Разглеждане на всички мнения на manuk
|
1.Ако има слуз в хрилете на рибата и очите и са мътни, това е сигурен знак, че тя не е прясна.
2.Слузта на повърхността на рибата, трябва да е безцветна и да не мирише.
3.За да проверим дали рибата е прясна, можем да натиснем рибата отгоре с пръст.
Когато го отдръпнем, не трябва да остават вдлъбнатини по месото, то трябва да възвърне предишната си форма, ако това не се получи, рибата не е прясна.
4.Можем да проверим дали рибата е прясна, като я потопим в голям съд с вода.
Ако тя е прясна, ще падне на дъното на съда, а ако не е, ще изплува нагоре.
5. Рибата се чисти най-лесно когато се държи с подсолени ръце, така тя не се хлъзга.
6.Рибата губи миризмата си, ако престои 2-3 часа в ситно нарязан Лук или резени от Лимон.
7.Съдът, в който сме чистили рибата, се мие много добре с вода, в която сме сложили Оцет или Лимонов сок. Така се премахва мирисът на риба.
8. След като веднъж сме размразили рибата, не трябва да я замразяваме повторно.
|
|
Pretor написа: Манук, ти сигурен ли си, че рибата беше умряла? Защото май е отплувала нанякъде .
......Мога да кажа само, като колегата Spear " много вкусно"...... а и нищо не Ви пречи да опитате тази рецепта с друга едра риба без кости.
Например: филе от Сьомга, разбира се на малко по-друга цена. |
|
Yavorsub написа: Колега и аз минах по тежкия път с правене , поръчкаи разочарование.....Понеже съм купувал на няколко пъти стъкла за Лук на Технисуб, мога да гарантирам че е много удачна , и досега не съм чул оплакване от несъотвествие на центровете. Колегата ми ползва такава и е доволен а аз бях първия който го попита за този проблем .
Много полезна информация.
Много искам да помогна на моят син, да се справи с тази проблем.
Ако е възможно колега Yavorsub да подскажете в кой град и магазин може да се направи такава покупка, тъй като до този момент, никой не реагира адекватно от магазините в които съм направил запитване. |
|
Ceco написа: Наистина е вкусно ,но ако видите къде се развъжда ще ви секне апетита.
Колегата Ceco Vasilev e абсолютно прав, тъй като за сега Пангасиуса се внася в България от Виетнам.
Всеки един от нас знае какви са условията за отглеждането на Пангасиуса - в тази държава природата е много замърсена по ред причини.
Отглеждането и е в изкуствени водоизточници, но въпреки това едно е сигурно сигурно - че има доста елементи от Менделеевата таблица, които евентуално да са се вмъкнали в рибата.
Въпреки това, аз не губя надежда и искам да цитирам два откъса от Google:
1.....”За отбелязване е също така, че филето на рибата изглежда по-добре от самата риба и условията, в които се отглежда. Към Пангасиуса на европейския пазар действително има предразсъдъци, но когато преди години в Хамбург са хванати 4 тона пангасиус, пакетирани като филе от калкан, специалистите от местното ХЕИ отчитат, че клиентите надали са щели да усетят измамата.
Калканът е три пъти по-скъп, но разликата между двата продукта е била установена само след лабораторно изследване. В САЩ пък един търговец е продал на пазара 5 тона Пангасиус като рибата писия, или морски език и е бил осъден”.........
2......” В момента се изграждат инсталации за отглеждане на Пангасиус във Филипините, Тринидад и Тобаго, но също и в Холандия рибовъдите са се ориентирали към тази риба. Германските браншовици очакват „голям, голям” прираст в търговията с Пангасиус през следващите години. Това е първата „домашна риба”, която представлява интерес за индустрията за дълбоко замразяване”......
Така че колега Ceco Vasilev, може да се очаква нещата в близките години да се подобрят и да си приготвяме Пангасиус, доставен ни от тези държави, а не от Виетнам. |
|
„Рошава риба”
(Паниран Пангасиус)
Необходими продукти:
1.Риба Пангасиус - една опаковка около 1 кг.
2.Картофи - 1 кг
3.Брашно - 300 – 400 гр.
4.Бира - около половин бутилка
5.Сол - според вкуса
Начин на приготвяне:
Панираовка – Разбъркват се брашното, бирата и солта с консистенцията на боза.
Обелените картофи се настъргват на най-едрото ренде и се изстискват, за да се отдели водата от тях.
Топят се парчетата от рибата в панировката, полагат се в едната ръка и с другата ръка се нанасят настърганите картофи върху рибата и силно се притискат.
Обръща се парчето от рибата и по същия начин се поръсват и притискат, настъргани картофи.
Пържи се в силно сгорещена мазнина, първо едната страна, после другата страна на парчетата риба, до зачервяване на картофите.
Естествено по този начин, може да се приготвят и други видове риба, но предимството на Пенгасиуса е в това че, няма кости.
Името „Рошава риба” ми беше подсказано от едно много симпатично 4 годишно дете, което с голямо удоволствие консумира така приготвения Пангасиус. |
|
pdmitev написа: ........ Май най-подходящото решение за мен е очила с диоптер. Не ща операции и тем подобни неща!..... а избирам да си направя маска с диоптер, дано си реша проблема, наистина очите са свято нещо.....
....Колега pdmitev,
Моят син, се бори повече от 15 години с този проблем.
Първоначално той се гмуркаше с контактни лещи.
Неудобството е, че ако трябва да се промият стъклата на маската при запотяване, трябва да се стискат(притварят) очите, тъй като има опасност някоя вълна да отнесе контактната леща, което на няколко пъти се е случвало.
През 1996 година решихме да поставим, такива диоптрични стъкла на маска Техносуб.
Имаме наша близка, която има оптичен магазин.
Решихме, че най-разумно ще е тя да направи изследване на очите и да изреже диоптрични стъкла по стъклата на маска Технисуб с която сина ми се гмуркаше.
