Разглеждане на всички мнения на manuk
|
jeko_k9 написа: В друга твоя тема обеща да разясниш по подробно първият и вторият закони за оздравяването. Ако имаш възможност, колега manuk ще е добре да хвърлиш малко светлина по двата закона. Смятам че и на други колеги ще им е интересно. Vov написа: Никаква, повтарям, никаква болест не може да се случи на чистия организъм! Толкова добре сме създадени "... по образ и подобие..." Състоянието "ЧИСТ" организъм е възможно да бъде постигнато, а е малко по-трудно да бъде поддържано. За това практикувам 1 път в годината - профилактично почистване. Става дума за почистване на тялото до... клетъчно ниво. + почистване на мислите и духа. На следващата година - пак, вече 22 години.
[/b]Във връзка с казаното от колегата Vov, което си позволявам да пренеса тук от друга тема, както и от колегата jeko_k9. Смятам, че действително ще бъде уместно по- задълбочено, макар и на кратко да разгледаме Първият и Вторият Закони на Оздравяването...........
ПЪРВИ ЗАКОН НА ОЗДРАВЯВАНЕТО: Човек живее в Огромен Жив Организъм, който ние хората наричаме с различни имена: Бог, Алах, Шива, Брахама, Вишну, Амон, Атон, Апис, Зевс, Тангра и други. Човекът възприема този Жив Организъм, като заобикалящото го Пространство. Това Пространство включва в себе си Космоса, Звездите, Слънцето, Планетите, Земята, Луната, растенията, животните, както и самите хора. В зависимост от това, какво въздействие оказва човекът върху този Организъм, е и отговорът, който тай ще получи. За да взаимодействаме правилно с Заобикалящото ни Пространство, трябва да се придържаме към нравствените закони, които постепенно човечеството е създало през хилядолетията, обожествявайки този Жив Организъм.Ако се замислим, ще установим че на това ниво на нашето Битие, Кармата и Съдбата влияят върху живота на всеки отделен човек.Заобикалящото човека Пространство може да влияе върху неговото здраве посредством следните фактори:
1.Особености на Климата: студът, топлината, влагата, движението на въздушните потоци (вятъра) и техните различни съчетания влияят различно на здравето на човека. Дори само това обуславя съществуването на вредни и благоприятни климатични условия в местоживеенето, както и вредни и благоприятни годишни сезони.
2.Енергетични особености на местността: Съществуват Геопатогенни зони, живеенето в които предизвиква едно или друго заболяване. В зависимост от качеството на Енергията, проявяваща се в тях, зоните се делят на две големи групи – Природни и Техногенни. Природните Геопатогенни зони са: водните жили, кухините под Земята, различните отделящи се газове и др. Технопатогенни зони са линиите на електропреносната мрежа с високо напрежение, подземните колектори, метрото, радио- телевизионните станции, GSM телефоните, компютрите, отделните постройки с преминаващите в тях арматура, различни тръби, кабели и др.
3.Екологичната обстановка: тук влизат качеството на въздуха, водата, храната и почвата. За това се пише и говори много, сами разбирате че тази тема е много дълга и безкрайна.
4.Биоритмологичните особености: Прието е да се счита че Природата съществува сама по себе си, а Човекът е отделно от нея. За съжеление това е огромна заблуда. Човешкият организъм е подчинен на всички информационно-енергетични колебания, които стават в Космоса. Изригванията на Слънцето променят нашето здраве и настроение. Лунният цикъл влияе на процесите, протичащи в женския организъм ( при мъжа това не е толкова очевидно). Утринта, пладнето, вечерта, нощта – всички влияят върху жизнените процеси в организма на човека. Природата определя ритъма на всички функции. Посредством своята енергетика, едно или друго време в денонощието, благоприятства протичането на съответния биологичен процес. Ако се наруши този ритъм, всичко в организма на човека се променя и започва да работи не така, както трябва. Започват отклонения, усложнения, а след това се появява и болестта. Така грешките възникнали от нашите желания (плътта е глупава)- да поспим по-дълго, да похапнем през нощта, да си легнем много късно, формират вината ни пред собственият ни организъм, разрушават връзката ни с Заобикалящото ни Пространство, което осигурява преждевременно износване на организма.
5.Особенности на мисловния процес: Говорейки за мисловния процес, навлизаме в една много обширна тема, защото трябва да се пренесем „вътре” в човека, в неговата първооснова- информационно-енергетичната структура, която ние наричаме съзнание. Обикновенно съзнанието на човека разглеждат, като съвокупно проявяване на чуствата, ума и характера. Това е крайно опростен възглед. Като особена информационно-енергетична структура съзнанието включва в себе си:
Аура (яйцевидна обвивка около цялото тяло).
Хологрфско тяло (светлинен шаблон, който запълва физическото тяло).
Жизнени принципи„Слуз”, „Жлъч”, и „Вятър”.
Както и паметта, ума, особенности на характера, кармичните дадености и много други особенности.
Съзнанието е много по-здраво и устойчиво от физическото тяло. Самия факт на заздравяването на нараняванията и натъртванията, говори как всичко се възтановява по шаблона на холографското тяло. Мисленето на човека е основано на тези структури и използва тяхната енергия. Ето от къде идва връзката че: вълненията, преживяванията, страхът, голямата радост оставят своите неблагоприятни „следи” в организма.
Тяхното енергетично въздействие е много по-силно от физическото.Следователно, умът на човека е главният „виновник” и разрушител на собствения си организъм.
От това произтича и Първият и Главен Закон на Живота и Оздравяването:
Да взаимодействаме правилно с този Огромен Жив Организъм посредством така създадените от Природата и хората Нравствени Закони.
|
|
Vov написа: Хм, може би е дошло времето да обсъдим относително по-задълбочено нещата..? ....... Получаването на трайни резултати е възможно при всеки човек, но е необходимо запознаване, вникване, разбиране на цялата философия на дадено учение, след това последователно, упорито и продължително упражняване на дадени техники (физически и мисловни), а резултатите ще си дойдат сами... Както е за всяко друго нещо, нали?......
Едно от първите нива по пътя към самоусъвършенстване, .........и на цялостното здраве изобщо може да бъде почистването на тялото и мислите.
В допълнение на това, което казва колегата Vov ще добавя и още нещо. Отнася се до мислите , желанията и така нататък: [[url=]Link[/url]]...................................................................... Ето какво пък казва езика на сърцето:[[url=]Link[/url]] |
|
Колеги, може би ще се решат всичките ни проблеми наведнъж и нещата няма да изглеждат чак толкова лоши ако изгледате, този филм: [[url=]Link[/url]] Както и последващите изводи след това. |
|
deliburan написа: Колега Манук, и аз много ти се кефя,само с едно нещо не съм съгласен-"акумулиране на сексуална енергия"-ей това няма как да стане!
Колега deliburan, в изложението на темата реда на някакъв дефицит или неудобство за човека, който предизвиква форсираното свръхпроизводство на стволови клетки е : ГОЛЕМИ ФИЗИЧЕСКИ НАТОВАРВАНИЯ, ПРАНАЯМА СЪС ЗАДЪРЖАНЕ НА ДИШАНЕТО, ГЛАДУВАНЕ И ДИЕТИ, ТРЕНИРАНЕ НА ГЛАСА, АКУМУЛИРАНЕ НА СЕКСУАЛНА ЕНЕРГИЯ, НАЧИН НА ЖИВОТ. Общо 6 на брой.
Вие искате разяснения за 5- тия дефицит или неудобство. Подчертавам, че се касае за дефицит или неудобство. Фактически най-деликатната част от темата. Ще се помъча да Ви обясня, колкото се може по дискретно, ако нещо не сте разбрали ще Ви отговоря на ЛС. Много от учените твърдят , че сексът е един от най-ефективните начини за подмладяване. Даоистите (една от разновидностите на будисткото учение), отдавна са стигнали до извода, че колкото повече оргазми изпитва човек, толкова повече сексуална енергия циркулира в тялото му. А колкото повече е сексуалната му енергия, толкова по-дълго човек остава млад и здрав. Всичко е свързано с ендокринната система (жлезите с вътрешна секреция) на човека. Ето и малко повече информация: Ендокринна система от Уикипедия, свободната енциклопедия :
.........Ендокринната система е съставена от жлези с вътрешна секреция, които се намират в различни части на човешкия организъм. Ендокринните жлези произвеждат химични вещества, наречени хормони, които се отделят направо в кръвта. Чрез кръвта хормоните се разнасят до съответните органи като регулират техните функции. Жлези с вътрешна секреция са хипофизната жлеза, щитовидната жлеза, околощитовидните жлези, надбъбречните жлези. Отделни участъци от задстомашната жлеза и половите жлези функционират като жлези с вътрешна секреция.
