Разглеждане на всички мнения на Valjo
|
Някой знае ли каква е тази риба? Взех я на Kalamitci, на дълбочина 12 - 13 м. Понеже беше в дупка помислих че е нещо от рода на мерутата. След това като рзгледах внимателно устата и зъбите и разбрах че не е. А и фактът че има гълтачни зъби ме накара да мисля, че е риба ядяща растителна храна и разни черупчести организми. Някой знае ли що за риба е и рецепта за приготвянето и. Предварително изказвам съжаление ако се окаже че е baby size. |
|
Здравей Spear,
Първо се извинявам за закъснението от моя страна, но не бях отварял сайта 2-3 дни.
Браво, 6+.
Най-много ми харасе това, че като цяло конструкцията изглежда доста стабилна и си се погрижил за добрата стабилност и защита на бокса, поставяйки го в това "легло", ако мога така да го нарека. Тази идея определено ми харесва и ще я имам предвид при следващото такова устройство, което ще правя. Виждам, че си сложил на металните пластини някакви бели чорапчета от PVC. Това термосвиваемо фолио ли е или нещо по-хитро?
Единственото ми опасение е, че си вдигнал бокса малко над тръбата и ще ти ограничава видимостта. Дано да не съм прав.
Аз направих конструктивни промени в моето устройство за закрепване на бокса, за да го сваля под нивото на тръбата. За съжаление в момента фотоапарата ми не е у мен, но до няколко дни ще мога да го снимам и да го покажа.
Успех |
|
Много е гадно. Знам го от опит. Разоръжиха ме преди няколко години. Направо ме обраха до шушка. Не само екипировката (неопрен, харпуни, плавници и пр.) а и всички тъкъми като жълъди, втулки, петозъбци и т.н. Абе с две думи изпразниха ми багажника. И това на батареята южно от Обзор. |
|
Spear,
Крилчатите болтове са правени. Аз не съм виждал по магазините крилчати болтове. На снимката по-долу се виждат и двата вида болтове, които ползвах. Болтът който е за фиксиране на бокса е направен от обикновено болтче М6 + шайба с широка периферия + 2 пластинки. Предварително си отрязвам пластинките и си ги подготвям на ъглошлайфа, така че да пасват добре към главата на болта и към шайбата, след което отивам при заварчика, който превръща всичко това в крилчат болт. Ако се вгледаш внимателно в снимката се вижда и втора, по-голяма шайба над заварената. Тя няма отношение към нещата, наложи се да я сложа понеже стругаря обърка малко размерите на болта. Другият болт, който затяга скобата около тръбата на харпуна е направен от болтче М6 + по-голяма крилчата гайка М8 + шайба. Аз бях направил същите заготовки (пластинки) и ги оставих на заварчика, но той решил че този вариант е по-стабилен и го направил така. Варианта наистина е по-стабилен но е и по-тежък.
Що се отнася до конструкцията, която ти предложих като идея моят съвет е така да я замислиш и изпълниш, че горната част на бокса да бъде на равно с тръбата на харпуна или дори малко по-ниско от нея, за да не пречи на видимостта. Точно това не съобразих аз и сега го отчитам като грешка.
Към колегата Vov: Какво значи парната гайка? Съжалявам за некомпетентността, но за пръв път срещам този термин.
|
|
Spear,
Аз виждам решението на твоя проблем по следния начин: Пластината на която е закрепен бокса се разделя на две части: къса, неподвижна, която е заварена към основна планка (червената) и дълга, подвижна, към която се фиксира бокса. Те са свързани от пантичка (ментише). На схемата това е зелената точка. Подвижната част от своя страна се фиксира към основната (червена) пластина чрез третото (междинно) крилчато болтче. Нещата ще изглеждат по следния начин:
При зареден харпун:
При зареждане средния крилчат болт се развива, подвижното рамо с бокса пада надолу зада не пречи и изглежда така:
|
|
Spear благодаря,
Ще му се обадя.
