Разглеждане на всички мнения на Wishbone
|
Yavorsub написа: Защо "големите и известни "фирми си правят перата с ъгъл ? На новия прототип на Trygons-ъгъла на перото е променяем от клиента !
Вероятно защото им е дошло до гуша от спора със или без ъгъл... А после и с какъв точно ъгъл... |
|
SeaWolf: Да.
Seal: Точно за това при плуване с прав плавник се използва друга техника, която ти дава възможност да изстискаш максимален performance от него... При нея това не се получава...
Още когато тествахме този плавник Sand забеляза, че при неправилна техника самият пантоф на плавника се огъва в средата. Смениш ли техниката и всичко си идва на мястото... |
|
Грешник,
при теб проблемът идва от формата на крака, и големината на пантофа. Пантофът на Немо е малко по-тесен, може би дори малко повече от този на Гарата. №46-48 е подходящ за крака №43-44 с 3мм. чорап максимум - това от личен опит. Ако носиш №44 с 5мм. чорап, не дай си боже стъпалата ти да са малко по-широки - и имаш проблем.
За теб подходящи са много по-грубите, но далеч по-широки Техноспорт-ски или Омер-ски пантофи, на които можеш да монтираш пера Немо. За да кажем очевидното - плавниците ти стискат защото си си купил малки.
Доколкото знам, ти си бил надлежно осведомен за това, но си решил да ги купиш въпреки предупреждението. Така че, ми е трудно да съм съпричастен с теб, батка, в колкото и теми да се оплачеш, че ти стискат и се е наложило да ги режеш. Наложило се е, защото си пренебрегнал съвета на Добс. Все пак съветът ми е - свържи се с него, защото според мен грешката е поправима. Може и да отнеме време, но той все ще измисли нещо...
Поздрави и успех!
И много се чудя защо никой не споменава за техниката на плуване? А ТОВА Е АДСКИ ВАЖНО!
С пластмасарките ич не ти дреме как плуваш, щото спокойно можеш да движиш крака от глезена... С тях е като да играеш пинг-понг. Тенисът на маса може да се играе и от китка... Хилката е лека и не изисква толкова голямо натоварване...
Твърдите пера са като ракета за тенис на корт, много по-тежка и изисква съвсем друга техника - не можеш да играеш от китка - вкарваш цялото рамо и практически цялото тяло! За сметка на това можеш да свалиш съдията от стола...
С твърдите Немо, както и всички други максимално твърди плавници, НЕ МОЖЕ да се плува от глезен! Трябва да се използва винаги ПРАВИЛНАТА ТЕХНИКА на плуване с плавници... При нея движенията наподобяват каране на колело. Практически стъпваш на плавника с целия крак, както стъпваш на педала... Не го натискаш с горната част на ходилото, както повечето от нас, включително и аз, сме свикнали (неправилно). Докато с меките пластмасарки не е задължително да спазваме стриктно правилната техника, при твърдите плавници това е АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.
Сега знам, че вероятно ще последват около 12 страници теоретизиране по устройство и траектория на движение на плавника - отсега предупреждавам, че надали ще ги чета - вече съм виждал всякакви писания, еднозначно доказващи че всеки един от двата вида е по-добър от другия. Включително от компетентни хора, и от форумни словоблудци... Всички са прави...
Ще ви помоля за само да се замислите за "велосипедното" плуване - от кой момент започва огъването на перото при правия плавник и съответно - при огънатия надолу (или всъщност - нагоре) - и до какво максимално огъване на перото ще се стигне при двата вида когато кракът се изпъне напълно... Това вероятно ще ви даде и отговор, защо едните са по-трудни, но и по-мощни, а другите по-лесни за каране, но и не толкова експлозивни.
Аз съм карал и двата вида плавници и за себе си съм направил разликата в морето. Затова съм се напаснал според моите лични предпочитания - прав плавник, но не максимално твърд...
Говорим за две различни конструкции, а не за добра и лоша конструкция. На кой, която му харесва повече...
Поздрави! |
|
Seal, моят съвет е да не ги огъваш...
Проблемът с болките в краката, да ме прощава Явор, ама идва преди всичко от желанието да имаме най-твърдите и най-бързи плавници. Всички искат 5та твърдост на Немото. Абсолютно всички... Ама ако може и да не се уморяват краката...