Хормоните на ендокринните жлези регулират основните жизнени процеси в човешкия организъм: обмяната на веществата, растежа, развитието, размножаването, влияят върху човешкото поведение. Хипофизата контролира функцията на редица жлези с вътрешна секреция, като тя е под контрола на хипоталамуса, част от междинния мозък............................................ Всичко казано до тук е като обобщена информация. Даоистите казват че по време на оргазма, ние поглъщаме енергия от космоса, и, ако успеем да я задържим, количеството сексуална енергия в организма ни нараства, задейства се цялата ендокринна система, което от своя страна увеличава продължителността на живота ни. На практика, проблемът за загубата на енергия засяга само мъжете. Оргазмът увеличава количеството сексуална енергия, но самото изхвърляне на семенна течност го намалява. След полов акт мъжът обикновенно се чувства уморен и има нужда от сън- това са признаци за загуба на енергия. Прекомерната еякулация , дори може да доведе до физическо изтощение и преждевременна смърт. Затова будистките учения са препоръчвали , мъжете да регулират честотата на еякулацията си в зависимост от възрастта, здравословното си състояние и житейските обстоятелства. За запазване на добро здравословно състояние и постигане на дълголетие Сун Симяо- знаменитият китайски лечител, е препоръчвал мъжете да извършват полов акт с такава честота, която е в зависимост от здравословното им състояние, но да не стигат всеки път до края. Но да се прави секс може и трябва (!) във всяка възраст, до смъртта. Това се отнася, разбира се , не само за мъжете, а и до представителките на прекрасния и нежен пол. И така, изводът, който се налага от само себе си, е, че ако искате да живеете дълго, трябва да се научите да контролирате изхвърлянето на семенна течност. Механизмът е приблизително същият, както при задържане на дишането, само че е много по-мощен. Всеки път, когато се задържа семеизхвърлянето, мъжът получава порция космическа енергия, а организма му- порция стволови клетки. Резултатите са забележителни. Видимият ефект от подмладяването настъпва веднага, тоест минимум след половин час контролиран полов акт. Установено е, че при контролиран полов акт с продължителност 2 часа в избрания за това ден, подмладява за половин година с 10 години. Това не са общи приказки. Много от мъжете с години помпат бицепси, за да имат силно и красива тяло. Съществува обаче още един мускул, който е не по-малко нужен от останалите. Този мускул, е разположен по продължение на перинеума, има трудно произносимо име пубококцигеален (pubococcygeus –лат.) или PS-мускул. Той представлява група тазови мускули, свързващи лонната кост с опашната кост. PS –мускулът определя до голяма степен сесуалните ни възможности. Колкото по здрав е той, толкова по силна е ерекцията и сащевременно толкова по-дълбок е оргазмът и толкова по ефективно е задържането на еякулацията. Точно върху този PS – мускул трябва да се работи със специални за целта упражнения. Може би тук е мястото да добавя че добре би било, да намерите и прочетете една книга от НОРА ХЕЙДЪН - известна киноартистка и певица . Заглавието и е малко смущаващо и за това ще Ви го дам на Английски: Naura Hayden " HOW TO SATISFY A WOMAN EVERY TIME.......And Have Her Beg For More!" . Тази книга я има преведена на Български ,за последно е издадена от издателство "Кибеа" през 1994 година. |
|
[/b]Физическата кондиция играе значителна роля в подводният риболов. Годността за практикуването на този не лек спорт предполага съзвучие между здраво сърце, значителен белодробен капацитет, добро състояние на ушите, очите и синусите, както и долни и горни крайници, можещи дълго време да понасят натоварването им от продължително плуване с перки и обслужване на харпуна и простреляния улов.
Пример за тава е легендарния Жак Майол.
Правени са изследвания на белите му дробове, както и на сърцето му и не е открито нищо необикновено. При своите опити за дълбочино гмуркане той е успявал да разреди своя пулс до 28 удара в минута,( при нормални 60-70).
Нормален човек изпада в колапс при 40 удара. Освен това наличието на кислород в кръвта на Майол е достигнало до 50%, докато обикновен човек в никакъв случай не може да слезне до 65%. Според мнението на медицинските екипи, ангажирани с опитите на Майол- обяснението трябва да се търси в йогистките упражнения на които той е предан последовател, с тяхна помощ си е осигурявал апнея от 3 минути и 40 секунди.
Като всеки наш събрат аз също съм търсил начини за постигане удължаване на апнеята, както и осугуряване целогодишна добра кондиция. Ето какво казват учените по този въпрос:
Подобно на сложна машина, човек се появява на този свят със собствен комплект от резервни части.
За разлика от детайлите, използвани в техниката обаче, дубликатите на нашите органи не са дадени в готов вид, а само във вид на заготовки или, с други думи, като кодирана информация, заложена в нашето ДНК, която може да бъде прочетена и реализирана само при определени условия.
До скоро никой не подозираше къде и в кои клетки се пази тази информация, за реконструкция, замяна и възтановяване на тъкани и органи.
Оказва се, че потенциалът на тази реконструкция и замяна е изконно заложен в нашия организъм[/b]. Както и здравето, младостта, дълголетието.
Само че ние през цялото време сме търсили спасение в медикаментите, хранителните добавки и ваксините. А излиза, че по рождение сме снабдени със специални клетки, които непрекъснато ни връщат към нормата, заложена от родителите ни.
Точно това са СТВОЛОВИТЕ КЛЕТКИ, универсални клетки, от които при съответни условия могат да се развият клетките на който и да било орган, кръв, кожа, коса и така нататък.
Стволовите клетки са основният строителен материал на човешкият организъм,те непосредствено участват в процеса на регенерация, като се превръщат в клетки от всякакъв тип и създават орган, който е здрав и с повишени възможности[/b]. С възраста обаче Стволовите клетки в организма намаляват, загубва се способността да се произвеждат в големи количества и от там настъпва срив.
Тук възниква въпроса, как да се форсира тяхното производство?[/b]
[/b]Учените са установили след многобройни изследвания, че при наличието на някакъв дефицит или неудобство за човека, се предизвиква тяхното форсирано свръхпроизводство. Организма при това се мъчи да се избави от остарелите клетки, на които и без това не им остава много живот. В резултат на това в тъканите се образуват свободни "квартири" за Стволовите клетки, които те скоро ще заемат и ще заменят с нови жизнени клетки.
Излиза че здравето, дълголетието и младоста на човека се намират в ръцете на самият човек.
Той може да си осигури по -добре функциониращи органи от нормалните, при определени условия (дефицит).[/b]
Именно това правят тези които се занимават с йога.
Тук ще допълня че в организма постоянно се произвеждат Стволови клетки, които подновяват изцяло нашето тяло, в противен случай, като се родим няма да има порастване (ще си останем бебета). Благодарение на Стволовите клетки: на всеки 3 месеца напълно се подменя кръвоносната система и кръвообращението, на всеки 11 месеца всяка клетка в тялото се е подновила, на всеки 2 години изцяло се подновява костната система, така че след 3 години ние все едно се раждаме отново. Разбира се, за всеки човек това става съобразно неговата Конституция, зададена от родителите му и тези времена са приблизителни като цяло. Обновителният процес се е осъществил с помоща на Стволовите клетки. Без тях детето просто няма да порастне в голям човек, а при осигурен излишък човек остава дълго време млад и здрав. Целта на йога е организма да се накара да произвежда Стволови клетки в много по голямо количество от нормалното. При медицински изследвания е установено, че Стволови клетки се произвеждат при: ГОЛЕМИ ФИЗИЧЕСКИ НАТОВАРВАНИЯ, ПРАНАЯМА СЪС ЗАДЪРЖАНЕ НА ДИШАНЕТО, ГЛАДУВАНЕ И ДИЕТИ, ТРЕНИРАНЕ НА ГЛАСА, АКУМУЛИРАНЕ НА СЕКСУАЛНА ЕНЕРГИЯ, НАЧИН НА ЖИВОТ[/b].
Става ясно че йога е начин на живот в който технологично са внедрени оздравителни и подмладяващи методики.
Принципът им е един и същ-отключване режима на функциониране на организма под натиска на обстоятелства.
Става въпрос за вид екстремно разтърсване на организма, за необичайна кризисна ситуация (липса на храна, спиране на дишането, емоционално натоварване, упражнения йога за статично напрягане и разтягане). Всичко това предизвиква натоварване на организма с екстремен характер, стимулира образуване на млечна киселина, която се натрупва в мускулите. Това от своя страна, води до загуба на енергия (от тук и болките в мускулите след тренировка и усилена физическа работа). Млечната киселина изпълнява ролята на фитил за секрецията на десетки анаболни хормони. Тя изпепелява мускулните влакна, разтваря обвивката им, безмилостно ги раздира и в отговор на тази интервенция гръбначния мозък произвежда и излива в кръвта милиарди Стволови клетки.
В зависимост от потребностите на организма те се преобразуват в кожа, коса, кости, мускули, вътрешни органи в това число и белите дробове, което ни и интересува.
Като обобщение от моя опит, мога да кажа че, колкото по активен, емоционален и наситен е животът на един човек. толкова по стабилно е неговото здраве и толкова,по-дълго, той ще остане млад и активен.
