Разглеждане на всички мнения на harry
|
Да, това зависи от дръжката на харпуна (изпращам снимка в галерията). През неопрена не се усеща, а при повече зареждания просто редувам страните.
Никога не съм се наранявал, никога не се е получавало приплъзване или нещо подобно при този начин на зареждане. |
|
Знам стандартния начин."Моят"способ е по-добър.При първа възможност ще ви го демонстрирам.Gofus не може да си го представи защото ползва серията с пета.Аз ползвам Apache100 на Cressi.
Пробвахте ли?Нека някой първо опита.
Ако знаех че това е такова ноухао щях да го патентовам като "Зареждането на Хари". :p :p :p
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Thu Jan 26 2006, 11:54AM ]</span> |
|
Съобщението е преместено в нова тема:
[link] .
Моля, преценявайте дали съобщенията ви са за нова тема преди да ги пуснете, за да не се занимават модераторите с разнасяне насам-натам.
[ Редактирано Thu Jan 26 2006, 12:08PM ] |
|
Sea-wolf, с удоволствие ще ти го покажа.Може би и други го използват.На мен никой не ми го е показвал, открих способа експериментирайки теоретично в къщи.Просто си купих 100см.харпун и не ми стигаше дължина на ръцете за да го заредя на гърди.В противовес с всичко написано в книгите, смятам че зареждането на гърди е грешка.От години дори не ми е хремвало да го ползвам.Жалко че на много от сегашните харпуни слагат пета.На мен тя ми пречи на зареждането и прицелването.По "моя" способ мога да заредя с лекота 100см.харпун на 40см.дълбочина още с влизането. |
|
От лично патило, бих дал съвет да се ползва място с добра видимост под водата!!!
Когато си купих 100см.харпун,реших да го прострелям и при първият изстрел ми се скъса въжето при възелчето до стрелата.Бях в язовир с малка видимост и много трудно я намерих.
Съветите на всички по горе изчерпват прекрасно темата.Ще добавя само /след като прочетох препоръката на Sharky /, за да не се натоварва ръкохватката, а и ако е дълъг харпуна - най-удобно зареждането става като поставим задният горен край на дръжката на тазовата кост до слабините.
Не съм ползвал този вид харпуни, но мисля че трябва да стане.
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Wed Jan 25 2006, 03:09PM ]</span> |
|
Katcho, не говоря за една риба!
Иначе, да прострелвал съм и болни риби.В едно малко ято преди години бях простелял кефал, който ако беше здрав щеше да тежи двойно.Беше слаб и дълъг и целият покрит с гъбични бели петна.Целият беше като поръсен със сняг.Ятото видях отдалече и реших да стрелям точно в него, защото исках да отстраня заразата.Само той изглеждаше така. |
|
Ще опиша това което аз съм прострелвал и разглеждал късна пролет и лятото.Те са със сиво белезникава, мътна и по-голяма капсула на очите,като че ли и леко по втвърдена,защото с кукана малко по-трудно се пробива, на които очите почти не се виждат.
Въпреки всичко, само моите наблюдения ни бива да се приемат за миродавни.За жалост нямам снимки за да ви покажа нагледно за какво говоря.
Сега като прочетох написаното от Кatcho и Valentin z разбирам, че кьор-кефалите са може би тези риби от популацията на кефала които остават на по-студено зимуване и след побеляването в следствие на ниските температури получават деформация на мастния клепач.Предполагам, че през зимата цвета на капсулата трябва да е направо мръсно бял.С времето сигурно очите им се възстановяват и това обяснява защо не съм се сблъсквал с подобни кефали към есента.А са все "турски"сигурно защото те са най-студенолюбиви.Вярно ,че все в по-топлото срещам по-сините и тънкоустия кефали! Да, това изглежда много правдоподобно.
Така ли е според вас?
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Wed Jan 25 2006, 01:11PM ]</span> |
|
Katcho, чета много книги и определено имам идея относно възпаленията на очите на рибите, а и акваристиката ми е хоби от години......... |
|
Под одебеление имам предвид по-голямо от нормалното сиво вещество пред очите.Правя разлика с обикновенния мастен клепач.Още повече това ми е показвано от опитен доста по-възрастен гмуркач.Но май хората приемат кьор-кефала като отделен вид.Аз самия не знам истината и я търся.Като гледам чат съобщенията на Петър, сигурно и той ще потвъвди прострелване на кьор-кефал през лятото.
По интересно за нас ловците е да знаем дали способността на тези риби да виждат е нарушена.
Бе и на вас ли ви прави впечатление,че "професионалистите"повече предпочитат да хабят енергия заради гордостта си отколкото да осветлят нас невежите по някои въпроси????
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Wed Jan 25 2006, 11:22AM ]</span> |
|
Това за кьор-кефала е интересна тема.Никъде в литературата не съм чел нещо по въпроса.
Не съм убеден, че се получава само от ниската температура или пълноводието на реките.Прострелвал съм кьор-кефали през юли.
Всички кефали, които съм уловил и които са умали подобно одебеление на очите са били от вида с по-зелен гръб и жълтав корем/турски/.Понеже ги срещам около устия на реки си мисля, че това има значение.Моята идея е следната:поради навлизането си и пребиваването си в реките този вид кефал /някой го наричат турски/променя обмяната на веществата в организма си и се приспособява към дреги условия.Одебелението на очите е един вид страничен ефект от това.Та според мен кьор-кефалите са просто тези кефали, които прекарват повече време във, и около реките.