Веднага се появи, първият проблем- всички диоптрични стъкла, които се получават в оптичните магазини са с диаметър 8 сантиметра.
За да се изрежат стъклата и всичко да е във ред бяха необходими диоптрични стъкла с диаметър около 11-12 сантиметра.
С много търсене се намериха стъкла от някаква немска фирма с диаметър на лещата 10 сантиметра.
Трябваше да се направи компромис, защото нещата не се получаваха както трябва и се създадоха следните неудобства:
1.Поради по-малкия диаметър на диоптричните стъкла, те не можеха да се изрежат така , че центровете на лещите да съвпаднат с центровете на очите.
Много важно условие, за да се вижда нормално е центрове на диоптричните лещи и центровете на очите да съвпадат, а маската е с фиксирано междуцентрово растояние.
На всеки човек разстоянието между очите е различно.
За това и има различни носещи рамки за очила, така по-лесно се нагаждат диоптричните стъкла, след изрязването им, към центровете на очите.
2. За разлика от стъклата на маската, диоптричните стъкла не са със равна повърхност и се наложи уплътняването им с добавяне на силикон.
Въпреки тези неудобства нещата се получиха горе долу, а неудобството беше, че след няколко часова употреба на маската, се появява главоболие от несъвпадение на центровете на диоптричните стъкла и центровете на очите.
След 15 годишна употреба, тази година маската протече и реших да я ремонтирам, при което се счупи едното стъкло.
Реших да постъпя като бял човек и да купя маска на която се поставят диоптрични лещи.
Разбрах, че се продават маски Лук на Техносуб, Фокус на Креси и Бьоша на които се поставят диоптрични стъкла.
Когато направих запитване, се оказа че първо стъклата са през 0,5 диоптъра.
Второ никой не се интересува от междуцентровото разстояние на очите.
Трето, струват половин заплата.
Освен това маските идват в България с нормалните си стъкла, поставени на маската и диоптричните като резерва, и в магазина от който ви продават маската се монтират диоптричните стъкла?????.....а както казвате "очите са нещо свято".....
От всичко казано до тук, за да се използва маската пълноценно, следва:
Че ще е нормално, тези маски за цената на която се предлагат да се правят по зададена рецепта на очен лекар, която да се изпрати до фирмата производител, където да се мотират диоптричните стъкла, съобразно точното междуцентрово разстояние на очите.
Ако има колеги, които ползват такава маска с диоптрични стъкла, ще добре да си кажат мнението, дали си заслужават цената и вършат ли наистина работа, или отново трябва да прибягна до услугите на моята позната в оптичния магазин. |
|
Наваля ме снега, което е незапомнено от мен за това време на сезона, за тази географска ширина.
Сигурно е от глобалното затопляне, споменавам го защото това ни набиват постоянно в главите без да припомнят, че Земята си има свои цикли....
...Че през Ледниковия период, цяла Европа е била под километров лед, а е имало и горещи периоди като Юра и Креда......
За отбелязване е, че температурата на водата спадна рязко от 22 на 13 градуса.
Нося си термометър с дълго въже и меря температурата, този рязък спад просто прогони рибата там където водата е топла.
Под 14 градуса температура на водата на крайбрежието, рибите са с километри навътре в морето.
Тази година, (може да е и от възрастта ми) е най- слаба по улов на риби.
Също така лошото време по дни, беше повече от нормалното. Силен Североизток, който така и не спря и последствията от него.
По мои сметки пропуснатите дни, за подводен риболов за тази година от 1 Септември до 15 Ноември, са общо 36 от 76 възможни.
Очаквах да хвана повече риба, но времето не позволи това.
Все пак има достатъчно риба във фризера, за да стигне до другия сезон, но до консервиране на харпунирана риба не се стигна.
До края на престоя ми в Царево се бях отдал на въдичарство и гъбарство и консервиране за Зимата на Заргани и гъби(предимно Сърнели).
Да се надявам, че през следващата година живот и здраве, ще имам късмет за по добри и подходящи дни. |
|
Седем основни супер храни през есента
Всички плодове, зеленчуци и риба, от тези Супер храни, са особено необходими за нас през Есента.
1.Доматите – те са рекордьор по съдържание на Ликопен, рядък растителен пигмент, който придава на Доматите червен цвят.
Ликопенът – предотвратява развитието на рак, намалява холестерола и ни предпазва от вредното влияние от ултравиолетовите лъчи, които са в повече особенно през Есента. Полезните свойства на Ликопена, не се унищожават при топлинна обработка или замразяване, така че от сега може да се подсигурите за Зимата, било с консервирането или замразяване на Домати.
Освен това Доматите съдържат Органичен Калий, фибри и витамин С, което означава, че ще подсилите имунната система преди грипната епидемия.
2.Боровинките – те са богати на Фитонутриенти – вещества, които неутрализират свободните радикали.
По този начин Боровинката Ви предпазва от болести като: рак, болестта на Алцхаймер, инсулт, инфаркт, съдържат букет от Витамини и са полезни за Очите, особенно след продължителна работа пред компютъра.
3.Зелето – съдържащите се в него антиоксиданти предпазват организма от различните видове Рак (включително и на Простатата).
Желязото, което се съдържа в този зеленчук е в големи количества.
То е необходимо за нормалното произвеждане на кръвни телца и за поддържането на мозъчните функции.
И още нещо, Зелето съдържа голямо количество хранителни влакна, които превъзходно почистват организма(стомашно-чревния тракт), подобрява се обмяната на веществата и се регулира работата на червата.
4.Фасулът – е не само основна храна в Българската кухня, но е богат и на Протеини, диетични Фибри, Антиоксиданти, Витамини, Органични минерали и най-вече Желязо.
Фасулът, е много добър заместник на месото, като източник на протеини, при това не съдържа нищо вредно за организма(не натрупва Холестерол в кръвоносните съдове).