А това е все едно да отидеш на велоаргометър, да го пуснеш на най-голямо натоварване, да те заболят краката и после да обвиниш тренажора, че педалите му не са под точния ъгъл... Сори, ама...
Капитан Немо са уникално добри плавници. Който не може да се справи с 5та твърдост (като мен) - има още 4 нива по-меки надолу. Ако искате правило, ето го - ако обичайно гмуркате до 8м. с повече преходи на повърхността, не ви трябва 5кг твърдост!
Пета твърдост е за онези, за които гмуркането представлява плуване предимно по вертикала, на които им трябва експлозивност при изплуването. За платерини и кефали - 3-4 твърдост.
А ако все пак искате плавници за големи момчета ще трябва да станете големи момчета... Скачайте на тренажора с кривите педали или се гответе за умора в прасците, крампи и т.н. докато не се натренирате...
Поздрави! |
|
Колеги,
Според предварителната информация, с която разполагам,
чрез кампанията организирана от Spearfish! и от други форуми са събрани около 8.000 лв. Това са хората отбелязали КАВАРНА и онези дарители-юридически лица, които познаваме.
Тази сума представлява над 10% от събраните общо малко над 70.000 лв. Като се има предвид, че сериозните усилия положиха далеч по-значими медии и институции и бе организиран благотворителен концерти, мисля, че като за сефте се справихме повече от добре.
Все още очаквам окончателните списъци за да можем да направим томболата.
Като чисто нов баща се моля всичко в Германия да мине гладко и това наистина да е последното изпитание пред Велина.
А като администратор на този сайт бих искал да благодаря на всички вас! Дори само тази кампания оправдава съществуването на Spearfish!
Спокойно море и добра видимост на всички!
Иван |
|
Ачо, тази рецепта ще ми се ще да я чуя! |
|
Щом няма упоменато такова, значи няма проблем! Да се напише в наредбата и да се публикува в съответния там сборник за навигация в териториалните води на РБ или както се казва... |
|
Австралия:
Vessels to Keep Clear of Diving Signals
All boats must keep at least 50 metres clear of boats, buoys or areas showing diving signals.
Where it is not possible to keep 50 metres clear of boats, buoys or areas displaying diving signals the approaching vessel should proceed at the slowest speed at which the vessel can be safely navigated and maintain a proper lookout for persons in the water.
Съединените щати (разстоянието варира според съответните щатски правила) - Флорида:
Under state law, boaters must make reasonable efforts to stay 300 feet away from divers-down flags in open water and 100 feet away in rivers, inlets, and navigation channels. Boaters approaching flags closer than these distances must slow their boat to idle speed, or the minimum speed necessary to maintain forward motion and maneuverability.
The laws in most othe US states are similar, although the distances vary a bit, and the various exceptions that allow one to enter the exclusion zone also vary a bit. Nowhere have I ever seen a hard and fast 100 meter exclusion zone.
Италия:
Duole rilevare come il legislatore, apparentemente per una vera svista, non si sia curato di imporre in via generale una distanza di rispetto anche alle imbarcazioni da diporto: in pratica, mentre il sub è severamente punito quando si allontana troppo dalla boa esponendosi al rischio di essere falciato da un'elica, nulla può contestarsi -in linea generale- al diportista che si avvicini incautamente alla boa segnasub mettendo a repentaglio l'incolumità del subacqueo.
La determinazione di tale distanza di sicurezza è talvolta stabilita dalle Capitanerie di Porto con Ordinanza (ci risultano alcuni casi).
Paradossalmente, in questo caso la violazione della distanza di rispetto da parte del diportista integrerebbe addirittura un illecito penale (art. 1231 Codice della Navigazione - 650 Codice Penale).
Да търся ли още?! |
|
Гого, кажи ми как тогава това е направено в другите страни?
Защо трлябва да се променят междунаридните правила? Там има ли такова правило за отстояние? Ако има, то тогава не е нужно. Аз задавам този въпрос от както е създаден сайта. До сега никой не можа да ми го покаже къде е.
Аз с това си изкарвам хляба в общи линии, макар и в друга сфера - въздухоплаването. Където няма международни правила се създават ЗАДЪЛЖИТЕЛНО местни. Публикуват се в Сборника за аеровнавигационна информация и публикация и така стават достояние и задължение за всички. Но никой не се свени да създава правила, щото ги няма ги няма в международните - това може да коства нечий живот...
