Разглеждане на всички мнения на Wishbone
|
Понеже все повече хора разпитват, ето малко инфо за италианските камери Midland XTC, която е от значение за дайвърите.
Като гледате видеата, не забравяйте да включите възможно най-високата резолюция, за да придобиете реална представа за качеството на изображението.
XTC-100 e SD формат, базов модел, не HD. Върви с четири стойки, включително такава за ски очила, която вече успешно тествахме под вода на каишката на маска и си работи перфектно. Работи с нормални батерии. Комплектът не включва бокс, а боксът се предлага отделно.
Резолюция: SD 640 x 480
Размери ДxШxВ: 85,2 x 30,3 x 42,2 мм
[link]
[link]
XTC-200 e с малкия HD формат 720. Обективът е 140 градуса широкоъгълен, което е чудесен избор за дайвинг. Освен 4-те стойки, идва със зарядно за кола и за ток за акумулаторната батерия, четец за Micro SD карти. Боксът е същият като за XTC-100.
Резолюция: HD 1280x720 pixel (30fps) / SD 640 x 480 pixel (60fps)
Размери ДxШxВ: 85,2 x 30,3 x 42,2 мм
[link]
[link]
XTC-300 e най-високия клас 1920 Full HD. Освен всичко изброено за XTC-200, в комплекта е включен боксът, а освен това има и допълнителна плоска леща за бокса която да позволи безпроблемно фокусиране под вода. Лещата е ултра широкоъгълна 170 градуса и е перфектна за под вода.
Три резолюции: Hi 1920x1080 - M 1280x720 - L 848x480
Размери ДxШxВ: 95 x 30,3 x 50 мм
[link]
Плоската леща е новост от последния месец и още няма видеа с нея, но намерих това аквариумно:
[link]
Боксовете са до 30м. като цялото управление става с един бутон. Адски лесни за използване, а размерите им са адски малки: 95 x 30,3 x 50 мм за XTC-300. Първия тестър беше Веско Кирилов –водолазен инструктор, който каза, че не е чувствал изобщо камерата на главата си докато се е гмуркал, не му е тежала на маската по никакъв начин.
Допълнителни стойки: [link]
Най-подходящата за харпун е тази според мен: [link] но с преработка - основата е широка, но може да се изпили на шмиргел. Хубавото е, че въртенето на главата е супер и може да се регулира във всеки един момент. Тежичка е, обаче, защото е стоманена.
Още малко инфо:
XTC-300 на пръв поглед e по-подходяща за водолази - широкоъгълния обектив дава възможност да се приближиш до обекта максимално и той въпреки всичко ще е целия в кадър. Това помага и за по-добра рязкост, защото доближаването елиминира загубата на цвят и мътилката. С включената допълнителна плоска леща обаче, ъгълът малко се стеснява и става и за харпун перфектно.
XTC-200 e много подходяща за харпунджии и страшно популярна стига да не търсите абсолютния максимум на HD резолюция.
В YouTube всъщност e пълно с харпунджийски видеа с тези камери.
Поздрави! |
|
Маската е среден към малък обем.
Пасва на повечето стандартни лица без проблем
Плюсовете на лещата: по-добър контраст в мътна вода, огледален ефект като си срещу светлината.
Минуси на лещата: жълтеникавият цвят шашка в началото. |
|
Ееее, Мариус! Страшно начало! Браво!
Стискам палци така и да продължи!
Браво и на останалите и особено на Цецо - помля ги! |
|
Тва е доста добра идея, а и сикафлекса е сравнително мек. Ще обира вибрациите. |
|
Животът на един бокс е изключително дълъг, стига да се спазват елементарни правила:
1. Не оставяйте бокса на слънце;
2. Не оставяйте бокса на пясъка. Избягвайте да сменяте портовете на плажа.;
3. След всяко гмуркане измивайте обилно бокса със сладка вода (разбира се, докато е все още затворен);
4. Сменяйте основния о-ринг веднъж годишно. Ако не го ползвате интензивно, може и веднъж на две години, но при спазване на следващото правило;
5. Винаги оставяйте бокса отворен за престой след като го подсушите;
6. Проверявайте основните уплътнения за наранявания и ги обмазвайте със силиконова грес преди всяко гмуркане. Използвайте препоръчана от производителя грес, някои видове грес не стават. Не обмазвайте обилно! Силиконовата грес служи не за уплътняване, а за да улесни фрикцията на уплътнението под действието на налягането. Правилно обмазаният о-ринг просто трябва да се усеща мазен при пипане. Обикновено не е нужно повече от едно грахово зрънце грес за да обмажете основното уплътнение. Излишната грес се отстранява;
7. Обмазвайте осите на дългите инструменти както обмазвате уплътнението. Така при ползване те смазват о-ринговете на контролите.