Ще добавя само че снимката на моя аватар е правена една година, преди първото ми влизане в форума месец Декември 2010 година на нея съм на 65 години. През месец Януари благополучно навърших 67 години и смело мога да кажа че съм в добра кондиция и мисля и през 2011 година да се радвам, на този прекрасен спорт Подводен риболов. |
|
spear написа:
Буя е задължителен а не препоръчителен.
И както Жиро е отбелязал шлаух е по-добре а най-добре е армиран шлаух или плаваемо въже.
Колегата spear е абсолютно прав. Това е мой пропуск. Лично аз повече харесвам плаваемото въже, но мисля че по-трудно се намира. Сега се досещам, че съм виждал колеги вместо да използват буй, да използват така наречените Сит Он Топ- каяци. Според мен са много удобни за подводен риболов. Лично аз немога да си го позволя, но препоръчвам на хората, които правят първите си стъпки в подводният риболов, да започнат вместо с буй, с такъв каяк. Той ще им осигури, голям периметър на действие, както и повече сигурност. |
|
spear написа: Вова съгласен съм с теб, за първата част, почистване на тялото до клетъчно ниво, си имам на идея как става. Би ли споделил за почистване на мислите и духа? И принципно къде се правят тези процедури, имам предвид и двете. Колегата Vov има в предвид Първият и Вторият Закони на оздравяването, които аз не обясних по- подробно в една друга тема. Мислех си че нещата са ясни и не са необходими големи разяснения. Просто ще припомня за какво става въпрос: Първият закон[/b] на оздравяването,[/b] включва в себе си- Нравствеността[/b]. В Нравственастта се включва, цялото заобикалящо ни пространство (Космоса, Слънцето, Земята, растения, животни и хората около нас) Вторият закон на оздравяването,[/b] включва в себе си – Психическата активност на човека[/b]. Или с други думи трябва да се сложат в ред, собствените ни мисли, емоции и желания. Трябва да се знае къде си истински и къде лъжлив...... Най-общо казано без, спазването на тези два закона на оздравяването неможе да се провежда нормално никакво оздравяване. Това ни подсказва колегата Vov. Виждам, че се интересувате от тези неща. В другата си тема ще се помъча да обясня някои неща теоретично. На практика...... просто съм си променил начина на мислене.........и още нещо....... Бих бил доволен ако с колегата Vov си „сверим” часовниците, макар и на ЛС. [/b] [/b] |
|
adventurebg написа: Имам познат ушен лекар, който е и харпунджия, понеже при него си лекувам ушите ако имам проблем го попитах за този вид лечение с ябълков оцет. Отговора беше категорично не! ........мисля че е важно да се чуе и мнението на човек които е учил и работи това години наред!....... Колега adventurebg, колкото и лекари да попитаме всеки ще Ви даде различно мнение. Уважавам мнението на Вашият приятел лекар и наш колега. Именно това е целта на форума, всеки да си каже мнението а колегите ,които ползват информацията да решат сами за себе си. Как да ползват дадената им информация съобразно своята Конституция (тя дава разликата в мненията на лекарите). Аз само споделям личен опит, но не е задължително това да важи за всеки от нас. За това и във предишният си пост дадох, две противопорожни теми. Ще припомня само: Първата беше за "Възпаления на ухото. Причини. Клинична изява. Диагноза. Лечение" а Втората тема беше "Някои приложения на Ябълковия оцет". Ще си позволя да направя извадка от първата тема за начина на лечение на ухото, при тежки случаи:
Лечение.
То включва приложението на:
1.Антибиотици.
2.Носни капки намаляващи отока на лигавицата на носа и Евстахиевата тръба- Ксилометазолин, Олинт,Ефедрин,Ментол.Муко-септонекс Е.
3.Накапване на ушни капки-Фуроталгин,Оталгетон, но не и при перфорацията на тъпанчето и изтичане на течност от ухото.
4.Обезболяващи и температуропонижаващи средства-Аналгин,Парацетамол,Нурофен....
5.При упорито протичане на заболяването и неповлияване от горепосочените медикаменти се пристъпва към терапевтична парацентеза (пробиване на тъпанчето с лечебна цел) за улесняване на изтичането на възпалителния ексудат...................................................................Именно това е целта, да не се стига до тези тежки усложнения, които изискват този начин на лечение. При всяко такова лечение има винаги странични ефекти, които различните хора понасят по различен начин. За това е необходима и ежедневна профилактика, която аз препоръчвам с ябълковия оцет. При легнало положение по една капка в носа, силно дръпване на въздух през носа така, че капките да отидат в гърлото. Последващо стикане на носа и надуване („изравняване на налягането”). Това е всичко. До този начин на профилактика съм стигнал по метода проба-грешка...................................На 14.02.2011 доктор Мария Папазова в предаването „На Кафе” по Нова телевизия каза всичко за грипа. Това може да видите тук: [[url=]Link[/url]]..............................Тези дни на 21.02.2011 в предаването „ На кафе” на Гала, отново гостуваше доктор Мария Папазова. Темата е: „ Лечение с антибиотици, митове, странични ефекти и какво се препоръчва”. Ето и малка извадка:...................„Антибиотиците, са Анти спрямо целия организъм, за това имат странични ефекти..... Открити са от Флеминг....... По своята същност те увреждат живи организми....гъби бактерии....и всяка жива клетка.....унищожават и полезни бактерии в стомаха и в човешкото тяло...., те са мощни блокатори......С течение на времето обаче бактериите стават нечуствителни и не се влияят от антибиотика и остават само страничните ефекти....алергии, токсични реакции и други...има нефротоксични Антибиотици от които се оглушава.... Всеки Антибиотик увреждя черния дроб, бъреците и подтиска имунната система....получава се дизбактериоза.....хепатити, менингити ......както и резистентност......Намаляването на страничните ефекти става с помоща на Пробиотици, под лекарско наблюдение.....”...............Предаването е интересно и с богат филмов материал......... Дадени са и някои рецепти за профилактика в които участват: чесън, много плодове и зеленчуци, мед и лимон (органична киселина). Както знаете, Ябълковият оцет също е органична киселина..........Ето и цялото участие на Доктор Мария Папазова (Започва от 3 мин и 45 сек от началото на предаването) : [[url=]Link[/url]] |
|
pipin162 написа: Мерси, прочетох го, много интересно. Между другото тоя коралов калций го имам. Колега pipin 162, виждам че се интересувате от водата, която най-добре е да се, използва за изчистване на токсини от тялото. Ето нещо, което всеки от нас е добре да знае за водата (Link) . И още няколко съвета от известен народен лечител (Link) |
|
Това допълнение мисля, че ще е от полза за всички ни.То ще ни позволи да се запознаем с някои възпалителни процеси на ухото и как могат да се лекуват: [[url=]Link[/url]]....................Ето и още някои приложения на ябълковият оцет: [[url=]Link[/url]] |
|
Колега pipin162,мисля ,че както на Вас, така и на любознателните колеги ще им е интересно,да научат още малко за водата тук: (Link) |
|
fidana написа: Тате каза, че ще ми купи колело ама друг път Колега, не разбрах във кой смисъл Ви е коментара, но се надявам, че ще Ви е интересно да продължим нататък. Да разгледаме биоритмите на ниво органи.
За да се разгледат биоритмите на ниво ОРГАНИ е необходимо да се разбере, функционалната биоритмология на организма.
Изяснявайки този интересен и важен въпрос, ние ще разберем, ЗАЩО, КАК, КАКВО и КОГА да се прави всичко навреме, и ако това не се съблюдава, тогава нашата жизнена сила, а зедно с нея и здравето ни, ще се изчерпят бързо.
Преди всичко, трябва да си припомним процесите, които протичат на Земната повърхност в продължение на денонощието.
Всички знаят че, в следствие на Слънчевото загряване през Деня, имаме издигане на въздушните маси, а през Ноща те се спускат и кондензират.
Преди изгрева на Слънцето, земната повърхност и прилежащия към нея въздух изстиват най-много, кондензира се мъгла и пада роса. При кондензирането се ОТДАВА ЕНЕРГИЯ. Периода се характеризира с относителен покой.
Изгрява Слънцето и постепенно затопля повърхноста на Земята и прилежащия и въздух. Започва изпаряване, благодарение на погълнатата слънчева енергия, се появява се вятър. В случая се ПРИЕМА ЕНЕРГИЯ.
След залеза на Слънцето повърхностният слой на Земята и въздуха, съвместно изстиват, докато настъпи равновесие между топлината и студа, настъпва затишие вятъра спира. Охладения въздух пада надолу и се кондензира , отново се отдава енергия.
По този начин имаме смяна на противоположностите в движението сутрин и вечер - от дясно на ляво, а през деня и през ноща - отгоре надолу.
Всичко това води до активност на организма през деня, разпадане на неговата структура, добиване и преработване на храна – това е свързано със загуба на енергия (КАТАБОЛИЗЪМ).