Не претендирам за изчерпателност и компетентност!!Това са просто моите наблюдения и някакви изводи в следствие на тях.Не съм ловил кефал зимата и нямам наблюдения от този пелиод на годината.Нека който има идея по въпроса пише и я сподили с нас.Може би след разискването във форума ще открием истината.
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Wed Jan 25 2006, 08:27AM ]</span> |
|
Абе пробва ли само със смяна с по нови!Ако наистина са старички /повече от 2 сезона/е нормално на 3м.стрелата да пропада. |
|
В помощ, може би, може да влезе въжето на буя.Аз не съм пробвал подобно нещо.Възможните оплитания ме притесняват.Ако последните метри са от дебела корда сигурно ефекта би бил добър.Live2dive, разкажи за твоят опит в тази сфера.От снимката не ми става ясно как точно се използва това съоръжение. |
|
Lotdog ще ти предложа една алтернатива която и за мойте разбирания е по-приемлива, ако предполагаш срещи с лефер.Вместо блесна залепваме малки силуети на рибки изрязани от светлоотразително фолио непосредствено зад главата на харпуна.След заемане на удобна засада може леко да се поврътва около оста му.
Добре е това да не е дълго оръжие.Една 75ца мисля е добре, защото сигурно ще имаме странични непредвидени появи,а не както сме свикнали насрещно.BuenaVarna изчерпи останалото от темата.Може би можем да натоварим тази импровизация и с потриване на пръстите..... |
|
Поради отдалечеността ми от морето ми се случваше да се гмуркам в сладки води за тренировка.Не е красиво като на морето,спор няма.И сладката вода така дразни лигавиците.....
В яз."Копринка"последно наблюдавах рязка граница към студено и мътно на 5,5м.Видимостта беше малка.
Става за тренировка на апнея и е много приятно рояци дребни костури да те пощипват, а може да се събират и раци.
Бе морето си е море!С годините мераците ми да влизам на подобни места намаляват. |
|
За лефера отблясъците са магнетични.За жалост контрите на някои стрели не са лъскави.Някой да е експериментирал нещо със светлоотраэително фолио? |
|
А,много важно-неподходящ звук, на неподходящо място и в неподходящо време може да предизвика ефект обратен на привличането.В повечето случаи пълната тишина е най-добрият звук.
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Thu Jan 19 2006, 01:51PM ]</span> |
|
Мисля, че в определени дни и при определени условия кефаловите могат да бъдат провокирани.Те реагират вяло, но все пак реагират.Аз използвам най-успешно потърквания през малки интервали по неопреновата повърхност на костюма.Според мен рибите идват към източника на звука, защото им напомня звука на хранещите се риби.Когато попадам в близост до хранещ се пасаж и виждам множество трептящи опашки долавям някакъв специфичен мляскащ звук.Всъщност с потъркванията се опитвам да имитирам точно този лек едва доловим звук.Най-точно този звук се наподобява с откъсване на палченца водовасли или чопленето на най-малките мидички от скалите.Сега съм с костюм с външна хеланка и ръкавиците ще са инструмента ми за подобен род импровизаций.
Малките лавраци са друго нещо, те се устремяват към източника на звука с нескрито любопитство.Но при тях, като че ли по силните дразнители работят по-добре.Примерно леко почукване по стрелата или почукването с камъчета.Това което пише Д.Минев за изпускането на мехурчета сигурно е най-доброто средство.Виждал съм и колеги който издават характерен гъргорещ силен непрекъснат звук вярващи, че това е точното нещо което превлича рибата извън видимостта ни, невидима за момента.
Големите лавраци обаче не са толкова инпулсивни и според мен при тяхното провокиране трябва да се подхожда деликатно.Имам усещането, че големите лавраци се приближават за да проучат странният предмет и чакат най-малкият намек за заплаха за да офейкат.Та значи, всички гореописани способи ги използвам само за привличането на невидима до момента или отдаличаваща се далечно преминала риба след като съм заел безшумно удобна засада.
Сигурно всеки има свое виждане по въпроса.Има хора с далеч по-голям опит от моя и за мен би било много интересно да се включат,а и не само те.Мисля, че от всеки може да се научи нещо! |
|
Sea Shadow порови в търсачките.Сигурен съм,че във чужд /може би Руски / форум имаше добре обяснено и богато илюстровано разглобяване на Cressi пневматика.Успех!
<span class='smallblacktext'>[ Редактирано Wed Jan 18 2006, 11:45AM ]</span> |
|
Това което се пише е абсолютно вярно и следва извода при мътна вода и на плитко посоката на плуване,придвижване и засада по възможност срещу слънцето и с максимално късо и поврътливо оръжие.А и буй ,че да не стане някой сакатлък с някой правещ същото.Може да се добави и нещо по темата за звуците привличащи рибата,защото при тези условия шанса да я срещнем и видим става по голям. |
|
И аз като Петър на първо място мисля за това къде да пресека "пътя" на рибата и за удобната засада.Слънцето много често се пада някъде странично.На плитко и открито май е точно както Булти го описа , но някак по удобна като цяло ми е засада с гръб към слънцето.Мисля ,че на дълбочина това е второстепенен въпрос /в нашето море/. |
|
Нови Продукти
Цена: 880.00 Лв.
Spearfishing
|