Колега mc_ribe_ribe,
Това което показваш ми се вижда много примамливо - максимално изчистена и опростена конструкция. Само една извита шина с няколко отвора и 1 -2 болта. Направо супер. Много харесвам такива опростени и добре работещи конструкции. Намерих отново и снимките с красивия дървен харпун на колегата. В интерес на истината когато за пръв път ги разглеждах не бях забелязал тази крилчата гайка.
Благодаря за инфото,
Вальо |
|
Колега 4-life,
С ластичния не съм го пробвал, но би трябвало да не пречи на зареждането. Замисълът ми е следния:
Преди зареждане разхлабвам болта който затяга скобата, след това завъртам бокса, да застане отдолу, зареждам, връщам бокса на мястото му в страни, отдясно и отново затягам болта.
На колегата Spear:
Благодаря за оценката!
Това което показваш определено много ми харесва. Дай повече подробности за тези пластмасове скоби. Kъде мога да ги намеря? |
|
Здравейте колеги,
Реших да направя приспособление за закрепване на бокс към харпуна с формата на скоба, която се стяга около самата тръба. Спрях се на този вариант на фиксиране по две причини: понеже позволява бърз и лесен монтаж и демонтаж – само с един крилчат болт, на ръка, без да се ползват ключове и понеже не посмях да пробивам дръжката на харпуна.
За извивката около тръбата на харпуна използвах ламарина с дебелина 1.00 mm, за по-добра еластичност. Към нея, за по-добра стабилност, заварих ламарина с дебелина 2.00 mm, към която се фиксира бокса.
Болтчето за фиксиране на бокса е М6. Стъпката на резбата е цолова, но стругаря, който прави болтчето не можа добре да ми обясни каква е точно стъпката, или пък не искаше. Резбата е същата като на болтчетата от стативите за фотоапарати, които продават по магазините. Болтчето и гайката за фиксиране на скобата към тръбата на харпуна са със стандартна резба М 5 х 1. Болтчето за фиксиране на бокса е закрепено постоянно към ламарината чрез зегер шайба. За целта може да се използва и О-пръстен.
На следващите две снимки се вижда варианта за пневматичен харпун.
Недостатъка, който установих от първото монтиране на бокса към пневматичния харпун е, че ограничава видимостта от дясно. Не знам как стои въпросът с видимостта при колегите които монтират бокса към дръжката. Вероятно при тях боксът не пречи така на видимоста поради това, че стои по-назад. Сега обмислям подобрена версия, с по-различна форма на скобата, при което боксът ще стои по-ниско (горната му част да бъде наравно с горната част или дори с центъра на тръбата), за да не пречи на видимостта, или поне да пречи по-малко. Опасявах се и от това, че скобата ще увеличи тежеста на харпуна, но тези ми опасения се оказаха неоснователни. При гмуркането което направих с пневматика не забелязах разлика в теглото.
Надявам се информацията да е от полза на заинтересованите.
Поздрави,
Вальо |
|
Присъединявам се към въпроса на колегата Zoom. Доколкото съм запознат със закона за Рибарството и аквакултурите разпоредбите по чл. 35 са категорични:
Чл. 35. (1) Забранява се стопанският и любителският риболов в обектите по чл. 3, ал. 1 със следните уреди, средства, принадлежности и приспособления:
1. взривни материали, отровни и упойващи вещества;
2. електрически ток и технически устройства и съоръжения за електроулов;
3. дънни тралиращи и драгиращи средства;
4. огнестрелно оръжие;
5. харпун;
6. (нова - ДВ, бр. 94 от 2005 г., в сила от 1.01.2007 г.) кърмаци.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2005 г.) Забраната по ал. 1, т. 5 не се отнася за любителски риболов във водите на Черно море. Условията и редът за извършване на любителски риболов с харпун се уреждат с наредбата по чл. 15, ал. 1 .