През нощта протича противоположният процес – преход на организма към пасивно състояние, възтановяване на разрушените структури и усвояване на по-рано погълнатата храна (АНАБОЛИЗЪМ).
По този начин е налице проявата на Диалектичния Закон „ За единство и борба на противоположностите” или според древноизточните учения, Ин сменя Ян, а Ян сменя Ин.
Свикнали сме да разглеждаме нашият организъм, като ограден с кожа и откъснат от заобикалящата ни среда. Това е напълно погрешно. Между атомите и молекулите, които ни изграждат има празни пространства. И ако в Природата се осъществяват някакви движения, промени, то, естествено, стават и в тези празни пространства.
През нашето тяло, образно казано „духат” ветрове, там се отлага влага, възниква сухота, хлад и много други.
Нашата кожа ни предпазва само от груби материални въздействия, за всички други, по -тънки въздействия, ние сме толкова отворени, колкото и рибарската мрежа при вятъра, макар че сме защитени от полеви обвивки.
По тези причини, всичко, което става в Природата - смяна на потоците на въздушните маси, сухоста, влажността, фазите на Луната и така нататък, протича и в нашия организъм.
Тези качества – СИНХРОНИЗИРАННЕ НА ПРОЦЕСИТЕ, ПРОТИЧАЩИ В ПРИРОДАТА И ТЯХНОТО ОТРАЖЕНИЕ В ОРГАНИЗМА - са били забелязани от древните мъдреци на Индия (риши), създали наука за живот – Аюрведа.
Ришите са създали три периода, които в продължение на денонощието се повтарят двукратно, примерно през 4 часа всеки от тях.
Така те са определили период на „тежест, покой и влага”, съответства на утрото преди изгрева на Слънцето, когато пада роса.
През Пролетното и Есенното равнодействие, когато Денят и Нощта са равни, този период продължава от 6 до 10 часа сутринта.
Ще гонаричаме „Слуз”. Този период се отразява върху жизнеността с покой и тежест. Ако се събудите през този период, то чувството за тежест ще Ви съпровожда през целия ден.
Следващият период от 10 да 14 часа се характеризира, като най енергичен, ще го наричаме „Жлъч”.През този период под въздействие на топлината, изпаренията, движенията, лекотата пронизваща нашето тяло, се активизират процесите на храносмилането.
Органите на храносмилането именно резонират с тези видове енергия, акумулират я и я включват в работа. Тогава именно ние най-много ядем, и храната поета през това време, ще бъде смляна пълноценно.
Периодът от 14 до 18 часа се характеризира с повишено движение, лекота на преместване на въздушните маси. Подобни са и процесите в нашият организъм. Това е периода на работоспсобност и двигателна активност и се нарича „Вятър”. Активизират се вътрешните органи за преработка на храната и прочистване на организма .
По нататък тези периоди се повтарят „Слуз „ продължава от 18 до 22 часа- в организма се чувства заглушаване (притъпяване). Човек изпитва чувство на задоволство от изминалия ден, настъпва психологическо равновесие. Освен това през този период се активизират процеси, свъзвани с възтановяване на организма. Краят на периода „Слуз” е най-благоприятен за отпускане и почивка(сън).
От 22 часа до 2 часа през ноща настъпва енергетичен период „Жлъч” но с знак минус. Тогава ако не заспиш, се появява апетит.
От 2 до 6 сутринта се повтаря периодът на движение „ Вятър” в резултат на охлаждането. На физиологично ниво, ако човек бодърства, това е най-тежкото, изтощаващо организма време. Ако се събуждате обаче в края на този период, усеща се естествена нужда да се освободят червата и пикочния мехур. Лекотата и свежеста, характерни за него ще се запазят в организма през целия ден. От тук е и извода че, най доброто включване в дневния ритъм е между 5 и 6 часа сутринта.
И така светлите часове на денонощието, според Китайската народна медицина, се наричат Ян –период, а тъмните Ин-период.
Изобщо под термин „Ян” се подразбира мъжкото начало, дейността, отдаване на енергията, ден
Под термина „Ин” се подразбира женското начало, пасивност, натрупване на енергия, нощ.
От тук има и Ян - органи: дебелото черво, стомахът, тънките черва, пикочният мехур.
Има и Ин – органи: бъбреците, перекардът, черният дроб, белите дробове.
Съществуват 12 главни енергетични канала: 6 –Ян и 6 –Ин. Ян каналите са свързани с Ян-органите, а Ин каналите са свързани с Ин- органите.
Към 6 Ян-органи се отнасят работещите органи, служещи за поемане на храната, за нейното раздробяване, поглъщане и отделяне. В резултат на работа на тези органи, организмът възстановява своите резерви, възтановява и разрушените си структури.
Към 6 Ин-органи се отнасят ,тези които извършват натрупване, задържане и преработване на чуждото в свое. В резултат на тяхната работа, организмът възстановява своите резерви, възтановява и разрушените си структури.
Има съществено различие в циркулацията на енергията по Ян- и Ин-каналите. Така енергията по 6 Ян-канала преминава отгоре надолу при стоящия човек с вдигнати нагоре ръце. В обратното направление се движи енергията по Ин-каналите.
От всичко казано до тук се вижда че, ако човек реши да въздейства по някакъв начин върху вътрешните си органи с цел да ги лекува , най- малкото може да разчита на някакви вълшебства (хапчета). По скоро би му помогнало, въздействие върху съответния орган в периода, когато той е активен и какви са външните условия в дадения период от време.
|
|
Тъй като стигнахме до ЧЕТВЪРТИЯТ ЗАКОН НА ОЗДРАВЯВАНЕТО, който е свързан с БИОРИТМОЛОГИЧНИТЕ ФАКТОРИ, за да се изяснят нещата, ще цитирам думи казани от Ванга „ Аз виждам и чувам, как в тишината всеки час бият „небесните камбани” и как всичко живо се подчинява на този ритъм...........Откъде петлите и въобще птиците знаят, кога трябва да пеят? Откъде цветята знаят , кога трябва да се събуждат и да разпуснат венчелистчетата си? ........Всичко се подчинява на този глас”.
Какво имам в предвид , много хора са изпитвали върху себе си, че през някои дни могат лесно да понасят голямо физическо натоварване. И обратно, през други дни същото физическо натоварване се понася тежко.
Веднага възниква въпроса : Каква е причината? А тя се състои в това, че нашият организъм периодично се променя активността на органите и системите.
Най главните физиологически процеси в организма са синхронизирани с периодични Слънчево – Лунни – Земни, а също и космични влияния.
В началото на темата видяхме силата на приливите и отливите.
Така че не бива да се учудваме, защото всяка жива система, в това число и човекът, постоянно се намират в състояние на обмяна на ИНФОРМАЦИЯ, ЕНЕРГИЯ и ВЕЩЕСТВА С ОКОЛНАТА СРЕДА.
Ако по някакви причини този обмен ( на всякакво ниво – информоционно, енергетично и материално), се изкривява или се нарушава, това неминуемо се отразява ОТРИЦАТЕЛНО, върху развитието на жизнедейността на организма.
Ето защо е важно да се разглеждат най-важните биоритми, които действат на КЛЕТЪЧНО НИВО, на ниво ОРГАНИ и на нивото на ЦЕЛИЯТ ОРГАНИЗЪМ.
На КЛЕТЪЧНО НИВО. – съдържанието на клетките е протоплазма, в която постоянно протичат два противоположни процеса Анаболизъм и Катаболизъм.
АНАБОЛИЗМА е биологичен процес, при който обикновените вещества се съединяват помежду си и образуват по сложни, което довежда до построяване на нова протоплазма, до РАСТЕЖ и НАТРУПВАНЕ НА ЕНЕРГИЯ.
КАТАБОЛИЗМА е противоположен на Анаболизма процес на разлагане на сложните вещества на прости, при което по-рано НАТРУПАНАТА ЕНЕРГИЯ СЕ ОСВОБОЖДАВА И СЕ ОСЪЩЕСТВЯВА ВЪНШНА И ВЪТРЕШНА РАБОТА.
Анаболичните процеси водят до нарастване на протоплазмата, а Катаболичните, напротив – до намаляване и до нейното разрушаване. Но тези два процеса, съчетавайки се, взаимно се засилват. Така, процесите на разпад на клетъчните структури стимулират техният следващ синтез, а колкото повече сложни структури се натрупват в протоплазмата, толкова по-активно може да върви следващото тяхно разлагане с освобождаване на голямо количество енергия. В този случайсе наблюдава максимална жизнена дейност на клетките, а следователно, на целия организъм.
Всичко казано до тук се ръководи от светлината и температурата. Колкото тези два фактора са по-силни ,толкова по активни са ферментите и по изразена е циклозата (смесването на протоплазмата).
По този начин, светлите часове на денонощието спомагат за активиране на освобождаване на натрупаната енергия (Катаболизъм).
С намаляване на осветяването и понижаването на температурата, се намалява и физическата активност, клетките преминават в неактивно състояние. Сега в тях се реализира програмата за възстановяване и натрупване на енергия (Анаболизъм).
