Разглеждане на всички мнения на Gringo
|
Ех бе Владе, накрая си изпроси хвалбата... Откога ръчкаш някой чорбаджия на твой продукт да те похвали,. ама тц! И аз си стрелкам с твойте главички, кефя им се и не вдигам много пара. Разгеле, един се изцепи... То не е от лошотия, ами хората се притесняват да не нарушат правилата за рекламата в сайта... |
|
Аааахахаха, Стамба, ама и ти не си за 2 крака... |
|
Калиброването само по себе си е настройка на нещо към нещо друго и за целта трябва да има някакъв еталон - мярка, стандарт, модел или мостра.
Уредът на Gretag съм го ползвал доста отдавна, преди 93-та г., когато се обединиха с Macbeth и си сляха имената. Той сравнява излъчваната от дисплея светлина със заложените в него тестови цвтове. Много е полезен при техническата настройка на тръбата, защото вкарва в стандарт интензитета на 3-те съставни светлини (цвята) и тяхното смесване в RGB стандарт, както и сивия баланс, който е основен критерий в случая. Който работи със CRT и може да намери чрез приятели, горещо го препоръчвам. Това е единствения !00% начин да сте сигурни, че мониторът ви работи в стандартен режим. Ако ползвате снимките си само за мултимедия, това е достатъчно. Ако обаче снимките ви ще се печатат на хартия, било на домашния фотопринтер, в близкото цифрово фотостудио или на офсет, горната калибровка ИЗОБЩО не ви решава проблема. Тук вече се намесват изключително много и от най-различно естество фактори - пигменти, хартии като повърхност и белота, химия и какво ли още не. Слава богу и за това си има лек, макар че и Lotdog е прав, че тук вече гаранцията си е Франция...
Тук вълшебната думичка е Adobe Gamma - Assen я спомена по-горе. Това не е някакво "тулче", а модул към повечето графични програми на Adobe. С инсталирането на Фотошоп, Илюстратор или ИнДизайн (за другите от пакета не съм сигурен) автоматично се инсталира и Gamma, като по подразбиране се мушва при програмите, които се стартират автоматично със зареждането на ОС (без значение Мас или Windows). Гамата работи бекграунд и няма видими атрибути по работното поле.
Ще ви дам един пример как процедирам аз с домашните си снимки, но това е начин, по който процедират и немалко професионалисти по цял свят.
1. Избирам си една богата на нюанси снимка. Добре е да има (ако може) не само чисти цветове (червено синьо зелено, пурпур (magenta), жълто, синьозелено (cyan), сиво и черно, но и по-трудни такива като лилави, тютюневи, кафяви и охрени тонове, и много важно - скинтон (това е цветът на човечката кожа).
2. След като съм я пипнал да ми хареса на монитора, я записвам на файл и отивам във фотостудиото (или пускам поръчка по интернет), като изрично упоменавам "БЕЗ КОРЕКЦИИ) Поръчвам формат поне 13/18 см.
3. Когато стане фотокопието, поставям го на добре осветено от мека дневна обедна светлина място. За целта не трябва да е пряка слънчева светлина. Аз си избирам облачно време, защото така цветната температура е между 5700 и 6800К в интервала от 11 до 14 ч. Мониторът трябва да е добре защитен от рефлекси и отблясъци, като добре виждате и снимката-еталон. Зареждам Фотошоп и файла, от който съм поръчал снимката и сравнявам.
4. От Start/Settings/Control Panel (Windows) стартирам Adobe Gamma. Ще се покаже този екран:
5. Аз тук отивам директно на Control Panel. Ето го следващия прозорец:
6. Виждат се всичките контроли и моментното състояние на моя монитор. Вие ще трябва на място да си поиграете с всички параметри, за да усетите първо нещата. След като видите как действат контролите, внимателно започнете да доближавате цветовете на дисплея към цветовете на снимката. ВАЖНО! Всички проби и опити докато не сте уверени какво правите, в този прозорец трябва да завършват с CANCEL, защото ако потвърдите и запишете профайла, тази настройка ще смени за постоянно досегашната. Това не е болка за умиране, но трябва да помните името на предишния профайл, за да го заредите при нужда.
7. Когато сте сигурни, че сте постигнали максимална близост със снимката, можете да запишете файл с тези настройки. Кръстете си го така, че да ви подсеща за какви нужди е. Това е хубавото в Adobe Gamma, че можете да си направите и запишете настройки за всякакви печатарки след вас. Естествено, условието е и те да поддържат постоянни параметри при работата си.
В общи линии това е начин да виждате на екрана това, което ще получите от тези след вас. Разбира се, всичко в света на цветовете е обвързано с много условности, затова се запасете и с прилична доза компромис. Това правят ежедневно и най-големите профита.