(3) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2005 г.) Любителският риболов се извършва само с уредите по чл. 24, ал. 1, т. 1 и 2 и при условията на ал. 2.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 94 от 2005 г.) Уредите по ал. 1, т. 2 и 3 могат да се използват за провеждане на научни експерименти и изследвания с разрешение на министъра на земеделието и горите.
Само ал. 4 ни оставя една единствена възможност да си издействаме разрешение от министъра за извършване на научни изследвания и експерименти с харпун.
Така че ако колегата Киро знае за някаква вратичка по въпроса за баластриерите, или както още ги знам пресевните, нека каже. |
|
Здравей колега,
Използвал съм пневматичен харпун само в язовир, където гмуркането е съвсем близо до брега и винаги зареждането става на брега. В морето ползвам само ластичен харпун. Аз самият винаги съм се чудел как зареждат пневматичните харпуни в морето, защото добрите пробивна сила и точност на изстрела изискват много добро напомпване на харпуна и съответно трудно зареждане. Наскоро попаднах на инструкциите на Seac sub и от картинките в тях останах с впечатлението, че в дълбоки води и далеч от брега харпуниста трябва да се гмурне до дъното, където да намери необходимата опора за зареждане на харпуна. Аз самия все още не съм го пробвал. Погледни в този линк: [link]
Що се отнася до това запъване, в началото на зареждането, най добре до отидеш в могозина от където си го купил и да се консултираш с тях. Според мен това не е нормално. Мисля че трябва да се отвори и да се види дали няма някакво препятствие (грапавина, драскотиа или нещо друго) в цевта, което да пречи на буталото при зареждане. Но това обезателно трябва да го направи човек който разбира. Не мисля че водата ще помогне за решаването на този проблем. Смазването и плавното движение на буталото се дължи на маслото което се слага в харпуна, а не на водата. Съветът ми е първо да решиш този проблем със зареждането и след това да ползваш хапуна. В противен случай можа да го повредиш.
Успех,
Вальо |
|
Колега, отиди в "Техники и тренировки" тема "Как се прави 5 мин апнея за 6 месеца - рецепта!" Първата методика, която е дадена от Spear по моето скромно мнение е доста добра, като за начало. В Техники и тренировки има оше доста неща които си струва да се видят и касаят както апнеята така и други теми свързани с нея като техники за раздишване, за гмуркане, начините и продължителността на възстановяване между две гмуркания и прочие. Освен това в "Техники и тренировки" има и други постове за апнеята.
Успех,
Вальо |
|
Към Wishbone,
Здравей колега,
Прочетох по-нагоре в темата за намерението ти да направиш справочник с имената на черноморски и средиземноморски риби на различни езици. Преди няколко месеца подготвих един файл *.doc. За да бъда полезен с нещо за осъществяването на това добро начинание реших да го пейстна тук, но уви картинките не излязоха. Резултатът от усилията ми се вижда по-долу и може би е най добре да го изтриеш. Тази информация я взех от сайта на една гръцка фирма занимаваша се с аквакултура и риболов.
Имам още един файл, информацията за който свалих от накакъв сайт от Малта. Там са дадени само латинските и английските имена, но освен риби са дадени и много безгръбначни. Ако мислиш, че ще ти бъдат от полза можеш да ми изпратиш емeйла си на v.doichev@gmail.com., за да ти ги изпратя. Линковете, от които съм ги взел са както следва:
[link]
[link]
Успех,
Вальо
Средиземноморски риби с имена на няколко езика.