Така главен водач и синхронизатор на вътрешноклетъчните биоритми е смяната на деня и ноща.
Няколко са факторите които потискат биоритмите на клетките:
1.Елементарното неспазване на ритъма на бодърстване и сън. Природата изисква през ноща да се спи, а през деня да се работи.
2.Организмът притежава свой собствен електрически заряд. Повърхността на Земята има отрицателен заряд, краката се зареждат отрицателно. Главата, за сметка на дишането, на положително заредения въздух, придобива положителен заряд. При това средният заряд на тялото, трябва да е неутрален. Измерен е общият заряд на тялото на човека при различни потенциали между стъпалата и темето в някои случаи достига до 300 волта(статично електричество).
Тези показатели са най-важни за нормална жизнената дейност на организма, което влияе върху вътрешната среда и биотоковете.
Поради това , че съвременният човек е изолиран от Земята (обувки и други),подхранването на организма с отрицателно електричество чрез краката силно се затруднява. В резултат на това организмът придобива излишък от положителен заряд, който измества вътрешната среда към киселата и ориентира макромолекулите на организма в пространство, неблагоприятно за тяхното функциониране насока.
Когото човешкият организъм е силно зареден с положително електричество, хората ги удря ток при докосване на заземени предмети, също така имат и често главоболие.
Това са двата фактора,които подтискат протичането на нормалните биоритми на ниво клетка. Да се лекуват с медикаменти тези разстройства е неефикасно, напротив, ще се получи медикаментозно зашлаковене.
Ясно е че е необходим съвършенно друг подход. Спазване на биологичния денонощен ритъм на бодърстване и сън.
По възможност да се ходи на бос крак, сутрин или вечер да се взимат вана, душ, обливания, което ще позволи да се нормализира телесният заряд. |
|
Какво кара човека да слиза под водата? Трудно е да се каже. За да се реши на подобна авантюра той трябва да е обладан от могъщи сили породени от любопитство,глад,забогатяване или малко лудост. Още преди хилядолетия е нагазил във водата , а по късно се е потопил в нея. Винаги е имало, както и днес и хора , които се впускали в подводния свят привлечени и от неговото очарование и красота.
Преди всичко обаче са необходими и малко познания за да може всичко да е под контрол и да е безопасно. За това си позволих да предложа на хората, които сега ще започнат, някои правила част от които са прочетени от книгите, а други се продобити и автоматизирани на принципа проба- грешка.
Преди да тръгне на море човек, който е решил да се гмурка е желателно да премине през контролен преглед при зъболекар. Тъй като при преодоляването на всеки метър дълбочина налягането на водата се увеличава с една десета от атмосферата, което означава че при 10 метра дълбочина, налягането е още една атмосфера и така нататък.
На налягането са подложени всички кухини в човешкото тяло в това число и зъбите. Ако някоя пломба не е в ред или имате болен зъб, уверявам Ви че ще изпитате болка и ще загубите от планираните дни в посещение на непознат за вас зъболекар.
Желателно е и в ушите Ви да няма ушна кал. По принцип състоянието на ушите се проверява, като с палеца и показалеца се хваща долната мека част на ушната мида и със средна сила се издърпва надолу, ако почуствате болка значи ухото не е в ред. Ушната кал може и сами да изчистите с помоща на клечки за уши и ябълков оцет -домашно производство (купения от магазина не върши работа). В моята практика излекуването става за един ден, но в процедурата трябва и да се включи и носоглътката. Това става така: в носа при легнало положение, се капват по една капка ябълков оцет, смърка се силно навътре, при което част от ябълковия оцет отива и в гърлото. След това стисвате носа и надувате, така част от ябълковия оцет отива от вътрешната страна на тъпанчето. Ако това се прави всяка вечер профилактично, тази працедура ще Ви предпази и от грипните вируси.
Няколко думи за маската и шнорхела. Маската е добре да е с възможно най малък обем на въздух, и да е от черен силикон ( при бял силикон ако ловиш риба и се взираш в полусенките, в стъклото от влизащата светлина се вижда огледално отражение на лицето, което пречи).
Маската трябва плътно да прилепва към лицето – изпробва се като маската без каишката се поставя на лицето с помоща на носа се изтегля въздуха от нея, като се махнат ръцете тя трябва да не пада. Най важното е да е с място за носа, чиято необходимост, ще обясня малко по късно.
Шнорхела е желателно да няма клапани, да е с оптимално сечение около 20 мм. И да е сравнително къс (да има малък мъртъв обем)и в долната си част да не е гофриран (събира се слюнка). Освен това в долната си част да не е U –образен а да е V- образен тъй-като вторият е безшумен нещо много важно при подводен риболов.
Препоръчително е да имате буй или някаква цветна топка привързана към Вас със достатъчно дълго капроново въже. При определени обстоятелства ще предупреждава преминаващите покрай вас лодки, че във водата има гмуркач и по този начин ще се избегнат нежелателни съприкосновения или удари.
Важно е да имате и подводен нож. Той може никога да не Ви потрябва, но ако го нямате може това да струва живота Ви.
Нарочно не споменавам плавниците и топлозащитното облекло, защото тово е въпрос на личен избор и не е от съществено значение при началното обучение.
В последствие, при добиване на дастатъчно опит Вие сами ще се спрете на най-доброто за Вас. Вече сме готови да се гмурнем, това става много лесно от хоризонтално положение , след добро раздишване ръцете са по протежение на тялото. Прави се прегъване в кръста, като главата, ръцете и гръдният кош са насочени към дъното, така че да образуват прав ъгъл с краката. След това краката енергично се изхвърлят над водата и заемат вертикално положение. При това изнесените над повърхноста крака натежават на тялото и то добива отрицателна плаваемост и се вмъква в водата. След пълното скриване на гмуркача под повърхността се налага дйствие с краката до достигане на дъното.
Трябва де се противодейства на нлягането в ушите, като се преглъща или със свободната ръка се стиска носа и се надува леко (ето защо маската трябва да е с място за носа). Може да се наложи да се изравнява налягането няколко пъти в противен случай се появява болка в ушите. Ако се занимавате с подводен риболов гмуркането трябва да е възможно най изчистено и безшумно. Аз лично след раздишване леко отварям устната от едната страна и напълвам шнорхела с вода за да избегна бълбукането на влизащата в шнорхела вода.
Естествено след изплуване, като се стигне повърхността, рязко се издухва водата от шнорхела.
Ами това е ! |
|
zablio написа: .............Ако си направите труда, ще видите, че спортистите от мнооого години им се раздават хидро-колоидно-солеви р-ри, за да избегнат бързата мускулна и чувствена умора, аритмии, крампи, моторно-равновесни разтройства..... Тъй като става въпрос за маратон и големите натоварвания на човека, смело може да се каже, че и при един подводен риболов от 5-6 часа натоварванията никак не са малки, на всичкото отгоре и са по продължителни във времето. Колегата zablio е прав, че се раздават хидро-колоидно -солеви разтвори. Въпросът е дали това е най-правилното решаване на проблема. За мен ( лично мое мнение, без да ангажирам който и да било). Нещата са малко недомислени. А именно:1. Не се отчита, че внасянето на такъв разтвор в организма, който съдържа минерали от неорганичен произход, по скоро ще навреди (сгъстява кръвта и товари сърцето, черния дроб и бъбреците)отколкото ще помогне, по скоро помага водата, която е в разтвора. 2. Самата вода от разтвора трябва да се структурира (да се пригоди към тялото), което става с разход на енергия. 3. Не се отчита денонощната нужда от NaCl (да е от органичен произход)от 3 до 5 грама, които в никакъв случай неможе да се изхвърли навън през кожата за 2 и нещо часа. 4.В кожата на човека има обратна осмоза, така че голяма част от органичните соли, които са изведени навън, се всумкват обратно (изхвърлят се навън зарди изпотяването което осигурява терморегулацията). 5.Тези разтвори причиняват уврeждания, които се проявяват, когато спортиста вече не спортува активно, той е вече с уголемено сърце с всичките последствия от това. Мисля че по скоро е важно, преди да се предприеме маратон участникът да е подготвен физически, психически. Важно в дните преди маратона каква храна и вода е използвал за да подготви тялото си за тежкото изпитание. Само по този начин с такава подготовка може да го проведе до край. На любознателните колеги предлагам да се запознаят с един по особен маратон и какво използват участниците в него.
d>
Маратонът на маратоните!