Корабоплаването не ми е силната сфера... Но подозирам, че нещата стоят по сходен начин.
Отново, ако някой може да ми каже къде отстоянието от буя е посочено в международните актове регламентиращи правилата за корабоплаването, ще му бъда благодарен!
Поздрави! |
|
Много добър репортаж Яворе!
Мерси! |
|
Първото, което забелязвам е че липсва задължение за всички плавателни съдове да спазват отстояние от буйовете! Без него липсва какъвто и да било смисъл от задължението да се ползват буйове.
В тази връзка предлагам чл. 5 да бъде изменен по следния начин:
"Чл. 5. (1) При извършване на водолазна дейност от брега или при голямо отдалечаване от осигуряващото плавателно средство, за водолаза се закрепва контролен буй, оцветен в контрастен червен или оранжев цвят, с плавучест не по-малка от 5 kg. Растителното или синтетичното въже, с което се закрепва буя, трябва да е със сечение не по-малко от 6 mm и да има дължина не по-малко от 20% по-голяма от максималната дълбочина на района на плаване на водолаза.
(2) Всички плавателни съдове, включително и тези за спорт, туризъм и развлечение по смисъла на тази наредба, са длъжни да спазват отстояние от контролния буй не по- малко от 200м." |
|
Колеги,
Илия Кръстев (BNAUA) ми изпрати последния вариант на Наредбата за леководолазна и друга подводна дейност. Този вариант е разработен на среща на работната група, назначена от Министъра на отбраната, проведена на 29.02.08г.
Окончателните коментари средва да бъдат отплравени не по-късно от 05.03.08г., преди последното заседание на групата.
…………………………………………………………………...
ПРОЕКТ
М И Н И С Т Е Р С Т В О НА О Т Б Р А Н А Т А
МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА
…………………………………………………………………...
Н А Р Е Д Б А
ЗА РЕДА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ВОДОЛАЗНА И ДРУГА ПОДВОДНА ДЕЙНОСТ
Раздел I. Общи положения.
Чл. 1. С наредбата се урежда реда за извършване на водолазна и друга подводна дейност във вътрешните водни пътища, вътрешните морски води и в териториалното море на Република България.
Чл. 2. (1) Водолазна дейност може да се извършва за водолазни работи за спорт, туризъм, развлечение или със стопанска цел.
(2) Водолазните работи са подводните работи, извършвани с използване на водолазен труд. Те биват:
1. Аварийно-спасителни водолазни работи, които се изпълняват при спасяване на хора във водата и оказване на помощ на кораби, лодки, съдове и летателни средства, търпящи бедствие на море;
2. Корабни водолазни работи, които се извършват за оглед, експертиза, почистване и отстраняване на повреди по подводната част на корпуса на кораба или в наводнени корабни отсеци, оглед на местостоянките и пирсовете;
3. Подводнотехнически водолазни работи, които се изпълняват при обследване, строителство и обслужване на хидротехнически и други подводни съоръжения, оглед и почистване на дъното на акваториите и изваждане на предмети от дъното;
4. Съдоподемни водолазни работи, които се изпълняват при обследване на потънал обект, подготовка и изваждането му на повърхността;
5. Специални водолазни работи, които се изпълняват за търсене, изваждане или унищожаване на боеприпаси и за обезпечаването на научни изследвания и изпитвания;
6. Водолазни работи, които се извършват за улов на риба и други морски организми, култивиране на морски организми и картиране на подводни хабитати, съгласно Закона за рибарството и аквакултурите.
(3) Водолазна дейност за спорт, туризъм и развлечение представлява спускане под вода със съответното водолазно оборудване, престояване под вода, движение (ходене) и плаване (с или без средства за движение под вода) с цел спорт, туризъм и развлечение.
