Разглеждане на всички мнения на Wishbone
|
@a_atanassoff:
Не е дебелината, тя е без значение за таблиците, освен ако фирмата няма много специфични кройки за по-дебели костюми.
Много фирми използват цифрови означения, вместо буквени. Това просто е друг стандарт за оразмеряване. Така XS = 1, S = 2, M = 3, L = 4, XL = 5, XXL = 6, XXXL = 7.
Проблемът с буквените означения е, че има разлика в реалните размери между държавите. Така американски, английски или австралийски XL отговаря на европейски XXL. Тоест ако си нашенски XL, от Америка трябва да си купиш L. Още по-неприятен е проблемът с азиатските размери, където размер XL отговаря на европейски L и даже M. Това е и проблемът с много уж турски костюми, които не са правени по евро кройка.
В конкретния случай фирмата е упоменала еквивалента в Европа за да няма драма. |
|
Басмата е прост тънък памучен плат... |
|
Купих и двата...
Ще са изключително стойностна добавка към колекцията ми, която можете да видите в магазина на ул. Ивайло 12. |
|
Всъщност, нещата не са черно-бели и всичко си има плюсове и минуси.
1. Твърдата, закалена стрела
+ няма да се гъне лесно и съответно носи на бой по камъните
- все пак се гъне и огъне ли се - няма оправия;
- по-лесно се чупи, ако е по-тънка.
2. Меката стрела
+ Изправя се супер лесно на коляно или между камъните и не се налага да прекратяваш излета;
+ чупи се трудно
+ при счупване в контрата, разпробиването е лесно и може да се ползва на по-къс харпун само със занитване на нова контра
- не е добре за бой в камъни, защото огъване на мястото на пина за контрата обикновено означава счупване
Моето лично мнение е, че ролер с мощен изстрел не следва да се ползва изобщо срещу камъни и поради тази причина е по-добре да се ползва по-мека стрела. Защо? Защото голямата ричола като се набута между камъните чупи закалени стрели и е по-добре да огъне, а не да си замине. |
|
@mirocomm: Мирко, по спомен тези май бяха същите, просто брандирани различно... Иначе мерси за инфото, че не стават! |
|
@mirocomm: Мирко, по спомен тези май бяха същите, просто брандирани различно... Иначе мерси за инфото, че не стават! |
|
@martinbar74:
Марти, абсолютно вярно. И аз съм пробвал всичко, което продавам и много други неща, които не продавам. И казаното от теб е факт.
Но тук реално въпросът е вярно ли е наистина, че ластиците с малка дупка превъзхождат тези с нормална или това е поредното интернет залитане... ? |
|
mirocomm написа: Кажете от къде да си взема боя за гладък неопрен? Не намирам нещо в нета.
[link] |
|
Цял ден вчера пиша домашно...
Намерих един пост от ........ 2013 година, който тотално съвпада с моето усещане. Писал го е някой си Nikmal, който като мен си е блъскал главата. Има го тук: [link] , но после го видях препостнат и в DeeperBlue и на други места.
Ще се пробвам да го преведа, но не забравяйте, че е от преди 5 години. Моите бележки са в червено.
"
ФАКТИ И МИТОВЕ ЗА ЛАСТИЦИТЕ
Основни факти: Primeline прави най-добрите и ластици в целия свят и е признат лидер в производството на ластици за харпуни.
Някои от нещата, които открих са в разрез с спазваните като религия аксиоми, фирмената политика и мненията на утвърдени членове на общността ни и дилъри. Дилърите изтъкват разликите за да разграничат предлаганите от тях продукти като уникални и по-добри. Според мен в момента се сблъскваме с маркетингова истерия. Това си е бизнес - лошо няма.
Утвърдена аксиома #1
Дилърите продават като изтъкват факта, че предлагат пресен ластик и твърдят, че ластикът старее бързо.
Primeline Industries казва “Ластици съхранявани правилно без излагане на слънчева светлина и озон и при температури между 50 и 80 градуса (фаренхайт, калкулирано 10 - 27 C) имат трайност 30 години. Всъщност, според експерти, ластикът става по-мощен след изтичане на едногодишен период, защото продължава да "зрее". Най-силен ластикът става след една година. След този период ластикът остава стабилен в продължение на десетилетия, стига да се съхранява правилно и запазва сравнително константна мощност.