Съдържа така наречените „Бавни Въглехидрати” – които се абсорбират бавно в кръвта и Ви зареждат с енергия, като не Ви заплашват с трупането на излишни килограми.
5.Броколите – богати са на Фолиева киселина, фибри и Органичен Калций.
Сто грама от тях ще Ви осигурят дневната доза от Витамин С.
Освен това Броколите са един от най-мощните Природни бойци с туморните образувания, като предотвратяват развитието на рак и забавят развитието на вече съществуващи такива образувания.
В Броколите се съдържа много Бета-керотин, от който се образува Витамин А: влияе благотворно върху кожата и косата.
6. Рибата – рибената мазнина е най-добрият естествен източник на Омега-3 мастни киселини, които организмът ни може да си набави само от храната.
Тези вещества подобряват състоянието на сърдечносъдовата и нервна система.
Регулират баланса на холестерола, значително понижават риска от развитието на рак.
Освен това Рибата доставя на организма, Органичен Фосфор, Селен и витамини от групата В.
7.Овесените ядки – кашата приготвена от тяхе истински извор от Витамини и Органични минерали, като Магнезий – необходим за здравето на зъбите и сърцето.
Именно този Органичен Магнезий е средството за профилактика на Диабета , тъй като регулира нивата на кръвната захар.
Диетичните фибри в Овесените ядки, понижават холестерола и предотвратяват опасността от сърдечни пристъпи. |
|
manuk написа:
На мен ми се иска да направим един експеримент.
Според моят Дневник с 11 годишен цикъл събитията с малки отклонения се случват, за това по горе използвам думата „около”.
И така, според Дневника – около 5 и 11 Септември трябва да духа силен Североизточен вятър.....мелтем. Същото трябва да се получи около 16 и 24 Септември, както и около 3 и 9 Октомври.
Разбира се това не може да гарантира никой синоптик, така че, ако сме живи и здрави ще доживеем и ще видим, каква е ползата от Дневника.
И разбира се всеки може да избере обяснението, което му харесва.
spear написа: Манук май си пак онлайн. Е какво се оказа времето около 5 и 11 Септември, че аз забравих да го наблюдавам?
Тук в Царево ще съм до 15 Ноември и до тогава няма да съм в Нета, но случайно ми попадна за няколко часа, компютъра на колега и ще отговоря на колегата Spear.
Тази година задуха от 7 Септември умерен до силен Северен вятър, който на моменти се променяше и от Северо-Запад.
Тези които живеят в Бургас, сигурно помнят, че на 10 Септември силата на вятъра достигаше и до бурен, условията за подводен риболов бяха опасни.
На 10 , 11 и 12 Септември имаше, силно мъртво вълнение до 3 -4 бала.
Така че, ...... моята „прогноза” за дните от 5 до11 на месец Септември не се сбъдна, с посоката и силата на вятъра и малко отместване в дните.
Може да се приеме, че съм успял да позная 90%, от дните, тъй като не бях включил и денят 12 Септември, както и хубавите дни на 5 и 6 Септември.
И така, точно на 16 Септември задуха Североизточен вятър и първия ден в който можеше да се практикува подводен риболов беше едва на 25 Септември.
Забележете че, за периода от 16 до 24 Септември съвпадението на „прогнозата” според дневника е 100%.
За месец Октомври нещата се оказаха по трудни за прогнозиране, всички помнят, че до 7 Октомври, лятото продължаваше с пълна сила.
И все пак в рамките на „прогнозата” ми 7, 8 и 9 Октомври се проявиха със силен Североизточен вятър 15 -20 метра в секунда и дъжд......до 12 Октомври.
Получи се едно отместване от три дни, но съгласете с мен, че такъва точност в прогнозата, не може да се похвалят и синоптиците.
Забележете времето когато аз направих „прогнозата” с помоща на дневника.......беше 25 Юни |
|
Шишчета от скумрия
Необходими продукти:
1.Скумрия - 3бр.
2.Гъби - 100 гр.
3.Чушка - 1бр.
4.Тиквичка - 1бр.
5.Кромид лук - 1бр.
6.Лимон - 1бр.
7.Магданоз - 3 стръка
8.Соев сос - 2 с.л.
9.Зехтин - 1с.л.
10.Черен пиппер, сол, олио
Начин на приготвяне:
В марината направена от Кромида, сока от Лимона, Магданоза, Соевия сос, Зехтина, Черния пипер и солта, се поставя нарязаната на кубчета риба зап около 1 час.
Предварително се нарязва чушката на квадрати а тиквичката на кръгчета, но да не бъдат по-големи от кубчетата риба.
След което, кубчетата риба се нанизват на шиш, като се редуват, риба, чушка, гъба, тиквичка и т.н.т.
Шишчетата се намазват с олио и се пекат на скара. |
|
Миди по Гръцки
Необходими продукти:
1.Почистени миди - 500 гр.
2.Олио - една и половина кафена чаша
3.Кромид - 1 глава
4.Моркови - 2 бр.
5.Целина - малка глава
6.Чесън - 3-4 скилидки
7.Сол - 1 чаена лъжичка
8.Черен пипер - 1 чаена лъжичка
9.Дафинов лист - 1 бр.
10.Доматено пюре - 1 с.л.
11.Лимон - 1 бр.
Начин на приготвяне:
Мидите се сваряват, като бульона се запазва. Лукът, Морковите, Чесънът и целината се нарязват на ситно и се задушават в 1 кафена чашка олио. Заливат се с 500 мл. Бульон, прибавят се мидените ядки, подправките, размзитото с топла вода доматено пюреи нарязаният на филии Лимон. Добавя се останалото олио.
Ястието се задушава за 15 минути под капак, след което се прехвърля в тавичка и се пече още 15 минути в умерена фурна.
Мидите са готови, когато останат на мазнина. Сервира се студено. |
|
За начинаещите гмуркачи и харпунисти ще е голяма полза, да могат безпогрешно да различават различните видове вълнения на морето, както и да си съобразяват с характера на вълните.