8. При продължителен престой, изваждайте основните о-рингове, обмазвайте ги и ги затваряйте в пликче;
9. Изваждайте о-ринга с подходящ инструмент, който не може да го нарани. Трик: ъгълчено на кредитна карта обикновено върши чудесна работа. При липса на кредитна карта, може да ползвате някоя от онези дето ви пробутват за намаления, които никога няма да използвате.
10. При първо гмуркане или след по-продължителен престой винаги правете пробно гмуркане с празен бокс, като тествате всички контролни инструменти дали работят правилно и дали боксът не пропуска;
11. Почиствайте внимателно бокса и уплътненията преди всяко гмуркане. Една песъчинка, влакънце или косъм може да доведе до теч;
12. Когато сте в лодка, не скачайте във водата с бокса. Нека ви го подадат.
Предпазване на портовете от надраскване:
1. Използвайте уплътнен с меко покритие куфар или чанта за транспорт;
2. Пренасяйте и съхранявайте портовете отделно, по възможност в платнени меки торбички;
3. Не оставяйте портовете на пясъка;
4. Почиствайте портовете с микрофибърна кърпичка (като тези за очила). Дори и най-меката хартиена салфетка може да остави драскотини по поликарбонатен порт;
5. Когато сте в лодка, преди да подадете бокса, кажете на човека вътре веднага да постави предпазителя на порта;
6. За тези които пътуват, водолазните съдове обикновено имат вана със сладка вода за изплакване на боксовете. Дръжте бокса винаги под око - другите не ги е грижа особено за вашата екипировка.
7. Когато ползвате широкоъгълен порт (домпорт) внимавайте да не го одраската в скала. Често в такива случаи се приближавате прекалено към обекта, който изглежда много мъничък през визьора и може да ударите порта в скалата.
Как да избегнем запотяването:
1. Затваряйте бокса във среда с възможно най-ниска влажност на въздуха и с температура, възможно най-близка до тази на водата. По възможност правете това, колкото се може по-далеч от морето.
2. Не оставяйте бокса на слънце. Влагата в бокса ще се изпари и след потапяне ще се кондензира под формата на запотяване или на по-едри капчици;
3. Винаги поставяйте няколко пакетчета сух силика-гел в бокса, ако има достатъчно място в него. Използваният силика гел се овлажнява, затова затваряйте пакетчетата в херметично пликче, и ги изсушавайте след ползване в микровълновата фурна (не нагрявайте продължително време за да не се разтопи гелът!);
4. Използвайте LCD дисплея колкото се може по-рядко. Нагласете апарата така, че екранът да гасне почти веднага след заснемане на кадъра. Дисплеят грее и може да доведе до запотяване.
5. Ако боксът позволява, пъхнете в него парче тънка дамска превръзка (неупотребявана!) - заради голямата си хигроскопичност, освен че ще абсорбира влагата, тя може да ви спаси и от малък теч.
Ще допълвам ако се сетя нещо друго...
Поздрави,
Иван |
|
Страшен изглежда!
Браво Коце! |
|
Yavorsub написа: Едно готино решение за дебелите костюми са тирантите на лонг джона да се срежат и "снабдят в горния си край с велкро .
Яво, не в горния край... Убива заради велкрото. Знам го от опит. Отпред е по-удачен вариант да сложиш велкро. |
|
Ако е седмица, има смисъл от лонг джон, въпреки че той не покрива зоните под мишниците от където се губи много топлина. Ако не ти пречи на раздишването не го режи. Сваляне до коленете в 10-12 градуса вода е преживяване, което не нареждам сред най-приятните...
Направи си пикало или си купи - има пикала и по магазините. |
|
Ами тва си е рекорд на сайта отвсякъде!
Евала!
Направо да пуска заявление за рекорд!
[link] |
|
ДАНИ - ПРЕЗИДЕНТ!
Ебаси кефа! Евала! |
|
Като вносител на Intova, в най-скоро време можете да очаквате камерката Sport Pro и в DiverStore |
|
Хубава история!
Пожелавам все така чудесни емоции! |
|
Колегата Ilko Petrov има предупредителен бан за един месец за нарушаване на твърде много точки от правилата за да ги изброявам...
