в крайната фаза;
2. затваряне и пълно предпазване на цевта на пневматика от проникване на вода в нея;
3. премахване на ластиците, които се явяват слабо място на ластичния харпун;
4. намаляване на отката, благодарение на движението на буталото назад;
5. избягване на неравномерното ускорение на стрелата (най-силно в началото и най-слабо в края) характерно както за ластичните, така и за пневматичните харпуни.
Та относно точка 5 аз бях останал с убеждението, че замисълът на автора е, чрез комбинацията от бутало, ролки с променлив диаметър и тетиви да разпредели равномерно натоварването върху стрелата от началото до края, на нейния път, като по този начин се предаде по-голяма енергия върху стрелата (по-висока скорост) и се избегне вибрацията при стрелата на ластичния харпун.
Сега обаче като разгледах по-внимателно схемите се оказа, че това не само че не е така, а дори мисля, че натоварването върху стрелата ще стане още по-неравномерно (по-голямо в началото и по-малко в края на нейния път).
На долната схема (А) е показан харпунът в заредено положение (не знам защо буталото е в средата на цилиндъра), връвта е навита по цялата вътрешна ролка и стига до най-малкия ѝ диаметър. Като натиснем спусъка, буталото започва да се движи назад , развива връвта и върти ролката. В началото налягането е най-високо и буталото се движи с най-висока скорост. Ако приемем, че най-малкият диаметър на ролката е 2 cm, а най-големият е 4 cm, то най-малката обиколка на ролката е (d x π) = 2 x 3.14 = 6.28 ≈6.3 cm, а най голямата обиколка е ≈12.6 cm. Това значи, че в началото оста ще прави един оборот на всеки 6.3 cm придвижване на буталото. При външните ролки ако приемем диаметрите, като 4 cm най-малкия и 6 cm най-големия съответно обиколката ще бъде от ≈12.6 до ≈18.8.
Следователно в началото на изстрела, когато налягането е най-голямо и буталото се движи с най-висока скорост оста прави един оборот на всеки 6.3 cm от движението на буталото. Същевременно усилието върху стрелата е най-голямо, защото при един оборот на оста външната ролка навива тетивата и предвижва стрелата с 18.8 ≈ 19 cm.
В края на движение на буталото (горната схема В), когато налягането върху него е най-ниско и то се движи най-бавно, за да направи ролката един оборот буталото трябва да измине около 19 cm, същевременно тетивата се навива върху най-малкия диаметър на външната ролка и за един оборот тетивата изминава само 12.6 cm.
Следователно този недостатък на конвенционалните харпуни (ластични и пневматични) - неравномерното ускорение на стрелата - при този хибрид ще бъде дори по-силно изразен и според мен в последната третина от движението на стрелата тя ще се отдели от тетивата, изпреварвайки я, а тетивата ще се донавие на празен ход.
Според мен това лесно би могло да се коригира, като се променят посоките на навиване/развиване на въженцата по ролките, но тогава пък няма да може да се облекчи зареждането. То ще стане още по-лесно в началото и още по-трудно в края.
Според мен, в случая, тези две изисквания, за по-равномерно усилие при зареждане и по-равномерно ускорение на стрелата са противоречиви и взаимно изключващи се. |
|
Здравейте,
Появи се първото видео с харпуна Dreamair. Може да се види тук: [link] |
|
Valkosub, поздрави за меруто!
На каква дълбочина го удари? |
|
Това е от събота (миналата седмица) на Каламици (в дясно от острова).
|
|
Мисля, че все още няма видео. |
|
Здравейте отново,
Оказа се, че информацията, която дадох първия път освен непълна е и не съвсем точна. Очевидно не съм разбрал добре някои технически подробности поради недостатъчната ми техническа компетентност, за което се извинявам.
След като е видял поста ми Владо ми изпрати имейл с още 4 снимки и по-подробно описание на принципа на действие и основните особености на новия харпун.
Пействам текста от имейла едно към едно и качвам снимките. Надявам се сега нещата са ясни, след като чак аз разбрах за какво става въпрос.
Здравей , бат' Вальо!
Мерси за снимките. Благодаря и за поста ти в харпунджийския форум.
Както знаеш аз винаги съм бил на мнение, че ние - българите никога не сме били по- долу от много народи населяващи Земята, но за съжаление трябва да се работим върху своето себеуважение като нация.
Онова представяне онази вечер, не беше с цел нещо да се изтъквам или хваля, а по-скоро за мен беше въпрос на чест да покажа новата система първо на българи и при това на братя по диагноза.
За момчетата от харпунджийския форум, бих искал да кажа относно пушката следното:
В системата ХИДРОРОЛЕР се опитах (и успях) да съчетая най-доброто от двете системи харпуни - от ластичните харпуни взех надеждността, мощността и простотата на добре познатия ролков харпун (ролергън), а от пневматичните харпуни мощността и ефективния бой на безбуталните пневматични системи.
Както си говорихме, харпуна по своята същност работи като една обикновена бутална помпа (в случая хидравлична, защото работния флуид е "хидрос" - т.е. вода). Неправилно е да го сравняваме или наричаме хидропневматик, защото в случая нямаме необходимост и от капка въздух - "пневмос", а както вече неведнъж споменах тук въздухът попаднал в системата дори е вреден, защото влошава нейното КПД.
Лесно можете да си представите как работи харпуна, като си представите една обикновена медицинска спринцовка. Пълните я с вода и когато натиснете буталото с пръст, виждате как струята вода "полита" от чучурката на която се поставя иглата със скорост много по-голяма от тази, с която вие придвижвате буталцето с пръста си.