Това ще осигури, безопасно гмуркане и подводен риболов.
По този въпрос съм слушал много „компентни” коментари, които за съжеление са далеч от истината и могат само да объркат незапознатите колеги.
На всички ни е ясно, че вълните се образуват от преобладаващите ветрове.
Освен това е установено, че има движение на водните пластове, както от характеристиките на брега, от температурната разлика на самите водни пластове- особенно около устията на големите реки- Днепър, Южен Буг, Днестър и Дунав, както смесването на сладка и солена вода, така и от фазите на Луната- приливи и отливи, които за нашето Черноморие са незначителни, но за други морета на бива да се пренебрегват.
Ета как стоят нещата за нашето Черно море.
ВЕТРОВЕ: Районът на Черно море се отличава с по-голяма ветровитост от близката суша. Преобладаващи са ветровете от Северозапад, Запад е Югозапад. Това се обяснява с Западно – Източния Атмосферен пренос, който съществува в умерения пояс на Северното полукълбо.
Освен това през студеното полугодие, във връзка с засилване на циклоналната дейност на Средиземно море и по-често формиране и задържане на Антициклони над Източна Европа в района на Черно море и особенно над Североизточната и Западната му част се появяват Североизточни ветрове.
През преходните сезони, когато Циклоните по полярния фронт преминават през територията на България или малко по на Север, се създават благоприятни условия за появяването на Югоизточни или Източни ветрове.
В такъв случай по Южното крайбрежие ветровете се предимно Южни и с Фьонов характер.
През летните месеци по крайбрежието възникват Бризови ветрове, които имат денонощна смяна: през деня духат към сушата, а през ноща – към морето.
ВЪЛНЕНИЕ: Силата на вълнението, височината на вълната и нейната скорост зависят от силата на вятъра, неговата продължителност и от разгона на вълната(изминато разстояние за засилване).
Теоретически максимално вълнение край Българския бряг, трябва да бъде при Източни и Североизточни ветрове, а край Кавказкия бряг при Западен и Северозападни ветрове.
При тези условия се образуват вълни от порядъка на 4 -5 бала и с ударна сила 5,7 тона върху един квадратен метър.
Вълнението има и сезонен характер – максималното му развитие е през Есента и Зимата а минималното – през Май и Юни.
Наблюдават се и денонощни промени. В повечето случаи, височината на вълната в следобедните часове е по- голяма, отколкото в утринните.
След спиране на вятъра (за нашето крайбрежие на Северозападния вятър), вълнението не утихва веднага, а продължава след няколко дни, във вид на МЪРТВО ВЪЛНЕНИЕ - отразени вълни, образувани по импулсивен път от Кавказкия бряг, които се движат(връщат) по дъното, при пълно безветрие. Обяснението за предаване на енергия по импусивен път можете да видите тук: (Link)
Схващането, че при Мелтем се образува Мъртво вълнение по Българския бряг, не отговаря на истината.
Така че, Североизточния и Източния вятър, които предизвикват Мелтем по нашето крайбрежие – вълните се засилват по повърхостта на нашето крайбрежие, след няколко дни ще предизвикат, съответно Мъртво вълнение по Кавказкия бряг, когато се връщат към него импулсивно по дъното.
Разбира се Мъртво вълнение може да има и при всякакъв друг вид, духащ в момента вятър.
Извода е : че Мъртвото вълнение може да се наблюдава, както при пълно безветрие, така и при всякакъв вятър.
Важното в случая е да се знае, че доминиращи са Мъртвите(отразените импулсивни вълни), докато формираните от текущия вятър вълни се явяват като тяхна „фризура” по повърхността, най-често с друга посока.
Веднага трябва да се отбележи ,че Мъртвите вълни проникват дълбоко и саздават неимоверно повече затруднения на подводния риболовец, отколкото най–високите ветрови вълни.
Имал съм случаи, когато от 10 метрова дълбочина, Мъртви вълни са ме изтръгвали от дъното и изхвърляли върху скалите на брега.
Рутинираните харпунисти отлично познават неукротимия бяс на морето при Мъртво вълнение, но се излагат на опасността, защото знаят, че в такива случаи, рибите населяват крайбрежните води в самия прибой.
Много важното в случая е, как без да се влиза в морето, да се определи характера на вълната.
Дали е ВЕТРОВА от духащия в момента вятър или е МЪРТВА–от ветрове, които са духали през изминалите 4-5 дни.
Изисква се наблюдателност,.........отварям дневника, ...... практиката показва следното:
При Североизточен и Източен вятър – Мелтем по нашето крайбрежие – вълните се високи, начупени и разпенени, цялото море е с „зайци”( начупени вълни, които се обръщат по цялата повърхност на морето), вълните се разбиват както в скалите, така и по плажа, но при тези ветрове се докарва топла вода от вътрешността на морето, което докарва и рибите.
Опитните харпунисти казват „ Колкото са по-големи вълните при Мелтем, толкова по-големи риби минават”, това е така но е опасно и не е за препоръчване поемането на такъв риск.
При Северозападен и Западен вятър по нашето крайбрежие вълните не са големи, начупени са и посоката им е към вътрешността на морето, топлата вода от повърхността се отнася към вътрешността на морето, зедно с нея си отива и голяма част от рибите.
След стихване на тези ветрове след 4-6 дни се появява Мъртвото вълнение – на плажа видимо вълните са малки, не са начупени и резпенени, а полегати и движението им е плавно, защото се плъзват по пясъка плавно, без да срещнат съпротива и „загубват” силата си, но при връщането си обратно дърпат с голяма сила.
В същия момент ако погледнете към скалите на носа ще видите с каква голяма сила същите кротки на глед и плавно движещи се вълни по плажа, удрят скалите, тъй като съпротивата на скалите е непоклатима и пръските от разбитата вълна, се издигат на огромна височина - причина е огромната енергия, която Мъртвите вълни притежават.