Latin Seriola Dumerili
English Amberjack
Greek Mayatico
Spanish Serviola / Pez de Limon
French Seriol Couronnee
Italian Ricciola
Latin Squatina Squatina
English Angel Shark
Greek Rina / Violi
Spanish Angelote
French Ange de Mer
Italian Squadro / Pesce Angelo
Latin Lophius Piscatorius
English Monkfish / Anglerfish
Greek Pescandritsa
Spanish Rape
French Baudroie Commune
Italian Rana Pescatrice / Rospo
Latin Pagellus Bogaraveo /
Pagellus Centrodontus
English Black Spot Seabream
Greek Mousmouli
Spanish Bogarrabella Goraz / Besugo
French Pageot Rose / Dorade rose
Italian Rovello
Latin Spondyliosoma Cantharus
English Black Sea Bream
Greek Skathari
Spanish Chopa
French Griset / Dorade grise
Italian Tanuta
Latin Thunnus Thynnus
English Bluefin Tuna
Greek Tonos
Spanish Atun
French Thon Rouge
Italian Tonno Rosso
Latin Pomatus Saltator
English Bluefish
Greek Gofari
Spanish Anjova
French Tassergal
Italian Pesca Serra
Latin Sciaena Umbra
English Brown Meagre
Greek Skios / Padelis
Spanish Corvallo
French Corb Noir
Italian Corvo
Latin Trigla Lyra
English Gurnard
Greek Kaponi
Spanish Garneo
French GrondinLyre
Italian Gallinella / Cappone
Latin Dentex Dentex
English Dentex
Greek Synagrida
Spanish Denton
French Dente commun
Italian Dentice
Latin Solea Vulgaris
English Dover Sole / Common Sole
Greek Glossa
Spanish Lenguado
French Sole Commune
Italian Aguglia
Latin Epinephelus Gnaza
English Grouper / Dusky Sea Perch
Greek Rophos
Spanish Mero
French Merou noir
Italian Cernia Bruna
Latin Merluccius merluccius
English Hake
Greek Bacaliaros
Spanish Merluza
French Merlu Commun
Italian Nasello
Latin Arnoglossus Laterna
English Scaldfish
Greek Zageta
Spanish Serrandell / Peludilla
French Arnoglosse Lanterne
Italian Suacia
Latin Merlangius Merlangus
English Whiting
Greek Taouki
Spanish Merlan
French Merlan
Italian Merlano
Latin Argyrosomus Regius
English Meagre
Greek Mayaticos Aetos
Spanish Corbina
French Maigre Commun
Italian Ombrina Boccadoro
Latin Pagellus Erithrinus
English Pandora
Greek Lithrini
Spanish Breca Pajel
French Pageot Commun
Italian Pagello / Fragolino
Latin Mullus Surmuletus
English Red Mullet
Greek Barbouni
Spanish Salmonte de Roca
French Royet-barbet de Roche
Italian Triglia di Scoglio
Latin Jasus Edwardsii / Palinuris Elephas
English Rock Lobster / Spiny Lobster
Greek Astacos
Spanish Langosta
French Langouste
Italian Langostino
Latin Pargus Pargus
English Red Porgy
Greek Phagri
Spanish Pargo
French Pagre Commun
Italian Pagro
Latin Diplodus Vulgaris
English Two Banded Seabream
Greek Sparos
Spanish Mojarra
French Sar a Tete Noire
Italian Sarago Fasciato
Latin Diplodus Sargus
English White Bream
Greek Sargos
Spanish Sargo
French Sar
Italian Sarago Maggiore
Latin Scorpaena Scrofa
English Scorpion Fish
Greek Scorpina
Spanish Cabracho Roscacio
French Rascasse Rouge
Italian Scorfano Rosso
Latin Mustelus Mustelus
English Smouthhound
Greek Galeos
Spanish Musola
French Emissole Lisse
Italian Palombo
Latin Mullus Barbatus
English Stripped Mullet
Greek Koutsomoura
Spanish Salmonete de Fango
French Rouget Barbet de Vase
Italian Triglia de Fango
Latin Lithognathus Mormyrus
English Stripped Seabream
Greek Mourmoura
Spanish Herrera
French Marbre
Italian Mormora
Latin Xiphias Gladius
English Sword Fish
Greek Xiphias
Spanish Pez Espada
French Espadon
Italian Pesce Spada
Latin Sarda Sarda
English Bonito
Greek Palamida
Spanish Bonito
French Bonite a dos Raye
Italian Palamita
Latin Psetta Maxima
English Turbot
Greek Kalkani
Spanish Rodaballo
French Turbot
Italian Rombo Chiodato
