@Yavorsub: Яво, моля те поясни това предполагам: 2. ??????????? ? ???µ??? ???????????? ????? ???????,.........
Отпада разрешението за любителски риболов (само от лодка или изобщо?) или както каза друг колега, разрешителните остават но ще важат безсрочно?
батка до колкото знам на гопрото има в настройките да си правиш лещата от много широкоъгълна до плоска
ето тук го демонстрират [link]
Мога спокойно да кажа - снимайте на широко и забравете за тази функция... Първата причина е, че няма смисъл когато сте под вода. Това, което търсите е максимално приближаване до обекта, така че той да остане в кадър. Това се получава само с ултра-широкоъгълни и фишай обективи. Във всеки един друг случай зрителното поле (FOV) намалява и трябва да се отдалечите от обекта. А това в подводната фотография значи по-слабо осветен, по-синкав, по-мътен и недостатъчно рязък кадър...
Второто, а то е специфично за тези камери е, че те не разполагат с обективи с променливо фокусно разстояние (онуй дето променя и зрителното поле). Всяка промяна на зрителното поле при камерките се постига софтуерно чрез интерполация на изображението, което означава само едно - снижаване на качеството на кадъра... Та и от двете гледни точки (за разлика от други ситуации), широкото е по-добро от тясното...
И Христос воскресе на всички със съответната принадлежност!
Аве, ко става??? на какъв език се пише в тоя сайт вече?
Админите мъмрят като се пише на 6lakavica, а за чужд език няма проблем????
Привет, колега!
Не е по темата, но съвсем правилно си разбрал и ще се пробвам да обясня от къде идва разликата.
На шльокавица не е хубаво да се пише, по няколко съображения: запазване на българския правопис от една страна, но най-вече осигуряване на възможност за търсене във форума.
На чужд език може да се пише без проблем - това не е форум само за българи.
С Добри сме писали едновременно.
Ще си позволя да коригирам, попчетата (бычки) са разрешени - забраната се отнася само за улов с мрежи...
Ето размерите тук, за да е по-лесно, а и да си ги припомним и ние...
I. Риби
01. Моруна (Huso huso) - 180 см
02. Пъструга (Acipenser stellatus) - 120 см
03. Руска есетра (Acipenser guеldenstaedti) - 120 см
04. Европейска речна змиорка (Anguilla anguilla) - 50 см
05. Карагьоз, дунавска скумрия (Caspialosa pontica/Alosa pontica) - 22 см
06. Черноморска бодлива акула (Squalus acanthias) - 90 см
07. Цаца (копърка, трицона, шпрот) (Sprattus sprattus sulinus) - 7 см
08. Хамсия (Engraulis encrasicholus ponticus) - 9 см
09. Зарган (Belone belone) - 35 см
10. Черноморски меджид (Merlangius merlangus euxinus) - 12 см
11. Морски кефал (Mugil cephalus) - 25 см
12. Кефал пелингас (Mugil soiuy) - 30 см
13. Платерина (Liza aurata) - 25 см
14. Илария (Liza saliens) - 22 см
15. Атерина (Atherina spp.) - 10 см
16. Лаврак (Dicentrachus labrax/Morone labrax) - 28 см
17. Лефер (Pomatomus saltatrix) - 28 см
18. Сафрид (Trachurus mediterraneus ponticus) - 12 см
19. Смарид (Spicara spp.) - 12 см
20. Барбуня (Mullus barbatus ponticus) - 12 см
21. Черноморска скумрия (Scomber scombrus) - 22 см
22. Паламуд (Sarda sarda) - 28 см
23. Тревно попче (Gobius ophiocephalus) - 12 см
24. Дебелоустно кафяво попче (Neogobius platyrostris) - 12 см
25. Широкоглаво попче (Neogobius cephalarges) - 12 см
26. Стронгил (Neogobius melanostomus) - 12 см
27. Лихнус (Mesogobius batrachocephalus) - 15 см
28. Калкан (Psetta maxima) - 45 см
29. Писия (Platichthys flesus luscus) - 20 см
ІІ. Други морски животни:
01. Обикновени скариди (Leander spp.) - 5 см
02. Пясъчна скарида (Crangon sp.) - 5 см
03. Пагур (Eryphia spinifrons) - 5 см
04. Обикновен (зелен) крив рак (Carcinus maenas) - 4 см
05. Черна морска мида (Mytilus galloprovincialis) - 7 см
06. Бяла пясъчна мида (Mya arenaria) - 5 см
Съгласно чл. 38 от ЗРА уловените риби и други водни организми се измерват, както следва:
1. за рибите се измерва цялата дължина на тялото в сантиметри от началото на главата до края на опашната перка;
2. размерът на раците се измерва по цялата дължина на тялото в сантиметри от средата на очите до края на опашния плавник;
3. размерът на мидите се измерва по цялата най-голяма дължина на черупката.
1. Забранен е калканът (камбала) - целогодишно. Предмет на ограничение през периода на хвърляне на хайвер са есетровите (осетровые), но заповедта с точните дати вероятно ще бъде издадена през април 2014. Така или иначе в този форум препоръчваме есетровите да не бъдат ловени с харпун, тъй като са застрашен вид според CITES.