В заключение, трябва да се направи уговорката, че всичко казано до тук, като Ветрове, Посоки и Видове вълни, се отнасят за нашето Черно море.
Разбира се, че по Аналогия- за други морета извода ще е следният:
Силен вятър духащ, от морето към брега създава Мелтем със всичките му последствия.
Силен вятър духащ, от брега към морето, след четри – шест, а и повече дни-в зависимост от разстоянието до отсрещния бряг, ще предизвика по импулсивен път Мъртво вълнение с всичките му последствия. |
|
МАРОБИОТИКАТА е древна Източна Наука за правилното хранене, която се прилага вече 5000 години и през цялото това време безгрешно е сочела пътя към щастие чрез здраве.
Нейната практика е пределно ясна и проста. Всеки желаещ човек би могъл да я приложи, ако иска да бъде действително освободен от Физиологични и Психически затруднения.
Медиците и Философите на Изтока смятат, че тя е в ОСНОВАТА НА ЗДРАВЕТО и БЛАГОПОЛУЧИЕТО.
Лао-Цзи, Конфуций, Буда, Шинтоистите и другите мъдреци – създатели на Великата Източна Медицина са се обучавали в Макробиотика.
Така например в Япония правилното хранене и пиене се смятат за едно от най-изтънчените Духовни Изкуства.
Установено е и от Западно- Европейските медици че, здравето и дълголетието зависят да голяма степен от баланса на храненето.
Принципите, които от незапомнени времена лежат в основите на Източната наука за здравето са: рационално хранене, дозиран глад и гимнастиката Тай-Цзи-Цюан.
В човешкия организъм се съдържат от 3 до 5 килограма различни минерални елементи, главно Калций и Фосфор.
Потребността от един или друг минерален елемент зависят най-вече от Конституцията на отделния човек.
Така например: Астенично сложеният човек изисква много по-малко Калций.
Характерът и професионалната дейност също оказва влияние. Хората занимаващи се с умствен труд се нуждаят приоритетно от Фосфор…. Тези, които много четат и напрягат очите си от Селен……. Танцьорите от Силиций и Ванадий и т.н.т.
Човек изразходва придобитата от храната енергия за нервно-психическа дейност и за работа на храпосмилателната система.
Храната приготвена по Законите на Макробиотиката, не изисква големи енергийни разходи за смилане.
Тя се състои предимно от градински продукти – това са продукти, даващи енергия, взета от Слънцето. Те не изискат много Кислород за смилането и разграждането си.
Изградени са върху Алкална основа и спомагат за отделяне на излишните продукти при разлагането си, тъй като са богати на ципеста тъкан(фибри), която лекува колити, запек и други стомашно-чревни заболявания.
Според Макробиотиката идеалният баланс на продуктите постъпващи в организма – съотношението между Въглехидрати (Глюкоза), Белтъчини и Мазнини е 25: 1,3 : 1.
Освен това съставките са балансирани и на принципа Ин – Ян.
Към Ин-ските продукти се отнасят: хляб, булгур, сладкиши, нишестени зеленчуци (картофи, соя, грях, леща,фасул), сладки плодове (грозде, смокини, банани, авокадо), мед, захар, зехтин.
Към Ян-ските продукти се отнасят: мазнини, олио, маргарин, рибата, яйцата, сиренето, орехите, млякото.
Групата на неутралните продукти влизат: зеленчуци без нишесте, както и домати, лимони, грейпфрукт, горска ягода, малина , Френско грозде, боровинка и др.
Още едно предимство на Макробиотиката е това, че за насищане е необходим значително по-малък обем храна, отколкото при другите начни на хранене.
И най-важното: Макробиотичният подход към храненето изисква увеличаване на продължителността на храносмилането в устата.
Съвременният човек отделя недостатъчно време на дъвченето на храната, тоест преобладава пасивно сдъвкване и активно гълтане.
Макробиотиката предполага активно дъвчене и пасивно гълтане, така се преустройва динамиката на храносмилането.
По този начин още от устата се осигурява,човек да мисли и твори тъй като мозъка не се обезкървява и му се осигурява интензивна работа.
Разтоварва се и Черния дроб, който и без това извършва огромна работа – обезврежда продуктите от метаболизма и отделя хормони.
Ако Череният дроб е претоварен, то той не успява навреме да обработи всички постъпващи вещества в резултат на което се променя хормоналният състав на организма като цяло.
Тъй като Макробиотиката предпочита градинските продукти а консумацията на животински продукти рязко се съкращава, то , образно казано, лимфоцитите, които обезвреждат продуктите от гниенето, остават без работа и цялата си енергия влагат в защита на организма.
Ето ,че дойде ред на червата, които представляват в същност -огромна ендокринна жлеза.
Те произвеждат хормони, които не само управляват ритъма на храносмилането, но и поддържат общия тонус на организма.
За това тяхната роля е по – важна от ролята на хипофизата.
Когато червата са претоварени, те атакуват мозъка със сигнали. В резултат човек реагира неадекватно на околните, дразни се и т.н.т.
По правило настъпилата дисхармониа ще отшуми след разтоварване на червата.
От казаното до тук се вижда ,че Макробиотиката спомага в организма да настъпят принципни изменения: настава покой, установява се равновесие между кората на главният мозък и подкорието, формира се ново отношение към околните и живота като цяло. |
|
jeko_k9 написа: Колега manuk, както вижддам приключихте с втория закон на оздравяването, но в разясненията за четвъртия закон за оздравяването - споменавате за Ин и Ян органите. Ще може ли по подробно да разясните за тези органи потделно или както намерите за добре. Ще ви бъда благодарен за това.
Ето участитето и работата в организма на самите Ян- и Ин-органи.
Както казахме и преди, към Ян-органи се отнасят работещите органи, служещи за поемане на храната, за нейното раздробяване, поглъщане и отделяне.