Latin Engraulis Encrasicolus
English Anchovy
Greek Gavros
Spanish Boqeron Ancho
French Anchois
Italian Acciuga / Alice
Latin Sardina Pilchardus
English Sardine / Pilchard
Greek Sardela
Spanish Sardina
French Sardine
Italian Sardina
Latin Scomber Scombrus
English Mackerel
Greek Scoumbri
Spanish Caballa
French Maquereau
Italian Sgombro Maccerello
Latin Belone Belone
English Garfish
Greek Zargana
Spanish Aguja
French Aiguille / Orphie Commune
Italian Aguglia
Latin Boops Boops
English Bogue
Greek Gopa
Spanish Boga
French Bogue
Italian Boga
Latin Pneumatophorus Japonicus /
Scomber Japonicus
English Chub Mackerel
Greek Kolios
Spanish Estornino
French Maquereau Espagnol
Italian Lanzardo
Latin Atherina Presbyter
English Atherine / Bate
Greek Atherina
Spanish Spanish Abichon
French Pretre
Italian Lattarino
Latin Trachurus Trachurus
English Horse Mackerel
Greek Savridi
Spanish Jurel / Chicharro
French Chinchard
Italian Suro / Sugarello
Latin Umrbina Cirrosa
English Shi Drum
Greek Mylocopi / Kranios
Spanish Corbina / Verrugato Comun
French Ombrine Cotiere
Italian Ombrina
Latin Diplodus Puntazzo
English Sharpsnout Seabream
Greek Chiona
Spanish Sargo picudo
French Sar a Museau Pointu
Italian Puntazzo
Latin Dicentrarchus Labrax
English Mediterranean Seabass
Greek Lavraki
Spanish Lubina
French Bar
Italian Branzino / Spigola
Latin Sparus Auratus
English Mediterranean Seabream
Greek Tsipoura
Spanish Dorada
French Dorade Royale
Italian Orata |
|
Аз в бързината забравих да посоча сайтовете в които погледнах.
[link]
[link] |
|
Напълно подкрепям становището на колегата mc_ribe_ribe. Относно мрежите имам конкретно предложение, което пропуснах да направя в основното си изложение. Предлагам да взаимстваме една идея от руските колеги. В много руски сайтове съм виждал надписа "Ние сме против използването на мрежи". Вероятно имат предвид вътрешните водоеми, където те основно се гмуркат, но ние можем да помислим как точно да формулираме това наше становище.
Вальо |
|
Колега Емилиос,
Благодаря за рецептите. Ще ги пробвам при първа възможност. Що се отнася до името на оКтопода или оХтопода си позволявам да изразя несъгласие с теб. Навсякъде в проверените на бързо от мен сайтове го именуват като Octopus:
Octopus vulgaris и т. н.
Не съм специалист по гръцка граматика и не зная как трябва да се изговаря това звукосъчетание, но мисля че в случая трябва да се ползва звука "К", а не "Х"
Вальо |
|
Здравейте колеги,
Ще взема отношение понеже темата за околната среда е крайно болезнена в България, където морето е опустяло от десетилетия, горите сa оплешивяли от безогледна сеч и масови пожари, реките са отровени, a бреговете им са превърнати в бунища. Въобще цялата ни родина е превърната в едно голямо бунище. Един приятел каза, миналата година, с горчива нотка в гласа си: „Обичам да бягам сутрин в гората, много е красиво при положение, че се абстрхираш от найлоновите торбички по храстите”.
Конкретно на темата: Без да познавам регистрираните членове на форума съм сигурен, че всички те са убедени, че подводният риболов е последния ама Най-последния фактор, който може да повлияе отрицателно върху видовото разнообразие и броя на рибите в морето. На моите приятели, които са встрани от подводния риболов винаги на шега съм им обяснявал, че подводният риболов е най-трудния, скъп, бавен, несигурен и като цяло крайно неефективен метод за улов на риба. За мен важните фактори за унищожаването на подводния свят са следните:
1. Замърсяване;
2. Индустриален риболов;
3. Бракониерство.