Представете доста по-голяма спринцовка от това, което виждате в аптеката. Самата спринцовка е изпълнени от алуминиеви тръби, свързани със телескопична връзка помежду им. "Буталото" на спринцовката се задвижва не от вашия пръст, а от един или няколко чифта ластици за харпун. Когато натиснете спусъка, силата формирана от ластиците започва да "набутва" едната тръба в другата, като се стреми да изгони водата от там. В зависимост от силата на ластиците, в затворената камера, се формира налягане което може да надвиши 100 - 150 атмосфери. Като това налягане изстрелва стрелата от цевта.
Силата с която става изстрелването зависи от диаметъра на стрелата (нейното напречно сечение)
Ако работим (например) с ластици, които могат да формират налягане от 110 атмосфери, то ако имаме стрела с диаметър 7мм, то изстрела би съответствал на пневматик с максимално зарядно усилие около 40-42кг. ако сменим стрелата такава, с диаметър 8мм, то това усилие ще бъде около 55кг. Ако се постави стрела с диаметър 10мм, то силата, която ще я изстреля достига до около 85кг.
Харпуна е така оформен, че смяната на един диаметър стрела с друг, се състои в подмяната на един прост детайл, като за това не е необходим абсолютно никакъв инструмент и отнема по-малко от 5 минути.
В защитената част освен обикновен хидроролер има и подробно описан полиспастен хидроролер.
За разлика от всички други харпуни, колко е "голям" един хидроролер не зависи от това, колко е дълъг, а от неговата кубатура (като при двигателите с вътрешно горене). Това е кубатурата на онази телескопична тръба, която влиза в работната камера след натискане на спусъка по действие на ластика. Дължината на харпуна може да се променя с помощта на екстендери (удължители), като с една и съща "база" (разбирай все едно дръжка) можеш да изстреляш като стрела 6.5мм с дължина 160-170см, така и стрела с диаметър 10мм и дължина 85-90см.
Полиспастния хидроролер, сравнен с обикновения хидроролер е нещо, като да сравниш обикновен двигател с такъв, на който е поставено турбо + нитро.
Това е с няколко думи.
Поздрави...
Владо
|
|
Здравейте,
Преди два дни (в четвъртък) направихме втора среща на харпунджиите от Стара Загора. Този път се събрахме повече хора - 9 човека. Разбира се в това число и Владо от Казанлък. За съжаление никой не се сети да направи снимки, както и на първата среща. Накрая се сетих да направя снимки на новия харпун на Владо, който той ни показа. За съжаление снимките станаха доста калпави. Не знам от телефона ми ли е или от фотографа, но не стават. Това което аз разбрах от обясненията, ми даде основание да го нарека ластично - хидравличен, но честно казано не разбрах какви са предимствата му пред традиционните ластични харпуни, т.е. не се чувствам достатъчно сигурен в това което разбрах, за да тръгна да обяснявам на хората, но който се интересува може да намери повече детайли във фейсбук -Файл- |
|
Здравей колега,
Преди две години малкият ми син беше в Албания. Той е парапланерист и не се е гмуркал, но са разпънали палатката до едно заведение, чийто собственик и сина му са били харпунджии и каза, че са се гмуркали основно за нощен риболов.
Като цяло мнението му беше, че в Албания въобще не съществуват забрани за каквото и да е. Съмняваше се дали изобщо в албанския език присъства думата забрана.
Весело изкарване! |
|
-Файл- Здравей Sand,
от известно време забелязвам, че като вляза в началната страница на сайта в "мнения" в "Последни промени" и във "форум" ми дава еднакъв брой промени - в случая 24 бр. (04.06.2016). Обаче след като прегледам форума с темите и мненията установявам че информацията там е по- голяма отколкото в списъка с мненията.
Конкретно в случая както се вижда от снимките на началната страница, на двете места промените са 24.
Във форума има нова тема: за шампионата на Русия (от Добро), която я няма в списъка с промените.
Това ми беше направило впечатление и преди и дори забелязах, че като гледам само списъка с промените пропущам някои неща, но сега го засякох.
Дано да може да се промени |
|
Ха, ха и аз мислех да питам същото. Преброих общо 8 души сме писали по темата. Допълнително един колега ми се обади по телефона, така че с него ставаме 9 души. Имам още няколко харпунджии записани в телефона, ще говоря и с тях.
Приемате ли следващата събота - 4 юни от 19.30 часа в бистро Моник, за което стана дума по-горе в темата. Ако приемате датата и часа трябва да уточним броя на хората и мога да мина тия дни да резервирам необходимите места.
Можете да ми пишете на ЛС, тук в темата, на имейла v_doichev@uni-sz.bg и да ми звъните на 0898 962171
Вальо |
|
@FI6IFI6: Наистина филмът е много добър. Изгледах го на един дъх. |
|
Здравейте,
Още един от Стара Загора. Трябва да си организираме една среща, да се запознаем. |
|
Колега Нинджа,
Аз съм доволен и от хималайската сол и от нашата морска сол. Хималайската я купих от Карфура в Ст. Загора. Ползвам ги при една и съща доза - на 1/2 лтр. вода една чаена лъжичка сол (леко препълнена). Това е горе-долу равно на солеността на Черно море - 18 / 1000. |
|
Нови Продукти
Цена: 566.00 Лв.
Spearfishing
|