Разглеждане на всички мнения на valkosub
|
Перата вече са продадени.
Продавах ги, защото ми натоварваха пръстите на краката, а това ми е много некомфортно. Това се получава понеже перото е без чупка в частта си, която влиза в пантофа. Но като гледам колко много хора имат такива, това май не е голям проблем. А и малко след като си взех Немото си взех други нови плавници. |
|
Извинявам за късния пост, но по-добре късно отколкото никога, нали :-) . А и все пак бат Тео е отправил лична молба, това няма начин как да остане без отговор :-) .
То между другото не е останало кои знае какво да добавя като техника на лов на пролетни платерини, Иво толкова добре го е описал. Като се има впредвид, че е един много, много добър харпунджия спокойно може да се поучите от него. Стамен е изключително прав, и при мен нещата се получават инстинктивно, наистина. Но все пак аз ще дам и малко детайли. Конкретно за пролетната платерина, трябва да се чака на някое бурунче, добре прикрит, без много много да се движите. Това е по правило. Лошото е, че в последните няколко години платерината е изменила своето поведение, а още по-лошото е че всяка година е с различно такова в сравнение с предишната година. Т.е. по поведение година с година не си приличат. Обаче така е по-интересно :-) Това е мое мнение, естествено. Напоследък пролетната платерина "върви" пак близо до брега, но малко по-далеч от ръба на последните скали, които влизат в морето, и в малко по-дълбоки води. Пак е на повърхността но под нея дълбочината е по-сериозна. Имам впредвид че не минава на 50см вода, както беше преди. Това я прави доста по-трудна за изчакване. Може да се опита се стреля отдолу нагоре, но това не е никак лесно. Или да се стреля от повърхостта, което също е доста трудно, особено в по-бурно море. Единственото спасение е да се намери място където все пак скрит сред скалите да имаш шанс да стреляш.
По принцип: когато лягам на пясъчни петна, по-често оставям харпуна си да стърчи навътре в пясъка, отколкото да не стърчи в петното(това е по-различно което правя от Буената), никога не оставям харпуна подпрян на дъното.
Естествено, има и други неща но тях ще оставя сами да ги откриете, не защото не искам да казвам, а защото смятам че така е по-правилно за вас. Повярвайте ми, има някои работи, които сами трябва да откриете за да се развиете като харпунджии, просто това е пътя. От този сайт можете да научите всичко което ви е необходимо за да стартирате. Другото, което ви остава е да......влизате в морето, да влизате, да влизате......Като гледам как се променя поведението на рибите, това което ще ви кажа, в идващото лято може и да не важи. И да си кажете, тоя пък как ни метна.... |
|
И аз ще се пробвам, макар че някои риби съм почти сигурен че ги бъркам, ама карай ся.... :-)
1. барбун
2. скорпид
3. морско куче
4. сафрид (ха ха ха ха), тва е някаква малка рибка, която ще ми счупи главата :-)
5. дракон
6. дорада
7. зъбар
8. морско конче
9. ричола
Печеля нали? Урааааааа!!! |
|
Ивонка невеоятна си!!! Имаш поздравления и от Рени! Поздравяваме те за духа, за възможностите ти и за бъдещите ти успехи(вярваме в това)! Поздравления и за даскала :-) и даскалката :-) |
|
Продавам пера Капитан Немо, твърдост - 5. Влизал съм веднъж с тях.
|
|
iasen kojoharov написа
[blockquote]Прилагайки наученото във водата стигам до заключението че универсална формула за дишане няма[/blockquote]
Ашколсун!!! :-) |
|
Много интересна и много обширна тема :-) . Преди да напиша какво правя аз искам да кажа, за пореден път, всичко е строго индивидуално. Начин на гмуркане, начин на раздишване, техника на риболов - няма строго определена рецепта.
Преди години хипервентилирах при раздишване, дълбоки и бързи вдишвания и издишвания, бързо се натрупва килород в организма. Опасен метод, особенно ако не познаваш възможностите на организма си, освен това се вдига и пулс. При мен обаче ставаше, понеже пулса ми падаше много бързо, а и познавах симптомите на тялото си (все още ги познавам :-) ). От няколко години насам не хипервентилирам, използвах комбинация от дълбоки и бавни + средни и бавни вдишвания и издишвания. Тази година комбинирах матода които обясни Явор + предната комбинация. Резултата (като престои под водата) е същия като преди, само се чувствам по-свеж към края на риболова. При мен съотношението престой на повърхноста - престои под водата е обратен. Ако в цифри трябва да говорим, раздишвам 1.00мин-1.25мин(втова време е включено и времето на почивка от предното гмуркане) и стоя около 1.40мин. Не рядко обаче правя или надхвърлям 2 мин. Понякога доближавам до 3мин. И това го правя нарочно, след една такава дълга апнеа много по-лесно и без толкова усилия постигам нормалния си престои под водата. Това е наложено заради спецификата на нашето море. Нашите плитки води позволяват да се прави това, естествено не така стоят нещата в Средиземно море. На всички начинаещи момчета обаче ще кажа да не правят така. Нека да натрупат опит и тогава да опитват, защото е необходимо да познаваш много добре възможностите на организма си. Разбира се, ако говорим за правене на чиста статична апнеа, тогава числата са малко по-различни :-) .
