Разглеждане на всички мнения на Wishbone
|
Баце, мисля, че си се объркал нещо...
[link]
За 300 можеш да намериш, all weather case, което не е бокс. Боксовете почват от 470... без фотото, разбира се... |
|
Гриша,
Сори, пич, не мога да коментирам цените - те са толкова ниски, колкото могат да бъдат... Сигурен съм, че не очакваш да си вземеш бокс на цената на шнорхел или маска...
Подводната фотография е едно от най-скъпите хобита (и професии) на света.
Аз например съм си харесал един японски алуминиев бокс, който струва $3200 - цена без аксесоари, портове за обективи, конвертори и каквито и да било екстри, като цената е без доставка, ДДС, мито и т.н.... Но аз така си харесвам и едно Субару Аутбек, без да ми пречи да си карам Форда с кеф.
Аз не си изкарвам парите с подводна фотография и снимам под вода има няма 30-35 дни в годината. Очевидно няма да си взема система за $5000+ (колкото би струвала мечтаната, като вътре не влиза самото фото и обективите), освен ако наистина бюджетът ми не позволява такъв луксозен разход.
Естествено ще се простра според чергата и ще взема по-евтино решение.
Но по-ниско от 350-400 лв. батка - това си е адски трудна задача... Че аз трудно слизам под 150лв. като отида в Била да напазарувам нормално!
А и това е съвсем друга дискусия, в която не ми се ще да влизам, защото и на мен самия ми се иска ново Субаруто да струва колкото втора ръка Форд, ама пусто тия изедници от Субаро бахти надценките държат!
Апропо, наскоро чух, че неопрен за 250лв. бил скъп....Мда...
Поздрави! |
|
Абе, ти ще ме съсипеш!
Ще почна от втория аксесоар, щото той е по-основен.
TTL (through the lens) в превод означава "през обектива". Това е термин, който се отнася до контрола на експозицията на светкавицата. С прости думи - колко силно да светне светкавицата за да доведе до правилно осветяване на обекта (да не е много тъмно (недоекспониран кадър) или прекалено светло (преекспониран кадър)).
При TTL мерене на светкавицата, апаратът поглежда през обектива, прави си съответните измервания с вградения светломер и автоматично казва на светкавицата светкавицата как да светне за да освети правилно обекта. Проблемът е, че всяка фирма си има собствен софтуер в апарата, който да върши това, което не е проблем ако ползваш светкавица на същата фирма, която "говори" същия език. Когато обаче трябва да ползваш една и съща светкавица на различни марки апарати има проблем - те говорят на различни езици... Ако искаш светкавицата да разбере TTL езика на конкретен апарат се налага да ползваш TTL конвертор. Той служи за преводач между апарата и светкавицата и тя автоматично си наглася експозицията както й каже апарата. Именно това е второто устройство на твоите снимки - TTL convertor.
По-хубавите боксове на определени марки имат вграден такъв конвертор, който да работи със светкавиците на тази марка. Така ако погледнеш ТУК бокса на Ikelite за G9, той е с вграден TTL конвертор, който превежда езика еTTL на Canon за светкавиците на Ikelite. В този случай този аксесоар не ти е необходим - той си върви с бокса. Но работи само със светкавиците на Ikelite! Ако искаш светкавица на друга марка, ще ти трябва TTL конвертор на производителя на светкавицата или някакъв на трети производител - един германец прави само TTL конвертори, които са хубави.
На твоя пример е показан TTL конвертор, който е сложен на бокс на SUBAL, и е необходим, защото SUBAL няма вграден такъв, а нещо трябва да превежда езика на апарата в този бокс за монтираната светкавица на Ikelite.
Ако имаш бокс на определена марка с вграден TTL конвертор, твърд кабел между бокса и светкавица на същата марка - само натискаш копчето - светкавицата светва така, както и нареди апаратчето.
Често под вода обаче, самият светломер на апарата греши в изчисленията на правилната експозиция и резултатите може да не са добри. Колко често не мога да ти кажа, но при положение, че всички искат ТТL - сигурно не много често. Колкото си по на плитко - толкова по-рядко, щото светлината е толкова по-близо до тази на сушата.В друг случай на фотограф дето е надобрял му се иска нарочно кадърът да е малко преекспониран или тъмен.
Тогава има възможнтост за ръчна настройка на силата на светкавицата. Можеш и от самата светкавица, но не е много удобно. Тоя втория аксесоар е контролен панел за настройка на силата на светкавицата от дръжката, което е много по-удобно. Това обаче е и малко по-висш пилотаж, а и на апнеа нямаш много време - докато оправиш настройките и апнеата заминала. ТТL е истината май за мен и теб. Виж на скуба можеш да си играеш повече (обаче не можеш да видиш и куца риба, освен ако не си в червено море, дето кораловите рибки обичат като видят водолаз и да дойдат да го пецкат)...