Тва не го бях правил от години... |
|
Здрасти Весел, Радвам се, че се включи отново!
Абсолютно съм съгласен с по-голямата част от написаното от теб, но не съвсем и се надявам да ми позволиш да обясня по-горния си пост.
По повод избора на маски в миналото, мисля че трябва да направиш разлика между това, което е било достъпно на западния и на нашия пазар. Казвам ти го не за друго, а защото повечето от пишещите тук са твърде млади за да знаят. Дори през 80те, когато ми се наложи да си търся маска, имах възможност да избирам между два-три модела, внесени от състезатели или от хора, които щяха да пътуват. Няма пробване, няма нищо. Това бяха най-популярните маски сред западните състезатели и това търсеха и хората тук. Или трябваше да пътуваш и сам да си купиш или да разчиташ на това, което някои са донесли. Факт, през който и аз и баща ми сме минали.
Спомена се Фалко - това беше една от тези маски, която заради твърдия си и тесен фрейм е именно пример за маска с тесен кръг лица, на които да пасне. Малко по-голям нос и отиваш на кино. Ти самият споменаваш за главоболието. Това винаги се случва при неподходяща маска, абсолютно съм съгласен. И всъщност е доказателство, че няма най-добра маска.
Колкото до това, че с маската се свиква съм абсолютно убеден и го казвам от личен опит. Както вече споменах, години наред гмурках с Беша Мундиал и то по времето когато се състезавах - тоест - бил съм подложен на онези натоварвания, за които казваш. Дали съм излизал с главоболие - да, в началото, преди да разбера как точно да разположа маската на лицето си, колко да я стегна и как точно да поставя каишката. След това разбрах, че и начинът, по който компенсирам също е фактор. Точно след 20на гмуркания, вече бях напълно свикнал с маската и нямах никакъв проблем с нея. При това със счупен и доста неправилен и крив в основата си нос. Просто свикнах да работя с нея - и я ползвах поне два сезона, преди да я загубя.
Когато това се случи точно преди едно състезание отидох при Марио и му казах дай една маска, че закъсах. Имаше в себе си един единствен модел на Имерсион - съвсем обикновен, даже не разбрах как точно се казва и до ден днешен не знам. Взех го, защото нямах друг избор. Ползвах го три сезона, ако не и повече. Свикнах с него и ми беше трудно да се разделя, но силиконът му остаря.
За един рожден ден приятелите ми взеха отново Мундиал без да знаят, че вече съм си взел хитовия Микромаск. И с който вече бях попривикнал, въпреки че малкият му обем ми създава известно неудобство - миглите ми опират в стъклото и в началото това адски ме дразнеше.
Тук споменавам само маските, които съм ползвал продължително време. Иначе предполагам знаеш, че не съм пробвал една и две. Без да правя реклама, всъщност за да отговори на изискванията ми за по-затворена маска с концентрирана видимост (причините обясних по-горе) минах на Есклапез - марка, която аз самият внасям. Но тогавашния каталог предлагаше единствено модела с жълти огледални стъкла. Да, пасваше ми идеално. Да за подводен риболов жълтите стъкла наистина дават по-голям контраст в далечина. Но за съжаление за подводна фотография на мен ми трябват стъкла, които да предават перфектно цветовете и нивото на светлина. Отказах се докато не пуснат модела с чисти стъкла и се върнах към Технисуб-а.
С това определено не налагам мнение. Просто и аз изказвам някакъв скромен опит и се опитвам да покажа, че има адски много фактори, от които зависи това една маска да отговори на изискванията ти. А едно по-различно позициониране на каишката може да превърне една недотам удобна при първа проба маска в чудесен избор.
До този момент в сайта не се споменава за нещо, от което всички масови маски страдат. Досадните бликове и неправилното предаване на цветовете заради използваното (ВИНАГИ!) по-евтино, непречистено стъкло, което да вкара маската в масовия ценови диапазон. Не се споменава и това, че колкото по-малообемна е маската, толкова по-голям е рискът да усетиш проблеми с нея. Необходимо ли е изобщо да ползваш малообемна маска, при положение че гмуркаш максимум на 10-12м. в добри безалкохолни дни?
Честно казано, не ми се влиза в полемика за това, защо опитните състезатели не пишат. Не за друго, а защото ми е писнало повече или по-малко, а и отвличаме вниманието от основната тема. Но за протокола, се налага да спомена нещо, което сто процента е вярно защото аз също общувам с тях и определено го виждам.