Твърди се, че след като един ластик се върже, мястото на възела напряга ластика в мястото на възела. Ако това стартира хронометъра на дегенерацията, то незавързания ластик в магазините би трябвало да остане добър с години.
Утвърдена аксиома #2
Дилърите изтъкват факта, че ластиците, които продават са с тънка черна стена, която покрива кехлибарената сърцевина и това е най-доброто в света, защото предотвратява разпада под UV лъчението и запазва чиста кехлибарената сърцевина. Тъй като няма боя, каучукът не е разреден.
Към каучуковата смес се добавя смола, която да създаде цвета. Каучукът без смола има близък до кехлибарения цвят. Тъй като кехлибарът е полупрозрачен, това позволява на Primeline да регулира производството и да прави ластика с еднакви качества по цялата дължина. Ако каучукът се смеси със смола, то тогава процесът на производството не подлежи на настройка.
Според Primeline Industries, дори за изцяло черен ластик се добавя толкова малко количество смола, че разликата между него и чист кехлибар е изключително малка, ако може изобщо да бъде усетена. Калкулаторът на силата (Файл, който е бил достъпен на страницата на Primeline, но вече го няма и не успявам да го намеря) не отчита значителна разлика между цветен и кехлибарен ластик.
Аз лично смятам, че все още може да се твърди, че кехлибареният ластик е по-чист и следователно - по-добър, колкото и незначително да е това. Колкото до разпада на каучука под UV лъчение, това става бавно и няма данни, които да потвърждават, че черната външна стена или изцяло черният латекс са фактор възпиращ разпада на каучуковите ластици. Наясно съм, че това е повсеместно разпространено твърдение - само казвам, че няма данни, които да го подкрепят.
Също така разбирам, че някои гмуркачи препоръчват ластиците да се държат във фризера за да се удължи животът им. Според експертите на Primeline, това не бива да се прави, защото ледените кристали, които могат да се образуват в каучука и да го наранят. По добре ги слагайте в хладилника, ако сте фен на това поверие.
Утвърдена аксиома #3
Най популярният вътрешен диаметър (ID) на ластиците за харпун е 1/8” (3.175 мм.). ID е вътрешният диаметър на каучуковия ластик - малката дупка в средата. Разрезът на типичен ластик 5/8” (15.875 мм), външният диаметър ще е 5/8” (15.875 мм), дебелината на дясната стена ще е 1/4” (6.35 мм), дупката ще е е 1/8” (3.175 мм.), и лявата стена ще е 1/4” (6.35 мм), или общо 5/8” (15.875 мм). Някои европейци ползват ластик с ID 1/16” (1.5875 мм), което прави външната стена малко по-дебела. Предполаганата полза е два пъти повече каучук и по-малък вътрешен обем, задържащ вода. Вкарах данните в калкулатора на силата на Primeline и той отчете 3% увеличение на мощността. Около два паунда (0.907185 кг) допълнителна тяга.
Този ID (1.5875 мм) не е широко разпространен в САЩ, но се превръща в стандарт за Европа. Струва повече и изисква специално производство от Primeline с по-големи минимални количества на поръчката, в сравнение със стандартните ластици 5/8” (15.875 мм) x 1/8” (3.175 мм.).
Струва ли си? Ами поръчах един комплект за моя Wong 55” GR но още не съм тествал. Експериментирането си е кеф, макар че излиза скъпо.
Ами ластиците на Rob Allen? Или сините на Mako? А червените на Hammerhead? E, звъннах на Mako и те казаха, че няма никаква разлика в работата между техния черен Primeline (в момента 5/8” (15.875 мм) x 1/8” (3.175 мм.) струва $2.70 за фут (30.48 см.) и техния син Primeline (в момента $4.38 за фут). Това е разлика в цената от $1.68 за фут. Смятате ли, че на рибата и пука с какъв цвят ластици ще я гръмнете? Нямаха черни в наличност и ми предложиха сини за същата цена.
Всички ластици на Primeline използват абсолютно една и съща каучукова смес. Няма никакво значение какъв цвят смола влагат. Могат да имат различни спецификации относно дебелината на външния слой спрямо кехлибарената сърцевина и придобиващата популярност дупка 1/16” (1.5875 мм), но в крайна сметка, това е един и същи материал, който просто се аранжира в различни конфигурации и цветове.