Най-скъпите боксове имат освен вграден TTL конвертор и вграден ръчен контролер. Като този на бокса за Canon 40D по-долу. Лентата със светодиодчетата под екранчето - с двете копчета минаваш от TTL към ръчно управление.
Та така...
|
|
Pipin, предполагам, че ти не правиш нещо както трябва, сайтът си работи. Ето линк: [link]
Снимките, които ти си показал са за бокс за сапунерка, която няма букса за светкавица. Затова комплекта включва сензор, който активира външната светкавица от светлината на вградената. Сензорът се вижда как е насочен към вградената светкавица. Това е решението на Ikelite. Друго популярно решение е ползването на оптичен кабел, кабел, който се залепва на бокса от външната му страна.
За боксове, които имат букса за кабел, това решение е безмислено, и много по-лошо, защото вградената светкавица (и отраженията от нея) не могат да се елиминират напълно... Твърдият кабел елиминира напълно вградената светкавица - при снимане светва директно само външната и като я насочиш под подходящ ъгъл, няма backscatter (отражение на светлината от планктона и частиците директно в обектива, които после се виждат като светещи точки). |
|
О, за видео има специални подводни прожектори като този тук: [link]
За светкавица - като не можеш да си позволиш - ползваш вградената! Моите снимки в галерията със светкавица са правени с с вградената. Верно е, че при по-мътна вода може да се ползва само за макро, и то с променлив успех, но все пак не си съвсем без светкавица.
Fantasea имат най-евтините външни светкавици.
[link]
Този комплект може да е в БГ за по-малко или около 400 лв. (зависи от цената на транспорта) - основа, рамо и светкавица. Трябва да се добави само оптично кабелче.
Тази светкавица е непретенциозна и мога да я препоръчам само за стандартна сапунерка, по принцип Fantasea правят боксове за Nikon Coolpix, така че повечето им продукти са съобразени за работа в тоя клас апарати и боксове. Но имат и боксове за DSLR.
Има малко по-високо решение - Auto 35 на Айклайт с корекция на експозицията, ноне мога да се ангажирам с точна цена.
[link]
Тепърва започваме да представляваме и двете марки в БГ и още не сме отработили детайлите. Но в общи линии - квот ти душа сака и за всеки джоб... |
|
Ето един сетъп на Ikelite с фокусна светлина и светкавица:
Този сетъп специално е за макро, с късо рамо за светкавицата. Кой знае защо обаче боксът е с куполен порт за широкоъгълна леща, а макро обективите са с плосък порт - вероятно не са си направили труда да сменят портовете при онагледяването на различните варианти за рамена и светкавици. |
|
Докато творя и Лотдог и Гришата ме изпреварили. |
|
assen написа: Ако цъкнеш ЛЕД самостоятелно и после цъкнеш халогена пак самостоятелно, и сравниш двеге снимки, ще видиш колко по актуални ще бъдат.
Тва е тест на силата на фенерите и как изглежда разликата в снопа на фокусния фенер спрямо дайвинг фенер. Ако исках да сравнявам как изглеждат снимки направени с двата вида светлина щях да направя различен тест... Но няма да го правя защото е безсмислен - светлината за снимки е светкавица, фокусната светлина е за да фокусира фотото, дайвинг фенерите са за да виждаш по-добре в тъмното а не за фотография...
Което води до въпроса на Лотдог за прожекторите.
За да изглеждат естествено цветовете, светлината трябва да е максимално близка до тази на слънцето - това поне пише в дебелите книги и е логично. Самата слънчева светлина е с различна топлина в 12:00 и 16:00.
Светкавиците не успяват да я наподобят съвсем, особено по-евтините модели и вградените такива - докарват го към обедно слънце...
Има студийни прожектори за тази работа. Такива светлини има за видеокамерите под вода, но и те не успяват да дадат съвсем точно подобие на слънчевата топлина.
Белият LED е предпочитан от много заради по-близката до естествената светлина, която няма жълтия оттенък на крушката - това според Ikelite. А за дайвинг фенер - LED е несравнимо по-добър, това също е безсмислено да се тества...
Ако времето позволи Добс утре ще тества бокс на Fantasea за Nikon Coolpix и каза, че ще пробва и снимки само с фокусен фенер. Това може би ще даде повече инфо - но безмислено инфо - фокусната светлина не е заместител на светкавицата. Снимаш с нея само ако нямаш светкавица и тогава имаш нещо като спот светлина, която ще освети само част от кадъра, освен при макро. |
|
Не се отразява на снимката, защото като снимаш снимката се осветява от светкавица, а не от фенер...