В резултат на работа на тези органи, организмът възстановява своите резерви, възтановява и разрушените си структури.
Ян-органи
1.Дебело черво – То отделя хранителните отпадъци от организма.
Функционалната му активност е от 5 до 7 ч. сутринта.
През този период завършва действието на „Вятъра” и започва действието на „Слуз”-период на утаяване и формообразуване.
В резултат на всичко това в дебелото черво, протичат процеси на формообразуване и придвижване надолу, на хранителните отпадъци.
Това съответства на сутрешното падане на роса.
2. Стомахът – Започва да изпълнява функцията на натрупване и първоначална обработка на храната.
Времето на активността му е от 7 до 9 ч. сутринта.
Тогава е активен периода „Слуз”, който се харктеризира с тежестта, натрупването, а също така с отдаването на по-рано натрупаната енергия.
Трябва да се припомним, че при кондензирането на водната пара, се отделя енергия, която по- рано е била използвана за изпаряването и.
Точно от казаното до тук, следва че, този период е най-естествен за първото поглъщане на храна, която ще активизира слузта, намираща се в стомаха.
3.Тънките черва – Изпълняват функцията, свързана с разлагане на храната до мономери и аминокиселини и пренасянето им чрез стомашната бариера вътре в организма.
Тяхната фунционална активност е ат 13 до 15 ч.
През това време в Природата господстват двата периода – „Жлъч” и „Вятър”.
Първият период е най-благоприятен за разлагане на хранителните вещества, тъй като интензивно се използва енергетиката на Слънчевото излъчване, стимулираща в съответствие с вътрешния резонанс на органите, храносмилателните процеси. Следващият период на движение, след този, е смесването - „Вятър” – спомага за смесване на хранителната маса в кухината на червата и активното и придвижване, както вътре в кухината, така и за пренасяне на разложените вещества, през стената на тънките черва в кръвта.
4. Пикочният мехур – Отделя от организма продуктите от белтъчната и солева обмяна. Функционалната му активност е от 15 до 17 ч.
Това е времето на активност на периода „Вятър”, който спомага за разрушаване, отделяне на сокове и утайки и изгонване на излишното за момента, от организма.
Към Ин-органи се отнасят ,тези които извършват натрупване, задържане и преработване на чуждото в свое. В резултат на тяхната работа, организмът също възстановява своите резерви, възтановява и разрушените си структури.
Ин-органи
1.Бъбреците – Изпълняват в организма функцията да поддържат първоначалната жизнена енергия, водно-солевия баланс и да изхвърлят продуктите от азотистата (белтъчна) обмяна.
Функционалната им активност е от 17 до 19 ч.
Това е времето на активност на двата периода „Вятър” и „Слуз”.
Периодът „Вятър”, спомага за разлагане на тъканите (ненужните клетки) на организма и за тяхното изхвърляне.
Периодът „Слуз” притежавайки „утаяващи” свойства, утаява и извежда навън, всичко ненужно или излишно, от разложеното по-рано, а необходимото за организма в момента се връща в кръвта.
Във „Физиология на човека и животните”, в раздела отнасящ се за бъбреците, се установява, че от 100 литра кръв, преминала през бъбреците, в урина се превръща само 1 литър кръв.
Веднага става ясно каква гигантстка работа се извършва в бъбреците, за да се отдели ненужното в момента и всмукването на необходимото и връщането му в кръвният поток.
Както става ясно, това е най-активния период за работа на бъбреците през денонощието.
2.Перекардът – Веднага трябва да се уточни, че това не е орган, а особенна функция на организма по поддръжка на постоянния химизъм на кръвта.
Функционалната му активност е ат 19 да 21 ч.
Това е времето на активност на пориода „Слуз”, един от признаците на който е стабилността.
По такъв начин в процеса на повишена активност на организма през светлите часове на денонощието, поглъщането на храна и т.н.т. се променя химизма на кръвта и вътрешната среда на организма.
От тук той може да промени своите константи.
За да не стане това, необходим е особен период на покой, през който се възтановяват буферните системи на кръвта, плазмата и т.н.т.
Оказва се, че най-добре това става вечер, когато цялата храна за деня е вече поета, всмукала се е в кръвта и е разпределена по клетките на организма.
Вечерното затишие идеално подхожда за пълноценното осъществяване на тази функция.
3.Черният дроб – Той е главната лаборатория, където се осъществяват всички видве обмяна, разпределянето на кръвта и енергията.
Хранителните вещества, постъпващи в кръвта, са чуждеродни на организма и само преминавайки през черния дроб и изменящи структурата си, те стават родствени на организма (свои).
Функционалната активност ва черният дроб е от 1 до 3 ч. През нощта.
През това време са активни нощните вариянти на „Жлъч” и „Вятър”.
В периода на нощната „Жлъч” цялата енергия на организма се изразходва за „преработка” на структурите на храната в свои тъкани.
За това се изразходва много енергия.
Периодът „Вятър” е необходим за работата на черния дроб, за да се разградят старите еритроцити и да се образува жлъч.
Образувалата се жлъч има алкално рН.
В крайна сметка, когато черният дроб работи, се осъществява най-силната промяна на рН на средата на организма към алкална среда, което предизвиква по-лошо заздравяване на раните, отколкото през какъвто и да е друг период.
Видно е, че тази функция е идеално съгласувана с ритъма на Природата.
4. Белите дробове – Изпълняват функцията по подръжане съотношението между кислорода и въглеродния двуокис във вътрешната среда на организма.
Но според Китайската медицина, а също и според Йогите, белите дробове се явяват орган, който натрупва енергия и я разпределя из целия организъм.
Оказва се че през нощта в атмосферата има най-голяма концентрация на аерони.
Във всеки аерон е натрупана маса енергия, която е получена през деня от Слънцето.
Но през деня енергията е работила за резширяване, за движение.
Сега в резултат на нощното охлаждане, тя (енергията) се е концентрирала около молекулите на водната пара на границата, разделяща средата вода-въздух.