Факторите са три, и субективни и обективни.
Повечето опитни състезатели са с доказан опит в една затворена аудитория на състезания и разчитат на един вече натрупан и създаден имидж. За съжаление тук аудиторията е толкова отворена и динамична, че се налага да се доказваш непрекъснато. Половината от момчетата тук нямат никаква идея, кой е Весел, кой е Марио или който и да било от тях. И винаги ще подлагат мнението им на съмнение, точно както и моето или на Сульо или Пульо. Тук всички сме сульовци и пульовци. Съжалявам, но наистина е така.
Напълно разбирам разбирам и хората, които просто нямат времето, нито могат да си позволят търпението и положителното отношение, което ти имаш. Това си е въпрос на личен избор и всеки си решава сам за себе си.
Колкото до третия обективен фактор, повярвай ми, наслушал съм се на клишето "там всички са професори и всезнайковци". Това тръгна от абсолютно определени хора, които просто си поставиха за цел да настройват хората да не пишат тук. Не можем да сме любими и като сайт и като екип на всички, за десет години все някого ще настъпиш волно или неволно. А на определени кръгове, ама изобщо не сме им любими. Поради търговски и лични интереси. Това също е факт - на някои егото и цинизма просто задминава акъла.
На практика никой не знае, но на определени състезатели им беше, а предполагам и още е, забранено да пишат тук! И аз се чудех защо така отведнъж млъкнаха... А се оказа че просто така им е било наредено. Колкото и да е смешно - факт.
Но не мисли, че горчиво поставям всички под някакъв общ знаменател. Твърде далеч съм от тази мисъл и по този въпрос повече няма да коментирам, защото ми се ще да си говорим за маски.
Поздрави, приятелю! |
|
Гмуркача, беше прав за едно, което се попиля в някаква глупотевина за това, кой бил мастър и кой кого бил обидил. Наистина тогава на пазара достъпни бяха само тези модели, които бяха определено най-добрите и се внасяха от приятели и състезатели имаще щастието да пътуват зад граница.
И аз страдах много когато моя наследен каучуков Микромакс започна да се разпада по краищата, ама какво да се прави. А тя даваше наистина перфектна видимост нагоре. В момента пазарът е залят от маски и наистина няма универсална рецепта.
Всъщност болшинството от модели са "универсални" и пасват на много лица. Сравняването на видимост също не е универсален фактор, който да се следва. Ако щете вярвайте, предпочитам по-затворена маска откъм видимост. Повече тунел, без да ми влияят разсейванията и отблясъците на светлината.
Батко Влади също може да разправя колкото си иска, че Мундиала е най-добрата маска. Дълго време и аз ползвах такава. В момента ми седи в някоя от кутиите с резервни маски.
Няма една най-добра маска. Няма и топ-тен на маските. Щом не ти убива значи има маска с която си свикнал и такава, с която още не си.
Весел ми е адски голям приятел и знае какво имам предвид.
Има вложени технологии и материали или конструкция, която прави маската по трудна или скъпа за изработка, но горе долу е това. Всичко останало е маркетинг. Т
ук не говорим за пърформънс фридайвинг, да уточня. Там си режат и ноктите под ъгъл за да влизат под по-добър ъгъл. |
|
Не не съм Юли, двата модела са еднакви и се произвеждат от една и съща година. Като OEM продукт, Апнеа го пусна в самостоятелна продажба под същото име малко по-късно. И двата вече са свалени от производство.
Това е нормална практика и има още куп примери в тази посока.
И двата костюма бяха пред мен като писах коментара...
А иначе за мерките на Апнеа, определено съм сигурен, че това са за XXXL. |
|
Кало, не е така...
Това са размерите на Апнеа:
XXXL
Гр. кош 122-127cm
Ханш 97-107
Ръст 185-195cm
Килограми 100—115 kg.
Да не говорим, че Нава Еволюшън, всъщност е Апнеа Еволюшън с логото на NAVA |
|
to6ko76 написа: Здравейте аз съм 105-110кг и 191см .Интересувам се дали XXXL на Apnea Legend ще ми бъде удобен.
Съгласно таблицинте на апнеа би трябвало XXXL да ти стане перфектно:
XXXL
Гр. кош
122-127cm
Ханш
97-107
Височина
185-195cm
Тегло
100—115 kg. |
|
Няма начин как да не си я сложил трудно, ако си я пробвал на сухо в магазин. |
|
Нови Продукти
Цена: 341.00 Лв.
Spearfishing
|