Чл. 3. В териториалното море, вътрешните морски води и вътрешните водни пътища се забранява извършването на водолазна или друга подводна дейност:
1. от плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение в нарушение на Наредба № 1/2003 г. за вписване в регистъра на корабите на Република България, издадена от министъра на транспорта;
2. в акваториите на пристанищата, освен водолазните работи по чл. 2, т. 1 – 5;
3. за спорт, туризъм и развлечение в районите, обхващащи системата за движение в морските пространства на Република България, котвените стоянки, рейдовете и в обявените в Приложение 1 постоянно действащи полигони за подготовка на водолази на ВМС;
4. за спорт, туризъм и развлечение в районите, обявени за археологически резервати и фотографиране на обявени археологически обекти и такива в процес на проучване в нарушение на Закона за паметниците на културата и музеите;
5. с използване на детектори за откриване на метал или други технически средства за откриване на обекти под грунда или за картографски измервания при извършване на водолазна дейност за спорт, туризъм и развлечение.
Чл. 4. По време на спускане или осигуряване на водолази от плавателни средства, се вдигат предупредителни сигнали:
1. през деня флаг „Алфа” по Международния свод и три фигури - горната и долната – червени шарове, средната – бял ромб;
2. през нощта три светлини - горната и долната – червени, средната бяла.
Чл. 5. При извършване на водолазна дейност от брега или при голямо отдалечаване от осигуряващото плавателно средство, за водолаза се закрепва контролен буй, оцветен в контрастен червен или оранжев цвят, с плавучест не по-малка от 5 kg. Растителното или синтетичното въже, с което се закрепва буя, трябва да е със сечение не по-малко от 6 mm и да има дължина не по-малко от 20% по-голяма от максималната дълбочина на района на плаване на водолаза.
Чл. 6. (1) При организиране и провеждане на водолазни спускания ръководителят на водолазната работа определя и назначава дежурен по спускане и дежурен осигурител.
(2) При отдалечаване на водолазната група на повече от 20 м от мястото на спускане, дежурният осигурител трябва да бъде с придружаващ плавателен съд (лодка).
Раздел II. Ред и райони за провеждане на водолазна и подводна дейност.
Чл. 7. При извършване за продължително време в определени райони във вътрешните водни пътища, вътрешните морски води или в териториалното море на подготовка на правоспособни водолази и водолазна дейност за спорт, туризъм и развлечение, ведомствата, учрежденията, организациите, юридическите и физически лица, които я организират, могат съгласувано с компетентните органи на Министерството на отбраната, Министерството на транспорта и Министерство на вътрешните работи, да искат обявяване на границите им и ограничения в режима на корабоплаване в тях чрез “Известие до мореплавателите”.
Чл. 8. (1) Заявки за водолазни работи по чл. 2, ал. 2 във вътрешните морски води и в териториалното море на Република България се представят в регионалните дирекции “Морска администрация” не по-късно от 24 часа преди началото й. Дежурният навигационен инспектор, получил заявката, оповестява оперативния дежурен на военноморска база Варна и/или Бургас за съответния район.
(2) Заявки за водолазни работи по чл. 2, ал. 2 във вътрешните водни пътища, се представят в регионалните дирекции “Морска администрация” Русе/Лом не по-късно от 24 часа преди началото й. Дежурният навигационен инспектор, получил заявката, оповестява оперативния дежурен на РГС Русе за съответния район.
(3) В заявката се посочва: ръководителя, целта на извършваната водолазна работа, състава на водолазната група, района, времето за работа и взетите мерки за безопасност.
Чл. 9. При необходимост, компетентните органи на Министерството на отбраната могат да забранят извършването на водолазна дейност в отделни участъци на вътрешните морски води или временно да я преустановят в отделни райони на териториалното море. Границите на участъка/района се обявяват в “Известие до мореплавателите”.
Раздел III. Водолазна дейност за изваждане на потънало имущество
Чл. 10. (1) Изваждането на предметите, които са военни имущества, се извършва от компетентните служби на Министерството на отбраната, съгласувано с министъра на транспорта.
(3) Водолазна и друга подводна дейност за изваждане на предмети, тела и други, които са обект на следствени действия, се извършва в присъствието на следствените органи.
Чл. 11. При извършване на водолазна дейност, освен в случаите на специално разрешение от компетентните органи, се забранява изваждане от морското дъно или преместване на паметниците на културата, потънали кораби и защитените природни забележителности, както и на части от тях.