Разликата в цветовете на снимките с фенер и фокусна светлина се вижда ясно от теста. В общи линии да сравняваш това което виждаш като колата ти е с ксенонови фарове, и с такава с крушка с жичка... Бялата светлина изстудява цветовете, жълтата ги стопля.
LED не се ползват вместо светкавица и не могат да я заменят.
Пълният комплект включва И фокусна светлина И светкавица. Разбира се ако нямаш светкавица можеш да ползваш и LED светлината, но ще трябва после да "загрееш" снимката софтуерно за да извадиш по-топли цветове. При това ще можеш да я ползваш само за close focus или макро. Снимките на теста са правени от два метра и се вижда че кадърът хваща и двата снопа едновременно.
За да осветиш равномерно целия кадър трябва светкавица, а при широк обектив - две светкавици.... |
|
Аз също ползвам такава...
Вальо не пропуска през плата, но от циповете няма начин да не пусне. Освен това не препоръчвам на никого да си сложи опикания неопрен директно вътре да се оттича...
Това означава смрад, която няма измирисване или отмиване...
Това, което правя е, че слагам плътен чувал вътре в раницата. Ако съм с човек, който ще остава на сушата, нося раницата. Ако пък съм сам или с компания, екипировката ми е прибрана прилежно в раница, а не пръсната, а от колата до брега я нося в чувала, който до сега не са ми крали...
Асене, не се скъсява... Ако не е пълна до горе се носи .... по-лесно, щото е по-лека. Това е раница с две презрамки - ако не е пълна просто дръпвам презрамките да е по-стегната.
Не става на дроб, по-скоро на слезка... Платът е достатъчно плътен за да не се мачка, ако това имаш предвид..
@badpiling - Аз си нося резервните тежести вътре... И я питай Акулата, който срещнах в приморско да броди по плажа, гол с дървен харпун, защото някой му беше свил галоши за 2лв. За 28лв. просто нямам нерви да шия, ако ме разбираш...
Проблеми с моята раница - ципът за отваряне и затваряне е двоен - но не е YKK иначе само той щеше да струва колкото сака. Единият цип падна - но си имам още един.
Отделенията за харпуни са практически трудно използваеми за харпуни без пета, която да влезе в гнездата. както и за дълги харпуни - така или иначе ги нося в ръка иначе непрекъснато увисвам на разни клони... |
|
Гриша, моята камера, която беше Canon G7 и също имаше вградена фокусна светлина - също зелена и обнадеждаващо ярка. За съжаление обаче тя все пак се оказа много слаба под вода и с много тесен сноп.
Основно правило в подводната фотография е да си максимално близо до обекта - и като си максимално близо, да минеш още по-напред... това е по-куп причини, само едната от които е, че загубата на светлината под водата и разсейването й стават адски бързо. Дори и най-силните светкавици за под вода са реално максимално ефективни на близко разстояние.
При повечето снимки отблизо или макро, когато вградената фокусната светлина можеше реално да се ползва, тя осветяваше встрани от центъра на кадъра и фокусът отиваше върху камъните а не върху обекта... Затова я бях изключил...
Затова фокусните светлини за подводна фотография предлагат широк равномерен сноп.
За съжаление тестът по-горе наистина не може да даде напълно реална престава за реалната широчина на снопа... |
|
Сега като гледам, автоматичният режим не е бил добра идея, защото са видими разликите в това което е излязло на MKII на различните снимки - апаратът е компенсирал за да направи това, което си мисли, че е правилна експозиция в всеки случай... И наистина ме е яд, че не можах да сложа и верния Lumen 4. Но като за някакъв тест "на скорост" стават...
Мислех да ги тествам и на стената на къщата отсреща, ама съседите сигурно щяха да викнат полиция..
Дано съм бил полезен. |
|
Понеже изпих две кафета в плюс днес...
Тест на фенерчетата, сравнение с Технисуб MKIІ Кварц - един от чудесните харпунджийски фенери. За съжаление батериите на стария верен Technisub Lumen 4 бяха умрели...
Всички снимки са правени в абсолютно тъмна стая, на автоматичен режим, без светкавица, без статив, на бяла стена от разстояние два метра и нещо. Фенерите са на метър и нещо от стената. Автоматичната експозиция и бял баланс за съжаление не дават възможност да се види широчината на снопа, защото апаратът гласи експозицията по най-яркото петно и по-слабо осветените части на снопа са тъмни. На MKII снопът му е концентриран и горе долу е като този на снимката.
"Ксеноновата" светлина на снимките е на LED фенерите.