Ефектът на плацебото се експлоатира, защото вярваме, че ако едно нещо струва повече, то би трябвало да е по-хубаво и да работи по-добре. Добавената смола е почти пренебрежима и чисто конструктивно, най-евтиният Primeline който можете да намерите, независимо от опаковката ще е със същите качества. Както и да наречеш една роза, тя си остава роза. Много от вас са уверени и просто знаят, че ластикът, който ползват е най-добрият. Просто такова е усещането ви. Ще ви помоля да направите крачка назад и да помислите, че без значение колко успешно ловите със сетъпа, с който стреляте, че може би просто сте добри и можете да убивате риба и с ластици от вътрешна гума."
Като прочетох това, аз лично говорих с Rob Allen и Epsealon, защото работя с тях. Моля не възприемайте това като някаква реклама, просто само до тях имам реален достъп без да ми пробутват маркетинг. И двете фирми потвърдиха, но Rob Allen ми обясни и нещо друго. Primeline дават допустими разлики в дебелината на ластиците. Проверих на сайта им - така е. За ластици с дебелина на стената от 1.190625 мм до 3.175 мм дават +/- 0.396875, което е близо половин милиметър. За по-дебели стени на ластици Primeline казва, че разликите "могат да варират", без да се ангажира с конкретни стойности. Това е обяснимо, при положение, че технологията им е с потапяне на ластика до постепенното достигане на дебелината - и това е възможно най-добрата технология. Това което е по-различно при ластиците на Rob Allen е елиминирането на точно тези толеранси в мощността на ластика между отделните партиди. Роб Алън изискват от Primeline да тестват всеки произведен ластик и той да е с абсолютно еднакви характеристики между партидите. Като резултат Rob Allen купува ластиците от Primeline 30% по-скъпо от останалите фирми но гарантира абсолютно идентични ластици. Според Rob Allen те правят това от момента, в който са установили грандиозна 28% разлика в представянето на едни и същи ластици от две различни партиди.
От 2019 година обаче, Primeline въведоха две нови формули:
OPTIBAND ™ е формула, при която ластикът е по-лесен за зареждане и дава по мек и плавен изстрел. Той може да се използва за увеличаване на времето на теглене на ластика при по-къси харпуни при скъсяване на дължината на ластика, което увеличава и мощността на харпуна.
BluWater ™ е формула за подобряване на показателите на ластици, които остават заредени продължително време. При тази формула ластикът запазва качествата си в опънато състояние в продължение на 4 и повече часа. Логично, това прави този ластик по-подходящ за ролер системи с претенсиониране.
Попитах Rob Allen защо не ползват ластици с по-малък ID и отговорът беше, че през последните 10 години не са видели някаква значителна полза от това. |
|
@Manta: Не е, наистина се чудя.
А началното ускорение няма ли също да е еднакво? |
|
Понеже тойзи ми ти въпрос не ми дава да спя от едно известно време,
Някой може ли да ми каже какво се постига с ластик с малка дупка, което не може да стане с по-къс ластик с голяма дупка? |
|
Първата и основна цел на камуфлажа е да разчупи формата ти, за да не бъдеш схващан като цял обект.
Оттам почват цветовете. Идеята е окраската да е такава, че максимално да те доближи до околната среда. Понеже ловим на различни дълбочини, аз лично не мога да намеря универсално решение. По-скоро се придържам към окраска, подходяща за средата в която ловя по-често. Наскоро публикуваха една реклама на неопрен с фото-тип камуфлаж, който се сливаше идеално с едни камъни. Вероятно ще се продава добре благодарение на рекламата, но за да постигнем ефектът от нея ще трябва да ловим само на такива камъчета. Две крачки в ляво и ще изпъкваме като акне на върха на носа. А ако отида в друг сезон, даже на същото място пак ще съм видим.
Гамите на камуфлажните неопрени са:
- Сиво-черна - може би най-универсалната защото наавсякъде можеш да боднеш камънак, а през зимата повечето водорасли в черно море губят листата си и остават само камъни.
- Преобладаващо зелена - подходяща ако ловиш по често в посидонията (фиките, тревата) през летния сезон
- Преобладаващо кафява - подходяща за лов във фиките, през есенния, зимния и пролетния сезон, когато още не са се раззеленили, както и в нашето море където е богато на кафяви водорасли.