Чл. 12. При извършване на водолазна дейност и откриване на каквито и да било предмети и обекти, представляващи историческа, културна или археологическа ценност:
1. водолазът при възможност записва точните координати или установява по друг начин местонахождението на находката, извършва нейното фотографиране или филмиране;
2. водолазът уведомява най-близкият археологически или исторически музей или Центъра за подводни археологически проучвания в гр. Созопол за местонахождението за находката и предоставя направените фотографски или видео материали.
Раздел IV. Обучение на лица за водолазна и друга подводна дейност
Чл. 13. (1) Обучение на лица за извършване на водолазна или друга подводна дейсност за спорт, туризъм или развлечение може да се извършва от физически, юридически лица или организации, по ред и условия, определени в стандартите на международните организации за водолазна и подводна дейност.
(2) Министерството на отбраната, Министерството на държавната политика при бедствия и аварии и Министерството на вътрешните работи могат да провеждат курсове и да дават правоспособност на водолази-инструктори и на водолази за свои нужди, по ред и условия, определени от министъра на отбраната, съответно от министъра на вътрешните работи.
Раздел VI. Контрол
Чл. 14. Контролът по изпълнението на наредбата се осъществява от компетентните органи на Министерството на отбраната, Министерството на вътрешните работи и Министерство на транспорта.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§.1 По смисъла на тази наредба:
1. Друга подводна дейност е подводна дейност, която се извършва от обитаеми или необитаеми подводни апарати с цел заснемане, обследване и работа върху всякакви подводни обекти;
2. Плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение са водни колела, академични лодки, кану, каяк, надувни лодки, сърфове, джетове, парасейлинг, хидроделтапланери, както и ветроходните яхти, използвани само за спортни цели, плаващи пристанищни съоръжения, служещи за връзка между кораба и брега, които не са вписани в Регистъра на корабите на Република България, воден от Изпълнителна агенция "Морска администрация".
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§1. Наредбата се приема на основание чл. 27 и чл. 79 от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България.
§3. Използването на водолази от състава на Министерство на отбраната, Министерството на държавната политика при бедствия и аварии и на Министерство на вътрешните работи при изпълнение на специфични задачи не е водолазна дейност по смисъла на тази наредба.
§4. Наредбата влиза в сила от деня на публикуването й в Държавен вестник.
МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА: …………………
/……………… /
МИНИСТЪР НА ТРАНСПОРТА: …………………
/……………… /
МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ: …………………
/……………… / |
|
Vov написа: Бързо се осъзнават също и причините, поради които се движат...
Четири батерии по волт и половина? |
|
Миро, пусни последен вариант на наредбата с нанесени поправките, плз., че така им се губи дирята... |
|
Жоро, не можеш да си представиш, колко се радвам!
Стискам палци на Велина! Знам, че здравната каса не покрива нито пътни разноски, нито престой на придружител, а и двете са абсолютно необходими, особено когато възстановяването може да отнеме време! Затова и кампанията ще продължи до 29-ти, както бе обявено...
Стискам палци всичко да мине добре, както всички мечтаем.
А и да останат, парички след това - ти сам знаеш, че и други деца чакат!
Късмет! |
|
Колеги,
остават само 6 дни до 29 февруари! Операцията на Велина в Германия е насрочена за първите дни на месец март. Въпреки всички положени усилия, кампании, включително и един благотворителен концерт, до момента е събрана едва 1/3 от необходимата сума!
Според таткото на Велина, една значителна част от постъпилите средства са именно благодарение на Spearfish! и всички останали сайтове, които с готовност се присъединиха към тази "кампания" и на които безкрайно благодарим!
Въпреки това, приканваме всички които до този момент не са успели да помогнат на малката Велина да го направят в оставащите дни.
BGN IBAN: BG32PRCB9230 1021296716
EUR IBAN: BG79PRCB9230 1421296710
USD IBAN: BG44PRCB9230 1121296710
BIC: PRCBBGSF
ProCredit Bank
Титуляр на сметките: Велина Георгиева Докова
В основанието за плащане включете думата: "KAVARNA"
С благодарност,
Spearfish! Team
|
|
А така?
|
|
Според Ерик Фатах, обяснението е просто - ако можеш да се докараш до състояние на самбар предхождащо блекаута това ясно показва, че си прекалил с раздишването... |
|
Юли, това е пример за Samba... Виж как неконтрлирано се движат крайниците на Ерик. |
|
Нови Продукти
Цена: 146.00 Лв.
Spearfishing
|