[blockquote]Yavorsub написа:
Нали е факт че ако рибата не я видиш или не дойде до 1 минута - и 5 да седиш , пак няма да дойде .[/blockquote]
Така е Яво, ама не съвсем :-) . Понякога рибата е малко по-нервна и плашлива, тя чува шума от гмуркането ти и не идва понеже се страхува. Понякога и трябва малко повече време любопитството да вземе връх над страха. На мен ми е достатъчно веднъж да разбера, че рибата е в такова "настроение" и преминавам към друга техника, която позволява да взимам риба без да се налага да правя големи апнеи за да я чакам да доиде, но това е друга тема.
А и ако сезона е миграционен не знаеш кога точно ще се появи рибата.
Така че Ясене, трябва ти гмуркане, гмуркане и пак гмуркане :-) . Няма да е трудно да намериш сам ритъма, които най-добре ти пасва. Тук вече имаш няколко примера, които да опиташ така че действай. Много важно е да си отпуснат психически и да мислиш позитивно. При изплуване поемай въздух директно с устата, а не през шнорхела, отразява се много добре. Относно паузите между гмурканията, трябва да са толкова, че преди да гмурнеш да се чувстваш с отпочинали мускули и с достатъчно кислород в тялото, но това само ти можеш да усетиш кога става. Само на въпроса ти за успокояване на пулса след зареждане не мога да кажа нищо, понеже никога не съм имал такъв проблем.
Пожелавам ти успех :-) |
|
Аз също рядко нося D3, ако няма да се гмуркам. Имам Citizen Promaster EcoDrive Aqualand BJ 2010-05E. Преди D3 ползвах него при гмуркане, доволен съм от него. Предпочетох го пред други заради EcoDrive системата при която батерията се зарежда от светлина, което означава, че няма да го пипат часовникари :-) . Ако го намериш, не се колебай. Имай впредвид, че има само дълбокомер!
|
|
Аз ползвам D3 и мога горещо да го препоръчам. За нашата работа е много по-полезен от D6 и D9. Изключителна екстра му е, както каза Явор, че мери престоя на повърхността. В режим на гмуркане се оперира изключително лесно и всичката необходима информация ти е изведена на екрана. Само с едно натискане на едно копче получаваш и допълнително инфо. После в log book-а му можеш да намериш пълния профил на всяко едно гмуркане - макс. дълбочина, време в апнеа, температура, час на започване на гмуркането, на каква дълбочина си бил секунда по секунда, през това гмуркане. Другото хубаво на този комп/часовник е ,че батерията му е изведена извън корпуса, т.е. за да смениш батерията не е необходимо да отваряш целия часовник. Нещо много важно, понеже нашите часовникари нямат голям опит с подобни устройства и я забравят да сложат уплътнението,я не го смажат със силикон, а и в крайна сметка това си е чувствителна техника и колкото по-малко се човърка толкова по-добре. Апропо, може би 70% от състезателите на европейското бяха със Suunto D3, в това число Карбонел и Госпич.
Нека Яро или Тео( Миро няма да го закачаме, че тои сега е малко зает :-) ) да кажат за Mares Nemo, доколкото знам и тои има сходни функций. |
|
Добри, добре дошъл в клуб Technisub :-)
Дани Едрев, от нашия отбор, също гмурка с Микромаск и много доволен. Честно казано разлики между Марината и Микромаск-а не намерих. Не че съм голям разбирач на маски де. А и не съм ги сравнявал по едно и съшо време. Пробвах на Явор Марината преди 2 мес., а Микромаск-а преди няколко седмици. В дизайна имат малка разлика, но това като че ли не влияе на истинските качества на маката, в случая.
Маската е невероятна, според мен има най-доброто съотношение между обем и видимост!!! |
|
Хе хе хе хе, как завъртял първата снимка, тарикат :-) . Браво за рибите! А щуката МАЙ я намерих :-) , тука ли е Сашо:
|
|
Хе хе хе хе, как завъртял първата снимка, тарикат :-) . Браво за рибите! А щуката МАЙ я намерих :-), |
|
Фланелката е много яка. Браво на всички, въвлечени в реализацията й. |
|
ХА ХА ХА ХА ХА ХА ХА ХА :-) :-) :-) |
|
Поръчах си 5-та твърдост. Но вече съм ги пробвал, така че няма да имам проблеми. |
|
Поръчал съм, трябваше да доидат миналата седмица, ама.. :-( . Дано тази седмица пристигнат .Нямат чупка, един лист са. |
|
В кои месец от пролетта, Сашо? |
|
Нови Продукти
Цена: 351.00 Лв.
Spearfishing
|