Technisub MKII VS Fantasea Nano:
Technisub MKII VS Fantasea Nano Focus:
На фокусния фенер ясно се вижда, че снопът е равномерен, без ярък спот в центъра, както е при останалите дайвинг фенери - за да може апаратът да не се бърка. Снопът реално е по-широк, но концентирания спот на MKII не позволява да се види реалния диаметър...
Technisub MKII VS Fantasea Aquastar:
Тук тест просто не стана - само едно прегоряло петно... На снимките апаратът показваше само централния спот на Аквастар, затова увеличих Shadows във Фотошоп за да се види реалният диаметър на снопа.
Fantasea Nano Focus - тест на реален обект:
Това снимка, която направих снощи в тъмна стая, от ръка, без светкавица, на авто режим. Пуснал съм само автоматична корекция на нивата за да се коригира студенината на LEDa. Тук пак трябва да наблегна отново - фокусната светлина не замества светкавицата, а се ползва заедно с нея, освен ако такава няма. Фокусния фенер гасне автоматично в мига, в който светне светкавицата и после се включва пак...
Размери:
На дъската за гладене от Л на Д: CD тънкописец, Fantasea Nano Focus, Fantasea Nano, Fantasea Aquastar, Technisub MKII Quarz, Technisub Lumen 4.
Батериите:
MKII - 8 AA (стандартните малки кръгли)
Nano и Nano Focus - 4 AAA батерии (по-малките кръгли)
Aquastar - 6 AAA батерии (по-малките кръгли) |
|
Пипин, Ползва се и през деня и през нощта...
Като слезеш по-дълбоко, облачно е или гмуриш когато слънцето е по-ниско, светлината не стига и апаратът не може да фокусира. Не може и да снима при по-висока скорост за да "замразиш" обекта.
Когато си на плитко и е ясен слънчев ден - нямаш нужда от фокусна светлина, освен ако не снимаш в подмоли. |
|
assen написа: За да се осигури необходимата светлина за снимане, предполаам са необходими поне двайсетина такива диоди и саответния рефлектор.
Зависи от мощността на самия диод... Този, за който Иво говори е с 8 диода и пак казвам, че е по-як от всички фенери, които съм ползвал (общо 3 модела). За фокусна светлина повече не е необходимо. |
|
Добавих "да" не за друго, а защото за подводните снимки е необходима светлина. Не е нужно да е LED... но е хубаво!
Това фенерче, за което говориш, се нарича фокусна светлина. Използва се за да може да работи автофокуса на фотото при ниска светлина, което обикновено е голям проблем. Просто в тъмното фотото не различава обектите и не може да фокусира - с фенерче отгоре на бокса и проблемът изчезва.. Фокусната светлина не замества светкавицата, а работи преди нея, като съвременните фокусни светлини изгасват в момента когато светкавицата светне. Най-високите класове подводни светкавици вече се предлагат с вградени фокусни светлини, но това не е най-удачното решение защото светкавиците рядко се насочват към самия обект.
Колкото до LED - това e най-съвременната технология (освен ако не са измислили нещо друго от вчера) за осветление, при което не се полва крушка (като обикновените или халогенните фенери) а светодиод. Предимствата на светодиода са много по-голяма икономичност и дълговечност на елемента, размер и т.н. Някъде четох по описанията, че един диод издържа 10.000 часа... Малкият размер на диода и по-малките батерии, заради ниската консумация и това, че не грее толкова, позволяват много по-малък размер на фенера.
Моделът, за който говориш е по-тънък от два пръста и малко по-дълъг от дамска цигара... Направо е миниатюрно... За сметка на това обаче свети по-силно от почти всички подводни фенери, които съм ползвал (не съм ползвал от големите прожектори!). Добс май прави някакви сравнения и освен това го тества с фото в абсолютно тъмна стая и твърди, че апаратът правел съвсем нормални клипове. LED фенерите са с малко по-студена светлина - като ксеноновите фарове. Но това няма значение когато се ползва като фокусна светлина, закщото фенерът угасва преди светкавицата... Иначе се ползват просто филтри от цветно фолио. Червен филтър се прави при нощни гмуркания, когато светлината би уплашила някои по-срамежливи обекти.
По време на снимане фокусната светлина трябва да е насочена към обекта, върху който искаш да фокусира апаратът или малко встрани, колкото да може да фокусира апарата без да вади очите на рибите.. На по-мощните модели обикновено им пише в упътванията да не се насочват никога към очите на човек.
Поздрави! |
|
Може ли тези неща в лични съобщения, че ми заприлича на сергия малко..
10х |
|
Поучително... От всякакви гледни точки... |
|
Нови Продукти
Цена: 146.00 Лв.
Spearfishing
|