Ако не ползвате продукти на Adobe и нямате инсталирана Гама, вижте в софта за управление на видеокартата си. Ati Catalyst Control Center предлага подобни възможности, като процедурата е същата. За GeForce не съм сигурен.
Поздрави,
Г. |
|
Само една отметка: всички, които тръгнат да правят цветни корекции с визуален контрол, сиреч - разчитат на това, което виждат на дисплеите си, а не на цифровите стойности на цветовете, трябва да са сигурни в точната калибровка на монитора, на който извършват корекциите. Некалиброваният монитор може да ви подведе, като при вас цветовете изглеждат точни, а на фотохартия, друг отпечатък или на друг монитор да има голямо разминаване.
Ако пък задълбаете до перфекционизъм, обработвайте и записвайте корекциите във файл с разширение TIF или PSD, ако програмата е Фотошоп. Най-масовият и удобен JPG компресира при записа, като орязва според зададения алгоритъм част от информацията, като при многократен презапис качеството на снимката може чувствително да пострада. Използвайте JPG когато сте убедени, че сте приключили с обработката.
Мойте 2 ст. |
|
Колеги, наистина съжалявам, че изказах мнението си относно агресивната обработка на фотографии и това наклони темата в дискусия за или против Фотошоп. Аз за себе си съм привърженик на "чистата" фотография, но това не ангажира никого. Ако има желаещи, мога да изложа мотивите си, които са много далеч от носталгията по смрадливите фотолаборатории. Всичко тръгна от скромен мой съвет към Pipin 162 да не се концентрира върху обработката на снимките си, защото това, което показва като начинаещ е достатъчно читаво за целите, за които е снимано. Позволих си с три негови снимки в темата "Тунинг на снимки" да се пошегувам и да покажа за какво всъщност е предназначен Фотошоп.
Възможностите на този софт са в границите на вашата фантазия, или иначе казано - безгранични. Това е най-мощният продукт в света за тази цел, който се използва предимно от професионалисти, и то основно дизайнери и специалисти в прдпечатните процеси и рекламата. Една от другите причини е цената му над 800 Евро (не, че в България, а и на други места всички го купуват , иначе Adobe щяха да са надминали по приходи Microsoft ).
Моето мнение е, че за нуждите на един любител фотограф има много по-евтини, понякога и безплатни програми, с които можете да осъществите по-лесно и с по-достъпен интерфейс кадриране, преоразмеряване и базовите корекции, ако държите на това. Повечето от тях, напр. Фотошоп Албум, имат и доста полезни модули за разглеждане, подреждане и систематизиране на снимките в албуми, слайдшоу и пр.
Искаше ми се в тази тема да дискутираме достойнствата и недостатъците на фотографии, направени с фотокамера, а не с компютър, но така дойде...
Успех на всички! |
|
Малеййй, 2 14-ки в една втулка? Това ако някой си мисли, че се зарежда по-лесно от G20, просто не е в час. Аз го разбирам при едно зареждане да опъваш 4х14 мм. Тези, които са стреляли с добри 14-ки вероятно се сещат за какво говоря... |
|
Браво Ванка, супер демо! Ще ме върнеш май в правия път...
Lotdog, аз си написах домашното. Ще ме вземеш ли в един клас с Ванката?
Творбата ми по-долу се казва "Познай си снимките"
|
|
Бе я стига сте го жалили този унищожител на полезната морска фауна! То не може да изтребиш платерината в района на Бургас, и да не се насиниш с Г20-ките. На него болката му е, че после не му стигат силите за красивата му жена. Иска хем да мине метър с ластиците, хем пак да пълни фризера, хем и душата в рая... За морски лисици като тебе, Ватусе, 2хГ20, за да имаш право на 2 изстрела на ден! Това ти е 2 кг. риба, стига ти! |
|
Днес и аз видях и пипнах новото индианче... Не е лошо пушлето, даже направо си е хубавко... Сега Креси могат пак да си полегнат на едната кълка а за 5-6 години като с команча, докато гърците от Патос от зор не измислят пак я нова дръжка, я нов спусък, я нещо друго и не им подпалят чергата и на тях, и на омерците, и на останалите... |
|
Иво, не само смятам, че рисуването има общо с фотографията, но и смея да твърдя, че по същество е едно и също като творчески процес. И в двата случая крайният резултат е създаване на изображение, но с различни изобразителни способи. Просто фотографията е станала общодостъпна и всеки може да щрака с някаква камера, но често снимките са съпоставими като арт с рисунките, които всеки може да сътвори в момент на отегчение въргу салфетка или цигарена кутия. Иначе, както Иван отбеляза по-горе, и рисунката, и снимката като изкуство, се подчиняват на единствения закон, валиден за всяко изобразително изкуство, а и не само, и това е именно ЕСТЕТИКАТА. По-талантливите имат вродено чувство за композиция, баланс, цвят, но всичко се учи - и снимането, и рисуването. Просто и при рисувачите, и при фотографите талантът помага много, за да станеш наистина добър. За това колко са близки нещата ще ти дам един пример: почти не познавам художник, който да не другарува с добри фотографи, и обратното. Много често съм бил и свидетел на пълни трансформации в двете посоки - фотографи да преминат в лоното на живописта или графиката и обратно - художници със специалност от изящния факултет на худ. академия да се посветят изцяло на фотографията (имам даже такова близко приятелско семейство - имена в графиката, живеят и работят в Париж от 15 години, от 5 години полудяха и се занимават само с фото и видео арт пърформанс (Валентин Стефанов и Нина Ковачева).