240 км през Сахара при 42 градуса на сянка (то не че има сянка)! Пеша! Това е Marathon des Sables –най-тежкото спортно състезание по суша, само за истински, леко откачени мъже. Кой, ако не Maxim, ще им свали шапка?
rl]
8 снимки
Сподели във Facebook
ТЕКСТ Георги Минков
Първото издание на едноседмичния Marathon des Sables (“Маратон в пясъците“) се провежда през далечната 1986, и Патрик Бауер, организационен директор на дивото състезание, посреща на старта двадесет и трима души. Оттогава насам са се случили точно двадесет и три пробега, с постоянно нарастващ брой участници, спонсори и медийно внимание, но с непроменена репутация – това е най-откаченият ултрамаратон в историята. Както е известно, класическата маратонска дистанция е 42 км и 196 м. При MdS обаче тя е към 240 километра! Освен че се налага да пробягат шест маратонски дистанции за седем дни (само петият ден е почивен), участниците са длъжни да носят на гръб всички необходими принадлежности, включително храна. Организаторите от Atlantide Organisation Internationale (AOI) осигуряват единствено малки палатки тип “берберска тента” – за нощуване, и по девет литра вода дневно, която получаваш при достигане на съответните контролни пунктове (дажбата е строго определена, с изключение на последния етап). И като връх на извратеността, за удоволствието да се пържиш при среднодневна температура на въздуха 42 градуса си плащаш – тази година само таксата за участие е около 2800 евро, без допълнителните застраховки и други разходи по подготовката.
Кога?
Всички надпревари досега са се провеждали в края на март-началото на април (най-вероятно понеже тогава има изобилие от пясъчни бури точно по маршрута на маратона, хаха).
Къде?
В южно Мароко, по-специално околностите на Уарзазат, съчетали по естествено садистичен начин камениста пустиня, хълмове от скални трошляци, на които им предстои да се превърнат в камениста пустиня, и високи по 20-30 м дюни, по които дори най-упоритите участници буксуват поне по веднъж, за велико удоволствие на местните кибици. Етапите се пазят в тайна, за да може всички да са при равни условия, като изобщо не е съвпадение, че рали “Дакар” също имаше етап в този район – Уарзазат-Тан Тан.
Условията
Трябва да си най-малко на 18, в поносима форма (желателно е да си покрил поне веднъж класичеката маратонска дистанция); да представиш медицинско и ЕКГ-изследване с дата максимум 28 дни преди старта на маратона, в което сърдечният ти ритъм да е доста по-добър от този на младо колибри; да носиш на обезводняване и въобще да си кораво, мегаамбициозно копеле. Според правилата теглото варира между 6,5 и 15 кг, и това включва абсолютно всичко, необходимо за оцеляване в условия, в които всъщност оцеляването е всекидневие и без маратон. Подобно на римски легионери, състезателите мъкнат всевъзможни, но до едно необходими неща – спален чувал, походно котлонче (според нас и пясъците биха свършили работа), фенерче с резервни батерии, нож, запалка, сигнално огледалце, компас, карта на района, свирка, дезинфектант, помпичка за изсмукване на змийска отрова и минимум 2000 калории на ден, главно в шоколадови десерти, ядки и полуготова храна. Във формуляра за онлайн-регистрация (цели осем страници) AOI се интересуват от личните ти данни, медицински показания – като например хронични заболявания, алергии, какви лекарства си приемал напоследък и т.н., дали ще пробягаш разстоянието, или ще го минеш ходом (всъщност повечето ту ходят, ту бягат леко, а през останалото време куцукат), сам или в отбор ще участваш и ред други затормозяващи подробности, защото това все пак е “най-жестокото състезание по суша в света” (очаквай следващия път и най-жестокото по вода – б.р.). Някак между другото ти съобщават, че подписвайки, вече си предупреден за хищните и отровни гадинки, които са неразделна част от пейзажа, и за ослепяващите пясъчни вихри. Обръщат ти внимание и че ако ще ползваш дюните за естествени нужди, е добре да заравяш лайната надълбоко (не знаем защо; може би заради бурите?). Освен това в секцията “Разни” мернахме и “такса за транспортиране на тялото в случай на смърт” и ни стана, така, леко хладничко. За последно застрахователите са се вътрили през 2007, когато след най-дългия етап на надпреварата от сърдечен удар в съня си умира френският маратонец Бернар Жюле, на 49. Това е едва втори смъртен случай на MdS (другият починал също е французин, по време на третото издание), което, сравнено с 55-те жертви на “Дакар” например, си е постижение. Ако никога не си ходил на палатка, не е хубаво да правиш сефтето в Marathon des Sables – тентите, които ще споделяш с членовете на отбора си (или – по регламент – с хора, говорещи твоя език), са бая ненадеждно укритие; там смърди не само на камила, а и на преуморени маратонци, които не са си сменяли дрехите дни наред. Мнозинството участници споделят, че спят средно към три часа на денонощие, а през останалото време охкат сладострастно при всяко движение – заради раните си. Особено живописни са тези по стъпалата, където кожата се съдира на втория ден и пясъкът се набива в плътта като с чук, от което тя буквално шупва.
Колкото до личната хигиена, на нея в пустинята се гледа с лошо око – в общия случай носиш една и съща фланелка през цялата изпълнена с пот, кръв и сълзи седмица (все пак дрехите за смяна са допълнителна тежест). За да е и още по-гадничко, във всичката тая красота са предвидени и наказания. Към времето ти могат да бъдат прибавени от 30 минути до 3 часа – например ако вземеш да се излежаваш и закъснееш за началото на етапа, или ако ти липсва част от задължителната екипировка. В други случаи направо си те дисквалифицират – ако завършиш етап без раница, ако не минеш трите задължителни контроли на етап, ако те вземат на стоп (то пък все едно има кой!) и други подобни.
Подготовката
Колкото и да си бягал преди това, дори да си професионален атлет, при MdS установяваш, че силите са изравнени – защото нищо не може да се сравни с шест последователни етапа, които нарастват по дължина горе-долу в следната прогресия – 25, 34, 38, 82, после 42 и 22 километра; всеки почва рано сутрин и приключва по залез, а климатичните условия са такива, че дори камилите вървят като на двайсетина шота текила
Действително петият ден е почивен, но пък ако не си си пробягал етапите и изоставаш като общо време, можеш да наваксаш точно тогава, докато другите лежат и дишат тежко. При подготовката неафриканските участници по традиция търсят начини за наподобяване на сахарския климат – едни тренират в сауна, други ходят специално на горещи места да бягат с по-тежки раници, но истината е, че не краката могат да завършат подобно състезание (доста често краката всъщност не могат, но човекът все пак стига финала), а психиката. Почти като в Дългата разходка на Стивън Кинг, само дето не те застрелват, ако се откажеш. Понеже са наясно, че силата на волята прави чудеса, организаторите дават на маратонците възможност да се свързват по телефон, факс или имейл с роднини и поддръжници (агитката обаче може да пише само мейли).
Бегачите
Необходима е огромна смелост, за да си повярваш, че можеш да участваш в Marathon des Sables, и особен вид стоманена психика, за да го завършиш. А за да спечелиш победа – и то не една, а десет, трябва просто... да се казваш Ласен Ахансал. Роденият в Загора (ама не Стара или Нова, а мароканската) маратонец и брат му Мохамед съвсем заслужено са “рекламните лица” на MdS, записали общо дванайсет победи – и преди да се помайтапиш с Мохамед, е добре да знаеш, че настоящият рекорд на “Гинес” за най-бързо прекосяване на пустинята Сахара е негов (1998, 16:22:09 часа), че има седем втори места като съотборник на брат си, както и че спечели тазгодишния маратон – най-дългият досега (245,3 км) за малко повече от 19 часа. Ласен не бяга тази година, но това изобщо не омаловажава постижението на Мохамед – участниците, които минават маратона ходом, завършват за около седемдесет и пет часа. Освен всичко друго, Мохо явно има и усет за шоу, понеже работи в немската MTV, но това няма пряко отношение към величествените му резултати в MdS.