Постъпвайки чрез белите дробове, аероните отдават своя заряд на организма.
А тъй като белите дробове имат особенна структура на кухината, която „изстисква”, „измита” всичко от себе си, образувайки особенни стоящи зони.
Тези заряди за сметка на този ефект се разпределят по целия организъм.
За това спомага съшо и периодът „Вятър”, предизвикващ смесено движение в организма. |
|
Към казаното по-горе от колегата Vov, ми се иска да добавя още нещо.
Става въпрос за подходящи храни- и течности при болки в ставите.
1.Както казахме и в самото начало на темата, използването на Желатин и Тамян помагат за премахване на болки в ставите.
Вместо да използвате Желатин, същия ефект ще постигнете, ако пиете много бульони от кости.
Бульон от кости се получава, като костите се варят дълго време. За да е качествен бульонът, трябва да се направи от дебелите кости, които имат много костен мозък – от джолан или бут. По естествено от Желатина в костния бульон няма!
2.При първи симптоми на Артроза ще помогне чай от листа Коприва и Полски Хвощ.
По 1 супена лъжица от двете билки се запарват за половин минута в половин литър вода. Чаят се прецежда и пие на 3-4 порции през деня.
Установено е, че Водата и Движението спасяват от Артроза.
3.Два-три литра на ден изворна вода, прясно изцедени сокове, билков чай пазят ставите от Артроза.
При недостиг на течности Ставите, както и останалите тъкани, изсъхват, поради намалено отделяне на Синовиялна течност, Водата им действа като смазка, тъй като участва във отделянето на Синовиялната течност.
4. Другото задължително изискване е да се движим и да използваме всяка възможност за спорт - бързо ходене, джогинг, тичане, скачане на въже. Стречингът и каланетиката поддържат ставите гъвкави и подвижни.
5.Лекарите са установили, че при Артроза трябва да ядем повече Авокадо. Съдържанието на масло в Авокадото е на второ място след маслините, а понякога дори и в по-голямо количество.
Биохимичният състав на Авокадото, дава достатъчно Протеини, за да замести напълно Месото и Сиренето в ежедневното хранене, които допринасят за предпазване от болестта.
6. Задължително е да не увеличаваме килограмите, защото наднорменото тегло ускорява износването на ставите.
7. Подходящи са храни, богати на Есенциални Мастни Киселини - риба и ленено семе например. Поне веднъж седмично трябва да се консумира мазна риба: скумрия, херинга, риба тон, сьомга.
8. Отдавна е известно, че Полифенолът Ресвератрол, който е нормална съставка на червеното вино, се оказва идеалният провокатор на дълголетието на всички клетки в човешкото тяло, включително и тези на ставите.
Ресвератролът, които се съдържа в Гроздето, влияе благотворно на сърдечната дейност, а от там и на Артритните заболявания. Неотдавна учените откриха, че това вещество помага и за облекчаване на симптомите на Остеоартрита и Ревматоидния артрит. Разбира се, че Ресвератролът не може да замести болкоуспокояващите, но резултатите от няколко изследвания с животни показаха, че инжекциите с Ресвератрол успокояват възпаленията в ставите. Все още не е уточнено какво количество от това вещество трябва да се поема чрез храната за облекчаване на Артритните заболявания, но Гроздето и Гроздовият сок са толкова здравословни, че включването им в диетата при всички случаи ще ви е от полза.... |
|
spear написа: И на мен ми е интересно Манук . Живот и здраве ще видим какво ще е около 5 и 11 Септември. Но за да проверим и двете теории, погледни моля те в дневника си и 7 години назад и виж какво пише за около 5 и 11 Септември. Ако е същото е малко кофти, но ако е различно става интересно Лично при мен, важни и преломни събития в живота ми забелязвам на всеки 7 години, но и при 11 годишния цикъл пак намирам следа. Със сигурност всичко около нас, включително в главите ни е базирано на цикличноста и баланса иначе ние хората няма как да различим бяло от черно и т.н... тоест ние не можем да съществуваме в свят без противоположности.
Приятелю Spear,
И на мен ми е интересно, какво ще бъде времето около 5 и 11 Септември 2011 година. Според 11 годишния цикъл вече казахме.
Според 7 годишния цикъл виждам че:
Преди 7 години е имал аномалия, която рядко се случва.
Става въпрос за Есента на 2004 година.
Според Дневника от 31 Август до 10 Септември през деня е било облачно и ветровито –умерен до силен, Западен до Северозападен вятър, който е образувал отразени (импулсивни вълни) , а през ноща звездно небе без вятър.
Записал съм, очакванията ми, че времето ще се оправи през деня, гледайки звездите и тихото време през ноща, но уви, през деня ......крайно неподходящо за риболов време. Отразени с голяма мощ вълни от 3 до 4 бала.
За тези дни съм имал възможност да влеза в морето само два пъти, борейки се с отразените вълни, които те местят като перце и е много трудно да се зъстопориш на дъното и да направиш нещо смислено. Лудоста и мерака в такива случай са лош съветник, особено ако се налага да чакаш единадесет дни морето да се успокои.
В такива случаи след четвъртия -петия ден просто, те сърбят ръцете, но нищо не можеш да направиши общо взето правиш глупости, като тези две влизания за които споменах по-горе. |
|
Gringo написа: ...........За сега смело можем да приемем, че всичко е вибрация, защото до момента човекът още не е успял да открие истинска единица твърда материя...... От подобна гледна точка лесно може да се обясни и уникалността на всяко живо същество, в това число и на човека. Условията на неговото появяване и развитие са резултат от уникални честотно-вълнови условия и обстоятелства, което е отразено и съответно в уникалния генетичен код. Така всеки жив организъм “излъчва” към света свои уникални вибрации и по уникален начин реагира на околните такива. По тази причина мисля, че периодите и фазите, които безспорно се генерират от вълновите процеси, са уникални за всеки човек.