А това, че ти си се занимавал с рисуване и имаш усет към изображението, май личи по снимките ти... |
|
Ееех, шефе, шефе... и цялата тази канонада, защото не си вникнал в думите ми...
Сега ще ме караш да се оправдавам за нещо, което не съм си и помислял да кажа... Аз самият от 4 години не съм пипал сребърен филм, а снимки на фотохартия от цифровата камера поръчвам само за коледа за албумчета на бабите със снимки на внучките. Не съм стъпвал от години дори в ДИГИТАЛНО фотостудио - поръчвам ги по интернет и ми ги носят на вратата.
Първата специализирана работна станция за image processing съм изучавал в Германия още през 1987-ма година, а първата такава съм внесъл и пуснал да работи в България през 1989-та (в годините на Коком). Беше базирана на компютър Сименс М 26 и вързана за барабанен скенер Hell DC380. Първия Фотошоп съм пипнал през 1990-та на Макинтош Куадра 900 във Виена, когато у нас DeskTop Publishing още не беше съвсем ясно какво точно значи. Аз съм последният човек, когото можеш да обвиниш в ретроградност. Просто исках да кажа, че Фотошоп не е задължителното условие, за да правиш добри снимки. Процесът на снимане според мен е креативната част, а обработката на цифровото изображение е техническа. Аз съм един от многото, които снимат само за кеф с любителска техника и почти не пипам снимките, защото си ги харесвам Virgin Вярно, че си ги гледам само аз с приятели и не ги продавам.
За под водата нямам опит, нямам и техника за сега. За сефте тази година снимах с една сапунерка Пентакс на един приятел, която е просто WP и не смеех да я топя на повече от 3 метра. Каквото наснимах за 1 час, показах в галерията също без никаква обработка.
И не съм казвал, че да се пипат на компа снимките е кофти! Естествено, че когато имаш амбиция, напреднеш и започнеш да гониш по-високи критерии, ще изстискваш всяка техническа възможност. Просто по-важното е да се снима! Нека хората да снимат и да показват кой каквото може, защото любителската фотография е емоция, там важното е преживяването, за разлика от професионалната, където снимката е стока и се подчинява на други закони.
А сега, peace bro... |
|
Аз пък исках да кажа на Ванката и Иво (Пипин), че не съм противник на Фотошоп, ползвам го постоянно, но изпитвам голямо удоволствие от натурални, необработвани снимки. Може възгледите ми да са малко изкопаеми, и вероятната причина е далече назад в годините, когато се запалих по фотографията. Първият ми учител беше един приятел, който обаче беше кинооператор. Той ме учеше, че хубавата снимка става във визьора, а не в лабораторията. Тогавашният Фотошоп беше тъмната стаичка, а "палета с инструменти" се състоеше от фотоувеличител, фотохартия, копирната рамка и малко химикали. Много беше трудно от един кофти сниман кадър да получиш добра снимка, затова аз залагах повече на майсторлъка при снимането, а не толкова на обработката. И там имаше майсторлък, хватки, хитрини, криене и много часове в тъмните и смрадливи лаборатории, но аз не се кефех от този процес и винаги съм снимал така, че да дам негатива в близкото фото (и тогава имаше), и да си взема готовите снимки. Естествено, ако не свикнеш да правиш добре композиран кадър с правилната експозиция, получаваш купчина боклучави снимки и няма кеф.
Та исках да кажа на Иво да не мисли на този етап за Фотошоп, защото показа вече няколко много читави снимки, особено онази с мидите. Нищо особено, но като композиция на планове и тоналности, осветление и перспектива е като илюстрация за учебник по фотография. Медузата също е страхотна като тоналност и обеми. С малка корекция на отсечката на кадъра става мнооого интересна снимка точно с ниския си контраст. Даже няма да се учудя, ако някой се заблуди, че снимката нарочно е обработвана в тази посока. |
|
Колеги, предлагам когато коментарите по някоя интересна снимка в галерията набъбнат и се оформи дискусия, да я пренасяме тук. Поводът е последната снимка на Pipin 162. Причините:
1. форумът е място за дискусии, а под снимките е място за коментари и оценки.