- Преобладаващо бежава - за онези, които обичат да ловят на границата с пясъка.
- Преобладаващо червена, която на плитко те прикрива в червените и кафявите водорасли, а на дълбоко цветът става сиво-кафяв.
- Преобладаващо синя - за лов в открито мора (bluewater hunting)
От едноцветните неопрени днес бих избрал единствено черния. Другите цветове привличат вниманието, но не разчупват силуета ми. Същото се отнася и за много "ситен" камуфлаж с дребна шарка, което на практика е все едно едноцветен костюм, освен ако рибите не дойдат специално да разгледат шарката и не си кажат "Оу, страхотен камуфлажен десен! Личи си добрия вкус!".
Това е моето мнение, разбира се... |
|
@Manta: Това става на плавниците от долната страна.... Питай бате Явор...
Аз ползвах преди гирлянда от елха на върха на харпуна. |
|
@Yavorsub: Син костюм никога не съм ползвал, но не съм забелязал промяна в поведението при сини ластици, за разлика от стандартните amber или новите бели, които гонят едни но привличат други риби.. Ще тествам специално другия сезон, обещавам! |
|
@Yavorsub: Яво, кой е цвета, защото твоя ареал не е много по различен от северно Егейско? |
|
Една дискусия, която бих искал да продължи.
Един от най-добрите в родния подводен риболов сподели максимата, която битуваше преди години, че червеният цвят привлича хищниците, а синия плаши рибата.
В тази връзка споделя това, което от години следя като научни изследвания относно цветовите възприятия при рибите:
1. Не всички риби виждат цветове, но пък дори и монохромно виждащите се справят чудесно с различаването на 50те нюаонса сиво...
2. Според конкретния вид, рибите, които виждат цветове, не различават същия "набор" като нас. Различните видове възприемат различен диапазон на вълната и оттам, някои виждат червено, но не виждат синьо и обратно. Други пък виждат цветове с дължина на вълната, които ние не различаваме - като ултравиолетово, поляризирана светлина и т.н.
3. Рибите са еволюирали така, че да различават цветовете на присъщия им хабитат - тоест, тези в дълбочинния диапазон и географско местоположение, който обитават.
Оттук започват поведенческите разлики за това как бива възприеман един цвят.
4. Един и същи вид, обитаващ различно море реагира по различен начин на един и същи цветови стимул. Доказано е при експерименти на глобално разпространени видове, че в зависимост от това къде живее рибата, тя реагира различно на един и същи цвят. Причината за това е, че цветът на храната им е различна и цветът на обичайните заплахи също.
5. Реакцията на цвят зависи от това дали рибата е териториална или не. Повечето териториални видове реагират на необичайни за хабитата цветове като се опитват да го изхвърлят. Справка, поведението на мъжките лабриди.
6. Реакцията на цвят зависи от големината на обекта и неговата форма.
7. Реакцията зависи и от конкретния индивид - същите експерименти доказват, че винаги има конкретни индивиди, които нарушават правилата. Тези пичове са адски важни при промяна на средата. В един от експериментите сменили цвета на бутончето дето пуска храна и рибите щели да си гладуват, ако не били идиотите, дето не им дремело за цвета и потупвали всичко. Масата бързичко се ориентирала за новия "ядлив" цвят и формирала различно поведение.
Горното показва, че за съжаление няма универсална формула за цвят, който да изберем за камуфлаж. Затова е по-добре да разчитаме на онзи аспект на камуфлажа, който цели разчупване на формата, а не на цвета.
Това са мои мисли, разбира се. |
|
Здрасти,
Можеш разбира се, но изходната информация е малко. Каква е дължината на харпуна и каква е стрелата, би помогнало...
Междувременно, мисля че този калкулатор ще ти помогне: гttp://www.pescasublog.it/elastici.php |
|
В интерес на истината, нямам идея.... Но и аз бих искал да науча. |
|
Sliger написа: -Снимка- но си е бая студено.
Нищо чудно, с този неопрен...
Чудесен улов! |
|
MVD е определено гръцка фирма със съответната гръцка регистрация.
Всъщност, нещата са по форумно абсурдни малко. Работим с тази фирма, практически имам ежедневен контакт с тях. Но тук ме убеждават, че очевидно го правя насън или търгувам с някакви хора на Марс... |
|
Нови Продукти
Цена: 48.00 Лв.
Spearfishing
|