Това е малка част от коментара на колегата Gringo,
Напълно съм съгласен с колегата и бих искал да добавя още няколко думи.
Със създаването през 19 век на молекулно-кинетичната теория за топлината, теоретичната физика стана непонятна, тъй като се отхвърли материалната същност на топлината и се появиха неразбираемите все още понятия енергия и работа.
Това се отрази фатално за фундаменталното разбиране на важни физико-химични процеси на Земята и в Космоса.
Например, отхвърлената материална същност на топлината доведе до създаването на квантов-механичен модел на атомите от протони, неутрони и електрони, където ядрото не играе никаква роля при химични взаимодействия.
Този грешен математически модел на атомите замени топлинните частици в обемите на веществата с абстрактни енергийни орбити и нива, а това се отрази сериозно на приложните науки, тъй като се затруднява теоретичният анализ на важни области свързани с екзотермичните и ендотермичните процеси.
Теоретичната физика стана и мистериозна, след като нейният език се превърна напълно в математика и реалността започна да се описва чрез вълнови процеси.
Така се достигна до необоснованите представи, че един и същи процес да има произволни, неопределени характеристики.
Това е така, защото не взаимодействат реални материални частици, а различни величини и представи за тях, чрез които се създават „единни структури” от свързани вълнови модели, така че цялата Вселена се представя като единна структура, едно цяло.
То избухва и създава пространство, материя и антиматерия или може материята да се свие в множество много плътни сфери (черни дупки) или само в една точка – първоначалната преди Големия взрив.
Вълновите процеси възникващи в една определена част на дадена матрица оказват влияние и на всички останали части. При това формално разглеждане, частиците губят своята идентичност.
С тези похвати не може да се търсят основните природни закони при взаимодействия в материалния свят, без да се изясняват техните механизми.
По скоро се търсят математически функции на променливи, които биха могли да предскажат някакъв резултат за едни или други виртуални частици.
Така например, направените през 1964 г. математически изчисления от Питър Хигс водят до хипотетичната частичка, наречена на негово име Хигс.
Фактически през 19 и 20 век теоретичните познания на човешката логика в природните науки се замени с математическата логика.
Природните науки. теоретичните логични представи в областта на физиката, химията, метеорологията, океанологията, геологията и астрономията вече имат други параметри.
Това са най- новите представи за света в който живеем.
|
|
gmurkacha написа: Чуваш ли се??? Да сте жив и здрав колега, ето Ви тема за размисъл- (Link). Надявам се като се установя в Царево от 1 Септември, до 15 Ноември, все ще се видим и ще си поприказваме, както сам предложихте. Желая Ви всичко хубаво! |
|
gmurkacha написа: Манук нощния подводен риболов е забранен.И се използват сигнални ракети за риболова на паламуд,и пиратки за заргана,..... gmurkacha написа: Е по тази логика дай да не използваме и фенери през ноща в морето защото и те са изкуствени източници,...... Колега gmurkacha, искам правилно да ме разберете, че при тези две ваши твърдения, аз изпадам в недоумение. Щом като в къщи си имате юристка, още по добре. Вашата съпруга ще Ви обясни, че не може нощния риболов да е Забранен, а в същия момент да е пълно морето с лодки, които използват, фенери, пиратки, сигнални ракети и други. Защото по смисъла на Забраната лодките нямат работа в морето през ноща. |
|
gmurkacha написа: Е по тази логика дай да не използваме и фенери през ноща в морето защото и те са изкуствени източници,а и като се зачетох в тая точка май са имали впредвид лова а не риболова.Така се лови риба от десетилетия.Колегите в Турция пък от години и през деня практикуват Молата,рибата я плашат с по силни пиратки,а мрежите им са месинени....Темата е за буйове....Като дойдеш в Царево ми се обади ще седнем да пием по чай и ще ги разискваме нещата...
Колега gmurkacha,
Благодаря за поканата, уверявам Ви че нямам нищо против да разискваме каквото и да било.
Само искам да Ви напомня ,че Закона не се тълкува, а се изпълнява и е безмислено да се търси някаква логика, било моя или Ваша, какво да се използва през тъмната част на денонощието.
Не забравяйте, че вече сме членове на Европейския Съюз, и нашето Законодателство, под натиска на останалите Държави, трябва да отговаря на общоприетите изисквания, за това се правят и промени.
За съжаление, тези промени, никой в България не чете и не изпълнява, което не ни оневинява пред Закона.
Имайте в предвид, че в някои Държави от Евросъюза държат флотилии от рибарски кораби, които под здаден сигнал от назначен за целта Комендант ловят риба само 5 дни в годината, примерно 3 часа, през деня и също по сигнал се прибират с улова си .Всяко забавяне и хитруване се наказва със солени глоби.
Колкото до Турция, те няма скоро да влезнат в Европейския Съюз и за това си правят каквото си искат.
А при нас в България, сигурно ще забравим и за сигнални ракети и за пиратки, които сега се използват при риболов, просто е въпрос на време, от Европейския Съюз да се усетят, че не изпълняваме промените в Закона, и да ни наложат пак някоя санкция.
Ако имате приятел юрист, разгледайте внимателно целия чл.65 от Закона за Лов и Риболов, аз съм Ви го предоставил, във вида публикуван в Държавен вестник – заедно с измененията и съм го взел от там.
Може и да го поканите да разискваме заедно, защо са в този член ” моторни плавателни съдове, които се движат със скорост над 5 км/час, а в Черно море - над 18 км/час;14. (нова - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) „, ,ако както казвате Вие:” са имали впредвид лова а не риболова „. Щом въпроса се отнася за лова.
Остава само да се извия на автора на темата за буйовете, колегата katcho, че малко се отклонихме от темата, но причината за това отклонение е, че просто така се отвори дума за бомби и бомбаджии от останалите колеги. |
|
Нови Продукти
Цена: 4.00 Лв.
Spearfishing
|