Като оставим настрана безспорните звезди, участниците са наистина всякакви. Минималната възраст, както стана дума, е 18, а максималната (поне до момента) – цели 78; има атлети, учени и обикновени авантюристи, както и супермного хора, които не са и помирисвали маратон, преди да се запишат за най-тежката надпревара по суша в света – което май доказва, че лудостта е равномерно разпределена във всички възрастови и социални групи. Отгоре на всичко заболяването им е толкова сериозно, че не го правят за пари – наградите са от порядъка на едва 5000 евро за победителя при мъжете. Така че третите места очевидно не покриват и половин такса за записване. Да не забравяме, че основното изискване е участниците да си носят всичко – материалното осигуряване от страна на AOI се изчерпва с транспорт, тенти, гола водица и медицинска помощ (тук е моментът да споменем, че при трето интравенозно вливане вследствие на обезводняване те дисквалифицират и те пращат вкъщи да разправяш лъжи на мацките). Що се отнася до съотношението по нации, най-много са французите и британците – по около двеста и петдесет годишно; хората от целия останал свят са още толкова. Всеки един от маратонците несъмнено е чешит, но има и някои незабравими – като например Роури “Булдога” Коулмън от Англия, който тича с аристократичен цилиндър и след края на всеки етап все още има сили да се зъби пред камерата, че не е достатъчно тежко като за него; незрящата французойка Одил Ошар, участвала в 22-то издание на MdS с водач, или Мауро Проспери, италиански карабиниере, т.е. ченге, което според нас би трябвало да се нарича Мауро “Брус Уилиса” Проспери. През 1994, при една от прословутите и коварни пясъчни бури, той загубва и поема в напълно грешна посока, озовавайки се на стотици километри встрани от маршрута, по-точно – в Алжир! Трийсет и шест часа след почти фаталното си объркване, италианецът приключва с водата и храната, и оцелява благодарение на... собствената си урина, някоя и друга жива змия и прилепи от изоставена джамия в пустинята. Което според нас автоматично го превръща в най-почетния фен на ранния Блек Сабат! След още ден, когато дори пикнята и прилепите свършват, Мауро решава да се самоубие, прерязвайки вените си, но – изненада! – не може. Кръвта му е толкова сгъстена поради обезводняването, че буквално отказва да тече и се съсирва, запечатвайки раните. След девет дни в пустинята той най-сетне е открит от някакви мургави номади и е откаран в алжирска военна база наблизо, а оттам – и в болница. Оказва се, че отклонението му от маршрута е към... 300 км, и че междувременно е загубил 18 кг от теглото си (което при маратонците бездруго не е голямо). Главният организатор Патрик Бауер оспорва цифрата 300 км, заявявайки пред медиите, че Проспери не би могъл да измине дистанция, по-голяма от тази на целия маратон – не и с водата, която е имал. Скандалът се разгаря още повече след обвиненията на Мауро, че никой не си е мръднал пръста да го търси, и френската контраофанзива, според която в издирването му са били впрегнати усилията на десетки камили, три хеликоптера, малък самолет и половината от наличния персонал. Сагата продължава във филм на National Geographic, озаглавен Експедиции до ръба: кошмар в Сахара, който е... ами, чиста проба безплатна реклама за MdS. Още по-голяма реклама му прави самият Мауро, като отново пробва да се запише за участие през 1995 и 1996, но е прогонен от Бауер. Проспери обаче продължава да упорства и накрая е одобрен през 97-ма; бяга също през 1998 и 2000-а.
Защо, по дяволите?
Надпреварата е дотолкова извън всякакви мерки и теглилки, че няма разумно обяснение. Едно от възможните е, че хората искат да погъделичкат егото си, по-точно да нашарят стъпалата на егото си с кървави мазоли, но той е непълен. Когато казахме по-горе, че целта не се парите, не бяхме съвсем точни. Мнозина участници са като Форест Гъмп – леко мръднали, тичайки заради самото тичане, други искат да “усетят от първа ръка бруталната красота на пустинята”, а останалите, според които всяко нещо в този свят се нуждае от основателна причина, са си избрали различни благотворителни каузи. Доста от тях фактически са “избрани” от благотворителните каузи, защото се озовават на старта с любезната помощ на фондации и медицински центрове, борещи се с рака, или на организации като Facing Africa, която опитва да подобри положението на дечица, страдащи от рядка форма на гангрена. Facing Africa поема 50% от разходите на всеки маратонец, съгласил се бягането му да се превърне в средство за набиране на дарения, и такива има немалко. (Да не говорим, че всяка подобна откачалка получава стотици хиляди евро на ръка от въпросните.) Редица други организации като Yorkshire Cancer Research и AICR осигуряват даже пълната необходима сума, и не само това: за AICR – абревиатура на “Международна асоциация за изследване на рака“ – е бягал д-р Бен Едуардс, двукратно лекуван от рак (очевидно успешно).
Както заявява друг маратонец, на име Джеф Бредбъри: “Когато ме питат защо точно този маратон, а не някое безобидно събитие по-близо до къщи, казвам, че сериозността на рака и огромната работа, която се върши за изследването и лечението му, трябва да бъдат почетени с нещо от същия мащаб“. Все пак прави чест на подобни хора, че демонстрират човещина именно посредством нечовешки изпитания, но по същество MdS си остава сборище на авантюристи от цял свят, което печели нечовешки добре от реклама. Авантюристите на свой ред впоследствие описват преживяването в личните си блогове или издават книги – например Марк Хайнс с неговата The Marathon des Sables, може би най-доброто описание на неописуемото; професионалният хаймана от издателство Lonely Planet Брендън Сейнсбъри и канадската алпинистка Меган Макграт.
Бъдещето
Онова, което предстои на MdS, е по-безоблачно и от априлското небе над Уарзазат – за следващите три издания местата са заети, въпреки обявените малко по-високи цени, а събитието на практика няма конкуренция: единственото подобно нещо – Sahara Marathon (пак благотворителен, представи си) e в Алжир, провежда се едва от 2000-а насам и приключва на четирийсет и втория километър, което го прави едно голямо нищо. А след като рали “Дакар” повече няма да бръмчи из Африка, сещай се кой ще заеме нишата, щом дори в момента се води... “най-трудната спортна надпревара по суша в света”! |
|
JimBeem написа: Е това е вече полезен спор със съответните аргументи и от двете страни........ Моля Щуката и Зъбльо като специалисти да си кажат мнението по ФУНДАМЕНТАЛНИЯ /за мене/ въпрос. Човешкият организъм усвоява ли неорганичните минерали от минералната вода или те както твърди Манук, само го затормозяват. Колега stukata, радвам се че, пак се появихте във форума. Първо имам една молба към Вас, отговорете честно на въпроса, зададен от JimBeem. Нали за това е форума, всеки да си каже мнението. От там нататък всеки си прави някакви изводи и сам решава за себе си дали поднесената му информация е полезна, върши ли работа или не. Съжалявам че, колегата zablio, като метеор влезе и излезе от форума, на мен лично ми е интересно неговото мнение поднесено, на лаик като мен с прости думи а не с медицински термини. Въпроса на JimBeem e поднесен коректно и изисква само еднозначен отговор. Било то положителен или отрицателен. И още нещо това, което сте извадили ог Google, аз не успях да го прочета (текста е разтеглен и е закрит в по- голямата си част). Направете нещо по въпроса, сигурно сте намерили нещо интересно от което мога да се поуча. |
|
rimogardo написа: Манук, само кълновете ли използваш, или семената заедно с кълновете? Колега rimogardo, използва се всичко. Има два вида покълване на семената. Единият вид покълване е без участието на почва, а само на вода. Вторият вид покълване е с участието на почва (пръст), като се получава зелен Спратус (прораснали зелени клънове). И по двата начина, се получава много полезна, леснодостъпна и ефтина храна. Ако от един килограм жито се получава примерно 800 грама брашно то ще стигне най много за един хляб и половина (цифрите са приблизителни). Ако обаче покълвате същия килограм жито, то ще ви стигне за добавяне цял месец, месец и половина, по две - три супени лъжици към салатите. Много полезни са пшеничните клънове, особенно през зимният сезон, когато плодовете и зеленчуците са най-скъпи. пшеничните клънове съдържат множество витамини, органични вещества и ферменти. В тях се съдържа не по-малко количество витамини А и С, отколкото в познатите ни зеленчуци и плодове, а освен това съдържат и витамини от група В и витамин Е, калций, желязо, магнезий и калий в оптимално съотношение зададено от Природата. В свежите пшенични кълнове се крие огромна енелгия на ферменти, стимулираща кръвообращението и подмладяваща организма на клетъчно ниво. Един от най -важните хранителни компоненти на пшеничните кълнове е хлорофилът, който често е наричан "кондензирана Слънчева енергия". Хлорофилът е прекрасен стимулатор, подобряващ функциите на сърцето и белите дробове, както и на стомаха и червата. Учени от НАСА, са успели да направят изненадващо откритие: хлорофилът се е оказал близък по строеж (на молекулно ниво) с кръвта на човека. А експериментите направени върху хора са показали, че човешкият организъм е способен да преобразува хлорофила в хемоглобин. При приемането на хлорофил се увеличава количеството еритроцити, което означава подобряване на снабдяването на клетките с кислород, който е жизнено необходим за човешкият организъм. Приемането на зелени клънове, помага да се заредим със "жива" Слънчева енергия, да се освободим от умората, да укрепим имунната си система. НЕ СЛУЧАЙНО ЗЕЛЕНИЯТ СПРАТУС СЕ СМЯТА ЗА НАЙ-ДОБРОТО ПОДМЛАДЯВАЩО СРЕДСТВО. Не трябва да се смята Спратуса за изцяло вегетарианска храна. Той е особенно полезен за хора, които употребяват месо. Благодарение на голямото количество ферменти, които съдържа Спратуса, той спомага за разграждането на гниещи в организма на човека отпадъци от тежката храна. От друга страна, тъй като притежава прочистващо въздействие, Спратусът извежда токсичните вещества, отровите, постъпили в организма заедно с местните храни. По такъв начин покълналите зърна поддържат биохимичния и енергетичен баланс в организма на човека. |