Дали точно така се подреждат като значимост не съм сигурен. Мисля, че замърсяването е на първо място, понеже вече от много години промишленият риболов в Черно море е почти символичен в сравнение с мащабите му от миналото, понеже риба просто няма, но въпреки това рибата не се възстановява. Очевидно основната причина за това е замърсяването. Това се обяснява логично с факта, че замърсителите вляят в най-силна степен върху началните форми в развитието на рибите – личинките и малките рибки. След като те измират популацията не може да се възстанови.
Не бива да се подценява, обаче и ролята на промищления риболов, както в световен мащаб така и в частност за Черно море. Морето е единствената природн среда, която се експлоатира хищнически. От него се взема в промишлени мащаби без да се връща нищо. Без да се полагат някакви усилия тази екосистема да се възстанови. Гората като се сече след това се залесява, за да има за сечене след години. Селкостопанската земя също се използва много интензивно – прилага се така нарченото интензивно земеделие, но за земята се полагат грижи (торене, обработване, сеитба и пр.). Морето е единствената екосистема, която се използва изключително хищнически. Не само,че не се полагат грижи за неговото възстановяване, след интензивния риболов, а дори и естествените му възстановителни ресурси се унищожават чрез замърсяване. Тоест морето е подложено не на кръстосан огън, а направо на троен обстрел: замърсяване, промишлен риболов, бракониерство.
Въпросът с бракониерството е изключително болезнен. Не знам на какво се дължи, дали на нашата национална психология, дали на близостта ни до Азия или на нещо друго, но в България не може да се говори за нормален риболов и за нормален лов. В България е обявена Война на рибата и на дивеча. Рибата се излавя с мрежи, лови се без оглед на сезона и размера, избива се с бомби, упоява се с всякакви химикали. Последното, което чух е, че се правят топчета от захранка, с фотографски фиксаж. Тези топчета се хвърлят във водата и когато рибата ги изяде една от съставките на фиксажа прониква в кръвта и блокира процесите на тъканно дишане. Задушавващата се риба излиза на брега и ти просто я събираш. Дивечът в горите също се избива без всякакви правила. С примки, капани, отровни примамки, без оглед на видови, възрастови и сезонни забрани.
Най-лошото е когато се сливат промишленият риболов и бракониерството. Когато съдовете за промишлен риболов навлизат в забранени зони, ловят забранени видове или ловуват през забранения сезон. Тогава се нанасят най-големи щети. Въпросът е какво можем да направим ние за да противодействаме на всичко това.
Аз мисля, че трябва да започнем от себе си. Проектът за кодекс на подводния риболовец е много добър, но дали всички от регистрираните потребители на сайта, някъде прочетох че са над 1000, го спазват. Аз лично се съмнявам, понеже имам един приятел, който ми каза за съществуването на този чудесен сайт и чийто личен рекорд е 29 шарана за един ден. Предлагам на заглавната страница на сайта да се постави лого на моралния кодекс на харпуниста, което да препраща към самия кодекс. Добре ще бъде ако се намери място, на самата първа страница, за основните 2-3 точки касаещи отношението на харпунджията към природата, в частност към рибата и за примера, който даваме на околните.
За съжаление срещу замърсяването не можем да направим много, понеже въпросът е твърде комплексен. Той опира до до средства за пречиствателни съоръжения, до нормативни документи и тяхното спазване, до международни споразумения касаещи страните от черноморската зона и от басейна на река Дунав. Уви нашите възможности да влияем върху тези процеси са повече от скромни. Навремето имаше един харпунджия министър на екологията, но това едва ли ще се повтори някога отново. Единствените неща които можем да направим са да даваме личен пример, като не оставяме никакви боклуци след себе си на брега. Другото е да информираме незабавно за всеки забелязан от нас случай на замърсяване на морето или вътрешните реките и язовирите. За това е добре да се направи специално място на сайта на което да се публикуват писмени съобщения, снимки и видео клипове.