2. За подводен риболов в Черно море не са необходими разрешителни (риболовен билет).
3. За размерите можеш да се ориентираш по тази статия: [link]
4. Този въпрос е по-сложен, тъй като за момента няма карта, която ясно да ограничава зоните (това е идея). Със сигурност трябва да избягваш районите на военни обекти, както и заните на пристанищата. Заливът на устието на река Ропотамо също е забранен, тъй като е резерват.
5. Разрешено е разполагането на палатки на указаните за целта места - къмпинги. През месец май повечето от тях са все още затворени, но през този сезон квартирите са изключително евтини.
6. Използването на фенер е разрешено. Подводният риболов е забранен през нощта!
7. Буят е задължителен според наредбата за водолазната дейност. Тя по принцип не се отнася за подводния риболов, но доколкото разбирам контролните органи я прилагат по аналогия. Нещо повече, няколко кампании, включително на този сайт имаха за цел популяризирането на ползването на буй и информирането на водачите на плавателни средства. От личен опит мога да потвърдя, че водачите на плавателни съдове вече очакват от подводните риболовци да ползват буй. Те с основание негодуват, когато такъв не се ползва. Затова считай, че буйт е задължителен, макар и реално да не е.
Аз трети сезон стрелям в нашето море с нисък клас харпун 75 см, 6.3 стрела, чифт ластици с метален жълъд, затворена глава, няма макара... Единственото в повече, което харпунът има е елиптично тяло. Окомплектовката е ама абсолютно както си я е дал производителя... Изпилил съм иначе анатомичната дръжка, защото съм левичар...
Не съм срещал харпун който да не стреля точно - това е една стрела, която се дърпа от една тетива и излиза през дупка или върви по канал. Ако стрелата или тялото не са криви, няма начин да не стреля точно. Може в зависимост от разположението на ластика спрямо тялото да има известно изместване по вертикала, но с това се свиква точно за няколко излета - в рамките на седмицата, дето и без това ти трябва за да свикнеш с ново оръжие. Единствените допълнителни разлики, които съм намирал са заради контрите на стрелите - отгоре или отдолу, с тях се свиква във въпросната седмица...
Друг въпрос е пренатоварването с ластици, но това вече мисля, че на всички е ясно, че не трябва да се прави.
Уточнение - аз по цел на повече от ~ два - три метра от харпуна просто не стрелям...
А по повод лъвчетата/lion fish/ - наистина в Карибите по някои острови има хипер популация и са разрешени за харпуниране....
Ванката е напълно прав. Мисля, че не остана страна в карибския басейн, която да не взе мерки за премахване или поне ограничаване на разпространението на Lionfish. Тази риба е инвазивен вид за карибския басейн и нанася огромни вреди на местните популации. В САЩ е предвидено заплащане на бройка уловен lionfish. Както при нас правят с чакалите, например.
@Wishbone: Всеки влак си има пътници . Пускани са и къде по-лоши.
Ооо, определено!
Аз още по-горе писах моето мнение за това какво трябва да гони средния потребител. И според мен това видео си отговаря напълно на това което му трябва на нормален човек. Аз, за себе си, съм маниак и гледам винаги доста критично и сам се бия през пръстите за това (малко като със спусъците на харпуните при други хора). Видях видеото и на друг монитор, има си го това. Но според мен видеото може да е минавано и през обработка, може би със софтуера на Гармин. Ако искаш перфектен резултат, трябва много да внимаваш с обработката. Всяко пипане при такъв малък сензор води до деградация на качеството. И накрая можеш да се окажеш точно с такива проблеми във видеото като тези. Това се отнася до абсолютно всички камери. На практика при опбработката винаги ти се налага да правиш компромис: или губиш рязкост (малко по-размито изображение), или получаваш рязко изображение, но то е с проблеми (назъбване, ивици при по-висок контраст). Поне по моите опити.
Яво, не мисля, че ще мога да пусна теста.
Той е изцяло за вътрешно-фирмени цели на колегите и даже на хартия няма да ми го дадат, камо ли да го публикувам. Даже не знам кои точно параметри включват в теста. Надявам се поне устно да ми споделят резултатите. Би трябвало да е приключил вече и тия дни да разбера.
Добре е.
Гледам го на 1800 HD на фул скрийн, ама на кофти монитор.
Можеш ли да ми потвърдиш пикселизиране (назъбени линии) по фините детайли - харпуна, ластиците и стрелата и едни диагонални ивици?
Не че е страшно, повечето спортни камери се държат така при ниска осветеност.
Аз чакам сравнителни тестове на Фотосинтезис на три камери: GoPro 3+ Black, Garmin и една дето няма да я споменавам в тоя тъй драматичен момент.
Тестът им е за вътрешни цели, и надали ще мога да споделя нещо от него, но го чакам с нетърпение.
@FI6IFI6: Е тук ме закопа... Гледам от половин час снимки на двата вида и не мога да ги различа освен може би по по-голямото окото на малката сериола и по изразената латерална жълта ивица на голямата. Съвсем младите екземпляри на голямата сериола имат ясно изразени вертикални тъмни ивици. Но това са наистина много малки риби.