|
Todoru написа: Колега Манук, Искам да попитам, лъжицата с мед+ ябълковия оцет се разграждат бързо но за колко време гмуркане енергия дават? Можем ли да натъпчем кръвта си с нещата, които дават енергия и кои са те? Скорбялата колко енергия изразходва за преработка и каква енергия дава? Колко енергия е необходима за доставяне на енергия от мазнините натрупани в нашия организма? Има ли опасност енергията за преработка на външната храна да се окаже незначителна? Тук се намесва температура интензивност дълбочина но да сложим средни 22 градуса, 8 метра дълбочина и местене по 20 метра на всеки 2 гмуркания. Колега Todoru, въпросите Ви са твърде интересни, но аз немога да Ви дам отговор какъвто искате в килокалории. Лично но мен ябълковият оцет + лъжицата пчелен мед ми стигат да правя подводен риболов от изгрева на Слънцето до 11 -12 часа на обяд. Просто Ви споделям неща които съм изпитал върху себе си. Както и общоприети времена от медиците за разграждане на постъпилата в организма храна. Както забелязвате тези времена варират в широки граници. Това което важи за моето тяло, може да не важи за Вашето, тъй като на всеки метаболизма му е различен и се определя от собствената му Конституция. И все пак, ако начина Ви на живот е съобразен с Вашата Конституция, би трябвало от предишния ден като цяло, да се снабдите чрез храната с достатъчно енергия, за да не се нуждаете от допълнително стимулиране и хранене по време на описания от вас начин на подводен риболов. На мен лично допълнително енергия ми доствят покълналите семена от соя и жито. Те ми доставят, няколко пъти повече белтъчини от месото и повече витамини, ензими, минерали, микроелементи от всяко растение. Това е така, защото в тях е заложена цялата енергия за създаване на едно растение. Целият запас от полуфабрикатни хранителни вещества в зърното приема активен, пригоден за употреба вид: белтъчините се превръщат в аминокиселини, нишестето в захари, мазнините в мастни киселини. При покълването на семената се синтезират витамини, развиват се ауксини, фито-хормони, с други думи, всички налични сили, целият комплекс от биостимулатори се мобилизира за извършване на основната поставена от Природата задача - възпроизводство на себеподобното. Използването им е твърде просто, само към традиционната Ви салата трябва да прибавите една или две супени лъжици покълнали семена от соя или жито и да овкусите. Лично аз разчитам много на пъкълналите семена, като на биостимулатор. И един съвет: все пак добре би било на буя, да си осигурите достатъчно вода за да избегнете обезводняването. |
|
zablio написа: Г-н Гарабедян, изклучително рядко пиша във Форума,но следя с особен интерес Вашите мнения. По префесия съм лекар хирург и направих копие на последните Ви постове, като го показах на колегите си. Както Аз, така и Те/хора правещи безброй вливания на ден/се очудихме на крайно погрешните Ви твърдения......... А те са: 1.свободни молекули вода в човешкия организам няма ............Тя е много сложна гликолипидна структура, осъществяваща транспортна, осмотична, структурна, сенсорна и тн. функции 2.Растенията не "дестилират"водата. Точно обратното-приемат я от почвата обогатена с минерали и органични примеси............наторяването го засилва .............. Колега zallio, уважавам вашето мнение и вашите познания. Има един учебник, от който сте учили и Вие "физиология на човека и животните". Между другото там пише следното:
„За да функционира една клетка, тя трябва да притежава биологична мембрана с определена йонна подреденост на отрицателен Na йон, а също на Ca двоен йон и Cl йон. Отрицателния Na йон е върху външната повърхност на мембраната, докато Ca двоен йон и Cl йон са по вътрешната страна на мембраната.Там се намира и основният интрацелуларен отрицателен K йон с отрицателен заряд.
Биологичната мембрана е с избирателна пропускливост на йоните, като е непропусклива за белтъчините и фосфатните аниони.
Съществува мембранен потенциал на покой от -60 до -90 mV.
КЛЕТКАТА СЪЩЕСТВУВА БЛАГОДАРЕНИЕ НА ДИФУЗИЯ В ЙОННАТА ДИНАМИКА И КОНРОЛИРУЕМА ДИФУЗИЯ. КОГАТО ТАЗИ ДИФУЗИЯ ИЗЛЕЗЕ ОТ КОНТРОЛ И ЙОННАТА КОНЦЕНТРАЦИЯ ОТ ДВЕТЕ СТРАНИ НА МЕМБРАНАТА СЕ ИЗРАВНИ, СЕ ЛИКВИДИРА МЕМБРАННИЯТ ПОТЕНЦИАЛ, КЛЕТКАТА ВЕЧЕ НЕ Е ЖИВА!
В живата клетка има непрекъснат активен транспорт на йони, като се изнасят три Na+ йона и се внасят два K+ йона.
Тази неравностойност на активния транспорт е причина за подържане на йонната асиметрия в живата мембрана. Това става естествено за сметка на собствените за организма йони.
ПО ПРИЦИП ЧУЖДИТЕ ЙОНИ ИЛИ СЕ ОТХВЪРЛЯТ ИЛИ СЕ АДАПТИРАТ (ПРИСПОСОБЯВАТ СЕ ДА БЪДАТ СВОИ), с загуба на определено количество енергия” Сигурно си спомняте от Химията че, Йоните най добре работят в течна среда, ако не се лъжа кръвта, като течност в която има NaCl е вид "електролит"........а във всеки електролит участва и вода..... много е важно за акумулатора тя да е дестилирана, за направа на лекарства или физиологичен разтвор , да е дестилирана а за човешкия организъм тя трябва да е ...........със соли от неорганичен произход в нея????. Сам казвате че: "Тя е много сложна гликолипидна структура, осъществяваща транспортна, ОСМОТИЧНА,структурна, сенсорна и тн. функции" . Извинявайте но, осмоза без участието на вода?????? Според мен спора е излишен и ненужен за широката аудитория. Нека всеки сам да реши дали да пие широко рекламираната минерална вода или дестилирана. Отлично знаете какво е калциране в човешкият организъм и до какви последствия води. Ще добавя само, че животните имат инстинкти лежат в минералната вода ,за да се лекуват, но не пият от нея. И няколко думи за рестенията, нима сока който е в тях, не е най- чиста (лишена от неорганични минерали) вода. Колега zablio отлично знаете за какво става въпрос. С уважение МАНУК. |
|
stukata написа: Като биолог с природосъобразни разбирания........Колега Манук тук си в грешка, защото този цикъл на вода става по естествен начин .......Колкото до дестилираната тя е отрова, за това говори и отвратителният и вкус. Но всеки си решава и си намира своята истина сам.......... Преди всичко колега stukata, извинявам се за малката редакция на цитата Ви. Тъй като не ми се спори, а и не съм твърдял, какво става с водата като престои в туби. Както и какво разтваря водата когато преминава през гранит и какво разтваря, когато преминава през варовик. Всеизвестно е че водата в България като цяло е "твърда", тъй като съдържа варовик. За да разберете смисъла на използване на дестилираната вода за пиене, като средство за отмиване на шлаките и солите в кръвоносната система, както и за безупречната работа на организма. Аз Ви предлагам, като на биолог да направите следният опит. Вземете чаша с вода и сложете в нея лъжица сол, солта ще се разтвори. Добавете още една лъжица сол, тя пак ще се разтвори, ако добавите и трета лъжица сол - тя вече няма да се разтвори. Явлението е известно, като насищане на разтвора. Остава да си направите равносметката, коя вода най-добре ще има свойството да разтваря в себе си веществата. Дестилираната, изворната или минералната. Освен това като на биолог трябва да ви е ясно, че водата, която се съдържа в кръвта, трябва да преминава през клетъчната мембрана, за да обслужва отделната клетка. Сигурно е че, ако тази вода( в кръвта), съдържа минерали от неорганичен произход, те ще възпрепятстват преминаването и през клетъчната мамбрана, а на всичкото отгоре ще замърсят клетъчната мембрана. Ясно Ви е, че ако това се повтаря дълги години, неминуемо пораженията за организма ще са големи. Ще ми е интересно да кажете защо смятате че :"......Колкото до дестилираната тя е отрова, за това говори и отвратителният и вкус". За вкуса е въпрос на навик, но да е отрова, немога да си обясня защо. Забележете какво казва колегата seal "Дестилираната вода би трябвало да е най-чистата защото е освободена от примеси и минерали и няма причина да има гаден вкус.......Дъждовната вода сама по-себе си е дестилат, ако е минала през чиста атмосфера, същото важи и за снега. При замръзяване знам че някои разтворени соли кристализират до по-едри структури но това не ги премахва, освен ако не се филтрира след това." Аз ще добавя, всички растения имат свойството с помоща на слънчевите лъчи и фотосинтезата, минералите от неорганичен произход (от почвата), да преработват в минерали от органичен произход( да се изграждат и да нарастват), а водата (сока) която те съдържат, да превръщат в дестилирана(освободена от всякакви примеси). Ето по този начин, като се консумират растенията, сока който те съдържат е дестилирана вода (освободена от всякакви примеси), как могат те да са "отрова" и да имат "отвратителен вкус"? |
|
Нови Продукти
Цена: 561.00 Лв.
Spearfishing
|