2. Посоката, в която могат да задълбаят дискусиите около някоя снимка може да не касае широката публика и дори автора.
3. Тук могат да се правят илюстрации към тезите от сякакъв характер
4. Тук ще се получи и натрупа някаква информация, която може да касае и други снимки, а не само тази, около която е тръгнала дискусията.
5. Все повече колеги започват да снимат, а около първите стъпки винаги има какво повече да се каже, отколкото за прфектните снимки на някой майстор.
6. ... абе има още куп причини да не тъпчем умнотии под снимките в галерията.
7. И най-важното: Шефът каза "ДА!"
Тук я отварям, защото е най-близък този раздел като тематика, въпреки, че вероятно ще се коментира и "надводна" фотография.
Ти си Уиш:... |
|
Сега се загледах кой и кога е отворил тази тема... Пичове, това е наш Seal, дето няма една година от тогава, вчера е изтъпанил в този форум първата си самоделна дървена пушка, на която доказани майстори като Акулата и Добс с ръка на сърцето ще и признаят новаторския дух и мераклийското изпълнение.
Тюленчо, още ли се интересуваш от Спорасуб Инстинкт? |
|
О да, оставил съм си вратичка за връщане Нова глава е 20 и нещо лв., а имам и един чифт ластици Дънлоп 19 мм. с втулки, дето един апологет на Г20 изрева като ранен лъв при първия си опит да ги разтегне...
Надявам се да не се стига до там, защото този път Владо Акулата и Явор помагат...
Иначе приказката тръгна от това дали Беша са добри харпуни. Аз мисля, че всеки си има пристрастия и предпочитания, но който ги подценява, прави грешка...
... да не говорим, че се носят слухове, че готвят нов модел, който ще е доста различен от всичко, което се прави в момента...??? |
|
Браво! Мераклийска работа, и то от раз! |
|
Мерси Иво, много ценно инфо! Топил съм го този харпун 5-6 пъти, но без макара, та се чудех дали може да я носи без стрелата.
Аз си стрелях този сезон с Патоса, но сега се загледах по-сериозно в Бешата и взе все повече да ми харесва и на мен. И аз му лепих водач и му сложих отворена глава с цял ластик. На пролет ще му възложа и на него задачи... |
|
опа, Петре, писали сме заедно, та сега виждам, че имаш и ти такава пушка. Ще съм ти благодарен ако и ти споделиш нещо по моя въпрос. А имам и още... |
|
мда, ластиците са същите, аз ги мерих с шублер и показа 19 мм., но явно се водят 20. Аз така и не ги ползвах, защото ми се видяха тежки и бавни. Виж, стрелата се оказа пълна загадка, защото и нея я мерих и няма грешка. Даже съм спорил с Владо Станков, защото той твърдеше, че Беша нямат такава стрела (6.75). Оказа се, че са имали, но вече нямат. Явно моят е купуван преди поне 3-4 години, защото няма цял водач, а би трябвало като модел да е "карбон елит".
Иво, явно приятелят, който ми го подари, е имал същите проблеми като теб, но за разлика от теб не е имал учители наоколо, защото вместо да му смени ластиците и стрелата, е сменил цялата пушка... Аз сега му сложих Пикасо Мега 19 мм. (които премерени показват 18 мм.) и 6.3 стрела.
Имам още едно питане към теб: плува ли с макарата без стрела и потъва ли със стрелата? |
|
За марката Beuchat е меко казано несериозно да я пратиш в джаза, и то точно за харпуните! Няма да коментирам легендарния Марлин, но Мундиал си е един прекрасен харпун в своя клас и по нищо не отстъпва на братовчедите му от другите марки. Това е писано отдавна тук, но аз за себе си го преоткрих наскоро, защото моя го разчастих пролетта, за да му правя тунинг. Видях ЗДРАВО, НАДЕЖДНО, КАЧЕСТВЕНО изпълнение. Не виждам с какво могат да го превъзхождат съпоставимите като тип, клас и цена пушки на Пикасо, Омер, Креси, Спорасуб или Имерсион. Готов съм да споря в детайли и с факти.
P.S. Иво, твоят Мундиал е същия като моя. Помниш ли с какви ластици и стрела го купи, защото моя ми го дадоха с 19 мм. мегатон и 6.75 стрела. Човекът, който ми го подари се кълнеше, че това му е оригилалният сетъп. |
|
Нови Продукти
Цена: 196.00 Лв.
Spearfishing
|