По подобен начин можем да се борим и срещу бракониерството. Трябва да има място на сайта където всеки един от нас да публикува материали за забелязани от него случаи на бракониерство. Много от нас са виждали случаи на бракониерство, по морето и ли по вътрешните водоеми. Аз самият съм виждал преди години корабчета, които излизат на Бяла с по 28 – 32 чувала с рапани, без да се вижда подводничарска екипировка на борда. Очевидно рапаните са вадени с тралене.
Сега вече доста хора разполагат с прилична снимачна техника и бихме могли да им спретнем една скрита камера. Освен публикувани на сайта тези клипчета и снимки могат да бъдат изпратени и до телевизията и пр. Верно че при оправията в България на тези юнаци едва ли ще им се случи нещо, но поне малко аларма да се вдигне пак ще е добре. Постепенно ще започнат да разбират, че нещата не остават незабелязани.
Ще се радвам ако и други колеги изкажат мнения и дадат предложения как по-ефективно да се борим със замърсяването и бракониерството.
Вальо |
|
Колега Емилиос,
Опитвал съм само няколко пъти октопод. На скара ми харесва, но съм го приготвял не аз а други хора. Веднъж преди много години на брега на Тихия океан, до Находка, ядохме доста голям октопод, който руснаците направиха на супа. Супата беше вкусна, но помня, че приготването му включваше една дълга и мъчителна (за октопода) процедура по млатене в един дънер. Приготвянето му на скара също ли изисква такава механична обработка? Чувал съм, че трябва да се удари минимум 100 пъти?!
Дай някоя рецепта, ако можеш, за което предвариелно благодаря,
Вальо |
|
Винаги пущам октоподите понеже ги смятам за беззащитни животни. Разчитат единствено на мимикрията си и на мастилената димна завеса, които срещу човека за крайно недостатъчни като защита. |
|
Интересен случай с октопод
Интересен случай с октопод
Здравейте колеги,
От около две години следя с удоволствие сайта, но за пръв път пиша. Поводът е интересен случай, който имах с малък октопод на Ситония. Когато сме там на почивка често ходим на едно красиво малко заливче в областта Дионисос. Бях видял октопода още предния ден и реших, на излизане, да го хвана за да го покажа на синовете. Като го подържат в ръце по-лесно ще преодолеят бариерата и ще започнат по-спокойно да ги хващат и разглеждат под вода. Както очаквах, намерих го на същото място. Внимателно го изкарах от дупката, със задния край на стрелата и го хванах. Последваха доста енергични опити от негова страна да се освободи, но успях да го задържа. Постепенно, като че ли се успокои върху дясната ми ръка, като го придържах леко с лявата. Плувайки към синовете, единият от които беше с фотоапарата, а другия с харпун усетих убождане в дясната ръка, точно там където би трябвало да се намира устния отвор и клюна на октопода. Понеже болката не беше силна не дръпнах октопода от ръката си за да не го тормозя излишно и да му дам възможност да се успокои. Болката постепенно отшумя. После видях, че на мястото на ухапването или убождането, не знам как точно да го нарека, има малка червена точица и леко изтича кръв. Това се вижда на една от снимките.
Всъщност интересното в този случай е, че на мястото на убождането се появи малка пъпка, която си остава и до днес (убождането беше на паметната дата 9 септември). От време на време чувствам сърбеж, а по някога се появява малко връхче, което след това изчезва.
Не зная на какво може да се дължи това. Чел съм че при убождането с клюна октоподите инжектират някакви токсини, които били безопасни за човека.
Ще бъда благодарен ако някой сподели имал ли е подобен инцидент или е чувал нещо такова. Надявам се от приложените снимки може да се разбере вида на октопода.
Valjo
|
|
Нови Продукти
Цена: 51.00 Лв.
Spearfishing
|